مطالب مرتبط:
عوارض قلبی واکسن کرونا در پسران بالای 12 سال ماندگار است؟
رکورد جدید رونالدو در میان گلزنان برتر هر دهه+ عکس
سرانه مصرف گوشت در یک دهه نصف شد
برترین گلزن هر دهه در 80 سال اخیر/رکورد درخشان رونالدو+عکس
برترین گلزن هر دهه در 80 سال اخیر/رکورد درخشان رونالدو+عکس
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 مهر 1400 ساعت 00:052021-09-28اجتماعي

نوستالژی های ماندگار دهه شصتی ها/ از دفترهای نوستالژیک تا لیوان های تاشو


حال که زنگ مدرسه ها به صدا درآمده، ما دانش آموزان دهه شصت نیز دلتنگ ایام مدرسه شده ایم.

دلتنگ دل خوشی هایی که روزی آن را در چاردیواری دلمان قاب گرفتیم .

- خبرگزاری فارس - معصومه درخشان- با آمدن پاییز شور و حال خاصی در کل شهرها ایجاد می شد، چرا که پاییز فصل آغاز مدرسه هاست.

آغاز فصل آموختن، یاد گرفتن و دانایی.

مهرماه با شروع مدرسه ها حال و هوای دیگری پیدا می کند ولی اکنون 2 سال است که کرونا ویروس بر همه چیز سایه انداخته و شروع متفاوتی را برای بچه مدرسه ای ها رقم زده است.

   ولی فصل درس و مدرسه هر طور که شروع شود چه با کرونا ویروس و درس خواندن آنلاین و مجازی و چه آن را" در چهاردیواری دلمان قاب گرفتیم  تا امروز که برگ های روزگار ورق خورده است و ما فاصله گرفته ایم از روزهایی که تمام خاطرات و عشقمان کتاب های دبستانمان بود و امروز که با دیدن عکسی در فضای مجازی، بوییدن کتاب های درسی جدید، دیدن لوازم التحریرهای رنگ به رنگی که دانش آموزان را سر ذوق می آورد.

برای درس خواندن، بهانه ای شود برای ما تا دوباره سراغ خاطرات و نوستالژی هایمان برویم در کتب درسی ابتدایی و شاید بهتر است، بگویم در کتب درسی دهه شصت لوازم التحریر ما  دانش آموزان دهه  شصت مثل حالا پر از رنگ و لعاب نبود.

00ما در شهریور ماه از خرید کیف و لوازم التحریر خارجی ذوق نمی کردیم، یعنی اصلا نوشت افزار خارجی نبود که ببینیم پدر و مادرها برایمان می خرند تا ذوق بکنیم یا نه، ما فقط یک نوع دفتر داشتیم که آن هم دفترهای کاهی تعاونی بود که رویش نوشته شده بود "تعلیم و تعلم عبادت است" و هر سال  نیز همان دفتر تعاونی را نیز نمی خریدیم چون دفترهای سال قبل که برگ هایی از آن سفید مانده بود را استفاده می کردیم و البته برای خرید انواع کتاب کمک آموزشی نیز با دوستانمان مسابقه نداشتیم.

تو دوست دهه شصتی ام بیا خیالت را به خیالم گره بزن تا گل بوته های خیالمان را به پرواز در آورده خاطرات و نوستالژی هایمان را از فراسوی زمان به حال بیاوریم.

بیا خاطراتمان را ورق بزنیم، خاطراتی که هر چند با یادآوری آنها دلتنگ روزگار گذشته و ساعت ها محو این خاطرات می شویم اما به هر حال می دانیم این ها بخشی از گذشته ما را تشکیل می دهند.

نان بابا و محبت مامان در کتاب های درسی ما بابا و مامان جزو اولین کلماتی بودند که یاد گرفتیم، مهر بابا را وقتی که نان می داد آموختیم و محبت مادری را از مادرِ اکرم یاد گرفتیم؛ آنجا که اکرم سه روز بیمار بود و مادر با مهر و محبت تمام نشدنی خود از او مراقبت می کرد و از همان آش کشکی که برای اکرم درست کرده بود تا خوب شود آموختیم که چگونه حرف (ش) و (ک) را بر لوح سفید کاغذ نقش بزنیم.

