مطالب مرتبط:
معاون زنان رییس جمهور: از مسئله تحویل کارنامه به ولی دانش آموز رفع ابهام شد
رفع ابهام از لفظ ولی در تحویل پرونده و مدارک تحصیلی دانش آموز
رفع ابهام از مساله تحویل کارنامه به ولی دانش آموز
از مسئله تحویل کارنامه به ولی دانش آموز رفع ابهام شد
از تاکید بر حل مشکل اینترنت منطقه مشایخ تا هشدار نسبت به قطع انشعاب مدارس به بهانه بدهی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 مهر 1400 ساعت 01:552021-09-26اجتماعي

روایت رفع ابهام از واژه «ولی» در مدرسه!/ پای دعوای پدر و مادر از مدارس قطع شد


به گفته، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش واژه «ولی» مندرج در تبصره یک ماده 157 آیین نامه اجرایی مدارس هم به «پدر» و هم «مادر» اطلاق می شود و هیچ تفاوتی بین والدین در رسیدگی به امور تحصیل فرزندان خود و اخذ مدرک و پرونده تحصیلی آنها وجود ندارد.

- خبرگزاری فارس ـ گروه تعلیم و تربیت: روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه بالاخره آموزش و پرورش از کلمه ولی رفع ابهام کرده است و منظور هم پدر و هم مادر است و در نتیجه دیگر مادران برای گرفتن پرونده و مدارک فرزندشان در مدرسه، مشکلی ندارند و به عبارت دیگر خیال مادران راحت شد.

اما واقعا جریان چه بود و چه چیزی آموزش و پرورش را وادار کرد تا با بخشنامه ای، به این ماجرا خاتمه دهد؟!  اواخر شهریور امسال، یکی از روزنامه ها مدعی شد که بخشنامه جدیدی از سوی آموزش و پرورش در وزارت آموزش و پرورش" هم در نوع خود به این خبر جالب بود؛ چرا که هر بخشی نسبت به اینکه کدام معاونت چنین بخشنامه ای را صادر کرده است، پرسش می کرد؟! و در نهایت این سؤال مطرح شد که اصلا بخشنامه ای صادر شده است؟! در حقیقت، مسؤولان وزارت آموزش و پرورش در این خصوص یک علامت سؤال داشتند! تقریبا تمام معاونت ها و مدیریت های مربوط به این موضوع، ارسال چنین بخشنامه ای را تکذیب کردند و به عبارت دیگر صورت مسأله اصلی، خودش پُر از ابهام بود.

 پس تا اینجای قضیه، بخشنامه ای حداقل به اذعان مدیران، در کار نبود و رسانه مدعی هم بخشنامه ای رو نکرده بود! اما نکته دیگر این بود که بالاخره، تعدادی والدین گلایه ای را مطرح کرده بودند که این موضوع جای بررسی داشت و اینکه آیا واقعا ممنوعیتی در عرصه مدرسه برای مادران ایجاد شده است؟ برای پاسخ  به این پرسش به سراغ اسناد و مدارک رفتیم تا ببنیم که در اسناد آموزش و پرورش، این موضوع چه فرایندی را طی کرده است و این موضوع با واقعیت جامعه چقدر مطابقت دارد.

** ولی در بخشنامه سال 76 به معنای والدین بود 20 اسفند سال 1376 مدیرکل امتحانات آموزش و پرورش در بخشنامه ای به منظور ایجاد وحدت رویه در تحویل مدرک تحصیلی دانش آموزان و داوطلبان آزاد به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ کرد.

در بند 5 آن آمده است: تحویل مدرک تحصیلی به فرد ذی نفع به شرط دارا بودن حداقل 18 سال تمام و یا ولی دانش آموز و داوطلب آزاد(والدین و یا قیم قانونی وی) با ارائه مدرک مستند" و کارت شناسایی عکسدار معتبر بایستی انجام گیرد .

