موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - همايون شجريان - بازنشستگان تامين اجتماعي - سحر دولتشاهي - تامين اجتماعي - مجلس شوراي اسلامي - شوراي اسلامي - فعاليت فيزيكي - اقتدار سپاه - سلطان فوتبال ايران - بانشي - مناطق زلزله زده كرمانشاه - اتحاديه لوازم خانگي - تاق بستان - سوهان - رييس بنياد مستضعفان - اوقاف و امور خيريه البرز - كنكوري ها - روزه داري - واحد تبريز

مطالب مرتبط:
شباهت های پرونده حمید نوری و کاظم داربی/ از وقایع دهه 60 تا دادگاه میکونوس
جنایت داماد ها تمامی ندارد/ داماد عصبانی خانواده همسرش را قتل عام کرد
عطسه عمدی مرد کرونایی، جان پیرمرد طلبکار را گرفت! | شکایت از بیمار کرونایی به اتهام قتل با عطسه کردن
پاسخ نوری المالکی به سخنان تند صدر بر سر رای دادگاه فدرال
تاریخ آمریکا مملو از ارتکاب نسل کشی و قتل عام در سراسر جهان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 اردیبهشت 1401 ساعت 00:072022-05-16بين الملل

تناقض گویی منافقین در دادگاه حمید نوری/ شما از کدام «قتل عام» جان به در بردید؟


منافقانی که به عنوان شاکی در دادگاه سوئد علیه حمید نوری شهادت داده اند و تعدادشان کم هم نیست، ادعا می کنند شاهد قتل عام همفکرانشان بوده اند.

- خبرگزاری فارس ـ گروه تاریخ: دستگیری حمید نوری در فرودگاه استکهلم در 19 آبان 1398 (9 نوامبر 2019)، حاکی از یک تله گذاری و تبانی بین نظام قضایی سوئد و گروهک تروریستی منافقین بود.

داستان از این قرار بود که دو نفر از اعضای این گروهک گزارشی را حاوی ادعا ها و اتهامات واهی علیه نوری در آبان 1398 از طریق یک دفتر حقوقی در انگلیس به مقامات سوئدی ارائه می کنند و همزمان به بهانه حل و فصل اختلاف خانوادگی دخترخوانده نوری، وی را به سوئد می کشانند.

دادستان سوئدی بدون انجام تحقیقات جامع، از دادگاه درخواست حکم دستگیری و بازداشت نوری را می کند که مبنای این درخواست صرفا اظهارات و خاطرات واهی چند تن از اعضای گروهک تروریستی منافقین است.

  از زمان دستگیری نوری تا تکمیل به اصطلاح تحقیقات و ارائه کیفرخواست در 5 مرداد 1400، حدود 21 ماه به طول انجامید و در تمام این مدت نیز این تبعه ایرانی در حبس انفرادی به سر برده است که این ماجرا، حاکی از یک بازداشت خودسرانه و بدون دلایل متقن و مستند است.

آخرین داداگاه حمید نوری برگزار و قاضی پرونده درخواست حبس ابد برای این کارمند قوه قضاییه کرد.

برای روشن شدن ابعاد این رویداد و بازخوانی رفتار سازمان مجاهدین خلق (منافقین) که یکی از بانیان اصلی تروریسم در ایران است با محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه تهران و نویسنده کتاب تبار ترور (مروری بر تاریخچه و کارنامه تروریستی سازمان مجاهدین خلق) به گفت وگو نشستیم.

در آغاز بفرمایید ماجرای دادگاه حمید نوری چیست؟ ماجرای آقای حمید نوری شاید یکی از عجیب ترین پرونده هایی باشد که طی این سال ها در فضای بین المللی مطرح شده است.

او یک شهروند عادی بازنشسته قوه قضاییه است.

