موضوعات داغ: - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - نقل و انتقالات - الهام حميدي - رييس كميسيون - مجلس شوراي اسلامي - اقدامات سال 1399 - مجله - استاد نگارگري ايران - سرمربي تيم فوتبال فولاد - محمدرضا فروتن - پارك غدير - سامانه تي تك - دعا و مناجات - الزاويه - سالروز تولد ناصر حجازي - واكسن كروناي داخلي - دست بافته - غار قوري قلعه

مطالب مرتبط:
روابط عمومی پویا دستگاه اجرایی را متحول می کند
برنامه ریزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای ارتقا چرخه تبدیل فناوری به محصول
تجلیل از کارشناسان رسانه و روابط عمومی صداوسیمای مرکز یزد
پیام تبریک روابط عمومی ارتش به مناسبت روز روابط عمومی و ارتباطات
پیام استاندار لرستان به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 اردیبهشت 1401 ساعت 12:172022-05-18دانش

روابط عمومی ها نباید به دستگاه های صوری و خشک صنعتی تبدیل شوند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم با تبریک و شادباش روز ملی روابط عمومی اظهار داشت: جا دارد اجتماع جامعه روابط عمومی در کنار هم را جشن گرفته اگرچه الزامات جشن شادی است، - " دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: روابط عمومی ها نباید تبدیل به دستگاه های صوری، بوروکراتیک و خشک صنعتی شوند، که در این صورت قابلیت های کیفی خودشان را برای ایجاد صمیمیت در سازمان از دست می دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم با تبریک و شادباش روز ملی روابط عمومی اظهار داشت: جا دارد اجتماع جامعه روابط عمومی در کنار هم را جشن گرفته اگرچه الزامات جشن شادی است، اما باید جنبه های شادی آفرین در جشن ملی وجود داشته باشد که همین با هم بودن یک ظرفیت فرهیخته و توانمند است که باید آن را پاس بداریم.

برخی مسائل روابط عمومیدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مسأله اصلی روابط عمومی ها با توجه به شرایط خاصی که در آن قرار گرفته ایم منجمله آزادسازی قیمت ها نمی تواند ما را بی تفاوت از کنار مسائل عبور دهد گفت: برای پرداختن به موضوع روابط عمومی یا متاورس ابتدا لازم است روی مفهوم روابط عمومی متمرکز شویم.

ابتدا باید بدانیم مسأله اصلی روابط عمومی ها در طول تاریخ چه بوده و امروز چه هست؟ چند مسأله به عنوان مسائل اصلی می تواند برجسته شود که مسأله اول کمک کردن به ارتقاء کیفی و اجتماعی سازمان است یعنی روابط عمومی نهادی است که باید بتواند سازمان را آبرومند در درون و بیرون خودش قرار دهد.

استاد دانشگاه تهران گفت: مسأله دوم تأمین همبستگی سازمانی و احساس افتخار نهادی است، زیرا این امور تصنعی و سوری نیست و روابط عمومی باید کمک کند تا احساس همبستگی و افتخار متعلق بودن به یک سازمان تقویت شود.

مسأله سوم تقویت سرمایه انسانی و اجتماعی برای کارکنان سازمان است که در عین مهم بودن جزو مسئولیت های نهادی روابط عمومی است.

به عبارت دیگر سرمایه انسانی یعنی تراکم دانش و توان یک فردکه روابط عمومی بتواند آن ها را به فعلیت درآورده و به نمایش بگذارد و ناشناخته ها را به سرمایه انسانی شناخته شده سازمان تبدیل کند.

این همان حس عضویت درون سازمانی و حس عضویت ملی است.

سرمایه اجتماعی سازمان ضمن اینکه تامین کننده اعتبار یک سازمان است، ولی ابعادی از امید به آینده، اعتماد اعضاء سازمان به سازمان، ریاست و ارکان سازمان و حس همدلی و همت همکاری مسئولانه با سازمان است که مسئولیت راهبری سرمایه اجتماعی سازمان بر عهده روابط عمومی هاست.

وی در توضیح مسأله چهارم اظهار داشت: تقویت و توانمندی سازمان در ارائه خدمت، قطعات پیشران اصلی خدمات کیفی و بهینه سازمان است هر چند خدمات حرفه ای باشد باز هم جزو مسئولیت های روابط عمومی است که از این امر مهم صیانت کند و نقش راهبری و نظارت را داشته باشد.

عاملی در توضیح مسأله پنجم روابط عمومی بیان داشت: ایجاد فضای صمیمی درون سازمانی و برون سازمانی در پیوند با مردم از دیگر مسائل مرتبط با روابط عمومی است.

به عبارت دیگر روابط عمومی ها نباید تبدیل به دستگاه های صوری، بوروکراتیک و خشک صنعتی شوند، که در این صورت قابلیت های کیفی خودشان را برای ایجاد صمیمیت در سازمان از دست می دهند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، افزایش بهره وری و کارآمدی سازمان را نیز از جمله وظایف روابط عمومی ها دانست و اضافه کرد: بهره وری مفهوم پیچیده ای است، ولی مدیریت کردن بین داده و ستانده و ستانده را افزایش دادن نسبت به داده از جمله مسئولیت حوزه بهره وری در سازمان است.

