مطالب مرتبط:
حقوق پایمال شده معلمان مدارس غیردولتی در امنیت شغلی، حقوق و بیمه/ اخراج با یک پیامک!
خبر مهم درباره صدور احکام رتبه بندی معلمان+احکام صادره در سال 1401 حذف و دوباره صادر می شود
خبر مهم درباره صدور احکام رتبه بندی معلمان+احکام صادره در سال 1401 حذف و دوبار صادر می شود
خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان | مابه التفاوت حقوق بازنشستگان خرداد پرداخت می شود
خبر فوری؛ یارانه خرداد را از چه تاریخی می توان برداشت کرد؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 اردیبهشت 1401 ساعت 00:072022-05-17اجتماعي

شهریه مدارس غیردولتی نیمه خرداد اعلام می شود/ از خبر خوب برای معلمان غیردولتی تا ماجرای مجوز اردوهای خارجی


رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش گفت: ان شاءالله تا نیمه اول خرداد شهریه مدارس غیردولتی مشخص می شود یعنی دقیقا شهریه هر مدرسه متناسب با فعالیت ها و اقدامات که می خواهند انجام دهند، - خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: سال تحصیلی 1401ـ1400 برای دانش آموزان در حال اتمام است و از چند روز آینده امتحانات دانش آموزان هم آغاز می شود.

اواخر اردیبهشت و خرداد به رغم آنکه هنوز امتحانات دانش آموزان در جریان است اما خانواده ها این دغدغه را دارند که فرزندشان برای سال تحصیلی جدید در چه مدرسه ای درس بخواند.

این دغدغه برای تحصیل در برخی مدارس غیردولتی بیشتر است چرا که پیش ثبت نام این مدارس خیلی زودتر حتی در بهمن و اسفند آغاز می شود.

اما یک موضوع دیگر که خانواده ها را با چالش مواجه می کند، این است که هنوز شهریه سال تحصیلی جدید مدارس غیردولتی اعلام نشده است اما بعضا رقم های سرسام آوری اعلام می شود.

  به سراغ احمد محمودزاده رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش رفتیم تا درباره آخرین وضعیت اتفاقات مدارس غیردولتی گفت وگو کنیم.

**  الگوی تعیین شهریه نیمه فروردین به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ شد * فارس: عنوان می شود که شهریه مدارس غیردولتی در سال تحصیلی جدید، افزایش بالایی دارد؟ چقدر این حرف درست است؟  برای ساماندهی شهریه مدارس غیردولتی چه برنامه ای دارید که به خانواده ها فشار وارد نشود ضمن اینکه کیفیت آموزشی در مدارس غیردولتی کاهش پیدا نکند؟ برای تعیین شهریه سال تحصیلی 1402ـ1401، الگوی شهریه را به استان ها اعلام کردیم چون شهریه مدارس بر اساس سال تحصیلی و شهریه مراکز بر اساس سال شمسی هست.

  *فارس: چه زمانی الگوی شهریه به استان ها اعلام شد؟ بخشنامه قبل از عید آماده شده بود؛ یک تغییراتی داشتیم و نیمه فروردین به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ شد.

یک اختیاراتی به شورای نظارت مناطق و یک اختیاراتی به شورای نظارت استان ها دادیم و همچنین یک اختیاراتی را هم شورای مرکزی دارد.

* فارس: الگوی شهریه تغییراتی داشت؟ بله، امسال الگوی تعیین شهریه تغییراتی داشت.

اول اینکه، جهت گیری به سمت اجرایی کردن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برای سال تحصیلی جدید است و در کنار این موضوع، بحث رویکردهای تربیتی، فرهنگی و آموزشی مدنظر است.

بخشی از امتیازات و افزایش شهریه ها را امسال به کیفیت بخشی آموزشی و پرورشی گره می زنیم.

در کنار این موارد، اینکه مدارس چقدر اجاره می دهند، نیروی انسانی چه تعداد است، چقدر حقوق می دهند نیز مدنظر است.

** 35 درصد از امتیاز شهریه مدارس غیردولتی مربوط به کیفیت بخشی است 35 امتیاز از 100 امتیاز مربوط به کیفیت بخشی آموزشی و پرورشی است.