یک شهروند عادی در هنگام بازنشستگی وقتی که وارد سوئد می شود، توسط پلیس این کشور با حکم قضایی و با عنوان اینکه از او شکایت شده دستگیر می شود.

موضوع شکایت این است که حمید نوری در اعدام زندانیان مجاهدین خلق (منافقین) در سال 67 دست داشته است.

آقای نوری دستگیر می شود و مدت ها در زندان انفرادی بوده و شرایط بسیار سخت و وحشتناکی را پشت سر گذاشته و با جنجال شدیدی وارد دادگاه شده است.

دادستان سوئدی کیفرخواست بسیار طولانی و سنگینی را که علیه حمید نوری نیست، بلکه علیه جمهوری اسلامی است قرائت و در آن جمهوری اسلامی را به کشتار دسته جمعی متهم می کند.

اینها ادعا می کنند که آقای نوری در اعدام تابستان 67 مجاهدین خلق نقش داشته است.

جالب اینجاست که همه کسانی که علیه آقای نوری شهادت داده اند، حداکثر یکی دو جمله حرف زده اند و یا هیچ حرفی نزده اند.

یعنی عده ای از شهود آمده و گفته اند که جمهوری اسلامی این تعداد آدم را کشته، ولی درباره اینکه موضوع چه ربطی به آقای حمید نوری دارد، حرفی نزده اند.

فقط یکی دو نفر از شکات گفته اند زمانی که اعدام ها انجام می شد، ما در زندان بودیم و از زیر چشم بند یا بدون چشم بند دیدیم که این آقا در آن محوطه یا ساختمان هست.

حداکثر شهادتی که درباره این فرد داده شده، این است که مثلاً من این آقا را در تیرماه سال 67 در فلان زندان دیدم.

همین و بس و هیچ کس شهادت نداده و نتوانسته شکایت کند که مثلاً من دیدم که او به یکی از مجاهدین خلق شلیک کرده و یا مثلاً حکم اعدام را امضا کرده یا درخواست حکم اعدام کرده یا حکم را اجرا کرده.

حمید نوری هیچ کسی چنین چیزی را ندیده.

جالب است که حتی خود شاکیان و به نوعی نظام قضایی سوئد برای اینکه جمهوری اسلامی محاکمه بشود، تا حالا رقم سنگینی در حد چند ده میلیون هزینه کرده است، و الا علیه آقای حمید نوری تا حالا حتی یک نفر شهادت نداده که ایشان فردی را اعدام کرده یا مأمور اجرای حکم بوده یا حکمی را امضا کرده یا کسی را دار زده وجود ندارد و ایشان در آنجا یک کارمند عادی بوده.

پس شما معتقدید که.

من معتقد نیستم.

خود اعضای شاکیان پرونده مصاحبه کرده اند.

پس شواهد نشان می دهد که دادگاه علیه شخص خاصی تشکیل نشده، بلکه به قصد کین خواهی از نظام جمهوری اسلامی تشکیل شده است.

برای کینه هم نیست.

تعدادی از شاکیان پرونده رسماً مصاحبه کرده اند و این مصاحبه ها پخش شده اند.

ما اصلاً نمی دانیم حمید نوری کیست.

ما داریم به بهانه دستگیری او جمهوری اسلامی را به محاکمه می کشیم.

یعنی این دادگاه، دادگاه محاکمه جمهوری اسلامی است؟ به صراحت این را بیان کرده اند.

تقریباً تمام شکات و شهود از اعضای سازمان مجاهدین خلق هستند و همگی علیه جمهوری اسلامی حرف می زنند و حمید نوری صرفاً یک بهانه است، و الا هیچ کس در مورد حمید نوری حرفی ندارد.

نقشی هم نداشت و فقط یک کارمند بود.

حتی کسی به دروغ هم ادعا نکرده که ایشان حکمی را امضا کرده یا قضاوت کرده یا دادیار یا دادستان بوده.

اصلاً این بحث ها مطرح نیست.

