مطالب مرتبط:
لپ تاپ شیائومی Mi Notebook Pro X14 چه ویژگی هایی دارد؟
افراد دمدمی مزاج چه ویژگی هایی دارند؟
مشاغل آینده چه ویژگی هایی دارند؟
آبگیری 40 درصدی سد «آیت الله بهجت» شهر بیجار رودبار
محله عباس آباد شهر ری نیازمند خدمات رسانی و محرومیت زدایی است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 مهر 1400 ساعت 13:402021-09-28دانش

شهر دوستدار سالمند چه ویژگی هایی دارد؟


یک جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان پدیده سالمندی را یک واقعیت اجتماعی، فرهنگی، زیستی، اقتصادی، بهداشتی و درمانی در ایران دانست و بر استقرار شهر دوستدار سالمند به عنوان یکی از ابزارها و شیوه های ارتقاء دوران سالمندی تاکید کرد.

- ایسنا/اصفهان یک جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان پدیده سالمندی را یک واقعیت اجتماعی، فرهنگی، زیستی، اقتصادی، بهداشتی و درمانی در ایران دانست و بر استقرار شهر دوستدار سالمند به عنوان یکی از ابزارها و شیوه های ارتقاء دوران سالمندی تاکید کرد.

رضا اسماعیلی در وبینار سالمندی؛ چالش های پیش رو، برنامه ریزی فرارو که امروز (سه شنبه-6 مهرماه) به مناسبت روز جهانی سالمندان برگزار شد، اظهار کرد: از نظر علمی شهر دوستدار سالمند به این معنا است که ساختارها، امکانات، سیاست ها و خدمات شهری به گونه ای باشد که شرایط را برای سالمند پویا فراهم کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان تاکید کرد: شهر دوستدار سالمند باید دارای مولفه های اصلی همچون ساختمان ها و فضای بیرونی، حمل و نقل و مسکن مناسب و زمینه های مشارکت اجتماعی، احترام، ارتباطات و اطلاعات، مشارکت مدنی و حمایت اجتماعی و خدمات برای سالمندان باشد.

وی با بیان اینکه ساختمان ها و فضای بیرونی برای سالمندان باید پاکیزه، بدون سر و صدا و دود و ترافیک باشد، افزود: فضای سبز مناسب و مسیرهای امن برای پیاده روی، محل هایی با فاصله مناسب جهت نشستن و رفع خستگی، پیاده روهای صاف و غیر لغزنده و مناسب برای عبور ویلچر و پل مخصوص عابر پیاده دارای پله برقی از دیگر ویژگی های فضای مناسب برای سالمندان است.

اسماعیلی در مورد حمل و نقل عمومی برای سالمندان نیز گفت: شهر دوستدار سالمند باید برای مقاصد کلیدی مانند بیمارستان ها، مراکز بهداشتی، پارک، بانک و مراکز خرید سیستم حمل و نقل عمومی داشته باشد، هزینه حمل و نقل مقرون به صرفه باشد و وسایل نقلیه در دستری و ایمن باشد.

وی همچنین با بیان اینکه وسایل حمل و نقل عمومی باید دارای صندلی های مخصوص برای سالمندان باشد، گفت: تاکسی ها باید برای سالمندان مقرون به صرفه بوده و در دسترس باشند و فضا به اندازه کافی برای ویلچر یا واکر داشته باشند.

این جامعه شناس بر اهمیت مشارکت اجتماعی سالمندان در شهر دوستدار سالمند تاکید و خاطرنشان کرد: سالمندان باید این فرصت را داشته باشند که با یک دوست یا مراقب بهداشتی مشارکت داشته باشند و فعالیت های اجتماعی مقرون به صرفه و بدون هزینه انجام دهند.

در بسیاری از مکان ها باید سالمندان بدون نیاز به عضویت یا بلیط به راحتی بتوانند رفت و آمد کرده و حضور در فضاهای شهری برای آنها مقرون به صرفه و راحت باشد.

وی با اشاره به اینکه در شهر دوستدار سالمند، سازمان ها تلاش می کنند سالمندان منزوی را از طریق ملاقات شخصی یا تلفن در فعالیت های اجتماعی مشارکت دهند، افزود: فضاهای مختلف شهری باید به تجهیزات مورد نیاز سالمندان مجهز باشد.

