موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - آموزش و پرورش - معاون وزير آموزش و پرورش - سازمان تامين اجتماعي - وزير آموزش و پرورش - رتبه بندي معلمان - همسان سازي حقوق - دستگرد - رفلكس - سردار يدالله بوعلي - سفيدك انگور - روند نزولي - مددوويان - هوشنگ عباسقلي زاده - اساتيد بازنشسته - حسين ملائك - رسانه هاي ضدانقلاب - آناليز تيم ملي ايران - سلاح هاي شيميايي - سخنگوي دانشگاه علوم پزشكي مشهد

مطالب مرتبط:
ضرورت معرفی سامانه ای مشترک برای بیمه ها در طرح نسخه الکترونیک
ضرورت سامانه ای مشترک برای بیمه ها در طرح نسخه الکترونیک
فارس من| مشکلات نسخه الکترونیک برطرف می شود؟
رفع مشکلات نسخه نویسی الکترونیک در مسیر اجرا
رفع مشکلات نسخه نویسی الکترونیک در مسیر اجرا
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 بهمن 1400 ساعت 15:522022-01-27سياسي

«نسخه»، «پرونده» و «امضا» الکترونیک؛ قیام یک راس مثلث علیه رئوس دیگر!


جای تعجب و ابهام دارد اگر بشنویم سازمان نظام پزشکی قصد شکایت از طرح نسخه الکترونیک را تحت عنوان رعایت نشدن موضوع حریم شخصی دارد و برایش این سوال به وجود نیامده که در تلاقی این طرح ها، - نسخه الکترونیک ، امضای الکترونیک و پرونده الکترونیک ؛ سوای وجه اشتراک ظاهری این سه عبارت، این سه ماموریت در جای مهم تری با هم تلاقی دارند که موجب شده سرنوشت شان به هم گره بخورد و هرگونه پیشرفتی در یکی از ماموریت ها، تحت الشعاع دیگر ماموریت ها قرار گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک ، به فاصله کوتاهی از اجرای طرح نسخه الکترونیک و در شرایطی که بسیاری از موارد تکلیف شده در این حوزه مانند اعتبارسنجی اصالت دارو در حال انجام است، امضای الکترونیک حکم پاشنه آشیل این را یافته است تا جایی که اگر با تقاضای امهال برای احرای این امضا تا اردیبهشت ماه سال آتی هم پذیرفته شود، باید بپذیریم که فعلا خبری از اجرای آن نیست و همچنان بحث احراز هویت پزشک به عنوان حلقه اصلی حفظ امنیت اطلاعات بیمار با چالش مواجه است.

اما آیا چون امضای الکترونیک به سرانجام نرسیده، بیمه ها می بایست برای اجرای نسخه الکترونیک صبر می کردند؟ از کجا معلوم اگر این گونه می شد، فرجامی مشابه فرجام پرونده الکترونیک در انتظار نسخه الکترونیک نمی بود؟ از اینها مهم تر، آیا می شود به اجرای طرحی با 16 سال پیشینهخرده گرفت و به جای طرح سوال در خصوص چرایی انجام نشدن طرح های دیگر، عمل به قانون مصوب را محل اعراب دانست؟ اینها تنها برخی سوالاتی هستند که می توان مطرح کرد و به دنبال یافتن پاسخ شان بود؛ سوالاتی که شاید بهتر است پیش از طرحشان، متن قانونی را مرور کنیم که تکالیفی را در این خصوص مشخص کرده است: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است با همکاری سازمان ها و مراکز خدمات سلامت و بیمه سلامت حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از استقرار کامل سامانه فوق، خدمات بیمه سلامت را به صورت یکپارچه و مبتنی بر فناوری اطلاعات در تعامل با سامانه "پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان" ساماندهی نماید.

بر اساس این قانون، بیمه سلامت می بایست در تعامل با پرونده الکترونیک سلامت، خدمات بیمه که عمدتاً همان نسخه است را اجرا می کرد و دقیقا همین کار را کرده است، اما پرونده الکترونیک سلامت هنوز شکل نگرفته و به اتمام نرسیده است.