فقط توسط یکی دو تا از شکات و شهود در محوطه دیده شده است؛ همین و بس.

ولی جالب اینجاست که این آدم مدت طولانی در انفرادی و تحت فشار شدید بوده و نمی تواند با خانواده اش ارتباط داشته باشد.

در ابتدای دستگیری اش اصلاً خانواده اش نمی دانستند چه بلایی سر این آدم آمده است و حالا هم که دادستان برایش حبس ابد درخواست کرده است.

جالب اینجاست که تمام حقوق طبیعی و انسانی یک فرد و خانواده اش زیر پا گذاشته شده است و هم دادگاه و هم شاکیان اذعان دارند که این آدم هیچ کاره است.

یعنی یک نقض شدید حقوقی انسانی در مورد آقای حمید نوری و خانواده اش اتفاق افتاده؛ در حالی که عملاً دادگاه، دادستان و شاکیان و شهود دارند می گویند که آقای نوری کاره ای نیست و ما داریم به بهانه ایشان جمهوری اسلامی را محاکمه می کنیم و باز برای این آدم درخواست حکم ابد شده است.

بالاخره این آدم همسر، فرزند و خانواده دارد که حقوقشان کلاً تضییع شده و مشکل این آدم چند سال طول کشیده است.

اینجا حقوق انسانی یک فرد نقض شده، چون دولت سوئد و مجاهدین خلق می خواهند جمهوری اسلامی را محکوم کنند و خودشان هم دارند می گویند که این آدم کاره ای نبوده و اصلاً موضوع ما او نیست.

حمید نوری کیست؟ نکته مهم این است که کسانی جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر متهم می کنند که خودشان چون می خواهند با جمهوری اسلامی تسویه حساب کنند، عملاً و رسماً دارند حق یک انسان و خانواده اش را زیرپا می گذارند.

این نکته بسیار مهم است.

نکته بعدی این است که در مورد کشتارهای سال 67 (این تعبیر شاکیان و دادستان آن دادگاه است) هنوز هیچ کدامشان نتوانسته اند عدد بدهند که وقتی می گویند کشتار در تابستان 67 چند نفر اعدام شده اند؟ یک زمانی مجاهدین خلق رقم که می خواستند اعلام کنند، می گفتند بیش از ده ها هزار نفر.

در مطبوعاتشان هست.

بعد رساندند به 30 هزار نفر و گفتند در آن تابستان خونین، 30 هزار نفر کشته شدند.

بعد قرار شد اسامی اینها منتشر بشود؛ چون بالاخره اینها خانواده داشتند.

در اروپا لیستی منتشر شد که در آن چهار هزار اسم بود.

از این چهار هزار نفر کمتر از 500 نفر مشخصات کامل دارند.

یعنی نام و نام خانوادگی، نام پدر و اینکه چه مدت عضو سازمان بوده و کجا اعدام شده است.

بقیه به این شکل است که نام کوچک را نوشته و نام خانوادگی و سن و نام پدر و بقیه مشخصات خالی است.

یعنی ده ها هزار فرد رسید به 30 و بعد چهار هزار نفر و از این تعداد هم فقط حدود 500 نفر مشخصات کامل دارند.

اگر این چهارهزار نفری که سازمان ادعا می کند، واقعیت داشت، خانواده هایشان در این روزگاری که می شود هر اطلاعاتی را در فضای مجازی پخش کرد، تا به حال مشخصات کامل فرزندشان را که سازمان ادعا می کند در تابستان 67 اعدام شده، اعلام می کردند.

اگر بخواهیم فهرست سازمان را راست بدانیم و در آن مجادله نکنیم، حدود 500 نفر است؛ در حالی که اسناد قضایی نشان می دهد که این رقم 500 نفر هم نیست.

