مطالب مرتبط:
واکسیناسیون 67.3 درصدی بالای 18 سال آذربایجان شرقی
استخدام منشی با بیمه، عیدی و سنوات در شرکت بارمان صنعت برتر ایرانیان
شفاف سازی از لیست بلند بالای طلبکاران استقلال
ویترین روزنامه ها/انتقاد «آفتاب یزد» به نبود راهکاری برای رفع آلودگی هوا/گزارش خواندنی«اعتماد» از راویان مصور جنگ تحمیلی/هشدار«ابتکار» به تاثیرات آموزش آنلاین بر حواس پرتی دانش آموزان
خبر مهم ابراهیم رییسی برای خریداران دلار/ چراغ سبز ریاض و برجام به نرخ ارز!
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 15:502021-09-25پزشكي

نرخ بالای آلودگی هم زمان با دو سویه کووید 19 و نیز آلودگی با سویه های نوترکیب در ایرانیان


استاد دانشکده زیست شناسی پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که نتایج بررسی ها حاکی از نرخ نسبتاً بالا از آلودگی هم زمان با دو سویه SARS-COV-2 و آلودگی با سویه های نوترکیب یافته در ایرانیان آلوده به این ویروس است، - استاد دانشکده زیست شناسی پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که نتایج بررسی ها حاکی از نرخ نسبتاً بالا از آلودگی هم زمان با دو سویه SARS-COV-2 و آلودگی با سویه های نوترکیب یافته در ایرانیان آلوده به این ویروس است، گفت: پیامد این موضوع می تواند ظهور سویه های جدید باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر الهه الهی در سخنرانی علمی با موضوع نرخ نسبتاً بالا از آلودگی هم زمان با دو سویه SARS-COV-2 و آلودگی با سویه های نوترکیب یافته در ایرانیان آلوده به این ویروس با بیان این که در این خصوص چهار پژوهش توسط گروه ما انجام شد، اظهار کرد: در تعریف سویه جدید، دو شاخص را باید مد نظر قرار داد.

یکی وجود تغییر توالی نوکلئوتید در ژنوم ویروس مدعی جدید بودن در قیاس با توالی مرجع است.

(توالی مرجع توالی ماده ژنتیک ویروس هایی است که در ابتدای شروع همه گیری کرونا در چین گزارش شده است).

ایجاد تغییر در ماده ژنتیک ویروس کرونا پدیده ای بسیار رایج وی با بیان این که ایجاد تغییر در ماده ژنتیک ویروس عامل کرونا پدیده ای بسیار رایج است، افزود: دومین شاخص سویه جدید شیوع نسبتاً بالای توالی جدید میان توالی های گزارش شده است.

هر توالی جدید معرف سویه جدید نیست.

دکتر الهی ادامه داد: توالی نوکلئوتیدی ژنوم همه اعضای یک سویه خاص لزوماً عیناً یکسان نیست و آنچه در همه افراد یک سویه مشترک است، وجود یک یا بیش از یک تغییر خاص نسبت به توالی مرجع است.

این تغییرات مشترک، تغییرات برچسب (Tag variations) سویه مد نظر هستند.

استاد پردیس علوم دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: توالی ژنوم ویروس های جدا شده در مناطق مختلف دنیا تعیین و در انواع بانک های داده ها ثبت می شوند.

پایگاه GISAID یکی از مهم ترین و معتبرترین این موارد است.

احتمال بیشتر بروز تغییر در ژنوم ویروس کرونا در افرادی با مشکل سیستم ایمنی وی در پاسخ به این پرسش که تغییرات در ژنوم ویروس ها از کجا می آیند؟، گفت: مهم ترین منشاء تغییرات، اشتباهاتی است که ضمن همانندسازی ژنوم تازه وارد شده به سلول میزبان رخ می دهند.

این گونه اشتباهات ممکن است در سلول های افراد با مشکل در سیستم ایمنی بیشتر رخ دهد، چون این افراد ممکن است ویروس را با تأخیر رد کنند و به ویروس فرصت بیشتری برای ایجاد تغییر ضمن همانندسازی بدهند.