با توجه به نگاهی که به مدارس غیردولتی داریم، احساس مان این است که در کنار مسائل آموزشی که مدارس غیردولتی پیگیر هستند و خوب هم ایفای نقش می کنند، نگاهی به موضوع رویکردهای تربیتی ، فضای فرهنگی و مسائل پرورشی داشته باشیم که در این راستا شاخص هایی را تعریف کردیم.

در حال حاضر مدارس، فرم هایی که ارسال کردیم را تکمیل می کنند و در منطقه و استان بررسی می شود و ما نیز یک سقف و یک کف را متناسب با پیشنهاداتی که مدارس دارند، اعلام می کنیم.

از مدارس غیردولتی خواستیم بین شهریه ثابت و فوق برنامه درسی با مکمل ها تمایز قائل شوند در اینجا تأکیدمان بر این است که تاب آوری مردم را در نظر بگیریم و به این شکل نباشد که شهریه ای اعلام شود که ثبت نام دانش آموز در مدرسه امکان پذیر نباشد.

از طرفی خواستیم بین شهریه ثابت و فوق برنامه درسی با مکمل ها تمایز قائل شوند.

  احتمال دارد برخی خانواده ها برای مکمل ها خیلی علاقه مند نباشند و اگر شهریه ها جداگانه مشخص شود، مردم با شفافیت کامل، مدارس و فعالیت ها را انتخاب می کنند و امسال این موضوع کمک می کند.

** ساعت فعالیت معلمان مدارس غیردولتی مانند مدارس دولتی  *فارس: معلمان مدارس غیردولتی هم نسبت به حقوق شان گلایه داشتند؟ طرحی را در حال پیگیری هستیم که شاید فشار بیشتری بر مؤسسان وارد کند و آن هم بحث 24 ساعت کردن معلمان مدارس غیردولتی و پیش بینی بیمه کامل است؛ البته کیفیت بخشی مدارس غیردولتی مدنظر است.

  * فارس: منظورتان این است که ساعت فعالیت معلمان مدارس غیردولتی مانند مدارس دولتی 24 ساعت در هفته می شود و بیمه کامل می گیرند؟ وضعیت موجود به صورت 44 ساعت بر اساس قانون کار است اما با توجه به مأموریت های معلمی و اینکه بخشی از کار معلمان در خانه اتفاق می افتد، پیشنهاد شده است که معلمان مدارس غیردولتی مانند معلمان مدارس دولتی 24 ساعته باشند که البته در مدارس ابتدایی 25 ساعته است.

این موضوع در کمیسیون آموزش مجلس هم تصویب شد و قرار است در صحن مجلس هم مصوب شود و بر این اساس معلمان مدارس غیردولتی مثل مدارس دولتی کار کرده و پرداخت های شان بر اساس قانون کار می شود.

  * فارس: چه تعداد معلم در مدارس غیردولتی فعالیت می کنند؟ 240 هزار معلم مدرسه غیردولتی داریم.

170 هزار نفر نیروی آزاد هستند.

بقیه از بازنشستگان آموزش و پرورش هستند و تعدادی هم از نیروهای شاغل هستند که طبق قانون می توانند به عنوان مدیر در مدارس غیردولتی فعالیت کنند.

  ** تا نیمه اول خرداد شهریه مدارس غیردولتی مشخص می شود * فارس: شهریه مدارس غیردولتی چه زمانی اعلام می شود؟ همانطور که اشاره کردم الگوی تعیین شهریه به استان ها ابلاغ شده است و در کنار شاخص های کیفیت بخشی، مواردی چون افزایش اجاره مسکن، افزایش حقوق و دستمزد کارکنان و معلمان در این مدارس مدنظر قرار می گیرد.

 والدین با ورود به مدرسه، مبلغ شهریه و نوع فعالیت هایی که قرار است در زمینه درسی، فوق برنامه درسی و مکمل ها دریافت کنند را باید در جریان باشند سال سختی است ولی باید مؤسسین کمک کنند و از اولیا هم می خواهیم که همراهی کنند.

ان شاءالله تا نیمه اول خرداد شهریه مدارس غیردولتی مشخص می شود یعنی دقیقا شهریه هر مدرسه متناسب با فعالیت ها و اقدامات که می خواهند انجام دهند، مشخص می شود و به مدارس به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

  از مدرسه هم درخواست می کنیم این موارد را در تابلوی اعلانات مدرسه نصب کنند تا والدین هم بتوانند مشاهده کنند.

والدین با ورود به مدرسه، مبلغ شهریه و نوع فعالیت هایی که قرار است در زمینه درسی، فوق برنامه درسی و مکمل ها دریافت کنند را باید در جریان باشند.