این مسأله که کمتر از 500 نفر از اعضای مجاهدین خلق اعدام شدند چه زمانی اتفاق افتاد؟ زمانی که مجاهدین خلق با نام ارتش آزادی بخش ملی ایران، بعد از اینکه جمهوری اسلامی ایران قطع نامه 598 را قبول می کند، همگام با صدام، با عملیاتی به نام فروغ جاویدان از مرزهای غربی به ایران حمله می کنند.

این مسأله که کمتر از 500 نفر از اعضای مجاهدین خلق اعدام شدند چه زمانی اتفاق افتاد؟ زمانی که مجاهدین خلق با نام ارتش آزادی بخش ملی ایران، بعد از اینکه جمهوری اسلامی ایران قطع نامه 598 را قبول می کند، همگام با صدام، با عملیاتی به نام فروغ جاویدان، از مرزهای غربی به ایران حمله می کنند سخنرانی های مسعود و مریم رجوی هست که می گویند ما عجله داریم و در تهران همدیگر را می بینیم.

اینها راه می افتند و از مرزهای غربی و از کرند به اسلام آباد غرب و تنگه حسن آباد که نزدیک شهر کرمانشاه است، می آیند.

فیلم کشتارهایی که در اسلام آباد غرب و کرند و در مسیر کردند، موجود است.

تصاویر خانواده هایی که فرار می کردند و مجاهدین خلق با تانک های اسکورپیون آنها را زیر می گرفتند، هم هست.

در سه راهی اسلام آباد پیکان قرمز رنگی را دیدم و صدا و سیما هم فیلمش را ضبط کرده.

شاید 11 نفر که عمدتاً کودک بودند، با این ماشین داشتند فرار می کردند که زیر تانک مجاهدین خلق له شدند و این پیکان پرس شده و خون از همه طرف جاری بود و به زحمت جنازه های بچه ها را که در این ماشین له شده بودند، بیرون کشیدند یا بیماران بیمارستان اسلام آباد غرب را که بیرون آوردند و با گازوییل آتش زدند و عده زیادی زن باردار و افراد مجروح را با هم سوزاندند که فیلم هایش موجود است.

حتی عده ای از اعضای مجاهدین خلق که از اعمال خود پشیمان شده و عذاب وجدان گرفته بودند، موقعی که به اروپا برگشتند، خاطراتشان را نوشتند و منتشر کردند.

در این مقطع، سازمان همگام با صدام، رفتاری بدین شکل با ملت ایران داشت و اگر عملیات مرصاد اتفاق نیفتاده بود، اینها چنین جنایاتی را در تهران هم انجام می دادند.

اسنادی که از افراد دستگیرشده مجاهدین خلق در آن عملیات به دست آمد، نشان داد که هریک از اینها به عنوان فرماندار نظامی بین یک تا سه هفته در شهرهایی که تصرف می کردند، حکم تیر داشتند.

یعنی مسعود رجوی به آنها حکم داده بود که هر شهری را که تصرف کردید، فرماندار نظامی آنجا هستید و حق دارید از 3 یا 4 روز تا یک هفته هر کسی را که خواستید بدون دادگاه و محاکمه اعدام کنید.

این احکام، فراوان از ارتش شکست خورده مجاهدین خلق به دست آمده و در آرشیوها نگهداری می شود و شاید زمانی منتشر هم بشود.

در همان زمان تعدادی از اعضای مجاهدین خلق در زندان های مختلف بودند.

سازمان با بعضی از اینها از طریق ملاقاتی هایی که داشتند ارتباط گرفت و به آنها خبر داد که ما به زودی قرار است به ایران حمله کنیم.

هرکدام از شماها این مسئولیت ها را دارید، باید در زندان شورش کنید و از زندان خارج شوید و عملیات قلع و قمع و کشتار را در هر شهری انجام بدهید و هر کسی را که طرفدار جمهوری اسلامی و حزب اللهی است، بکشید.

بعضی از زندانی ها این را پذیرفته بودند.

