موضوعات داغ: - افزايش حقوق - رتبه بندي معلمان - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - آموزش و پرورش - مجلس شوراي اسلامي - سازمان تامين اجتماعي - شوراي اسلامي - هتل پارسيان كوثر اصفهان - بيشه كلا - املاك درياچه چيتگر - دورهمي خانوادگي - مردم نهاد - ميراث فرهنگي و اوقاف - حسين منزوي - نيروي انتظامي البرز - جدول ليگ فوتبال - آگهي دولتي - شومينه - احمد آباد - سد وشمگير

مطالب مرتبط:
چارچوبی بهتر برای حضور مهاجران افغانستانی در ایران تهیه شود/ 5 میلیون مهاجر افغان در ایران حضور دارند
5 میلیون مهاجر افغان در ایران حضور دارند/چارچوبی بهتر برای حضور مهاجران افغان در ایران تهیه شود
5 میلیون مهاجر افغان در ایران حضور دارند
آمار حیرت انگیز مهاجران افغانستانی در ایران
جوان افغان: می خواهم در ایران شهید شوم! + عکس
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 اردیبهشت 1401 ساعت 15:222022-05-17دانش

چارچوبی بهتر برای حضور مهاجران افغانستانی در ایران تهیه شود/ حضور 5 میلیون مهاجر افغان در ایران


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ششمین کرسی آزاداندیشی با عنوان مهاجران افعانستانی در ایران؛ چالش ها و راهکارها امروز دوشنبه 26 اردیبهشت ماه از ساعت 10 تا 12 با حضور محمدجلال عباسی شوازی استاد جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی و پویا علاءالدینی .

- دانشیار توسعه و سیاستگذاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی: چارچوبی بهتر برای حضور مهاجران افغانستانی در ایران تهیه شود/ حضور 5 میلیون مهاجر افغان در ایران " دانشیار توسعه و سیاستگذاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی گفت: تمهیدات ایران در مقابل مهاجران وجوه مثبت زیادی داشته است، اما باید چارچوبی بهتر برای حضور مهاجران افغانستانی در ایران تهیه شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ششمین کرسی آزاداندیشی با عنوان مهاجران افعانستانی در ایران؛ چالش ها و راهکارها امروز دوشنبه 26 اردیبهشت ماه از ساعت 10 تا 12 با حضور محمدجلال عباسی شوازی استاد جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی و پویا علاءالدینی دانشیار توسعه و سیاستگذاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی برگزار شد.

چارچوبی بهتر باید برای حضور مهاجران افغانستانی در ایران تهیه شودپویا علاءالدینی دانشیار توسعه و سیاستگذاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی در این نشست اظهار کرد: تمهیدات ایران در مقابل مهاجران افغانستانی طی 40 سال گذشته تغییرات زیادی داشته است که می توان به در های باز، بازگشت به وطن و ساماندهی اشاره کرد.

وی ادامه داد: تمهیدات ایران در مقابل مهاجران وجوه مثبت زیادی داشته است و برخی از مشکلات با گذر زمان نیز حل شده است.

اما باید چارچوبی بهتر برای حضور مهاجران افغانستانی در ایران تهیه شود که هدف اصلی آن ادغام مهاجرانی باشد که زمان زیادی است در کشور حضور دارند.

دانشیار توسعه و سیاستگذاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی تاکید کرد: تمام شهر های افغانستان یادآور تاریخ ایران است و شهروندان افغانستانی اکثراً یا از اقوام ایرانی و یا متعلق به فرهنگ پارسی مآبانه هستند علاءالدینی با بیان اینکه فقط بحث هویت ملی مطرح نیست بلکه در خصوص ایران بحث هویت فراملی نیز مطرح است چرا که ایران کشوری است که تاریخ مشترکی با کشور های آسیای مرکزی دارد، گفت: ادغام مهاجران به راحتی اتفاق نمی افتد بلکه مسائل و مشکلاتی اعم از اشتغال، مسکن، آموزش و بهداشت، پیوند های اجتماعی، آگاهی فرهنگی، امنیت و حقوق شهروندی در این عمل دخیل است.

