مطالب مرتبط:
انرژی های نو، بخش مغفول مانده صنعت برق در ایران
انتصاب سرپرست سازمان اقتصادی کوثر
محدودیت مصرف برق لغو شد
جزییات لطمات جدی که دولت روحانی بر صنعت گردشگری کشور وارد کرد
بحران قیمت گاز دامن صنعت گوشت انگلیس را گرفت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 11:502021-09-21اقتصادي

صنعت برق با مکانیزم اقتصادی اداره نمی شود


معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو گفت: اداره صنعت برق بدون بهره گیری از مکانیزمهای اقتصادی انجام می شود، مشکل فعلی صنعت برق عدم تناسب شرایط با نیازها و الزامات محیط جدید کسب و کار، - معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو گفت: اداره صنعت برق بدون بهره گیری از مکانیزمهای اقتصادی انجام می شود، مشکل فعلی صنعت برق عدم تناسب شرایط با نیازها و الزامات محیط جدید کسب و کار، انباشت قابل توجه بدهی های صنعت برق، واقعی نبودن قیمت برق و اعمال قیمت تکلیفی بوده که حل آن نیازمند حمایت مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، همایون حائری در گفت و گویی رادیویی با بیان اینکه به دلیل تلاش شبانه روزی و بی وقفه نیروگاههای دولتی و خصوصی همچنین تلاش همکاران شبکه انتقال و شرکتهای برق منطقه ای و توزیع برق برای تامین برق پایدار مردم، به جایگاه چهاردهم تولید برق کشور در دنیا هستیم، گفت: با 80 هزارمگاوات ظرفیت نیروگاهی، نزدیک به یک میلیارد کیلومتر خطوط برق و 500 هزار مگاولت آمپر ظرفیت پستهای فوق توزیع، پشتیبانی می شود.

وی با قدردانی از کمک و همراهی پیمانکاران و صنعتگران با صنعت برق، ابراز امیدواری کرد با همراهی دولت و مجلس شورای اسلامی، مشکل اقتصاد صنعت برق حل شود و نهاد تنظیم گر، نظارت بر این قضیه را عهده دار شود.

معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو 12 هزار و 500 مگاوات از 85 هزار مگاوات ظرفیت منصوبه نیروگاهی کشور را مربوط به واحدهای آبی ذکر کرد که در گرما و خشکسالی اخیر 10 هزار مگاوات آن از مدار خارج شد و مشکلاتی را برای تامین برق ایجاد کرد.

وی با اشاره به لزوم کاهش وابستگی به واحدهای برق آبی، از برنامه وزیر نیرو برای به مدار آوردن 35 هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و تجدید پذیر طی 4 سال خبر داد و گفت: منطقی نبودن برخی مصارف در کشور به ویژه اختصاص 40 درصد مصرف برق فصل گرما به مصارف سرمایشی را متذکر شد که باید اصلاح شود.

معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو همچنین از برنامه وزارت نیرو برای سنکرون با شبکه برق 250 هزارمگاواتی روسیه خبرداد که کارهای مطالعاتی آن در حال انجام است و کمک می کند صادرات و واردات برق و ارتباط الکتریکی با همسایگان در شرایط بهینه تری انجام شود.

ایران نباید سردمدار مصرف انرژی در جهان باشد در ادامه این گفت و گو متولی زاده -مدیرعامل شرکت توانیر نیز به شاخصهای توسعه و پوشش کامل برق روستایی و شهری و پیشرو بودن کشور نسبت به متوسط جهانی اشاره و اظهار کرد: محدودیتهای کم سابقه صنعت برق در تابستان به جهت بروز خشکسالی، افزایش زودهنگام و بی سابقه دما، کاهش 50 تا 60 درصدی تولید نیروگاههای آبی و استفاده از رمز ارزهای غیر مجاز رقم خورد.

وی افزود: از سوی دیگر به رغم همکاری 25 میلیون مشترک در تعدیل مصرف برق، 15 درصد مشترکان الگوی مصرف را رعایت نکردند و 2 تا 3 درصد نیز بیش از 2 برابر الگو مصرف کردند و هریک از این عوامل از جمله همکاری 15 درصد مشترکان پر مصرف به تنهایی می توانست 2500 مگاوات از مصرف را تعدیل و مشکل تامین برق را رفع کند.

متولی زاده با بیان اینکه ایران نباید سردمدار مصرف انرژی در جهان باشد و با 80 میلیارد دلار یارانه، بیشترین یارانه انرژی در دنیا را پرداخت و منابع انرژی را به حرارت تبدیل کند، راه حل این مشکل اصلاح مدل مصرف برق است که با کمک مجلس شورای اسلامی قابل انجام است.

