مطالب مرتبط:
ارتباط ایران و تاجیکستان قلبی و فرهنگی است
ایران و تاجیکستان چه اسنادی امضا کردند؟
آیت الله رییسی: ظرفیت های لازم برای ارتقای سطح مناسبات دوجانبه ایران و تاجیکستان کاملا فراهم است
نظر علی مطهری درباره وضعیت روابط ایران و تاجیکستان
رییسی: نقشه راه گسترش روابط ایران و تاجیکستان به زودی نهایی می شود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 23:402021-09-18سياسي

یخ رابطه تاجیکستان و ایران ذوب می شود؟


رفت و آمد گردشگران بین ایران و تاجیکستان در سال های اخیر موازنه منفی داشته که بیشتر تحت تاثیر روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور بوده است.

اینک با امضای یادداشت تفاهم همکاری بین ایران و تاجیکستان در جریان سفر رییس جمهور، - 12.

97- مطالعات نشان می دهد مردم تاجیک علاقه وافری به شعر و ادبیات و موسیقی ایرانی دارند.

علاوه بر وجود مشاهیر مشترک همچون رودکی، فردوسی، فارابی و بوعلی و حضور دائمی حافظ، سعدی، مولانا، خیام، بیدل و لاهوتی در زندگی آن ها، در زمینه ادبیات سیاسی و اجتماعی با نام هایی همچون سعید نفیسی، ایرج میرزا، ملک الشعرای بهار، رهی معیری، سیمین بهبهانی، نادر نادرپور، صادق چوبک، بزرگ علوی و محمود دولت آبادی کاملا آشنایی دارند.

دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی همچنین در بررسی چالش ها و موانع موجود در مسیر توسعه گردشگری ایران و تاجیکستان، به این نتیجه رسیده که ترکیه با برگزاری پروازهای مستقیم هفتگی و اختصاص هزینه های پایین هتل برای گردشگران تاجیکستان و هند با کاهش هزینه های درمان در جذب گردشگران سلامت، اصلی ترین رقیب ایران به شمار می آید.

در این میان، تبلیغات ویژه اسراییل برای جذب گردشگران سلامت و تبلیغات ویژه با هدف نشان دادن ظرفیت گردشگری مذهبی برای مسلمانان با تاکید بر مسجدالاقصی یک چالش به شمار می آید.

در گزارش دفتر بازاریابی معاونت گردشگری همچنین آمده که به دلیل نبود نمایندگی های اطلاع رسانی گردشگری جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان و نبود متولی خاص در ارائه خدمات به گردشگران این کشور در زمینه معرفی به مراکز گردشگری یا درمانی، بعضاً افراد سودجو از بیماران تاجیک اخاذی کرده و عملا هزینه های اتباع اعزامی به ایران بالا رفته و همین عامل رقابت پذیری کشورمان را در قبال سایر رقبا به شدت کاهش داده است.

بنابراین، اگر نمایندگان شرکت های گردشگری سلامت و یا بخش خصوصی ابتدا بیمار را در تاجیکستان شناسایی کنند و از بیمارستان های تخصصی بدون واسطه برای آن ها پذیرش بگیرند دست سوداگران کوتاه خواهد شد.

طرف ایرانی امیدوار است با لغو رواید گروهی، راه اندازی شبکه ماهواره ای فارسی زبان با هدف معرفی جاذبه های گردشگری و اجرای تورهای تلفیقی و ادبی و تعریف مسیر گردشگری در جاده ابریشم، رابطه دو کشور بیش از گذشته تقویت شود.

سابقه تعاملات رسمی ایران و تاجیکستان در بخش گردشگری به سال 2002 برمی گردد؛ دو کشور برای نخستین بار یادداشت تفاهم همکاری با اعتبار 10 سال امضا کردند.

در سال 1389 نیز یادداشت تفاهم دیگری بین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران و کمیته جوانان، ورزش و جهانگردی تاجیکستان امضا شد که تا سال 2014 اعتبار داشت.

از سال 1393 تا 1400 بین دو کشور هیچ سند همکاری دیگری در بخش گردشگری امضا نشد.

هرچند معاون گردشگری می گوید کانال ارتباطی دو کشور در این مدت مسدود نشده بود.