* فارس: نظارت ها در این راستا چگونه است؟ هفته پیش جلسه ای را با مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران و شورای معاونان آنها داشتیم و در استان ها هم این جلسه تشکیل شده است تا نظارت جدی بر فرایند های ثبت نام، کیفیت بخشی و شهریه مدارس داشته باشیم.

* فارس: اخیرا اخباری مبنی بر پرداخت وام برای شهریه مدارس مطرح شده است؛ برای کمک به والدین برنامه دارید؟  بعضی از مدارس، یکجا از مردم شهریه را می گیرند و برخی اقساطی دریافت می کنند؛ از مؤسسان می خواهیم زمینه ای را فراهم کنند تا اگر مردم مشکلی در پرداخت دارند، امکان پرداخت اقساطی باشد.

هفته گذشته هم یک اقدامی را صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی با همکاری سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت های مردمی آغاز کرد و قرار شد وام های کمک شهریه ای به دانش آموزان پرداخت شود.

این وام با همان درصد قرض الحسنه برای اولیای دانش آموزان ارائه می شود و از طریق بانک قرض الحسنه انجام می گیرد.

**پیش ثبت نام غیردولتی با شهریه سال گذشته * فارس: در حال حاضر پیش ثبت نام مدارس غیردولتی انجام می شود؟ پیش ثبت نام ممنوعیت ندارد.

ولی متناسب با شهریه سال گذشته باید اتفاق بیفتد چرا که هنوز شهریه ها اعلام نشده است.

در بعضی از مدارس استقبال خوبی اتفاق می افتد و مردم به این دلیل که نگران هستند ظرفیت مدرسه تکمیل شود، زودتر برای ثبت نام ورود می کنند.

همچنین شورای نظارت مرکزی، اجازه این کار را برای مدارس غیردولتی داده است.

  * فارس: آیا مدارس غیردولتی می توانند برای جذب دانش آموزان آزمون و مصاحبه داشته باشند؟ نوعا نباید باشد؛ خیر.

البته عنوان می شود یک مدرسه، 400 نفر ظرفیت دارد و 6 هزار نفر درخواست برای ثبت نام دارند و از بین این گروه باید انتخاب کنند اما گفتیم آزمون نباشد.

* فارس: اما بعضی مدارس آزمون می گیرند؟ آزمون گرفتن برای جذب در مدارس، غیرقانونی است.

البته همانطور که گفتم برخی مدارس به دلیل محدودیت ظرفیت و افراد بیشتری که درخواست ثبت نام دارند مجبورند برخی مصاحبه ها را انجام دهند که انتخابشان خیلی مورد خدشه نظارتی نباشد.

* فارس: برخی مدارس غیردولتی برای پیش ثبت نام، رقمی خیلی بالاتر از شهریه سال جاری اعلام می کنند؟  ما هنوز شهریه را اعلام نکردیم.

  *فارس: پس این موارد خلاف است؟ بله؛ تا اعلام شهریه 1402ـ1401، مبنایش فعلا شهریه امسال یعنی سال تحصیلی 1401ـ1400 است.

به محض توافق در شهریه، اعلام خواهیم کرد و مدارس نیز موظف هستند که در تابلوی اعلانات مبلغ شهریه را نصب کنند.

**فقط بحث کنکور و درصد قبولی ملاک ما نیست *فارس: برخی مدارس شهریه ای که دریافت می کنند با شهریه ای که اعلام می شود، تفاوت بسیاری دارد.

ما تلاش می کنیم عددی که توافق می کنیم با عددی که به مردم اعلام می کنیم یکی باشد.

  به همین خاطر امسال در عرض 4 ماه، 4 بار با مؤسسان جلسه گذاشتم.

4 بار با مؤسسین تهران جلسه گذاشتم.

4 بار هم با مؤسسین مراکز جلسه گذاشتم.

به صورت کاملا شفاف صحبت کردیم.

آن چیزی که ما در کیفیت بخشی آموزشی و پرورشی انتظار داریم را اعلام کردیم.

در بحث شهریه مدارس غیردولتی تلاش می کنیم عددی که توافق می کنیم با عددی که به مردم اعلام می کنیم یکی باشد به مسابقات فرهنگی و هنری، حفظ قرآن و مسابقات آزمایشگاهی توجه داریم و فقط بحث کنکور و درصد قبولی ملاک ما نیست.

