مطالب مرتبط:
سیر تا پیاز رشته معماری داخلی/ فعالیت های مرتبط با معماری چیست؟
هفت خوان وام دانشجویی هنوز پابرجاست/ ضامن وام های دانشجویی حذف می شود؟
ابراز تمایل «خوان گویدو» برای مذاکره با مقام های ونزوئلا
استخدام آبدارچی با بیمه تکمیلی در ریل سیر کوثر در تهران
فیلم/ ماجرای ارائه رمزارز و رمزریال توسط بانک مرکزی به کجا رسید؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 17:022022-01-29اجتماعي

سیر تا پیاز «شاد»؛ از شایعه هک شدن تا ماجرای پیام های غیراخلاقی/ شادبین و رمزینه خوان هزینه بر هستند!


مدیرعامل فنی شاد با بیان اینکه شادبین و رمزینه خوان هزینه بر هستند، گفت: هیچ پیام پولی از سمت «شاد» برای دانش آموز ارسال نمی شود.

یعنی به محض اینکه یک پیامی برای فردی ارسال شد که بابت فلان مسأله پولی واریز کن، - ** فعال شدن پایش هوشمند محتوا روی شاد * فارس: برخی دانش آموزان عنوان می کنند که پیام های جدید در شاد دیر نشان داده می شود و آنها مجبورا در طول تدریس معلم، از گروه خارج شده و دوباره وارد شوند.

این مشکل در مهر و یک بخش از آبان وجود داشت که ما سِرورمان نزدیک به پر شدن بود و وقتی ظرفیت سِرور تکمیل می شود، اولویت را برای کسانی می گذارد که تازه وارد اپلیکیشن می شوند لذا وقتی دانش آموز رفرش(refresh) می کند، خودش را در اولویت قرار می دهد و می تواند پیام ها را ببیند.

ما یک تغییراتی در کد اعمال کردیم و از اوایل آذرماه به بعد دیگر گزارشی در این خصوص نداشتیم.

* فارس: برخی خانواده ها می گویند مطالبی در شاد بارگذاری می شود که غیراخلاقی است، چگونه می توان از اینها جلوگیری کرد؟ نظارت بر چه اساسی است؟ اولا ببینیم ریشه ماجرا گذاشت.

شاد یک پیام رسان کنترل شده است.

به این معنی که امکان ساخت کانال و گروه برای کاربری که به عنوان دانش آموز وارد شاد می شود و همچنین در حال حاضر کاربری که به عنوان معلم وارد شاد می شود، دیگر وجود ندارد.

قبلا معلمین دسترسی ساخت گروه داشتند که طبق درخواست وزارتخانه تقریبا یک ماه و یک ماه و نیم پیش، این امکان از معلمان گرفته شد.

پس چه کسی می تواند در شاد گروه بسازد؟ فقط مدیران مدارس می توانند این کار را انجام دهند.

برای ایجاد کانال هم در شاد فقط یک لیست مشخص وجود دارد که آموزش و پرورش تأیید کرده است.

مشکلی که داشتیم این بود که در سال تحصیلی گذشته، یک تعداد زیادی کانال و گروه توسط کسانی که در سال قبل دسترسی داشتند، ساخته شده بود.

برخی از این افراد از مسؤولیت کنار رفته بودند.

بعضی از این افراد بدون اینکه خودشان بدانند، دسترسی ساخت کانال و گروه شان به افراد دیگر داده بودند.

مشکلی که داشتیم این بود که در سال تحصیلی گذشته، یک تعداد زیادی کانال و گروه توسط کسانی که در سال قبل دسترسی داشتند، ساخته شده بود.

برخی از این افراد از مسؤولیت کنار رفته بودند.

بعضی از این افراد بدون اینکه خودشان بدانند، دسترسی ساخت کانال و گروه شان به افراد دیگر داده بودند مثلا فرض کنید یک معلمی بازنشسته شده بود، گوشی اش را به نوه اش داده بود که استفاده کند بدون اینکه حواسش باشد که آن دسترسی ها روی گوشی اش فعال است.

یا مثلا فرض کنید یک معلم، فرزند خودش از آن گوشی به عنوان دانش آموز استفاده می کرد؛ یا یک کسی که رعایت نکرده بود و کد ورود به شادش را در اختیار افراد دیگری قرار داده بود.

