مطالب مرتبط:
6 طرح آبخیزداری اصفهان در آستانه بهره برداری در دهه فجر
در آستانه دهه فجر؛ 109 طرح گاز رسانی در زرقان به بهره برداری رسید
رونمایی از لوگوی فیلم «دِرب» در آستانه اکران در جشنواره فجر
برگزاری 60 ویژه برنامه به مناسبت دهه فجر در آذربایجان غربی
ادای احترام اعضای ستاد مرکزی بزرگداشت دهه فجر با آرمان های امام راحل
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 بهمن 1400 ساعت 02:472022-01-26سياسي

سرنوشت یک نهاد انقلابی در آستانه دهه فجر


نهاد انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی در 16 مرداد سال 1359 در استمرار حرکت انقلاب فرهنگی، توسط ستاد انقلاب فرهنگی منصوب امام خمینی (ره) تشکیل و به نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی فقط یک نهاد نیست، - نهاد انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی در 16 مرداد سال 1359 در استمرار حرکت انقلاب فرهنگی، توسط ستاد انقلاب فرهنگی منصوب امام خمینی (ره) تشکیل و به نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی جهاددانشگاهی فقط یک نهاد نیست، بلکه یک فرهنگ است، یک سمت گیری و حرکت است.

هر چه بتوانیم ما این فرهنگ را در جامعه گسترش دهیم و آن را پایدار و استوار کنیم کشور را به سمت سربلندی و عزت و استقلال حقیقی بیشتر پیش برده ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، امام خمینی (ره) در پیام نوروزی سال 1359 خود فرمود: "باید انقلاب اساسی در تمام دانشگاه های سراسر ایران بوجود آید.

" این پیام به جان دانشجویان عضو انجمن اسلامی دانشگاه ها نشست و احساس مسوولیت کردند.

دانشگاه ها پس از تعطیلات نوروزی کار خود را آغاز کرده و اعضای گروه های چپ گرا که اغلب در دانشگاه ها اتاق جنگ درست کرده بودند به توطئه های خود ادامه می دادند.

تب و تاب انقلاب فرهنگی داغ داغ بود و مباحث دانشجویی و دانشگاهی بیشتر به انقلاب فرهنگی و چگونگی آن می پرداخت، مطابق برنامه از پیش تعیین شده، از هر انجمن اسلامی نماینده ای در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان حضور داشت و در جلسات آن برای تعطیلی یکباره دانشگاه ها برنامه ریزی می کردند.

انقلاب فرهنگی در اردیبهشت ماه سال 59 کلید خورد و لازمه این دگرگونی برای تصمیم گیری های اساسی تعطیل شدن دانشگاه ها بود.

همچنان فضای کشور در رابطه با انقلاب فرهنگی ملتهب بود، کلاس های دانشگاه تعطیل و بدنبال آن کنترل ورود و خروج دانشگاه بدست دانشجویان انجمن اسلامی افتاد و با ایجاد محدویت برای گروهک هایی که دانشگاه ها را به اتاق جنگ تبدیل کرده بودند، موجب شده بود، گروهک های التقاطی از این ماجرا سخت عصبانی شوند و همراه با گروهک هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی قارچ گونه رشد کرده بودند و با هدفی دیگر در دانشگاه حضور داشتند و غائله های قومیتی کردستان و ترکمنستان و خلق مسلمان را هدایت می کردند، از حرکت انقلاب فرهنگی بدگویی و بعضاً آن را با انقلاب فرهنگی چین و یا تفتیش عقاید شبیه سازی می کردند.

امام خمینی در بیست و سوم خرداد سال 1359 با صدور حکمی از حرکت انقلاب فرهنگی دانشجویان حمایت کرد و دستور تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی را صادر فرمود.

یکی از مسوولیت های مهم ستاد، سامان دادن به وضع دانشگاه ها و برای بهره مندی هر چه بیشتر از امکانات دانشگاه و توانمندی اساتید و جذب اعضای هیات علمی بود.

جهاد دانشگاهی چگونه تشکیل شد؟ دو ماه پس از تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی، جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلاب اسلامی در شانزدهم مرداد ماه سال 59 تشکیل شد.

هدف از تشکیل جهاد دانشگاهی، استفاده از ظرفیت نیروی انسانی و تجهیزاتی دانشگاه در توسعه علمی و فناورانه کشور در خدمت به تحقق اهداف انقلاب اسلامی بود.