در این بخشنامه، تعریف ولی با توضیح والدین و یا قیم قانونی کاملا مشخص است و در آن سال ها هم تا سال 96 این روند ادامه داشت؛ البته همان زمان هم با اختلافات والدین و مطرح شدن بحث طلاق و متارکه کردن یا مواردی چون آسیب های اجتماعی که دامن گیر برخی خانواده ها می شد، کار مدیر و معاونان مدرسه برای برخورد با والدین سخت بود.

مدیر سابق یک مدرسه در شهرستان های تهران به خبرنگار فارس گفت: مدرسه با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند.

باید فضا برای آموزش فراهم باشد تا بتوان آموزش باکیفیت را ارائه کرد ولی مشکلاتی نظیر کمبود سرانه، عدم استحکام فضای آموزشی، عدم استاندارد بودن تجهیزات پیش روی مسؤولان مدرسه هست.

حالا تصور کنید در کنار درگیری مسؤولان مدارس با مسائل آموزشی، پرورشی و تجهیزات و مالی، درگیری های والدین هم اضافه شود.

وی ادامه داد: در درگیری های والدین، نه تنها فرزندان، گاهی مدارس هم آسیب می بینند؛ حتی همکارانی را می شناسم که درگیر اختلافات والدین شدند و کارشان به دادگاه کشیده شد.

    ** درخواست تعیین تکلیف قانون تحویل مدرک به دلیل تغییرات قانونی و مدنی روند ارائه مدرک تحصیلی دانش آموزان تا 15 بهمن 96 به همان شکلی که عنوان شد، اجرا می شد یعنی طی 20 سال، هم پدر، هم مادر و هم قیم قانونی اجازه دریافت مدارک را داشتند.

اما در 15 بهمن 96، عبدالرسول عمادی رییس وقت مرکز سنجش آموزش و پرورش خطاب به دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش و پرورش نسبت به تحویل مدارک تحصیلی دانش آموزان خواستار تعیین تکلیف به دلیل تغییرات قانونی و مدنی،  شد.

در این نامه، عبدالرسول عمادی به همان دستورالعمل وحدت رویه تحویل مدارک تحصیلی دانش آموزان در سال 1376 اشاره کرده و چند سؤال پرسیده است:  1- افرادی که به سن بلوغ نرسیده اند به لحاظ قانونی، طفل صغیر تحت ولایت قهری پدر و جد پدری خود می باشند؟ 2-افرادی که به سن بلوغ رسیده اند لیکن در یک یا چند دوره تحصیلی فارغ التحصیل شده باشند در صورت داشتن حداقل شرایط سنی و نرسیدن به سن مشمولیت؟ 3- آن گروه از دانش آموزان که به سن رشد رسیده ولی به سن قانونی (کمتر از 18) نرسیده اند لیکن به دلیل مشکلات خانوادگی با پدر و مادر جداگانه زندگی می کنند؟ 4- دانش آموز دختر که به سن قانونی (18 سال تمام) رسیده اند؟ 5- دانش آموز پسر که به سن قانونی(18 سال تمام) رسیده اند؟ 6- دانش آموزانی که از نظر حقوقی تحت پوشش قیمومیت، امین، سرپرستی خاص، حضانت و .

هستند؟ ** تغییراتی که بعد از 20 سال در نحوه ارائه مدرک تحصیلی دانش آموزان داده شد سه روز بعد از آن نامه، دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش در پاسخ به سؤالات رییس وقت مرکز سنجش آموزش و پرورش نوشت:  1- نظر به اینکه مطابق ماده 1210 قانون مدنی رسیدن به سن بلوغ به منزله رشد می باشد و خلاف آن نیاز به اثبات دارد و از طرفی مفاد رأی وحدت رویه شماره 30 مورخ 3 دی 64 هیأت عمومی دیوان عالی کشور نیز مؤید جواز دخالت این قبیل افراد در تمام امور مربوط به خود (غیر از امور مالی) می باشد.

لذا تحویل مدرک تحصیلی به دانش آموز رشید(بالغ) که مصداق مداخله در امور مالی نمی باشد، از نظر قانونی مجاز می باشد.