بعضی از گروه هایی که برای مشارکت با ارتش مجاهدین خلق در زندان تشکیل شده بودند، شناسایی شدند و بعضی ها هم نشدند.

مرصاد اتفاق افتاد و مجاهدین خلق شکست خوردند و به آغوش صدام برگشتند.

عده ای از زندانیان رسماً با ارتش رجوی متحد شده بودند و قصد داشتند ارتش رجوی به هر شهری که رسید، آنها شورش کنند و مقدمات کار هم فراهم شده بود و حتی در بعضی از زندان ها شورش هم کردند که از زندان بیایند بیرون و اسلحه فراهم کنند و همراه ارتش رجوی به عنوان بازوی صدام در شهرهای مختلف کشتار به راه بیندازند.

این کار در عرف جهانی و حتی کشورهایی که حکم اعدام ندارند ـ مثل کشورهای اروپایی ـ خیانت به کشور تلقی می شود و حکم اعدام دارد.

در اینجا حضرت امام، رأفت اسلامی را به کار بردند؛ یعنی فرمودند بر اساس تعالیم دینی، اصل را بر این می گذاریم که فرد، له یا علیه خودش شهادت بدهد و طبق دستور ایشان در هر شهری که زندان داشت و در آن زندان اعضای سازمان مجاهدین خلق بودند، هیأت هایی تعیین شدند و گفتند که این هیأت، اعضای مجاهدین خلق را تک تک بیاورند و از آنها بپرسند که آیا به سازمان مجاهدین خلق وفادار هستی یا خیر؟ اگر گفت وفادار نیستم، مشمول عفو می شود و با او کاری نداریم و به خانه اش می رود و یا ادامه زندانش را تحمل می کند.

چند هزار تن از اعضای مجاهدین خلق این فرآیند را طی کردند.

یعنی در برابر آن هیأت گفتند که ما دیگر کاری به کار سازمان نداریم و دنبال زندگی شان رفتند و بسیاری از آنها هنوز هم دارند در کشور زندگی می کنند.

اما عده ای هم با علم به اینکه مجاهدین خلق به عنوان بازوی صدام عمل کردند و قصد انجام کشتار و عملیات نظامی را در شهرها دارند، گفتند: کماکان به این سازمان وفادار هستیم.

پس کسانی که پذیرفتند و با رژیم بعث همکاری و به کشور خیانت کردند و آماده بودند که از زندان خارج شوند و همراه ارتش مجاهدین خلق، مردم را به رگبار ببندند، علیه خودشان شهادت دادند و محکوم به اعدام شدند که تعدادشان حدود 300 و چند نفر است.

جالب اینجاست از بین کسانی که گفتند دیگر به سازمان کاری نداریم، حدود 600، 700 نفر از کشور خارج شدند و به عراق رفتند و دوباره به منافقین پیوستند.

اما امام براساس رأفت اسلامی فرمودند علیه اعضای سازمان مجاهدین خلق کسی شهادت ندهد و هر کسی خودش بگوید که آیا به همکاری با این گروه تروریستی تمایل دارد یا ندارد و هر کس گفت من کاری ندارم، مشمول عفو و آزاد شد و هر کس که گفت من مایلم با این سازمان کار کنم و اگر آزادبشوم باز به همکاری با این سازمان ادامه می دهم و می خواستند به عنوان بازوی صدام علیه مردم مرتکب قتل و جنایت بشوند، طبیعی است که به خاطر حفظ امنیت مردم مستحق اعدام بودند که اعدام شدند.

اگر مجاهدین خلق حمله نمی کرد، جمهوری اسلامی کاری به زندانی ها نداشت و آنها حبس خودشان را می کشیدند.

همین طور است.

