مطالب مرتبط:
نخبگان فکری با نگرش تمدنی در راستای تبیین رسالت امام حسین نقش آفرینی کنند
حضور «الگو» در جامعه از ضروریات تمدن اسلامی است/ امام حسین(ع)الگویی کامل برای جامعه اسلامی می باشند
نان هایی که به عشق امام حسین(ع) برای زائران اربعین پخته می شود
امام حسین(ع)؛ مصداق نسخه انسان ساز قرآن
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت: بیانیه گام دوم الهام گرفته از رهنمودها و سیره امام حسین (ع) است
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 14:552021-09-18سياسي

جنس عزاداری بر امام حسین سیاسی است اما جناحی نیست/ اکنون با امواج ضلال مواجهیم


روزگاری بود که با کتب ضلال مواجه بودیم اما اکنون با امواج ضلال مواجهیم.

همانطور که امواج ضلال داریم، امواج هدایت هم داریم.

- " به نقل از روابط عمومی معاونت حقوقی و امور مجلس رسانه ملی؛ هفتمین نشست از سلسله وبینارهای تخصصی حقوق و رسانه با عنوان رسانه ها و تعهد بر اقامه شعائر دینی توسط معاونت حقوقی و امور مجلس برگزار شد.

در این نشست مجازی آیت الله ابوالقاسم علیدوست استاد درس خارج فقه و اصول و ریاست انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه، حسین رضی هیأت علمی دانشگاه صداوسیما و سیداحمد حبیب نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به عنوان دبیر علمی حضور داشتند.

حبیب نژاد در ابتدای این نشست مجازی با اشاره به اهمیت برگزاری این جلسه گفت: واقعیت این است که تعظیم و اقامه شعائر دینی پیشینه قدیمی و ریشه دار در حوزه هویت ایرانی اسلامی دارد و بخشی از هویت ما آمیخته با شعائر دینی ماست و این شعائر است که مانع از خودبیگانگی ما می شود.

با توجه به تأثیری که رسانه ها در عصر فعلی دارند و مخاطبین متأثر از رسانه هستند، لازم است مشخص شود که رسانه ها در حکومت دینی و به صورت ویژه در جمهوری اسلامی ایران چه رسالتی بر عهده دارند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر، حق بر دینداری را داریم و اگر آن را یکی از حقوق شهروندی بدانیم، رسانه ها تعهدات و رسالت سنگینی در ارائه تصویر واقعی از دین به مردم دارند.

در این جلسه می خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم که رسانه ها چه رسالتی را در حوزه انتقال شعائر دینی، اقامه و تعظیم آن دارند و این تعهدات را چگونه و با چه ابزاری باید انجام دهند.

* رسانه به عنوان واسطه بین حکومت و جامعه، باید هم به جنبه تکلیفی را در نظر بگیرد و هم جنبه حقوق رضی سخنران ابتدایی این جلسه بود.

او در مقدمه صحبت های خود گفت: به نظر می رسد که وقتی حکومت دینی و اسلامی برپا می شود فلسفه وجودی آن اقامه دین است و از آنجا که مردم براساس خواست فطری خود، حکومت طاغوت را کنار زده و انقلابی را برپا کردند، خواسته اصلی شان این است که دین به عنوان جز مهمی به صورت عینی در زندگی شان جاری باشد.

علاوه بر این، از آنجایی که خداوند انسان را براساس فطرت دینی خلق کرده است، انسان ها ذاتا دین جو، دین خواه و دین مدار هستند و این بُعد هم از نظر شخصی و هم از نظر اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در دوران حکومت اسلامی، توجه به این جنبه از خواست کسانی که حکومت دینی را برپا کردند وظیفه اصلی حکومت بوده و تکلیفی است که خداوند برعهده زمامداران و حاکمان قرار داده است.

علاوه بر این، وقتی وارد بحث حقوق می شوید می بینید که انسان ها دارای حقی بوده و بخشی از آن حق پیگیری و تعمیق جریان هویتی خودشان است و زمینه احقاق این حق را هم حکومت باید فراهم کند.

بنابراین می توان گفت که این حق التکلیف برعهده حکومت دینی است.

