مطالب مرتبط:
فرهنگ اشتباه «تک فرزندی» افراد را به فکر سقط جنین می اندازد
میزان دارایی خالص رونالدو چقدر است ؟ / کریستیانو از قید 7 میلیون یورو پول گذشت!
خبری عجیب درباره قرارداد کریستیانو رونالدو با یونایتد
اعلام دارایی خالص کریستیانو رونالدو
دارایی کریستیانو رونالدو چقدر است؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 23:052021-09-18سياسي

سقط جنین؛ حق والدین یا جنین یا خدا؟/ تفنگ را از روی شقیقه فرزندت بردار!/ کریستیانو رونالدو ثابت کرد سقط جنین، اشتباه است!


آن هایی که سقط جنین را حق والدین می دانند،به این سئوال پاسخ دهند که آیا در شریعت اسلام،ما حق کشتن خودمان راداریم؟اصلاً آیا حق داریم به خودمان آسیب برسانیم؟جواب مشخص است؛ - گروه جامعه خبرگزاری فارس- مریم شریفی؛ سقط جنین، حق والدین است یا حق جنین یا حق خدا؟ آیا پدر و مادر به صرف اینکه صاحب تصمیم اولیه برای به دنیا آمدن فرزندشان هستند، این حق را دارند که درباره حیات و مرگ او هم تصمیم بگیرند؟ آیا انسانی که حتی مجاز به تصمیم گیری درباره جان خود نیست، اجازه دارد درباره حق حیات موجودی دیگر تصمیم بگیرد؟ آیا جنین هم در این زمینه، صاحب حق است؟ در این میان، تکلیف حق خداوند چه می شود؟ او که مژده داده نجات جان یک انسان، مساوی با نجات جان تمام بشریت است، خالقی که به بندگانش نهیب زده فرزندانشان را از بیم فقر از حق حیات محروم نکنند، رزاق کریمی که روزی تمام جانداران عالم را ضمانت کرده.

 تا به حال از این زاویه به موضوع حساس سقط جنین نگاه کرده بودید؟ به این موضوع فکر کرده اید که حق در این میدان سرنوشت ساز، متعلق به کیست؟ بررسی موضوع حق حیات جنین، علاوه بر پاسخ به توجیهاتی که اغلب درخصوص سقط عمدی مورداستناد قرار می گیرد، می تواند تلنگری هم باشد برای همه ما که در مبانی فکری و عقیدتی مان بازنگری کنیم.

اگر مشتاق شده اید در این زمینه بیشتر بدانید، با صحبت های حجت الاسلام محمد فلاح ، مدرس حوزه و دانشگاه و مسئول تعلیم و تربیت بسیج" جامعه پزشکی استان خراسان رضوی که در گفت وگویی به همت مرکز مردمی نفس به بیانی ساده به تشریح این موضوع حیاتی پرداخت، همراه باشید.

  وقتی جنین از پدر و مادرش سبقت می گیرد از دو جنبه می توانیم به بحث "حق" در موضوع سقط جنین ورود کنیم؛ یکی بحث حق الله و دیگری، بحث حق جنین.

حتی جنبش های مخالف سقط جنین در دیگر کشورها که نگاه دینی و شرعی به ماجرا ندارند هم، در بیان مخالفتشان، از باب حق خود جنین به موضوع ورود می کنند.

بنابراین چه نگاه الهی و توحیدی داشته باشیم و چه نداشته باشیم، این حق، حق والدین نخواهد بود.

حجت الاسلام محمد فلاح، از همین ابتدای بحث، آب پاکی را روی دست والدین ریخته و برای تشریح چرایی تصور والدین در محق دانستن خود در زمینه سقط جنین، ذهن ها را به لایه های عمیق تر زندگی مدرن امروزی ارجاع می دهد و می گوید: ماجرا از آنجا نشأت می گیرد که نه فقط در ایران ما که در کل دنیا، سبک زندگی" انسان ها تحت تاثیر رسانه، دچار دگرگونی اساسی شده است.

به این ترتیب که زیر سایه تولیدات رسانه هایی که به شدت در حال ترویج فضای اومانیستی و انسان گرایی یا نفس گرایی هستند، لذت، اصل قرار گرفته است.

