موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - لايحه رتبه بندي معلمان - مجلس شوراي اسلامي - برنامه و بودجه - كميسيون برنامه و بودجه - شوراي اسلامي - كميسيون برنامه - كميسيون برنامه و بودجه مجلس - حاجي بابايي - شير رايگان - عروسك هاي ايراني - كهيري - صبحاني - تست مثبت كرونا در فوتبال - دبير كل اتحاديه عرب - كوبي برايانت - بيمارستان ابن سينا - تغيير ساعت كار ادارات - كولگ - شبكه هاي ماهواره اي - نيكلاي ملادنوف - بازار سكه و ارز

مطالب مرتبط:
بازگشایی مدارس در استان ها| از کمبودهای آموزش غیرحضوری در کرمانشاه تا کارکردهای حضور دانش آموزان در کلاس درس + فیلم
بازگشایی مدارس در استان ها| شور و شوق دانش آموزان و والدین کردستانی از آموزش های حضوری + فیلم
اختیاری بودن واکسیناسیون کرونا برای دانش آموزان
اختیاری بودن واکسیناسیون کرونا برای دانش آموزان
اختیاری بودن واکسیناسیون کرونا برای دانش آموزان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 مهر 1400 ساعت 13:352021-09-28پزشكي

آغاز واکسیناسیون سالمندان معلول در منزل/سرانجام واکسیناسیون دانش آموزان و بازگشایی مدارس


مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از آغاز واکسیناسیون سالمندان معلول و وابسته به تخت در منزل خبر داد و درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا به گروه سالمندی، - مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت اعلام کرد آغاز واکسیناسیون سالمندان معلول در منزل/سرانجام واکسیناسیون دانش آموزان و بازگشایی مدارس مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از آغاز واکسیناسیون سالمندان معلول و وابسته به تخت در منزل خبر داد و درباره تزریق واکسن آنفلوآنزا به گروه سالمندی، گفت: طبیعتا مراکز نگهداری سالمندان در کنار مادران باردار یکی از اولویت های اول ما در تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر سید حامد برکاتی در نشست خبری وزارت بهداشت که به مناسبت هفته سالمند برگزار شد، گفت: شعار امسال ما بهره مندی عادلانه همه سنین از فناوری دیجیتال است.

در این زمینه در گروه سالمند وضعیت خوبی نداریم.

با توجه به دنیایی که در آن قرار داریم، به ویژه در دوران کووید، حتما نیاز است که سالمندان مان بتوانند از این فناوری ها در جهت ارتقاء سطح سلامت و زندگی شان استفاده کنند.

وی افزود: طبق بررسی که چهار تا پنج سال قبل از سوی مرکز آمار ایران انجام شد، استفاده از اینترنت به طور متوسط در سالمندان زن پنج درصد و در سالمندان مرد 10 درصد بوده است.

همچنین در 12 ماه گذشته حدود 7.

34 درصد جمعیت سالمند زن شهری و 1.

16 سالمندان جمعیت زن روستایی از رایانه استفاده می کردند.

در جمعیت سالمند مرد شهری 13.

57 درصد و حدود 2.

64 درصد در جمعیت سالمند مرد روستایی از یارانه استفاده می کردند.

در عین حال گروه برخوردار جامعه بیشتر از یارانه و اینترنت استفاده کردند و 25 درصد در جمعیت سالمند هر دو جنس بوده اما 20 درصد نابرخوردار 2.

8 درصد استفاده کردند.

یعنی تقریبا گروه برخوردار 10 برابر بیشتر از این فناوری ها استفاده کردند.

وی گفت: در زمینه استفاده از رسانه های دیداری و شنیداری، سالمندان شهری 80 درصد از تلویزیون استفاده می کنند.

بیشترین رسانه ای که با آن ارتباط برقرار می کنند، تلویزیون است.

5.

64 درصد هم از رسانه های نوشتاری استفاده می کنند.

در عین حال 90 درصد زنان سالمند یکبار در هفته در شهر 90 درصد و در روستا 80 درصد از تلویزیون استفاده می کنند که در مردان بالاتر بوده و به ترتیب 92 و 86 درصد است.

در زمینه استفاده از رسانه های نوشتاری در حوزه سالمندان بسیار فقیر هستیم.