وی با تاکید بر اینکه شعائر دینی امری باطنی و ظاهری است، گفت: وقتی شعائر مطرح می شود معمولا به اموری توجه می کنیم که جنبه ظاهری دارد و شاید بیشتر به نمادها توجه شود اما من می خواهم به موضوع دیگری اشاره کنم و آن هم این است که این ظاهر و شعار باید مبتنی بر باطن و حقیقتی باشد.

بنابراین باید به جنبه عمقی و باطنی هم توجه کنیم.

بنابراین نباید به امور دینی قشری و پوسته ای بپردازیم.

بنده معتقدم اگر شعائر را با باطن و عمق آن در نظر بگیریم در جنبه ظاهری به دور از افراط و تفریط خواهد بود و معارف بلندی را در خود خواهد داشت.

نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که رسانه به عنوان واسطه بین حکومت و جامعه، باید هم به جنبه تکلیفی را در نظر بگیرد و هم جنبه حقوق.

در حقیقت رسانه از یک طرف نماینده حکومت و یا واسطه حکومت و مردم در مباحث دینی است و از سوی دیگر باید نیازها و خواسته های جامعه را مورد توجه قرار دهد.

از این نظر کار رسانه بسیار سخت است.

*تعظیم شعائر ضرورت عقلی و عقلایی دارد آیت الله علیدوست سخنران دیگر این جلسه بود.

او در ابتدا گفت: هر دین، ملت و کشوری شعائر و شعارهایی دارد که با آنها شناخته می شود، هویت خود را پیدا می کند و دیگران از آن طریق با آن ملت و کشور ارتباط برقرار می کنند.

لذا اگر بگوییم که شعائر پدیده هایی هستند که به صاحب آن هویت می دهند، تعریف درستی ارائه کرده ایم.

منظور من از نظر لغوی نیست بلکه بیشتر به جنبه های عینی اشاره کردم.

طبیعتاً دین اسلام به عنوان دین جامع، جهانی و جاودان دارای شعائری است که اسلام را از طریق آنها می توان شناخت.

هویت مسلمانی از این طریق پیدا می شود و جامعه اسلامی از این طریق شناخته می شود.

اگر این نگاه را به شعائر داشته باشیم، فقط نماد و صورت مطرح نمی شود بلکه از درون می جوشد و در بیرون هم خودش را نشان می دهد.

وی اضافه کرد: نکته دیگری که باید مطرح شود این است که ضرورت تعظیم شعائر قبل از اینکه شرعی باشد و از قرآن برایش سند پیدا کنیم، ضرورت عقلی و عقلایی دارد.

به عبارت دیگر، برای فهمیدن ضرورت خیلی از موضوعات نباید قرآن را تورق کرد یا برایش روایتی پیدا کرد بلکه براساس نگاه عقلانی باید به آنها عمل کرد.

نمونه این موضوع را در حج می توان دید؛ اگر به شعائری مثل حج این قدر تاکید می شود، به این دلیل است که به امامت ختم می شود.

به همین دلیل است که می گویند مدینه بعد افضل از مدینه قبل در حج است و حتی این سنت در بین ایرانیان وجود داشته است که بعد از حج به زیارت امام رضا علیه السلام می رفتند.

وی با طرح یک سوال صحبت های خود را ادامه داد و گفت: گاهی برای ما سوال به وجود می آید که چرا ثواب های عظیمی برای اقامه عزا برای امام حسین(ع) قرار داده شده است؟ کسی که در سوگ امام حسین گریه کند یا بگریاند و یا اجتماع گریه کنانی را جمع کند، آتش بر بدن او حرام و بهشت بر او واجب می شود.

این موضوع می تواند مصداق مهمی برای تعظیم شعائر باشد.

*دین رسانه ای همان دین حداقلی است رضی در پاسخ به سوألی درباره رسانه دینی یا دین رسانه ای گفت: این سوأل دامنه گسترده ای دارد.

در حوزه نظریات دین و رسانه نظریات مختلفی را می بینیم.

بعضی از آنها نگاه جبرگرایانه به رسانه دارند و معتقدند که خاستگاه رسانه، غیردینی است و بر همین اساس نمی تواند محل مفاهیم دینی باشد و استفاده از رسانه به عنوان ابزاری برای تبلیغ دین، کاری اشتباه است.

در نقطه مقابل، نظریات دیگری وجود دارد که به رسانه به عنوان یک ابزار نگاه می کند و معتقد است که رسانه خنثی است و می توان در آن هر پیامی را منتقل کرد.

در حقیقت ظرفی است که هر مظروفی در آن جای می گیرد.