یعنی هر چیزی که لذت به همراه داشته باشد، برای انسان، اصل می شود و هرچه مخالف آن باشد، توسط انسان کنار گذاشته می شود.

حالا چرا لذت، اصل می شود؟ چون ما مهم هستیم.

چون با این سبک زندگی، به خودمان اصالت بخشیده ایم.

در موضوع سقط جنین هم، به لذت و راحتی و خوشایند و وجهه خودمان نگاه می کنیم، پس خودمان را صاحب حق تشخیص می دهیم.

اما این نگاه، با نگاه توحیدی که ما به آن معتقدیم، سازگاری ندارد.

  جنسیتش را دوست نداریم، پس سقطش می کنیم! آن هایی که سقط جنین را حق والدین می دانند، به این سئوال پاسخ دهند که آیا در شریعت اسلام، ما حق کشتن خودمان راداریم؟ بالاتر از آن، آیا ما حق آسیب رساندن به خودمان را داریم؟ جواب مشخص است؛ خیر.

پس، ما که حتی مجاز به آسیب رساندن به خودمان نیستیم، چطور می توانیم نسبت به گرفتن حق حیات یک انسان دیگر – ولو یک جنین یا حتی یک تک سلول باشد -، برای خودمان حق قائل" باشیم؟ یک سئوال دیگر؛ آیا حق سقط جنین، مطلقاً از والدین سلب شده؟ در پاسخ باید بگوییم: خیر.

اما شرایطی دارد.

این حق را خداوند تعیین فرموده و ما برای اطلاع از کم و کیف آن، باید به آیات و روایات و احکام مراجعه کنیم.

در پاسخ به این سئوال که سقط جنین در چه صورت جایز است، تمام مراجع اتفاق نظر دارند که تنها در شرایطی که وجود جنین برای مادر خطر جانی داشته باشد، سقط جنین جایز است؛ آن هم قبل از دمیده شدن روح در کالبد جنین.

بعد از دمیده شدن روح، باز هم میان مراجع اختلاف وجود دارد.

اما آیا در تمام موارد سقط جنین، موضوع حفظ جان مادر در میان است؟ دیده شده والدین تصمیم به سقط جنین شان گرفته اند چون جنسیتش را دوست ندارند! آن ها دختر دوست دارند اما جنینی که خدا به آنها هدیه داده، پسر است.

سقطش می کنند تا بعد، برای دختردار شدن، دوباره اقدام به بچه دار شدن کنند! خب، ببینید انسان دیگر چقدر باید نگاه اومانیستی به ماجرا داشته باشد.

چقدر باید خودش فقط مهم باشد که با چنین استدلالی، بخواهد جان یک انسان دیگر را بگیرد.

  حجت الاسلام محمد فلاح ، مدرس حوزه و دانشگاه  از 2 به 3 و دوران عقد؛ گرداب های سقط جنین! شاید هریک از ما هم کم وبیش از این دست موقعیت ها سراغ داشته باشیم؛ موقعیت هایی که زوج ها با توجیهات و استدلال های عجیب، هدیه خداوند را پس فرستاده و خودشان را برای سقط جنین راضی می کنند.

حاج آقا فلاح با لبخند تلخی می گوید: برای سقط، استدلال می آورند که این بچه، "ناخواسته" است.

باید بگویم ما چیزی به نام ناخواسته نداریم.

یک وقتی، ما اراده می کنیم و برای فرزنددار شدن اقدام می کنیم.

گاهی هم خدا برای فرزنددار شدن ما، اراده می کند.

آیا باید اراده خداوند را رد کنیم؟ طبق تحقیقاتی که انجام شده، ما 2 زمان داریم که متاسفانه سقط جنین در آن زیاد اتفاق می افتد؛ یکی از 2 به 3 و دیگری در دوران عقد.

در مورد اول، زوج، 2 فرزند دارند و متوجه می شوند فرزند سوم در راه است.

این ها چون می خواهند ترکیب 4 نفری شان به هم نخورد، سومین فرزند را که خدا می خواهد به آنها هدیه بدهد، به دست خودشان از بین می برند.

دومین موقعیت فراوانی سقط جنین، مربوط به دوران عقد است.

زن و شوهر شرعی و حلال، صاحب فرزند شده اند.

