موضوعات داغ: - آذربايجان شرقي - استاندار آذربايجان شرقي - مراسم معارفه - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - بازيكن خارجي - زين العابدين - باشگاه استقلال - شهريار مغانلو - شهردار ندوشن - دوره هاي كارداني نظام جديد - مهيار فرزانه - شركت گاز استان سيستان و بلوچستان - جام ملت هاي 1976 - بافت جهاني يزد - نان اردبيل - چپر آباد - بسته بندي سكه - پيشنهادهاي هنري براي آخر هفته - اياب و ذهاب - هدايت ممبيني - آتش نشاني و خدمات ايمني

مطالب مرتبط:
نقش هوانیروز در منطقه جنوب در آغازین روزهای دفاع مقدس
سخن از دل برآید بر دل نشیند / دوماهنامه علمی فرهنگی اجتماعی «اندیشه» انجمن علمی علوم قرآنی کرمانشاه منتشر شد
چین: مخالف شدید اختلاف افکنی در روابط چین با کشورهای منطقه هستیم
همایش «نقش روحانیون در دفاع مقدس» در کردستان برگزار شد
سامانه یکپارچه پدافند هوایی، قوی ترین سپر دفاعی منطقه را تشکیل داده است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 مهر 1400 ساعت 14:452021-09-27دانش

نقش انجمن ها در دیپلماسی علمی با کشورهای منطقه


محمد نبیونی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در رشته علوم سلولی تکوینی، با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، در مورد هدف انعقاد قرارداد بین سه انجمن زیست شناسی ایران، - نبیونی با تاکید بر تقویت دیپلماسی علمی با کشورهای منطقه گفت: نقش انجمن های علمی، در این بین بیش از پیش احساس می شود.

محمد نبیونی عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در رشته علوم سلولی تکوینی، با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، در مورد هدف انعقاد قرارداد بین سه انجمن زیست شناسی ایران، سلولی تکوینی ایران و کشت سلول و بافت ایران با مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران شعبه مرکز تحقیقات رشد و تکامل و چشم انداز این جلسه در حوزه سلامت جامعه، ماهیت و وظیفه اصلی انجمن های علمی در همه کشورها و در حوزه های اجتماعی و علمی را برقراری ارتباط بین اجتماع با دانشمندان و به تعبیری ترجمه زبان دانشمندان برای مردم عنوان کرد و یکی از وظایف انجمن زیست شناسی ایران به عنوان انجمن مادر با بیش از 5 هزار عضو که اعضا آن دارای مدرک کارشناسی ارشد به بالا و بخش قابل توجهی از آنها اعضا هیئت علمی دانشگاه های کشور هستند را در مورد ارتباط بین دانشمندان علوم زیستی در حوزه وزارت علوم و وزارت بهداشت دانست و گفت: این مجموعه تلاش می کند ادبیات مشترک را، که به واسطه جدا شدن وزارتخانه ها از بین رفته، ایجاد کند و ایراداتی مانند عدم ارتباط و عدم تعامل مؤثر را از بین برده و به مرحله ای از هم زبانی و همراهی و تعامل نزدیک شوند.

وی افزود: بخش قابل توجهی از فارغ التحصیلان حوزه های علوم زیستی مانند علوم جانوری، گیاهی، سلولی- مولکولی و میکروبی در دانشگاه های دولتی، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی دروسی را خوانده و مهارت هایی را کسب کرده که در حوزه های کاربردی بخش های مختلفی قابل استفاده است و استفاده از آنها در حوزه های مرتبط با سلامت با توجه به آنکه متولی آن وزارت بهداشت است، نیازمند همکاری بیشتری است.

رییس انجمن زیست شناسی ایران گفت: در سال های اخیر در فاصله ای که بین دو حوزه آموزش و پژوهش در ایران به وجود آمده که شاید بتوان گفت منحصر به فرد در دنیاست، باعث شده بسیاری از فارغ التحصیلین اگرچه دروس و مهارت مشترکی دارند ولی نتوانند به یکدیگر کمک کنند که نتیجه آن ضرر مردم در این حوزه هاست.