دسته سوم نظریات نیز بینابینی است.

در طول تاریخ بعد از انقلاب اسلامی که از رسانه به صورت عملیاتی در جامعه و حکومت دینی استفاده می کنیم می توانیم بگوییم که دسته اول نظریات، مردود است و رسانه می تواند محملی برای پیام دین و رساندن معارف دینی به جامعه باشد که البته تنها ابزار برای انتقال مفاهیم دینی نیست.

برای مثال وقتی رسانه هایی نظیر تلویزیون، رادیو و فضای مجازی را داریم نمی توانیم بگوییم که دین فقط باید از طریق اینها منتقل شود و نقش مسجد، علما و سازمان های تبلیغی سنتی را نادیده بگیریم.

به نظرم دین رسانه ای همان دین حداقلی است که بیشتر به ظواهر توجه دارد و خیلی به معارف و باطن دین توجهی ندارد.

وی ادامه داد: از این جهت لازم است نگاه مان به حوزه دین و رسانه نگاه جامعی باشد تا بتوانیم در حوزه حکومت دینی از رسانه به عنوان ابزار موثر و با حداکثر ظرفیت در حوزه مباحث دینی استفاده کنیم.

بنابراین می توان گفت که رسانه اساساً به معنای عام باید پیشران جامعه و بقیه نهادها باشد.

در حقیقت باید موتور محرک جامعه در مباحث دینی باشد و توجه جامعه را به ظاهر و باطن دین به صورت توامان جلب کند.

همانطور که اشاره شد باید شعائر را با این نگاه تحلیل کرد که ظاهری است که از باطنی مهم حکایت می کند.

یکی از آیاتی که در این زمینه می توان توجه کرد، آیه 70 سوره اسراء است.

خداوند در این آیه موضوع تکریم انسان را مطرح کرده و می گوید به آنها رزق طیب داده ایم.

به نظرم مباحثی که از طریق رسانه به جامعه منتقل می کنیم باید مصداق همین آیه باشد و به مردم رزق طیب بدهیم.

او با اشاره به کارکردهای رسانه در جهت تعظیم شعائر دینی گفت: به نظرم اگر در حوزه دین و رسانه این نگاه را داشته باشیم، می توانیم بگوییم که رسانه به عنوان یک ابزار می تواند معارف و مباحث دینی را به جامعه منتقل کرده و جامعه را در این جهت به سمت تعالی و رشدی که خداوند برای انسان مقدر کرده است، حرکت دهد.

بنابراین نقش رسانه بسیار والا و مهم است و می تواند در کنار سایر ارکان و نهادهای مسئولیت دار نقش پیشران و مربی ترویج مفاهیم دینی را داشته باشد.

با این نگاه، نظریه هایی که جنبه ابزاری به رسانه دارند کنار رفته و نگاه مان مترقی تر خواهد بود.

البته باید دقت داشت که منظور ما از رسانه، گروهی کامل از سازمان رسانه است که پیام دهنده، پیام و .

را شامل می شود.

* اکنون با امواج ضلال مواجهیم در بخش دیگری از این نشست مجازی آیت الله علیدوست ضمن اشاره به مبانی قرآنی در تعظیم شعائر دینی گفت: در قرآن تعظیم شعائر، هم به عنوان وظیفه فردی همگانی خودجوش و هم به عنوان کار نهادی و حکومتی مطرح می شود.

در آیاتی که در سوره حج داریم مصداق این موضوع را می بینیم.

مثلا در آیه 41 سوره حج تعبیر شعائر نیامده است اما روی زنده کردن مصادیق شعائر الهی تأکید شده است.

در این آیه می خوانیم: الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاهَ وَآتَوُا الزَّکاهَ وَأَمَروا بِالمَعروفِ وَنَهَوا عَنِ المُنکَرِ وَلِلَّهِ عاقِبَهُ الأُمورِ قبل از این آیه، صحبت از مظلومان تاریخ شده و به کسانی اشاره می کند که آمادگی یاری خداوند را دارند.

در ادامه، این آیه آمده و توصیفات این افراد بیان شده است.

این افراد کسانی اند که وقتی در جامعه اسلامی امکانات پیدا می کنند، نماز را اقامه می کنند، زکات را برپا می دارند، به معروف امر می کنند و از منکر بازمی دارند.