واقعاً جای سئوال است؛ چرا باید فرزندشان را بکشند؟ مگر فرزنددار شدن در دوران عقد، چه اشکالی دارد؟ چرا فکر می کنند این اتفاق، یک جنایت است؟ این چه تابویی است در جامعه ما شکل گرفته؟ متاسفانه زوج هم به راحتی می گویند: چون آبرویمان در خطر است، باید این بچه را سقط کنیم.

چرا تصور می شود فرزندی که خدا به یک زوج رسمی و شرعی داده، باعث بی آبرویی است؟ می گویند: هنوز هیچ چیز را برای شروع زندگی آماده نکرده ایم.

خب، تلاش می کنید و از کار ما" را ببینند، نه تنها تقبیح نمی کنند، بلکه تحسین مان هم می کنند.

می گویند: چقدر اینها باایمان و مقید بودند که فرزندی که خدا در دوران عقد به آنها هدیه داده بود، نگه داشتند.

  تفنگ را از روی شقیقه فرزندت بردار! همانطور که عرض شد، طبق نظر تمام مراجع سقط جنین تنها در صورتی مجاز است که وجود جنین برای مادر خطر جانی داشته باشد؛ آن هم قبل از اینکه روح در کالبد جنین دمیده شود.

بعد از دمیده شدن روح، باز هم موضوع حساس تر و نظرات مراجع، متفاوت می شود.

بسیاری از مراجع، سقط جنین بعد از دمیده شدن روح را مجاز نمی دانند؛ حتی اگر احتمال ایجاد خطر جانی برای مادر داده شود.

می دانید مثل چه می ماند؟ حتماً می دانید که در هنگام اضطرار، انسان مجاز به انجام عمل حرام است.

مثلاً اگر یک نفر اسلحه روی شقیقه شما گذاشته باشد و نوشیدنی الکلی به دستتان بدهد و بگوید: بخور وگرنه می کشمت ، شما مجاز هستید آن نوشیدنی حرام را بنوشید.

اما اگر با همان اسلحه شما را تهدید کند و بگوید: فلانی را بکش وگرنه می کشمت ، دیگر چنین شرایطی وجود ندارد.

یعنی وقتی این بحث پیش می آید که جان فرد دیگری را بگیری برای نجات جان خودت، بسیاری از مراجع گفته اند حق چنین کاری را نداری.

درست است که آن فرد مهاجم، سوءاختیار انجام داده و شما را مجبور به عمل حرام کرده، اما شما مجاز نیستید سوءاختیار به خرج دهید.

  موجودی که رشد می کند، چطور حیات ندارد؟ یکی از استدلال هایی که برخی والدین با استناد به آن، سقط جنین را یک موضوع عادی و خود را مجاز به انجام آن می دانند، این است که می گویند: آنچه در این مرحله در بطن مادر است، چون به صورت یک انسان کامل درنیامده، حیات ندارد و از بین بردن آن، مسئولیتی را متوجه انسان نمی کند.

حجت الإسلام فلاح با رد این استدلال، می گوید: اغلب افراد اصولاً حیات را برای نوزاد متولدشده، قائل هستند درحالی که فرزند انسان از لحظه بسته شدن نطفه، حیات دارد.

به همین دلیل هم، مدام رشد می کند.

می گویند بیشترین میزان رشد انسان، در دوره جنینی اتفاق می افتد که در مدت 9 ماه، از یک تک سلول تبدیل می شود به نوزاد 3 کیلویی.

این سرعت رشد، وحشتناک است.

خب، چیزی که دارد رشد می کند، مگر می شود حیات نداشته باشد؟ بد نیست اینجا به یک ماجرا اشاره کنم.

مدتی قبل کلیپی در فضای مجازی دست به دست شد که احتمالاً بسیاری از مخاطبان کادر" درمان) خارجی بود که قبلاً موافق سقط جنین بود و خودش هم آن را انجام می داد و حالا به یکی از مخالفان سرسخت این کار تبدیل شده بود.

ماجرا از این قرار بود که یک بار در حین انجام فرآیند سقط جنین، انگار خداوند اراده کرده بود او حقیقت این اتفاق را درک کند.