حتی در سال های 60 و 61 که اوج ترورهای مجاهدین خلق بود، از 30 خرداد 60 تا یک سال بعد یعنی 30 خرداد 61، مسعود رجوی در فرانسه با مجله المصور مصاحبه و رسماً اعلام می کند که از پارسال تا حالا ما حدود 5 هزار و چند نفر از شهروندان ایرانی را کشتیم که حدود 20 نفرشان مسئول و بقیه مردم عادی بودند.

از بین آنهایی هم که مسئول بودند، چهار نفرشان امام جمعه و افرادی از این قبیل بودند.

در سال های 60 و 61 افرادی از سازمان که آدم کشته بودند و دستگیر و اعدام شدند، رقمشان به هیچ عنوان به هزار نفر نمی رسد، در حالی که رجوی اعلام کرده بود که بیش از 5 هزار نفر را کشته بودند.

این نکته بسیار مهمی است که در جنگی که آنها علیه مردم خودشان به راه انداختند، پنج برابر کسانی که از آنها کشته شدند، آدم کشتند.

ضعف رسانه ای ما هم هست که نرفتیم و خانواده های کسانی را که به دست منافقین به شهادت رسیدند، پیدا کنیم و از جنایات آنها بنویسیم.

در نتیجه آنها در مقابل این ضعف رسانه ای ما دست به چنین اقداماتی می زنند و جریان سازی می کنند.

کسانی که به عنوان شاکی در دادگاه سوئد حضور پیدا کرده بودند و تعدادشان کم هم نیست، همگی ادعا می کنند که ما شاهد کشتار بوده ایم.

سئوال این است که اگر کشتار و قتل عام بود که شما زنده نمی ماندید که امروز اینجا بیایید و این حرف ها را مطرح کنید.

مگر شما جزو مجاهدین خلق نبودید؟ این چه جور کشتاری بود که شما زنده ماندید و کشته نشدید؟! بعضی از خبرنگاران سوئدی این مسأله را مطرح کرده اند که این چه جور کشتاری بوده که این همه آدم از آن جان سالم به در برده اند؟ انتهای پیام/
کلید واژه ها: گروهک تروریستی منافقین - گروهک تروریستی - حمید نوری - نوری - منافقین - سوئد - دادگاه - گروه - تروریستی - اختلاف خانوادگی - دستگیری - درخواست - قتل عام - خبرگزاری فارس - حمید - حکم دستگیری - دخترخوانده - نظام قضایی - آبان - علیه - خانوادگی - ادعا - خبرگزاری - قرار بود - اظهارات - حل و فصل - اتهامات - فرودگاه - دادستان - تحقیقات

آخرین اخبار سرویس:
رژیم صهیونیستی مدعی سرنگونی سه پهپاد حزب الله شد

انتقال تانکر رفع توقیف شده حامل نفت ایران به بندر پیرییس

حمله توپخانه ای ترکیه به پایگاه های ارتش سوریه

نشست اتحادیه عرب با محور بازگشت سوریه به این اتحادیه

آمار کشته شدگان زنان ترکیه | آمار کشته شدگان زنان ترکیه مرز 50 نفر را رد کرد

شهر «لیسیچانسک» به محاصره روسیه درآمد

شهر «لیسیچانسک» به محاصره روسیه درآمد

شهر لیسیچانسک اوکراین به کنترل روسیه در آمد

افشای آمار رفتارهای بی شرمانه و جنسی ارتش اسراییل+جزییات

امیرعبداللهیان: قویا مخالف هرگونه اقدام نظامی با هر توجیهی هستیم

تظاهرات اعتراض آمیز علیه قتل یک جوان سیاهپوست در آمریکا

انتقال تانکر رفع توقیف شده حامل نفت ایران به بندر پیرییس

المقداد: هدف رژیم اشغالگر از اقدامات علیه ایران و سوریه تضعیف جبهه مقاومت است

پایگاه ترکیه در دهوک عراق مورد حمله قرار گرفت

صنعا: آمریکا در تلاش برای کنترل میادین نفتی و بنادر یمن است

افشای جزییات عملیات دریایی حزب الله از سوی منابع رژیم صهیونیستی

اطلاعات فوق محرمانه چگونه از اتاق وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به رسانه ها درز می کند؟