وی در ادامه تقاضای بسیار زیاد فارغ التحصیلان علوم زیستی برای کار در آزمایشگاه ها، پژوهشگاه ها، پژوهشکده ها و مراکزی که مرتبط با حوزه سلامت، بهداشت و درمان هستند و فاصله گذاری بین این افراد به خصوص در حوزه های پژوهشی مانند اساس سلولی مولکولی سرطان و بسیاری از بیماری ها، باعث شده که کشور نتواند از همه پتانسیل هایش استفاده کند.

تفکیک نظام عالی آموزش پزشکی و نظام آموزش عالی غیر پزشکی در ایران! رییس انجمن زیست شناسی ایران همچنین گفت: خوشبختانه انجمن زیست شناسی ایران با مشارکت دیگر انجمن ها از جمله انجمن سلولی تکوینی ایران، انجمن کشت سلول و بافت ایران، انجمن ژنتیک ایران، انجمن میکروبیولوژی ایران و انجمن بیوشیمی-بیوفیزیک در قالب اتحادیه انجمن های زیستی زمینه همکاری با انجمن های علوم پایه پزشکی را، برای این مشکل فراهم کرده است.

وی پیدا کردن یک ادبیات مشترک را نیازمند گفتگو و تعامل دانست و به فراهم کردن مقدمات آن از چند سال پیش توسط انجمن زیست شناسی با برگزاری کنگره های ملی و بین المللی که به صورت دو سالانه در یکی از دانشگاه ها و مراکز علم و فناوری کشور برگزار شده و دعوت از رؤسای انجمن های علمی علوم پایه پزشکی در حوزه وزارت بهداشت و درمان برای رفع این نقیصه، اشاره کرد.

نبیونی همچنین به مسئله تفکیک نظام عالی آموزش پزشکی و نظام آموزش عالی غیر پزشکی در ایران پرداخت و گفت: شاید بارها شنیده ایم که ایران یکی از معدود کشورهایی است که نظام آموزش عالی را تفکیک کرده و در کشورهای توسعه یافته نظام آموزش عالی یک نظام یکپارچه محسوب می شود.

این تفکیک ها در حوزه سیاست گذاری و حوزه حاکمیتی وجود داشته و دانشگاهها سیاستگذاری هایشان برای آموزش را به نحوی انجام می دهند که در صورت ضرورت بتوانند هم آموزش پزشکی و هم آموزش غیرپزشکی را داشته باشند.

اگرچه بنابر ضرورتهای دوران جنگ تحمیلی شرایطی بوجود آمد که این تفکیک صورت گرفت ولی به مرور زمان دامنه اش زیاد و این گروهها کاملاً از هم جدا شدند.

وی اجتماع، هم فکری و پیدا کردن راه حل در حوزه های دیگر از جمله محیط زیست و حوزه های فناوری های نوین توسط تمام انجمن های منشعب شده از انجمن زیست شناسی ایران را یکی از وظایف خود دانست و همچنین کمک و راهنمایی انجمن به سیاست مداران، سیاست گذاران و مجریان در سطوح مختلف اعم از کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس و وزرات خانه های مرتبط و استقبال خوب مسئولین در سطوح اجرایی و سیاست گذاری را مطرح کرده و اظهار داشت که جلسات بسیار خوبی برگزار شده تا بتوانیم یک همگرایی خوبی در این زمینه ایجاد کنیم که به اشتغال جوانان در حوزه تخصصی تحصیلی شان کمک کرده و موانع موجود را با کمک سیاست گذاران برطرف کنیم و جوانان بتوانند با مشکلات کمتری در این زمینه مواجه شوند و جذب بازارهای تخصصی و حوزه های تخصصی خود بشوند.

نبیونی در مورد طرفین انعقاد این قرار داد اضافه کرد: با تلاش صورت گرفته امروز بین سه تا از این انجمن ها با مرکز رشد فناوری سلامت و مرکز تحقیقات رشد و تکامل دانشگاه علوم پزشکی تهران تفاهم نامه منعقد می شود و حداقل دستاورد آن حضور اعضای هیئت مدیره این انجمن ها در بالاترین سطح و ایجاد امکان آشنایی با پتانسیل های مجموعه های فناوری سلامت و متقابلاً آشنایی دست اندر کاران مرکز رشد و مرکز تحقیقات با پتانسیل های این انجمنها است.