او درحالی که با دستگاه ساکشن و از طریق مکش، جنین را از رحم مادرش خارج می کرد و همزمان داشت از دستگاه سونوگرافی این فرآیند را نظاره می کرد، یکدفعه توجهش به تقلای جنین جلب شد که داشت برای زنده ماندن جنب وجوش می کرد.

او وقتی که دست و پای جنین با دستگاه ساکشن از بدنش کنده می شد، انگار زجر کشیدن جنین و ناله او را احساس می کرد.

حرکات و حالات آن جنین، این پزشک را به شدت متأثر کرده و تازه آن موقع درک کرده بود جنین هایی که سقط می شوند، جان دارند و در تمام مراحل سقط برای زنده ماندن تقلا می کنند و دست و پا می زنند.

به همین دلیل، به جمع افرادی که اعتقاد دارند جنین، حق زندگی دارد، ملحق شده بود.

  وقتی جنین 5 ماهه با انسان 50 ساله برابری می کند این مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به تجربیاتی شبیه به تجربه این پزشک، یک بار دیگر به موضوع "حق" در ماجرای سقط جنین برمی گردد و می گوید: در مرور این پرسش که سقط جنین، حق والدین است یا جنین یا خداوند، باید بگوییم در ابتدا، حق خداوند است که خالق انسان است.

پس با نگاه شرعی و توحیدی، این حق الله است.

اما حتی اگر از جنبه متریالیستی و دنیوی هم نگاه کنیم، باز هم سقط جنین، حق والدین نیست.

اینکه والدین تصمیم به فرزندآوری می گیرند، دلیل نمی شود حق حیات و جان آن فرزند هم متعلق به آنها باشد.

دیه سقط جنین در بحث دیات، شاهد این مدعاست.

با یک نگاه اجمالی در احکام دیه، می بینید که از لحظه بسته شدن نطفه، سقط جنین مشمول دیه است تا وقتی که روح در کالبد جنین دمیده می شود.

و از این مرحله به بعد دیگر دیه انسان کامل به او تعلق می گیرد.

یعنی در دین اسلام و در بحث دیه، فرقی میان انسان 40، 50 ساله کامل بالغ که احتمالاً یک مسئول مهم یا یک انسان مشهور محبوب ثروتمند بوده، با یک جنین 5 ماهه در رحم مادر، هیچ تفاوتی وجود ندارد.

  وقتی گرفتار جاهلیت مدرن هستیم.

موضوع دیه، جریمه و اثر ظاهری و مادی سقط جنین است.

اما این عمل، اثرات تکوینی و شرعی و روحی و روانی سنگینی هم برای والدین خواهد داشت.

حجت الإسلام فلاح در این باره می گوید: متاسفانه درباره این آثار معنوی و روحی و روانی سقط جنین بر والدین در جامعه ما کم گفته شده و در مقابل، موضوع سقط جنین خیلی راحت دارد ترویج داده می شود و درباره آن فرهنگسازی می شود.

به تعبیر ناقص بنده، ما در این مسئله دچار یک جاهلیت مدرن هستیم.

اگر امروز ما با تعجب به دوران جاهلیت اعراب نگاه می کنیم و با حیرت می پرسیم چطور بچه هایشان را فقط به جرم دختر بودن، زنده زنده در گور می کردند؟ چه بسا 100 سال بعد، وقتی آیندگان به روزگار ما نگاه می کنند و این حجم از سقط جنین در روز و سال را در کشور ما و کل دنیا ببینند، تعجب کنند و بگویند: چطور ممکن است پدر و مادری دست به قتل فرزند خودشان بزنند؟! مشکل بزرگ امروز ما این است که قبح این ماجرا هنوز برای مردم جامعه مشخص نشده.

متاسفانه سقط جنین برای بسیاری افراد، یک موضوع خیلی ساده است؛ مثل اینکه کفش شان خراب شده باشد و بخواهند آن را دور بیندازند! بنابراین ما در این زمینه نیاز به روشنگری و آگاهی بخشی داریم.

علاوه براین، باید در مبانی عقیدتی، هستی شناسی و جهان بینی مان بازنگری کنیم.

ببینید، مثلاً یکی از اشکالات مبنایی ما این است که برخی زوج ها از ترس مسائل مالی، دست به سقط جنین می زنند.