اسماعیلی با اشاره به مولفه مهم احترام در شهر دوستدار سالمند، اظهار کرد: در شهر دوستدار سالمند با سالمندان در مورد راه های بهتر ارائه خدمات مشورت می شود، کارکنان خدماتی آماده ارائه کمک به سالمندان هستند و با آنها با احترام برخورد می کنند، آموزش در مورد سالمندی و احترام به سالمندان در محتوای آموزشی مدارس گنجانده شده و سالمندان به صورت منظم و فعال در فعالیت های مدارس با دانش آموزان و معلمان مشارکت دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان ادامه داد: در شهر دوستدار سالمند اطلاعات و برنامه های مورد علاقه سالمندان به طور منظم و هدفمند از رسانه های عمومی پخش می شود و اطلاعات با حرف بزرگ و ضخیم تر چاپ می شود.

وی مشارکت مدنی و استخدام را از مولفه های مهم دیگر در شهر دوستدار سالمند برشمرد و افزود: در شهر دوستدار سالمند گزینه های مختلفی برای مشارکت سالمندان داوطلب وجود دارد، سازمان های داوطلب به خوبی با زیرساخت های مناسب، برنامه های آموزشی و نیروی کار برای داوطلبان مجهز شده اند، فرصت های متنوعی برای اشتغال سالمندان وجود دارد و سیاست و قانون به گونه ای است که مانع تبعیض سنی و تشویق کارفرمایان برای بکارگیری سالمندان می شود.

سالمندی؛ پدیده جهانی اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان بهداشت جهانی در سال 2012 سالمندی را عبور از 60 سالگی تعریف کرد، گفت: سالمندی نسبت به گذشته دچار تغییر معنایی شده و به جای اینکه گروه سنی واحدی داشته باشیم این مفهوم تجزیه شده و به سه دوره زمانی شامل سالمندان جوان از 60 تا 74 سال، سالمندان میانه از 74 تا 90 و سالمندان پیر از 90 سال به بالا تقسیم شده است.

وی با اشاره به اینکه جهان در حال سالمند شدن است و سالمندی پدیده جهانی است، گفت: هر سال دو و نیم درصد به افراد بالای 60 سال اضافه می شود و پیش بینی ها بر اساس مطالعات علمی حاکی از این است که در سال 2050 جمعیت زیر 15 سال با گروه سنی 60 سال به بالا یکسان شده و به 21 درصد می رسد.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه درصد نسبی جمعیت سالمندان در شهر اصفهان از 4.

4 درصد در سال 1335 به 3.

3 در سال 1365، 5.

2 در سال 1385 و 5 درصد در سال 1395 رسید، افزود: در حال حاضر 420 هزار سالمند در استان اصفهان زندگی می کنند، این درحالی است که نرخ رشد جمعیت 1.

1 و نسبتا پایین است که نشان دهنده کاهش زاد و ولد در جامعه و مسن شدن جمعیت است، به طوری که در آینده نه چندان دور بخش قابل توجهی از جمعیت کشور و استان سالمند خواهند بود.

وی یکی از مهم ترین شاخص های جمعیتی را امید به زندگی دانست و گفت: متوسط طول عمر از 59 سال در اوایل انقلاب به 74 سال رسیده که این میزان برای زنان 75 و نیم سال و مردان 72 و نیم است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: برآوردهای جمعیتی حاکی از این است که در حال حاضر 24.

6 درصد جمعیت کشور زیر 15 سال، 22 درصد 15 تا 29 سال، 47 درصد میانسال 30 تا 64 سال و 6.

4 درصد بالای 65 درصد هستند.

ورود به مرحله کهنسالی جمعیت از 1420 وی با اشاره به اینکه در سال 1375 چهل درصد از جمعیت کشور زیر 15 سال بودند و در دوران پنجره جوانی قرار داشتیم، گفت: از سال 1420 یعنی 20 سال آینده وارد مرحله کهنسالی می شویم.

استاد جامعه شناسی با یادآوری اینکه در سرشماری 1365 نرخ رشد جمعیت 3.