جلوتر که رفتیم  با کوکب خانمِ مهمان نواز و پاکیزه ای  آشنا شدیم  که همسایه اکرم خانم بود و همه شیفته مهمان نوازیش بودند، چرا که او همیشه سطل شیر را در جای خنک نگه می داشت و پنیر و ماست محلی در سفره جلوی میهمانان می گذاشت تا از خوردن غذای سالم محلی لذت ببرند.

باران و تصمیم کبری آن مرد بارانی نیز در خاطرمان است که با آمدنش  یک صدا می خواندیم "آن مرد در باران آمد" و البته باران کتاب کبری را خیس کرد و او وقتی کتابش را که از گزند باد و باران در امان نمانده بود در حیاط پیدا کرد تصمیم گرفت دیگر دختر منظمی باشد و تصمیم کبری باعث شد ما نیز مواظب کتاب و دفترمان باشیم.

  ریزعلی و فداکاری او ما هنوز با باران درس های دیگری داشتیم، باران  با ترانه و با گوهرهای فراوان این بار بر بام خانه و مدرسه مان می خورد تا ما گردش یک روز دیرین در جنگل های گیلان را همیشه به یاد داشته باشیم و باز باران بود که زمین های کشاورزی ریز علی را آبیاری می کرد تا او محصول پر برکتی داشته باشد و غروب یکی از روزهای سرد پاییزی که خورشید در پشت کوه های پر برف یکی از روستاهای آذربایجان فرو رفته بود و ریزش کوه جان مسافران قطار را تهدید می کرد، ریزعلی  لباس هایش را از تن در آورده آتش بزند تا بدین وسیله مسافران را از حادثه خبر کرده و جان آنها را نجات دهد.

آن روزها ریزعلی خواجوی قهرمان قصه های ما بود وقتی فداکاری ریزعلی را می خواندیم فکر می کردیم این گونه فداکاری ها فقط مختص کشورماست ولی در درس های بعدی با پطرس، کوچک مردی بزرگ در آن سوی دنیا آشنا شدیم که انگشتش را در سوراخ سد نگه داشته بود تا سیل روانه روستا نشود اما دست پطرس کرخت شده بود.

  صد دانه یاقوت وقتی الفبا را یاد گرفتیم و شروع به خواندن کردیم یکی از اولین شعرهایی که می خواندیم شعر" من یار مهربانم" بود آنجا که می خواندیم " من یار مهربانم ، دانا و خوش بیانم ، گویم سخن فراوان با آنکه بی زبانم" وقتی یار مهربان می خواست عظمت خداوند را به زبان کودکی به ما بگوید، دست به دامن مصطفی رحماندوست" شد و از زبان او درس "انار صد دانه یاقوت" را یادمان داد و گفت: صد دانه یاقوت، دسته به دسته، با نظم و ترتیب یکجا نشسته، یاقوت ها را پیچیده با هم در پوششی نرم پروردگارم".

خوشا به حالت ای روستایی این روزها که آلودگی هوا همه را به شدت آزرده خاطر می کند و انواع بیماری ها را به دنبال دارد ما دلمان برای سادگی و صمیمیت روستا و آب و هوای خوش ان تنگ شده و به یاد دوران مدرسه مان به فرزندان روستا می گوییم "خوشا به حالت ای روستایی، چه شاد و خرم چه باصفایی" و به او می گویم "در شهر ما نیست جز دود ماشین، جز داد و فریاد، خوشا به حالت که هستی آزاد " و باز دلتنگی هایمان تمامی ندارد، چرا که ما نیز می خواهیم همچون پرنده سبکبال در هوای خوش اردیبهشتی روستا قدم بزنیم.

ما که در یک شهر درس می خواندیم بقیه شهرها را نمی شناختیم و نمی دانستیم آنها در کجاها زندگی می کنند ولی وقتی با کتاب هایمان دوست شدیم در درس های بعدی خواندیم  مردم میهن ما در کوهستان ها، دشت ها و در کنار دریاها زندگی می کنند و البته هر کجا که باشند ایرانی هستند و برای همیشه به خاطر سپردیم که ایران عزیزمان را همچون جان خویشتن گرامی بداریم و بگوییم "خوب و عزیزی ایران زیبا، پاینده باشی ای خانه ما، در هر کجایت خون شهیدان پیوسته جاری است ای خاک ایران.