وی با اشاره به اینکه مهاجران افغانستانی به دلیل حضور طولانی مدت در ایران توانستند در موقعیت های مختلفی حضور داشته باشند و همچنین برای ادغام مهاجران تلاش داشتند، اما با محدودیت های شغلی و حتی افتتاح حساب، مواجه بوده و هستند، افزود: این در حالی است که مهاجران بین المللی در برخی از کشور ها مثل آمریکا موجب رشد و شکوفایی آن کشور شده اند و حتی در آلمان مهاجران به موقعیت های برتری دست یافته اند و امکان شرکت در انتخابات نیز برای آن ها فراهم است.

دانشیار توسعه و سیاستگذاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی با تاکید بر اینکه نیروی کار بیشتر در کشور، موجب توسعه آن کشور خواهد شد، ادامه داد: در مورد وضعیت مهاجران افغانستان باید ادغام مهاجران مورد توجه قرار گیرد و اصل باشد.

علاءالدینی اظهار کرد: آموزش در کشور ما همگانی است، اما موانع زیادی برای تحصیلات مهاجران افغانستانی وجود دارد.

دولت ایران باید از طریق رسانه ها نسبت به تاریخ و فرهنگ مشترک ایران و افغانستان محتوا هایی تولید کند همچنین تمهیدات را به گونه ای انجام دهد که تعارض نداشته باشند چرا که باعث سرخوردگی مهاجران می شود.

وی در پایان سخنان خود با اشاره بر اینکه سیاست کلی ایران باید رویکرد ادغام مهاجران باشد و البته فرهنگ سازی در رسانه ها باید اولویت قرار گیرد، گفت: مشارکت جامعه افغانستانی در تصمیم گیری های قانونی حائز اهمیت است از این رو باید قوانین بازبینی شوند و حق تابعیت را به کسانی که طولانی مدت در ایران حضور دارند، اعطا شود.

برنامه های ارائه شده توسط دولت ایران مشخص و مدون نیستمحمدجلال عباسی شوازی استاد جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی در این نشست گفت: مهاجران افغانستانی به لحاظ مدت اقامت و ویژگی قومی شان در ایران متفاوت هستند.

نسل اول مهاجران افغانستانی، افرادی بودند که پس از انقلاب وارد کشور شدند و به عنوان پناهنده تحصیلاتی نداشتند و ویژگی های جامعه افغانستان را به دلیل بزرگ شدن در آنجا به همراه داشتند.

وی ادامه داد: نسل دوم مهاجران، افرادی بودند که در ایران متولد شدند و یا پس از تولد در افغانستان به ایران آمده اند و البته دسترسی به تحصیلات در ایران برای آنان فراهم شد و با جامعه ایران آشنا هستند عباسی با اشاره به اینکه نسل سوم کسانی هستند که در ایران متولد شدند، رشد یافتند و تحصیل کردند و این افراد اساساً تعلق بیشتری به ایران دارند، بیان کرد: به مهاجران افغانستانی در ایران باید با دید های مختلف نگاه کرد.

استاد جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی اظهار کرد: ایران مطابق با کنوانسیون 1951 پذیرفت که تحرک مهاجران افغانستانی در ایران براساس مصالح ملی و شرایط زیستی اعم از اشتغال و زندگی باشد.

در برخی از شهر های 12 استان ورود مهاجران افغانستانی به نوعی ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه دولت ایران به نسلی که پس از انقلاب به عنوان مهاجران افغانستانی وارد کشور شدند، در روستا های مختلف به عنوان سیاست های انسان دوستانه کارت آمایش داد و به عنوان پناهنده معرفی شدند، افزود: البته برخی از مهاجران افغانستانی به صورت فصلی و موقت در کشور رفت و آمد دارند و مدرک شان تمدید نشده است.

عباسی تاکید کرد: مجوز گرفتن برای حضور در ایران هزینه بر است از این رو قاچاقچیان از این فرصت استفاده کرده و پناهجویان ترجیح می دهند به صورت غیرقانونی وارد کشور شوند.