9 درصد و یکی از بالاترین نرخ های رشد جمعیتی بود، توضیح داد: این نرخ در حال حاضر به 1.

1 درصد رسیده است، یعنی تمام برنامه ها و سیاست های جمعیتی در ایران بر اساس مطالعات انجام شده، در عمل نتیجه مورد انتظار را نداشته و در مجموع باعث شده پیری و کهنسالی جمعیت در ایران واقعیتی باشد که راهی جز آماده شدن برای مواجهه با آن نداشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در سال 1427 به مرحله ای می رسیم که از هر چهار نفر، یک نفر در کشور سالمند است، گفت: کاهش نیروی کار، افزایش تعداد مستمری بگیران و افزایش سهم بودجه بهداشت و درمان برای پدیده های سالمندی از جمله تبعات پیری جمعیت در جامعه است.

اسماعیلی یکی از مهمترین تبعات سالمندی جمعیت را کاهش ریسک پذیری، خلاقیت، ابداع و نوآوری در جامعه عنوان و تصریح کرد: اگر به رشد علمی و نوآوری فنی در کشور توجه داریم نیاز به جمعیت جوان، خلاق و فعال داریم، البته این سخن به این معنا نیست که سالمندان جایگاهی در توسعه و پیشرفت جامعه ندارند، بلکه بودن نیروهای جوان در کنار سالمندان می توانند تضمین کننده توسعه جامعه باشند.

وی خاطرنشان کرد: اگر جمعیت سالمند از زندگی در جامعه و شهر و دیار خود رضایت نداشته باشند این نارضایتی به نسل بعدی هم منتقل می شود، در نتیجه یکی از مهم ترین مولفه های امنیت که رضایت است دچار افت می شود.

افق های فراروی سالمندی در ایران وی در مورد افق های فراروی سالمندی در ایران، گفت: تدوین و تنظیم سیاست های سالمندی با رویکرد استانی، تدوین استراتژی های نرم افزاری و سخت افزاری ارتقا وضعیت سالمندان، طراحی برنامه های ارتقا وضعیت سالمندان در مناطق شهری و روستایی و ارتقا آگاهی های شهروندان و توسعه فرهنگ عمومی با محوریت سالمندان از جمله اقدامات ضروری است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان یکی از ابزارها و شیوه های ارتقا سالمندی را استقرار شهر دوستدار سالمند برشمرد و گفت: از نظر علمی شهر دوستدار سالمند به این معنا است که ساختار، امکانات، سیاست ها و خدمات شهری به گونه ای باشد که شرایط را برای سالمند پویا فراهم کند.

وی تاکید کرد: آنچه در شرایط کنونی اهمیت دارد این است که فرصت های ارتباط بین نسل ها را فراهم کنیم و سالمندان را به صورت کلونی به ویژه در خانه های سالمندان نگهداری نکنیم و زندگی را برای سالمندان با نشاط تر کنیم.

درک پدیده سالمندی این جامعه شناس پدیده سالمندی را یک واقعیت اجتماعی، فرهنگی، زیستی، اقتصادی، بهداشتی و درمانی عنوان کرد که از منظرهای مختلف در جامعه وجود دارد و گفت: درک پدیده سالمندی بسیار مهم است، با استفاده از آمارها و نرخ رشد جمعیتی، جامعه ما به سمت سالمندی درحال حرکت است، اگرچه مفهوم سالمندی دستخوش تغییرات معنایی شده و تلقی امروز از سالمندی با گذشته بسیار متفاوت است، بر این اساس دلیل سالمندی به مثابه پایان جهان زیست اجتماعی نیست.

وی بر بازبینی سیاست های رفاه و آینده زندگی اجتماعی تاکید و اظهار کرد: در جامعه ای که به سمت سالمندی حرکت می کند باید سیاست های اجتماعی نیز تغییر کند و بتوانیم سالمندانی سالم تر و با نشاط تر و تعلق و تعهد بیشتر اجتماعی داشته باشیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شهر دوستدار سالمند - سالمند - عضو هیات علمی دانشگاه - دانشگاه آزاد اسلامی - سالمندی - دوران سالمندی - عضو هیات علمی - دانشگاه آزاد - جامعه شناس - روز جهانی سالمندان - هیات علمی - خوراسگان - در ایران - عضو هیات - دانشگاه - بهداشتی - استقرار - واقعیت - درمانی - اسلامی - علمی - رضا اسماعیلی - یکی از - برنامه ریزی - پدیده - جامعه - ایران - دوران - خدمات شهری - آزاد