" شعر زیبای ملک الشعرای بهار جدا شد یکی چشمه از کوهسار، به ره گشت ناگه به سنگی دچار .

یکی از شعرهایی بود که ملک الشعرای بهار را با این شعر شناختیم و او چه زیبا در درس های بعدی ما را به تلاش و کوشش توصیه کرد آنجا که گفت "ز کوشش به هر چیز خواهی رسید، به هر چیز خواهی کماهی رسید.

" وقتی داستان 2 کاجی که خارج از ده در کنار خطوط سیم پیام روییده بودند را خواندیم دلمان به حال کاجی که ریشه هایش از خاک بیرون بود سوخت و آن موقع بود که قدر دوستی هایمان را دانستیم، چرا که ما چون کاج سنگدل نبودیم که چند روز تحمل دوستش را نداشت و عاقبت خودش نیز با تبر تکه تکه شد.

  حسنک کجایی/ دل خوشی زاغ با قالب پنیر ما مسوولیت پذیری را از حسنک آموختیم آنجا که درس "حسنک کجایی " را خواندیم و دانستیم حسنک پسر بچه روستایی بود که مسوولیت نگهداری از حیوانات خانه شان را بر عهده داشت و به چاپلوسی" زاغ را فریب داد و زاغ دهانش را برای آواز خواندن بی موقع باز کرد و شد آنچه که نباید می شد.

لعنت بر دهانی که بی موقع باز شود همچنان که زاغ دهانش را برای آواز خواندن باز کرده بود تا روباه مکار پیروز این میدان باشد، لاک پشت و 2 مرغابی نیز بودند که در یک آبگیر زندگی می کردند و در اثر خشکسالی تصمیم گرفتند با لاک پشت به جای دیگر بروند و او را به وسیله تکه چوبی که به دندان گرفته بود به آسمان ببرند به این شرط که اصلا حرفی نزند، ما می دانستیم که لاک پشت طاقت ندارد و بی موقع دهانش را باز کرده و سقوط می کند و صد البته چنین شد و آن موقع بود که ما یک صدا می گفتیم "لعنت بر دهانی که بی موقع باز شود.

"   کارت های صدآفرین ما دهه شصتی ها هیچ وقت کارت های صد آفرین و هزار آفرین را فراموش نمی کنیم که خانم معلم مهربان در دفترهایمان می چسباند و چه ذوقی می کردم وقتی پدرم برای هر کارت صد آفرین 20 تومان به من جایزه می داد و من سرمست از شادی کودکانه انگار فتح بزرگی کرده بودم و  20 تومان خود را به رخ  بقیه خواهرها و برادرانم می کشیدم.

کارت صد آفرین هایمان را جمع می کردیم  تا وقتی که تعداد آنها بیشتر شد یک جایزه دیگر هم دریافت کنیم و جمله نوشته شده زیر کارت های صد آفرین را نیز هنوز در ذهن داریم که نوشته بود  " من با سلاح درسم ، با رهنمود قرآن، میرم به جنگ دشمن " رادیو دوست صبحگاهی ما بود هر روز صبح  که می خواستیم به مدرسه برویم  ساعت 6:40 تا 7 صبح رادیو" برنامه "بچه های انقلاب"  را پخش می کرد و ما همزمان با گوش دادن به این برنامه آماده رفتن به مدرسه  بودیم و البته ظهر هنگام برگشتن از مدرسه با سوار شدن به  چرخ و فلک های دم مدرسه نیز تمام خستگی های درس و مدرسه از یادمان می رفت.

  لیوان های تاشو   بازی ها و دل مشغولی های ما مانند بروبچه های امروز در پشت سیستم های کامپیوتری یا گوشی های هوشمند یا گیم نت ها نبود، بازی های ما پر از سرو صدا و خنده های کودکانه بود.

بازی های وسطی، هفت سنگ" ، پیل دسته و تیله بازی بود، یادش به خیر باد با آب و مایع ظرفشویی کف درست کرده، در لوله خالی خودکار بیک فوت می کردیم تا حباب درست شود.

با مدادتراش و آب پوست پرتقال، تار عنکبوت درست می کردیم و البته باید گفت ما هم برای خودمان مخترعی یا مکتشفی بودیم.