وی ادامه داد: بنابراین باید به چند نکته توجه داشت؛ از نظر قرآن، دو نوع تعظیم شعائر داریم؛ اول، تعظیم شعائر به صورت فردی، مردمی، همگانی و خودجوش و دوم تعظیم شعائر به صورت حکومتی و نهادی.

البته در این فرم از تعظیم شعائر، آن نهاد یا ارگان نه تنها خود باید دست به کار شود بلکه باید بستر را برای اقامه شعائر فراهم کند.

در حقیقت حاکمیت وظیفه دارد به گونه ای رفتار کند که خود مردم تعظیم شعائر کنند.

اگر حکومت بستر را آماده نکرد و یا کاری کرد که زمینه ها از بین رفت، ترک واجب کرده و مرتکب گناه شده است.

روزگاری بود که با کتب ضلال مواجه بودیم اما اکنون با امواج ضلال مواجهیم.

همانطور که امواج ضلال داریم، امواج هدایت هم داریم.

در این بین، صدایی که بلندتر باشد پیروز است.

اگر انسان هایی وجود دارند که می خواهند امواج ضلال درست کنند، وظیفه همه حاکمیت است که در برابر آن ایستادگی کرده و امواج هدایت را ایجاد کنند.

این موضوع منحصر هم به حکومت دینی نیست و در هر حکومت مصلحی که در جهان وجود دارد باید رعایت شود.

رضی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با چه ابزار و به چه شیوه ای می توانیم شعائر دینی را ترویج داده و به نسل بعدی منتقل کنیم، گفت: در اینجا باید از آیات قرآنی استفاده کنیم.

خداوند در آیه 17 و 18 سوره زمر مباحثی را مطرح می کند که به نظرم بسط موضوعات رسانه ای است و سرلوحه فعالیت ها، سیاست گذاری ها و اقدامات رسانه ای می تواند باشد.

خداوند در این آیات می فرمایند: وَالَّذِینَ اجْتَنَبُوا الطَّاغُوتَ أَنْ یَعْبُدُوهَا وَأَنَابُوا إِلَی اللَّهِ لَهُمُ الْبُشْرَی فَبَشِّرْ عِبَادِ .

حال باید پرسید که بندگان خداوند چه کسانی هستند که خداوند به آنان بشارت می دهد؟ الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولئکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُولَئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ .

آنان کسانی اند که حرف ها را می شنوند و به نیکویی به آن عمل می کنند.

در اینجا خداوند دستورالعملی را در حوزه رسانه ای به ما می دهد و آن هم این است که زمینه برای شنیده شدن اقوال حسن را فراهم کنید.

این کار وظیفه رسانه است.

در حقیقت اگر رسانه می خواهد در حوزه شعائر اقدام کرده و اقامه دین بکند تا دینداری در جامعه تحکیم شده و مردم دیندار شوند، باید زمینه شنیده شدن اقوال حسن را در جامعه فراهم کند.

وی تاکید کرد: این جمله چند مفهوم و نتیجه دارد؛ اول این است که اگر زمینه شنیده شدن تمام اقوال حسن را در رسانه فراهم کردیم، همه مردم به سمتی می آیند که این حرف ها را بشنوند و از بین آنها آن چیزی که مناسب شان است را انتخاب کنند.

در اینجاست که شعائر الهی ترویج می شود.

اگر این اتفاق رخ داد یعنی همه مردم در جهتی درست و با کمی اختلاف سلیقه حرکت می کنند.

هم چنین با عمق بخشیدن به شعائر دینی در جان، ذهن و قلب جامعه زمینه ای فراهم می شود که این شعائر به نسل بعد هم منتقل شود.

او خاطر نشان کرد: اگر رسانه امروز به این جنبه توجه کرده و بتواند معارف دینی را در جان مخاطبش تعمیق کند، آنان می توانند این معارف را به افراد دیگری که حتی مخاطب آن رسانه نیستند منتقل کند.

در اینجا می توانیم به رهبران فکری جامعه هم توجه کنیم؛ بدین معنی که اگر رسانه بتواند در این حوزه با نخبگان و گروه های مرجع کار کند آنان می توانند سیر دینداری را در کل جامعه جاری کنند.

به نظرم اگر این نگاه را در حوزه رسانه دنبال کرده و همه برنامه هایمان در این چارچوب باشد، به بهترین شیوه عمل کرده ایم و مخاطبی را پرورش می دهیم که به صورت عمقی دیندار است.