تقویت نوآوری حرفه ای و نوآوری مردم هم از جمله وظایف روابط عمومی ها است.

روابط عمومی ها باید بتوانند نوآوری را درون سازمان و مشارکت دادن ذینفعان و مردم را برای خلق نوآوری ها به وجود آورند.

روابط عمومی مردمدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد روابط عمومی مردم بیان داشت: ما در قبال مردم مسئولیت سنگین داریم به خصوص در شرایط و بحران های اجتماعی و فشار های اقتصادی سنگینی که بر دوش مردم وارد می شود؛ ولی مسأله زمانی پیچیده می شود که تبعیض اجتماعی درباره مردم صورت می گیرد.

به عبارت دیگر قشری بهره مند هستند و قشری بی بهره و روابط عمومی ها در قبال مردم وظیفه دارند و مسئولیت اجتماعی روابط عمومی ها در همه وضعیت ها خصوصاً شرایطی که جامعه با فشار اقتصادی مواجه است اولویت پیدا می کند.

وی افزود: در حال حاضر با آزادسازی قیمت ها مواجه شده ایم.

دولت سیاست آزادسازی قیمت ها را دنبال می کند.

77 کشور این مسیر را طی کرده اند که برخی از آن ها موفق بوده و برخی از آن ها نیز شکست خورده اند.

عاملی در توضیح کشور های موفق در این طرح گفت: مهمترین متغیر موفقیت این کشورها، مردم و همراهی مردم بوده است.

فرهنگی شدن این اقدام نجات بخش سرمایه ملی بوده و همه جانبه نگری در موضوع برای تغییر بزرگ اقتصادی لازم است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره مسئولیت داشتن روابط عمومی ها در قبال مردم اظهار داشت: پویش اجتماعی و حمایتی هر سازمان، در درجه اول مرتبط با پرسنل خودش، ذینفعان و جامعه پیرامونش است و باید حمایت کنیم تا پویش های اجتماعی راه اندازی شود و برای حمایت از مردم این پویش های اجتماعی را نباید دست کم گرفت.

وی ادامه داد: امروز بخش عظیمی از دنیای پیشرفته متعلق به پویش های اجتماعی است.

در برخی از کشور ها مانند آمریکا، 40 درصد مردم در پویش های اجتماعی عضویت دارند.

کمپین های اجتماعی در این کشور ها عمدتاً برای یک مسئولیت اجتماعی است، مانند حمایت از محیط زیست، جلوگیری از تخریب زمین و حمایت از خانواده های تک سرپرست که ما نیز هم اکنون با یک جامعه تک سرپرست بزرگ مواجه شده ایم.

عاملی با این توضیح که پویش های اجتماعی یک دولت دوم هستند افزود: گاهی اوقات در برخی کشورها، این پویش های اجتماعی، دولت اول محسوب شده و برای جبران خلاء های اجتماعی ایجاد می شوند؛ لذا داشتن روابط عمومی مردمی برای مردم و با مردم به عنوان متغیر اثرگذار بر همه مسئولیت های فردی و اجتماعی است و یک سرمایه اجتماعی تأثیرگذار به حساب می آید.

همچنین این پدیده دو سویه ای است که محصول اعتماد مسئولین به مردم و مردم به مسئولین است؛ بنابراین ما نیز باید به مردم اعتماد کنیم تا اعتماد مردم به مسئولین تامین شود وگرنه یک رابطه یک سویه نمی تواند سرمایه اجتماعی خلق کند؛ چرا که بدون اعتماد به مردم نمی شود انتظار اعتماد مردم به دولت را داشت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این پرسش که مردم چگونه اعتماد می کنند؟ عنوان کرد: یکی از زمینه های اعتماد مردم در این شرایط، کاهش بروکراسی های اداری است.

هر چند بروکراسی برای احراز اعتماد است، اما برداشتن بروکراسی یعنی من به تو اعتماد دارم بنابراین لازم است بروکراسی ها را کاهش داد، زیرا رنجی که مردم در ازای بروکراسی می کشند رنج بزرگی است.

به هر حال در شرایط فعلی هم تبیین چرایی تغییرات اقتصادی برای کارکنان و مردم اهمیت دارد و هم یافتن راه حل های مناسب به کسانی که در معرض مشکلات بیشتری قرار می گیرند.

متاورس چیست؟عاملی سپس به تبیین موضوع اصلی سخنرانی خود یعنی روابط عمومی متاورس پرداخت و در پاسخ به این سئوال که متاورس چیست؟ گفت: متاورس جزو جدیدترین مفاهیمی است که زیرساخت های 10 ساله دارد و شرکت فیس بوک که امروز عنوانش را به متا تغییر داد 10 سال است که در این حوزه سرمایه گذاری می کند تا بتواند فضا را برای خود فراهم کند.

نیاز است به متاورس به عنوان زیست جهان جدید نگاه کنیم.