موقعی که مدرسه می رفتیم  نیمکت های یک نفره نداشتیم که دور از هم بنشینیم، میز و نیمکت های ما چوبی و سه نفره بود که موقع امتحانات یکی از ما پایین می رفت و 2 نفر دیگر روی نیکمت به سوالات پاسخ می دادیم و یک کیف وسط می گذاشتیم تا مبادا ورقه همدیگر را ببینیم.

مدرسه های ما پر بود از تفریحات سالم و چه ذوق مرگ می شدیم برای داشتن خط کش های متحرک و چقدر هیجان داشتیم برای عکس برگردان هایی که محکم بر روی مچ دست خود می کوبیدیم تا عکس آن روی مچ دست بیفتد و بعد 2 تا خط می کشیدیم و می شد ساعت مچی.

لیوان های قرمز رنگ تاشو دوران مدرسه نیز خاطرات خاص خود را دارد.

ما بچه دبستانی ها باید این لیوان مخصوص خود را حتما به مدرسه می بردیم، یک نفر به نام مامور آب خوری در مدارس بود  که اسم دانش آموزانی را که بدون لیوان آب می خوردند را می نوشت برای همین هر کدام از ما بروبچ مشتری این لیوان ها بودیم.

طمع تلخ جنگ در کنار همه این خاطرات و نوستالژی ها ما دانش آموزان دهه شصت، دانش آموزان روزهای سخت هستیم، ما با همه دلخوشی های کودکانه مان قد کشیدیم دوران مدرسه ما با ترس و اضطراب روزهای جنگ گذشت، ما نسل متفاوتی از همه نسل های کودکان ایران زمین هستیم، جنگ یک پدیده شوم است که خدا نکند هیچ کودکی و هیچ دانش آموزی طعم تلخ جنگ را بچشد و وقتی وارد گلستان علم و دانش می شود ترکش های نابرابر جنگ روحش را بیازارد، اما دشمن بعثی روح و جسم ما را آزرد ما نمی دانستیم  آیا فردا همه همکلاسی ها، هم شاگردی ها و معلم خوبمان را می بینیم چون هر لحظه شهرهایمان در وضعیت قرمز بود و بمباران می شد.

برخی معتقدند ما بچه های دهه شصت نسل سوخته ایم، می گویند ما کودکی نکردیم ما بچه های روزهای سخت بودیم و همه دوران کودکی ما با صدای آژیرهای قرمز و پر از استرس ها و دلهره هایی گذشت که دشمن بعثی بر ما تحمیل می کرد.

درس خواندن ما با زیاده خواهی های دشمن زبونی همراه شد که فتح چند روزه میهن اسلامی مان را در سر می پروراند و پدران و برادران ما برای دفاع از این آب و خاک از هیچ کوششی دریغ نکردند  تا ما همچنان به عشق وطنمان درس بخوانیم و در همان سال های آتش و خون بود که معلم هایمان در قاب تصویری تلویزیون" برایمان درس می دادند و ما گاهی فکر می کردیم که آقا معلم یا خانم معلمی که در تلویزیون با ما حرف زده و درس می دهند ما را می بیند و ما نیز می توانیم با او حرف زده و اشکالات درسی خود را از او بپرسیم.

اما بعدها متوجه شدیم که آنها ما را نمی بینند و حرف هایمان را نمی شنوند و فقط ما از طریق تلویزیون آنها را می بینیم.

 ما پس از نوشتن مشق هایمان می گفتیم، فردا چه کسی دفتر مشق شبم را خط خواهد زد.

  انشاء نوشته های مشترک " به نام الله پاسدار حرمت خون شهدا، شهدایی که با خون خود درخت اسلام را آبیاری کردند" این  جمله مقدمه  مشترک همه انشاهای ما دانش آموزان دهه شصت بود و ما هر شهیدی که به شهرمان می آمد همراه با مادر، پدر خواهر و برادرهایش گریه می کردیم.

ما روزهای ترس و دلهره آوری را تجربه کردیم وقتی سر کلاس های درس وضعیت قرمز اعلام می کردند دوان دوان خود را به سنگر مدرسه می رساندیم، شنیدن آژیر قرمز از رادیو و تلویزیون از بلندگوی مدرسه کابوس ما شده بود و ما می ترسیدیم از موشک های صدام بعثی و هر روز چشم به در می دوختیم تا بدانیم پدرانمان کی از جنگ بر می گردند.

