مطالب مرتبط:
بهترین گل ملی و باشگاهی اسطوره پرسپولیسی ها
علی لندی؛ اسطوره ایثار و فداکاری است
پرده دیگری از جنایات ارتش میانمار؛ در روستای «یاو» چه گذشت؟
دانشگاه فنی وحرفه ای در سیاست های جدید خود پیوند آموزش، تولید و اشتغال را دنبال می کند و به دنبال قرار گرفتن در بطن جامعه است
نگاهی به فروش فیلم های سینمایی روی پرده
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 19:252021-09-25فرهنگي

پیوند پرده خوانی و اسطوره


«پیر نقالان حضرت آدم است، آن گاه که مأمور شد اسماء الهی را به سمع و نظر فرشتگان برساند.

» - ایسنا/اصفهان در رسائل فتیان آمده: پیر نقالان حضرت آدم است، آن گاه که مأمور شد اسماء الهی را به سمع و نظر فرشتگان برساند.

محمد عیدی، رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در نشست اسطوره و کاربرد که در عمارت تاریخی سعدی برگزار شد، گفت: جامعه ای که اسطوره های خود را فراموش کند، به اسطوره های دیگران دل خوش می کند و این اتفاق موجب می شود که فرزندان جامعه نسلی بی پناه و آسیب پذیر شوند.

وی افزود: مجموعه فرهنگ عاشورایی دارای آیین های بسیار گسترده ای است که بخشی از آن ها در ایام محرم و صفر برگزار می شود و بخشی از آن ها در طول سال جریان دارد و فرآیند تأثیرگذاری بر روی مخاطب با توجه به درون نمای مذهبی جامعه ایرانی را همچنان در پی دارد.

عیدی با بیان اینکه در حوزه انسان شناسی شهری، در مبحثی به نام بوم شناسی سمبلیک شهری، انگشت تأکید بر روی این موضوعات می گذرد، ادامه داد: سقاخانه ها در شهر در کنار تکایا و حسینیه ها وظیفه داشتند روایت عاشورایی همچنان در شهر ادامه داشته باشد و متوقف به زمان و مکان نباشد و اتفاقاً یکی از ویژگی پدیده های اسطوره ای، بی زمانی و بی مکانی آن پدیده هاست.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، با بیان اینکه ارکان سه گانه پرده های نگاری خیالی شامل روایت، نقاشی دراماتیک و نقال است، یادآور شد: هنر پرده نگاری یا خیالی نگاری یا به قول بهروز غریب پور صورت خوانی، یک هنر به اصطلاح فقیر اما نمایشی بسیار غنی است که بر محور کنش ساده و بی پیرایه اما کامل و پیچیده نقاد با ایجاد صحنه های گفتاری و دکورهای زبانی که به وجود می آورد، شکل می گیرد.

عیدی به تعبیر خانم گله داران از این هنر با عنوان نقش نقال و نقل نقاش اشاره و اظهار کرد: نقل نقال و نقل نقاش در کنار عناصر اجرایی، تصویر و ایجاد فضاهای چند ساحتی موجب تأثیرگذاری بیشتر بر مخاطب شده و انتقال معنا را تسهیل کند.

تقویت هویت ملی از طریق نقالی رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه این هنر وظیفه تحکیم هویت ایرانی و اسلامی ما را در خلال قرون به خوبی انجام داد، تأکید کرد: زبان در پرده های خیالی نگاری، فارسی است که یکی از ارکان هویتی ما تلقی می شود و توسط سخنوران کارآزموده و ماهر که به صورت سنتی این هنر را می آموخته و احاطه کاملی بر ادبیات فارسی، چه منثور و چه منظوم داشته اند، در لایه های گوناگون جامعه تسری می یافت و نهادینه می شد.

وی افزود: انتباه بر چارچوب جغرافیای ما که همان ایران فرهنگی باشد، در این خیالی نگاری ها بسیار موردتوجه قرارگرفته؛ به عبارتی این ها حافظان هویت ایرانی اسلامی بودند که جامعه را نسبت به این مؤلفه ها آگاه و متوجه می کردند.

عیدی گفت: مفهوم پرده های خیالی نگاری اولین بار توسط استاد حسین قوللر آقاسی به کار رفته و عبارت جالبی نیز دارد که می گوید: سر ما خیال ماست، آنجا که خیال ما با راه بیاید، آنچه را که می خوانیم و می شنویم را، اگر بوم و رنگ نباشد، نقش و نگارشش را در ذهنمان تصویر می کشد.

