موضوعات داغ: - افزايش حقوق - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - يحيي گل محمدي - قهرماني استقلال - آلومينيوم اراك - نمايشگاه كتاب تهران - تامين اجتماعي - آيت الله بروجردي - فرقه هاي نوظهور - سازمان پدافند - پرويز تناولي - معاون نخست وزير آذربايجان - بردلي كوپر - ورزشگاه دستگردي تهران - حضرت امير(ع) - ريو 2016 - ثبت نام ميهماني دانشجويان - رونالد دي سانتيس - غلبه بر ترس - زنگ ورزش - روايت مردانگي

مطالب مرتبط:
گنبد حرم حضرت معصومه(س) را بهتر بشناسیم/ رمز و رازهایی برای معرفی نشانه های اسلام + تصاویر
توسعه به شرق مشهد برای حفظ مرکزیت حرم مطهر رضوی است
توسعه شرق مشهد برای حفظ مرکزیت حرم مطهر رضوی است
شهردار مشهد با انتقاد از رویکرد گذشته مدیریت شهری: حرم رضوی با توسعه شهر به غرب از مرکزیت خارج شد/ اولویت شهرداری توسعه متوازن است
خدمت قبول، عکاسباشی حرم
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 بهمن 1400 ساعت 12:322022-01-27اجتماعي

رازهایی در طراحی گنبد حرم حضرت معصومه(س)


در طراحی، ساخت و بازسازی گنبد مطهر حرم حضرت معصومه (س) رمز و رازهای خاصی نهفته است که تشریح آن می تواند زیبایی و ظرافت فرهنگ ایرانی اسلامی را برای مشتاقان و گردشگران داخلی و خارجی نمایان و جلوه های الهی در نمادهای ساختاری و معماری اصیل ایرانی و اسلامی را آشکار کند.

- ایسنا/قم در طراحی، ساخت و بازسازی گنبد مطهر حرم حضرت معصومه (س) رمز و رازهای خاصی نهفته است که تشریح آن می تواند زیبایی و ظرافت فرهنگ ایرانی اسلامی را برای مشتاقان و گردشگران داخلی و خارجی نمایان و جلوه های الهی در نمادهای ساختاری و معماری اصیل ایرانی و اسلامی را آشکار کند.

نخستین گنبدی که بر فراز قبر مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) بنا شد ساخته ابوالفضل عراقی در سال 457 قمری بود که در سال 925 قمری شاه بی گم صفوی آن گنبد را خراب کرد و گنبد دیگری با طراحی باشکوه ساخت که اکنون باقی است.

در سال 1218 قمری به فرمان فتحعلی شاه قاجار گنبد را با 12 هزار خشت زرین آراستند و در حدفاصل سال های 1381 تا 1384 شمسی نیز هم زمان با تولیت آیت الله مسعودی خمینی روکش طلای گنبد تعویض و بازسازی شد.

ارتفاع گنبد از سطح بام 17 متر و از سطح زمین 33 متر است، سطح خارجی آن 35.

6 متر و داخل آن 28.

66 متر است و قطر پایه آن 12 متر و مساحت سطح بیرونی آن چهارصد مترمربع است.

بر روی ساقه گنبد دو کتیبه کاشی کاری نگاشته شده است که بین دو کتیبه پایین و بالا به نیت اقامت 17 روزه حضرت معصومه سلام الله علیها در شهر مقدس قم 17 ردیف خشت طلا کارگزاری شده است.

طلاکاری متن وصیت نامه امام خمینی(ره) روی گنبد حرم حضرت معصومه (س) متن کتیبه پایین ساق گنبد که آیت الله مسعودی خمینی تولیت وقت آستان مقدس حضرت معصومه (س) انتخاب کرد شامل مطالبی به این شرح است الصدوق فی کمال الدین عن عده من الاصحاب: قال رسول الله صل الله علیه و آله إنی تارکم فیکم الثقلین، کتاب الله و عترتی (اهل بیتی)، انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض .

سپس عباراتی به فارسی نوشته شده است، شامل این جملات که ما مفتخریم که ائمه معصومین (ع) از علی بن ابیطالب گرفته تا منجی بشر حضرت مهدی صاحب الزمان علیهم آلاف التحیات و السلام که به قدرت خداوند قادر، زنده و ناظر امور است، ائمه ما هستند.

ما مفتخریم که مذهب ما جعفری است که فقه ما که دریای بی پایان است یکی از آثار او است و ما مفتخریم به همه ائمه معصومین (ع) و متعهد به پیروی از آنانیم اسلام و حکومت اسلامی پدیده الهی است که با به کار بستن آن سعادت فرزندان خود را در دنیا و آخرت به بالاترین وجه تأمین می کند.

و این عبارات برگرفته از وصیت نامه امام خمینی (ره) است.

متن این کتیبه به خط نستعلیق زیبا بر روی مس بریده شد و بعد از طلاکاری در میان حاشیه کاشی فیروزه ای در قسمت کتیبه پایین ساق گنبد قرار گرفت.

متن کتیبه بالای ساق گنبد حرم حضرت معصومه (س) نیز قطعه شعری که بین هر مصرع آن یکی از اسماً الهی نوشته شده است و به این شرح است آتش موسی عیان از سینه سیناستی؛ یا رحمان؛ یا که زرین بارگاه بضعه موساستی؛ یا رحیم؛ بضعه موسی بن جعفر فاطمه کز روی قدر؛ یا حنان؛ خاک درگاهش عبیر و طره حوراستی؛ یا منان؛ نوگلی رنگین از طرف گلشن یاسین بود؛ یا حمید؛ آیتی روشن به صدر نامه طاهاستی؛ یا مجید؛ برتوی از آفتاب اصطفای مصطفاست؛ یا جلیل؛ زهره ای از آسمان عصمت زهراستی؛ یا جمیل؛ نسبتی صحن حریمش را به پاطاق حرم؛ یا اول؛ کین مکان عزت و آن مسکن عزّاستی؛ یا آخر؛ صحن او را هست اقصی پایه عزت چنان؛ یا ظاهر؛ کز شرف، مسجود سقف مسجد اقصاستی؛ یا باطن.

متن این کتیبه نیز به خط نستعلیق است و با مس قلمکاری و سپس طلاکاری شده و با زمینه کاشی آبی تهیه شده است.

رمز و رازهای گنبد مطهر حرم حضرت معصومه (س) در طراحی، ساخت و بازسازی گنبد مطهر حرم حضرت معصومه (س) رمز و رازهای خاصی نهفته است که تشریح آن می تواند زیبایی و ظرافت فرهنگ ایرانی اسلامی را برای مشتاقان و گردشگران داخلی و خارجی نمایان و جلوه های الهی در نمادهای ساختاری و معماری اصیل ایرانی و اسلامی را آشکار کند.

ارتفاع گنبد 17 متر است که نشان دهنده 17 روز اقامت حضرت در شهر مقدس قم است.

همچنین برای رسم منحنی گنبد، قانونی است که مرکز و دور منحنی گنبد را تعیین می کند، زیرا قوس گنبد دایره کامل نیست که کمان آن رسم شود بلکه قانون آن بر مبنای اعداد دو، پنج و هفت است و اندازه های این قانون طوری گرفته شده است که هر واحد آن 114 و به تعداد سوره های قرآن باشد.

گنبد از دو قسمت استوانه ای و قوسی تشکیل شده است.

در قسمت استوانه ای گنبد اول اِزاره سنگی به اندازه 78 سانتیمتر قرار دارد که به این دلیل که نقطه شروع و آغاز کار بانام خداوند باشد با محاسبه حروف ابجد یا الله به دست آمده است.

بعد از ازاره سنگی کتیبه کاشی کاری است که اندازه آن 110 سانتیمتر مطابق با حروف ابجد نام علی است.

در داخل این کتیبه حدیث ثقلین نوشته شده است که مخصوص امام علی (ع) و خانواده طاهرین آن حضرت است.

در دو طرف کتیبه کاشی کاری حاشیه 7 سانتیمتری قرار دارد که جمعاً 14 سانتیمتر می شود و با خود کتیبه 124 سانتیمتر است که به تعداد 124 هزار پیامبر است.