لذا ما اوایل امسال، این مشکل را به طور گسترده داشتیم یعنی گروه ها و کانال هایی که با محتوای نامناسب در شاد مشغول به نشر بودند.

یک قاعده ای در شاد داریم و می گوییم به طور کلی شاد فضای آموزشی است و هر کار غیر آموزشی به این دلیل که ترافیک شاد را به خود اختصاص می دهد و سرعت کار کلاسی را کم می کند، از نظر ما ممنوع است.

اصلا چه مناسب باشد و چه نباشد.

حتی اگر در شاد کانالی باشد که انیمیشن هم بگذارد، خیلی دوست نداریم چنین اتفاقی بیفتد چون ترافیکی که مصرف می شود حق دانش آموز در کلاس درس است و نمی خواهیم این دانش آموز با کندی مواجه شود که یک نفر می خواهد انیمیشن ببیند.

لذا ما در آبان ماه، این دسترسی ها را به شدت محدود کردیم.

تعداد زیادی از کانال های قبلی را بستیم و با هماهنگی  وزارت آموزش و پرورش و البته با حراست آموزش و پرورش به طور خاص، هماهنگی کردیم و آنها به صورت گسترده وارد این کار شدند و بسیاری از این افراد متخلف را شناسایی کردند و به پلیس فتا ارجاع دادند و در خود وزارتخانه اگر کسی تخلف کرده بود، پیگیری کردند و پرونده های شان را تشکیل دادند و از پایان آبان و نیمه آذرماه به بعد به لطف خدا این هجمه ای که وجود داشت به شدت کاهش پیدا رفت.

یک کار دیگر هم به تازگی آغاز شده است که پایش هوشمند محتوا را روی شاد فعال کردیم .

الان همه کانال های شاد تحت پایش هوشمند محتوا هستند و اگر محتوایی مستهجنی روی شاد قرار می گیرد با یک فاصله کم محتوا حذف می شود.

*فارس: چقدر زمان می برد تا محتوا را شناسایی کرده و حذف کند؟ زیر یک ساعت است.

* فارس: یک ساعت هم زمان زیادی است! چون تازه راه افتاده است.

در حال تلاش هستیم تا این زمان را کمتر کنیم.

ولی با این اقدام، محتوا به طور خودکار حذف شده و آن کاربر که محتوا را قرار داده، به لیست کاربران شناسایی شده، اضافه می شود و خود کاربر مورد تعقیب قرار می گیرد و کانال و گروهی که در آنجا این محتوا منتشر شده است، مشخص می شود و پیگیری می کنیم.

لذا امیدواریم با این تمهیداتی که اندیشیده شده است، به تدریج شاهد این باشیم که این فضا ان شاءالله امن تر شود و آن مشکلاتی که خانواده ها به حق می گفتند، نباشد.

** اکنون در شاد در هر روز بالای 200 میلیون پیام جابجا می شود * فارس: پس با این حساب، کانالی که چنین مواردی در آن باشد، نداریم و اگر موردی بخواهد فعالیت کند، به سرعت شناسایی می شود؟ بله، به سرعت شناسایی می شود.

* فارس:  اگر بچه ها برای همدیگر مطلبی بفرستند نیز تحت این پایش هست؟ هنوز پیام های شخصی را تحت پویش پایش هوشمند محتوا قرار ندادیم.

ببینید مسأله اصلی پیام شخصی نبود؛ یعنی گزارش هایی که از خانواده ها به سمت ما می آمد، معمولا ارتباط شخصی بین دانش آموزان نبود، بلکه معمولا مشکل از کسانی بود که دیگر دانش آموز نبودند و به نوعی توانستند وارد شاد شوند یا اصلا دانش آموز نبودند و برای سوء استفاده آمده بودند.

آنها کانال ها یا گروه هایی را در اختیار می گرفتند و مطالب نامناسب را در آن نشر می دادند.

یعنی آماری که از این مدل گزارش ها داشتیم، معمولا از این جنس بود.

*فارس: در حال حاضر یک فرد که نه معلم و نه دانش آموز است و می تواند شاد را نصب کند، امکان کنترل هست؟ ببینید در ابتدا باید آن محمل یا کشتی که سوارش هستیم درست در نظر بگیریم؛ کشتی ما، پیام رسان است و این کشتی خوبی نیست.

ما داریم آن را تغییر می دهیم و برنامه آن را چیدیم و با آموزش و پرورش هم هماهنگ کردیم.