زیرا سالمندان از سطح سواد کمتری برخوردارند و در بهترین حالت 40 درصد مردان سالمند و بیش از 20 درصد زنان سالمندمان دارای سواد هستند.

زنان سالمند 5.

64 درصد و مردان سالمندان 12 درصد روزنامه می خوانند که باز هم در جوامع برخوردار و نابرخوردار متفاوت است.

همه این موارد نشان می دهد که باید اقدامات عمیقی در حوزه های ذی ربط انجام شود تا سالمندان برخورداری بیشتری در زمینه استفاده از رسانه ها داشته باشند.

10 درصد جمعیت کشور سالمند هستند افزایش امید به زندگی در ایران از 55 سال به بالای 75 سال برکاتی ادامه داد: از حدود شش درصد جمعیت سالمند از سال 1340، به حدود هشت درصد در سال 1390، 9.

2 درصد در سال 1395 رسیدیم و اکنون بالای 10 درصد جمعیت کشور سالمند هستند.

این وضعیت رو به افزایش است و پیش بینی می شود که در سال 1425 حدود 27 درصد از جمعیت مان سالمند خواهد بود.

البته افزایش 27 درصدی با افزایش سالمندی کنونی، علت متفاوتی دارد.

اکنون با افزایش امید به زندگی مواجهیم.

امید به زندگی از 55 سال به بالای 75 سال رسیده ایم.

طبیعتا درصد سالمندان مان افزایش یافته است، اما با به سن سالمندی رسیدن جوانان و میانسالان دهه 60 به بعدمان، جمعیت سالمندمان در سال 1425 به بعد افزایش می یابد و به 27 درصد می رسد.

بر این اساس تمام زیرساخت های کشور باید تا آن زمان، به سه برابر ظرفیت امروزی خود ارتقاء یابند که البته این سه برابر هم پاسخگو نخواهد بود.

زیرا وقتی میزان سالمندان افزایش یافته و نیروی کارمان کمتر شود، چالش های متعددی خواهیم داشت.

افزایش امید به زندگی سالمندی در کشور برکاتی گفت: امید به زندگی سالمندان مان در سال های اخیر افزایش یافته است.

باید توجه کرد که دو نوع امید به زندگی داریم؛ امید به زندگی بدو تولد که حدود 75 سال است که برای زنان مقداری بیشتر و برای مردان کمتر است، اما نوع دیگری از امید به زندگی در 60 سالگی است که از 12.

5 سال در سال 1355 به 20 سال در سال 1400 رسیده است.

یعنی سالمندی که 65 ساله است، به طور دقیق بر اساس بررسی ها امید به زندگی حداقل 17 سال زندگی بیشتر دارد.

این موضوع نشان می دهد که در آینده با افزایش جمعیت سالمندمان، با سالمندان مسن تری که نیاز بیشتری به خدمات دارند، مواجه خواهیم بود.

زنانه شدن سالمندی در کشور وی گفت: ما از سال های 1385 به بعد با پدیده ای مواجهیم که بسیار نگران کننده است که آن هم بحث زنانه شدن سالمندی است.

در سال 1380 تقریبا عدد 111 به 100 را برای نسبت زنان به مردان سالمند را داشتیم که در سال 1395 به زیر 90 در 100 آمده است.

یعنی به ازای هر 100 زنی که به سن سالمندی رسیدند، 90 مرد در سن سالمندی بودند که این پدیده در آینده هم ادامه می یابد و اقتضائات خاص خود را دارد.

سالمندان خانمی که حتما مسکن شخصی کمتر خواهد داشت، شغل و درآمد کمتری نسبت به آقایان خواهند داشت و نیازمند حمایت های بیشتر و بیشتر خواهند داشت.

نهادهای حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد حتما باید با رویکرد ویژه ای به پدیده زنانه شدن سالمندی در کشورمان داشته باشند.

کاهش ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در سالمندان واکسینه شده وی با اشاره به شرایط سالمندان در پاندمی کرونا، گفت: اولین اقداماتی که وزارت بهداشت در این دوران انجام داد، بحث واکسیناسیون مراکز نگهداری سالمندان بود که بیش از 95 درصد افرادی که در مراکز سالمندان هستند، دو دز واکسن را گرفتند و فول واکسینه هستند و آن 5 درصد هم یا دز اول را گرفتند یا در شرف گرفتن دز اول هستند.