بعد از کتیبه کاشی کاری شده پایین، 17 رج خشت های طلاکاری شده قسمت استوانه ای است که یادآور 17 رکعت نمازهای یومیه است.

در معماری استوانه گنبد 17 سانتی متر ناشاغولی وجود دارد و قسمت بالای استوانه کمی کوچک تر از قسمت پایینی آن است که این 17 سانتیمتر ناشاغولی به دلیل 17 روزی است که حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم اقامه داشته و بیمار بودند.

از طرف دیگر عدد 17 از این نظر محترم است که امام هفتم 17 پسر و 17 دختر داشتند و حضرت معصومه (س) کوچک ترین فرزند ایشان بودند.

بالای قسمت استوانه ای گنبد کتیبه کاشی کاری دیگری وجود دارد که از 48 قطعه ساخته شده است که به تعداد حروف مقطعه قرآن است و اندازه این کتیبه هم 78 سانتیمتر و به اندازه حروف ابجد یا الله است.

بعد از کتیبه بالای استوانه گنبد، قسمت مقرنس است که مانند گردنبند زیبایی بر گردن گنبد جلوه گری می کند.

اندازه این قسمت 63 سانتیمتر است که به اندازه سن پیامبر (ص) است و در آن 23 سانتی متر اعوجاج که یادآور دوران سخت رسالت ایشان و 40 سانتیمتر سادگی و نظم که یادآور دوران عمر مبارک پیامبر (ص) در آرامش قبل از بعثت است.

طول قوس گنبد 12 متر و تعداد ردیف های آن 59 رج است که عدد دوازده منتسب به امام دوازدهم و تعداد رج ها نیز جمع حروف ابجد نام مهدی است.

قوس گنبد بعد از استوانه به صورت هفت رج هفت رج کارشده است.

هفت رج اول حدفاصل گلویی و قوسی گنبد در هر رج 106 قطعه خشت طلا به کار رفته است که با احتساب حروف ابجد عبارت نون از آیه شریفه ن والقلم و ما یسترون به دست می آید.

در قسمت قوس گنبد 28 رج و در هر رج 172 خشت به کار رفته است که عدد 28 مطابق سن حضرت معصومه (س) و عدد 172 مطابق با حروف ابجد ذکر یا ولی الله مدد است.

هفت رج بعدی 40 خشت کمتر و به تعداد 132 خشت و هفت رج بعدی 40 خشت کمتر و به تعداد 92 خشت است که از جمع اعداد 92 و 132، عدد 224 به دست می آید که به تعداد حروف ابجد ذکر یا زهرا است.

در هفت رج بعدی نیز هر رج 70 خشت طلا به کاررفته است که برگرفته از حروف ابجد ذکر یا مهدی است.

در اوج و رأس گنبد نیز که از سه رج شکل گرفته است 78 قطعه خشت طلا به کار رفته است که به خاطر حروف ابجد یا الله است تا همانگونه که ابتدای گنبد با ذکر یا الله آغاز شد در انتها و اوج گنبد هم ذکر یا الله قرار داشته باشد.

این تنها بخشی از رمز و رازهای گنبد حرم مطهر حضرت معصومه (س) است که از زبان مهندس بادپا معمار تجدید بنای گنبد حرم مطهر حضرت معصومه (س) نقل شده است و نشان دهنده عظمت، زیبایی و ظرافت معماری اسلامی و نحوه کاربست نشانه های الهی در این معماری است که آن را به نمادی خاص و ویژه برای شیعیان تبدیل کرده است و آثار و برکات معنوی زیادی را برای هر کسی که آن را ببیند به همراه دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: حرم حضرت معصومه - فرهنگ ایرانی اسلامی - حضرت معصومه - ایرانی اسلامی - اسلامی - ایرانی - معصومه - گنبد - ساخت - فرهنگ ایرانی - طراحی - گردشگران - حضرت فاطمه معصومه - بازسازی - حضرت معصومه(س) - معماری - زیبایی - قمری - فرهنگ - داخلی - تشریح - خارجی - حضرت فاطمه - خاصی - الهی - اصیل - نخستین - فتحعلی - باشکوه - دیگری

