مطالب مرتبط:
دوره آموزشی تربیت مبلّغ مراکز بازپروری و کانون های اصلاح و تربیت برگزار می شود
جمعیت پنهانی که می توانند کانون جدی عفونت کرونایی شوند
جمعیت پنهانی که می توانند کانون جدی عفونت کرونایی شوند
جمعیت پنهانی که می توانند کانون جدی عفونت کرونایی شوند!/ گروه اولویت دار برای دوز سوم
سالن های تئاتر در شهر های نارنجی باز می شوند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 13:052021-09-18فرهنگي

یک آرشیو متفاوت برای تئاتر در کانون


با گردآوری اطلاعات و مشخصات کلیه ی آثار تولید شده درمرکز تولید تئاتر و تئاترعروسکی کانون پرورش فکری در نیم قرن اخیر و همچنین دیجیتالی کردن تمامی عکس های موجود در آلبوم های آرشیو این مرکز و اسکن متن نمایش نامه ها، - و ساماندهی فیلم تئاترهای اجرا شده در مرکز تئاتر، بزرگ ترین بانک اطلاعات تئاترهای کودک و نوجوان کانون به زودی تکمیل و در سایت این مرکز در دسترس پژوهش گران و عموم علاقه مندان قرار می گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، سعید زین العابدینی معاون تئاتر اداره کل سینمایی و تئاتر با اعلام این خبر گفت که در طول شیوع کرونا و تعطیلی اجراهای مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری، فرصتی برای انجام پروژه های بر زمین مانده داشتیم، که گردآوری و ایجاد بانک اطلاعات تئاتر و تئاتر عروسکی کودک و نوجوان، پژوهش در فرهنگ ایرانی و شناسایی قصه های مناسب اقتباس نمایشی و معرفی آن به اهالی تئاتر کودک و نوجوان، تولید نسخه ی pdf بیش از 500 نمایش نامه ی کودک و نوجوان، عکاسی از پوسترهای قدیمی تئاترها و بازیابی آن ها، در کنار طرح شناسایی کتاب های نظری مربوط به تئاتر کودک و عروسکی و معرفی در فضای مجازی، از مهم ترین این کارهاست.

زین العابدینی در توضیح دسته بندی آثار قدیمی و ایجاد بانک اطلاعاتی تئاتر کانون گفت: فهرست تمامی آثار نمایشی که از ابتدا تا امروز در مرکز تئاتر کار شده، که پیش از این پراکنده یا ناقص بودند، گردآوری، بازنگری و اطلاعات شان تکمیل شده است؛ این کار از طریق تماس دوباره و استفاده از آرشیو شخصی هنرمندان و منابع مختلف حاصل شد، و توانستیم این آرشیو و بانک اطلاعاتی را تکمیل کنیم.

به محض پایان کار، این بانک در سایت ویژه ای بارگذاری می شود تا پژوهش گران بتوانند از آن استفاده کنند.

به گفته ی زین العابدینی، در این بررسی ها، پژوهش گران می توانند به اطلاعات اثر، موضوع و عوامل اجرا و عکس های اجرا دسترسی داشته باشند.

معاون تئاتر کانون همچنین گفت: بیش از 500 نسخه نمایش نامه در آرشیو مرکز تئاتر موجود بود که برخی شان به مرور زمان داشت آسیب می دید، و در ایام تعطیلات کرونایی، تمام این نسخه های کاغذی دیجیتالی شده اند که امکان بارگذاری آن در سایت ما فراهم خواهد شد.

وی افزود: همکاران ما در گروه های مختلف به کارهای پژوهشی روی آوردند.

برای مثال مجموعه ی 16جلدی قصه های یلدا را مطالعه کردند، خلاصه داستان ها را خوانند، و داستان هایی را که بضاعت اقتباس نمایشی و یا ویژگی روایت و نقالی را داشتند، انتخاب و دسته بندی کرده اند، تا در اختیار هنرمندان نمایش نامه نویس و کارگردان قرار گیرد.