آن تغییر شروع شده است ولی به هرحال در کشتی پیام رسان هستیم.

در پیام رسان منطق هایی وجود دارد و وقتی تعداد پیام هایی که رد و بدل می شود، بالا می رود، اینکه تک تک پیام ها را رصد کنیم، بی معنی است.

اکنون در شاد در هر روز بالای 200 میلیون پیام جابجا می شود.

از خانواده ها خواستیم که در کنار فرزندان باشند و تنظیمات را درست انجام دهند تا کسی از بچه ها به ویژه بچه های سن پایین سوء استفاده نکند شما در کدام پیام رسان داخلی این امکان را دارید که تک تک این پیام ها را بررسی کنید، مخصوصا پیام های متنی را؛ برای پیام های عکس و متن، ابزارهایی هست که ما هم روی آن کار می کنیم ولی در مورد پیام های متنی، به جز اینکه از کلمات خاص استفاده نشود، کار دیگری نمی توان کرد؛ آن کلمات را هم به راحتی کاربران هوشمند با یک کاراکتر کم و زیاد کردن، می توانند دور بزنند.

ولی به طور کلی در پیام رسان، امکان رصد کردن به این معنی که نگذاریم چیزی منتشر شود، اصلا وجود ندارد.

کاربر می تواند از ابزار شخصی که در پیام رسان وجود دارد، استفاده کند مثلا کاربر می تواند نام کاربری اش پنهان می کند، اگر کاربری به او پیام داد که نمی خواهد با او ارتباط داشته باشد، مسدودش کند.

از خانواده ها خواستیم که در کنار فرزندان باشند و تنظیمات را درست انجام دهند تا کسی از بچه ها به ویژه بچه های سن پایین سوء استفاده نکند.

منطق پیام سان این است که هر کسی می تواند با هر کسی ارتباط بگیرد.

ما باید این را تبدیل به فضای آموزشی کنیم.

به این معنی که هر مدرسه برای خودش یک هویت مستقل داشته باشد و اصلا از یک مدرسه به مدرسه دیگر معنی نداشته باشد فردی با فرد دیگر کار داشته باشد.

مثل یک مدرسه فیزیکی که هر اتفاقی می افتد بین معلمان و دانش آموزان همان مدرسه است.

مسؤولیت آن هم با مدیر مدرسه و معلم کلاس است که تا هر اتفاقی می افتد خودشان پیگیری کنند.

برنامه ای برای سال تحصیلی آینده داریم و خیلی از مشکلات را می توانیم برطرف کنیم.

**فاز اول کلاس مجازی را بزودی در اختیار بچه ها می گذاریم * فارس: وضعیت شاد نسبت به پیام رسان ها و سامانه های آموزشی چگونه است؟ اگر با پیام رسان های دیگر مقایسه کنیم، ابزارهایی که در حال حاضر در اختیار معلمان و دانش آموزان است، در یک زمینه هایی برابر و در یک زمینه ها می توانیم ادعا کنیم مفیدتر است.

لایو شاد را با لایو خیلی از پیام رسان ها مقایسه کنید.

معلم می تواند به صورت 3، 4 ساعته فیلم کلاس را برای دانش آموزان پخش کند همچنین این امکان است که دانش آموز دستش را بالا بگیرد معلم متوجه شود که سؤال دارد یا اینکه امکان گفت وگوی مفصل بین معلم و دانش آموز برقرار باشد.

الان این ابزارها در مقایسه با پیام رسان های دیگر در شاد وجود دارد.

اما در مقایسه با سامانه های آموزشی چطور؟ خیر.

چون این مقایسه، غلط است.

آیا معلم تخته مجازی در شاد دارد؟ خیر، چون پیام رسان قرار نیست تخته مجازی داشته باشد.

ابزارهای ارسال تکلیف در شاد در پیام رسان های دیگر وجود ندارد یا خیلی از دسترسی های دیگر که دانش آموزان به محتواهای رسمی که توسط وزارتخانه قرار می گیرد، مرتبط می کند.

شاد برای وزارت آموزش و پرورش است و به طور اختصاصی به ابزارهایی دسترسی دارد؛ وقتی شاد را از این منظر بررسی می کنیم، می بینیم ابزار قوی تری است.

از جهت زیرساخت هم اوایل مشکلاتی داشتیم که الان می گوییم دیگر نداریم و حداقل ادعایمان این است که شاد به اندازه کافی زیرساخت دارد و نباید طبیعتا مشکلی در سِرور باشد.