درحالی که خداوند در قرآن در این زمینه به ما هشدار داده.

فرموده: و لا تقتلوا اولادکم خشیه املاق نحن نرزقهم و ایاکم : فرزندان خود را از ترس فقر نکشید.

این ما هستیم که آنان و شما را روزی می دهیم (آیه 31 سوره اسرا) بعضی از ما ازآنجاکه می ترسیم خودمان فقیر شویم یا فرزندانمان در آینده فقیر شوند، حق حیات را از آنها سلب می کنیم.

یعنی گاهی فقیر هم نیستیم اما از ترس اینکه فقیر شویم، دست به سقط جنین می زنیم.

درحالی که خداوند در جایی دیگر در قرآن می فرماید: حتی اگر فقیر هم هستید، فرزندانتان را نکشید: و لا تقتلوا اولادکم من املاق نحن نرزقکم و ایاهم : فرزندانتان را از فقر نکشید.

ما شما و آنها را روزی می دهیم (آیه 151 سوره انعام)   کریستیانو رونالدو ثابت کرد سقط جنین، اشتباه است! حاج آقا دست روی نکته مهمی گذاشته.

بعضی والدین می گویند: در این شرایط اقتصادی که ما خودمان هم به سختی گذران زندگی می کنیم، چرا باید یک نفر دیگر را به این زندگی اضافه کنیم؟ و به این بهانه، سقط جنین را برای خودشان مجاز تلقی می کنند یا به طور کلی قید بچه دار شدن را می زنند.

حالا این سئوال پیش می آید که پس اینکه می گویند بچه که به دنیا می آید، رزق و روزی اش را با خودش می آورد، یک شعار است یا واقعاً در عمل، این موضوع محقق می شود؟ حاج آقا فلاح در پاسخ به این سئوالات می گوید: تقدیر المعیشه، در روایات به ما سفارش شده است.

یعنی ما خودمان باید برای گذران زندگی مان برنامه ریزی کنیم.

اما این با رزاقیت خداوند، منافاتی ندارد.

در اینکه خداوند، روزیِ هر انسانی و هر جنبنده ای در جهان را می دهد، شکی وجود ندارد.

اما ما گاه با محاسبات خودمان، در این زمینه دچار تردید و اشتباه می شویم.

بگذارید یک مثال بزنم.

الان موفق ترین و ثروتمندترین فوتبالیست جهان، چه کسی است؟ کریستیانو رونالدو.

همین شخصیت مشهور و محبوب، در داستان زندگی اش بیان شده که والدینش به خاطر فقر شدید قصد داشتند او را سقط کنند.

خب پدر و مادر رونالدو آن موقع داشتند این فکر را با محاسبات عادی و جاری این دنیا پیش می بردند اما آیا نظر و فکرشان درست هم بود؟ همان ها الان رفاه زندگی شان و آبرو و احترامی که در جامعه شان دارند را مدیون همین بچه ای هستند که می خواستند سقطش کنند تا به حساب خودشان آینده اش را نجات دهند.

نمی خواهم بگویم این یک روال است.

ممکن است استثنا باشد اما به هر حال چنین مثالی هم وجود دارد.

بنابراین وقتی دانسته های ما محدود است و از فردا و آینده خبر نداریم، نمی توانیم درباره زندگی یک انسان دیگر تصمیم گیری کنیم.

  نکند خیال کرده ایم ما روزی دهنده فرزندانمان هستیم؟! استاد حوزه و دانشگاه لبخندبرلب در ادامه می گوید: خداوند به بنده حقیر 5 فرزند عطا کرده است.

این 5 فرزند به هر حال روزی شان را دارند می گیرند.

بگذریم از تصورات بعضی ها که فکر می کنند روحانیت یک زندگی اشرافی دارند.

نه.

من در شهر مشهد، اجاره نشین هستم و هیچ سرمایه کنارگذاشته ای ندارم اما به هر صورت، زندگی مان دراد جلو می رود.

بنابراین اینکه ما بخواهیم به دلیل مشکلات مالی دست به سقط جنین بزنیم، در درجه اول، خودخواهی است.

انگار فکر می کنیم قرار است روزیِ ما گرفته شود و در دهان این بچه گذاشته شود.