نقصی که نمی شد منتظر رفعش بمانند چراکه مطابق قانون بودجه، از دی ماه امسال اگر بیمه گر هر نسخه غیر الکترونیکی را پرداخت کند، در اموال دولتی و عمومی تصرف کرده است و می بایست مجازات شود! با این یادآوری، مشخص می شود که برخی ادعاهای طرح شده در این خصوص از جمله اینکه "ایجاد پرونده الکترونیکی سلامت مشروط و منوط به اذن و رضایت مردم و حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن اطلاعات آن است" و ارتباط دادن آن با نسخه الکترونیک، ادعایی نامرتبط است چراکه هنوز پرونده الکترونیک به سرانجام نرسیده و در دست اجرا قرار دارد و این گونه نیست که نام افراد و شماره ملی شان، پرونده الکترونیک سلامت باشد! به عبارت بهتر، پرونده الکترونیک سلامت زمانی شکل می گیرد که اطلاعات مختلف تجمیع شود و اتفاقا نسخه الکترونیک،حکم همان اطلاعات را دارد و در واقع الفبای شکل گیری پرونده الکترونیک و پیش نیاز آن است.

اطلاعاتی که البته می بایست بستر تجمیع آن یعنی پروژه پرونده الکترونیک فراهم آمده باشد که هنوز این گونه نشده است.

عامیانه تر این که اگر خدمات دریافتی بیمه شدگان را آب در نظر بگیریم، پرونده الکترونیک یک منبع بزرگ آب و نسخه الکترونیک پیمانه ای است که آن منبع بزرگ را پر می کند؛ منبعی که هنوز برای آب گیری ساخته و پرداخته نشده است! با این مقدمه حالا بهتر می تواند دریافت که اجرای نسخه الکترونیک ضرورت داشته و اشکالی متوجه آن نیست، هرچند هنوز بستر تجمیع این اطلاعات و تشکیل پرونده الکترونیک فراهم نشده است؛ پرونده ای که تشکیل آن به شدت مورد علاقه بیمه ها هم هست چراکه به کمکش می توان جلوی بسیاری از تخلفات و اشتباهات و حتی تجویز های دوباره و چندباره را گرفت.

این در حالی است که اگر قرار باشد این پرونده با تجمیع نسخه های الکترونیک شکل بگیرد، باید برای دسترسی به آن ضوابطی تعیین شود و مثلا اگر قرار باشد این اطلاعات برای کسی از جمله پزشک به نمایش در آید، باید رضایت بیمار به شیوه تایید پیامکی دریافت گردد، که متاسفانه تاکنون کار تا این حد هم پیش نرفته و ضوابط این کار هم تعیین نشده است! بر این اساس، جای تعجب و ابهام دارد اگر بشنویم سازمان نظام پزشکی قصد شکایت از طرح نسخه الکترونیک را تحت عنوان رعایت نشدن موضوع حریم شخصی دارد و برایش این سوال به وجود نیامده که در تلاقی این طرح ها، چه کسی یا کسانی به وظایف شان عمل نکرده اند؛ وزارت بهداشت، بیمه ها یا خود نظام پزشکی؟ مگر نه اینکه نظام پزشکی وظیفه داشت تا بحث امضا الکترونیک پزشکان را به اجرا درآورد؟ اتفاقا نکته کلیدی اینجاست که اگر امروز در بخش نسخه الکترونیک و اجرای قانون بودجه 1400 با مشکل مواجه هستیم، امضای الکترونیک به عنوان یکی از نقصان های بزرگ خودنمایی می کند و تنها نقصانی است که تلاشی برای رفع آن هم صورت نگرفته و به طور کامل بر زمین مانده است.

اشکالی که ممکن است هم بیمه ها و هم وزارت بهداشت را با چالش هایی جدی مواجه کند.