وی قابلیتهای صنعت برق کشور در ساخت تجهیزات نیروگاهی و شبکه برق و توانمندی های فنی مهندسی این صنعت را قابل توجه عنوان کرد و گفت: موضوع اقتصاد برق مساله اصلی صنعت برق است و با مقایسه قیمت هر کیلووات ساعت برق در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به امروز، سیر نزولی ارزش این انرژی بی بدیل در کشور مشخص می شود.

مشترکانی که مصرف بی رویه دارند، قیمت واقعی برق را بپردازند مدیرعامل توانیر با بیان اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب قیمت هر کیلووات ساعت برق با قیمت یک عدد نان برابر بود و هم اکنون به طور متوسط 100 تومان به فروش می رود که یک بیستم قیمت نان است و طبیعتا عرضه ارزانترین برق دنیا در کشور، نمی تواند اقبال بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این صنعت را به دنبال داشته باشد، تصریح کرد: اصلاح اقتصاد برق مبتنی بر قوانین و مقررات و یا کمک به بودجه صنعت برق و پرداخت مابه تفاوت قیمت برق تکلیفی را دو راهکار قابل توجه است.

حائری افزود: در تهران از مجموع 4 میلیون مشترک 400 هزار مشترک 20 تا 30 برابر الگو برق مصرف کردند و از طرفی 25 میلیون مشترک در کشور الگوی مصرف را رعایت می کنند بنابر این معتقدیم عموم مردم نباید تحت فشار قرار بگیرند بلکه تعداد محدودی از مشترکان که مصرف بی رویه دارند، قیمت واقعی برق را بپردازند.

وی اضافه کرد: قطعا مسایل این صنعت راه حلهای مناسب دارد که با توانمندی متخصصان داخلی و تعامل و همکاری مردم، دولت و مجلس شورای اسلامی قابل انجام است.

تاکید بر اهمیت زیرساخت برق برای توسعه کشور همچنین خدابخش- رییس فراکسیون توسعه متوازن مجلس نیز در این برنامه با تاکید بر اهمیت زیرساخت برق برای توسعه کشور، توسعه نامتوازن زیرساختهای برق در مناطق و استانهای کشور را موجب عدم نفع مردم این مناطق دانست و بر لزوم تدبیر وزارت نیرو در این خصوص، تاکید کرد.

وی به مقایسه تطبیقی استانها به لحاظ برخورداری از نیروگاه های حرارتی پرداخت و با اشاره به کم برخوردار بودن برخی استانها ازجمله کهگیلویه و بویر احمد با رتبه 31، چهارمحال بختیاری رتبه 30، لرستان رتبه 29 و ایلام رتبه 28، پیشنهاد کرد در طرح توسعه متوازن زیرساختهای برق، استانهایی که در جایگاه پایین تر قرار دارند در اولویت قراربگیرند.

رییس فراکسیون توسعه متوازن مجلس همچنین افزایش سهم نیروگاههای تجدیدپذیر در ترکیب تولید برق کشور را مورد تاکید قرار داد و خواستار بهبود رابطه دولت و وزارت نیرو با بخش خصوصی فعال در عرصه تولید برق شد.

لزوم تاسیس یک نهاد تنظیم گر وی تصریح کرد: ما به تاسیس یک نهاد تنظیم گر که نمایندگانی از اتاق بازرگانی، وزارت نیرو، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه در آن حضور داشته باشند، نیاز داریم تا قیمت گذاریها منصفانه انجام شود و بخش خصوصی با رغبت بیشتری به فعالیت در این عرصه بپردازد که در این رابطه برخی از بانکها نیز برای احداث نیروگاه به روش BOT اعلام آمادگی کردند.

ورناصری- نایب رییس فراکسیون توسعه متوازن مجلس نیز در این گفت و گو اظهار کرد: ما زحمات وزارت نیرو و بخش برق را نادیده نمی گیریم و ضمن تشکر از کارکنان خدوم وزارت نیرو و صنعت برق به توانمندی و قابلیتهای صنعت برق کشور واقفیم و متاسفانه آنچه مورد غفلت واقع شده، عدم استفاده از مکانیزمهای اقتصادی در اداره این صنعت و ناترازی در اقتصاد برق است که ریشه آن نوع نگاه به برق به عنوان یک خدمت دولتی است.

وی ادامه داد: ساختار قیمت تکلیفی هیچ انگیزه ای را برای ورود بخش خصوصی به این صنعت باقی نگذاشته لذا باید مشوقهای لازم را برای بخش خصوصی فراهم و مطالبات نیروگاهها را پرداخت کنیم و نیروگاههای مقیاس کوچک را در جهت توسعه متوازن استانها توسعه دهیم.