فرآیند نوترکیبی دومین علت در ایجاد تغییر ژنوم ویروس پس از اشتباه در همانندسازی استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران تصریح کرد: پس از اشتباه در همانندسازی، فرآیند نوترکیبی ممکن است مهم ترین منشاء توالی های جدید ژنوم باشد.

دکتر الهی در ارتباط با سویه های دیگر، تصریح کرد: در فوریه 2020 کمی پس از آغاز همه گیری، تنها 103 توالی در اختیار داشتیم.

از بررسی این ها گروهی نتیجه گرفتند که این توالی ها به دو سویه (L/S) قابل دسته بندی هستند؛ یکی سویه مرجع و دیگری که نسبت به سویه مرجع تغییرات خاصی در دو نوکلئوتید داشته است.

وی افزود: گروه ما در ادامه این طبقه بندی، همه حدود 3000 توالی با کیفیت خوب موجود در پایگاه GISAID در اوایل آوریل سال 2020 را بررسی و توالی ها را در 13 گروه اصلی (H1- H13) دسته بندی کرد.

این استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران افزود: بیش از 95 درصد توالی ها متعلق به این گروه ها بودند و حدود 70 درصد متعلق به سه گروه H1 – H3 بودند.

دکتر الهی با بیان این که گروه H1 حدود 45 درصد توالی ها را در برداشت، ادامه داد: گروه H2 همان گروه S با دو تغییر بود که قبلاً دیگران تعریف کرده بودند.

گروه H1 با چهار تغییر برچسب تعریف می شد و جالب این که وجود هر یک از این ها وجود سه تغییر سه مورد دیگر را با احتمال بیش از 95 درصد تضمین می کرد.

وی خاطرنشان کرد: به گفته دیگر با بررسی تعداد کم نوکلئوتید اطلاعات زیاد درباره ژنوم 30 هزار نوکلئوتیدی ویروس به دست می آمد.

درصدی از توالی های هر گروه اصلی، از جملهH1، علاوه بر نوکلئوتیدهای برچسب خود، یک یا دو تغییر دیگر نیز داشتند.

آن ها زیرگروه های گروه اصلی تلقی شدند.

H1a و H1b دو زیر گروه H1 بودند.

H1، H1a و H1b به ترتیب توسط GISAID کلدهای G, GR, و GH خوانده می شوند.

هیچ توالی با کیفیت از ایران در اوایل آوریل 2020 در پایگاه GISAID وجود نداشت استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: هیچ توالی با کیفیت از ایران در اوایل آوریل 2020 در پایگاه GISAID وجود نداشت.

اما توالی های ناقص موجود از ایران را پیشنهاد دادند که به سه گروه شایع در دنیا (H1 – H3) تعلق ندارند، بلکه به گروه نسبتاً نادر H5 تعلق دارند.

دیرتر، وقتی تعداد محدود توالی های ژنومی با کیفیت از ایرانیان آلوده شده در اوایل همه گیری ثبت شدند، بررسی ها تایید کردند که ویروس های آن زمان حقیقتاً به گروه H5 تعلق دارند.

دکتر الهی ادامه داد: برای نشان دادن استمرار یا نداشتن استمرار نتایج حاصل از بررسی توالی های سه ماه نخست همه گیری، در پژوهش دوم همه حدود 75 هزار توالی گزارش شده بین ژوئن و نوامبر 2020 بررسی شدند.

وی خاطرنشان کرد: معلوم شد که برچسب ها هنوز درست هستند، اما فراوانی نسبی گروه ها در جهان خیلی عوض شده بود، به نحوی که H1 که قبلاً حدود 45 درصد توالی را در بر داشت، اکنون بسیار شایع تر شده است و در حال در بر گرفتن همه توالی ها در دنیا است.

استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران گفت: از این رو، به تعیین زیرگروه های شایع H1 پرداختیم.

سه زیر گروه اصلی H1a، H1b، و H1r بودند.