وی اظهار کرد: یکی از ویژگی های پرده های خیالی نگاری، آیینه تمام نمای خوب و بد مردمی است که در طول تاریخ زندگی می کرده اند، چراکه برخاسته از بستر جامعه و حتی پاسخگوی نیاز فرهنگی جامعه بوده و اعتقادم بر این است، نقالان بار فرهنگی جامعه خودشان را به خوبی به دوش کشیده اند، چیزی که امروزه متأسفانه کمیت ما در آن لنگ است.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به رویکرد تاریخی به پرده خوانی توضیح داد: افزون بر هزار سال این هنر تداوم داشته و نمی توان مبدایی برای آن مشخص کرد اما بر مبنای اسنادی که به دست ما رسیده، در ایران و جغرافیای فرهنگی آن و در هنر مانوی، شکلی از پرده خوانی را داریم، می دانید که مانی یک دین تلفیقی از آیین های زرتشتی، بودایی، میتراییسم و مسیحی را آورد و اعتقادش بر این بود هنر تصویر می تواند انتقال آموزه ها را بهتر انجام بدهد و به درستی چنین اعتقادی داشت زیرا در دوره کوتاهی گستره وسیعی از مخاطبان را تحت آموزه خود داشت.

عیدی ادامه داد: در هندوستان نیز هنر پرده خوانی را داریم که اتفاقاً در قالب ابعاد، کارکرد و موضوع شباهت هایی هم با ایران دارد، ضمن اینکه آیین های نمایشی و تئاتر در هندوستان ریشه دینی دارد، در یونان تئاتر در مقابل خدایان قرار می گیرد اما در هندوستان مخلوق خدایان بوده است، یعنی تئاتر را خلق کرده اند که بندگان با آن ها سخن بگویند و سخن بندگان را بشنوند.

وی با بیان اینکه ایرانی ها دین اسلام را پذیرفتند اما میهن شیفتگی (شوونیسم) عربی را نمی خواستند بپذیرند، گفت: سلطه حکومت اموی، تحقیر عناصر ایرانی بود و مستند این گفته کتاب تاریخ تشیع نوشته دکتر رسول جعفریان است.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان تصریح کرد: ایرانی ها می خواستند اسلام را داشته باشند ولی ایرانی بمانند و شاهنامه فردوسی حاصل این اتفاق است، این وضعیت بعدها در زمان غزنویان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان نیز ادامه پیدا کرد و عناصر مخالف بسیاری داریم که حکومتگر هستند اما در زمان سلسله صفوی، دولت ملی تشکیل می شود زیرا ایرانی ها آن ها را فرزند ایران می دانستند.

عیدی با بیان اینکه از زمان صفویه ما هم ملت سازی می کنیم و هم به لحاظ مذهبی خودمان را هویت سازی می کنیم، یادآور شد: در این مقطع از یک طرف حکومت عثمانی را داریم که فزونت خواه است و خود را خلیفه اسلامی می داند و از طرفی فشار ازبک ها را داریم و در این زمان مذهب شیعه اثنی عشری، به عنوان مذهب رسمی ایران معرفی می شود.

به گفته وی، پرده خوانی که در زمان آل بویه شروع شده و رگه هایی از مذهب شیعی در درون لایه های اجتماعی رشد کرده بود، در زمان صفویه خود را بروز و ظهور داد.

رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان افزود: در این زمان، یکی از عناصر مهم پرده خوانی و شکل گیری خیالی نگاری ها یعنی محتوای داستان به وجود می آید و ادبیاتش شکل می گیرد؛ شخصیتی مانند ملاحسین واعظ کاشفی کتاب روضه الشهدا را می نویسد و فارغ از اینکه چقدر این داستان ها سندیت دارد، به عنوان یک دراماتوژ بسیار قوی عمل کند، یعنی اینکه چگونه داستان به گونه ای بیان می شود که مخاطب را تحت تأثیر قرار بدهد؛ بحث می کند.

عیدی اسطوره و فرهنگ عامه (فولکلور) را عناصر قوام بخش جامعه دانست و گفت: بسیاری از باورهای عامیانه ما خاستگاه های اسطوره ای دارند و قاطبه آیین هایی که در بدنه جامعه شکل می گیرد، کلید آن را باید در فرم اندیشه اسطوره ای جستجو کنیم که خوشبختانه در این زمانه این مباحث رشد یافته و به آن توجه شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، این کارشناس فرهنگی تأکید کرد: جامعه ای که اسطوره های خود را فراموش کند، به اسطوره های دیگران دل خوش می کند و این اتفاق موجب می شود که فرزندان این جامعه نسلی بی پناه و آسیب پذیر شوند.