در این مصوبه جلال الدین فارسی نماینده ستاد انقلاب فرهنگی، مهندس حسن رحیم زاده هیأت علمی دانشگاه پلی تکنیک و مهندس محمدحسین تهرانی زاده عضو هیات علمی مدرسه عالی راه و ساختمان(استاد)، سعید کلانترنیا (نماینده جهاد سازندگی)، رضا بیگدلی (کارمند)، محمدمهدی آخوندی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران (دانشجو) اعضای نخستین شورای عالی جهاد دانشگاهی را تشکیل می دادند.

با ترمیم اعضای ستاد انقلاب فرهنگی با موافقت حضرت امام دو دانشجو به انتخاب جهاددانشگاهی به عضویت ستاد انقلاب فرهنگی در آمدند و در اولین دیدار اعضای ستاد انقلاب فرهنگی با امام به عنوان اعضای ستاد انقلاب فرهنگی عضویت آنان رسمیت یافت.

پس از تبدیل ستاد انقلاب فرهنگی به شورای عالی انقلاب فرهنگی، این دونماینده دانشجو به انتخاب جهاددانشگاهی به عنوان عضو شورای عالی حضور داشتند.

با بازگشایی دانشگاه ها اساسنامه جهاد دانشگاهی در آذرماه سال 65 تغییر کرد، در اساسنامه جدید نقش مشارکت در اداره دانشگاه ها از اساسنامه جهاد حذف شد، اما گسترش فعالیت های فرهنگی و تحقیقاتی در راستای خودباوری نسل جوان و رفع وابستگی کشور این مورد توجه قرار گرفت.

در این اساسنامه برای جهاددانشگاهی شورای مرکزی مرکب از 9 نفر پیش بینی شد که رییس شورا به عنوان رییس شورای مرکزی منصوب شد.

در این دوره تا سال 1370 که مجددا اساسنامه جهاد تغییر پیدا کرد و عضویت دو نماینده از جهاددانشگاهی در شورایعالی بدلایلی! به یک نفر تقلیل پیدا کرد.

دیدگاه شورای انقلاب فرهنگی درباره جهاد دانشگاهی در سال 69 تغییر کرد، این شورا از نهاد انقلابی جهاد دانشگاهی به عنوان پلی میان صنایع و دانشگاه ها یاد کرد و دو وظیفه عمده یعنی انجام تحقیقات علمی و فعالیت های فرهنگی همچنان به عهده این نهاد گذاشته شد.

به نظر می رسد طیف متنوع فعالیت ها و حوزه ماموریت جهاد دانشگاهی آنرا به نهادی علمی و فرهنگی با تاکید بر حوزه پژوهش مبدل کرده است.

می توان گفت موفقیت های جهاد دانشگاهی که عملا نهادی عمومی و غیر دولتی، اما متصل به دانشگاه هاست در حوزه پژوهش به خصوص در دوران دفاع مقدس و سالهای اخیرکه کشور گریبانگیر تحریم های اقتصادی است، بیشتر نمود و بروز داشته و دارد.

دستاوردهای این نهاد برآمده از انقلاب در عرصه علمی و تحقیقاتی چشمگیر است.

این ظرفیت تولید دانش بنیان را به منزله جایگزین تولید منبع بنیان، فرصتی را برای جهاد دانشگاهی فراهم می آورد که با تکیه بر تجارب و سوابق خود در هدفمندسازی و کاربردی کردن دانش و پروژه های تحقیقاتی آن هم با روحیه جهادی و نه بروکراتیک، جهش علمی کشور را بیشتر کند.

نگاهی به هیئت امنای جهاد دانشگاهی در اساسنامه جدید جهاددانشگاهی که هم اکنون درحال اجرا است تشکیلات جهاد هیأت امنایی تعریف شد و برای جهاد رییسی پیش بینی شده بود که با انتخاب هیات امنا و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی و حکم رییس جمهور و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای مدت سه سال منصوب می شد.

هیئت امنای جهاد دانشگاهی به عنوان عالی ترین مرجع سیاست گذاری این نهاد شناخته می شود.

ترکیب هیئت امنا عبارت است از رییس جهاددانشگاهی، سه عضو جهاد دانشگاهی، سه نماینده ی دولت ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و نماینده ی نهاد رهبری در دانشگاه ها است.