* فارس: به روز رسانی جدید شاد چه زمانی خواهد بود؟ در شاد دو اتفاق می افتد.

یک اتفاق مهمی که در شاد می افتد، این است که در تلاش هستیم تا ابزارهای آموزشی را به شاد اضافه می کنیم.

یک سیر تحولی طراحی شده است که شاد را از پیام رسان به سامانه آموزش الکترونیک تبدیل کنیم.

در این سامانه آموزش الکترونیک، دو بخش مهم باید وجود داشته باشد.

یک بخش، ارتباط در لحظه بین معلم و دانش آموز است.

آنجایی که کلاس مجازی باید اتفاق بیفتد یعنی معلم، آنجا تکلیف بدهد، تخته به اشتراک بگذارد، لیست بچه ها را ببیند، دانش آموز بتواند دستش را بالا بگیرد، تصویرش را به اشتراک بگذارد و در کلاس صحبت کند.

در حقیقت یک ابزار ارتباطی قدرتمند بین معلم و دانش آموز است.

یک بخش دیگر، ارتباط غیرلحظه ای است.

مثل گرفتن امتحان، مثل ارسال تکلیف یا محتواست که این دو قسمت در برنامه ریزی که داریم در مهر 1401 در اختیار معلمان و دانش آموزان قرار می گیرد.

البته  در این فاصله از الان تا مهر، به تدریج بعضی از این ابزارها در دسترس می گیرد.

فاز اول کلاس مجازی را بزودی در اختیار بچه ها می گذاریم.

** شاد پولی نمی شود اما خدمات افزوده هزینه بر است * فارس: به زودی یعنی چه زمانی؟ در حال حاضر به صورت آزمایشی اجرا می شود.

این هفته به صورت آزمایشی در اختیار تعداد کمی از مدارس قرار می گیرد و بعد باید مشکلات احتمالی را رصد کنیم.

تعداد مدارس را کم کم بالاتر ببریم تا بتوانیم به ابعاد ملی برسانیم.

الان نمی توانم برای زمان قول دهم چون محصول جدیدی است.

در این مسیر ممکن است به به روزرسانی نیاز داشته باشیم یا نداشته باشیم اما تلاش مان این است که به روزرسانی نخواهد چون برای کاربر دردسر می شود یعنی باید دوباره مصرف اینترنت  داشته باشد.

در تلاش هستیم بدون به روزرسانی، دسترسی های لازم را برای معلمان و دانش آموزان قرار دهیم.

یک مسیر دیگر که در شاد اتفاق می افتد، مسأله خدمات افزوده است.

یک مصوبه ای شورای عالی فضای مجازی در مهر ماه با حضور رییس جمهور داشته است که شاد را به عنوان محمل آموزش مجازی کشور به رسمیت شناخت.

یکی از بندهای این مصوبه، این است که نهادهای دولتی و غیردولتی باید بتوانند خدمات پولی در شاد ارائه دهند و آموزش و پرورش موظف بوده است که فضای لازم برای این کار فراهم کند.

این کار را آموزش و پرورش کرده و چارچوب آن را فراهم کرده است.

موارد و قوانین آن را مشخص کرده است و الان نزدیک به اعلام فراخوان هستیم.

در اعلام فراخوان با توجه به قالب وزارت آموزش و پرورش و قوانین آن، تولید کننده خدمات افزوده می تواند محصولش را عرضه کند.

* فارس: یعنی شاد پولی می شود؟ اولا هیچکدام از آنچه خدمات پایه است، پولی نمی شود؛ آنچه که برای ارتباط بین دانش آموز و معلم نیاز است در شاد فروخته نمی شود.

همه آن به صورت رایگان در اختیار بچه هاست.

مثل همین کلاس مجازی.

هیچکدام قرار نیست پولی شود.

خدمات پایه وظیفه اصلی آموزش و پرورش است و طبق اصل 30 قانون اساسی، رایگان است و در اختیار همه قرار می گیرد.

اما یک خدماتی هست که در برنامه درسی موظف نیست.

مثلا یک معلمی محتوای آموزشی تولید کرده و گفته هر کسی دوست دارد، یک هزینه کمی بدهد تا بتواند استفاده کند.

یا یک نفری می خواهد دوره آموزشی برگزار کند.