به گفته وی فاصله قابل توجه قیمت تکلیفی با قیمت واقعی برق یک مانع در این مسیر است و تجربه کشورهای پیشرفته نشان می دهد باید یک نهاد تنظیم گر و قوی در حوزه صنعت برق ایجاد کنیم که مسایل را رصد و مدیریت کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: صنعت برق - صنعت - اقتصادی - معاون امور - اداره صنعت - وزیر نیرو - بهره گیری - مجلس شورای اسلامی - نیرو - اداره - تلاش شبانه روزی - همایون حائری - شورای اسلامی - برق منطقه ای - شرایط - تناسب - معاون - انرژی - شبانه روزی - توزیع برق - تولید برق - تامین برق - قیمت - بدون - گیری - تلاش - جدید - وزیر - مشکل - محیط

آخرین اخبار سرویس:
بدهی مالیاتی پرسپولیس به حالت تعلیق درآمد

آغاز تزریق دوز سوم واکسن کرونا به کادر درمان در استان فارس

صندوق های بورسی املاک به زودی راه اندازی می شود

120 میلیون و 468 هزار دز واکسن کرونا وارد کشور شده است

نشانه های بهبود در اقتصاد ایران از نگاه رییس کل بانک مرکزی

خودروهای وارداتی در بازار چند خرید و فروش می شود؟

افزایش قیمت گاز، تهدیدی برای کسب وکارهای اروپا

بدهی مالیاتی پرسپولیس به حالت تعلیق درآمد

بسته بند و وردست چرخکار

ریزش دلار در معاملات خارجی

برای 80 درصد از سرانه ورزشی بهارستان مجوز مسکونی صادر شده است

قیمت نان با واردات گندم افزایش می یابد؟

گوشی های سامسونگ در بازار چند؟

سقوط تاریخی روپیه پاکستان در برابر دلار

انتصاب عضو هیت رییسه بانک سپه از سوی خاندوزی+ متن حکم

خبر خوب برای آنهایی که خانه می خواهند/ رییس بنیاد مسکن: افزایش تسهیلات و وام های رایگان مسکن در دستور کار است

در آخرین اجلاس FATF چه گذشت؟

110 دستگاه اتوبوس به زودی وارد خیابان های تهران می شوند

کمک مردم سمنان در جشن عاطفه ها 63 درصد افزایش یافت

بدهی مالیاتی پرسپولیس به حالت تعلیق درآمد

بدهی مالیاتی پرسپولیس به حالت تعلیق درآمد

واگذاری بیش از 5هزار اشتراک برق در اهواز

قیمت گوشی های سامسونگ، شیائومی و آیفون شنبه اول آبان

ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای به مناطق آزاد

تورم مهر دروغ می گوید یا سفره مردم؟

افزایش قیمت گاز، تهدیدی برای کسب وکارهای اروپا

گرانی مصرف قزل آلا را 40 درصد کاهش داد

ورود 110 دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوسرانی تهران

قیمت پرفروش ترین لپ تاپ ها در بازار امروز 1 آبان 1400‎+ جدول

لزوم ارتقای سطح رضایت بازنشستگان شهرداری

ثبت نام وام ضروری بازنشستگان کشوری امروز 1 آبان 1400+ جزییات

رکورد روزانه 150 ذوب توسط فولاد مبارکه آماری بی نظیر در صنعت فولادسازی کشور

تاکید شهردار منطقه 10 بر بهسازی، ایمن و روان سازی تقاطع ها

بانوی کارآفرین قزوینی که ساز زندگی بانوان خودسرپرست را کوک می کند

تامین کالاهای اساسی در بازار خوزستان

نگرانی از شیوع آنفلوآنزا بیشتر از کرونا است

راهداری کشور در خط اول تولید علم در دنیا حضور دارد

سواحل شمالی و مرکزی بوشهر آرام می شود

ابلاغ ممنوعیت واردات لوازم خانگی الجی و سامسونگ به مناطق آزاد

شهر دیجیتال در دستور کار مدیران شهری قرار بگیرد/ جذب سرمایه گذاران برای تأمین درآمد پایدار شهرداری