لیکن در خصوص دانش آموزان نابالغ، با امعان نظر به ماده 1180 قانون مدنی تحویل مدارک به ولی قهری(پدر و جد پدری)، وکیل یا قائم مقام قانونی دانش آموز مجاز می باشد.

در غیر این صورت به صورت" موردی مکاتبه تا پاسخ لازم ارائه شود .

به  عبارت دیگر، بر اساس این قاعده، مدرک تحصیلی دانش آموزان طبق قانون باید به پدر، جد پدری، وکیل یا قائم مقام قانونی دانش آموز داده شود؛ در این خصوص مدیر یک مدرسه در شهر تهران به خبرنگار فارس گفت: ما در مدرسه زیاد سخت گیری نمی کنیم یعنی پدر یا مادر ممکن است برای ثبت نام به مدرسه بیایند و ما مدارک را تحویل می گیریم.

البته اصولا سخت گیری برای حضور پدر در مدرسه، در پایه های ورودی است چرا که در میان پایه ها، دانش آموزان به صورت اتوماتیک به پایه بالاتر منتقل می شوند و نیازی به حضور والدین در مدرسه نیست.

وی ادامه داد: ارائه مدرک هم فقط برای تحویل مدرک پایان تحصیلات متوسطه، سخت گیری می شود که آن هم اصولا دانش آموزان همراه مادر برای تحویل مدرک می آیند.

  این مدیر مدرسه افزود: مدیران مدارس در یک شرایطی، سفت و سخت قوانین را اجرا می کنند که نگرانی از بابت روابط والدین یا سلامت آنها وجود داشته باشد.

به عنوان مثال وقتی مادر دچار آسیب اجتماعی است یا دعوای والدین به مدرسه کشیده شده باشد.

** مدارس وارد مخاصمات و دعوای مادر و پدری نمی شود وقتی موضوع گلایه ها نسبت به عدم تحویل کارنامه به مادران مطرح شد، به سراغ محمود امانی طهرانی رفتیم و از وی درباره این موضوع صحبت کردیم که آیا از اواخر سال 96 تاکنون چیزی تغییر کرده است؟  امانی طهرانی در این خصوص از تصویب آیین نامه اجرایی مدارس خبر داد و اینکه در این آیین نامه رویکرد تغییر کرده است و به خبرنگار فارس گفت: ما برای پدر و مادر در این امور هیچ تفاوتی قائل نشدیم.

یعنی مدارس راجع به این جور چیزها وارد مخاصمات و دعوای مادر و پدری نمی شود.

همچنین محلی برای زورگویی نمی شود و اصلا وارد این مقوله ها نخواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر مثلا پدر با مدرسه تماس بگیرد و بگوید با خانمم متارکه کردم، اگر آمد پرونده فرزندمان را بگیرد، شما به او ندهید، چه اقدامی باید مدارس انجام دهد؟ ، گفت: پرونده یک چیز و کارنامه یک چیز دیگر است.

اولا دیگر پرونده دانش آموز به عنوان یک پرونده فیزیکی وجود ندارد و پرونده الکترونیکی شده است.

آن فردی که می رود ثبت نام دانش آموز را در مدرسه انجام می دهد، پرونده اتوماتیک از مدرسه قبلی به مدرسه بعدی می آید.

در حقیقت چیزی به نام پرونده فیزیکی مثل همان چیزی که از قبل وجود داشت، وجود ندارد که به یکی بدهند و به دیگری ندهند.

  امانی تصریح کرد: آن فردی که ثبت نام مدرسه بعدی را انجام می دهد می تواند هم پدر و هم مادر باشد.

اگر در یک کاری دستور قضایی آمد، اعمال می کنیم.

از نظر آیین نامه اجرایی، ولی ، ولی است یعنی پدر و مادر است.

