موضوعات داغ: - افزايش حقوق - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - تشييع پيكر شهيد - رفاه اجتماعي - سازمان تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - مراسم تشييع پيكر - شهيد مدافع حرم - شهيد حزباوي - خاشقجي - اغتشاشات - اسناد دولتي - كاروانسراي تاج آباد - بارسلونا ميزبان سويا خواهد بود. - دستگاه اي تي ام - آموزش مجازي دانشجويان - شهرداري منطقه شش تهران - فرمانده انتظامي ميانه - پنجاه كيلو آلبالو - دانشگاه سوربن فرانسه - ابو مهدي المهندس

مطالب مرتبط:
دل خوش: مزارع توت باید احیا شود
رهبری خودشان موانع مذاکرات را برداشتند اما عده ای چشم بسته بر طبل عدم مذاکره می کوبند/ کسانی که مذاکره با آمریکا را قبول ندارند نسبت به اقدام نظام اغراض سیاسی و کاسب کارانه دارند
کودتای بورکینافاسو؛ بازگشت نظامیان به غرب آفریقا/ فرانسه در قاره سیاه همچنان نقش پلیس بد را بازی می کند
فخر ایران همچنان می درخشد ولی باید جایگاه خود را احیا کند
بودجه جاده قدیم نطنز به کاشان احیا می شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 10:472022-01-29بين الملل

خوش چشم: انگلستان نقش پلیس بد در مذاکرات را احیا می کند


نقش پلیس بد در مذاکرات درحال حاضر بیشتر از طرف انگلیسی انجام می شود که از ابتدای مذاکرات، یعنی یک روز قبل از شروع مذاکرات هم گه گداری نقش الزامات مخرب داشته اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، سه شنبه هفته گذشته لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس با موضعی تند روند مذاکرات را رو به بن بست دانست.

البته این اقدام وزیر خارجه انگلیس مسبوق به سابقه است و پیش تر نیز قبل از شروع دور هفتم مذاکرات وین دست به انتشار یادداشتی مشترک با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، یاییر لاپید برای تخریب مواضع ایران در مذاکرات زده بود.

این گونه فشار آوردن به تیم مذاکره کننده ایرانی، البته که امری جدید نیست و پیش از انگلستان، فرانسه هم چنین نقشی را ایفا می کرده است.

اما برخلاف تمام فضاسازی ها و فشارهایی که طرف غربی و آمریکایی به ایران می آورد، گفت وگوهای وین به صورت جدی و روبه جلو درجریان است.

پیرامون همین مساله با سیدمصطفی خوش چشم، کارشناس مسائل بین الملل به گفت وگو پرداختیم.

وزیر امور خارجه انگلیس اخیرا مواضع مخرب و تندی نسبت به روند مذاکرات در وین داشته است.

او مدعی است مذاکرات به بن بست رسیده، درحالی که گفت وگوها در وین درجریان است و توافق می تواند دردسترس باشد.

باتوجه به اینکه قبلا هم فرانسه نقش پلیس بد را برای فشار به ایران بازی می کرده، می توان گفت این مواضع اخیر انگلستان، در چهارچوب فشار حداکثری و هماهنگ با ایالات متحده آمریکا است؟ باتوجه به نزدیک شدن به اوج سوابق مذاکراتی و باتوجه به اینکه مذاکرات فنی بین کارگروه ها تقریبا تمام شده و همه هیات ها منتظر تصمیمات سیاسی در واشنگتن هستند تا بالاخره مشخص شود آیا آمریکا قصد توافقی خوب و درست را دارد یا خیر، طبعا طرف آمریکایی و غربی از همه ابزارهای سیاسی، تبلیغاتی و رسانه ای خود استفاده می کند تا روی طرف ایرانی و افکار عمومی ایران فشار بیاورد.

در این رابطه خود آمریکا و مقامات واشنگتن، تغییر لحن اندکی را به وجود آوردند تا با پراکندن فضای نسبتا منفی، فشار بیشتری را روی تیم مذاکره کننده ایرانی بگذارند و ازطرفی احیای نقش پلیس بد، این بار توسط انگلستان انجام می شود.