بعد از اعلام فراخوان، ارائه دهندگان می توانند در فراخوان شرکت کنند؛ طرح ها را به وزارت آموزش و پرورش می فرستند و وقتی تأیید وزارتخانه را بگیرند، ما در شاد به آنها درگاه فعالیت می دهیم.

در این درگاه، اگر دانش آموز علاقه مند باشد، می تواند استفاده کند.

برای اینکه این خدمات افزوده بتوانند به خوبی از آن فضا استفاده کنند، ممکن است لازم باشد یک چیزهایی را به شاد اضافه کنیم.

در حال بررسی هستیم و اگر این اتفاق بیفتد، یک به روزرسانی خواهیم داشت تا خدمات افزوده بتوانند به خوبی کارشان را انجام دهند.

* فارس: به نظرتان چه زمانی این خدمات افزوده اجرایی می شوند؟ یک فاصله کمی قبل از عید یا یک فاصله کمی بعد از عید.

امیدواریم 1.

5 تا 2 ماه دیگر بتوانیم داشته باشیم.

**هیچ پیام پولی از سمت شاد برای کسی نمی رود * فارس: مطالبی منتشر شده است مبنی بر اینکه شاد هک می شود یا از مردم پول می خواهند؟ آیا شاد تاکنون هک شده است؟ هیچ پیام پولی از سمت شاد برای دانش آموز ارسال نمی شود.

یعنی به محض اینکه یک پیامی برای فردی ارسال شد که بابت فلان مسأله پولی واریز کن، بدانید قطعا کلاهبرداری است.

یک نکته مهمی که اینجا وجود دارد، این است که بین هک و فیشینگ (کلاهبرداری) باید تفاوت قائل شویم.

هک به چه معنی است؟ هک به این معنی است که یک نفر که متخصص یعنی برنامه نویس است بدون اینکه خود کاربر هیچ دخالتی در بخش های فرایند داشته باشد، بتواند وارد کد برنامه نویسی شاد شود که اگر بتواند این کار را کند، یا به طور گسترده به اطلاعات کاربران دسترسی خواهد داشت یا می تواند وارد حساب آن کاربرانی شود که به اطلاعات آنها دسترسی پیدا کرده است.

این مسأله کاملا تخصصی است یعنی اینکه وقتی عنوان می کنند دانش آموز دبستانی شاد را هک کرده، از ابتدا مشخص است که اصطلاح را اشتباه استفاده می کنند.

دوما ما تمهیدات بسیار سنگینی را روی شاد داریم چه از داخل و چه از خارج از کشور، حملاتی که به این قصد انجام شده را تا الان برطرف کردیم.

چراکه قطعا حمله می شود.

حتما یک سیستم که اطلاعات هویتی 15 میلیون نفر در آن قرار دارد، حتما برای خیلی ها مورد طمع است و سعی می کنند که وارد شوند و سوء استفاده کنند.

هم ابزارهای سخت افزاری استفاده کردیم و هم در قسمت نرم افزاری یک جور کد نوشته شده است که نمی توان هک کرد البته نمی توانم ادعا کنم غیرممکن است چون در برنامه نویسی این حرف معنی ندارد ولی بسیارسخت است و تا الان هم به هیچ عنوان چنین گزارشی نداشتیم.

پس هک با این تعریف در شاد نداشتیم و ان شاءالله نخواهیم داشت.

اما کلاهبرداری به چه معنی است؟ به یک کاربر پیام می دهند که اگر کد ورودت را برایم نفرستی، شاد ت بسته می شود.

به یک کاربر پیام می دهند که شما برنده فلان هدیه شدی، پیامکی که برایت می آید را برای ما بفرست.

این دیگه اسمش هک نیست، کلاهبرداری است.

یعنی خود کاربر دسترسی سوء استفاده را به سوءاستفاده کننده داده است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانش آموز - پیام - دانش - اولویت - دانش آموزان - هزینه - ارسال - شوند - مدیرعامل - اپلیکیشن - خوان - پولی - آذرماه - هوشمند - شایعه - نزدیک - واریز - محتوا - تدریس - ظرفیت - تکمیل - قرار - آبان - گروه - نشان - فعال - بیان - داده - پایش - جدید

آخرین اخبار سرویس:
نرده های نصب شده بر روی قلعه گبری شهرری، جمع می شود

استخدام تکنسین شبکه با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت داروسازی گل دارو

خطاها را در تکثیر یوز می پذیریم

وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در شرکت اکسین پلاستیک جاوید البرز از البرز