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری وبینار «فرآیندهای ساخت و تولید»

امضای تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی و ستاد مبارزه با مواد مخدر بوشهر

اعلام فراخوان جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی کردستان

رویدادهای نوآورانه به ایجاد خودآگاهی در بانوان کمک می کند

آغاز ثبت نام از پذیرفته شدگان آزمون ارشد دانشگاه فرهنگیان از امروز

لزوم ایجاد رشته های مهارتی بر اساس نیاز جامعه

برنامه وزارت علوم برای نمایه شدن نشریات به «زبان فارسی»/ حمایت از نشریات نمایه شده دو برابر می شود

دانشجویان اصفهانی در نشست «بازتاب انقلاب» شرکت می کنند

کارگاه آموزش نرم آفزار شبیه ساز PSPICE برگزار می شود

تصویب همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه الزهرا (س) منصوب شد

ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون کارشناسی ارشد 1400 دانشگاه آزاد اسلامی از فردا آغاز می شود

نشست خبری رییس پلیس راهور تهران بزرگ

حمایت جهاد دانشگاهی تهران از استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپای دانشجویی

کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد سال 1400 منتشر شد

تصویب همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان

بهترین دارالترجمه مدارک؛ دارالترجمه رسمی ترنسلیت

کسب عنوان برتر توسط دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه در 2 جشنواره

اهتمام برای عملیاتی کردن تفاهم نامه های برون سازمانی دانشگاه آزاد اسلامی

فرشید سلیمی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل شد

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای تعامل و همکاری مستمر با شهرداری اراک

موزه ها مروج ناب ترین پدیده های فرهنگی

جلسه «بانوان در صنعت هوافضا» برگزار می شود

تصویب همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان

افتخارآفرینی دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامی رودسر و املش در پومسه آزاد

تصویب همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان

استاد دانشگاه آزاد اسلامی نشان هنری درجه 3 شعر را کسب کرد

زمان ارسال کارنامه سلامت روان برای ورودی های جدید دانشگاه خوارزمی تمدید شد

تجربه سفر به ایران از زبان میهمانان آیین اعطای جایزه مصطفی / میزبانی از دانشمندان مسلمان دنیا چگونه گذشت؟

کارنامه نهایی کنکور ارشد 1400 منتشر شد + آدرس سامانه مشاهده نتایج پذیرفته شدگان

متناسب سازی رشته های تحصیلی با نیازهای استان در واحد تبریز

تجهیز بیمارستان 64 تختخوابی مراوه تپه در مرز ترکمنستان

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور آغاز شد

گزارش همدلی از مصائب تحصیلکردگی؛ شرکت در مصاحبه دکترا با زره و کلاه خود!

زمان ارسال کارنامه سلامت روان برای ورودی های جدید تمدید شد

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور آغاز شد

پذیرش 2200 دانشجو جدید الورود در دانشگاه آزاد همدان

انتشار کارنامه نهایی کنکور ارشد 1400 / چگونه برای بررسی اولویت های بعدی قبولی انتخاب رشته خود درخواست دهیم؟

برگزاری کارگاه «دانشجو و اشتغال»

نحوه برگزاری امتحانات به دانشگاه های معین در هر استان واگذار شد

معلمان باید صلاحیت حرفه ای داشته باشد

رشد چشمگیر شرکت های دانش بنیان در کشور

جزییات نام نویسی از پذیرفته شدگان آزمون ارشد دانشگاه فرهنگیان اعلام شد

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان اعلام شد

14 استاد اردبیل در زمره دانشمندان 2 درصد برتر جهان

امکان رفع نقص معدل داوطلبان ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی تا پایان آبان ماه

بلو اوریجین ایستگاه فضایی می سازد!

تجهیز بیمارستان 64 تختخوابی مراوه تپه در منطقه مرزی ایران و ترکمنستان

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل منصوب شد

احتمال کشف سیاره ای خارج از کهکشان راه شیری برای اولین بار!