بعد از اینکه در دور قبلی مذاکرات، چند هفته گذشته فرانسه این نقش را ایفا کرد و با تقابل افکار عمومی در ایران مواجه شد و افکار عمومی و بین الملل نسبت به این نقش مخرب فرانسه واکنش نشان دادند، این جابه جایی نقش پلیس بد انجام شد و این کار درحال حاضر بیشتر از طرف انگلیسی انجام می شود که از ابتدای مذاکرات، یعنی یک روز قبل از شروع مذاکرات هم گه گداری نقش الزامات مخرب داشته اند.

همچنین انگلیس قبل از شروع مذاکرات در وین نیز به نوشتن مقاله مشترک با رژیم صهیونیستی و تهدید ایران دست زده است، بنابراین درحال حاضر به نظر می رسد انگلستان سعی می کند در چهارچوب طرح کلی طرف غربی برای تقابل مذاکراتی با ایران، به عنوان ابزار تبلیغات رسانه ای برای غربی ها نقش برجسته تری را ایفا کند و هم اینکه در چهارچوب روابط دوجانبه سعی می کند روی طرف ایرانی فشار بگذارد تا با گروکشی به خواسته های خودش برسد.

ازجمله طرف انگلیسی مدت هاست پول مردم ایران را بلوکه کرده؛ حدودا 420 میلیون دلار پول ایران در انگلستان به مدت چهار دهه بلوکه شده است.

انگلستان باید این مبلغ پول را آزاد کند ولی از آن طفره می رود.

اما بعد از آنکه دادگاه های انگلستان هم به آزاد شدن این پول رای دادند، طرف انگلیسی بنا به اهداف مشخص سعی می کند این پول را نه به صورت نقد و ارزی بلکه به صورت کالاهایی بی ارزش به طرف ایرانی بفروشد.

به عنوان مثال فروش کلاه های ایمنی یا اجناس بی ارزش دیگری که برای طرف انگلیسی یا تولیدکنندگان انگلیسی مفید است و اصلا موردنیاز ایران نیست.

انگلیسی ها سعی می کنند با فشار آوردن بر مذاکرات و گروکشی ایران را مجبور به پذیرش چنین درخواست هایی کنند، اما طرف ایرانی مصرانه درمقابل این درخواست های مضر آنها ایستاده و حق خودش را طلب می کند.

اگرچه 420 میلیون دلار فقط اصل پول است و مربوط به 40سال پیش می شود، اما طرف انگلیسی قطعا باید خسارات به بار آمده از عدم تعهد خود در این قراردادی که پنج دهه پیش بسته شده را جبران کند.

به نظر می رسد در روزهای آتی ما با این نقش مخرب انگلیس بیش از گذشته روبه رو باشیم، چون در عین حال انگلیسی ها چندین هدف ویژه را همزمان دنبال می کنند.

آنها با همکاری با رژیم صهیونیستی و ابراز مخالفت شدید با مذاکرات سعی می کنند امتیازاتی از رژیم صهیونیستی بگیرند یا با گرو گرفتن پیشرفت مذاکرات سعی می کنند حتی از اتحادیه اروپا در چهارچوب مشکلات به بار آمده از برگزیت امتیاز بگیرند.

به همین دلیل هم هست که چندین عضو از اتحادیه اروپا به شدت به انگلستان اعتراض و به نماینده خودشان در اتحادیه اروپا اعلام کردند که نباید اجازه بدهد انگلیس با به چالش کشیدن و به خطر انداختن مذاکرات وین درخواست امتیاز از اتحادیه اروپا کند؛ چراکه اصلا انگلستان دیگر عضو اتحادیه اروپا هم نیست و به عنوان یک رقیب در این مذاکرات ظاهر می شود و سعی می کند از اتحادیه برای همراهی درخواست امتیاز کند.