آخرین اخبار سرویس:
بازدید از موزه ها چهارشنبه رایگان است

وزیر آموزش و پرورش: معلمان از فداکاری خیران برای دانش آموزان صحبت کنند

اجتماع بزرگ دانش آموزان نسل دهه نودی قم

بازدید رایگان از موزه های تحت پوشش وزارت میراث فرهنگی؛ فردا چهارشنبه

تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران

تشکیل کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران

موزه تاریخ طبیعی اردبیل مرجع علمی فعالان محیط زیست است

خوزستان همچنان در محاصره خاک/غلظت گردوغبار در اندیمشک 14 برابر بیش از حد مجاز

آغاز بررسی ثبت جهانی تپه تاریخی ازبکی البرز

ترسناک ترین سلفی جهان | سلفی ترسناک با یوزپلنگ!+ویدئو

خانواده چندفرزندی | بچه که نه؛ ولی تنهایی آدم را پیر می کند

آسمان شب اقامتگاه کویری متین آباد؛ غوغای ستارگان در دل کویر

هجوم ریزگردها به لرستان

پدر شهیدان والامقام «طهماسبی پور» به فرزندان شهیدش پیوست

گزارش تصویری (2): تشییع پیکر استاد فاطمی نیا در قم

تلاطم در آب های خلیج فارس در روزهای آینده

ادامه خیزش گرد و خاک تا فردا در شمال، شرق و مرکز اصفهان

به نوزاد حیوانات دست نزنیم!

بازسازی مرکز بومی شناسی و پژوهشکده تنوع زیست محیطی دریایی کیش

آبی فیروزه ای نماد بنا های باشکوه ایرانی

امضای تفاهم نامه خیران مدرسه ساز ومسئولان آموزش و پرورش

استخدام مهندس هسته ای با پاداش و بیمه در شرکت ویرا پرتو نگار آریا در تهران

 صدور هشدار نارنجی درباره تداوم گرد و خاک در برخی استان ها

تهران چهارشنبه تعطیل می شود؟

بزرگترین مرکز آموزشی تخصصی «اُتیسم» کشور در اصفهان افتتاح شد

بزرگترین مرکز آموزشی تخصصی «اُتیسم» کشور در اصفهان افتتاح شد

کهگیلویه و بویراحمد/ چهارشنبه ادارات گچساران با تاخیر باز می شود

آبشار طوف کما اندیکا+عکس

طنین آوای سلام فرمانده در پایتخت مقاومت

بزرگترین مرکز آموزشی تخصصی «اتیسم» کشور در اصفهان افتتاح شد

صدور هشدار نارنجی درباره ادامه گرد و خاک

گرد و خاک تا فردا ادامه دارد/اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز برای تمام گروه ها