زیرا متاورس جبران کننده ضعف فیزیکی واقعی بودن جهان مجازی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه امروز بخش عظیمی از عمر افراد در اینترنت می گذرد اظهار داشت: امروزه مردم انواع داده ها را در بستر موبایل استفاده می کنند که این همان فضای صنعتی است و افراد احساس این همانی از فضای دوم ندارند، زیرا وقتی افراد وارد فضای دوم می شوند، ورود به جهان دیگر را احساس می کنند.

استاد دانشگاه تهران افزود: متاورس تلاش دارد این مرز را از بین ببرد به عبارت دیگر فرد همان احساس فیزیکی واقعی مانند لمس کردن، حس کردن و ارتباط برقرار کردن را که در جهان فیزیکی دارد با ظرفیت های ابزار متاورسی بتواند در فضای دوم مانند فضای اول تجربه کند.

فضای دوم، فضای صنعتی است و افراد تلاش می کنند با صنعت، فضای دوم را شبیه فضای اول کنند و تقویت حس نسبت به فرا جهان در روح این تغییرجدید وجود دارد.

قابلیت های همکارانه متاورسوی ادامه داد: متاورس فضایی واقعی است که تجربه زندگی واقعی و خلق نامحدود را ایجاد می کند یعنی محیط ادامه دار است.

محیط مجازی محیطی نیست که قطع کننده باشد مانند جهان فیزیکی که وقتی ساختمانی را می سازید بالاخره کار در یک نقطه ای تمام می شود، اما محیط مجازی یک محیط ادامه دار است و امکان تکمیل کردن را در همه موقعیت های فراهم می کند.

زیرساخت این فضا، سیستم اقتصادی است به عبارت دیگر هدف متاورس بهره وری اقتصادی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در توضیح لایه محتوا خاطر نشان کرد: پلتفرم هایی هستند که دنیا های زنده به وجود می آورند.

فضای مجازی فضای کاملا به لحظه و در لحظه است و این به لحظه و در لحظه بودن وقتی قابلیت های آن، حالت واقعی پیدا می کند مفهوم متاورس را شکل می دهد.

وی در ادامه به لایه زیرساخت اشاره کرد و افزود: در این لایه صنعت و فناور های بلاکچین و NFD هایی که در این محیط شکل می گیرد و پایه یک اعتبار را برای متاورس ایجاد میکند، مطرح است.

عاملی منظور از لایه های اساسی را همان لایه های اساسی اینترنت معرفی کرد و افزود: ابزار های اولیه متاورس، واقعیت مجازی است، زیرا به عنوان یک صنعت با ابزار و عینک های خاص و چشم بند هایی که می بندند، جهان سه بعدی را دیده و گویی کاملا در حال حرکت در آن هستند مانند قرارگرفتن در طبیعت، آب و اقیانوس یا حتی احساس ضربه خوردن در فضای واقعیت مجازی.

ابزار های اولیه متاورساستاد دانشگاه تهران در توضیح واقعیت افزوده به عنوان یکی از اولین ابزار های متاورس بیان داشت: واقعیت افزوده ابزار دیگری است نسبت به فضای متاورس که در واقع با افزودگی هایی مانند هولوگرام عمل می کند.

هولوگرام ها پدیده هایی هستند که وقتی در اینجا و درهمین قالب قرار می گیرند دکور را متحول می کنند و برای هر فرد دکور متناسبی ایجاد می کنند به عنوان مثال: قرار گرفتن یک گلدان در یک جا یا دیوار زیبایی که بیان دیگری از بودن را نشان می دهد.

واقعیت افزوده واقعیتی است صنعتی که به عرصه محیط مجازی افزوده می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، هدف از واقعیت های ترکیبی را ترکیب کنندگی بین این امور دانست و اضافه کرد: بنیان این ابزار، واقعیت گسترده است و همانطور که از نامش پیداست اولاً ماهیت ریاضی دارد مثلا وقتی از آن در صنعت پزشکی استفاده می شود دیگر به شکل جراحی سنتی نخواهد بود که بیمار از دست برود و ما افسوس بخوریم که چرا نتوانستیم او را نجات بدهیم.

به عبارت دیگر واقعیت گسترده در صنعت پزشکی تبدیل به یک مفهوم محاسباتی ریاضی قطعی می شود.

وی ادامه داد: واقعیت گسترده به یک معنی یعنی واقعیت قطعی، چرا که داده مبنا، محاسباتی و تامین کننده هدف های الگوریتمی است.

حال باید گفت این مجموعه با NFD ها بهم متصل می شوند.

در واقع NFD ها، داده های غیر قابل تغییرند که رمز گذاری شده و با زبان بلاکچین تنظیم می شوند.

عاملی اظهار داشت:NFD ها برای افراد، دارایی های منحصر به فرد ایجاد می کنند.

داده های غیر قابل تغییر که تبدیل به دارایی هایی می شوند به عنوان مثال: وقتی کسی زمینی را به عنوان دارایی مبتنی بر NFD خریده است، یک مالکیت برای خود احراز کرده است که دیگران برای تصرف در آن فضا باید اقدام به خرید زمین یا اجاره زمین کنند مثل اتفاقی که در جهان واقعی می افتد.