به همین دلیل نقش انگلیس از ابتدای مذاکرات تا به الان یک نقش نسبتا منفی در چهارچوب فضای آشکار و در فضای رسانه ای و تبلیغاتی و سیاسی بوده است.

یکی دیگر از عللی که برای این مواضع تند و مخرب انگلیس در مذاکرات وین مطرح می شود این است که انگلیس می خواهد رهبری را در اروپا در دست بگیرد، برای همین چنین رفتارهایی را از خود نشان می دهد.

این گزاره تا چه میزان می تواند صحیح باشد؟ ممکن است چنین چیزی هم باشد.

در پاسخ سوال قبل به این اشاره کردم.

درحقیقت انگلستان خودش را الان در چهارچوب اتحادیه اروپا می داند و برای همین سعی می کند به عنوان یک کشور تاثیرگذار در صحنه دیپلماسی جهانی نشان بدهد تا هم بتواند منافعش را حفظ کند و هم در رابطه با ایالات متحده خودش را به عنوان یک کشور دارای وزنه نگه دارد.

همین نوع نگاه را در عقب نشینی آمریکا از منطقه و سعی انگلستان در جایگزینی در این منطقه می بینیم، اما انگلستان به واقع با ارگان های متعدد و دانش های اقتصادی و سیاسی تمام بازگشت به صحنه به عنوان یک وزنه سنگین به مانند آنچه در دوران قبل از آمریکا و هژمونی آمریکا در قدرت گیری آمریکا دیده بودیم را ندارد؛ یعنی انگلستان، انگلستانی نیست که مانند قرون 18 و 19 دوباره به صورت یک ابرقدرت ظاهر بشود؛ سعی می کند تاحدی وزن خودش را در صفحه ترازو درمقابل اتحادیه اروپا حفظ کرده یا بیشتر کند.

خروج دو نفر از تیم مذاکره کننده آمریکایی، ریچارد نفیو و آرین طباطبایی، همزمان با شدت گرفتن نقش مخرب انگلیس در مذاکرات رخ داد.

همزمان بودن این دو مورد، می تواند در چهارچوب فشار طرف غربی  و آمریکایی به ایران باشد؟ جدا شدن این چند نفر از تیم آمریکایی، تعابیر مختلفی می تواند داشته باشد.

خود آمریکایی ها در فضای آشکار رسانه ای مدعی هستند این خروج به خاطر اختلافات درونی بوده، اما ممکن است با این خروج حتی بخواهند این پالس را بدهند که درحال تغییر استراتژی هستند و بخواهند به ایران فشار بیاورند که ایران زودتر عقب نشینی کند.

جمهوری اسلامی ایران هم بارها موکدا اعلام کرده برای ایران فقط منافع ملی مطرح است و به هیچ عنوان جمهوری اسلامی از منافع مردم ایران عقب نشینی نخواهد کرد؛ چراکه ایران فقط به دنبال یک توافق خوب است و نمی خواهد مانند دفعه قبل یک توافق بد داشته باشد، بنابراین آنچه برای جمهوری اسلامی در درجه اول مهم است، اینکه تحریم ها به صورت عملی برداشته شود؛ یعنی فارغ از اینکه دلیل این جدایی چندنفره ای که در تیم آمریکایی اتفاق افتاد چه بوده، ایران فقط به نتایج عملی مذاکرات فکر می کند و فقط نتایج عملی مورد توقع ایران است.

اما همین چیزی که شما می گویید، یعنی این احتمال وجود دارد که از یک جهت، طرف آمریکایی بخواهد بگوید من درحال پایان دادن به این تیم هستم یا می خواهم این تیم را جایگزین کنم، ازطرف دیگری به ایران فشار بیاورد که زودتر تصمیم بگیرد.

ازطرفی هم انگلیسی ها فشار سیاسی و تبلیغاتی بیاورند که ایران را به عقب نشینی و قبول درخواست های آنها مجبور کنند.

در هرصورت فرقی نمی کند و ایران خواسته های بسیار مشخصی دارد که این خواسته ها باید برآورده شود، وگرنه توافق، توافقی نخواهد شد که منفعت اقتصادی ایران را درپی داشته باشد.