** ابهام در واژه ولی در ماده 42 آیین نامه اجرایی مدارس درباره ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان آمده است: حضور یکی از والدین(پدر و مادر) یا قیم/سرپرست قانونی همراه دانش آموز در زمان ثبت نام در هر یک از دوره های تحصیلی ضروری است.

در موارد استثناء به تشخیص مدیر مدرسه، ثبت نام دانش آمور بدون حضور والدین یا سرپرست قانونی بلامانع است .

در تبصره یک ماده 157 نیز آمده است: تحویل پرونده و مدارک تحصیلی دانش آموزان به ولی یا سرپرست قانونی وی با تشخیص مدیر مدرسه بلامانع است .

به رغم تمام صحبت های دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، اما کلمه ولی که در تبصره یک ماده 157 آمده است، ابهام برانگیز شد و برخی گفتند اگر منظور از ولی، پدر و مادر بوده است باید مانند ماده 42 از کلمه والدین استفاده می کرد.

حتی فاطمه قاسم پور رییس فراکسیون زنان مجلس در نامه به سرپرست آموزش و پرورش خواستار توضیح شد.

** ولی هم به پدر و هم مادر اطلاق می شود محمود امانی طهرانی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش سوم مهر امسال(1400) در نامه به مدیرکل دفتر امور مجلس آموزش و پرورش در خصوص تبصره یک ماده 157 نوشت: کلمه ولی مفرد واژه اولیا است و به معنای شخص دارای ولایت می باشد.

این واژه در معنای سرپرست هم به کار می رود.

در شرایط عادی، واژه ولی مندرج در تبصره یک ماده 157 آیین نامه اجرایی مدارس هم به پدر و هم مادر اطلاق می شود و هیچ تفاوتی بین والدین(پدر و مادر) در رسیدگی به امور تحصیل فرزندان خود و اخذ مدرک و پرونده تحصیلی آنها وجود ندارد .

ناگفته نماند که آیین نامه اجرایی جدید مدارس، در ماه گذشته آن هم به صورت اجرای آزمایشی ابلاغ شده است و حتی اگر مدارس به شیوه قبل عمل کرده باشند، جای تعجب نیست چرا که آیین نامه جدید اجرایی در کار نبوده است.

** بخشنامه جدید اداره کل پاسخگویی به شکایت به استان ها اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش، بخشنامه تحویل پرونده و مدارک تحصیلی دانش آموز به والدین یا سرپرست قانونی وی با تشخیص مدیر را به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ کرد.

بر اساس این بخشنامه، در شرایط عادی هیچ تفاوتی بین والدین(پدر یا مادر) در رسیدگی به امور تحصیل فرزندان و أخذ مدارک و پرونده تحصیلی آنها وجود ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، بر این اساس، موضوع ابهام در کارنامه و مدارک تحصیلی دانش آموزان به سرانجام رسید و از این پس، مسؤولان مدارس، سخت گیری نسبت به حضور پدر را در مدرسه نخواهند داشت.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آموزش و پرورش - دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش - آموزش - پرورش - شورای عالی آموزش و پرورش - مادر - نامه - بخشنامه - خبرگزاری فارس - مادران - پرونده - وزارت آموزش - تحصیل - ابهام - مدارس - شورای عالی - روزنامه ها - پدر و مادر - آیین نامه - دیگر - خبرگزاری - واژه - فرزندان - روزنامه - دبیرکل - والدین - رسیدگی - شهریور - یکی از - تبصره