کنکور کارشناسی ارشد ؛ فردا حتما برگزار می شود

هواشناسی ایران / هشدار نارنجی درباره تداوم گرد و خاک در برخی استان ها

وزش باد شدید و گردوخاک تا اواخر وقت فردا

هجوم دوباره ریزگردها به پایتخت

کاهش آلودگی هوا در لرستان از امشب

شاخص آلودگی هوا در نقاط مختلف تهران

افتتاح بزرگترین مدرسه تخصصی اُتیسم کشور در اصفهان

آسمان جزیره کیش غبارآلود

پیکر استاد فاطمی نیا در حرم کریمه اهل بیت دفن شد

آسمان مازندران پایان هفته صاف و نیمه ابری

ضرروت آموزش دستورالعمل های بهداشتی به حجاج

دروغ ترکیه آشکار شد، سدسازی ترکیه عامل آلودگی هوا

هشدار کاهش کیفیت هوا در سمنان

اینفوگرافیک

استخدام کارگر با حقوق 6 میلیون به بالا و بیمه در محدوده کیاشهر

تاخیر در شروع به کار ادارت در گچساران

مهم | احتمال تعطیلی فردا در صورت بالا بودن شاخص آلودگی هوا | از منزل خارج نشوید

تصاویر زشت ترین شهرهای دنیا | این شهرها چه ویژگی هایی دارند؟

ساخت بیش از هشت هزار مدرسه به همت خیران مدرسه ساز در کشور

42 هتل برای اسکان حجاج اجاره شد

آلودگی هوای پایتخت اورژانس را به خیابان ها کشاند

صدور هشدار زرد هواشناسی در پایتخت

مراجعه 12016 نفر به اورژانس دراثر آلودگی هوا

سه واکسن مورد نظر عربستان برای حجاج ایرانی

تداوم وزش باد و گرد خاک در استان تهران

پدیده جالب شب هایی به روشنی روز

تهران فردا تعطیل است؟

سایت خرید کتاب های کمک درسی

تصاویری از آلودگی و گردوغبار در ورودی شهر اراک

باغ لاله های آسارا

معضل سگ های ولگرد در شهر های گلستان

نحوه تعیین ضرایب حقوق فرهنگیان مشخص شد

نحوه تعیین ضرایب حقوق فرهنگیان مشخص شد

جامعه خیران مدرسه ساز کشور 40 هزار نفر عضو دارد

ساخت 5 پیاده راه جدید در تهران

سه واکسن مورد نظر سعودی ها برای حجاج ایرانی

برداشت گل محمدی و گلابگیری در کاشان

رفع آلودگی هوای منزل با 6 راه حل طبیعی

استخدام کارآموز حسابداری با پاداش در شرکت آتی نگر الکترونیک در تهران

گرم شدن هوا و هشدار دامپزشکی نسبت به خطر تب کریمه کنگو

استخدام حسابدار فروش و کمک انباردار در شرکت آذر ریس تبریز در آذربایجان شرقی

آلودگی هوا 12 هزار ایرانی را به اورژانس کشاند

نظر یک مقام پلیس درباره احتمال تعطیلی چهارشنبه

تصاویر | پدیده گرد و غبار و ریزگردها در آسمان بروجرد

پلمپ یک واحد آلاینده محیط زیست در آران و بیدگل

ویدئو| شکسته شدن یکی از توربین های بادی منجیل

تحقق اهداف تربیتی در اقتصاد کلان یک دیدگاه انسان ساز است

خشک شدن 200 هکتار از تالاب انزلی با اجرای آزمایشی طرح بایوجمی

8 مدرسه راهیان کوثر راه اندازی می شود

پاکبان اصفهانی «سقای افتخاری» آبفای استان

هوای قم هم قرمز شد

خیران مدرسه ساز قزوینی پای کار

9 نکتهٔ کاربردی ویژه امتحانات پایانیِ دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم

دَه نکتهٔ پُر بازده و پُر فایده ویژه امتحانات نهاییِ دانش آموزان کنکوری

جوی آرام و پایدار در فارس+فیلم

42 هتل برای اسکان حجاج اجاره شد/ عربستان هنوز به عوامل اجرایی ویزا نداده است

هشدار هواشناسی؛ وزش باد شدید، گردوخاک و کاهش کیفیت هوا

فردا چهارشنبه فعالیت مدارس لرستان حضوری است

هدیه ای جاودانه برای دنیا و آخرت /خراسان جنوبی

تهران فردا هم تعطیل می شود؟

وضعیت جوی استان تهران طی پنج روز آینده اعلام شد

هشدار تداوم شاخص آلودگی هوا در حد ناسالم

تهران فردا هم تعطیل می شود؟

میزان آلودگی هوای تهران به تفکیک مناطق/ کدام مناطق فاقد دستگاه اندازه گیری آلاینده است؟

تعطیلی تهران آلوده ترین شهر جهان

اظهار نظر یک مقام پلیس درباره احتمال تعطیلی روزچهارشنبه

شکل گیری مجدد توده گردوخاک در عراق از جمعه

ارتودنسی دندان: مزایا، معایب و مراقبت از براکت های دندان

رازهایی در طراحی گنبد حرم حضرت معصومه(س)

رازهایی در طراحی گنبد حرم حضرت معصومه(س)