در حال حاضر دکتر حمیدرضا طیبی (رییس جهاددانشگاهی و رییس هیأت امنا)، دکتر محمدعلی زلفی گل (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری)، دکتر بهرام عین اللهی (وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)، حجت الاسلام مصطفی رستمی (رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها)، دکتر سید مسعود میرکاظمی (معاون رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور)، حجت الاسلام سید سعید رضا عاملی (دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی)، دکتر عبدالحسین شاهوردی (عضو هیأت علمی و رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی)، دکتر محسن قرنفلی (عضو هیأت علمی و مشاور رییس جهاد دانشگاهی) و دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو (عضو هیأت علمی و رییس پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی) اعضای هیات امنای این نهاد را تشکیل می دهند.

آیا کامران دانشجو گزینه ریاست جهاد دانشگاهی است؟ یکی از خبرگزاری های رسمی کشور، روز دوشنبه چهار بهمن ماه خبری با عنوان کامران دانشجو گزینه احتمالی جهاد دانشگاهی منتشر کرد.

به نظر می رسد، انتشار این خبر به معنای تکرار وقایع سال 89 و انتصاب دکتر یادگاری به عنوان سرپرست جهاد دانشگاهی است.

چنین تصمیمی برخلاف مصوبات جلسه یکصد و پنجاه و سوم هیات امنای جهادانشگاهی است.

هیات امنای جهاد دانشگاهی در جلسه ای که در هجدهم تیر ماه سال 99 برگزار شد، اعضا این جلسه به این نتیجه رسیدند که کمیته ای 3 نفره از اعضای هیات امناء برای معرفی گزینه های پیشنهادی رییس جهاددانشگاهی پس از پایان دوره سه ساله تشکیل شود.

همچنین مدیران ادوار جهاددانشگاهی درباره انتخاب رییس جهاد دانشگاهی اظهار نظر کنند.

بر اساس مصوبه این جلسه، کمیته 3 نفره موظف است تا 3 نفر را با 10 سال سابقه کار در جهاد دانشگاهی به هیات امنا معرفی کنند.

در صورتی که هیات امنا برای انتخاب رییس جهاد دانشگاهی از میان کاندیدهای پیشنهادی به جمع بندی نهایی نرسد، می تواند بر اساس صلاحدید خود حداکثر 3 نفر دیگر را به عنوان کاندیدا معرفی کند.

انتشار این خبر را می توان از دو وجه مورد بررسی قرار داد.

نخست وجه رسانه ای؛ رسانه ها با توجه به رسالتی که بر عهده دارند، موظف هستند تا اخبار بی طرفانه به جامعه ارسال کنند.

انتشار یک خبر بر اساس شنیده ها و بی توجهی به مصوبات هیات امنای جهاد دانشگاهی نشان از تعجیل و هیجان رسانه ای دارد.

از جهت دیگر هم این موضوع را می توان مورد بررسی قرار داد؛ اگر تصمیم بر این است تا که رییس جهاددانشگاهی خارج از مصوبات و با توجه به جریان های سیاسی انتخاب شود ماهیت اصلی این نهاد برآمده از انقلاب اسلامی خدشه دار خواهد شد.


کلید واژه ها: انقلاب - انقلاب فرهنگی - انقلاب اسلامی - جهاددانشگاهی - رهبر معظم انقلاب اسلامی - دانشگاه - فرهنگ - اسلامی - رهبر معظم انقلاب - امام خمینی - فرهنگی - نهاد - دانشگاه ها - خمینی - استمرار - امام - انجمن اسلامی - نهاد انقلابی - پیام نوروزی - منصوب - تشکیل - مرداد - دانشجویان - توسط - رهبر - ستاد - پیام - استقلال - انقلابی - دهه فجر

آخرین اخبار سرویس:
نگاهی نو به پنجره طلایی جمعیت

تست شخصیتی | با شخصیت واقعی خودتان روبه رو شوید!

رییس سنای روسیه: واکنش نظامی متناسبی به گسترش ناتو می دهیم

چرا ازدواج می کنید؟

خطر تبدیل مدارس به سرای سالمندان!