سیاست ایران همواره به این گونه بوده است که با مهاجران افغانستانی مدارا کند البته بازگشت افراد غیر قانونی را نیز مدنظر قرار داده است.

استاد جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی بیان کرد: در افغانستان محل هایی برای افرادی که به کشور باز می گشتند، ساخته شده بود تا بتوانند در آن محل ها خانه بسازند، اما متاسفانه به دلیل تغییر شرایط امنیتی از سال 2012 برخی از افراد تصمیم گرفتند، دوباره به کشورمان و یا کشور سومی برگردند.

وی با تاکید بر اینکه به طور کلی نگاه دولت ایران و برنامه های ارائه شده توسط دولت مشخص و مدون نیست و هنوز به صورت مقطعی و موقت ارائه می شود، گفت: خروج زودهنگام مهاجران افغانستانی علی رغم سرمایه گذاری های انجام شده موجب می شود، بهره کافی از آن ها برده نشود البته موجب نارضایتی نیز می شود.

البته باید شرایطی فراهم شود که مهاجران پس از سرمایه گذاری های انجام شده در کشور به مدت کافی بمانند تا بهره لازم برده شود.

عباسی در پایان با بیان اینکه همه مسائل پناهندگی، پلیسی و امنیتی نیست، ولی زمانی می توانیم امنیت پایدار داشته باشیم که به مسائل اقتصادی و اجتماعی توجه داشته باشیم، خاطر نشان کرد: 500 هزار نفر از مهاجران افغانستانی در ایران دارای مجوز و مدرک هستند و بین 2.

5 تا 3 میلیون نفر بدون مدرک و مجوز در ایران حضور دارند و در مجموع حدود 5 میلیون مهاجر افغانستانی در ایران سکونت دارند
کلید واژه ها: مهاجران افغانستانی - در ایران - مهاجران - مهاجر - ایران - مهاجران افعانستانی - اجتماعی - علوم اجتماعی - افغانستانی - کرسی آزاداندیشی - افغان - حضور - دانشکده - آزاداندیشی - سیاستگذاری - خبرگزاری - دانشگاه - میلیون - علوم - جمعیت شناسی - توسعه - گزارش - امروز - گروه - کرسی - اردیبهشت - چالش - تمهیدات - دوشنبه - عباسی

آخرین اخبار سرویس:
دانشجویان مدرک فنی بین المللی دریافت می کنند

المپیاد علمی دانشجویی نقش به‎ سزایی در رشد کیفیت آموزش عالی دارد

همت محققان دانشگاه آزاد اسلامی برای هوشمندسازی شهرها/ از ساخت آجر پازلی تا ارائه سازه های پیش ساخته مقام در برابر زلزله 10 ریشتری

شناسایی استعدادهای درخشان با برگزاری مسابقات ملی توان افزایی

کلاس های ترم تابستان دانشگاه صنعتی ارومیه به صورت مجازی برگزار می شود

انتخاب زاگرس پوش به عنوان واحد نمونه صنعتی کشور در سال 1401

علی ضیا با انتشار یک تصویر کاربران را شوکه کرد+عکس

ادعای جنجالی ساعد سهیلی درباره پسرش و گلوریا هاردی جنجالی شد + عکس

امتحانات 14 تیر دانشگاه بجنورد لغو شد

سعید سجادی آیین تجلیل از اساتید و دانشجویان نمونه کشوری

کمک به افزایش مهارت های بین فردی و موقعیت شغلی دانشجویان

بررسی راهکار های اجرای نقشه جامع علمی کشور؛ به میزبانی دانشگاه گیلان

ماجرای همکاری جدید دانشگاه ها و سازمان فنی و حرفه ای چیست؟

رییس هیات اجرایی جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی معرفی شد