متأسفانه در جامعه امروزی چنین وضعیتی داریم، در فیلم های انیمیشن کارتونی که کودکان ما تماشا می کنند، از اسطوره های یونانی و بریتانیایی استفاده می شود؛ مانند قنطورس(نیم اسب و نیم انسان)، پیگاسوس(اسب بالدار)، مینوتور(نیم تنه انسان و گاو) یا پری دریایی که ریشه در فرهنگ مردم بریتانیا دارد و یا عروسکی مانند باربی که به کمک رسانه تبدیل به یک اسطوره می شود تا آنجا که مؤلفه های زیبایی شناختی را تغییر می دهد و حتی روی فیزیک انسان تأثیر می گذارد.

اما به همان اندازه به جای رستم از هرکول، به جای چشم اسفندیار از پاشنه آشیل یا به جای رستم زاد از سزارین استفاده می کنیم و هیچ توجهی هم نداریم که این ها می توانند الگوی اسطوره جامعه ای باشند که متناسب با ضرورت زیست بومی این جامعه شکل گرفته اند.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم اسطوره را تعریف کنیم، می توان از نگاه تاریخی یا مردم شناسی یا جامعه شناسی یا از زاویه روانکاوانه به آن پرداخت، گفت: اسطوره واقعیت ذهنی فربه شده ای است که تبدیل به یک امر مقدس شده و قابلیت تکثیر و تکرار دارد که دکتر مهوش واحد دوست در کتاب رویکرد علمی به اسطوره شناسی به آن اشاره دارد و دکتر بهمن نامور مطلق نیز در کتاب اسطوره شناسی تعریف هر نمادی که دارای روایت شد، به اسطوره تبدیل می شود را ارائه می کند.

به گفته عیدی، اسطوره با افسانه متفاوت است زیرا اسطوره یک واقعیت ذهنی باورمند شده اما افسانه داستان غیر واقعی است، مانند کتاب کلیله ودمنه و بیشتر جنبه تربیتی دارد.

رابطه فرهنگ عامه با اسطوره وی ادامه داد: فرهنگ عامه که نسبت بسیار زیادی با اسطوره دارد، شامل دانستنی ها، باورها، رفتارها و حتی فضاهای کالبدی حاصل تجربه مردم است و چندان کاری به منطق و علم ندارد و تا زمانی که کارکرد دارد، از آن استفاده می شود؛ با یک قید که هم تفکر اسطوره ای و هم تفکر فرهنگ مردم، ساختار تجزیه و ترکیبش با ساختار ذهن منطقی متفاوت است و افرادی که اهل این نوع مطالعات هستند، کتاب کارکردهای ذهن در جوامع عقب مانده اثر برول را مطالعه کنند.

عیدی تصریح کرد: اگر با تأسی از مدل بهروز غریب پور، مثلثی را فرض کنیم که یک ضلع روایت و داستان، یک ضلع نقاشی دراماتیک و یک ضلع نقال است، به قول آقای غریب پور با یک هنر مقدس در تمام ابعاد مواجه هستیم، از این حیث که معتقدیم فرآیند پرده خیالی نگاری از داستان تا نقالی و پرده خوانی تبدیل به مؤلفه های اسطوره شناختی شده است.

به گفته رییس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، ضلع داستان پرده های خیالی نگاری یا حماسی یا ملی بوده که منبع آن بیشتر شاهنامه بوده و منبع حماسی مذهبی نیز قرآن، روایات، کتاب روضه الشهدا و دیگر منابع است.

این کارشناس فرهنگی تأکید کرد: پرده های خیالی نگاری مذهبی باید حول محور شخصیت های مذهبی و دینی باشد و حدود مقدس را رعایت کند، اما نکته اینجاست که این هم از ادبیات اسطوره ای ما مایه گرفته است، یعنی با توجه به ضرورت های زیستی زیست بوم ایران و در خلال ادوار تاریخی، گویی شخصیت ایرانی در این پرده ها نشسته و پاسخگوی نیاز فرهنگی جامعه است و به همین دلیل کارکردهای خود را همچنان حفظ کرده است.