آنچه برای ایران مهم است و بارها بیان شده برداشته شدن تمام تحریم های برجامی و پسابرجامی است، و دوم راستی آزمایی به صورت عملیاتی با مکانیسمی که بشود کاملا از آن اطمینان حاصل کرد.

سوم تضمین هاست که باید دارای سیستمی باشد که ایران را مطمئن کند از منافع اقتصادی وعده داده شده در توافق بهره مند خواهد شد.

قطعا اگر طرف آمریکایی این شروط را نپذیرد، فارغ از آن چیزی که در فضای رسانه و تبلیغاتی درحال انجام است، ایران از پذیرش چنین چیزی سر باز خواهد زد و باید منتظر ماند تا شاید در همین روزهای آتی اولین پالس های تعیین کننده ارسال شود و مشخص بشود که طرف آمریکایی بالاخره به دنبال یک توافق هست یا خیر.

اینکه گفته می شود این مواضع تند وزیر امور خارجه انگلیس از روی ناشی گری است، اغراق نیست؟ چون وزیر خارجه هر کشوری الزاما هماهنگ با سیاست های کلی کشورش و متحدانش است.

نظر شما در این باره چیست؟ بالاخره کشورها در چهارچوب سیستمی نظر می دهند و کار می کنند.

اما بالاخره وزرا به عنوان یک مقام ارشد همواره در همه کشورها چند درصدی در اتخاذ مواضع تاثیرگذار هستند.

خانم لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس آدم تندخویی است.

زنی است که خیلی سریع عکس العمل نشان می دهد؛ یعنی آدمی است که خیلی راحت عصبی می شود و مسبوق به سابقه است و رفتارهای افراطی از خودش نشان می دهد که مناسب یک وزیر خارجه و یک دیپلمات ارشد نیست.

این هم جزء دلایل می تواند باشد، اما خیلی مورد تاکید نیست.

به دلیل اینکه کشورها به ویژه غربی ها در چهارچوب راهبردهای کلان مشخص رفتار می کنند و کمتر پیش می آید که یک نفر خارج از سیستم عمل کند، اگر هم چیزی بشود باید حتما رهبر دولت باشد که تاثیر بسزایی در نتیجه داشته باشد.

منبع: روزنامه فرهیختگان انتهای پیام/
کلید واژه ها: مذاکرات - وزیر خارجه انگلیس - وزیر خارجه - انگلیس - انگلستان - ایران - خارجه - گفت وگوهای وین - وزیر - مذاکرات وین - یاییر لاپید - پلیس - شروع - خبرگزاری - آمریکایی - فشار - فضاسازی - انگلیسی - سه شنبه - انتشار - مذاکره - فرانسه - بن بست - لاپید - گزارش - اقدام - گذشته - مشترک - سابقه - تخریب

آخرین اخبار سرویس:
حمایت های آمریکا موجب وقاحت رژیم صهیونیستی شده است

سفر دوره ای بن سلمان برای بررسی مسائل منطقه ای

ببینید | قدرت مهیب توپخانه های اوکراین!