همچنین با تبادل اطلاعات و افکاری که صورت می گیرد، زمینه همکاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و فناورانه فراهم می¬شود.

ضرورت شناخت نیاز کشور در زمان های مختلف نبیونی درمورد اقتصاد دانش بنیان نیز گفت: سالهاست ما تلاش می کنیم که اقتصاد دانش بنیان را در اولویت اقتصاد مقاومتی قرار دهیم، مشکلات و نیازهایمان را، به خصوص در حوزه هایی که به راحتی امکان تأمین آنها از خارج وجود ندارد، خودمان با کمک جوان ها، حمایت پیشکسوتان و راهنمایی های بزرگترها برطرف کنیم.

بنابراین انعقاد این تفاهم نامه با مرکز رشد سلامت، این زمینه را که دانشجویان، بخصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی که یا عضو این انجمن های سه گانه هستند و یا می توانند در آینده عضو شوند، بتوانند همکاری های مشترکی داشته و نیازهای این بخش ها را با اشکال مختلف، با حضورشان در این مراکز رشد و در قالب ایجاد شرکت های نوپا، فراهم کنند.

وی یکی از نکات مهم در طول دوره تحصیل دانشجویان در دانشگاه ها را آشنایی با پتانسیل های بالقوه ای که در حوزه های مختلف وجود دارد، دانست و گفت: این امر در قالب بازدیدهای علمی، گردش های علمی، بازدید از مراکز علم و فناوری دیگر و یا در حوزه های مختلف مربوط به صنعت یا حوزه های مشابه صورت می پذیرد تا دانشجویان در طول تحصیل و کسب مهارت بدانند به کدام سمت باید رفته و نیاز کشور در کجاست مثل بحران آب، بحران های زیست محیطی و بحران هایی که در حوزه سلامت با آنها مواجه ایم که پایه تمام این مسائل به بخشهای مختلف علوم زیستی مرتبط می شود.

این مجموعه ها اگر بایکدیگر همکاری کنند می توانند راهنمایی های لازم را داشته، در برنامه ریزی های کلان کشور مشارکت کرده و جهت گیری های لازم را داشته باشند تا دست اندر کاران اجرایی بتوانند راحت تر و با اطمینان بالاتری امور را پیش برده و به نتیجه برسانند.

این مسئله باعث می شود تا شرایط کشور حداقل در محدوده منطقه و کشور خودمان بهبود پیدا کند.

رییس انجمن زیست شناسی ایران در پایان به دیپلماسی علمی به عنوان بخشی از وظایف انجمن ها اشاره کرد و آن را جدای از سیاست ها، شرایط سیاسی و روابط دیپلماتیک مرسوم دانست و گفت: انجمن ها در قالب دیپلماسی علمی می توانند با کشورهای دیگر ارتباطات داشته باشند.

وی گفت: شاید شرایط برای دیپلماسی علمی با کشورهای غربی به راحتی فراهم نباشد ولی با کشورهای منطقه که در دستور کار دولت جدید هم هست، می تواند فراهم شود.

به شکل های مختلف و در قالب پیمان های مختلفی که وجود دارند مانند پیمان شانگهای که اخیراً ایران هم به آن پیوسته، زمینه های دیپلماسی علمی در حوزه منطقه ای شانگهای و یا حتی اکو و صندوق های علمی که در این زمینه وجود دارند، می تواند فراهم شود.

این انجمن ها می توانند در این رابطه هم نقش مؤثری داشته باشند.