وی با طرح این سؤال که چرا ساختار داستان اسطوره ای است، یادآور شد: محتوای داستان های نقالی در ساختارهای اسطوره ای تنظیم شده اولاً روایت قصه در قصه است؛ یعنی برخلاف سنت ارسطویی، قصه های تبعی و فرعی مقوّم قصه اصلی است، ثانیاً قصه مرکب است، یعنی گاه نقال از قول خودش قصه می گوید و گاه از زبان کاراکترهای روی پرده صحبت می کند و اتفاقاً این دو ویژگی موجب شده محتوای داستان پرده های خیالی نگاری، فرم اسطوره ای به خود بگیرد و قابلیت بیان اسطوره ای داشته باشد.

عیدی درباره نقاشی دراماتیک نیز گفت: وقتی محتوای داستان ساختار اسطوره ای به خود می گیرد، طبیعتاً نقاش هم تابعی از این وضعیت است، پرده های خیالی نگاری درون مایه مقدس داشته و بسیار موردتوجه است و مشخصه نقاش هم این است که باید مخلص باشد و حس و حال دینی داشته باشد، حتی در پرده خیالی نگاری ملی نیز این حال دینی تأثیر گذاشته و خیال مرز زمان و مکان را می شکافد و از بین می برد.

به گفته وی، در پرده خوانی باید به موضوع عینیت بخشی به قهرمانان تاریخی یا حماسی در ساختار اسطوره ای که نقش محوری دارند توجه شود و هیچ چیزی در پرده نباید مخل شخصیت های اسطوره ای باشد.

خصوصیات قهرمانان پرده های خیالی نگاری رییس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان اظهار کرد: اینکه در پرده های خیالی نگاری افرادی چون استاد حسین قوللر آقاسی، طبیعت سازی نکرده و آگاهانه از آن پرهیز می کردند، به این دلیل بود که نباید مخاطب در پرده توجهش به غیر قهرمانان و اسطوره ها باشد.

عیدی افزود: شخصیت های درون پرده های خیالی نگاری، تحت تأثیر سنت اسطوره ای ایران تبدیل به اسطوره هایی می شوند که چهره هایی متین و بشاش دارند و کسانی هستند که بر سرنوشت خودآگاه هستند و خود تدارک دهنده تقدیری هستند که برایشان پیش می آید و در شاهنامه این صفت را ملاحظه می کنید، برعکس کسانی که ضدقهرمان هستند، خصوصیاتی مخالف قهرمانان دارند.

وی در ادامه به ارائه تعریف از نماد و نشانه پرداخت و گفت: نماد، دلالت بر چند مفهوم درونی دارد، در پرده های خیالی نگاری چنین مرسوم است که 366 شخصیت یا چهره باشد و 72 مجلس، که عدد 366 چهره ممکن است دلالت بر روزهای سال داشته باشد اما در حساب ابجد نیز معنای مقدسی دارد، خاصه در نحله های رازورانه چون حاصل جمع 256 که عدد نور است و 110 که معادل علی است و از نظر ابجد می شود "نور علی"، عدد 72 نیز مضرب 8 و 9 است که هر دو عدد مقدس هستند.

وی تأکید کرد: پرده های خیالی نگاری تحت تأثیر مبارزه دائمی بین خیر و شر است و در تفکرهای مختلف به عنوان یک اسطوره ریشه دار با آن مواجه هستیم، همچنین در پرده خیالی نگاری طبیعت سازی نمی شود اما روی آب و نقش در اتفاق کربلا تأکید می شود که آب اینجا یک اسطوره قوی است که جزیی از واقعه بوده و آن را تکمیل می کند.

عیدی پیرامون نقل نقال نیز گفت: نقالی یک امر مقدس است و پیوندهای اسطوره ای دارد، در رسائل فتیان که منشور شغلی است، آمده است: پیر نقالان حضرت آدم است، آنگاه که مأمور شد اسما الهی را به سمع و نظر فرشتگان برسد.

به عبارتی اتصال یک شخصیت به نام نقال به یک سراسطوره به نام حضرت آدم، فعل نقالی را به یک امر مقدس تبدیل کرده، ضمن اینکه این هنر امتداد یک مسیر تاریخی است و باید صفات دراویش را داشته باشد و بتواند در نقل حماسی مذهبی خود مردم را بگریاند.

این کارشناس فرهنگی یادآور شد: در آیین نقالی که شامل محتوای اسطوره ای و حماسی، نقاشی خیالی نگاری و نقل نقال است، پرده های خیالی نگاری در فرآیند یک دوره تاریخی در خلال قرون متمادی وظیفه خود را برای تحکیم بنیان مایه های هویت ایرانی، اسلامی به خوبی انجام داده و اتفاقاً توجه به جنبه های اسطوره ای فراوان موجب شکل گیری فرآیند جامعه پذیری شده است.