آخرین اخبار سرویس:
این وسایل را در سرویس بهداشتی نگذارید

لرستان؛ سرزمین آبشار ها + تصاویر

آموزش شیرینی پزی / طرز تهیه اغوزکنا یک شیرینی مازندرانی

متن زیبا و عاشقانه چشم انتظاری + جملات کوتاه کپشن و استوری انتظار یار و عشق

داستان زندگی جهنمی و مرگ غمگین ترین خرس قطبی جهان +تصاویر

عکس روز| بازگشت به مدرسه

جزییات برقراری سفر کربلا از زبان رشیدیان/ ثبت نام عتبات از امروز آغاز می شود

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 4 آبان 1400

دلیل ترافیک عجیب تهران/کاهش فوتی ها ناشی از کرونا در پایتخت

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 4 آبان

اوقات شرعی به افق گرگان

پیش بینی هواشناسی در ایران در 4 آبان 1400

اوقات شرعی چهارم آبان ماه در سمنان

تصاویر| عروس نمکی خاورمیانه

احداث پل طبیعت در شهرکرد

مدرسه تلویزیونی ایران، سه شنبه 4 آبان

خوزستان/ پایان تعمیر مدارس آسیب دیده از زلزله اندیکا تا یک ماه آینده

محمدرضا مسیب زاده به سوگ پدر نشست

هواشناسی ایران | کاهش 6 تا 12 درجه ای دمای هوا در نیمه شمالی کشور / پیش بینی بارش برف در ارتفاعات

خوزستان/ پایان تعمیر مدارس آسیب دیده از زلزله اندیکا تا یک ماه آینده

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 4 آبان 1400

پایان واکسیناسیون رانندگان ناوگان حمل ونقل عمومی درون شهری قدس

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی چهارم آبان ماه در استان سمنان

فولاد سنگان 3 مدرسه به آموزش و پرورش خواف تحویل داد

اقدامات پیشگیرانه نقش مهمی در کاهش شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک دارد

کوهسرخ در واکسیناسیون مادران باردار رتبه دوم خراسان رضوی را دارد

پیش بینی کم بارشی در آبان ماه اصفهان

معرفی 6 شهردار به همراه مدیر آب و فاضلاب رودبار به مراجع قضایی

نبود بهداشت، جاده و آب آشامیدنی مشکل اساسی مناطق زلزله زده اندیکا است

ساخت موزه جدید حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلای معلی

چند خبر کوتاه از مناطق مختلف استان قزوین در سوم آبان

احداث پل طبیعت در شهرکرد

خط تفکیک و پردازش زباله در مقصد راه اندازی می شود

ویدئو | آیین افتتاحیه پروژه ملی ارتقای سواد حرکتی دانش آموزان ابتدایی استان خراسان رضوی

رشته های مورد تأیید برای ادامه تحصیل معلمان کدامند؟

فیلم| دردسرهای آموزش مجازی برای دانش آموزان و دانشجویان 30 روستای نیشابور

هشدار زرد هواشناسی برای خراسان شمالی/کاهش 10 درجه ای دمای هوا

افزایش 7000 نفری دانش آموزان منطقه تبادکان مشهد

فعالیت 75 مرکز خدمات غیردولتی کشاورزی در آذربایجان شرقی

پیش بینی بارش پراکنده باران و برف در ارتفاعات استان سمنان

تصاویر| ساخت و ساز بی رویه در کوه های دراک شیراز

نشست قشرهای مختلف مردم با استاندار آذربایجان شرقی

شناسایی 222کودک کار در گلستان

آموزش تصویری ساخت اسلاید پاورپوینت

دانش آموزان زرندی زباله های پارک شهید را جمع آوری کردند

شنیده شدن صدای پای موج ششم کرونا

خودکفایی سه هزار و 469 مددجوی کمیته امداد در اصفهان

مراجعه به مراکز تعویض پلاک در اصفهان فقط با نوبت اینترنتی

مصوبات ستاد ملی کرونا درباره ممنوعیت ترددها همچنان پابرجاست

افرادی که کارت پایان خدمت خود را گم کرده اند بخوانند

حمایت فرهنگی آستان قدس رضوی از خانواده زندانیان

آغاز ثبت سفارش تک جلدی کتب درسی از امروز

پوشش واکسیناسیون در ایران بیشتر از متوسط جهانی

نشان و سایت مرکز دیرینه شناسی کشور رونمایی شد

معرفی 7 شهردار و رییس آبفا به مراجع قضایی

بخشش اضافه خدمت سربازی که معروف شد

غارها جزو مراکز حساس زیست محیطی نیستند؟!