امیرعبداللهیان: ادعای غرب درباره سوریه واقعی نیست

روسیه از برخی توافقات با اتحادیه اروپا خارج می شود

نشست چارچوب هماهنگی برای تعیین نخست وزیر عراق فردا برگزار می شود

مشاور رسانه ای- سیاسی اسد:همه عرب ها باید متحد شوند

تسهیل حضور صهیونیست ها در جمهوری آذربایجان با موافقت باکو

با آمریکایی ها در سه موضوع به توافق نرسیدیم

امیر عبداللهیان حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را محکوم کرد

نیروهای حماس لو رفتند؟

تحلیلگر عراقی در گفت وگو با فارس: تجاوز ترکیه به عراق با چراغ سبز آمریکا صورت گرفت

جروزالم پست؛ عصر جدید روابط ایران با همسایگان خارج از حوزه نفوذ آمریکا

افغانستان/ سقوط یک بالگرد با 3 کشته

بلاتکلیفی مسلمانان انگلیس در طرح«گزینش حجاج»

«لیسیچانسک» به محاصره نیروهای دونباس و ارتش روسیه درآمد

اندیشکده آلما؛ آمادگی یگان دریایی حزب الله مجهز به انواع موشک و شناور

بشار اسد در دیدار امیرعبداللهیان: موازنه در منطقه به نفع ما در حال تغییر است

فعالیت هزار پایگاه اوقات فراغت تابستانی در استان

نفتکش توقیف شده ایرانی به بندری در یونان منتقل شد

بشار اسد در دیدار امیرعبداللهیان چه گفت؟

اعتراض مسلمانان انگلیس به طرح سعودی گزینش حجاج

سقوط یک بالگرد در جوزجان 3 کشته برجای گذاشت

رییس جمهور با این اظهارات کُردها را عصبانی کرد

چطور برای کانادا جاب آفر بگیریم؟ / جدیدترین قوانین دولت کانادا

سقوط یک بالگرد در جوزجان 3 کشته برجای گذاشت

بحرین و آمریکا یادداشت تفاهم مبارزه با تروریسم و پهپاد امضا کردند

استخدام الگوساز ماهر در یک شرکت معتبر تولید پوشاک در تهران

تجهیز جت های نظامی عراق توسط شرکت «نورثروپ گرومن»

سقوط بالگرد در جوزجان افغانستان 3 کشته برجای گذاشت

عروس ملکه انگلیس لباس نظامی بر تن کرد +عکس

روسیه با این اقدام اروپا را غافلگیر کرد

آغاز اعتراضات در منطقه خودمختار «قره قلپاقستان» ازبکستان

مقام یمنی: آمریکا در پی تسلط بر نفت و موقعیت مهم جزیره سقطری است

امیرعبداللهیان در دیدار با بشار اسد: ادعای غربی ها مبنی بر تلاش برای ثبات در سوریه واقعی نیست

277 هزار زائر مدینه را به سمت مکه مکرمه ترک کردند

محاصره شهری دیگر در اوکراین

رژیم صهیونیستی مسئول شهادت بانوی فلسطینی است

2 نظامی ترکیه در عراق کشته شدند

اعلام آمادگی ترکیه برای کمک به پوتین؟/ بازار گرمی بی سابقه اردوغان

موضع کرملین درباره احتمال وقوع جنگ جهانی

رویترز؛نفتکش ایرانی به بندری در یونان منتقل شد

موسسه اسراییلی: بن سلمان در حال حذف عبارتهای حاوی یهودی ستیزی از کتب درسی است

لیسیچانسک اوکراین محاصره شد

حمله راکتی به پایگاه ارتش ترکیه در شمال عراق

قوانین عجیب در کره شمالی 😳

لویی جرگه با رهبر طالبان تجدید بیعت کرد/ داعش در افغانستان لقب خوارج گرفت

امیرعبداللهیان: ایران با توسل به عملیات نظامی مخالف است/اسد: راه حل نگرانی ها گفت وگوی مشترک است