  خنده ای از سر شوق در اواخر دهه  شصت اسرا که برگشتند ما از ته دل شاد شده و خندیدیم دهه های فجر مدرسه هایمان را تزیین می کردیم.

ما دانش آموزان قانعی بودیم، قلک های پلاستیکی سبز و نارنجی به شکل تانک و نارنجک  توزیع کرده بودند و ما این قلک ها را با پول های خرد یک تومنی و 2 تومنی پر می کردیم تا برای کمک به رزمندگان به جبهه ها فرستاده شود.

بعد از کتاب های درسی، دل مشغولی هایمان در کارتون های سیاه و سفیدی خلاصه می شد که بیشتر از 2 شبکه تلویزیونی وجود نداشت ، ما بچه های کارتون های سیاه و سفید بودیم و البته در کنار کارتون ها بعضی از فیلم های بزرگترها را نیز تماشا می کردیم.

عروسک های هادی و هدی، کارتون "دختری به نام نل"، " حنا در مزرعه" ، "پسر شجاع" ، هاچ زنبور عسل و"خونه مادربزرگه" و چند دیگر کارتون دیگر و فیلم هایی مثل "سلطان و شبان "، "جنگجویان کوهستان"، "سال های دور از خانه" که به اسم "اوشین" شناخته شده بود  از دوست داشتنی ترین فیلم ها و کارتون های این 2 شبکه بود.

کارتون های دوست داشتنی و داستان هایی که هرگز از ذهن ما محو نخواهند شد.

کارتون هایی که هم دلنشین بودند، هم آموزنده، کارتون هایی که بچه یتیم ها قهرمان هایش بودند و البته بعضی هایشان سریالی بودند و 6 ماه تا یک سال طول می کشید تا به پایان برسند.

ما بروبچه های آن زمان نه موبایل داشتیم، نه لب تاپ و نه تبلتی که با آن پز مد روز بودن بدهیم ،چیزی به نام  اینترنت و فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نداشتیم که بتوانیم در شبکه های اجتماعی همدیگر را لایک بکنیم یا استیکر بفرستیم، ما به جای استیکر فرستادن ها به خانه های همدیگر می رفتیم و دور هم جمع شده با هم درس خوانده و تلویزیون می دیدم.

تلویزیونی که فقط 2 شبکه داشت، شبکه یک و 2 که البته سیاه و سفید بود.

  آقای حکایتی و دیدنی ها ما بر و بچه های دهه شصت در تلویزیون های سیاه و سفیدمان 2 تا خانم مجری خوب و مهربان داشتیم خانم خامنه و خانم رضایی که از قاب جادویی تلویزیون همیشه به ما درس مهربانی می دادند، آنها بخش جدایی ناپذیر نوستالژی های ما بچه های دهه شصت هستند.

در این 2 شبکه سیاه و سفید آقای حکایتی هم برای ما دهه شصتی ها حکایت ها داشت، او که با آواز می خواند " یکی بود یکی نبود زیر گنبد کبود روبه روی بچه ها قصه گو نشسته بود، قصه گو قصه می گفت، قصه شاه و پری "     بعد از دیدن و شنیدن حکایت های آقای قصه گو، آقای ایمنی درس صرفه جویی می داد و با خواندن شعر آهنگین" امروز درس چی داریم، درس ایمنی داریم شما بگو ببینم فرزند نازنینم، هرگز نشه فراموش لامپ اضافه خاموش" می آموخت همیشه باید لامپ اضافی خاموش باشد.

آقای دیدنی ها نیز هر شب جمعه برایمان  دیدنی های جدید می آورد، برنامه  دیدنی ها بخش های متنوعی داشت که برای مردم خیلی جذاب بود.

در دوران بمباران و آژیرکشان این برنامه پخش می شد و در هیاهوی زندگی همراه با جنگ مردم دقایقی را با این برنامه احساس شادی پیدا می کردند.

در آخر خاطرات و نوستالژی های دهه شصت تمام شدنی نیست و مهرماه که از راه می رسد بوی خیلی چیزها نیز به مشام می رسد، بوی کتاب و دفترهای تازه جلد شده، بوی لباس های تازه دوخته و خرید شده  و لوازم التحریرهایی که هر کدام از آنها بوی تازگی دارند و آماده خط خطی شدن هستند.