علایم افسردگی پنهان در چهره افراد بشاش چه چیزهایی است

سه حکایت طنز از ملا نصرالدین

همه گرایش ها در نمایشگاه کتاب حضور دارند

قالیباف: مجلس شفافیت را از خود آغاز کرد

سامانه نظارت مردمی از هفته آینده فعال می شود

پروژه آمریکایی کاهش جمعیت ایران

حجت الاسلام ذوالنوری: دولت سیزدهم سینه خود را برای رفع مشکلات کشور سپر کرده است

آیت الله سعیدی: غیرمتخصصان نباید به تبیین فعالیت های اقتصادی دولت ورود کنند

حجت الاسلام ذوالنوری: دولت سیزدهم سینه خود را برای رفع مشکلات کشور سپر کرده است

هر تصمیم غیرکارشناسی را به قاچاق ربط ندهید

کارزاری دیگر در پیگیری لغو واگذاری زمین پتروشیمی میانکاله

بهنوش بختیاری : صدا و سیما من را سلاخی کرد!

نیمی از کولبران مدرک لیسانس و بالاتر دارند؛ آنها نباید کشته شوند

دسته گل جنجالی و میلیاردی مرد عاشق برای نامزدش + عکس

مجلس در مقابل روش پرداخت یارانه ها

آیت الله سعیدی: غیرمتخصصان نباید به تبیین فعالیت های اقتصادی دولت ورود کنند

استخدام ویزیتور حضوری با حقوق ثابت و پورسانت در شرکت برازین بتن شیمی

دیدار با 50 خانواده شهید طلبه و روحانی کاشان

آیا در قرآن اختلاف هست؟

دولت باید چه طرح هایی را دنبال کند؟

جزییات مؤلفه های مهم در طراحی مالیات بر عایدی سرمایه

تاکید مدیرعامل بانک ملی ایران بر ضرورت اصلاح نظام بانکی

توپ اخذ تعهدنامه ایثارگران شهرداری ساری در زمین استانداری

اجرای سرود 313 نفری «سلام فرمانده» توسط نوجوانان شهرقلعه رییسی/تصاویر فیلم

متن و حاشیه نمایشگاه کتاب تهران/ شایعه حضور رییس جمهور و کتاب هایی که اشتباه ارسال شدند

توپ اخذ تعهدنامه ایثارگران شهرداری ساری در زمین استانداری

بی ادب ها چه ماهی متولد شده اند ؟!!

اجرای سرود 313 نفری «سلام فرمانده» توسط نوجوانان شهرقلعه رییسی/تصاویر فیلم

استخدام حسابدار ارشد در شرکت سازگر جهت کار در محدوده شهریار

ویدیو: گل اول فرانکفورت مقابل رنجرز توسط بور

ویدیو: گل اول رنجرز مقابل فرانکفورت توسط آریبو

اتمام مرمت اضطراری نقش برجسته سراب بهرام

عروس و داماد در مراسم عروسی آتش گرفتند! + تصاویر ناراحت کننده

ترامپ تَکرار کرد، مجلس آمریکا فتح شد!

بزرگداشت استاد احمد سمیعی گیلانی پدر ویراستاری نوین ایران

استخدام کارمند اداری با بیمه و پاداش در دفتر پیشخوان دولت ادهم در فومن

استخدام توزیع کننده با بیمه و پورسانت در شرکت گلستان در تهران

تذکر یک نماینده درباره وضعیت معیشتی پلیس ها

موسیقی غمگین چه تاثیری بر روی افرادی که افسردگی دارند دارد

صفارهرندی: گفتمان انقلاب اسلامی امروز بر سر زبان همه آزادی خواهان دنیا است

لزوم تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی برای نسل جدید

پیام دکتر معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی

فرهنگ سازی مهمترین عامل در پیشگیری از اعتیاد است/ باید از ظرفیت رسانه ها بهتر استفاده شود

خاطره احمدی نژاد عکس| اجتماع عظیم «سلام فرمانده» در لنگرود

استاندار گیلان: سلام فرمانده لبیک به فرمان آتش به اختیار رهبری است

استاندار لرستان دستور داد: برگشت بودجه فرهنگی برخی دستگاه ها بررسی شود

برگزاری اینوتکس بین المللی پست در جزیره کیش

شجاعت یا حماقت؛ اقدام وحشتناک پسرجوان در گرداب خروشان + ویدئو

هم افزایی ظرفیت های ایران و کشور های آمریکای لاتین به رشد اقتصادی طرفین می انجامد