اینجاست که می توان پرسید آیا عجیب نیست که تنها مجموعه ای که هیچ اقدامی در جهت وظایف خود انجام نداده، در موضع منتقد و پرسشگر قرار گرفته و در تلاش است نسخه الکترونیک را ناکارآمد جلوه داده و متوقف کند؟ آیا نمی توان این گونه نتیجه گرفت که هدف این سازمان از طرح این مسائل، توقف نسخه الکترونیک برای فرصت یافتن است تا بتواند به تکالیف زمین مانده اش را به انجام برساند؟ آیا براستی می توانند زمان دقیق اجرای امضای الکترونیک را اعلام کنند تا شائبه ها رفع شود؟! همه اینها در حالی ست که می دانیم رییس جمهور بر اجرای نسخه الکترونیک تاکید دارد و اهمیت تاکید ایشان زمانی مشخص می شود که بدانیم بحث حذف ارز ترجیحی در دولت مطرح است و چه این حذف رقم بخورد و چه مدلی برای تغییر در تخصیص آن ارائه شده و به اجرا در آید، نیاز دولت به ابزار نظارتی در این حوزه بیش از هر زمانی است و یکی از این ابزارها، نسخه الکترونیک است.

نکته ای کلیدی که حتما متولیان سازمان نظام پزشکی به خوبی به آن واقف هستند به ویژه اگر بدانیم در جلساتی که به منظور بررسی موضوعاتی مانند حفظ محرمانگی و حریم خصوصی برگزار گردید، ایشان به شدت مورد بازخواست و نکوهش قرار گرفتند نتوانستند پاسخی به انتقادات مطرح شده بدهند یا توضیح دهند که چگونه یکی از اعضای صنف شان که سوگند پزشکی یادکرده، اطلاعات فردی را افشا کرده اما ایراد را متوجه نسخه الکترونیک می دانند؟! آیا واقعا اگر نشود به اجزای نظام سلامت که پزشکان را هم شامل می شود، اعتماد کرد، می شود به چیز دیگری اعتماد کرد؟ آیا غیر از این است که دیگر سیستم های الکترونیکی به اجرا در آمده در کشور مانند نظام بانکی، نظام بیمه ای، نظام مالیاتی و.

هم در دسترس اعضای آن سیستم ها است و اگر قرار به عدم اعتماد به افراد باشد، می بایست همه را به روال قبل برگرداند و همه امور را کاغذی و نه الکترونیک پی گرفت؟!
کلید واژه ها: الکترونیک - نسخه الکترونیک - ماموریت - امضا - نسخه - سازمان نظام پزشکی - پرونده - سازمان نظام - نظام پزشکی - پاشنه آشیل - حریم شخصی - اردیبهشت - دیگر - سرنوشت - اشتراک - سازمان - تابناک - یکی از - فاصله - گزارش - رعایت - موضوع - شکایت - پزشکی - تکلیف - ابهام - اصالت - امهال - قرار - حریم

آخرین اخبار سرویس:
نشست تخصصی اولین جشنواره ایده تا محصول صنعت ارتباطات برگزار شد

تشکر وزیر نفت از بیانیه حمایتی 226 نماینده مجلس از وزارت نفت

برکناری یک مدیرکل به خاطر فاجعه کشتار در حادثه گروگان گیری ایلام

واکنش معاون امنیتی وزیر کشور به حادثه گروگانگیری ایلام/ عامل حادثه بارها همکارانش را تهدید کرده بود/ پلیس شجاعانه عمل کرد

فال ابجد روزانه | امروز جمعه 30 اردیبهشت 1401

مسئولان سطح زندگی خود را هم تراز با مرم کنند

تکلیف رتبه بندی معلمان چه زمانی مشخص خواهد شد؟

پیشرفت های خودروسازی در شرایط محدودیت های تحمیلی قابل دفاع است

رزمایش بسیجیان استان خوزستان برای افزایش آمادگی «انجام عملیات های واقعی در صحنه های اجتماعی»

طراحی دکوراسیون داخلی در مشهد

روند اجرای طرح هادی در روستاها مازندران رضایت بخش نیست

گروه دوستی پارلمانی زیمبابوه و ایران از مجتمع مس سرچشمه رفسنجان بازدید کردند

اقدامات سازمان اطلاعات سپاه در برخورد با محتکران و قاچاقچیان

فال تاروت روزانه | امروز جمعه 30 اردیبهشت 1401

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت: شاخص های جمعیتی ایران در وضعیت هشدار قرار دارد

رونمایی از هواپیمای ترابری «سیمرغ» در اصفهان (+عکس)