اکنون در جریان سفر رییس جمهور به تاجیکستان برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای، پس از گذشت هفت سال، یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور امضا شد.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در این باره به ایسنا می گوید: همراهی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با هیأت ریاست جمهوری در سفر تاجیکستان از دو بُعد مهم بود؛ نخست تقویت روابط گردشگری دوجانبه ایران و تاجیکستان و دیگری عضویت در سازمان همکاری های شانگهای و تاثیر آن در توسعه گردشگری بین کشورهای عضو این سازمان.

ما در هر دو بخش همکاری هایی داریم و ضوابطی را پیگیری می کنیم.

او یادآور می شود: ایران و تاجیکستان از گذشته، اسنادی را برای توسعه و تقویت همکاری در زمینه گردشگری داشتند که اعتبار آن ها گذشته بود.

این اسناد معمولا زمان بندی دارد که آخرین بار در سال 1389 بین دو کشور امضا شد و تا سال 1393 اعتبار داشت.

پس از آن، دیگر سند گردشگری بین دو کشور امضا نشد تا در سفر اخیر رییس جمهور به تاجیکستان که آقای ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همراه این هیأت بود و یادداشت تفاهم همکاری های گردشگری بین دو دولت به پیشنهاد تاجیکستان امضا شد.

معاون گردشگری بیان می کند: ممکن است این پرسش مطرح شود که چرا یادداشت تفاهم همکاری های گردشگری دو کشور در سطح دولت ها امضا شده و وزرای مربوط به بخش گردشگری آن را امضا نکرده اند که علت آن به نامتوازن بودن ساختار گردشگری دو کشور برمی گردد.

در تاجیکستان موضوع گردشگری از طریق یک کمیته پیگیری می شود، درحالی که سطح آن در ایران وزارتخانه است، برای همین لازم بود این یادداشت تفاهم از سوی رؤسای دولت ها امضا شود.

به گفته او، این یادداشت چارچوب و محور همکاری های دو کشور را در زمینه گردشگری تعیین می کند.

ضمن این که بندی در آن جای داده شده که برای اجرای مفاد، کمیته فنی مشترک بین دو کشور با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی تشکیل شود تا برنامه های اجرایی این سند را پیگیری کند.

تیموری با اشاره به محورهای مورد همکاری و توافق دو کشور، اظهار می کند: طرف تاجیک روی تبادل کارشناسان گردشگری در دو بخش دولتی و خصوصی تاکید داشته و برای تبادل تجربه علاقه مند است.

تبادل سرفصل های آموزشی و پرورشی، برگزاری دوره های مشترک آموزشی در زمینه هتلداری و گردشگری و کارورزی برای کارکنان این بخش ها، برگزاری نمایشگاه مشترک گردشگری، آشنایی جوامع محلی با آداب و رسوم یکدیگر و همکاری در بخش سازمان های بین المللی و حقوقی از دیگر محورهای مورد تاکید و مطالعه طرف تاجیک و مورد توافق ایران نیز بوده است.

تاجیکستان از نظر گردشگری سلامت برای ایران بازار حائز اهمیتی است که براساس این یادداشت تفاهم، روی آن اقدام خواهد شد.

همچنین علاقه مندیم در زمینه گردشگری اقوام و خویشاوندان با این کشور همکاری بیشتری داشته باشیم.

او با اشاره به سطح روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور در سال های اخیر که با چالش هایی همراه بود، می گوید: دو کشور با وجود فراز و نشیب هایی که در روابط سیاسی و اقتصادی در سال های اخیر داشته اند، همچنان نسبت به حفظ و توسعه روابط گردشگری در این سال ها علاقه نشان داده اند.

سعی کردیم در هر شرایطی کانال ارتباطی با این کشور را حفظ کنیم، نمونه آن وبینارها و اجلاس های مشترکی بود که این اواخر نیز با حضور نمایندگان گردشگری تاجیکستان برگزار شد.

او بیان می کند: اگر روابط گردشگری ایران و تاجیکستان تا کنون گسترده نشده، قطعا مسائل حاشیه ای و سیاسی مانع آن بوده و نداشتن اراده دلیل آن نیست.

تاجیکستان از منظر گردشگری سلامت برای ما اهمیت دارد، می بینیم که گردشگران این کشور برای درمان به کشورهای دیگر سفر می کنند، درحالی که ایران کشور هم زبان و نزدیک به تاجیکستان است و بازار خوبی محسوب می شود.