کسب و کار متاورسوی افزود: در متاورس مشاغل به کسب و کار های بزرگ تبدیل می شوند، زیرا اولین پیش بینی ها بر این است که بازار متاورس و کسب و کار های آن تبدیل به بازار یک تریلیون دلاری می شود به عبارت دیگر یک تریلیون دلار یعنی یک هشتادم اقتصاد جهان.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برآورد شده این فضا در سال 2024 ظرفیت 800 میلیارد دلاری دارد و امروز شاید متاورس بیشتر از طریق تبلیغات، تجارت اجتماعی، رویداد های دیجیتال، سخت افزار ها و امور مرتبط با واقعیت مجازی، واقعیت گسترده درآمدزایی میکند.

وی دایره رشد صنعت متاورس را شامل چهار قلمرو آگهی های تبلیغاتی، بازار های واقعیت مجازی، سرگرمی های زنده برخط و بازی های نرم افزاری عنوان کرد و افزود: شاید بتوان گفت بیشترین سرمایه گذاری امروز در حوزه بازی هایی است که با ظرفیت متاورس در حال استفاده شدن هستند.

سرمایه گذاری های گسترده متا (فیس بوک) سعیدرضا عاملی با اشاره به تبدیل شدن پلتفرم فیسبوک به متا اظهار داشت: زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک به دو دلیل پلتفرم فیسبوک را به متا تبدیل کرد اولین دلیل، تقویت حس حضور بود تا محیط تبدیل به محیط واقعی فیزیکی شود در نتیجه فرد درگیر حس حضور قویتر و تامین ماهیت حضوری می شود ودلیل دوم تأمین ماهیت فیزیکی حضوری است که این دو نیز لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

وی در ادامه بیان داشت: در این مسیر بهره گیری از مزیت های جهان فیزیکی از طریق تبدیل ماهیت های فیزیکی واقعی به سمت ماهیت های فیزیکی مجازی انجام شده و ساخت جهان جدید با همکاری جهانی توسط کاربران انجام می شود.

به عبارت دیگر سازنده این جهان کاربران هستند و نه دولت ها و حتی شرکت ها.

در جهان متاورس، هر کاربر جهان خود را می سازد و یک نوع احساس اینجا خانه من است، برای کاربر، خانواده، بنگاه های کوچک و بزرگ فراهم می شود.

اینجا خانه من است یعنی هر فردی یک مالکیت خاص برای خودش ایجاد کرده و این طبیعی است که سازمان های بزرگ به اعتبار اینکه سرمایه گذاری های بیشتری میکنند توانایی بیشتری دارند مانند فیسبوک.

عاملی با بیان اینکه نوآوری با هدف جذب نگاهداری کاربران فیسبوک در بستر متفاوت انجام میشود بیان کرد: در سرمایه گذاری های این حوزه مفهومی به نام iteration اهمیت دارد.

iteration به معنی تکمیل کردن است به عنوان مثال شبیه گوله برفی است که وقتی حرکت می کند، ابتدا کوچک است، ولی وقتی در مسیر حرکت می کند تبدیل به یک کوه برف میشود.

وی افزود: بستر متاورس بر مبنای iteration شکل گرفته که آرام آرام از درون آن یک سازمان متاورسی بزرگ بر اساس اقدامات روابط عمومی در سازمان به وجود آمده و سازمان یک ماهیت محسوس برای ذینفعان خود پیدا میکند یعنی دارایی های سازمان کاملاً برای اعضای سازمان شناخته شده وکاربرد عملی در این محیط دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بر همین مبنا توسعه ها صورت می گیرد.

فیسبوک حدود 17 میلیارد دلار در 14 مرکز داده در آمریکا و حدود 4.

1 میلیارد دلار در 4 مرکز داده در سطح بین المللی سرمایه گذاری کرده که بالغ 21.

3 میلیارد دلار می شود.

کافی است آن را با درآمد نفتی ایران در سال گذشته مقایسه کنید.

این ابر سازمان هایی که دو و نیم میلیارد کاربر جهان را جذب خود کرده سرمایه گذاری های مالی انجام داده اند.

وی ادامه داد: فقط فیسبوک در منطقه اروپا 10 هزار پرسنل جدید برای متاورس استخدام کرده و 22 درصد پرسنل خودش را برای متاورس افزایش داده است.

این ها بازارگرمی نیست و بسیاری از اقدامات بنیادین در این عرصه انجام میشود.

عاملی خاطر نشان کرد: رییس مرکز زیرساخت و داده متا اعلام کرده آن ها 48 ساختمان فعال دارند و 47 ساختمان دیگر نیز درحال ساخت است تا بتوانند این سرمایه متاورس را در فیسبوک به وجود آورند.

همچنین در سال 2014 خرید هایی انجام داده اند که بنگاه های بزرگ مانند گوگل، یوتیوب، توییتر و فیس بوک توانسته اند بنگاه های کوچک را بخرند.

به عبارت دیگر می روند بنگاه های مرتبط با خودشان با قابلیت های بالا را که دائما در افزایش بوده اند را می خرند؛ لذا اپلیکیشن اوکلوس را به مبلغ 2.