امضای تفاهنامه بین سیمان تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

شجاعی: نمره آزمون مرکز وکلا بر اساس نمره تراز محاسبه خواهد شد

دفترچه سوالات کنکور 1401 برای داوطلبان خارج از کشور منتشر شد

برگزاری دوره های توان افزایی به صورت متمرکز

دانشگاه علوم پزشکی تهران دانشجوی دوره پودمانی دندانپزشکی می پذیرد

شورای دانشگاه یزد با راه اندازی دو رشته و گرایش جدید موافقت کرد

تشریح دستاوردهای مراکز مشاوره دانشگاه ها/ از افزایش مهارت بین فردی تا موقعیت های شغلی

ارائه بیش از 730 میلیون ریال خدمات جهادی رایگان سلامت به شهروندان شیراز

پرداخت بیش از 36 میلیارد ریال وام به دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز

نگارش مقاله آکادمیک با هوش مصنوعی

کارگاه «مهارت های مطالعه موفق» برای دانشجویان برگزار می شود

یادمان استادجعفرنیاکی و انتقاد از کم توجهی به مفاخر و مشاهیر علمی وفرهنگی

وداع جامعه دانشگاهی کردستان با پیکر دکتر محمدرضا ستاره

درخواست بسیج دانشجویی از معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی / زمان انتخاب واحد به زمانی غیر از ایام زیارت اربعین تغییر کند

ادعای عجیب «ساعد سهیلی» همه را شوکه کرد!

آیفون خاموش هم هک می شود؟

طراحی سامانه ای به منظور حفاظت از پالایشگاه ها و نیروگاه ها در دانشگاه شریف

گشت ارشاد مسئولان/ اخطار ستاد امر به معروف به رؤسای 11 دستگاه حاکمیتی

راه اندازی واحدهای کاربنیان نهال در میاندوآب

محمدصادق نیک گستر بازدید ابراهیم تقی زاده رییس دانشگاه پیام نور از خبرگزاری فارس

تبدیل ایران به کشور هدف برای تحصیل دانشجویان بین المللی

استاد زنجانی در بین اساتید برتر و پراستناد در حوزه شیمی

برگزاری رشته مهندسی فناوری اینترنت اشیا در دانشگاه علمی کاربردی

برگزاری آزمون حضوری خلاف مصوبه ستاد مدیریت بحران

کاربردهای بیوتکنولوژی میکروبی در کشاورزی، زراعت پایدار و زیست پزشکی

راهیابی دانشجویان دانشگاه سمنان به مرحله نهایی المپیاد علمی-دانشجویی

شناسایی 450 متقلب در کنکور تجربی

استاد زنجانی در بین اساتید برتر و پراستناد در حوزه شیمی

کلید اولیه سؤالات کنکور فردا منتشر می شود

نشست رؤسای دانشگاه های شمال کشور در دانشگاه گیلان برگزار می شود

استخدام کارشناس IT با بیمه در بنیاد حامیان دانشگاه شریف در تهران

ثبت نام خوابگاه های دانشگاه الزهرا (س) از امروز آغاز می شود/ اسکان تعداد محدود دانشجویان با شرایط خاص

آغاز ثبت نام خوابگاه های دانشگاه الزهرا(س) از امروز / اسکان تعداد محدود دانشجویان با شرایط خاص

رییس جدید دانشگاه آزاد اسلامی سپیدان معرفی شد

توسعه حسگری که سیگنال های الکترومغناطیسی را با هر فرکانسی تشخیص دهد

امتحانات لغو شده دانشگاه خوارزمی 18 تیر برگزار می شود

نشست مجازی «از ایده تا کارآفرینی» برگزار می شود

افتتاح مهدکودک «شهید لندی» در معاونت فرهنگی، دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی آبادان

اردوی راهیان پیشرفت ویژه دانشجویان همدانی و با مقصد پارک ملی هوافضا برگزار شد

تولید الیافی مستحکم و مقاوم از جنس نیترید بور با فرآیند ریسندگی مرطوب

دستاوردی که با بازیافت باتری های قدیمی، هزینه تولید باتری را کاهش می دهد

رشته مهندسی فناوری اینترنت اشیا

آغاز ثبت نام خوابگاه های دانشگاه الزهرا (س) از امروز / اسکان تعداد محدود دانشجویان با شرایط خاص