همانطور که سازمان بهزیستی گزارش داد، همین موضوع یکی از دلایل اثربخشی واکسیناسیون است.

به طوری که 75 درصد ابتلا کمتر و 65 درصد مرگ کمتر را در مراکز سالمندان نسبت به قبل داشتیم که اکنون این اعداد بسیار بهتر شده است.

برکاتی گفت: بعد از این گروه های سنی واکسیناسیون را از افراد بالای 80 سال و به ترتیب تا سنین پایین تر آغاز کردیم.

بیش از 92 درصد از کل جمعیت سالمندان واکسینه شدند.

در مرداد ماه در بین افرادی که به دلیل کرونا در بیمارستان ها بستری شده یا فوت کرده بودند، بررسی انجام دادیم که در گروه 80 سال که تقریبا کامل واکسینه شده بودند، مرگ در این افراد حداقل 30 درصد کمتر اتفاق افتاده بود که اکنون با توجه به تداوم واکسیناسیون این عدد بیشتر شده و بررسی که با آمارهای انتهایی شهریور انجام دهیم، اعلام می کنیم.

آغاز واکسیناسیون سالمندان معلول و در منزل وی همچنین اظهار کرد: در زمینه واکسیناسیون سالمندانی که در منزل هستند و معلولان بیش از یک ماه است که با سازمان بهزیستی و از طریق طرح شهید سلیمانی کار را آغاز کردیم.

همکارانمان بر اساس نوبت دهی مراجعه کردند و به خصوص در زمینه معلولان این کار آغاز شده است.

زیرا تعدادی از افرادی که حتی در منزل وابسته به تخت هم نبودند، به دلایلی واکسن نزدند.

البته میزان واکسیناسیون ما در سالمندان بیش از 91 درصد است که بسیار مناسب است.

وضعیت تامین و تزریق واکسن آنفلوآنزا برای سالمندان سالمندان و مادران باردار در اولویت اول تزریق واکسن آنفلوآنزا برکاتی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره نحوه تامین و تزریق واکسن آنفلوآنزا در گروه سالمندی به ویژه در مراکز تجمعی، گفت: در زمینه تامین واکسن آنفلوآنزا به دلیل اقتضائاتی که بحث کووید داشت، اینکه تعداد زیادی از افراد ماسک می زنند و اینکه بیشترین گروهی که پروتکل ها را رعایت کردند، سالمندان کشور بودند، وضعیت در سال قبل بهتر بود.

بعد از وضعیتی که در سال 1398 در زمینه آنفلوآنزا داشتیم و یک اپیدمی بیشتری را با سوش H1N1 شاهد بودیم، در سال 1399 در تمام مراکز سالمندان واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا انجام شد.

امسال هم در حال تامین واکسن هستیم و مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت مسئولیت ر ا برعهده دارد.

طبیعتا چند گروه شامل حرف پزشکی، سالمندان و مادران باردار در اولویت هستند که دستورالعمل آن تدوین شده و فکر می کنم در هفته آینده و حتی زودتر بحث تامین واکسن انجام شود.

طبیعتا مراکز نگهداری سالمندان در کنار مادران باردار یکی از اولویت های اول ما در تزریق واکسن آنفلوآنزا هستند.

تدوین نظام مراقبت مدارس در مقابل کووید19 وی درباره سرانجام واکسیناسیون کودکان و بازگشایی مدارس نیز گفت: بسیاری از کشورهای دنیا بدون بحث واکسیناسیون دانش آموزان، نسبت به بازگشایی حضوری مدارس اقدام کردند.

مثال مشخص کشور ترکیه است که 15 شهریور ماه مدارس را بازگشایی کرد.

یک نظام مراقبت برای کووید نوشت و اصحاب مدارس واکسینه شدند و برنامه ای برای واکسیناسیون دانش آموزان نبود و 200 کلاس درس ایجاد کردند.

ما یک کار مشابهی را انجام دادیم، نظام مراقبت تدوین شده و دستورالعمل نوشته شده است.