در یکی دو سال گذشته هم سعی شد روی این ظرفیت بیشتر متمرکز شویم، از همین رو سال 1398 در اجلاس گردشگری سلامت که در اردبیل برگزار شد، از مقام گردشگری تاجیکستان دعوت شد.

در یک سال گذشته هم کمیته فنی مشترک بین دو کشور به صورت مجازی برگزار شده و آقای مونسان ـ وزیر پیشین میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ هم سفری به این کشور داشت.

تیموری در ادامه اظهار می کند: ما در تمام این سال ها که روابط سیاسی و اقتصادی با چالش هایی مواجه شده بود، روابط گردشگری با تاجیکستان را قطع نکردیم و از طریق همکاری ها و به عبارتی دیپلماسی گردشگری سعی کردیم به تلطیف روابط سیاسی بین دو کشور کمک کنیم.

این کانال همیشه باز بوده و رفت وآمدها برقرار بوده است.

امیدواریم با سفر رییس جمهور و امضای یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور، یخ روابط سیاسی و دیگر مسائل آب شود.

قطعا در چنین شرایطی یادداشت تفاهم و برنامه مشترک به شناخت بیشتر دو ملت کمک می کند و سایر همکاری ها را در سایه گردشگری گسترش می دهد.

معاون گردشگری به بخش دیگر این سفر می پردازد و می افزاید: بهانه سفر این هیأت، شرکت در اجلاس سازمان همکاری های شانگهای بوده است، این سازمان هشت عضو اصلی داشته که ایران نهمین عضو آن شد.

تا پیش از این، ایران عضو ناظر بود.

با این حال، روابط و همکاری هایی در سطح گردشگری با کشورهای عضو این سازمان داشتیم.

در آخرین نشست هم که هفته پیش در سطح مقامات گردشگری کشورهای عضو به میزبانی تاجیکستان برگزار شد، قرار شد برنامه همکاری های مشترک منطقه ای پیش نویس شود که از ایران نیز به عنوان عضو ناظر، نظر و پیشنهاد خواسته شد و ما درحال جمع آوری محورها هستیم.

او اظهار می کند: اکنون که ایران عضو رسمی سازمان همکاری های شانگهای شده است، قطعا پیشنهادهای ما اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

بر همین اساس اگر وزرای خارجه کشورهای عضو موافقت کنند، پیشنهاد تسهیل تردد گردشگران در بین کشورهای منطقه و عضو جدی تر پیگیری می شود.

این جدی ترین پیشنهاد بخش گردشگری ایران به این سازمان است، به ویژه آن که در سال های اخیر تمرکز ایران بیشتر بر بازارهای گردشگری منطقه و همسایه بوده است.

تیموری با بیان این که سفر آقای ضرغامی به تاجیکستان محدود به موضوع گردشگری نبوده است، می گوید: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جریان این سفر، علاوه بر مذاکراتی که در زمینه گردشگری داشته، دیدارهایی درباره میراث فرهنگی و صنایع دستی با مسؤولان مرتبط با کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای، به ویژه تاجیکستان داشته است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ایران و تاجیکستان - تاجیکستان - توسعه گردشگری - تاجیک - ایران - یادداشت تفاهم همکاری - محمود دولت آبادی - گردشگری - گردشگری ایران - موسیقی ایرانی - یادداشت تفاهم - گردشگری خارجی - ادبیات - توسعه - سیاسی - دولت آبادی - بازاریابی - بزرگ علوی - نادر - گردشگران - برگزاری - مطالعات - اجتماعی - اقتصادی - یادداشت - موسیقی - فارابی - مشاهیر - لاهوتی - آشنایی

آخرین اخبار سرویس:
چرا روحانی، هاشمی نمی شود؟

لزوم درآمدزایی شهرداری برای ارائه خدمات مطلوب/ بدهی دستگاه های اجرایی به شهرداری وصول شود

اشتغال 200 خانوار رفسنجانی درزمینهٔ قالی بافی/ تولید 500 مترمربع فرش دستباف توسط مددجویان رفسنجانی

گفتگو با اولین نابینای استان کرمان که مدرک داوری شطرنج را گرفت

مراسم گرامیداشت شهدای قندوز در فرهنگسرای خاوران برگزار شد

برگزاری اولین یادواره شهدای عشایر روستای آرن سفلی در شهرستان بافت

نظر شورای نگهبان در مورد بندی از مصوبه «نیازها و تولیدات بخش کشاورزی» که جامعه را نگران کرده است