اطلاعیه بنیاد مستضعفان در پی گروگانگیری دیروز در ایلام

استخدام انباردار در شرکت صنایع روشنایی کوه نور مشهد در خراسان رضوی

کنفرانس مهندسی برق فردا با سخنرانی مدیرعامل ایرانسل پایان می یابد

روابط عمومی کانون و مبدا همه تحولات بیمه سرمد است

حکایت های فاطمی نیا | اعجاز امام هادی (ع) در ماجرای یونس نقاش

آمریکا به اندازه یک حیوان هم برای انسان ها ارزش قائل نیست | آمریکایی ها تنها یک نقاب پوشالی بر چهره دارند

صفارهرندی: گفتمان انقلاب اسلامی امروز بر سر زبان همه آزادی خواهان دنیا است

انرژی و حمل و نقل ستون های ارتقای همکاری های تهران - باکو هستند

شورای عالی سیاسی یمن: تمدید آتش بس نیاز به بررسی های بیشتر دارد

مرکز اهدای خون ابوذر بازگشایی می شود

تکرار برتری محور مقاومت در انتخابات لبنان

استخدام کارمند اداری در شرکت صنایع روشنایی کوه نور مشهد در خراسان رضوی

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401

روایتی جالب از مرده ای که زنده شد!/ مواجهه با اعلامیه ترحیم خود

لزوم تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی برای نسل جدید

فارس من| منع قانونی برای انتخاب جوانان در هیأت امنا مساجد وجود ندارد

خبر خوش معاون تعاون بنیاد شهید و امور ایثارگران برای جانبازان

هم افزایی ظرفیت های ایران و آمریکای لاتین به رشداقتصادی می انجامد

ترتیل صفحه 427 قرآن/ سخن سنجیده+فیلم، متن و مفاهیم

کجای دنیا با نان مردم شوخی می کنند؟/ اگر با بگیر و ببند کار درست می شد، تا الان درست شده بود

سخنگوی دولت: گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل؛ رسوایی دیگر برای آمریکاست

تغییرات مدیران تلویزیون سریع، ناگهانی و عجیب بود/ استراتژی سیما دهن کجی به مجریان محبوب و شناخته شده نیست!

آیت الله رییسی: هم افزایی ظرفیت های ایران و کشورهای آمریکای لاتین به رشد اقتصادی طرفین می انجامد

افشاگری یک نماینده از یک تبصره در طرح شفافیت مجلس: اغلب مصوبات مجلس شامل شفافیت نخواهد شد

واکنش انصارالله به انتخابات لبنان

قدس خراسان 9810

ویژه برنامه «رویداد شهر پر ستاره» در بهشت رضا(ع) برگزار شد + تصاویر

70 درصد مطالب حفظی در 24 ساعت اول فراموش می شود/ برنامه محوری به جای کتاب محوری

آمادگی نمایشگاه برای حضور پرشور مردم/ 300 هزار نفر با مترو به نمایشگاه آمدند

استاندار گیلان: سلام فرمانده لبیک به فرمان آتش به اختیار رهبری است

موجرها و مستاجرها بخوانند: مصوبه جدید مجلس برای کنترل اجاره بها

30 هزار نفر در گروه های جهادی لرستان عضو هستند

هم افزایی ظرفیت های ایران و کشورهای آمریکای لاتین به رشد اقتصادی طرفین می انجامد

تقویم روز و اوقات شرعی 29 اردیبهشت

ادعای عجیب یک نماینده درباره نظر مردم نسبت به دولت و مجلس

کناره گیری نجم الدین شریعتی از شبکه سه صحت ندارد

30 درصد جمعیت ایران تا 1425 سالمند می شود

«سلام فرمانده» ترکی هم آمد

رییسی در دیدار معاون نخست وزیر کوبا: همکاری های تهران – هاوانا به خصوص در زمینه بهداشت و سلامت راهبردی است

رییس جمهور به آذربایجان غربی سفر می کند

تصاویر/ دیدار مسئولین بوکان با خانواده شهدای روحانی این شهرستان

تصاویر/ جشن تکلیف دانش آموزی در ماکو

تصاویر/ دیدار امام جمعه شهرستان سلماس با خانواده شهدا

الهام علی اف: می خواهیم خصومت با ارمنستان را کنار بگذاریم

صنعاء: درخواست سازمان ملل برای تمدید آتش بس در دست بررسی است

آمریکا در موضوع تبادل زندانیان خود را به فراموشی زده است

سرنوشت یک نهاد انقلابی در آستانه دهه فجر

سرنوشت یک نهاد انقلابی در آستانه دهه فجر