در عین حال درباره واکسیناسیون دانش آموزان هم در حال حاضر واکسیناسیون برای دانش آموزان یا نوجوانان 15 سال به بالا، در مراکز بهداشتی و درمانی آغاز شده و ادامه می یابد.

در عین حال با توجه به مجوزی که سازمان غذا و داروی کشور صادر کرده، این واکسیناسیون برای گروه زیر 15 سال هم بعد از اقدامات لازم انجام می شود.

نحوه بازگشایی امن مدارس برکاتی تاکید کرد: بیشترین موضوعی که در امنیت مدرسه موثر است، رعایت پروتکل ها شامل استفاده از ماسک، فاصله گذاری، شستن دست ها و اقدامات بهداشتی است که آموزش و پرورش باید بر رعایتش نظارت کند.

در عین حال باید توجه کرد که در بازگشایی مدارس فقط مدرسه مد نظرمان نیست، بلکه از خانه تا مدرسه و از مدرسه تا خانه مد نظر است.

امنیت سرویس های مدارس هم مطرح است که اکثریت سرویس های مدارس همراه با ناوگان حمل و نقل عمومی واکسینه شدند.

به محض اینکه بحث بازگشایی باشد، سایر افراد هم به ما اعلام و واکسینه می شوند.

پدر و مادرها هم که با توجه به امکان واکسیناسیون برای افراد بالای 18 سال می توانند واکسینه شوند.

اگر همین میزان استقبال انجام شود و واکسن هم در دسترس است، در انتهای مهر ماه به واکسیناسیون 60 درصد از جمعیت عمومی و به مرور که به زمان بازگشایی مدارس برسیم، عمده والدین دانش آموزان واکسن را دریافت کرده اند و با رعایت پروتکل ها بازگشایی امن مدارس را خواهیم داشت.

هدف وزارت بهداشت سلامت دانش آموزان است و حتما در کنار هموطنان خواهیم بود.

وی درباره اظهارنظرهای متناقض درباره بازگشایی مدارس، گفت: درزمینه بازگشایی مداری فصل الخطاب ستاد ملی مقابله با کروناست.

وزارت بهداشت نظر مشورتی در زمینه سلامت را به ستاد ارائه می کند و تصمیمات ستاد ارائه می شوند که ارائه و ابلاغ شده است.

بعد از اعلام نظر ستاد ملی نیازی به اظهارنظر دیگری یا تکرار آن نیست.

طبیعتا دو کانال ستاد ملی و آموزش و پرورش در این زمینه اطلاع رسانی می کنند.

ستاد ملی هم نظرات وزارت بهداشت را لحاظ می کنند.

برکاتی در پاسخ به سوالی درباره کاهش امید به زندگی در دوران کرونا و اقدام به خودکشی، گفت: سن امید به زندگی موضوع پیچیده و اپیدمیولوژیک است.

عدد سالمندانی هم خودکشی کردند نداریم و شاید اداره سلامت روان در این زمینه اطلاعات داشته باشند.

فکر می کنم در بحث سالمندان اولویت های جدی تری مانند بیمه سالمندان، بیماری های مزمن و عضلانی در سالمندان و.

داریم.

سند صیانت از جمعیت به دانشگاه ها ابلاغ شد وی درباره اقدامات و خدمات در نظر گرفته شده برای سالمندان و همچنین سند ملی صیانت از جمعیت، گفت: بعد از کار یکسال و نیمی که انجام شد، سند صیانت از جمعیت به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد و از دانشگاه ها خواسته شد که برنامه عملیاتی برای آن تدوین کنند.

زیرا ما در حوزه جمعیت دنبال سند نوشتن نبودیم، بلکه به دنبال اقدام و عمل بودیم.

دانشگاه های علوم پزشکی برنامه هایشان را نوشتند و برنامه هایشان را فرستادند و بازخورد لازم داده شد.

14 راهبرد در این سند بود که هر دانشگاه 5 راهبرد را انتخاب و برایش برنامه عملیاتی تدوین کرده است.

برنامه های عملیاتی در دانشگاه ها آغاز و منابع تخصیص داده شده است.