خراسان جنوبی در مقاوم سازی مسکن روستایی از متوسط کشوری بالاتر است

سفر هیات طالبان افغانستان به ازبکستان

اشتباهات بنی صدر غیرعمدی نبود/ روایتی از دشمنی بنی صدر با شهید بهشتی و انقلابیون

مراسم تکریم شهدای نمازجمعه قندوز افغانستان در یزد

دولت سیزدهم بدون خوش بینی به غرب باید مذاکرات هسته ای را پرقدرت تر از قبل ادامه دهد

کمیسیون طرح صیانت از فضای مجازی به وعده قالیباف به مردم عمل می کند؟

شکست سکوت 6ساله اصلاح طلبان!

ویژه: مدیران سابق خودروهای دولتی را پس نمی دهند!

مشروح نشست خبری سخنگوی شورای نگهبان: از اساسنامه بانک سپه تا محرمانگی اموال مسئولان

ایل بزرگ منظری نقش بزرگ و موثری در دوران دفاع مقدس داشته اند

نقش روابط عمومی در فرهنگ سازمانی

رییس جدید سازمان بورس 3 معاون را تغییر داد

توجه به نخبگان دانشگاهی از مأموریت های مهم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری است

تامین مخارج پدر و مادر توسط پسر با توانایی مالی / پاسخ حضرت آیت الله فیاض

کیهان: آگهی های تلویزیون، هالیوودی و مروج زندگی غربی است

بازارچه یاس

6 تن از طلاب حوزه بوشهر ملبس به لباس روحانیت شدند

ورود مجمع تشخیص به تصمیمات شورا غیرقانونی نیست / مجمع حق نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام را دارد+فیلم

ویدئو/ وصیت نامه تلخ و تکان دهنده «فتحعلی اویسی»

آرمان هم نمی داند جسد غزاله کجاست | امیدواریم خانواده مقتول رضایت دهند

اختلافات و سوء استفاده های مالی بزرگ ترین آسیب های مدیریت شهری است

بانوان فارس در بازاریابی و صادرات صنایع دستی پیشگام شوند/تبدیل وضعیت هیأت علمی ها

نقش جوانان در اندیشه مقام معظم رهبری بررسی می شود

بررسی مشکلات دامداری های مرودشت در وزارت کشاورزی

بررسی وضعیت تامین نهاده های دامی و کشاورزی با حضور ساداتی نژاد

بررسی وضعیت اعتبارات وزارت کار و سازمان های تابعه آن با حضور عبدالملکی

درخواست خضریان برای رسیدگی به کوتاهی های ظریف در پرونده برجام

تکذیب مصوبه محرمانه بودن اموال مسئولان

شمخانی خطاب به علی اف: مراقب دام های پرهزینه شیاطین باشید

پرچم گنبد حرم هلال بن علی(ع) تعویض شد

اختلافات شورا و شهرداری و سوء استفاده های مالی بزرگ ترین آسیب های مدیریت شهری است

سومین شماره ماهنامه رویش اندیشه منتشر شد + دانلود

خضریان خواستار رسیدگی به «کوتاهی ظریف در انجام مسئولیت» شد

انتقاد یک نماینده مجلس از شایعه پراکنی اصلاح طلبان درباره محرمانه بودن اموال مسئولان

اعلام برنامه های هفته ملی سلامت بانوان در خوزستان

تحقق 60درصدی مصوبات سفر استاندار در خوشاب

عضویت ضرغامی در ستاد ملی مبارزه با کرونا/ استمهال وام های دریافتی مراکز گردشگری تا پایان 1400

مضرات مصرف بیش از حد موز

درخواست های امام جمعه مارگون از استاندار / از راه اندازی شعب ادارات تا کمک به ره اندازی فاز دوم کارخانه سیمان