*جنس عزاداری بر امام حسین سیاسی است اما جناحی نیست آیت الله علیدوست با مطرح کردن یک شبهه و پاسخ به آن صحبت هایش را ادامه داد و گفت: شبهه ای که مطمئنم برای خیلی ها پیش می آید در حوزه رسالت حاکمیت نسبت به اقامه شعائر دینی است.

سوال این است که آیا برنامه ها برای تعظیم شعائر دینی باید در داخل حاکمیت باشد یا در خارج از آن؟ دقت داشته باشید اینکه بگوییم هر حاکمیتی به هر شکلی و هر رسانه ای با هر سابقه ای برای تعظیم شعائر ورود کند، درست نیست.

در نقطه مقابل، اگر بگوییم که حوزه وظیفه حاکمیت ورود به این مباحث هم نیست، باز هم غلط است.

در آموزه های دینی ما کسی که قدرت پیدا می کند باید به صورت معقول به اقامه شعائر دینی بپردازد.

برای مثال گفته می شود که صلوات را باید بلند فرستاد، این موضوع چه دلیلی دارد؟ دلیلش این است که در صلواتِ بلند، شعائر دینی تبلیغ می شود، در حالی که صلوات باطنی چنین ویژگی ندارد.

وی در بخش پایانی صحبت های خود به 3 موضوع اشاره نمود: اول اینکه چه حاکمیت، چه رسانه و چه اشخاص، وقتی به عرصه تعظیم شعائر دینی ورود پیدا می کنند نباید سیاسی رفتار کنند.

بنده گناه و خیانت می دانم که مسائل دینی را به خطوط خاص سیاسی محدود کنیم.

منظورم این نیست که این مسائل سیاسی نیستند.

بدون شک جنس عزاداری بر امام حسین علیه السلام سیاسی است اما جناحی نیست.

بنابراین اگر دولت ها و گروه ها در این عرصه ورود پیدا می کنند، نباید دست به سیاسی بازی گروهی بزنند.

نکته دوم این است که باید کار را به اهلش بدهند.

متاسفانه کار رسانه ای بعضاً در دست اهلش نیست که نتیجه درستی نمی دهد و نکته سوم این است که باید به اقناع، توجه ویژه ای داشت.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: عضو هیئت علمی دانشگاه تهران - آیت الله ابوالقاسم علیدوست - معاونت حقوقی - امواج - عضو هیئت علمی دانشگاه - شعائر دینی - نشست مجازی - علمی - حقوق - دانشگاه صداوسیما - رسانه - دانشگاه - ایرانی اسلامی - دانشگاه تهران - معاونت - برگزار - نشست - اسلامی - عضو هیئت علمی - درس خارج فقه - روابط عمومی - اقامه - حقوقی - مجازی - حسین سیاسی - ابوالقاسم - فقه و حقوق - دبیر علمی - هیئت علمی - امام حسین

آخرین اخبار سرویس:
راهکارهای طلایی برای افزایش جذابیت جنسی

کرسی ژاپنی یا کوتاتسو چیست؟ چرا ژاپنی ها هنوز خانه های خود را با کرسی گرم می کنند؟

فرهنگ سرای امر به معروف و نهی از منکر در آذربایجان غربی راه اندازی شود

حجت الاسلام حسن زاده مدیر حوزه علمیه امام خامنه ای ارومیه شد

قالیباف درست می گوید اما در طرح مجلس هشتم «محرمانه بودن» اموال مسئولان وجود نداشت

13 آبان؛ روزی فراموش نشدنی در تاریخ ملی ایران

مصوبه مجلس،صدای قضات را هم درآورد/ معترضین شکایت به شورای نگهبان بردند

روزهای سیاه و خونین شیعیان افغانستان به روایت آیت الله علیدوست

سد کسری بودجه مقابل معلمان

کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق نجومی!/ سایت جبهه پایداری: نه دروغ است، او 35 میلیون می گیرد

دستیار رییس جمهور به پولشویی متهم شد

راه اندازی رادیو وحدت در آذربایجان غربی

خواص خوابیدن زیر کرسی و فواید درمانی آن + خطرات

آخرین آمار متوفیان روزانه کرونا در تهران/ تعداد فوتی های پایتخت چند رقمی است؟

کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92 نجومی!/ سایت جبهه پایداری: نه دروغ است، او 35 میلیون می گیرد

انجام فعالیت کولبری با کارت های الکترونیک مرزنشینی

امروز تولد ابراهیم گلستان است

پهپادی که چترهای نظامی را منسوخ می کند!