دنبال این هستیم که در این موارد سهم خوبی داشته باشیم.

در کنار این موارد، یکی از محوری ترین موضوعات بحث شهریه است که هم دولت علاقه مند است شفاف با مردم صحبت کند و هم ما در مجموعه آموزش و پرورش علاقه مندیم که با مؤسسین و مردم شفاف شویم.

درخواست کردیم امسال مدارس با شفافیت ورود پیدا کنند و انتظار داریم و می خواهیم تاب آوری مردم را در نظر بگیرند.

البته می دانیم که بخشی از هزینه ها بالا رفته است ولی برخی مدارس زمین و ساختمان مدرسه دارند و از آنها خواهشمندیم این موارد را برای افزایش شهریه هزینه نکنند.

  ** اردوی خارجی هم داریم ولی با مجوز! * فارس: در فضای مجازی از اردوی 220 میلیونی مدارس لاکچری نام برده شده است، چنین چیزی صحت دارد؟ پیگیری کردیم ایشان تکذیب کرد.

این موضوع وجود ندارد.

بنده پیگیر موضوع بودم.

مدیرکل غیردولتی، بازرسی، حراست بررسی کردند، آنها تکذیب کردند و گفتند برای این موضوع برنامه ریزی نداریم.

* فارس: مدارس غیردولتی می توانند اردو داشته باشند؟ بله؛ اردو می توانند برگزار کنند ولی باید مجوز داشته باشند.

* فارس: اردوی خارج از کشور  هم می توانند برگزار کنند؟ می توانند مجوز بگیرند.

بررسی می شود که کجا می خواهند بروند، با چه هدفی می روند؛ اردوی علمی یا تفریحی است.

همه در شورای نظارت بررسی می شود و اگر به صلاح باشد، مجوز داده می شود.

برگزاری اردو در آموزش و پرورش ممنوعیت ندارد ولی باید چارچوب آموزش و پرورش رعایت شود و مجوز از شورای نظارت گرفته شود و حتی برخی اردوها باید مجوز شورای نظارت مرکزی گرفته شود.

اما در مجموع ممنوعیت اردو نداریم.

* فارس: بازدیدها از 14 فروردین در مدارس غیردولتی چگونه بوده است؟ از همان روز اول شروع کردیم.

قبل از عید نوروز در تودیع و معارفه مدیرکل آموزش و پرورش اردبیل اعلام کردم که ان شاءالله از 14 فروردین، مدارس باز می شود که خوشبختانه بعد از آن، اعلام شد که مدارس دایر می شود.

آسیب های بسیار جدی در حوزه مدارس در بحث کرونا دیدیم.

فقر تحصیلی اتفاق افتاد و بحث کیفیت بخشی آموزش و پرورش مورد تهدید قرار گرفت.

موضوعاتی مثل ترک تحصیل شکل پذیرفت و آماری که مدارس ابتدایی گزارش دادند این بود که حدود 200 هزار نفر از دانش آموزان در ایام کرونا بیرون از مدرسه بودند و به همین دلیل پیگیر بودیم که آموزش حضوری اتفاق بیفتد که خداروشکر انجام پذیرفت.

** نیاز به تلاش بیشتر بیشتر شده است! * فارس: وضعیت درسی دانش آموزان در دوره کرونا چگونه بوده است؟ بگذارید یک آمار از معاونت آموزش ابتدایی بدهم؛ در پایه اول، در بحث فارسی، وضعیت دانش آموزان از سال 1397 تا سال 1399 مورد بررسی قرار گرفته است.

در نیاز به تلاش بیشتر در سال 1398ـ1397 رقم 4.

91 درصد بود که در سال 1400ـ1399 به 5.

47 درصد رسید یعنی افزایش نیاز به تلاش بیشتر در دوره ابتدایی را شاهد هستیم.

گزینه قابل قبول نیز افزایش یافته و از 7.

3 به 8.

64 درصد رسیده است البته گزینه خوب نیز از 17.

05 به 24.

9 درصد رسیده است ولی گزینه خیلی خوب که 71 درصد بوده به 60 درصد کاهش یافته است یعنی خیلی خوب کاهش پیدا کرده و نیاز به تلاش بیشتر شده است.

این در پایه اول، دوم، و سوم، در کتاب ریاضی و فارسی هم بوده است.

  در متوسطه هم همین شکل را نشان می داد.