سعید زین العابدینی همچنین گفت: هم اینک کتاب های تخصصی تئاتر کودک و نوجوان را بررسی می کنیم تا هر هفته یک کتاب را برای علاقه مندان تئاتر کودک و نوجوان در صفحه ی رسمی مرکز تئاتر در اینستاگرام (آدرس نمایش نما) معرفی کنیم.

او درباره ی اولویت های اجرا بعد از پایان پاندومی کرونا گفت: سال 98 فراخوانی داده بودیم برای اجراها، و شورای تئاتر کانون پس ازمطالعه و بررسی نمایش نامه های متقاضی، 60 نمایش نامه را برای اجرا معرفی کرده اند.

هم اکنون اولویت اول ما نمایش هایی خواهد بود که اجرای شان به خاطر شیوع کرونا متوقف شد و ما تعهد داریم شرایط را برای ادامه ی این اجراها فراهم کنیم.

اولویت بعدی، نمایش هایی هستند که نمایش نامه و طرح شان در شورای مرکز تئاتر پذیرفته شده بود، در کناراین دو و هم زمان، سفارش کار به هنرمندان تاثیرگذار این حوزه برای طراحی کارهای مختلف است.

مدیر این مرکز قدیمی تئاتر کودک توضیح داد که بنا به ماموریت کانون که وظیفه ی الگوسازی برای مخاطبان کودک و نوجوان را دارد، هرساله به هنرمندان برجسته سفارش تولید اثر می دهیم؛ زهرا صبری، آزاده انصاری، محمد عاقبتی، علی پاکدست، و بسیاری دیگر ازجمله این هنرمندان هستند که با آن ها صحبت هایی شده که امیدوارم با بهبود شرایط کرونایی، این دوستان به تولید اثر برای اجرا در این مرکز بپردازند.

اعلام آمادگی برای اجرای تئاتر در پارک های تهران سعید زین العابدینی با اشاره به بهترشدن وضعیت شیوع کرونا در تهران و شهرهای دیگر، توضیح داد که در صورت فراهم شدن شرایط از نظر ستاد کرونا، آمادگی داریم که 7 تا 8 تئاتر پرتابل را برای اجرا در تمامی پارک ها و محیط های بازی کودکان به اجرا ببریم.

وی همچنین گفت که از هم اکنون برای هفته ی ملی کودک طرح هایی پیش بینی کرده ایم که آماده سازی فیلم تئاتر هفت اثر مناسب برای اجرای رایگان در روزهای این هفته در فضای مجازی ازآن جمله اند.

کرونا مرکز تئاتر را تعطیل نکرد! معاون تئاتر کودک و نوجوان کانون گفت که ازنظر او و با توجه به فعالیت های مختلف که ذکر آن رفت، این مرکز تعطیل نبوده و تنها اجراهای سالنی متوقف بوده اند، که در این حوزه نیز در ایام کرونا اجراهای محیطی نیز مورد توجه قرار گرفته بود.

زین العابدینی درباره ی این تجربه گفت: نمایش هایی در جلوی در مرکز تئاتر اجرا شدند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت، و تنها با شیوع گونه ی دلتا بود که این کار را متوقف کردیم؛ اما تجربه ی بسیار خوبی بود، درحدی که مخاطبان ما، گاهی عابران پارک لاله بودند که از این اتفاق، به تئاتر کانون علاقه مند شده و بعدها به مرکز آمدند و بلیت خریدند برای کارهای دیگر که روی صحنه اجرا داشتند یا در فضای مجازی به صورت آنلاین اکران می شدند.

وی تاکید کرد که پیش بینی می کنم بعداز فروکش کردن کرونا هم این طرح را ادامه دهیم؛ هم اکنون چند نمایش آماده داریم برای اجرای محیطی، که به محض بازگشایی تالارهای دولتی، این نمایش ها نیز اجرا خواهد شد.

این کارگردان تئاتر در بخش دیگری از سخنانش با آسیب شناسی تاثیرات کرونا بر هنر، گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، مرکز تئاتر کانون هم مانند دیگر مراکز تئاتر کشور دچار چالش های بسیاری شد.