از مهم ترین آثار پدرم تاسیس روزنامه ی «تربیت» بود

خبر جدید درباره واردات خودرو

تماشا کنید: پیام های گنگ! / امیرعبداللهیان از سیاست هایی در تناقض با گفته های پیشینش برای مذاکرات احیای برجام رونمایی کرده؛ ماجرا چیست؟

خرج و برج گذران زندگی در شهرهای ترکیه

لالایی هایی که طبیعت را به خواب می برند+مقام های مطرح و خاطره انگیز هنرمندان گذشته و معاصر

آذربایجان شرقی را به جایگاه اصلی خود می رسانیم

شناسایی یک کانال حماسه

تاریخ بازگشت ایران به مذاکرات هسته ای مشخص شد؟

هاشمی رفسنجانی اموال مسئولان را محرمانه کرد یا حدادعادل؟

مسابقات قرآن جامعه کارگری و برکاتی که در فرهنگ کار نمایان می شود

ظریف از ابتدا می دانست برجام نفعی برای کشور ندارد

ممنوع الخروجی شهروندان بدون اطلاع آنها نقض حقوق شهروندی است

بی توجی به کارگران متوسط انگیزه آنها را از بین می برد/ کارگران جزوی از سیستم کار هستند

مشاور رییس جمهوری یک شخصیت کُرد سُنی شد

آخرین آمار متوفیان روزانه کرونا در تهران/ تعداد فوتی های پایتخت چند رقمی است؟

عادت هایی که باعث می شود کارتان به طلاق بکشد

الکس اعدام می شود

داستان بی پایان اعتراض آبداران کهگیلویه و بویراحمد/آقای استاندار؛ مدیران ناکارآمد را کنار بگذارید

اجرای نقاشی صحنه ورود حضرت معصومه(س) به قم توسط حسن روح الامین

داستان بی پایان اعتراض آبداران کهگیلویه و بویراحمد/مدیران ناکارآمد را کنار بگذارید

ترس عمومی بخاطر احتمال همه گیری ویروس نیپا در جهان/ افزایش سقف تسهیلات، مرابحه را ترند کرد/ ماجرای غزاله و آرمان همچنان بحث داغ رسانه هاست/ میلاد پیامبر اعظم (ص) مورد توجه کاربران در شبکه های اجتماعی

آیین دادرسی فعلی ما تنبیه کننده دروغ و تشویق کننده صداقت نیست و مورد سوء استفاده قرار می گیرد

انتقاد یک روزنامه از مجلس یازدهم: هر روز پنهانکار تر از دیروز می شوید

بررسی «ماهیت شناسی فقه های مضاف» در حوزه علمیه خوزستان

3 دعای مجربی که بدون شک مستجاب می شود

ترفند های آرایشی برای وقتی که زمان کم دارید؟!

چگونگی تأمین سوخت زمستانی در کمیسیون انرژی مجلس بررسی شد

پیام احمدی نژاد بعد از ترک امارات

راهیان نور ، عامل انتقال فرهنگ دفاع مقدس

رقابت خوشنویسان پاکستانی در آستانه سالروز میلاد پیامبر(ص)

روزنامه های دوشنبه، 26 مهر 1400

برگزاری جشن های هفته وحدت در 10 نقطه روستایی شهرستان هویزه

امارات محمود احمدی نژاد را بیرون کرد ! + جزییات و ویدئو

میزان ایمنی زایی واکسن سینوفارم چقدر است؟

جدال بر سر حضور احمدی نژاد در دبی

کشتار بیروت تبعات خطرناکی به دنبال خواهد داشت

رتبه بندی دیگهای بخار گرمایش سوخت جامد ساخت روسیه. دیگهای گرمایش تولید سوخت جامد روسیه

راه اندازی رشته تحصیلی امر به معروف و نهی از منکر در مقاطع ارشد و دکتری

پست جالب توجه آرون افشار /عکس

راه اندازی رشته تحصیلی امر به معروف و نهی از منکر

نیم نگاهی به فعالیت های تبلیغات اسلامی دزفول

عکس های جنجالی از محمود احمدی نژاد در کنار زنان نامحرم در دبی

توضیحات یک نماینده مجلس هشتم درباره مصوبه محرمانه شدن اموال مسوولان

ورود تاکسی های اینترنتی به فضای تخصصی روانشناسی!/ضرورت برخورد قاطعانه قوه قضاییه با متخلفان حوزه روانشناسی!