در کنار این موضوع، بحث های زیادی از لحاظ تربیتی روی داد.

بحث چاقی پیش آمد، آسیب های اجتماعی شکل گرفت و کارهای گروهی تعطیل شد.

بچه ها از لحاظ روحی آسیب دیدند و خوشبختانه از آموزش حضوری استقبال خوبی شد.

استقبال خوب دانش آموزان به دلیل تشنگی حضور آنها در مدرسه بود و هم اینکه خانواده ها از سردرگمی رها شدند.

چرا که خیلی امکان مدیریت کلاس در خانه و مدرسه نبود.

هرچند که برخی مشکلات مانند سرویس مدرسه هم وجود داشت ولی خوشبختانه اکثریت دانش آموزان در کلاس درس حضور دارند و استقبال کردند.

در گذشته هم یک عده به دلیل بیماری یا شرایط دیگر گاهی غیبت می کردند.

ان شاءالله هم از مهر امسال بتوانیم فرایند تحصیل را به صورت حضوری برگزار کنیم.

* فارس: مدرسه غیردولتی داریم که درخواست توقف فعالیت داده باشد؟ هنوز آماری به دست ما نرسیده است.

بحث مدرسه داری این نیست که یکساله تصمیم گیری شود بلکه یک فرایند چندساله است.

امکان دارد یکسال سودش کمتر و یا یکسال سودش بیشتر باشد.

مثل سایر حرفه هاست.

* درخواست برای ایجاد مدرسه جدید دارید؟ بله درخواست هست.

البته تغییراتی در رویکردها داریم.

مطالعه ای درباره 72 کشور داشتیم که حاکی از این بود که 18 درصد دانش آموزان در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند؛ 13 درصد از 18 درصد به صورت مدارس غیردولتی وابسته است یعنی وابسته به مؤسسات، شرکت های تعاونی، وابسته به نهادهای انقلابی و مذهبی هستند و 5 درصد افراد حقیقی است که منظور آنهایی است که صلاحیت حرفه ای مدرسه داری دارند.

امر آموزش و پرورش امر حاکمیتی است.

از اینکه حاکمیت استقبال کرده و بخشی از این مأموریت را به مدارس غیردولتی واگذار کرده است باید مؤسسین قدر این واگذاری را بدانند و به آموزش و پرورش کمک کنند.

  مطلب دوم این است که دنبال مجوزهایی هستیم تا به افراد حقیقی که صلاحیت حرفه ای برای مدرسه داری را داشته باشند، مجوز دهیم؛ یعنی فردی که استاندارد لازم برای تجهیزات، امکانات و نیروی انسانی را داشته باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: مدارس غیردولتی - امتحانات دانش آموزان - شهریه مدارس غیردولتی - دانش آموزان - مدارس - آموزش و پرورش - شهریه مدارس - سال تحصیلی - خانواده ها - وزارت آموزش و پرورش - امتحانات - رییس سازمان مدارس - مشارکت های مردمی - تحصیل - خرداد - شهریه - خانواده - سال تحصیلی جدید - مراکز غیردولتی - خبرگزاری فارس - دانش - رییس سازمان - وزارت آموزش - پیش ثبت نام - دغدغه - مدرسه - آموزش - پرورش - اردیبهشت - آغاز

آخرین اخبار سرویس:
تشکیل کارگروه شناسایی سازه های ناایمن در تهران

در شهر هوشمند ، خدمات شهرداری ها به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می شود

وضعیت هوای اراک در شرایط خطرناک است

استخدام کارشناس کنترل کیفیت (QC) در صنایع ارتوپدی آراد طب توس / خراسان رضوی

برپایی پایگاه عفاف و حجاب «ایستگاه عاشقی» در متروی تهران

استخدام اپراتور تراش و فرز CNC در دانش بنیان صنایع ارتوپدی آراد طب توس

هشدار هواشناسی ؛ رگبار و رعد و برق در 3 استان | خیزش گرد و خاک در 20 استان

جمع آوری کمک های نقدی برای هموطنان آسیب دیده از زلزله هرمزگان

طوفان گرد و غبار 355 نفر را در سیستان راهی بیمارستان کرد

هواشناسی: رگبار و رعد و برق در 3 استان

مدیرکل بهزیستی استان تهران: 14 نهاد در کنار بهزیستی موظف به ساماندهی کودکان کار هستند