واقعیت های دفاع مقدس باید منتقل شود

آیت الله سبحانی: روحانیت در دفاع از انقلاب اسلامی پیشگام بود

همایش روز ملی جمعیت در قم

دشمن با ایجاد توطئه و فتنه به دنبال ضربه زدن به کشور است

تصاویر/ کنفرانس بین المللی«تبلیغ جهانی دین؛ چالش ها، فرصت ها و تجارب در عرصه بین الملل»

گسترش همکاری تهران-باکو در بخش انرژی

برکناری مدیرکل املاک بنیاد مستضعفان ایلام در پی حادثه گروگان گیری دیروز

استخدام کارشناس حسابداری و تکنسین تعمیرات و تاسیسات در البرز

استخدام مدرس آلمانی در آموزشگاه زبانهای خارجی پرستوی دانش در اصفهان

دستور طالبان به شبکه های تلویزیونی: مجریان زن صورت شان را بپوشانند

اقدامات زیان بار محیط زیست در قبال «ایران»/ مماشات نخواهیم کرد

غالیان خطرناک تر از مخالفان شیعه هستند

یوسف خبرنگار نازم ؛ دلبریتو یکم کمترش کن !

اعتاب مقدسه محور برگزاری جریان دهه کرامت در کشور

عزل مدیرکل اموال و املاک بنیاد مستضعفان استان ایلام+ معرفی جانشین

رونمایی از هواپیمای ترابری سیمرغ

مدیرکل املاک بنیاد مستضعفان ایلام عزل شد

فال حافظ روزانه | امروز جمعه 30 اردیبهشت 1401

فال روزانه / جمعه 30 اردیبهشت 1401

انتشار بیانات رهبر انقلاب در مراسم تجلیل از پهلوانان در شماره جدید خط «حزب الله»

تفاهم خاموشی و ضرغامی: سرعت عمل داشته باشیم

آغاز به کار مسابقات قرآن شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در قم

پناهیان: دانشجویان به جای برگزاری مراسم به فکر راه اندازی تشکیلات باشند

هلدینگ آرش کارآفرین برتر کشور شد+تصویر

رسانه های داخلی در مقابل هجمه های خارجی وظیفه سنگین دارند

رونمایی از سند سجلی شهدای شاخص در همدان

300عنوان برنامه شاخص در سالروز آزادسازی خرمشهر درفارس اجرا می شود

یوسف خبرنگار نازم ؛ بیا دلبریتو یکم کمترش کن !

پیام تسلیت قائم مقام وزیر میراث فرهنگی در پی درگذشت عثمان محمدپرست: نوایِ نوایی آرام گرفت

راه اندازی سامانه بر خط 111 برای انتقال مشکلات مردمی

برخورد قاطعانه گشت های نظارتی با گرانفروشتان و محتکران

فیلم | درس اخلاق حجت الاسلام والمسلمین پوراکبر با موضوع سیره اخلاقی علمای اسلام-3

جلسه بررسی ساز و کار کاهش فرآیند صدور پروانه با حضور شهردار تهران

مدیرکل اموال و املاک بنیاد مستضعفان استان ایلام عزل شد

چرا باید به دولت کمک کرد؟

استخدام سر آشپز، کباب زن و ظرف شوی در تهران

نماینده مجلس: دانشجویان دغدغه خود را نسبت به مذاکرات لغو تحریم حفظ کنند

فرهنگیان تاریخ پرافتخار دفاع مقدس را برای دانش آموزان تبیین کنند

دستور جدید طالبان: گویندگان زن تلویزیون صورت خود را بپوشانند

یادی از شهدای روحانی خراسان جنوبی

نظارت بیش از پیش بر نانوایی های خوروبیابانک

دوره آموزشی جوانی جمعیت

سرلشکر صفوی: ما تصمیم می گیریم، آمریکایی ها گوش می دهند؛ به برجام هم تن می دهند

وزیر اطلاعات: با کسانی که برای تجمعات و اعتراضات غیرقانونی و تخریب ها برنامه ریزی می کنند برخورد می کنیم / دو فرانسوی بازداشت شده توریست نبودند؛ به محض ورود، قرارهای تشکیلاتی با چند کانون و محفل غیرقانونی و سابقه دار برگزار کردند / حکم اعدام احمدرضا جلالی همه مراحل قضایی را طی کرده