انتهای پیام/60020/س
کلید واژه ها: مدرسه - کرونا ویروس - دهه شصت - خبرگزاری فارس - شروع - دانش آموزان - ویروس - پاییز - امروز - مجازی - کرونا - درس خواندن - نوستالژیک - زنگ مدرسه - آغاز - خبرگزاری - هایی - ماندگار - آنلاین - مهرماه - خواندن - خاطرات - فاصله - دیگری - خاصی - دانش - روزی - هوای - فارس - سایه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام منشی مطب خانم در مطب دندانپزشکی دکتر رسول ابوالحسنی در تهران

تجهیز 305 کتاب درسی به QR کد/نحوه استفاده از بارکدها

استخدام سرپرست فروش محصولات آموزشی با پورسانت در تهران

استخدام مهندس برق و الکترونیک با بیمه در شرکت بس نیک کنکاش پویا در اصفهان

استخدام کارشناس آموزش و کارشناس فروش در شمیم ریح ایرانیان در تهران

استخدام خدمات (نظافت و آبدارچی) با بیمه در فروشگاه شهروند ایرانیان در البرز

استخدام مهندس الکترونیک در یک شرکت دانش بنیان از تهران و البرز

استخدام کارآموز فنی در شرکت آریا بنیان آژمان در محدوده شمال تهران

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 25 مهر

استخدام کارگر با بیمه، پاداش، عیدی، سنوات و سرویس در شرکت آریو پدیده البرز

استخدام پشتیبان آموزشی و پشتیبان سایت و شبکه های اجتماعی در البرز

استخدام خدمات (نظافت و آبدارچی) در فروشگاه شهروند ایرانیان در تهران و البرز

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی با بیمه و پاداش در 6 استان کشور

استخدام کارشناس HelpDesk با بیمه تکمیلی، عیدی، سنوات و پاداش در تهران

استخدام کارگر ساده با بیمه، سرویس ایاب ذهاب، عیدی، سنوات و پاداش در تبریز

مرمت مدارس آسیب دیده از زلزله اندیکا

سامانه بارشی مهمان پایان هفته آسمان مازندران

مشق احسان پویشی برای گسترش عدالت آموزشی/ گروه جهادی حامی، حامی دانش آموزان کم بضاعت

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 25 مهر 1400

المان های زائد سطح شهر جمع آوری می شود

اوقات شرعی به افق گرگان

پیش بینی هواشناسی در ایران در 25 مهر 1400

ناجا در ارائه خدمات الکترونیکی در کشور نمونه است/ ارائه 18 خدمت الکترونیکی جدید در هفته ناجا

اوقات شرعی بیست و پنجم مهرماه در سمنان

ناجا در ارائه خدمات الکترونیکی در کشور نمونه است/ ارائه 18 خدمت الکترونیکی جدید در هفته ناجا

جدول مدرسه تلویزیونی یکشنبه 25 مهر

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش یکشنبه 25 مهر 1400

ناجا در ارائه خدمات الکترونیکی در کشور نمونه است/ ارائه 18 خدمت الکترونیکی جدید در هفته ناجا

استخدام منشی با بیمه در شرکت دارا پخش سهند در آذربایجان شرقی

فعالان حمل ونقل کالا اطلاعات خود را ویرایش کنند

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 25 مهر

مدرسه تلویزیونی ایران/ یکشنبه 25 مهر 1400

اهدای بیش از 4 هزار کیف و نوشت افزار به دانش آموزان کم بضاعت توسط فولادساز اصفهانی

کروکی های کاغذی تصادفات حذف شد

دوره آموزشی سربازی به روال گذشته بازگشت

روند بازگشایی مدارس در آّبان ماه

لزوم ساماندهی دامداری های خراسان شمالی برای جلوگیری از نفوذ بارش

پیش بینی آب و هوا در روزهای آتی

کشف یک سازه قدیمی در شیراز

هوای البرز با افزایش آلاینده ها مواجه است

چند خبر کوتاه از مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی بیست و پنجم مهر در استان سمنان