دانش آموزان در تابستان چه برنامه ای دارند؟/ از برگزاری اردوهای زیارتی و تفریحی تا پیاده روی اربعین

ایجاد هنرستانها در کنار شهرکهای صنعتی با توجه به آمایش سرزمینی

نفس های پایتخت صنعتی ایران به شماره افتاد/ هوای اراک، ساوه و شازند در وضعیت آلوده

چگونه یک کودک با استعداد را شناسایی کنیم؟

اجرای عملیات آبرسانی به 110 روستای خوزستان

رنگ پریده ی سایه خوش

برپایی جایگاه های موقت عرضه بهداشتی دام

جزییات طرح «خادم الصلاه» در مدارس | آموزش «احکام نماز» به کتاب های درسی اضافه می شود

ضرورت تقویت پژوهشکده انیستیتوپاستورشمال کشور درآمل

آلودگی هوا در هشت شهر خوزستان

تشکیل کارگروه شناسایی سازه های ناایمن در تهران

تجهیز 14 ساختمان اداری و زیارتی شهرستان کاشان به پنلِ خورشیدی

نظارت صد در صدی بر فرایند ثبت نام همه مدارس لرستان

معضلات شهری با تعامل دستگاه های اجرایی حل می شود

هوای قم آلوده شد

آغاز به کار نمایشگاه کتاب در پردیسان

اکثر گره های ترافیکی شهر تهران مربوط به تصادفات جزیی است

کیفیت هوای همدان برای گروه های حساس ناسالم

اداره کل هواشناسی استان سمنان هشدار زرد هواشناسی صادر کرد

تابستان با چاشنی تاخیر در سفر؛ چرا ناوگان زمینی هم دچار تاخیر در حرکت شد؟

استخدام حسابدار در شرکت پولاد ماشین کاسپین در مازندران

افتتاح مدرسه تابستانه طرح تثبیت جبران یادگیری در آموزش و پرورش فارس

تاکید جانشین استاندار خوزستان بر اجرای طرح ایران مهارت برای هدایت شغلی دانش آموزان

استخدام اپراتور خط تولید در شرکت ساسان (پپسی) از البرز

افزایش دما و خیزش گرد و خاک در لرستان

رونق ورزش خوزستان با همکاری آموزش و پرورش

شهردار تبریز خبر داد: آماده سازی صفّه ضلع شمالی مقبره الشعرا تا دو ماه آینده

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت وفاچوب ایرانیان ابهر در محدوده پونک

سوالات مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش سری دوازدهم

خطرناک ترین مناطق تهران در زمینه آلودگی صوتی را بشناسید | تنها 5 ایستگاه در محدوده سالم قرار دارند

معرفی بهترین کلاس های آنلاین کنکور تجربی

آخرین وضعیت تنها توله زنده مانده «ایران» | «پیروز» 2 ماهه شد

هر آنچه در مورد فیش حج و نکات مربوط به آن باید بدانید

نگرانی داوطلبان کنکور 1402

ترفندای خونگی برای رفع لکه از فرش؛ با این چند تا کار یه حال حسابی به فرشت بده

آماده سازی صفّه ضلع شمالی مقبره الشعرا تا 2 ماه آینده/ درآمدهای پایدار شهر تبریز کمتر از 15 درصد است

کشف نقوش پیش از تاریخ در سمیرم

افزایش دما در انتظار خراسان رضوی

گردهمایی ستاد کرونا منطقه جنوب غرب خوزستان

شکار لحظه زیبای شیر دادن یک بز کوهی در طبیعت/ عکس

تابستان دختران محله علیمردانی با کلاس های خانم چهارمحالی داغ شد

استخدام کارشناس مرکز تماس با بیمه در یک شرکت معتبر در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس پسیو شبکه در شرکت مدوک زیست دارو در کمالشهر

تلف شدن 30 راس گوسفند در وزش تندباد در زرین دشت

وکیل دادگستری: شهرداری ها باید درمورد جمع آوری سگ های ولگرد اقدام کنند/ اگر سگی که دارای صاحب است به کسی آسیب برساند مالک آن باید قصاص شود

فارس من| جمع آوری بیش از 2300 سگ ولگرد در زاهدان

فارس من| جمع آوری بیش از 2300 سگ ولگرد در زاهدان

آماده سازی صفّه ضلع شمالی مقبره الشعرا تا دو ماه آینده/ درآمدهای پایدار شهر تبریز کمتر از 15 درصد است