در نظر بگیرید که دو سالنی که قبلا روزانه به طور میانگین 300 تا 600 مخاطب کودک با خانواده هاشان در آن حاضر بودند، و در ماه بیش از 30 هنرمند از این مرکز بهره مند می شدند، به یک باره به دستورستاد ملی کرونا تعطیل شد.

در اندک زمانی هم که ما مجوز شروع مجدد فعالیت گرفتیم، بعداز مدتی دوباره تعطیل شدیم.

همین تعطیلی پی درپی خیلی آسیب به تالارهای تئاتر کانون زده است.

نمایش نما و جلوگیری از قطع زنجیره ی ارتباطی وی با اشاره به این که مهم ترین آسیب تعطیلی های پی درپی برای مرکزی که مخاطب جدی کودک و نوجوان دارد قطع زنجیره ی ارتباطی با مخاطبان همیشگی تئاتر کودک و نوجوان است، گفت: با این دیدگاه، طرح نمایش نما از تابستان سال 99 راه اندازی شد که طی آن آثار پرخاطره ی تئاتر کانون را مورد بازبینی قرار دادیم و آن دسته از آثار را که حرفه ای ضبط شده بودند، اطلاعات شان را استخراج و دسته بندی، و برای اکران آنلاین آماده کردیم.

براساس این خبر، هم اکنون 70 فیلم تئاتر از آثار تولیدشده در سال های دور و نزدیک در این طرح اکران می شود.

به گفته ی معاون تئاتر کانون، این مرکز در اجرای این طرح به دنبال منافع مادی نبوده، چراکه می دانستیم که مخاطبان ما به دنبال اجرای زنده ی تئاتر هستند، همان جادوی تئاتر، ارتباط زنده و نفس به نفس با عوامل اجرا، اما با این کار، امید داشتیم که زنجیره ی ارتباطی مان قطع نشود، که خدا را شکر مردم استقبال کردند و کارهای مختلف ما را دیدند.

او گفت: به مناسبت های مختلف هم طرح اکران آنلاین رایگان را داشتیم، مثل دهه ی محرم، نوروز و هفته ی ملی کودک و بازگشایی مدارس، که در تمامی این ایام، کارهایی را به رایگان اکران کرده و خواهیم کرد.

این نویسنده و بازیگر آثار کودک و نوجوان همچنین درباره ی دیگر اقدام های مرکز تئاتر کانون در ایام کرونا گفت: کارهای مختلفی صورت گرفت که ازآن جمله می توان به طرح مجموعه روایت های ایرانی اشاره کرد.

در این طرح، تولید و اکران آنلاین روایت های نمایشی از قصه های کهن ایرانی مد نظر ما بود که به صورت نقالی و پرده خوانی اجرا می شدند.

10 نمایش و آیتم های نمایشی تولید و در مواقع مختلف به شکل رایگان و آنلاین پخش شد.

در این طرح هم از هنر افرادی چون محمدرضا معجونی، امیرحسین انصافی، فهمیمه باروکی و .

که سال ها در زمینه ی روایت گری و نقالی کار کرده اند، استفاده کردیم.

پرده های عاشورا هم یکی از طرح های دوران کرونا بود که به گفته ی مدیر مرکز تئاتر کانون، شامل 10 نقالی و پرده خوانی عاشورایی بود که بعد از تمرین، تصویربرداری و در فضای مجازی به صورت آنلاین اکران شدند.

زین العابدینی در پایان با اعلام وضعیت نارنجی شهر تهران از سوی ستاد ملی کرونا اظهار امیدواری کرد که هر چه زودتر اجراهای مرکز تئاتر بازگشایی شود.