کلید واژه ها: عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی - عضو هیئت علمی دانشگاه - دانشگاه خوارزمی - علمی - انعقاد قرارداد - انجمن های علمی - کشورهای منطقه - دیپلماسی علمی - انجمن - عضو هیئت علمی - دانشگاه علوم پزشکی تهران - دانشگاه - اجتماعی - محمد نبیونی - ایران - مرکز رشد فناوری سلامت - زیست شناسی - کشورها - دانشمندان - هیئت علمی - دانشگاه علوم پزشکی - دیپلماسی - سلول - خبرگزاری - سلولی - خبرنگار - قرارداد - خوارزمی - برقراری ارتباط - انعقاد

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

تعامل پایین وزارت میراث فرهنگی و وزارت علوم در آموزش نیروی تخصصی حوزه گردشگری

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

مرکز واکسیناسیون دانشگاه اصفهان فعالیت خود را دوباره از سر می گیرد

شرایط بازگشایی دانشگاه های استان بوشهر اعلام شد

نشاط جامعه در گرو سلامتی و تندرستی مردم است

زمان مرحله گروهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

پذیرش مستقل دانشجو توسط مراکز آموزش علمی کاربردی در بهمن ماه

2 شهر خوزستان در وضعیت نارنجی قرار گرفتند

افتتاح مرکز کامپیوتر «رامبد» در دانشگاه گیلان

آزمون های میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه 28 آبان برگزار می شود

دانشگاه های مهارتی علمی کاربردی و فنی و حرفه ای را توسعه خواهیم داد/ برنامه ای برای حذف مراکز مهارتی نداریم

هزینه ترجمه مدارک تحصیلی

امکان ثبت سفارش تک جلدی کتب درسی از پس فردا

خوابگاه های دانشگاه علم و صنعت از امروز پذیرای دانشجویان است

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی هنوز به شورا ارائه نشده است

آزمون های میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه 28 آبان برگزار می شود

الهام حمیدی دختر دار شد / چهره الهام بعد از زایمان دوم !

ویژگی های اخلاقی پیامبر(ص) در قرآن

فردا؛بازگشایی موزه خودرو های تاریخی برای بازدید عموم

آموزش مجازی هرگز نمی تواند جای آموزش حضوری را بگیرد

ظاهرا همچنان خام فروشی در دستور کار صنایع آلومینیوم است!

شرایط بازگشایی دانشگاه های استان بوشهر اعلام شد

عدم ثبات در دغدغه ای به نام ماراتن کنکور/ اعمال تغییر در آزمون ورود به دانشگاه ها به نفع مافیا یا دانش آموزان است؟

تلاش برای حل مشکلات استخدامی دانش آموختگان ایران شناسی

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

عدم ثبات در دغدغه ای به نام آزمون ورود به دانشگاه ها/ اعمال تغییر در کنکور سراسری به نفع مافیا یا دانش آموزان است؟

وضعیت نارنجی کرونا در 11 شهرستان استان اصفهان

فراخوان تقدیر از دانشجویان ششمین دوره بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه تهران اعلام شد

انتشار گزارش تفصیلی عملکرد 7 ساله دانشگاه شریف در آینده نزدیک

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه صنعتی شریف اعلام شد

برترین های آزمون دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی اعلام شدند

دانشگاه را به محفل آزاداندیشی علمی بین استاد و دانشجو تبدیل کنید

نامگذاری کتابخانه مرکزی واحد علی آبادکتول به نام غلام دولتی نوده

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد + جزییات

جزییاتی از نخستین دوره لیگ ورزش همگانی دانشگاه آزاد اسلامی

ارائه خدمات دندانپزشکی و پزشکی رایگان در مالوجه قروه و نایسر سنندج

کمک 500 هزار دلاری استاد ایرانی دانشگاه هاروارد به پیشرفت علوم پایه در ایران

اولین خبرنگار تمام عیار ایرانی

خوابگاه های دانشگاه علم و صنعت از امروز پذیرای دانشجویان است

کلاس های پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه شریف از 8 آبان ماه آغاز می شود

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

کهکشان راه شیری درحال بلعیدن کهکشان هم نوع خوار!

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

ثبت نام سرباز امریه ارتباط با جامعه و صنعت در دانشگاه ها آغاز شد

شرکت گاز و دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

انعقاد تفاهم نامه همکاری میان پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی و مرکز ملی فوتبال

برگزاری بیش از 64 نشست و فعالیت دانشجویی در دانشگاه تهران

موافقت با راه اندازی مرکز تحقیقات ارتقای سلامت واحد علوم پزشکی تبریز

کهکشان راه شیری در حال بلعیدن یک کهکشان هم نوع خوار!