4 میلیارد دلار در سال 2014 خرید و در سال 2016 اوکلوس ریفت که نمایشگر سربند واقعیت های مجازی است و همچنین در سال 2018 نیز هدست اوکلوس گو را راه اندازی کرد.

وی ادامه داد: جستجوی بصری- نزدیک شدن به عرصه های واقعی تر از فعالیت هایی است که گوگل لنز انجام داده است.

گوگل لنز با راه انداختن این پلتفرم تلاش می کند تا نزدیک شدن به واقعیت را تقویت کند و این امکان را به اینستاگرام نیز اضافه می کنند عاملی در مثال های دیگری از آزمایشگاه متا گفت که در حال آزمایش ساخت دستکش مخصوصی است که به کاربر امکان می دهد در فضای متاورس حس لامسه را تجربه کنند و یا عینک مخصوص هوشمندی که متا طراحی کرده و نیاز به هدست یا بسیاری از امکانات اضافه شده برای احساس بصری در جهان واقعی طبیعی بودن ندارد.

ورود هوش مصنوعی یعنی انسانی شدن متاورس دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه ورود هوش مصنوعی یعنی انسان شدن متاورس اظهار داشت: یکی از خطا های که افرادی که در متاورس کار می کنند این است که دوباره دنبال آواتار های صنعتی هستند، زیرا آواتار های صنعتی یک بار در جهان دوم شکست خورده اند.

آن ها در جهان دوم اسم را عوض کردند که یک ماهیت متفاوت از خود نشان داد و به این ترتیب آواتار ها جای آدم ها را می گرفتند.

این یک مسیر شکست خورده است و مسیر درست آن است که انسان در فضای مجازی توسعه پیدا کند و خودش و تعاملات خودش را در آن فضا مشاهده می کند بنابراین فضایی مهم است که می تواند هدف متاورسی را فراهم کند.

روابط عمومی متاورسدر ادامه عاملی روابط عمومی متاورس را تعریف کرد و بیان داشت: روابط عمومی متاورس عرصه حضور سه بعدی، محسوس، هویت بخش، هویت دار، منعطف، غیر مرکزی برای تغییر همراه با مشارکت همگانی در فضای دوم است.

این محیط همین خصوصیاتی که می گوییم با تفاوت هایی راجع به خود انسان واقعی است، اما ما به عنوان انسان واقعی به زمین متصل هستیم و وقتی به متاورس می رویم پرواز کرده و و با همه جهان مرتبط می شویم.

وی اضافه کرد: مفهوم جهان در این معنا تحقق پیدا می کند در حالی که این مفهوم در انسان فیزیکی تحقق پیدا نمی کند به عبارتی انسان متاورسی و روابط عمومی متاورسی، بستری فرا مکانی و فرا زمانی دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: حضور روابط عمومی در فضای متاورس در قالب ها و روش های متفاوت صورت می گیرد.

در واقع دو انتخاب وجود دارد: یا باید خودش یک بستر متاورس ایجاد کند و دائما دامنه دارایی های متاورسی سازمان را توسعه دهد یا باید در پلتفرم دیگری شرکت کند.

وی در ادامه اضافه کرد: توصیه ما مورد اول است که در یک بستر متاورسی بومی، ظرفیت های خودش را توسعه دهد و به مرور تبدیل به یک قدرت متاورسی بزرگ شود.

در اینجا هر چه دارایی های متاورسی افزایش پیدا کند، قدرت بزرگتری محقق می شود.

باید توجه داشت اپلیکیشن های مختلفی که در حال حاضر در وب 2 وجود دارند همه در عرصه متاورس به وب 3 تبدیل می شوند.

وب3 به مفهوم متاورسی آن و نه به مفهوم قدیم آن چراکه وب 3 قدیم وب تعاملی بود وب 3 متاورسی از اینترنت نسل سوم صحبت می کند اینترنت نسل سوم عرصه فیزیکی واقعی شدن این بستر است.

کاربرد های روابط عمومی متاورسعاملی 6 کارکرد را برای روابط عمومی متاورس بیان کرد و گفت: مورد اول ارتباطات گسترده است که از طریق وب معمولی هم داریم همینطور وب نقاله اطلاعات هم ارتباط ایجاد می کند، ولی ارتباطات آن کامل، همه گیر و درگیرکننده و حتی غرق کننده نیست.

در فضای متاورسی یک نوع استغراق در فضای واقعی شکل می گیرد.

توسعه مشارکت ذینفعان و علاقه مندان دومین کارکرد متاورس است که می تواند ذینفعان و علاقمندان را در محیط خود درگیر کند.

عاملی افزایش روایتگری در توضیح محصول یا خدمات را به عنوان کاربرد سوم هم اینگونه توضیح داد که، دروغگویی در عرصه تبلیغات بدترین اتفاقی است که می تواند بیفتد.

متاورس باید این همانی ایجاد کند که بتواند با محصول واقعیت مجازی شده یکی باشد تا بتواند افزایش روایتگری در توضیح محصولات را فراهم کند.