جالب این بود که H1r اصلاً میان 3000 توالی از اوایل همه گیری وجود نداشت و در فاصله تا نوامبر تکامل یافته بود.

وجود نوظهور H1r دروازه ای برای ورود به مسائل سیاسی شد.

شناسایی زیرگروه جدید H1r در کشورهای اروپایی با فواصل دو هفته دکتر الهی گفت: زیر گروه جدید H1r در کشورهای اروپایی در نمونه هایی با فواصل دو هفته جمع آوری شدند.

معلوم شد که در اسپانیا بیش از 90 درصد و در ایرلند 60 درصد توالی ها مربوط به آلودگی در اواسط سپتامبر و در انگلیس 60 تا 65 درصد توالی ها در اواخر نوامبر آلودگی از این زیرگروه جدید را نشان می دادند.

وی افزود: جالب این بود که از اواسط سپتامبر، توالی از اسپانیا یا ایرلند در GISAID یافت نمی شد.

این احتمال وجود دارد که این دو کشور از ارائه توالی های جدید پرهیز کردند تا در صورت گسترش جهانی H1، ننگ منشاء آن به آن ها زده نشود.

استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که خوشبختانه گسترش جهانی این سویه رخ نداد، تصریح کرد: برای رهایی نسبی از این پاندمی، همه باید واکسینه شوند.

اگر مسایل واکسیناسیون به درستی مدیریت نشود، میزان مرگ و میر زیاد خواهد بود.

بررسی ژنوم ویروس کرونا در 244 نمونه جمع آوری شده از 9 شهر ایران در آبان و آذر 99 استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که در پژوهش سوم وضع حال ایران (آبان و آذر 1399) را از لحاظ سویه های آلوده کننده هم وطنان با استفاده از تغییرات برچسب بررسی کردیم.

دکتر الهی خاطر نشان کرد: با توجه به هزینه ها و امکانات، چاره ای به غیر از استفاده از برچسب ها نداشتیم.

وی ادامه داد: در راستای اجرای طرح پایلوت، 244 نمونه از 9 شهر ایران از جمله تهران، رشت، اهواز، ساری(مازندران) و .

را بدست آوردیم.

استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران گفت: ماهیت 3 برچسب (دو جایگاه برای H1 و یکی برای H5) در همه 244 نمونه بررسی شدند و ماهیت 9 برچسب اضافه (جمعاً 12 برچسب) در 85 نمونه بررسی شدند.

همه نمونه ها از افراد آلوده شده از آبان و آذر 99 به دست آمد.

دکتر الهی افزود: 5 بخش ژنوم را به وسیله PCR افزایش دادیم.

این بخش ها تغییرات مدنظر را داشتند و محصول PCR آن ها را توالی یابی کردیم (بجای آن که 30 هزار نوکلئوتید توالی یابی شود).

وی خاطرنشان کرد: همه نمونه ها، تغییرات مربوط به H1 را داشتند که حاکی از آن است ایران مانند بقیه دنیا H1 را پذیرفته است.

در ماه 9 (آذر ماه) H5 به تنهایی در ایران دیده نمی شد.

H1 جایگزین H5 شده بود.

در آذرماه، از میان 50 نمونه از تهران، 13 مورد H1a و یک نمونه H1b خالص دیده شد.

هم چنین در این ماه 29 نمونه که زیرگروه های H1b هستند، مشاهده شد.

آلودگی هم زمان فرد با دو سویه از نتایج غیرمنتظره حاصل از این پژوهش استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران افزود: نتایج غیرمنتظره شواهدی بود برای آلوده بودن هم زمان فرد با دو سویه(co –infection).

یعنی برخی افراد در آن واحد با دو سویه از ویروس کرونا آلوده شده بودند.

دکتر الهی ادامه داد: این موضوع با re – Infection، یعنی آلودگی مجدد پس از رفع آلودگی اولی متفاوت است.

این وضعیت در حدود 13درصد 85 نمونه بیشتر بررسی شده مشاهده شد.