یک مسئول هندی فردی سالخورده را به گمان اینکه مسلمان است، تا سرحد مرگ زد

پرواز فلامینگوهای مهاجر با فراغ بال در میاندشت

آزادسازی خرمشهر در مستند فرهنگ روایت می شود

4 کشور اروپایی خواستار استفاده از دارایی های روسیه برای بازسازی اوکراین شدند

کلمبیا از سوی بایدن متحد اصلی غیرناتو آمریکا معرفی شد

ترور در تهران واکنش به تغییر بازی در سوریه

سخنان مداخله جویانه سفیر سعودی در لبنان

اقدام ویژه کیم جونگ اون در مراسم تشییع جنازه

برگزاری نشست «کوآد» در توکیو

عمان نقش مهمی در میانجیگری میان ایران و آمریکا دارد

شکایت والدین از شبکه های اجتماعی درباره اعتیاد کودکان ممکن می شود

سقوط یک فروند هواپیمای آموزشی F7صبح امروز در منطقه انارک اصفهان

خط سبز در وضعیت قرمز

سفر قریب الوقوع ولیعهد عربستان به کشورهای منطقه

سفر دوره ای ولی عهد سعودی برای بررسی مسائل منطقه ای

آخرین تحولات اوکراین | طرح بی کی یف برای جانشینی زلنسکی

توقیف تلفن همراه خبرنگاران غیرآمریکایی در سفر با مقامات پنتاگون

دعوت حماس از فلسطینیان برای حضور در مسجدالاقصی و مقابله با صهیونیست ها

معاون وزیر دفاع عربستان با فرمانده سنتکام در آمریکا دیدار کرد

حمله پهپادی به پایگاه آمریکایی ویکتوریا در فرودگاه بین المللی بغداد

گزارش عفو بین الملل از افزایش اعدام‎ها در عربستان

ارابه های شکسته

روایتی متفاوت از عملیات بیت المقدس / رشادت رزمندگان خراسان شمالی در ساعاتی پس از فتح خرمشهر+فیلم

ایران آماده افزایش همکاری ها با ترکمنستان در زمینه انرژی است

ازدواج جنجالی «آقای بازیگر» با وکیل سرشناس/ عکس

موضع دوگانه بایدن و کاخ سفید درباره حمله احتمالی چین به تایوان

مسقط و تداوم 5 دهه استقلال و میانه روی

حمله راکتی به پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد

ازدواج جنجالی “آقای بازیگر” با وکیل سرشناس/ عکس

حمله راکتی به پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد

بررسی تهدیدات امنیتی و نظامی در نشست وزرای دفاع پیمان امنیت جمعی

آمادگی ایران برای افزایش همکاری ها با ترکمنستان

گذرگاه های مرزی پاکستان با افغانستان افزایش می یابد

رسوایی جدید نخست وزیر انگلیس+عکس

تلاش رژیم صهیونیستی برای کنترل منابع آب غرب و شمال غرب کشور / خزر کوچک می شود

«استالینگراد» صدام حسین چگونه در 24 ساعت فتح شد؟ / برگ زرین دیگری در تاریخ ایران

حاضریم سریعا با روسیه دست به تبادل زندانی بزنیم

استخدام مشاور املاک با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در هلدینگ استیلا در تهران

خروج استارباکس از روسیه پس از 15 سال

زلنسکی: من فقط می خواهم با پوتین دیدار کنم

آخرین تحولات اوکراین | طرح بی اوکراین برای جانشینی زلنسکی

ترکیه در معرض خطر «قحطی پزشک»

استقبال از میانجی گری عمان

پیش بینی نگران کننده از آینده گردوخاک/ چه راهکارهایی برای مقابله وجود دارد؟

انتشار فیلمی از تمرینات یگان نخبه «القسام»

بیش از 528 میلیون مبتلا به کرونا در جهان

امیر قطر: ایران همسایه ماست و می خواهیم همه به میز مذاکره برگردند

1474 حمله موشکی به اوکراین

مصر اجازه پروازهای مستقیم قاهره- صنعا را صادر کرد

اعتراض مهاجران حاضر در مرز آمریکا و مکزیک به سیاست های مرزی کاخ سفید

زلنسکی: من فقط می خواهم با پوتین دیدار کنم

تازه ترین آمارها/ابتلای بیش از 528 میلیون و 280 هزار به کرونا در جهان

خیز قطر برای تصاحب بازار گاز اروپا و استقبال آلمان/ فرصت هایی که برای ایران همچون ابر می گذرند

تقویت روابط روسیه و چین برای توقف وارادت کالاهای غربی

2 نیروی ارتش پاکستان در شمال این کشور کشته شدند

از عملیات بیت المقدس تا فتح خرمشهر

پیروزی مقاومت در انتخابات لبنان و خط خبری رسانه‎های عربی غربی

یمن CH4 را ساقط کرد/ اسراییل با بحران غذایی روبرو شد/ آمریکا چین را با برنامه های فوق سری تهدید کرد/ بلند ترین برج آبادان فروریخت