حضور امیرعبداللهیان در ضیافت ناهار وزیر خارجه سوریه

گم شدن چمدان هزاران مسافر در فرودگاه پاریس

حضور امیرعبداللهیان در ضیافت ناهار وزیر خارجه سوریه

قطعنامه لویی جرگه ؛ جهان طالبان را به رسمیت بشناسد

حمله توپخانه ای ترکیه به پایگاه های ارتش سوریه

جلال زاده : با آمریکایی ها در سه موضوع به توافق نرسیدیم

وزیر خارجه الجزایر: همچنان به تلاش برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب ادامه می دهیم

لبنان به یمن تبریک گفت؟/این چهره پیام عشق برای مردم یمن فرستاد

درخواست داعش برای حمله به زندان ها در عربستان

جلال زاده : با آمریکایی ها در سه موضوع به توافق نرسیدم

رویترز: نفتکش توقیف شده حامل پرچم ایران به بندر یونانی منتقل شد

دورخیز ترامپ برای اعلام نامزدی در انتخابات 2024

تاکید باکو بر انحلال رسمی گروه مینسک

پسکوف:به عقلانیت کشورهای غربی ولو به صورت جزیی امیدواریم!

دو نظامی ترکیه در شمال عراق کشته شدند

موضع گیری کرملین درباره احتمال وقوع جنگ جهانی

سخنگوی کاخ کرملین از موضع روسیه درباره احتمال وقوع یک جنگ«همه علیه همه»می گوید

امضای 3 یادداشت تفاهم میان بحرین و امریکا با محوریت امنیت و تروریسم

اردوغان: ارتش ترکیه اولین قدرت جهان می شود!

بارزانی: وضعیت سیاسی عراق بسیار دشوار است

هفته نامه نیوزویک: ایران تحت شدیدترین تحریم ها توانسته است قدرتش را در منطقه گسترش دهد | چین و روسیه به دنبال ایران و عربستان هستند

مدودف: رابطه عاشقانه اروپایی ها و اوکراینی ها رو به پایان است

شهر کلیدی اوکراین محاصره شد

وریا ، وریا ، وریا ، وریا ، وریا ، وریا ، وریا ، وریا ، وریا ، وریا ، وریا ، وریا ، وریا ...

آمریکا سیستم های موشکی سطح به هوا به اوکراین می فرستد

المیادین؛ حملات توپخانه ای ترکیه به پایگاه ارتش سوریه

ایران درباره سفر ترکیه با بشار اسد مشورت می کند؟

مسعود بارزانی: ما روابط دوستانه ای با صدر داریم

روزنامه جمهوری اسلامی: تیم مذاکره را عوض کنید

خبر تعطیلی پمپ بنزن ها در تهران واقعیت دارد؟

خروجی مهمترین اجلاس ناتو در دهه های گذشته چه بود؟

عکس | همسر سابق شهاب حسینی

واکنش سردار سپاه پاسداران به شایعه بازداشتش

عربستان از ورود 358 زائر به مدینه منوره خبر داد

موضع گیری الجزایر درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

از سفر امیرعبداللهیان به سوریه تا کمک نیروی دریایی به زلزله زدگان هرمزگان

شهر کلیدی «لیسیچانسک» اوکراین محاصره شد

روسیه: فناوری موشک های آمریکا عقب تر از ماست

تناقض گویی منافقین در دادگاه حمید نوری/ شما از کدام «قتل عام» جان به در بردید؟

تناقض گویی منافقین در دادگاه حمید نوری/ شما از کدام «قتل عام» جان به در بردید؟