وی خاطرنشان کرد: دو ویروس که هم زمان وجود داشته اند، اغلب از سویه های شایع جهان یا ایران بوده اند.

وجود دو سویه موجود همزمان در یک میزبان، امکان تشخیص نوترکیبی بین ژنوم آن ها را فراهم می کند.

در میان 50 نمونه از تهران، 6 مورد با ویروس محصول فرآیند نوترکیب آلوده بودند.

استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران با بیان این که نوترکیبی فرآیندی مولکولی شناخته شده است، افزود: منشاء بخشی از ژنوم نوترکیب یافته یک سویه است و منشاء بخش دیگر سویه دوم است که در اتفاق نوترکیبی شرکت داشته است.

علت رواج یک سویه برتری آن نسبت به سویه های دیگر است دکتر الهی ادامه داد: به این ترتیب امکان دارد سویه جدید ایجاد شود که دارای ترکیبی از سویه های مادر باشد.

در پاسخ به این که چرا یک سویه نظیر H1 رایج شد، باید گفت حتماً برتری به سویه دیگر داشت.

به عبارتی، شاید بهتر به سلول های ریه متصل می شد و یا بهتر می توانست از سیستم ایمنی فرار کند.

وی تصریح کرد: محصول نوترکیبی میان دو سویه این چنینی ممکن است شاخص برتری هر دو سویه را داشته باشد.

وجود سویه های حاصل از نوترکیبی دیرتر، زمانی که تعداد بیشتر از توالی های کل ژنوم ویروس از ایران در GISAID قرار گرفتند، تایید شد.

استاد دانشکده پردیس علوم دانشگاه تهران افزود: باید دانست که پدیده نوترکیبی نقش اساسی در تکامل خانواده بتا کرونا ویروس دارد.

(SARS-CoV-2 به این خانواده تعلق دارد).

دکتر الهی افزود: اخیراً سازمان بهداشت جهانی variants-of-interest (VOI) و (VOC) variants-of-concern را تعریف کرده است.

در اینجا، واریانت به سویه های ویروس اشاره دارد و نه به تغییر نوکلئوتیدی.

VOIها سوش هایی هستند که به علت شیوع بالا، توانایی فرار از سیستم ایمنی، تکثیر زیاد، عدم پاسخ به دارو و واکسن، و/ یا ایجاد شاخص بالینی جدید، با دقت پیگیری می شوند.

VOCها این ویژگی ها را با شدت بیشتر دارند.

هم اکنون، سازمان بهداشت جهانی پنج VOI را (eta (η), iota (ι), kappa (κ), and lambda (λ) and mu (μ) و چهار VOC را آلفا (alpha سویه انگلیسی)، بتا (beta سویه آفریقای جنوبی)، گاما (gamma، سویه برزیلی) و دلتا (delta، سویه هندی) تعریف کرده است.

وی با بیان این که از ویژگی های سوش های VOI و VOC وجود بیش از 20 تغییر است، یادآور شد: برخی از این تغییرات مشترک هستند و استفاده از برچسب برای تشخیص این ها پیچیده است.

تمام VOI و VOC فوق زیرگروه هایی از H1a و H1b هستند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آلودگی - سویه - ایرانیان - دانشگاه تهران - زیست شناسی - زمان - ویروس - آلوده - دانشگاه - دانشکده - بیان - تهران - پردیس - موضوع - بررسی - استاد - زیست - علوم - جدید - سخنرانی - کووید 19 - گزارش - پژوهش - کووید - توسط - الهی - گروه - الهه - ظهور - علمی

آخرین اخبار سرویس:
کدام زنان پسرزا هستند؟

بستری شدن پدر قلمزنی ایران در بیمارستان کاشانی اصفهان

اثرگذاری داروهای استروییدی بر بهبود علائم شدید کووید 19

مراکز فعال واکسیناسیون کرونا در خرم آباد؛ 3 آبان

داروهای ضد افسردگی مبتلایان به زوال عقل موثر نیست

بازدید وزیر بهداشت از خوابگاه های دانشجویی

سی تی اسکن در تشخیص توده های کبدی مفیدتر از سونوگرافی

نظریه جدید و عجیب درباره شروع و سرمنشا پیدایش کرونا

چند راه ساده برای بهبود عملکرد کبد+ اینفوگرافی

تشخیص خودکار و سریع کرونا در چند دقیقه

خدمتی جهادی به زندانیان نیازمند در فارس

آمار کرونا در ایران دوباره وحشتناک شد!