عیدی تأکید کرد: بعد از بزرگانی چون استاد قوللر آقاسی و محمد مدبر نتوانستیم یا نخواستیم تجربه ای تمام عیار و مواجهه ای با این هنر داشته باشیم تا بتواند پاسخگوی نیازهای فرهنگی زمان ما باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اسطوره - رییس سازمان فرهنگی - جامعه - حضرت آدم - شهرداری اصفهان - فرهنگ عاشورایی - برگزار - اصفهان - عمارت تاریخی - جامعه ایرانی - انسان شناسی - رییس سازمان - فرهنگ - پرده خوانی - محرم و صفر - ایام محرم - عیدی - الهی - عاشورایی - اجتماعی - فرزندان - شهرداری - بی پناه - کاربرد - گسترده - تاریخی - فرهنگی - سازمان - ایرانی - فرآیند

آخرین اخبار سرویس:
میترا حجار آخرین بازیگر «بی مادر» شد/ رونمایی از نخستین عکس فیلم

نیسان آبی منوچهر هادی به کجا می رسد؟

فراخوان بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر اعلام شد

پیام تبریک انجمن منتقدان سینما به مدیرکل روابط عمومی و مشاور سازمان سینمایی

اعطای گواهی درجه یک هنری به سعید بیابانکی

افسانه چهره آزاد و شاهرخ فروتنیان چهل سال کنار هم

موسوی: برخی اعتراضات فیلمسازان به حق است/ کمبود امکانات خشم می آفریند

ماجرای ضرب و جرح یک سالمند در بروجرد+ فیلم

آخرین خبر از سریال «نون خ»: حضور شخصیت محبوب قطعی شد

کتابی برای رام کردن روباه سرکش همچون سگ

عذرخواهی بیوک میرزایی به خاطر جنجال یک کلمه +فیلم

نقاشی دیواری ؛ هنر بانوی دامغانی در حیاط خانه

نشست خبری جشنواره فیلم کوتاه

ماهنامه «آرمان هنر» منتشر شد

ساعد سهیلی و همسر خارجی اش در پاریس /عکس

«تعارض» راهی ایتالیا می شود

11 داستان از بوی گرم شکوفه های بادام و جشنواره خاتم

درخشش تصویرگران ایرانی در جشنواره براتیسلاوا

پژمان بازغی و دخترش نفس+عکس

مایکل کین از دنیای بازیگری خداحافظی کرد

پافشاری برای برگزاری «گلدن گلوب» حتی بدون پخش تلویزیونی

هر بازیگر چقدر فالوئر دارد مهم است، نه معضلات جامعه

فرهنگ بان هشتم و تجلیل از احمد سمیعی گیلانی

ساعد سهیلی و همسر خارجی اش در پاریس /عکس

کتاب «پاییز در قطار» به زبان تامیلی منتشر شد

اعطای گواهی درجه یک هنری به سعید بیابانکی

تصاویر/ تغییرات شوکه کننده سلبریتی های ایرانی در گذر زمان

قصه های تصویری فرماندهان دفاع مقدس برای کودکان چاپ شد

برگزیدگان مهرواره هنرهای نمایشی «کی می تونه؟» معرفی شدند

راه یابی اثر عکاس خراسان شمالی به نمایشگاه ایران من

محمدحسین فرح بخش : حس نوستالژیک نسبت به سینما عصر جدید حقه بازی و دروغ است

پخش مجموعه «سه شنبه 14 جولای» از امشب ساعت 18 شبکه یک

متن و حاشیه سریال کره ای پرطرفدار این روزها/ راز بقای «بازی مرکب» چیست؟

جلف بازی فلور خانم با آهنگ خارجی تو خیابون؛ تیپشم که نگم اصلا!

عذرخواهی بیوک میرزایی به خاطر جنجال یک کلمه/ فیلم

بررسی نقش بنیادهای فورد، کارنگی و راکفلر در اوج گیری قدرت آمریکا

جزییات مراسم تشیع پیکر جمشید سماواتیان اعلام شد

«کوپه شماره 6» با «قهرمان» فرهادی رقابت می کند؟

سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به خط پایان رسید

میترا حجار آخرین بازیگر «بی مادر» شد

فیلمی هولناک از کتک زدن مرد سالمند در خانه سالمندان بروجرد!