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 25 مهر 1400

استخدام حسابدار در شرکت مهندسی ساخت و نصب سپند سازه سورن در قزوین

سردار اشتری: پیشتازی ناجا در موضوع هوشمندسازی

استخدام تکنسین تاسیسات ساختمان در شرکت دورنا باتری ارس در آذربایجان شرقی

عکس | تجلیل از مبلغان روضه های خانگی ثاقب در یزد

هواشناسی ایران | هوا خنک می شود / بارش پراکنده باران در برخی مناطق کشور

پیش بینی هوا/ کاهش دمای هوا از دوشنبه

جولان قاتل نامریی در سایه بی توجهی ها

ورود خودروهای آلاینده به شیراز محدود می شود

عکس روز| فیل در اتاق

استخدام کارگر و انباردار با بیمه، پاداش، عیدی، سنوات و سرویس در قزوین

استخدام مهندس عمران در شرکت پیمانکاری گشتا سازه از تهران جهت کار در البرز

پیگیری علت لایروبی نشدن رودخانه روستای بیجند سراب

استخدام مهندس الکترونیک در یک شرکت دانش بنیان معتبر از تهران

جزییات افزایش مدت آموزشی سربازی

بارش باران پیش بینی هواشناسان سمنانی

تجلیل از اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قزوین

نکات ایمنی استفاده از وسایل گرمایشی در فصل سرما

کرونا 900 هزار کارگر را در کشور بیکار کرد

جاده چالوس یک طرفه شد

هشدار! یخبندان در راه است

عصرانه خبری شهرهای ایران در 24 مهرماه

جهان هستی چند نوع تمدن دارد؟

موج سهمگین ماسک های آلوده را ببینید!

کشف یک سازه قدیمی در شیراز

هشدارهای هواشناسی به عشایر و پرورش دهندگان میگو/ کاهش 2.2 میلی متری بارش نسبت به سال قبل

صدور اینترنتی معافیت تحصیلی دانشجویان داخل کشور

کمبود فضای آموزشی همچنان در شهرستان رابر وجود دارد

نحوه بازگشایی حضوری مدارس از آبان 1400

از سرگیری فعالیت های سلامت محور در مدارس رامشیر

کاهش نسبی دما و بارش باران در هفته جاری

یک سازه قدیمی در شیراز کشف شد

(تصاویر) سیب اهر کنار جاده!

اجرای طرح پایلوت ارتقای ورزش دانش آموزی در شهرری

بازگشایی مدارس متوسطه دوم در اصفهان از اواسط آبان ماه

یک سازه قدیمی در بافت تاریخی فرهنگی شهر شیراز کشف شد

دستگیری گروه شکارچی غیرمجاز در شهرستان دماوند/ طاعون بزی به نشخوارکنندگان کوچک رسید

راه اندازی اتاق گفت و گو در دو مدرسه قزوین

زمان دوره آموزشی سربازی افزایش یافت

معرفی شهردار جدید خلیفان از توابع شهرستان مهاباد

استاندار قزوین: فعالیت های کانون پرورش فکری در مسیر توسعه استان گم شده است

خبر هایی از ساماندهی تشکل های قرآنی و موکب های اربعین

ساخت پهلوگاه اضطراری در حاشیه بزرگراه شهید همت

2 گذرگاه خطرناک دنیا+ عکس

افتتاح آرشیو الکترونیک دفاتر اسناد رسمی در هرمزگان

مسابقاتی که دانش آموزان را دچار استرس کند، مورد تایید ما نیست

چرا خیار زود پلاسیده می شود؟

خدمات آموزشی نابینایان نیازمند فکری اساسی است

پیش بینی کاهش 7 درجه ای دمای خوزستان

اولویت موقوفات جدید موضوعات قرآنی است/ 8500 امامزاده در سطح کشور داریم

فرهنگ پشت میزنشینی اقتصاد کشور را فلج کرده است|برگزاری مسابقات نماچینی آجر در اصفهان

بهشت ایران، سرزمین

208 هزار نفر از افراد معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی، نابینایان هستند

دوره آموزشی سربازی شش هفته شد

برگزاری مسابقات آزاد نماچینی آجر در اصفهان

نتایج کنکور ارشد تا پایان هفته اعلام می شود

یونیسف: طالبان وعده بازگشایی زودهنگام مدارس دخترانه را داده است

دستاوردهای واکسیناسیون تبیین شود

نوستالژی های ماندگار دهه شصتی ها/ از دفترهای نوستالژیک تا لیوان های تاشو

نوستالژی های ماندگار دهه شصتی ها/ از دفترهای نوستالژیک تا لیوان های تاشو