یکی از مشکلات در کشور نوشتن برنامه بدون منابع است که خوشبختانه منابع این برنامه در اختیار دانشگاه ها قرار گرفته و عملیات اجرایی در دانشگاه ها با دو استراتژی بررسی وضعیت آمایشی جمعیتی و تعامل با مردم و گروه های مرجع، آغاز شده است.

بحث وضعیت جمعیتی دانشگاه، شهرستان و منطقه را فکر می کنیم تا قبل از پایان 1400 تمام شود.

هدف این بود که بر مبنای این آمایش اولویت های منطقه ای و شهرستانی را احصاء کرده و برنامه عمل را ادامه دهند.

ابلاغ سند ملی سالمندان برکاتی گفت: سند ملی سالمندان به کشور ابلاغ شده و برنامه های متعددی را در این سند در بخش سلامتش تدوین کردیم و عمده آن ها باید در دولت جدید اجرا شود که اجرایش آغاز شده است.

وی همچنین اظهار کرد: در وضعیت امروز سه دسته اقدام نیاز داریم که شامل اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و کوتاه مدت است.

اقدامات کوتاه مدت همان استانداردهایی است که نوشته شده و باید اجرا شود.

اقدامات میان مدت ظرفیت سازی برای آینده است.

در حوزه بهداشت و درمان ادعای ما این است که از سایر حوزه ها در زمینه سالمندان جلوتریم.

در بلند مدت هم توجه به بحث زیرساخت ها و جمعیت مهم است که توجه به بحث فرزند آوری و اصلاح الگوی ترکیب جمعیتی که نیازمند اقدامات عدیده ای است.

یکی از اقدامات خوبی که با کمک شورای عالی بیمه در اداره سالمندان شروع شده، بحث بیمه های خاص سالمندان است که همکارانمان در بیمه نیروهای مسلح سردمداران این کار هستند و اقدامات خوبی را در بازنشستگان نیروهای مسلح انجام دادند.

اهمیت بیمه تکمیلی برای سالمندان وی افزود: پروژه های متعددی در حال انجام است که در میان و بلند مدت بسیار اثرگذار است.

بحث بیمه ها و بیمه های تکمیلی برای سالمندان بسیار لازم است.

یادمان نرود که ما در شرایطی هستیم که اکنون سالمندان ما هر کدام سه تا 5 فرزند دارند.

در کمتر از یک دهه دیگر به سالمندانی می رسیم که دو تا سه فرزند دارند و در دهه بعد سالمندانی که با تک فرزند و دو فرزند مواجه خواهند شد.

با این سرعت سالمندی چالش بزرگی پیش راه کشور خواهد بود.

در کمتر از دو دهه قبل جوانترین جمعیت دنیا را داشتیم، اما در دو دهه آینده به سمت یکی از سالمندترین کشورهای دنیا پیش می رویم.

باید حتما قدر این فرصت کم را بدانیم و اقدام کنیم.

در وزارت بهداشت در ذیل سند ملی سالمندان اقدامات خوبی انجام دادیم که با کمک سازمان برنامه و بودجه و درج این پروژه ها در برنامه هفتم توسعه اجرایی می شود.

اقدام خوب دیگری که در مجلس شکل گرفته، ایجاد فراکسیون سالمندی است که برای اولین بار در کشور است که نقش ایفا می کند و در بحث بیمه سالمندی هم جلساتی گذاشته اند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آغاز واکسیناسیون سالمندان - واکسیناسیون سالمندان - واکسیناسیون - سالمند - وزارت بهداشت - واکسن آنفلوآنزا - سالمندان - تزریق واکسن - آنفلوآنزا - بازگشایی مدارس - بهداشت - خانواده - دانش آموزان - معلول - وزارت - مدارس - آغاز - بازگشایی - منزل - تزریق - سلامت - واکسن - جمعیت - مدیر کل - مادران باردار - مراکز نگهداری - مدیر - مندی - دفتر - حامد برکاتی

آخرین اخبار سرویس:
بستری شدن 42 بیمار جدید کرونا یی در منطقه کاشان / فوت 2 بیمار

شناسایی 758 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان / 289 بیمار بدحال