وی در مورد چهارمین کاربرد اظهار داشت: به عنوان مثال در روابط عمومی کارخانه بی ام دبلیو تصاویر به صورت سه بعدی و با استفاده از هوش مصنوعی است که مشتری ها می توانند به صورت زنده رانندگی کنند و پشت اتومبیل مورد نظر بنشیند، احساس نرمی، سکوت موتور و سایر خصیصه های یک رانندگی لذت بخش را احساس می کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره گسترش تبلیغ غیر مستقیم محصولات مجازی هم بیان داشت: جایگذاری محصول می تواند شامل هدیه دادن یک خدمت به یک روزنامه نگار، یک نشریه، یا یک اینفلوئنسر باشد به این امید که او درباره آن محتوایی بنویسد و یا درباره آن خدمت در شبکه های اجتماعی پست بگذارد.

این ها موارد مطالعه شده است که آگهی غیرمستقیم اثری قوی تر نسبت به آگهی مستقیم دارد.

سعید رضا عاملی تجربه حضور در مکان را ششمین کاربرد دانست و افزود: متاورس باید بتواند تجربه متفاوت حضور در مکان را فراهم کند.

وی ادامه داد: نتیجه گیری از صحبت من این است که روابط عمومی متاورس در مسیر آغازین خود قرار دارد و می تواند شروعش را با تقویت فضای تصویری شبیه سازی و واقعیت مجازی دنبال کند.

همچنین محتوا هایی که بتواند با عینک های واقعیت مجازی، فضای مجازی دیده شود یا تصویر هایی که بتواند جنبه نزدیک تری به واقعیت داشته باشد؛ بنابراین روابط عمومی ها به اقتضای حوزه ماموریت نهاد مربوطه، نیازمند تعیین اولویت های متاورسی هستند.

عاملی بیان داشت: آن ها باید دوقلو های آنالوگ دیجیتال مرتبط با حوزه ماموریت را فعال کنند همچنین اتاق های پر مراجعه که مربوط به خدمات سازمان است در محیط متاورس باز طراحی کنند و حتی اینکه چه مواردی در سازمان برای اعضای سازمان مهم است و چه مواردی برای مشتریان مهم است؟ این ها همه موضوعات متاورسی هستند.

وی به روابط عمومی ها توصیه کرد: حتما یک نمایش سه بعدی و واقعیت مجازی از ظرفیت ها و خدمات سازمان تهیه کرده و در معرض دریافت نسخه موبایل یا کامپیوتر ها قرار دهند.

زیرساخت های لازم مانند کارگاه های شبیه سازی، واقعیت مجازی، هوش مصنوعی و امکانات ساخت تصاویر با کیفیت نزدیک به واقعیت را نیز ایجاد کنند.

وی افزود: همچنین باید امکان تبدیل دارایی های سازمان به دارایی های مجازی و تامین ارزش های مالی جدید بر مبنای بلاکچین آماده شود چه بسا ناگزیر شویم در سطح ملی سیاست گذاری کلانی درباره دارایی های مجازی اتخاذ کنیم و تبدیل دارایی ها به ماهیت ماندگار که هم احراز کننده دارایی های مجازی و هم به صورت گریز ناپذیر تعیین کننده حقوق معنوی هستند، اتفاق می افتد.

مخاطراتعاملی یادآور شد: به مخاطرات این فضا و ضرورت های بومی سازی باید توجه داشته باشیم.

در پلتفرم های غیر ایرانی حضور پیدا نکنید و سعی کنید از ظرفیت های پلتفرم های ایرانی استفاده کنید، زیرا آن پلتفرم می تواند موضوع محدودیت های یا تصرف در داده ها قرار گیرد.

وی ادامه داد: ما باید شرایط خودمان را درک کرده و بعد در این فضا وارد شویم؛ چرا که ممکن است آن دارایی بعداً تبدیل به پرداخت اجاره هایی برای حضور باشد که سازمان امکان پرداخت و تامین منابع آن را نداشته باشد.

اینجا منظور تامین دارایی است که در معرض همگان قرار بگیرد، ولی احراز هویت حقوق معنوی مخصوصاً در طراحی آن مبتنی بر الگوریتم های بومی است که باید دقت شود عاملی با بیان اینکه باید از یک نقطه شروع کنیم و با منطق تکمیل و کمال بتوانیم کار را توسعه بدهیم عنوان کرد: این حرکت باعث شروع قوی تر خواهد شد.

سند ملی روابط عمومیدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این نکته که سند ملی روابط عمومی در دست تدوین است و امیدواریم در سند ملی روابط عمومی بتوانیم نظام روابط عمومی را پیش بینی کرده و جایگاه نو و حقوقی را در سازمان تامین کنیم عنوان کرد: سند ملی روابط عمومی برای همه روابط عمومی های بخش دولتی و خصوصی ظرفیت ساز خواهد بود و لذا جا دارد که خانواده روابط عمومی ایده هایشان را در اختیار ما بگذارند و انجمن های قوی در حوزه روابط عمومی در این حوزه ها ورود پیدا کنند.