یعنی حق حیات را از این بچه می گیریم چون می خواهیم خودمان راحت باشیم.

در درجه دوم، نسبت به رزاقیت خداوند، دچار بدبینی شدید هستیم.

اطمینان نداریم خداوند با ولادت آن فرزند، روزی اش را هم می دهد.

یکی از اشتباهات محاسباتی ما همین است.

مثلاً من با خودم می گویم: من با فلان قدر درآمد و با 5فرزند زندگی ام دارد اینجوری می چرخد.

بعد با خودم حساب می کنم که: اگر به جای 5 فرزند، 3 یا 2فرزند داشتم، خیلی زندگی راحت تری داشتم! اما این را لحاظ نمی کنم که اگر 3 یا 2 فرزند داشتم، روزیِ امروز را نمی داشتم.

چرا آن اشتباه را می کنم؟ چون فکر می کنم این روزیِ من است درحالی که این روزیِ تک تک این بچه هاست که آمده در دست من قرار گرفته.

یادمان باشد روزی دهنده فرزندان ما، خداوند است و ما - والدین – فقط یک واسطه رزق هستیم، نه بیشتر.

  بیایید به سهم خودمان تردید ایجاد کنیم برای کاهش آمار سقط جنین، چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ این دغدغه بسیاری از دلسوزان است.

حاج آقا فلاح مکثی می کند و در پاسخ به این سئوال می گوید: اولین کاری که هریک از مخاطبان این صحبت ها می توانند در محیط پیرامونی خودشان انجام دهند، گفتمان سازی است.

یعنی در فضاهایی که درباره سقط جنین صحبت به میان می آید، شروع به گفت وگو کنند.

حداقل کاری که می توانیم انجام دهیم، این است که تردید ایجاد کنیم در والدینی که تصمیم به سقط جنین گرفته اند.

چرا؟ این بزرگترین کمک به خود آنهاست.

می دانید، ما مادرانی را داریم که آگاهانه دست به سقط جنین خود زده اند و بعد، دچار مشکلات عدیده جسمی، ناباروری همیشگی و مشکلات جدی روحی و روانی شده اند.

مادری که جنین خود را سقط کرده، گاه عذاب وجدان تا آخر عمر گریبانش را رها نمی کند؛ عذاب وجدان ناشی از گرفتن حق حیات از فرزند خودش.

بنابراین ایجاد تردید در پدر و مادری که فکر سقط جنین را در ذهن دارند، بزرگ ترین کمک است و گاه همین تردیدها می تواند آنها را مجاب کند فرزند خود را حفظ کنند و از یک عمر پشیمانی نجات پیدا کنند.

 انتهای پیام/
کلید واژه ها: سقط جنین - جنین - تصمیم - والدین - کریستیانو رونالدو - حیات - به دنیا آمدن - تصمیم گیری - پدر و مادر - صاحب - نجات - خبرگزاری - رونالدو - موجودی - اشتباه - خداوند - جامعه - بشریت - تکلیف - مساوی - دنیا - گروه - گیری - آسیب - مژده - دیگر - پاسخ - داده - تفنگ - مادر

آخرین اخبار سرویس:
علامت گذاری مرزی محور رایزنی مقامات ازبکستان و تاجیکستان

روزانه بیش از 200 واکسن کرونا در مهران تزریق می شود

هیأتی ها روند آ برسانی به 44 روستا خوزستان را اصلاح کردند + فیلم

کتابخانه مرکزی امام خامنه ای از طرح های شاخص فرهنگی در کردستان است

توهین به اعتقادات شیعه یا سنی موجب تفرقه و خوشحالی دشمنان می شود

برگزاری دوره آموزشی رضایت و شکایت مشتریان در تأسیسات گردشگری

حجت الاسلام قرائتی در جمع دانشجویان نخبه: استعداد بیشتر، شکر عملی بیشتر را می طلبد

تخم مرغ 35 هزار تومانی روحانی، 60 هزار تومان شده!

دهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش؛ تاکید بر اقتدار و امنیت

آزادسازی 50 هکتار از اراضی کشاورزی بخش آسارا شهرستان کرج

سیاستمداران فریب تغییر نام فیس بوک را نمی خورند

وحدت جامعه اسلامی با پایبندی به سنت نبوی محقق می شود

تربیت نیروی متخصص بر اساس نیاز جامعه باشد

خوش چشم: آژانس در پی ایجادمحدودیت برای ایران است/ دلیل اصرار گروسی بر دیدارهای سیاسی چیست؟

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی: جریانات تکفیری به دنبال مهجور کردن و حذف شیعیان هستند

تجارب وحدت میان مسلمانان از گذشته تا کنون 

ویترین روزنامه ها/ گزارش میدانی خبرنگار «شهروند» از وضعیت کابل/ بررسی نتایج یک پژوهش درباره طلاق در «خراسان»

امروز باید همه نداها در راستای نجات فلسطین باشد

عضو کمیسیون حقوقی مجلس: ثبت اموال مسئولان را اجباری می کنیم

ملجا و پناهگاه جامعه ایثارگری بنیاد شهید است

پروژه های نیمه تمام شهری، نماد کم کاری است

بازدید اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از تأسیسات پارس جنوبی

دچار عملیات فریب دشمن نشویم/ سهم رسانه در این دوران چیست

قهرمانان کشتی در جمع نمازگزاران تجلیل می شوند

حفظ وحدت از وظایف فردی و اجتماعی مسلمانان است

نشست فعالان حوزه صادرات با رییس جمهور

آخر هفته به کدام نمایشگاه های هنری برویم؟

پیام رییس ستاد کل نیروهای مسلح به همتایان خود با سه آرزوی مهم

فرازی از تلاوت «وحید نظریان» از سوره حجرات + فیلم

8 هزار چشمه بهداشتی در مدارس کشور ساخته می شود

نام ها و عناوین و وقایع زمان حیات حضرت محمد (ص)

جنجال محرمانگی

اشتباهاتی که در چیدمان آشپزخانه نباید انجام دهید!

آزادی رانندگان ایرانی بازداشت شده در آذربایجان

انهدام اهداف با بمب نقطه زن یاسین 90

جامعه مبتنی بر وحدت قطعاً به هدف خواهد رسید

قهرمانان کشتی در جمع نمازگزاران جمعه این هفته تجلیل می شوند

انهدام اهداف دشمن با بمب یاسین 90

انهدام اهداف دشمن با بمب «یاسین 90»/ تمرین رهگیری هوایی در ارتفاع پست

ضرورت تبلیغ سبک زندگی اسلامی در شبکه های اجتماعی

اظهار نظر یک نماینده درباره مذاکرات: ما باید متن مذاکرات بعدی را بنویسیم/غربی ها نمی توانند شرط بگذارند

مسئول دفتر انجمن روزنامه نگاران مسلمان بندرعباس منصوب شد

برگزاری شورای فرهنگ عمومی استان قم با موضوع روز قم

خوش چشم: آژانس در پی ایجاد محدودیت برای ایران است/ گروسی به دنبال سیاسی کردن پرونده هسته ای ایران است

اما و اگرهای آینده حسن روحانی؛ ورود رییس جمهور سابق به مسائل امنیتی؟!

بازدید نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان از مجتمع فولاد بافت

تعمیر و اصلاح یکی از لوله های اصلی آب ارومیه در دست اجرا است/ آب شرب 3500 مشترک دچار مشکل شد

مردمی کردن حل مسائل بی بدیل ترین راه برای حل مشکلات است

حضور رییس جمهور در بین مردم موجب امیدآفرینی می شود

عدم امنیت در بیش از 2 هزار بوستان در پایتخت

تدابیر اجرایی نماز جمعه این هفته تهران اعلام شد/ شهروندان وسایل شخصی برای اقامه نماز به همراه داشته باشند

تصاویر/ نشست بررسی آسیب های اجتماعی و بیان راهکارها در مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران استان تهران

پیام مهم هفته «وحدت اسلامی»

تصاویر/ شانزدهمین جشنواره ملی تلاوت های مجلسی قرآن در کاشان

تصاویر/ نشست مشترک مدیر حوزه علمیه کرمانشاه با مسئول بسیج طلاب کرمانشاه

منویات رهبر انقلاب الگوی وحدت اسلامی باشد

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد: وزارت آموزش و پرورش خسارت کرونا به حوزه تعلیم و تربیت را جبران کند