پخش «سه شنبه 14 جولای» از امشب ساعت 18 شبکه یک

الیور توییست برای چندمین بار ترجمه شد

آغاز اکران سراسری فیلم «قصیده گاو سفید» در فرانسه

رمان «من مهدی آذر یزدی هستم» منتشر شد

فیلم کتک زدن سالمندان در مرکز زیرنظر بهزیستی درست است

خلاصه داستان قسمت 40 سریال ترکی آپارتمان بی گناهان

لباس منشوری «کتایون ریاحی» غوغا به پا کرد/ عکس

بازیگر «نون خ»: حضورم در فصل چهارم سریال، صد درصد است

کشف حجاب دختر بزرگ خانم بازیگر/عکس

کتاب «پاییز در قطار» به زبان تامیلی منتشر شد

«بانو قدس ایران» از چهارشنبه اکران می شود

پست تلخ حامد کمیلی برای سریال قبله ی عالم

«پاییز در قطار» محمدکاظم مزینانی به زبان تامیلی منتشر شد

پایان جشنواره فیلم شارجه/ «گردو» نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم

مرگ یزدگردِ بهرام بیضایی، سیاژن را به چالش می کشد

ساعت و روز نمایش 7 فیلم حاضر در دومین دوره «نگاهی بر سینمای چین»

ارسال 86 اثر به مهرواره هنرهای نمایشی «کی می تونه» در گیلان

«سنگبال» کاندید جایزه بزرگ جشنواره هانوفر آلمان شد

فیلم/ عذرخواهی بیوک میرزایی به خاطر جنجال یک کلمه

کتاب «دیوارها سخن می گویند» رونمایی می شود

داوری یک فیلمساز ایرانی در چهاردهمین جشنواره جیپور هندوستان

بیوگرافی جمشید مشایخی و همسرش

ماجرای ضرب و شتم سالمندان در بروجرد + فیلم

رقیب قهرمان فرهادی به رقابت اسکار آمد

نشست خبری جشنواره فیلم کوتاه تهران

«بانو قدس ایران» از چهارشنبه اکران می شود

اعلام فراخوان بخش رقابتی جشنواره موسیقی فجر

رقیب اصغر فرهادی وارد رقابت اسکار 2022 شد

«من مرگ را زیسته ام» به تلویزیون رسید/ تراژدی بعد از وقوع زلزله

نگاهی به پدر غایب | ناهید شمس

معرفی برگزیدگان یک مسابقه آهنگسازی جایزه رضا کروریان

جشنواره ادبی با طبیعت مهربان

فراخوان بخش رقابتی سی وهفتمین جشنواره موسیقی فجر منتشر شد

روش تهیه دانُک | آشی خوشمزه از خطه خراسان

صوت | تلاوت استاد عبدالباسط از سوره «تکویر» و «فجر»

تعطیلی پروژه های فیلم و تلویزیون آمریکا/ احتمال اعتراض گسترده هست

«سه شنبه 14 جولای» روی آنتن شبکه یک می رود

«اقتباس در سینما» میزبان علی نصیریان شد

بیان مفاهیم علمی به زبان ساده در مسابقه روزنامه نگاری علم جایزه مصطفی(ص)

راز و رمز موزه فرش ایران

«بانو قدس ایران» از این هفته اکران عمومی می شود

«من مهدی آذر یزدی هستم»

مسیر خاموش به کره جنوبی می رود

مجموعه داستان «بوی گرم شکوفه های بادام» منتشر شد

نیما شاهرخ شاهی با استایل ترسناک ظاهر شد/ عکس

«زندگی استاندارد» در 9 قسمت تولید شد/ پخش همزمان با هفته استاندارد

میترا حجار بازیگر بی مادر شد

برخورد با خاطیان خانه سالمندان در بروجرد

بازی مرکب؛ طغیانی ناقص علیه تمدن غرب

ماجرای سوتی بیوک میرزایی روی آنتن زنده و عذرخواهی از اژه ای + فیلم

بهترین هتل‌های شمال برای اقامت را بشناسید

دینامیت تا 1401 روی پرده می ماند

بانو قدس ایران به نمایش درمی آید

شب های خیمه شب بازی در پهنه رودکی

نخستین تصویر از میترا حجار در فیلم «بی مادر»

پافشاری برای برگزاری گلدن گلوب حتی بدون پخش تلویزیونی

ثبت 11 خانه تاریخی همدان در فهرست آثار ملی ایران

میترا حجار به بازیگران »بی مادر« پیوست

ادامه اکران «دینامیت» تا نوروز 1401

پیوند پرده خوانی و اسطوره

پیوند پرده خوانی و اسطوره