برهمین اساس سوگواره ی نمایشی اربعین در پایان دهه ی صفر در محوطه ی باز مرکز تئاتر اجرا و پس از آن ضمن اجرای محیطی نمایش در فضای محوطه باز مرکز تئاتر، تالارهای نمایشی کانون به روی مخاطبان گشوده خواهد شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تئاتر - کانون پرورش فکری - کانون - کودک و نوجوان - تئاتر عروسکی - اطلاعات - پرورش فکری - عروسکی - اداره کل - زین العابدینی - نوجوان - فرهنگ ایرانی - نیم قرن اخیر - روابط عمومی - گزارش ایسنا - آرشیو - تولید - اداره - پژوهش - پرورش - نمایش نامه - شیوع کرونا - بزرگ ترین - بین الملل - ساماندهی - اجرا - بانک - عموم - کودک - فکری

آخرین اخبار سرویس:
تغییر دیده نشده از «روناک یونسی» در ظاهر/چه مامان شاخ و قرتی ای!

هزینه تولید یک اثر، مشکل عمده هنرمندان آواز است

بره شدن سپسده خداوردی برای پسرش / عکس دیده نشده

تصویری جالب از لیندا کیانی در میان خواهر و برادرانش /عکس

مراسم بزرگداشت رضا رویگری در کنار همسرش+ عکس

چهره جدید محمدرضا داوودنژاد در «پیر پسر»

پرتره زیبای بهاره کیان افشار /عکس

روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان رتبه نخست کشوری را کسب کرد

ویدئو/ قصه مهاجرت مهراد جم به ترکیه وارد صداوسیما شد!

پرتره زیبای بهاره کیان افشار /عکس

ویدئو/ آرایش غلیظ و بزرگسالانه سارا و نیکا در لایو اینستاگرام

استایل الناز حبیبی با کت و شلوار /عکس

استایل الناز حبیبی با کت و شلوار /عکس

مستند کارگردان شیلیایی درباره معرفی امام حسین(ع)

حال بسیار ناخوش محسن میهن دوست

سلفی پشت فرمانی بهرام رادان /عکس

اسامی بازیگران سریال سرجوخه+ بیوگرافی

سلفی پشت فرمانی بهرام رادان /عکس

احوالات این روزهای سحر ولدبیگی و نیما فلاح /عکس

احوالات این روزهای سحر ولدبیگی و نیما فلاح /عکس

تصاویر | هدیه های 10 هزار دلاری کیانو ریوز به اعضای تیم بدلکاری!

بلاخره دبیر چهلمین دوره جشنواره فیلم فجر شد

یک روز پاییزی خوب برای شبنم قربانی /عکس

یک روز پاییزی خوب برای شبنم قربانی /عکس

تیپ جالب و زیبا الناز شاکردوست در مسیر صعود به قله + عکس

رادیویی که دیدنی شد

یوسف تیموری در ویلای لاکچری /عکس

یوسف تیموری در ویلای لاکچری /عکس

عکس/ حجاب بازیگر سریال افرا لب دریا حسابی آب رفت!

استایل خاص الهام حمیدی با مانتویی مانند دفتر نقاشی + عکس

مرگ در این نمایشگاه در تهران می چرخد

تقویم و اوقات شرعی ششم آبان شیراز + فیلم

آزاده صمدی در شب تولدش /عکس

عُمر موتورخانه این تالار از مدیر آن بیشتر است!

روش های انتخاب کتاب خوب

جایزه بزرگ فستیوال «انیمیشن فیلم است» به «بگریز» رسید

رمضانی مدیر خانه کتاب شد

خوشگذرانی آرزو افشار و دخترش در پارک /عکس

نیکی کریمی سینمای ایران را ترکاند ! + واقعیت های خاموش

حرکت عجیب و جالب بچه های شیلا خداداد /عکس

سلفی مادر و پسری روناک یونسی + عکس

پخش فیلمی ترسناک در آخر هفته تلویزیون/ آیا مرتضی با رده سنی پخش می شود؟

حرکت عجیب و جالب بچه های شیلا خداداد /عکس

3 فیلم ایرانی در جشنواره آسیایی بارسلون

خوشگذرانی آرزو افشار و دخترش در پارک /عکس

حجاب فهیمه مومنی لب دریا حسابی آب رفت! /عکس

شباهت عجیب محمدرضا گلزار به فردین/ همه چیز به شوهر جمیله ختم می شد!