استان اصفهان در 10 عنوان اولویت دار جرائم قرار ندارد

بیوگرافی کلینت ایستوود؛ راز های بهترین بودن

کیهان: آگهی های تلویزیون، هالیوودی و مروج زندگی غربی است

حقوق 1401 چقدر افزایش می یابد؟

70 طرح از حمایت های توانمندسازی پارک فناوری پردیس برخوردار شدند

سفر یک روزه وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به قم

رمزگشایی از سفر احمدی نژاد به اکسپوی دبی/ او به ایران برنمی گردد؟

حل مشکلات بشاگرد نیازمند اعتبارات ویژه است+عکس

هر آنچه که باید درباره زیورآلات بدانید

سخنگوی شورای نگهبان: نمایندگان مجلس با بلندنظری «طرح صیانت» را بررسی کنند

اهدای نماد کشور عمان به دکتر احمدی نژاد در پاویون این کشور در اکسپو 2020 دبی

یادداشت رسیده | عبور راه رسیدن به صبح ظهور از خیمه گاه ولایت فقیه

سخنگوی شورای نگهبان درباره قانون «محرمانه بودن اموال مسئولان» توضیح داد

هیچ کس حق ندارد پشت کتاب خدا سنگر بگیرد

امیرعبداللهیان فردا به مجلس می رود

شکایت نماینده مجلس از ظریف به کمیسیون اصل 90

شورای نگهبان به محرمانگی انتشار اموال مسئولان واکنش نشان داد

ورود مجمع به تصمیمات شورا غیرقانونی نیست/ مجمع حق نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام را دارد+فیلم

آموزش حافظه محور براساس سند راهبردی دانشگاه منسوخ می شود/ تغییر شیوه پژوهش ها

منتخب تصاویر امروز جهان- 24 مهر 1400

اعتبارات پیش بینی شده 20 هزار میلیاردی سفر رییس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد بی سابقه است

احتمال طرح 11 اتهام از جمله نسل کشی علیه بولسونارو

صندوق توسعه ملی در دولت قبل 7 میلیارد دلار زیان کرد

ستارگان غیر فعال و انتشار علائم مرموز در فضا

خلاقیت تولید کننده ی عطر ایرانی برای استفاده نابینایان

عکس منتخب هفته

ایمانی: «افزایش اعتماد» و «تسکین دردها» کمترین دستاوردهای حضور رییسی در میان مردم است

اثبات وجود امام زمان(عج) از دیدگاه قرآن

3 خبر حاشیه ساز این روزها

آرمان هم نمی داند جسد غزاله کجاست | امیدواریم خانه مقتول رضایت دهند

خبر مهم رییس سازمان برنامه و بودجه درباره افزایش حقوق 1401؛ از 10 تا بالای 30 درصد

جنگ و صلح عادلانه، محور اصلی سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی/سخنرانی بالغ بر 514 نفر به صورت حضوری و وبیناری

خانه ای 6 میلیارد تومانی وقف امور قرآنی شد

بیانیه مجمع مرکزی جهادگران در خصوص احیای جهاد سازندگی

شیطنت های مهران غفوریان و دخترش /عکس

تصاویر دکتر شفیعی کدکنی در صفحه ایزی لایف؛ تقدیر، تخریب یا تبلیغ؟!

شورای نگهبان: استعفای لاریجانی ارتباطی با رد صلاحیت او ندارد | توضیحات سخنگو درباره محرمانه بودن اموال مسئولان

توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره قانون «محرمانه بودن اموال مسئولان»

بازگشت به مدرسه خواست ضرروری همه دلسوزان و کارشناسان تعلیم و تربیت

شهردار بوشهر معارفه شد

متهم شدن سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید به نقض قانون فدرال

نگاه ویژه رهبری تکاپوی اقتصادی را در سواحل مکران رقم زد

سکوت 6 ساله اصلاح طلبان درباره محرمانه بودن اموال

اعطای پروانه نخستین دوره میانجیگری

گلایه نخلداران ماهشهری از درجه بندی خرمای استعمران

دو سال حبس برای نماینده افشاگر!

شکایت خضریان از ظریف به کمیسیون اصل 90

طرح های فرهنگی مصباح در ارتش تبدیل به گفتمان شده است

نامه عضو هیات رییسه کمیسیون اصل 90 به قالیباف در مورد عملکرد ظریف

ورود مجمع به تصمیمات شورا غیرقانونی نیست/ مجمع حق نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام را دارد

آیت الله شیخ عباس مرندی درگذشت

عکسی از گفتگوی صمیمی امروز قالیباف با علی لاریجانی

پیگیر حقوق معوقه کارگران سد شفارود هستیم

جنجال لباس تمام شیشه ای فرشته حسینی/عکس

یخ رابطه تاجیکستان و ایران ذوب می شود؟

یخ رابطه تاجیکستان و ایران ذوب می شود؟