پیشگری از ابتلا به سرماخوردگی با 4 روش ساده

علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن

ارتباط نوعی عفونت با خطر ابتلا به بیماری ام اس

منقضی شدن 1300 تن سرُم در گمرک/ انتقاد از فعالیت ناصر خسروی مجازی

تزریق دوز سوم واکسن کرونا به کادر درمان در بوشهر

تزریق دو دُز واکسن، شرط ورود به ایران / ظرفیت گردشگری سلامت در شهرهای بزرگ

داروی داخلی بیماران تالاسمی به وفور در دسترس است/ نمی توانیم از داروی وارداتی حمایت کنیم

ترفندهای ساده برای پیشگیری از زوال عقل مرگبار

آخرین جزییات از تولید واکسن «فخرا»/ سامانه قیمت گذاری دارو بهره برداری می شود

آمار کرونا کرمانشاه 26 مهر؛ 3 فوتی و 236 ابتلای جدید

تازه ترین رنگ بندی کرونایی در هرمزگان/ 4 شهر آبی شدند

انتقاد سازمان غذا و دارو از اسنپ دکتر و پدیده ناصرخسرو مجازی

زنان در این سن باردار شوند بهتر است

عفونت همزمان کرونا و آنفلوانزا مدت بستری را افزایش می دهد

کرونا شیشه عمر 3 بیمار دیگر را در خراسان جنوبی شکست

احیای مغز بچه قورباغه ها با تزریق جلبک!

تایید تزریق دُز سوم واکسن کرونا در کمیته علمی واکسن

عوارض قلبی کم کاری تیرویید را بشناسید

رشد 51درصدی نرخ ابتلا به کرونا در یک روز

طرز تهیه سوفله مرغ با قارچ

افزایش باکتری احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش میدهد

عفونت همزمان کرونا و آنفلوآنزا مدت بستری در بیمارستان را افزایش می دهد

تزریق دُز سوم واکسن کرونا به کادر درمان استان بوشهر آغاز شد

مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت: طب سنتی ایرانی مخالف واکسیناسیون نیست

علت خوابیدن انگشتان دست

اعتیاد عجیب یک زن!

3 قربانی جدید کرونا در کرمانشاه/ حال 33 نفر وخیم است

آمار کرونا اردبیل 26 مهر؛ یک فوتی و 39 ابتلای جدید

توصیه هایی برای زنان درباره مدیریت تغذیه خانواده

آمار کرونا همدان 26 مهر؛ 4 فوتی و 379 بستری جدید

خطر حذف عجولانه محدودیتهای کرونایی/کابوس پیک پنجم را فراموش نکنیم

تایید تزریق دُز سوم واکسن کرونا در کمیته علمی/ ذخیره بالای واکسن در کشور

فیلم/ پنج اشتباه رایج درباره کرونا

ساده ترین روش تشخیص تخم مرغ تازه از کهنه

آیا می توان به اسنپ دکتر و ناصرخسرو مجازی اعتماد کرد؟

تفاوت پشتیبانی خدمات سلامت با دیگر خدمات

پاهای ما در مورد سلامتی مان چه می گویند؟

در دوره سرماخوردگی می توان ورزش کرد؟

فواید بی نظیر آب گرم و عسل که نمی دانید

خواسته بیماران تالاسمی برای واردات دارو غیرمنطقی و نامعلوم است/ به وفور داروی تولید داخل داریم

ثبات نسبی شمار بستری کرونایی ها در گلستان

همه چیزهایی که باید راجع به قرص لووتیروکسین بدانید

نکاتی که بعد از خوردن غذای سنگین باید رعایت کنید

پیگرد افراد مهاجم به پزشک شادگانی در دستور کار قرار گرفت

اهمیت حمایت از سلامت نوجوانان در دوران کرونا

خانه به خانه برای تزریق واکسن

روند افزایشی ورودی بیمار به اورژانس بیمارستان های فارس

پیشی گرفتن ایران در شهرنشینی نسبت به متوسط دنیا/راهکار 10گانه برای سازگاری با تغییر اقلیم

سن طلایی باروری در زنان

برای پیک ششم کرونا ، کارت دعوت نفرستیم

چگونه بر نگرانی های خود غلبه کنیم؟

از خواص بی نظیر این میوه پاییزی غافل نشوید!