سرنوشت رتبه بندی معلمان مانند یارانه احمدی نژاد خواهد شد!

امیرعبداللهیان میزبان همتای ونزوئلایی در تهران؛ امروز

طالبان مسئول تأمین امنیت داخلی و پیرامونی افغانستان است/ سناریوی خطرناک با محوریت داعش در حال شکل گیری است/ همسایگان افغانستان بحران تروریستی را جدی بگیرند

برای رهایی بودجه 1401 از کسری چه باید کرد؟

8 اقدام کلیدی جهت توسعه صنعت بانکرینگ در کشور

اگر چنانچه دشمن بیمناک شد از قدرت شما، از آمادگی شما، آن وقت این بیمناکی، بازدارنده دشمن است

بر اساس قانون شبکه نمایش خانگی انحصاراٌ باید تحت نظارت ساترا باشد/ وزیر ارشاد سخنانش درباره VOD ها را اصلاح کند

الزام به تنظیم سند رسمی ملک

مذاکره نباید دیکته یکطرفه باشد

بی عدالتی در لایحه رتبه بندی معلمان مشهود است

حدیث روز | دو مؤمنی که جایگاه آنان نزد خدا متفاوت است

تعبیر دیدن جواهرات در خواب

سران برخی کشورهای همسایه گول رژیم توخالی صهیونیستی را نخورند

یکی از بدهکاران بد قول به شهرداری تهران دولت است

جزییات دیپورت احمدی نژاد از امارات

رتبه بندی معلمان شامل بازنشستگان می شود؟

عملیات ربیع النصر پایگاههای اجتماعی یمن را درنوردید

خلبانی که نفس منافقین را به شماره انداخت

مقابله با یک ذهنیت غالب و البته ناصواب بین مسلمانان

برگزاری شانزدهمین کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان در تهران

40 ویژه برنامه به مناسبت هفته وحدت در خراسان جنوبی برگزار می شود

جایگاه «مسجد» در برنامه های تلویزیون کجاست؟/ حاجی: کارکردهای مسجد را به مردم یادآوری می کنیم/ تولید سریال و انیمیشن

لغو دورکاری ادارات در استان

باید کاریکاتوریست ها را روی سرشان بگذارند

سازمان عقیدتی سیاسی اراده رزم را در نیرو ها ارتقا می بخشد

حیدربابای شهریار چگونه ماندگار شد/ برای شهدا می توان شعر ماندگار سرود

مدیرانی که قانون را نقض می کنند!/ در هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان هرمزگان چه خبر است؟

جوان گرایی و میدان داری جوانان؛ توصیه همیشگی رهبر معظم انقلاب اسلامی

مجلس، تکلیف کارگران ساختمانی را روشن نمی کند/ در استان قم بیمه 1400 کارگر ساختمانی قطع شده است

آخرین وضعیت دائمی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان/ نظر نمایندگان مجلس در مورد لایحه چیست؟

فال حافظ / الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها

قول قالیباف: اینستاگرام مسدود نمی شود

آخرین وضعیت پرونده آرمان عبدالعالی از زبان وکیل وی/ مادر غزاله شکور: اگر قرار بود گذشت کنیم، سال اول یا دوم می بخشیدیم/ دلیل تعویق در اجرای حکم را نمی دانم

حضور امیرعبداللهیان در مجلس/ بررسی نحوه ورود به مذاکرات هسته ای

جزییات دیپورت احمدی نژاد از امارات

آیا مردم با امضا جمع کردن می توانند جلوی طرح مجلس برای اینترنت را بگیرند؟

مصری: با سفرهای استانی، کُلاه سر رییس جمهور نمی رود

دستور وزیر اقتصاد به روسای سازمان های امور مالیاتی و بورس برای عدم انتصاب فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق در معاونت ها

جنس عزاداری بر امام حسین سیاسی است اما جناحی نیست/ اکنون با امواج ضلال مواجهیم

جنس عزاداری بر امام حسین سیاسی است اما جناحی نیست/ اکنون با امواج ضلال مواجهیم