عاملی در پایان اظهار داشت: امیدواریم سند ملی روابط عمومی مانند سند ملی معماری، سند ملی موسیقی و سند ملی سینما که در دست تدوین و نهایی شدن است بتواند این هدف را تامین کند و مورد تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بگیرد.


کلید واژه ها: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - روابط عمومی - شورای عالی انقلاب - انقلاب فرهنگی - روابط - عمومی - شورای عالی - فرهنگی - انقلاب - خبرگزاری - شورای - دانشگاه - روز ملی - دستگاه - عالی - دبیر - شادی - جامعه - تبریک - گزارش - عاملی - مراسم - صنعتی - شوند - گروه - کنار - صوری - توانمند - قابلیت

آخرین اخبار سرویس:
تصویب رشته مهندسی فناوری اینترنت اشیا در دانشگاه جامع علمی کاربردی

متاورس؛ تحولی بزرگ در عصر ارتباطات با سرانجامی نامعلوم

استخدام کارشناس مالی با بیمه، بیمه تکمیلی در فناوران سپهران موتور در تهران

تولید زعفران با راندمان بالا و بدون استفاده از مواد شیمایی با فناوری نانو

امکان ارائه وام شهریه به تمام متقاضیان علمی کاربردی فراهم شد

شهدا و خانواده های معزز آن ها میراث عظیمی برای کشور هستند

تفاهم نامه همکاری دانشگاه فردوسی و سازمان امور دانشجویان امضا شد

ترویج فرهنگ کار و اشتغال با جایگزینی دروس مهارتی

استخدام نماینده علمی با پاداش، بیمه در داروسازی تهران شیمی در تهران

زعفران بدون استفاده از مواد شیمایی تولید شد

وزیرعلوم: راهی برای انتقال پاسخ های کنکور به داخل حوزه های امتحانی وجود نداشت | گشت ارشاد در دانشگاه ها راه اندازی نشده است

تبعات فرهنگی تخریب بافت سنتی شیراز، بررسی می شود

رونمایی از محصولات دانش بنیان در زیست بوم دانشگاهی

راه اندازی کارشناسی ارشد پرستاریِ اطفال

صعود گروه کوهنوردی دانشگاه شهید سلیمانی به قله 4375 متری لاله زار

حضور پررنگ اعضای هیئت علمی در میان مخترعان

شصت و ششمین دوره آزمون زبان انگلیسی وزارت بهداشت برگزار می شود

برگزاری کارگاه های بازی محور کودک

روایت وزیر علوم از شرط لازم برای ایجاد بستر نخبه پروری در دانشگاه ها

ارائه 70 طرح تحقیقاتی و پژوهشی درفراخوان فن آوری های شناختی

آزدی بیش از هزار زندانی در بوشهر

معاون وزیر علوم: ورزش مهمترین فضای بانشاط و پرتحرک برای دانشجویان است

حضور پررنگ اعضای هیأت علمی در میان مخترعین

راه اندازی سامانه حفاظت از پالایشگاه ها و نیروگاه ها در دانشگاه شریف

پیشنهاد دانشگاه پیام نور به دانشگاه فرهنگیان چه بود؟/ جزییات طرح تربیت دبیر در پیام نور

روند تکمیل تقاطع میدان دانشگاه اهواز در موعد مقرر

رونمایی از محصولات دانش بنیان در دانشگاه تربیت مدرس/ ستاری: تولید دانش بنیان را دانشگاه ها آغاز می کنند

پزشکان به مهاجرت تمایل دارند/ برای ایجاد زیرساخت های آموزشیِ دانشجویان مشکل داریم

تمدید مهلت انتخاب رشته داوطلبان ارشد دانشگاه آزاد

زلفی گل: بستر رشد علمی را در دانشگاه برای همه فراهم کنیم

انتخاب رشته کنکور ارشد دانشگاه آزاد تمدید شد

انتخاب رشته کنکور ارشد دانشگاه آزاد تمدید شد

چاپ کتاب «مقدمه ای بر ثبت و پردازش سیگنال الکتروانسفالوگرام»

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

دانشگاه ها شرایط را برای رشد علمی یاوران علمی فراهم کنند

­المپیاد ورزشی دانشجویان در تبریز

دانشگاه ها شرایط را برای رشد علمی یاوران علمی فراهم کنند

طراحی سامانه ای به منظور حفاظت از پالایشگاه ها و نیروگاه ها در دانشگاه صنعتی شریف