پنج اشتباه رایج درباره کرونا/ فیلم

افراد دارای این گروه های خونی بیشتر دچار بیماری قلبی می شوند

تزریق دُز سوم واکسن کرونا در استان بوشهر آغاز شد

چرا در زمستان به سختی از خواب بیدار می شویم؟

دردهای شکمی نشانه کدام بیماری است؟

انتقاد سازمان غذا و دارو از اسنپ دکتر و پدیده ناصرخسرو مجازی

پخش برنامه «از جنس مهر» در رادیو سلامت

تداخل واکسن آنفلوانزا با واکسن کرونا حقیقت دارد؟

هیچ منع مصرفی برای واکسیناسیون مادران باردار وجود ندارد

شناسایی 399 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان/وضعیت 93 بیمار وخیم است

نوجوان مرگ مغزی به هفت بیمار زندگی دوباره بخشید

عفونت همزمان کرونا و آنفلوانزا مدت بستری را افزایش می دهد

پنج عادت ناسالم برای30+ سال

9 کاربرد عجیب شکر که باورتان نمی شود

تاثیر 12 برابری سینوفارم در کاهش مرگ ومیرها

«از جنس مهر» روی آنتن رادیو سلامت/ ویژه برنامه ای برای هفته وحدت

اگر احساس شادی نمی کنید به این سوالات پاسخ دهید

شمار فوتی های کرونا در سیستان و بلوچستان به 2560 نفر رسید

اختصاص 100 تخت ویژه به کرمانشاه در دوران شیوع کرونا/ راه اندازی 24 شرکت تولیدی ملزومات پزشکی

مطب های اهواز زیر ذره بین نظام پزشکی

ورود یک میلیون و 400 هزار دُز واکسن آسترازنکا به کشور

افزایش مرگ زنان ایرانی بر اثر کرونا/ آمار افسردگی و چاقی زنان بالا رفت

ببینید | پنج اشتباه رایج درباره کرونا

ارتباط نوعی عفونت با خطر ابتلا به بیماری ام اس

چرا در زمستان به سختی از خواب بیدار می شویم؟

46 درصد از افراد بالای 12 سال در فارس واکسینه شدند

وبینار آشنایی با مفاهیم و اصول روان سنجی ابزارهای سنجش سلامت

استخدام بازاریاب حضوری داروخانه ها با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه

پیشگیری از کمبود ویتامین E، D و A با مکمل ایران ساخت

69 درصد کرمانشاهیان واکسن کرونا زده اند

انتقاد سازمان غذا و دارو از اسنپ دکتر و پدیده ناصرخسرو مجازی

آخرین اخبار کرونا در سیستان و بلوچستان

اثر بخشی سینوفارم بر کاهش مرگ ناشی از کرونا، پژوهشی در اصفهان

چند نکته مهم برای استفاده از کپسول اکسیژن در خانه +اینفوگرافی

اثر بخشی سینوفارم در کاهش 12 برابری مرگ ومیر کرونا، پژوهشی در اصفهان

دریافت رایگان کارت واکسن از سامانه وزارت بهداشت/ پلیس فتا: گول تماس تلفنی یا پیامک های کلاهبرداران را نخورید!

7 آنتی هیستامین طبیعی برای کاهش آلرژی +اینفوگرافی

دوز سوم واکسن های چینی کرونا ضروریست

عدم دسترسی 75 درصد مردم دنیا به خدمات بهداشت روان

چرا در زمستان به سختی از خواب بیدار می شویم؟

هشدار؛ کلاهبرداری در پوشش کارت واکسن کرونا

حسینی یکتا: طب سنتی ایرانی مخالف واکسیناسیون نیست

آب گرم و عسل با فوایدی شگفت انگیز

تأثیر چشمگیر یوگا در کاهش علائم آزاردهنده یائسگی

تأسیس داروخانه توسط مدیر دولتی منعی ندارد/ شکل قیمت گذاری دارو

بستری شدن 31 بیمار کرونایی در هرمزگان/ وضعیت 7 نفر نامساعد است

آغاز واکسیناسیون سالمندان معلول در منزل/سرانجام واکسیناسیون دانش آموزان و بازگشایی مدارس

آغاز واکسیناسیون سالمندان معلول در منزل/سرانجام واکسیناسیون دانش آموزان و بازگشایی مدارس