نوع نگاه دولت سیزدهم به رتبه بندی معلمان

کلیپی از عروس های فشن و بدحجاب در بهارستان / برگزار کنندگان فشن شوی عروس دستگیر شدند

برگزاری مراسم روز اهدای عضو، اهدای زندگی در آرامستان بهشت رضا (ع)

رسانه های داخلی در مقابل هجمه های خارجی وظیفه سنگین دارد

استان های شمالی در چنگال جنگل خواران گرفتار هستند

وزیر نفت: یارانه گاز مشترکان پرمصرف به زودی حذف می شود

کنایه آرش میر احمدی به گزارش یارانه ای 20:30؛ از خـریـدم خیلی راضی ام کُلی پول اضافه آوردم!

تقدیر سخنگوی وزارت امورخارجه از اقدامات جامعه المصطفی

تولیت آستان قدس در منزل شهید مدافع حرم «جواد محمدی مفرد» حضور یافت

پیشنهاد احداث پست جدید برق در سه راهی مهرآباد رودهن/ ساماندهی پست برق عامری در گیلاوند

جاوید جلالی ساخت هواپیمای ترابری سبک سیمرغ

استخدام فروشنده حضوری در گالری غلامی گلد در گیلان

پیش بینی دستیار و مشاور عالی رهبری از فرجام مذاکرات احیای برجام

شاخص های جمعیتی ایران در وضعیت هشدار قرار دارد

راه اندازی 31 میز خدمت درآستانه سفر رییس جمهور

فردا؛آذربایجان غربی میزبان رییس جمهور

ویدئو/ جملات توهین آمیز غول برره درباره امیر تتلو

تصاویر / کنگره چهار هزار شهید روحانی در ابهر

آذربایجان غربی روز جمعه میزبان رییس جمهور خواهد بود

ترکیب پرسپولیس برابر تراکتور

پیشنهاد احداث پست جدید برق در سه راهی مهرآباد رودهن/ ساماندهی پست برق عامری در گیلاوند

خاطرات آیت الله ری شهری از پرفروش های نمایشگاه است

رییسی جمعه به آذربایجان غربی می رود

برخی پارک ها در شهر همدان رها شده اند

استاندار ایلام: 2 تونل مهم در مسیر ایلام ـ مهران تا قبل از اربعین زیر بار ترافیک می رود

مدیرکل اموال و املاک بنیاد مستضعفان استان ایلام عزل شد/ انتخاب رستم بیگی به عنوان سرپرست

اقدامات سازمان اطلاعات سپاه در برخورد با محتکران و قاچاقچیان

خبر جدید وزیر اطلاعات از جاسوس اسراییلی

تفکر دینی علم را اقتدار وحدت در مردم می داند

حرم مطهر امام رضا امروز عصر رنگین کمانی شد + ویدئو

رمضانی: زمان خرید کتاب از نمایشگاه مجازی به کمتر از 12 دقیقه رسید/ تمدید نمایشگاه بعید است

اعضای یک باند فساد اقتصادی بازداشت شدند

فرمانده انتظامی کل کشور : اخلاص و خدا باوری دو نکته اساسی در دفاع از میهن

217 هزار خانوار زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) خراسان رضوی

برگزاری رویداد مثبت 5 با موضوع جوانی جمعیت

جهاد تبیین، فریضه ای قطعی و فوری است / خیلی ها دلشان برای انقلاب می سوزد، اما حاضر به دفاع نیستند

خنثی سازی توطئه های دشمن در پی اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها | توضیحات وزیر اطلاعات در خصوص دستگیری دو فرانسوی

متن شعر «سلام فرمانده» برای امام زمان (عج) + کلیپ

عضو مجلس خبرگان رهبری: اتاق اصناف و پلیس فتا به موضوع انتشار تصاویر و فیلم های آرایشگاه های زنانه ورود کنند

جزییات بازداشت و اتهامات «2 جاسوس فرانسوی» به روایت وزیر اطلاعات / به زودی اطلاعات بیشتری از احمدرضا جلالی منتشر می کنیم

«نسخه»، «پرونده» و «امضا» الکترونیک؛ قیام یک راس مثلث علیه رئوس دیگر!

«نسخه»، «پرونده» و «امضا» الکترونیک؛ قیام یک راس مثلث علیه رئوس دیگر!