کهکشان راه شیری در حال بلعیدن یک کهکشان هم نوع خوار است

چرا برخی رشته ها متقاضی ندارند؟ / کاهش جمعیت دانشجویی کشور

فیلم/ نگاهی به سه موج کرونا در جهان

پیامبر(ص)؛ الگوی تمام عیار قرآن/ جامعه امروز از نهادینه نشدن سیره محمدی رنج می برد

بازگشایی حضوری دانشگاه های سمنان به صورت تدریجی و از مقطع دکتری

آغاز ثبت نام دانشجویان کارشناسی ارشد در مازندران

آخرین جزییات بازگشایی دانشگاه ها در سال تحصیلی 1400-14001

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

وضعیت کرونایی در دشتی و دشتستان تغییر کرد

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

آغاز ثبت نام دانشجویان کارشناسی ارشد در مازندران

وضعیت کرونایی در دشتی و دشتستان تغییر کرد

شماره نخست نشریه دانشجویی «پالس» منتشر شد

نذورات امامزادگان زنجان را چه کسانی جمع می کنند؟

آغاز کلاس پذیرفته شدگان ارشد از 8 آبان/ ادامه ثبت نام تا 4 آبان

مریخ نورد چین با زمین ارتباط برقرار کرد

مدلسازی تاب آوری مالی در بانک های تجاری توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

کهکشان راه شیری در حال بلعیدن یک کهکشان هم نوع خوار است!

تشریح اجزای سند پتنت برای پژوهشگران و مخترعان

موسس دانشگاه امام صادق را بهتر بشناسید

دانشجویان خوابگاهی علم و صنعت از امروز می توانند به خوابگاه مراجعه کنند

عضو هیئت علمی دانشگاه یزد موفق به تولید سالانه 500 دستگاه موتور گیرلس آسانسور شد

کهکشان راه شیری در حال بلعیدن یک کهکشان هم نوع خوار است!

ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب و نفت

نسل جدیدی از ادوات توالی یابی با کمک نانوحفره توسعه می یابد

آموزش مجازی هرگز نمی تواند جای آموزش حضوری را بگیرد

ساخت دستگاه تشخیص آلودگی آب و نفت/ دقت 10 نانومتری دستگاه

پیامبر(ص) الگوی تمام عیار قرآن / جامعه امروز از نهادینه نشدن خلق وخوی محمدی رنج می برد

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور ارشد دانشگاه آزاد از امروز

نخستین زورخانه دانش آموزی مدارس سما گشایش یافت

ببینید | نگاهی به سه موج کرونا در جهان

حمل ترکیبات دارویی در بدن با نانوساختار های قابل برنامه ریزی از جنس DNA

نام نویسی پذیرفته شدگان ارشد

آموزش «نویسندگی علمی» در دوره ای دانشجویی

بررسی بازگشایی دانشگاه ها در کمیته علمی کرونا

جلسات پیش دفاع دانشجویان دوره دکتری 4 نوبت در سال برگزار می شود

آموزش طراحی و ساخت گلخانه ها

آموزش طراحی پرایمر با نرم افزار الیگو

رتبه برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجن در سطح 3 فرهنگی

500 داوطلب در آزمون دستیاری دندانپزشکی غایب بودند

نحوه بازپرداخت وام های دانشجویی در دوران کرونا اعلام شد

500 نفر در آزمون دستیاری دندانپزشکی غایب شدند

بررسی بازگشایی دانشگاه ها در کمیته علمی کرونا

راز میدان مغناطیسی غول های یخی منظومه شمسی

موضوع بازگشایی دانشگاه ها در کمیته علمی کرونا بررسی می شود/ اولویت بندی مقاطع دانشگاهی

اولین خبرنگار تمام عیار ایرانی

آغاز ثبت نام غیرحضوری پذیرفته شدگان ارشد پیام نور از هفته آینده

راز میدان مغناطیسی غول های یخی منظومه شمسی چیست؟

شروع آموزش حضوری تا پایان آذر امکان پذیر خواهد شد

نقش انجمن ها در دیپلماسی علمی با کشورهای منطقه

نقش انجمن ها در دیپلماسی علمی با کشورهای منطقه