هر ویتامینی چه ساعتی باید خورده شود؟

آمار کرونا کردستان 2 آبان؛ 11 فوتی و 210 ابتلای جدید

«کوکو سیب زمینی با پنیر»، غذایی سنتی با طعمی جدید

اولین نشانه درگیری مغزی به کرونا بعد از بهبود چیست؟

بیش از 85 درصد بیمارانی که جان خود را از دست می دهند، واکسن کرونا تزریق نکرده اند

بررسی سلامت بانوان در دوران بارداری برای بالای 35 ساله

کاهش موارد ابتلا به ویروس کرونا در عراق

نگرانی موج ششم بخاطر افرادی است که واکسینه نشده اند

خواص جالب پوست پرتقال که اصلا نمی دانید؟

تزریق دوز دوم واکسن کرونا در کرمان از مرز یک میلیون نفر گذشت

عکس/نگاه بهت زده وزیر در بازدید از خوابگاه دانشجویی!

بیش از 85 درصد از بیمارانی که جان خود را از دست می دهند واکسن تزریق نکرده اند

خطر تشعشعات فضای عمیق بر مغز مردان

8 راز زنان شیک پوش که باید بدانید

بستری 36 مبتلای جدید و جان باختن 3 نفر دیگر در اردبیل

آمار کرونا اردبیل 2 آبان؛ 3 فوتی و 36 ابتلای جدید

عکس | نگاه بهت زده وزیر بهداشت در بازدید از خوابگاه دانشجویی پسران!

37 بیمار بدحال کرونایی در چهارمحال و بختیاری بستری هستند

قربانیان کرونا در کهگیلویه وبویراحمد به 979 نفر رسید

کشتار وحشتناک یک مدعی پیامبری؛ کشیشی که پیروانش را ذبح کرد! +تصاویر

شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا

مهران غفوریان از بیمارستان مرخص شد

سرطانی شایع در بین زنان

ببینید | قول جالب مهران غفوریان قبل از ترخیص از بیمارستان

فوت و فن های آشپزی

فوت و فن های آشپزی

بیماران بستری قطعی کرونا در بیمارستان های استان کرمان به 253 مورد رسید

آمار واکسیناسیون در ایران یکشنبه 2 آبان

قربانیان کرونا در کهگیلویه وبویراحمد به 979 نفر رسید

85 درصد فوتی های کرونا واکسن نزده اند

شناسایی موارد جدید ابتلا به کووید 19 در جزیره جنوبی نیوزیلند

عکس | نگاه بهت زده وزیر بهداشت در بازدید از خوابگاه دانشجویی پسران!

37 بیمار بدحال کرونایی در چهارمحال و بختیاری بستری هستند

تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای کادر بهداشت و درمان چهارمحال و بختیاری