وزیر علوم : درششمین جشنواره تجلیل از کارمندان نمونه دانشگاه تهران

شیوه نامه ارتقای کارکنان دانشگاه تهران اصلاح شد

تولید دانش بنیان را دانشگاه ها آغاز می کنند

بیشترین حضور در میان مخترعین را اعضای هیأت علمی رقم زدند

انجام بیش از 5 هزار مأموریت اورژانسی در کردستان

راه اندازی اتاق فکر تحول در علوم و فناوری های ورزشی کشور

رونمایی از 4 محصول دانش بنیان دانشگاه تربیت مدرس / کارآفرینی در اولویت قرار گرفت

اتاق فکر تحول در علوم و فناوری های ورزشی کشور راه اندازی شد

طراحی سامانه ای به منظور حفاظت از پالایشگاه ها و نیروگاه ها

نانوذرات طلا برای استفاده در سی تی اسکن سنتز شد

ثبت درخواست میهمانی ترم تابستان دانشگاه علمی کاربردی فارس از 25 تیتر آغاز می شود

5 میلیارد تومان به صندوق فناوری دانشگاه تربیت مدرس اختصاص یابد

خورشید گرفتگی؛ خارق العاده ترین پدیده قرن

طراحی سامانه ای به منظور حفاظت از پالایشگاه ها و نیروگاه ها در دانشگاه شریف

مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تمدید شد

تمدید مهلت انتخاب رشته داوطلبان ارشد دانشگاه آزاد

اعلام آمادگی 20 هزار دانشجو برای مشارکت در طرح دستیار فناوری

راه اندازی ورزش همبستگی دانشجویان کشورهای اسلامی در صورت تامین بودجه

ششمین دوره بازی های جدی و امتیاز نخبگی

تغییر در حاکمیت منطقه آزاد اروند

رونمایی از چهار محصول دانش بنیان دانشگاه تربیت مدرس / کارآفرینی در اولویت قرار گرفت

پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری در پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران

فعالان طرح پویش در صنعت جذب می شوند/ صنایع بومی شهریه واحدهای پویش را پرداخت می کنند

راه اندازی ورزش همبستگی کشورهای اسلامی در صورت تامین بودجه

مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد تا 18 تیر تمدید شد

پرونده کنکور بسته شد

آزمون بسندگی و دوره های زبان فارسی در سه سطح برگزار می شود

اعلام شرایط بهره مندی دانشجویان از طرح شهید وزوایی

امیر جدیدی در نمایی از «روز صفر»

لزوم جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش

پذیرش دانشجوی ارشد و دکتری در پردیس های بین المللی کیش و ارس دانشگاه تهران

مهلت انتخاب رشته داوطلبان ارشد دانشگاه آزاد تمدید شد

ستاری: لیاقت فناورانه دانشگاه ها بیشتر از آن چیزی است که امروز شاهدیم

ستاری: لیاقت دانشگاه ها بیشتر از آن چیزی است که امروز شاهدیم

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

کاهش زمان مورد نیاز برای آزمایش های ژنتیکی حوزه کشاورزی

برگزاری آزمون بسندگی و دوره های زبان فارسی ویژه دانشجویان اتباع در واحد علوم و تحقیقات

پارک های علم و فناوری بستر مناسبی برای جذب سرمایه گذاری در حوزه پژوهش هستند

تقلب و لو رفتن سؤالات کنکور؛ از انکار تا واقعیت

استخر های پرورش ماهی از پوشش فوق آبگریز بهره مند می شوند

اردوهای جهادی یک جریان و جنبش اجتماعی هستند

لزوم جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش

استخدام کارمند اداری و کارشناس پلیمر در مجتمع پلاستیک طبرستان در ساری

استخدام کارشناس پلیمر در مجتمع پلاستیک طبرستان در ساری

مهلت انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 1401 دانشگاه آزاد اسلامی تمدید شد

برگزاری نمایشگاه آثار هنری دانشجویی در دانشگاه استاد فرشچیان

جوادیان : تمام گرایش های عکاسی در دانشکده رسانه فارس تدریس می شود

رحیم پور ازغدی: در اسلام هرکس به دیگران بیشتر خدمت می کند آدم تر است / تنبلی از نشانه های نفاق است

جهاد؛ خدمت به دیگران بدون هیچ توقعی / هرکس به دیگران بیشتر خدمت می کند، آدم تر است

جشنواره فارابی آیینه تمام نمای علوم انسانی کشور

ماجرای حضور یک نوزاد در کنکور چه بود؟

جشنواره فارابی آیینه تمام نمای علوم انسانی کشور است

خانه خلاق و نوآوری دانشگاه پیام نور افتتاح می شود

12 شبکه متخلف در کنکور شناسایی شدند / دستگیری 480 داوطلب متقلب

12 شبکه متخلف در کنکور 1401 شناسایی شدند / دستگیری 480 داوطلب متقلب

ساختمان رویش پردیس پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس افتتاح شد

محورهای سومین رویداد ملی استارت آپی سرآمدان شاهد و ایثارگر

دانشگاه آماده اسکان موقت زلزله زدگان/ کمک نقدی و غیرنقدی دانشگاهیان به مردم زلزله زده

میزبانی دانشگاه شهرکرد از کنگره ملی و دهمین کنگره بین المللی زیست شناسی ایران

رونمایی از محصولات دانش بنیان و فناورانه در حوزه پزشکی و سلامت

رونمایی از محصولات دانش بنیان و فناورانه دانشگاه تربیت مدرس

اقدامات وزارت علوم برای اجرای قانون جوانی جمعیت / تاخیر در ساخت خوابگاه های متاهلی + فیلم

روابط عمومی ها نباید به دستگاه های صوری و خشک صنعتی تبدیل شوند

روابط عمومی ها نباید به دستگاه های صوری و خشک صنعتی تبدیل شوند