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در شرکت اکسین پلاستیک جاوید البرز از تهران

استخدام کارگر انبار با بیمه و سرویس در فروشگاههای زنجیره ای هفت از البرز

بحران زباله در گیلان و مازندران

توانایی بارداری مجدد ایران هفته آینده مشخص می شود

آزمون جذب اساتید مدارس علمیه خواهران همدان برگزار شد

استخدام کارشناس تبلیغات در موسسه انجمن حمایت از کودکان مبتلا به سرطان تبریز

دمای هوا افزایش می یابد/ اصفهان گرمترین شهر استان

اشتباهات خطرناک هنگام شستن و پختن مرغ

توضیحات محیط زیست: «ایران» به توله ها توجه نمی کرد/ ریسک شیر دادن دستی را پذیرفتیم

تجلیل از رزمندگان دوران دفاع مقدس در چهارمحال و بختیاری

شیوه جدید و توسعه یافته مدارس هیئت امنایی

آخرین وضعیت نگهداری از توله یوز باقیمانده/ ایران نباید سزارین می شد

پیش بینی کاهش دمای هوا در مشهد

«ایران» می تواند دوباره باردار شود

آغاز ثبت نام دانش آموزان در مدارس از هفته اول خرداد

آغاز فصل امتحانات در مدارس مازندران

تعطیلی پایگاههای تجمیعی واکسیناسیون کرونا در کرمانشاه

زیباسازی 15 کلاس درسردشت

تغییر کتب درسی دانش آموزان، ماموریت وزارت آموزش و پرورش

امتحان لغو شده اردیبهشت ماه دانش آموزان ایلامی 18 خرداد برگزار می شود

ببینید | واضح ترین و نزدیکترین عکس ثبت شده از خورشید

شهرداران مناطق شیراز خدمت رسانی به زائران اربعین را 50 درصد افزایش دهند

رزم رستم و سهراب از زبان کیانای 12 ساله

استخدام مهندس شیمی، کارشناس ارشد HSE و مهندس صنایع چوب در اردبیل

اعزام همزمان پدر و پسر به خدمت سربازی در خراسان جنوبی

اجرای طرح جبران و تثبیت یادگیری برای دانش آموزان خوزستان

اعلام روز شمار هفته ملی بدون دخانیات

تاکید بر محافظت از حیات وحش فیروزکوه

آغاز ثبت نام دانش آموزان در مدارس از هفته اول خرداد

مبارزه با آفت جوانه خوار بلوط در جنگلهای زاگرس

زمان ثبت نام اولی ها، هفتمی ها و دهمی ها+ جزییات

گزارش میدانی تسنیم از بحران ریزگردها در سیستان/ بادهای 220 روزه بلای جان مردم/ وقتی چشم چشم را نمی بیند

هواشناسی ایران / کاهش کیفیت هوا و طوفان گردوخاک در شرق کشور

استخدام معاونت آموزش در مجتمع آموزشی روزبه در تهران

استاندار: مشکلات فرزندآوری در ایلام با راه اندازی مرکز درمان ناباروری برطرف می شود

استخدام مشاور پوست و مو در شرکت توسعه طب آدریان سلامت در 7 استان

جشنواره دانش آموزی بازی های بومی محلی در سمیرم برگزار شد

ادامه ثبت نام زائران مشمول حج تمتع سال جاری/ 199 نفر انصراف دادند

دامپزشک محیط زیست: «ایران» می تواند دوباره باردار شود

پاتوق مسافران جاده ابریشم اینجا بود | کاروانسراهایی که شهرک کاروان را آباد کرد

پرونده قضایی برای سایت پسماند صالحیه شد/ کم کاری شهرداری در استانداردسازی سایت و ایجاد مخاطرات زیست محیطی+ فیلم

افزایش دما تا 13 درجه/ کدام مناطق درگیر گرد و خاک می شوند؟

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در بیمه زندگی باران/آذربایجان شرقی

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی بیمه در آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی

استخدام تکنسین فنی در شرکت توسعه درب ایده در البرز و قزوین

استخدام کارشناس HSE در شرکت طرح و ساخت حسنا سازه در گیلان

335 زائر از کاشان به حج تمتع اعزام می شوند/اعزام در قالب 3 کاروان

آخرین وضعیت پروژه میدان فتح و ادامه بزرگراه یادگار

نوسازی معابر تهران با 400 هزار تن آسفالت در 200 روز گذشته+موشن گرافی

کمبود 19 هزار معلم در شهرستان های استان تهران

اعزام بیش از یک هزار زائر خانه خدا از فرودگاه بیرجند به سرزمین وحی

آغاز طرح رتبه بندی مربیان سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

استخدام کارشناس HSE و بهداشت حرفه ای در صنعت سنگ شکن از البرز

استخدام کارشناس بازرگانی با بیمه و پاداش در تهران

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 1 خرداد 1401

استخدام تحلیلگر کسب و کار، تحلیلگر مالی و تحلیلگر داده در آذربایجان شرقی

واکنش رییس محیط زیست به مرگ توله یوزپلنگ ها

حریق سه روزه در جنگل های کرخه / برآورد خسارت گسترده

راه اندازی آزمایشگاه های مهارت آموزی برای دانش آموزان دبیرستانی کانادا

7 هدیه برای دانش آموزان که بسیار پر کاربرد هستند

استاندار:ضرورت بازگشت به تحصیل کودکان بازمانده در خوزستان

استخدام تکنسین تعمیر و نگهداری در شرکت دانش بنیان تصفیه گستر جنوب در فارس

استخدام نقشه کش صنعتی با بیمه در شرکت سرما سازان اندیشه در آذربایجان شرقی

یوز ایرانی چشم انتظار متخصص اندونزیایی!

استاندار : ضرورت بازگشت به تحصیل کودک بازمانده خوزستان

عرض ارادت به امام رئوف، از پشت خاکریز تا روی ویلچر

استخدام کارشناس کنترل کیفیت در شرکت دونا کترینگ در تهران

هشدار زرد هواشناسی درباره وزش باد شدید و افزایش گرد و غبار

جزییات جدید از نحوه و زمان تغییرات کتاب های درسی دانش آموزان

رییس محیط زیست: امیدواریم توله سوم یوز حفظ شود

طرح راهداری محوری در راه های استان قزوین آغاز شد

ببینید | اقدام نجات بخش جوانان در بوستان لاله

پدر شهید ابوالفضل دریاباری آسمانی شد.

احداث «دامپروری سیرک» به نفع مردم است/ استفاده از به روزترین امکانات در ساخت مجتمع

ببینید | آخرین اظهار نظرها درباره باروری ایران | معاون سازمان حفاظت محیط زیست: فرصت دیگری پیش روی ماست

اعلام روز شمار هفته ملی بدون دخانیات

تصاویر شهربازی پیرمردها

خیزش گرد و غبار در زنجان از فردا

تربیت نیروی انسانی برای صنایع خوزستان ازمراکزفنی و حرفه دنبال شود

کارگاه آموزشی هنرمندان شهرجهانی گوهرسنگ ها

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت،بیمه، مزایا و پورسانت عالی در تهران

آسفالت محور روستا های منطقه رودبار کوهنانی

کیفیت هوا در استان همدان کاهش می یابد

برگزاری کافه بازی مادر و کودک در کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در مشهد

هشدار زرد سازمان هواشناسی درباره افزایش نفوذ گرد و خاک

هشدار زرد سازمان هواشناسی درباره افزایش نفوذ گرد و خاک

هوای بندرعباس برای همه گروه ها ناسالم است

استخدام کارمند فروش در اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی و قم

استخدام حسابدار با بیمه و بیمه تکمیلی در گروه مصیبی در آذربایجان شرقی

دستگاه سنجش آلودگی هوا در بم خراب است

پیش بینی آسمانی صاف تا کمی ابری برای چهارمحال و بختیاری

فیلم/اکبری، معاون سازمان حفاظت محیط زیست: «ایران» یوزی است که همچنان قدرت باروری دارد

امیدواریم توله سوم یوزپلنگ تازه متولد شده حفظ شود

خراسان جنوبی، زیستگاه بیش از هزار و 300 گونه گیاهی و جانوری

آماده باش مراکز درمانی خوزستان در پی وقوع گردوخاک

سیر تا پیاز «شاد»؛ از شایعه هک شدن تا ماجرای پیام های غیراخلاقی/ شادبین و رمزینه خوان هزینه بر هستند!

سیر تا پیاز «شاد»؛ از شایعه هک شدن تا ماجرای پیام های غیراخلاقی/ شادبین و رمزینه خوان هزینه بر هستند!