شناسایی9174 بیمار مبتلا به کرونا و 171 فوتی جدید در کشور

فواید شگفت انگیز ارده برای سرفه

مهران غفوریان از بیمارستان مرخص شد

8 راز زنان شیک پوش که باید بدانید

مهران غفوریان از بیمارستان مرخص شد

مجموع واکسن های تزریق شده در ایران از 80 میلیون دوز گذشت

85 درصد افرادی که جان خود را از دست می دهند واکسن نزدند

بیش از 85 درصد از بیمارانی که جان خود را از دست می دهند واکسن تزریق نکرده اند

کرونا جان پنج تَن دیگر را درقم گرفت

ماجرای زاییدن یک سیب توسط این زن بعد ماه ها بارداری!+ عکس

دعوت از مردم چهارمحال وبختیاری برای حضور در مراکز اهدای خون

استخدام سرپرست علمی فروش با بیمه، پاداش و پورسانت در خراسان رضوی

بیش از 85 درصد از قربانیان کرونا واکسن تزریق نکرده اند

تفاوت مرگ های کرونایی با مرگ در اثر آنفلوآنزا

شناسایی موارد جدید ابتلا به کووید 19 در جزیره جنوبی نیوزیلند

آیا واقعا فصد خون بهتر از حجامت و بادکش است؟

آخرین آمار کرونا در ایران در تاریخ دوم آبان/ کرونا جان 171 بیمار را گرفت

کلید طول عمر بیشتر و لاغر ماندن را بدانید

شناسایی یک ویروس جدید در ژاپن؛ «یزو» چگونه منتقل می شود؟

کرونا در کردستان با مرگ 11 نفر رکورد تازه ای زد

آمار کرونا در ایران امروز 2 آبان 1400+ شهر های در وضعیت قرمز

مهران غفوریان از بیمارستان مرخص شد/ دو هفته استراحت مطلق

آمار عجیب از فوت بیمارانی که واکسن کرونا نمی زنند

آمار کرونا قم دوم آبان؛ 5 فوتی و 53 ابتلای جدید

استخدام منشی با بیمه در شرکت نگین زیبا رویان سرزمین پارس در کرج

خدمت رسانی تنهابیمارستان خصوصی زنجان در گرو توجه مسئولان

نخستین بانداژ هوشمند جهان با قابلیت نظارت بر بهبود زخم ساخته شد

تبعات خطرناک آلرژی به بادام زمینی را جدی بگیرید!

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور، فوت 171 بیمار در شبانه روز گذشته

شدت پیک ششم کرونا چقدر است؟

خورشت انار و بادمجان، یک خوشمزه پاییزی

درباره شیر سویا بیشتر بدانید

17 فوتی براثر کرونا در آذربایجان غربی

استخدام حسابدار، طراح گرافیست، سرپرست علمی فروش و ویزیتور در خراسان رضوی

شورترین غذاها در کدام کشورها است؟

زعفران چه تاثیری بر روی کاهش وزن می گذارد؟

محققان در حال بررسی علائم مغزی کرونا هستند

کرونا در ایران/ 171 قربانی و 9 هزار و 174 بیمار جدید

شناسایی9174 بیمار مبتلا به کرونا و 171 فوتی جدید در شبانه روز گذشته

روند جهشی فوتی های کرونا در کردستان/جان باختن 11 بیمار طی 24 ساعت کذشته

روند جهشی فوتی های کرونا در کردستان/جان باختند 11 بیمار طی 24 ساعت کذشته

آمار کرونا امروز یکشنبه 2 آبان 1400

عین الهی: نگرانی موج ششم بخاطر افرادی است که واکسینه نشده اند

واکسیناسیون مردم چین به 75درصد رسید

تفاوت مرگ های کرونایی با مرگ در اثر آنفلوآنزا

افزایش شمار بستری های جدید کرونایی در مازندران

تفاوت مرگ های کرونایی با مرگ در اثر آنفلوآنزا

شناسایی9174 بیمار مبتلا به کرونا و 171 فوتی جدید در شبانه روز گذشته

هشدار در خصوص علائم و خطرات کمبود ویتامین B

درباره شیر سویا بیشتر بدانید

کرونا 3 خانواده دیگر لرستانی را داغدار کرد/ 455 بیمار بستری هستند

نجات جان مادر باردار در روستای شلمزار

فواید خواب قیلوله از زبان محققان

مصرف خودسرانه ویتامین ها ممنوع

نرخ بالای آلودگی هم زمان با دو سویه کووید 19 و نیز آلودگی با سویه های نوترکیب در ایرانیان

نرخ بالای آلودگی هم زمان با دو سویه کووید 19 و نیز آلودگی با سویه های نوترکیب در ایرانیان