قانون جدید چین؛ تاوان خطای کودکان

گردش چرخ تولید در کارخانه آسفالت شهرداری خوانسار

پیش بینی بورس دوشنبه 3 آبان 1400

تصاویر رنج روور جدید لو رفت

یک ردیف فاز 14 در آغاز زمستان وارد مدار می شود

وحدت فرابخشی با هدف توسعه گردشگری مذهبی

احیای دریاچه ارومیه را با جدیت دنبال خواهیم کرد

آغاز تولید انبوه خودروی تارا اتوماتیک و طرح توسعه محصول جدید k125

پژو 207 واقعی این خودرو است! + تصاویر

شلیک «تک تیرانداز» به هدف نخورد، «پوست» سوم شد

ذخیره آب سدهای فارس به کمتر از 50 درصد رسید

صدور مجوز کشت پاییزه در زمینهای کشاورزی دشت آزادگان

تاکید دبیر کل اوپک بر تداوم سرمایه گذاری در حوزه انرژی

تسریع در چهار بانده شدن جاده کلاردشت به مرزن آباد

تولید 15 میلیون سرنگ در هلال احمر

اخبار منفی برجام یا نرخ تورم؛ کدام باعث گرانی دلار شد؟

ردمی نوت 11 به زودی رونمایی می شود

تسلا ؛ همچنان ارزشمندترین خودروساز جهان

اشتغال 80 درصدی زندانیان به کمک مددجویان

سکه به محدوده 12 میلیون تومانی نزدیک تر شد

ابلاغ ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره ای به مناطق آزاد

سیم کارت های سبز ودافون راهی بازار می شوند

پرداخت تسهیلات به فعالان صنایع دستی هرمزگان

پایان هفته بازار نفت باز هم با افزایش قیمت

افزایش 6 درصدی تخلیه و بارگیری فرآورده های نفتی از بندر خلیج فارس

اقتصاد هند تا سال 2030 به اقتصاد 10 تریلیون دلاری تبدیل می شود

72 هزار و 500 دلاری شدن؛ هدف بعدی بیت کوین

مهارت آموزی، پیش نیاز توسعه اقتصادی است

الزامی شدن واکسیناسیون کرونا برای اصناف و کارمندان

جزییات پرداخت سود شستا/ سهامداران شستا چگونه سود خود را دریافت می کنند؟

لزوم ایجاد زنجیره تولید و فرآوری در بخش معادن استان فارس

صندوق های بورسی املاک و مستغلات، در آستانه راه اندازی

صیغه بارداری؛ 40 میلیون تومان همراه با ماهی یک میلیون نفقه

رفع موانع تولید و ایجاد اشتغال در استان تهران

تایید حضور چین در پروژه جهش تولید مسکن ایران

قیمت محصولات ایران خودرو 1 آبان ماه 1400+ جدول

کاهش 50 درصدی صادرات بنزین از بندر نفتی خلیج فارس

85 درصد از کارکنان ادارات اسلامشهر واکسن کرونارا دریافت کرده اند

الزامی شدن واکسیناسیون برای اصناف و کارمندان

هدف «تک تیرانداز» خطا رفت، «پوست» سوم شد

آبان ماه حساب ایرانی ها، پُر می شود/ 3 واریزی مهم در بر برج 8 امسال + جزییات

قیمت روز گوشی های همراه در 1 آبان ماه

وضعیت سبد سهام عدالت در اولین روز آبان ماه

واحدهای جهش تولید مسکن در کدام مناطق تهران ساخته می شود؟

سایه گرانی مصالح بر سر طرح مسکن ملی

بازار ارز دیجیتال امروز 1 آبان 1400+ تحلیل و اخبار

فیلم| کنسرت 100 میلیارد تومانی تتلو!

رشد بیش از 500 درصدی اعتبارات عمرانی ورزش خوزستان در 5 سال گذشته

مجردان بچه دار در نهضت ملی مسکن ثبت نام کنند

آغاز طرح خانه به خانه تزریق واکسن کرونا در بوشهر

خبر مهم برای تهرانی هایی که برق زیاد مصرف می کنند/ جزییات طرح هوشمندسازی کنتورهای برق در تهران

دبیر اجرایی همایش تجاری ایران و ترکیه: تجربیات تجار ترک می تواند برای تجار ایرانی مفید باشد

بازگشت ترافیک هوایی ایران به دوران قبل از کرونا

رسولیان: 780 واحد راکد به چرخه تولید بازگشت/ 4 علت اصلی راکد شدن واحدها

قیمت تخم مرغ کاهش یافت؟

تولید مخزن اسید

مرکز درمان ناباروری شهرداری تهران آماده بهره برداری/ تکمیل 3 درمانگاه در دستور کار

حقوق مهرماه 3.3 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی پرداخت شد/ حدود 20 هزار بازنشسته تهرانی وام ضروری هفت میلیون تومانی خود را دریافت کردند

کرونا چند کارگر را بیکار کرد؟

2 قزوینی دیگر بر اثر ابتلاء به کرونا جان خود را از دست دادند

صنعت برق با مکانیزم اقتصادی اداره نمی شود

صنعت برق با مکانیزم اقتصادی اداره نمی شود