کشف نقوش پیش از تاریخ در سمیرم

تصاویری از مدارس دخترانه تهران در صد سال گذشته

رونمایی از چندین طرح و پروژه در نمایشگاه توانمندی مدیریت شهری تهران

نیازسنجی و مهارت آموزی به نیروی کار صنایع خوزستان

خیرین مدرسه ساز یزد؛ پیشتاز در کشور

یادگیری آسان و حرفه ای پایتون با آکادمی درسمن

برگزاری قرعه کشی پانزدهمین المپیاد فرهنگی _ ورزشی

هشدار بارانی برای آخر هفته در هرمزگان

گیشه 50 میلیاردی انیمیشن ایرانی در روسیه

استخدام مدیر فنی مهندسی در شرکت پترو تجهیز سپاهان در شهرک صنعتی نجف آباد

استخدام منشی آشنا به امور اداری با بیمه در شرکت دانش طب امروز در یوسف آباد

فعالیت 176 اکیپ ثابت و سیار دامپرشکی خراسان رضوی در روز عید قربان

کتک زدن وحشیانه دانش آموز توسط معلم بی رحم (16+)

طوفان 83 کیلومتری در خنج خسارت به بارآورد

عکس هایی از مجرمان در طرح رعد پلیس تهران

استخدام C# Full Stack Developer در شرکت شونیز در تبریز

هوای ناسالم 5 کلانشهر در نیمه اول تابستان

استخدام متصدی باسکول با بیمه در شرکت شن و ماسه قزوین در قزوین

درگذشت مادران شهیدان قصاب عبداللهی و کاظمی

محدودیت های ترافیکی پایان هفته اعلام شد

خدمات الکترونیک شهری در نمایشگاه شهرهای خواهر خوانده

پروژه های نیمه تمام آبرسانی در روستاهای لرستان/ کاهش تنش آبی نیازمند تخصیص اعتبار است

«پیروز» 2 ماهه شد | آخرین وضعیت تنها توله زنده مانده «ایران» چگونه است؟

استخدام بازاریاب (مواد غذایی)با بیمه، پورسانت و حقوق ثابت 7 میلیون در بابل

جوانان قجری چطور تیپ می زدند؟/ وقتی عبا، چاقو، پاشنه کش و انگشتر مد بود (+عکس)

آلودگی هوا در جهرم

هشدار هواشناسی | رگبار، رعد و برق و وزش باد در برخی مناطق شرق کشور

روایت شهروندان رشتی از ولگردی سگ ها/ از خاطره سگ گزیدگی تا هرج ومرج شهری

تصاویر جالب از دستگیری بیش از 1000 سارق در پایتخت

دنباله دار K2 از فاصله چندین میلیارد کیلومتری به ملاقات ما می آید | برای رصد به یک تلسکوپ کوچک آماتوری نیاز است

وضعیت سگ های ولگرد در یزد بحرانی است/عقیم سازی و کمپ یک راهکار پرهزینه

تصویری زیبا از لحظه شیر دادن بزکوهی در طبیعت لرستان

برپایی جشنواره تفریحی فراغتی عید تا عید در بوستان بانوان منطقه19

آسیب به تاسیسات شهری و شبکه توزیع برق خنج در پی وزش طوفان

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 15 تیر 1401 / ترافیک سنگین در جاده های چالوس، هراز و شهریار - تهران/ ترافیک در آزادراه قزوین - کرج سنگین است

افزایش سن ازدواج در آذربایجان غربی: بانوان 24 و مردان 29.7

طرح شناسایی مدارس دارای 20 شهید

هشدار| آخر هفته بارانی و متلاطم در راه هرمزگان/ باران شدید در بستک خساراتی به جا گذاشت

روایت شهروندان رشتی از ولگردی سگ ها؛ از خاطره سیاه دختر شهر تا هرج ومرج و سگ گزیدگی

استخدام مربی آموزش رانندگی با حقوق تا 9 میلیون در آموزشگاه رانندگی سعدی

خیابان فروشی در ونک!

شهریه مدارس غیردولتی نیمه خرداد اعلام می شود/ از خبر خوب برای معلمان غیردولتی تا ماجرای مجوز اردوهای خارجی

شهریه مدارس غیردولتی نیمه خرداد اعلام می شود/ از خبر خوب برای معلمان غیردولتی تا ماجرای مجوز اردوهای خارجی