دیدار رییس مجلس شورای اسلامی با حضرت آیت الله علوی گرگانی

درخواست از مجلس برای بررسی لایحه دائمی شدن متناسب سازی حقوق بازنشستگان

تدابیر اجرایی نمازجمعه این هفته تهران اعلام شد

دهمین رزمایش «فداییان حریم ولایت» آغاز شد

تاکید علی صوفی بر نقش جدید خاتمی در جبهه اصلاحات/ برنامه شش ماهه تصویب کردیم

تخریب 14 بنای غیر مجاز در اراضی رامیان

انتقاد روزنامه اصولگرا: افراد انقلابی و متخصص را از هیات امنای بنیاد فارابی کنار گذاشتند

ببینید | آغاز دهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت

طرح روی جلد خاص یک روزنامه برای احمدی نژاد

رانندگان ایرانی بازداشت شده در جمهوری آذربایجان آزاد شدند

ارائه خدمات اجتماعی کیفی با حذف ارز 4200 تومانی امکان پذیر می شود

آزادی 2 راننده ایرانی بازداشت شده در باکو

نماهنگ | مُحَمَّد

امام جمعه زاهدان: رشد و ارتقاء فرهنگ عامل تقویت امنیت پایدار است

خیانت در امانت چه مجازاتی دارد؟

تدابیر اجرایی نماز جمعه این هفته تهران اعلام شد

تغییرات مثبت در زندگی مردم بوشهر ایجاد می شود

لایحه نظام رتبه بندی معلمان اصلاح شد

اولویت اصلی نظام و دولت افزایش سطح رضایتمندی جامعه است

انسداد آزاد راه تهران شمال تا 6 روز دیگر

محصول ایران قوی به زیر کشیدن پرچم آمریکا توسط مستضعفان است

باحکم استاندارمازندران شهرداران جدید زیراب، عباس آباد و بابکان منصوب شدند

مهدیان مدیرعامل موسسه همشهری شد

پیشگام به دنبال مطالبه و ارائه راهکار برای نیازهای روز جامعه باشد

سرپرست هیأت مرکزی گزینش شهرداری تهران منصوب شد

محصول ایران قوی به زیر کشیده شدن پرچم آمریکا توسط مستضعفان است

استقبال مجلس ایران از گسترش مناسبات با الجزایر

رصدخانه مراغه و نقش خواجه نصیر در ظهور شیوه معماری آذری

مجمع عالی مشورتی راه آهن تشکیل می‏ شود

روز اراک فرصت خوبی برای معرفی داشته های فرهنگی شهراست

موفقیت گردشگری در گرو هماهنگی فعالان آن است

انهدام اهداف دشمن با بمب «یاسین 90»/ تمرین رهگیری هوایی در ارتفاع پست

رییس جمهوری برزیل به جنایت علیه بشریت متهم شد

شهرداران 4 شهر مازندران منصوب شدند

آیا بیماری زاکانی مصلحتی است؟

آغاز دهمین رزمایش «فداییان حریم ولایت» با رمز یا محمد رسول الله (ص)

تدابیر اجرایی نمازجمعه این هفته تهران اعلام شد

محرومیت زدایی و توسعه متوازن از اهداف مهم شورای شهر

تجمع کارگران معترض اردبیلی در آستانه سفر رییسی

اقدامات پیامبر(ص) در تحقق وحدت اسلامی/ جذب حداکثری با خُلق نیکو ممکن شد

اخبار رزمایش هوایی ارتش| انهدام اهداف دشمن با بمب «یاسین 90»/ تمرین رهگیری هوایی در ارتفاع پست

دهمین رزمایش «فداییان حریم ولایت» آغاز شد

مدال آوران المپیک و پارالمپیک تجلیل می شوند

سقط جنین؛ حق والدین یا جنین یا خدا؟/ تفنگ را از روی شقیقه فرزندت بردار!/ کریستیانو رونالدو ثابت کرد سقط جنین، اشتباه است!

سقط جنین؛ حق والدین یا جنین یا خدا؟/ تفنگ را از روی شقیقه فرزندت بردار!/ کریستیانو رونالدو ثابت کرد سقط جنین، اشتباه است!