فرود ناموفق هواپیمای مسافربری و پرواز مجدد از روی باند (ویدیو)

ثبت 134 هزار مورد مشکوک به کرونا در کره شمالی طی 24 ساعت گذشته

برکت قدس

فرجامِ برجام: مروری بر مذاکرات هسته ای میان ایران و غرب

وزیر خارجه ترکیه برای اولین بار طی 15 سال گذشته به اراضی اشغالی می رود

حمله پهپادی به پایگاه نظامی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد

ارتش آمریکا: در صورت حمله چین به تایوان، برنامه های اضطراری فوق سری داریم

خشم نیویورک از متا و توییتر به علت پخش زنده آدم کشی آمریکا

ظرفیت های راهبردی عمان برای ایران و منطقه

رییس جمعیت هلال احمر: امدادرسانی به حادثه دیدگان ساختمان متروپل آبادان ادامه دارد + فیلم

عامل نجات کشور از مشکلات

حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکا در عراق

گفت و گوی تلفنی وزرای خارجه ترکیه و عربستان

اندیشکده صهیونیستی: اسراییل مغلوب جنگ روایتی حماس شده است

مراسم صبحگاه مشترک نیروهای نظامی در یاسوج

آمریکا بدنبال استقرار نیروی نظامی در سومالی

دیدبان حقوق بشر: از هر 3 یمنی، 2 نفر در فقر شدید زندگی می کنند

هانی زاده: سفرهای رییسی به منطقه تضعیف کننده برنامه های مخرب رژیم صهیونیستی است

نشست سران «کوآد» آغاز شد

هشدار چین به بایدن: مراقب حرف زدنت باش! /ارجاع پرونده شهادت شیرین ابوعاقله به دیوان کیفری بین المللی/ ترور محمد اردوغان در موصل عراق/ گزارش رسانه ترکیه ای از افزایش تولید پهپاد های ایران

اردوغان: دیگر شخصی بنام نخست وزیر یونان برای من وجود ندارد

شورای امنیت اقلیم کردستان در پاسخ به گروه های مقاومت عراق:هرگونه تعرض به اقلیم تاوان سنگینی خواهد داشت

یورش تروریست های داعش به 3 استان عراق

ارتش سایبری غرب در اوکراین جهان را تهدید می کند

هشدار «نیروهای مقاومت» درباره «تحرکات مشکوک» در اقلیم کردستان و واکنش اربیل

سرنگونی یک فروند پهپاد بر فراز فرودگاه بین المللی بغداد

اندیشکده بروکینگز: روس ها شکست خوردند

اتحادیه اروپا در حال خارج کردن ذخایر غلات اوکراین است

سیاستمدار لبنانی: سلاح مقاومت از بروز فتنه مزدوران سعودی جلوگیری می کند

روسیه 50 موشک اتمی جدید تولید می کند

4 شهید و زخمی در حمله تروریستی داعش به استان دیالی عراق

دیدار معاون وزیردفاع عربستان با فرمانده سنتکام در آمریکا

الهه یونان باستان به کشور خود بازگشت

کرونا در جهان/ ابتلای بیش از 454000 نفر در 24 ساعت گذشته + جدول تغییرات

خاورمیانه پسا آمریکا در مسیر بالندگی/ پیش بینی نشریه هیل

تحولات اوکراین| اعلام آمادگی زلنسکی بر مذاکره با پوتین تنها درباره توقف جنگ/ «طرح بی » اوکراین برای جانشینی زلنسکی

نژادپرستی ساختاری و نظام مند ریشه خشونت علیه سیاه پوستان آمریکا

آیا «آبله میمون» جایگزین کرونا می شود؟

حمله موشکی به ویکتوریا/ نظامیان آمریکا به حالت آماده باش درآمدند

خوش چشم: انگلستان نقش پلیس بد در مذاکرات را احیا می کند

خوش چشم: انگلستان نقش پلیس بد در مذاکرات را احیا می کند