جزییات برگزاری آزمون انتخاب اعضای جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران اعلام شد

کارنامه نهایی کنکور کارشناسی ارشد سال 1400 منتشر شد

برداشت گل زعفران از مزرعه تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی اوز

امکان استفاده از هواپیماهای برقی در آینده ای نزدیک

شرایط فعلی برای ورود به موج شِشُم کرونا نگران کننده است/ درک رشته پرستاری از سوی عموم مردم

نحوه برگزاری امتحانات به دانشگاههای معین در هر استان واگذارشد

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تمدید شد

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تمدید شد

رتبه علمی داوطلبان کنکور ارشد 1400 امروز منتشر می شود

تغییر چهره مجید نوروزی با ریش های بلند /عکس

پایان نامه دانش آموخته دانشگاه چمران اهواز پژوهش برتر شناخته شد

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین شیلات خوزستان و دانشگاه آزاد آبادان

3 عضو هیات علمی دانشگاه بجنورد در فهرست 2 درصد دانشمندان برتر قرار گرفتند

تغییر چهره مجید نوروزی با ریش های بلند /عکس

نحوه حضور دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی

جزییات نام نویسی از پذیرفته شدگان آزمون ارشد دانشگاه فرهنگیان اعلام شد/ آغاز ثبت نام از امروز

تحصیل مجازی مادران دانشجو/ طرح حامی مادر در کدام واحد دانشگاهی اجرا می شود؟

تولید متا لنز های جدیدی که مجهز به نانوحفره هستند

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تحت پوشش بیمه حوادث دانشجویی قرار گرفتند

راحت ترین دانشگاه های کانادا برای پذیرش کدامند؟

فعالیت های پژوهشی معلمان ؛ گامی نو در ارتقای فضای علمی کشور

برتری دستگاه هموژنایزر ایران ساخت

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تمدید شد

آغاز انتخاب واحد پذیرفته شدگان کنکور ارشد دانشگاه امیرکبیر از امروز

حمایت کانادایی ها و ژاپنی ها از دانشجویان افغان

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تا 7 آبان تمدید شد

بهره برداری از ساختمان شماره 2 دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اصفهان

کارنامه نهایی کنکور ارشد منتشر شد

مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه سلمان فارسی کازرون در مجله بین المللی چاپ شد

تصویر جدید تلسکوپ هابل از 2 کهکشان مارپیچی بزرگ و کوچک

کاهش صدای موتور خودرو های فورد با فناوری نانو

چالش های حضوری شدن دانشگاه برای دانشجویان/ اضطراب و افسردگی در کمین است

تحصیل مجازی مادران دانشجو/ طرح حامی مادر در کدام واحد دانشگاهی اجرا می شود؟

تحصیل مجازی مادران دانشجو/ طرح حامی مادر در کدام واحد دانشگاه ی اجرا می شود؟

سلفی دونفره روشنک گرامی /عکس

سلفی دونفره روشنک گرامی /عکس

معیار ارتقاء اساتید نوآوری و نظریه پردازی آنها باشد/آیین نامه ارتقاء اساتید نیازمند اصلاح است

کشف معجونی علیه پیری

تارتار همچنان ناکام مقابل استقلال/ منتظر خبر ویژه صدری باشید

بیم و امیدهای حذف دلار دلال پسند/ دولتی که رفت، بدهی هایی که ماند

16 حوزه تحقیقاتی و 4 محور کاری پژوهشکده امنیت غذایی

رییس جمیعت هلال احمر استعفا داد

برگزاری مرحله استانی دهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان در گیلان

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی تا 7 آبان ماه تمدید شد

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین شیلات خوزستان و دانشگاه آزاد آبادان

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل منصوب شد

تعمیر 20 باب مسجد در لرستان

تمدید ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تا 7 آبان

رونق فعالیت های دانشجویی با فروکش کردن کرونا

معاون وزیر علوم در مشهد: امیدوارم با فروکش کرونا شاهد رونق فعالیت های دانشجویی باشیم

شهر دوستدار سالمند چه ویژگی هایی دارد؟

شهر دوستدار سالمند چه ویژگی هایی دارد؟