ممنوعیت تردد شبانه تأثیری در کنترل کرونا ندارد

رهاسازی آب برای تامین آب مناطق پایین دست رودخانه زهره

عصرانه خبری شهرهای ایران در سوم آبان ماه

پلیس راهور: ممنوعیت ترددها همچنان پابرجاست

محور کرج - چالوس یک طرفه شد

مدارس قزوین بعد از تکمیل واکسیناسیون کرونای دانش آموزان بازگشایی می شود

رها سازی آب برای تامین آب مناطق پایین دست رودخانه زهره

ممنوعیت تردد های کرونایی همچنان پابرجاست

هشدار نسبت به پیش بینی بارش و لغزندگی جاده های آذربایجان غربی

واحدهای صنعتی شهرستان ری شبانه روزی پایش زیست محیطی می شود

واکسن زدن 74 درصد دانش آموزان تهرانی

اجرای طرح 10 روزه لایروبی و رسوب برداری انهار در منطقه 20

آموزش از راه دور برای دختران افغان

هشدار محیط زیست نسبت به احتمال وقوع حریق در طبیعت همزمان با پاییز کم بارش

پلیس راهور: خبر لغو محدودیت های شبانه صحت ندارد / پیشنهاد دادیم، ستاد کرونا هنوز تصمیم نگرفته

ساخت مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در گچساران

هواشناسی بوشهر: خلیج فارس تا سه شنبه مواج است

ضعف عضلات شانه ای دانش آموزان دختر

فیلم| امداد فرهنگی در مناطق زلزله زده اندیکا

74 درصد دانش آموزان تهرانی واکسن زدند/ ثبت نام 64 هزار دانش آموز جدید در شهرستان های پایتخت

آیا شرایط برای بازگشایی مدارس مهیا است؟

برگزاری نخستین دوره مسابقات رباتیک رایکاپ در قم با مشارکت سازمان زیباسازی شهرداری قم

تقدیر از 500 دانش آموز برتر خانواده تاکسیرانی قم

آغاز بهسازی مسیر قزوین- رازمیان

نمایشگاه دستاورد های واحد های آموزشی_تخصصی حوزوی در قم

دیدار استاندار خراسان رضوی با جانبازان 70 درصد دفاع مقدس

هشدار پلیس راه درباره لغزندگی جاده های کوهستانی مازندران

پیگیری کارت های پایان خدمت و معافیت پیدایشی یا عودتی

توقف طرح ممنوعیت تردد شبانه در اصفهان

امضای تفاهم نامه همکاری علمی پلیس و دانشگاه بین المللی اهل بیت

حقوق معلمان بعد از اجرای طرح رتبه بندی چقدر خواهد شد؟

فیلم| امداد فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان در مناطق زلزله زده ی شهرستان محروم اندیکا

دست به چسب شدن فعالان محیط زیست انگلیس

اعلام اسامی مدال آوران دوره تابستان المپیاد علمی کشوری شیمی 1400

نمایشگاه «یک قدم مورچه ای» با موضوع بازی و سرگرمی

درخشش اعضای کانون در مسابقه نقاشی جوانه های مهر، دانش و ترافیک

برگزاری کلاس های حضوری در مدارس هرمزگان

استاندار قزوین: شهرداری ها برای تأمین تبلت دانش آموزان محروم وارد عمل شوند

شبانه روزی شدن فعالیت گرمخانه آقایان در کرج

آبگرفتگی در بندرعباس پس از بارندگی کوتاه

زمان بازگشایی مدارس در مقاطع تحصیلی مختلف اعلام شد

لزوم اصلاح ساختار آموزش و پرورش

کلنگ زنی بنیاد بچه های بهشت طلایی آسمان در گچساران

روایت رفع ابهام از واژه «ولی» در مدرسه!/ پای دعوای پدر و مادر از مدارس قطع شد

روایت رفع ابهام از واژه «ولی» در مدرسه!/ پای دعوای پدر و مادر از مدارس قطع شد