پیوند علم و ورزش به افزایش کارآمدی دانشجویان می انجامد

ببینید | دریاچه خزر از دوربین ایستگاه فضایی بین المللی

تمدید ثبت نام در فراخوان پشتیبانی بنیاد ملی نخبگان از دانشجویان

سوابق تحصیلی در کنکور 1402 اعمال نمی شود؟

برگزاری کنفرانس پژوهش های نشر به زمان دیگری موکول شد

فراخوان حمایت از توسعه ایده های فناورانه در حوزه فناوری نانو

رشته مهندسی فناوری اینترنت اشیا تصویب شد

سرپرست دانشگاه علوم کشاورزی گرگان منصوب شد

مهلت ثبت نام استفاده از سهمیه استعداد درخشان آغاز شد

حضور استارتاپ های ورزشی در پانزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان

دانشجویان خواجه نصیر در صورت تسویه اجاره بها خوابگاه می گیرند/ مهلت پرداخت تا پایان امروز

کاهش «ساعت موظفی تدریس» هیات علمی فناور

آغاز مهلت ثبت نام استفاده از سهمیه استعداد درخشان دانشجویان ارشد علوم پزشکی

تبدیل ایران به کشور هدف برای تحصیل دانشجویان بین المللی

کاهش «ساعت موظفی تدریس» هیات علمی فناور

حسگر سیگنال های الکترومغناطیسی با امکان تشخیص هر فرکانسی تولید شد

محققان می خواهند با ایجاد عمیق ترین حفره ها، انرژی زمین را برای میلیون ها سال تامین کنند

دانشجویان خواجه نصیر در صورت تسویه اجاره بها خوابگاه می گیرند / مهلت پرداخت تا پایان امروز

مهلت نام نویسی دانشجویان علوم پزشکی شاهرود در المپیاد ورزشی اعلام شد

سوابق تحصیلی در کنکور 1402 اعمال نمی شود

داداش پور: بودجه حوزه ورزش دانشجویی کافی نیست / پیگیر برگزاری المپیاد ورزشی دانشجویان هستیم

جریان شکافنده، یکی از مهمترین عوامل غرق شدگی در دریا ها 

تفاهم نامه همکاری بین بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه آزاد خراسان رضوی منعقد شد

تولید الیاف مستحکم برای فرآیند ریسندگی مرطوب

دانشگاه کودکان در دانشگاه حکیم سبزواری افتتاح شد

تمدید مهلت ثبت نام پذیرش دوره های کارشناسی ناپیوسته دانشگاه جامع علمی کاربردی

دانشگاه شهرکرد در جمع اثرگذارترین دانشگاه های جهان

لغو امتحانات دانشگاه تهران در دو استان تهران و البرز

استاد دانشگاه کلمبیایی که مدعی شده ویروس کرونا ساخته آمریکا است +ویدئو

ثبت نام در دانشگاه جامع علمی کاربردی

استخدام برنامه نویس جاوا اسکریپت (FRONT END) در شرکت تیم یار کیش در البرز

معلم خصوصی فیزیک برگ برنده دانش آموزان

کشف راهکاری برای جلوگیری از پرخوری

امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد استان تهران برگزار می شود

آزمون های روز دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

امتحانات دانشگاه شریف فردا برگزار می شود

آزمون های روز دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

آزمون های روز دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

امتحانات دانشگاه آزاد استان تهران دوشنبه حضوری برگزار می شود

امتحانات دانشگاه آزاد استان تهران دوشنبه حضوری برگزار می شود

همدلی، تلاش و نظم 3 مؤلفه موفقیت در انجمن های علمی/ دانشجویانی که اوج کرونا کادر درمان را تنها نگذاشتند

آزمون های روز دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

آزمون های روز دوشنبه دانشگاه تهران لغو شد

چارچوبی بهتر برای حضور مهاجران افغانستانی در ایران تهیه شود/ حضور 5 میلیون مهاجر افغان در ایران

چارچوبی بهتر برای حضور مهاجران افغانستانی در ایران تهیه شود/ حضور 5 میلیون مهاجر افغان در ایران