کشف حجاب در سن 53 سالگی+ عکس

حجاب فهیمه مومنی لب دریا حسابی آب رفت! /عکس

آخر هفته به تماشای کدام نمایشگاه های هنری برویم؟

فیلم های سینمایی و تلویزیونی آخر هفته تلویزیون | 6 و 7 آبان

زوم روی سینمای ایران و برنامه های متنوع در کن

نازیبایی های شهر تهران

حسین دهلوی را به روایت حسین علیزاده بشناسید

تلویزیون آخر هفته چه فیلم هایی پخش می کند؟

اولین جشنواره «نگاه نار» در تفت برگزار می شود

برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی

بازیگر پیشکسوت سینما در کنار همسر جوانش +عکس

ترلان پروانه با استایل پسرانه عکس گرفت!

بازیگران سریال «سرجوخه» را بیشتر بشناسید

استقبال 11هزار نفری از قهرمان در شیراز

22 حقیقت جذاب درباره دنیل دی لوییس که احتمالا نمی‎دانستید

پشت صحنه سریال خانه پرتغالی ها

تلاش کارگردان اهل شیلی برای معرفی امام حسین(ع) به مردم آمریکای جنوبی

خوش آمدگویی کارگردان «گشت ارشاد» به «قهرمانِ» اصغر فرهادی

تئاتر تأثیرگذارترین هنر برای القای مفاهیم است

عکس جدید رضا رویگری و همسر جوانش را ببینید

برای حضور در جشن حافظ باید کارت واکسیناسیون ارائه کنید

افشای راز مهراد جم در سریال سرجوخه ! + فیلم شاخ های اینستاگرامی

پاییز گردی الناز شاکردوست / شغل دوم الناز شاکردوست+ عکس

ماجرای فیلم درگیری در بیمارستان میناب چیست؟

اسامی فیلم های سینمایی و تلویزیونی پنجشنبه و جمعه

ادغام دو جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر

پانزدهمین جشنوارە تئاتر خیابانی مریوان کلید خورد

راهیابی 41 اثر بە پانزدهمین جشنوارە تئاتر خیابانی مریوان

تیپ راحت مارال فرجاد خارج از کشور + عکس

خوش آمدگویی کارگردان «گشت ارشاد» به «قهرمانِ» اصغر فرهادی

سوتی وحشتناک آقای وزیر +فیلم

نسخه کمیاب نمایشنامه «شکسپیر» حراج شد

اسامی فیلم های سینمایی و تلویزیونی پنجشنبه و جمعه

دیدار رضا گلزار با اسطوره سینمای هندی شاهرخ خان / عذر خواهی پژمان بازغی از رضا گلزار + عکس

استقبال چشمگیر اصفهانی ها از جشنواره خندستان

جزییات تازه از ضرب و شتم کارگر شهرداری خرمشهر

عکس/ حجاب بازیگر سریال افرا لب دریا حسابی آب رفت!

دورهمی بهرام رادان با حضور یک فیل ! / عکس دیده نشده

تمدید اجرای «تن ها» در تالار سایه

پانزدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان|جشنواره با استقبال پرشور مردم کلید خورد؛ «جان من ایران من» به اجرا درآمد

استوری رنگی رنگی فاطمه گودرزی+ عکس

41 شعر از گروس عبدالملکیان، به زبان آلمانی ترجمه و منتشر شد

معرفی هنرمندان برتر نخستین جشنواره تئاتر مونودرام مهاباد

از خود گذشتن در آن سوی مرز ها +فیلم

دورهمی علاقه مندان عباس کیارستمی در سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران

استوری رنگی رنگی فاطمه گودرزی+ عکس

«فیس بوک» حقیقتی زشت» را عیان کرد

سوپراستارهای سینما در یک نگاه + عکس

بیوگرافی بازیگران سریال امنیتی «سرجوخه»

آغاز پیش تولید «آنها مرا دوست داشتند»

همه چیز درباره «مهراوه شریفی نیا» + بیوگرافی

اکران «قهرمان» با 157 سالن آغاز شد

گریم جدید مینا وحید + بیوگرافی

یک آرشیو متفاوت برای تئاتر در کانون

یک آرشیو متفاوت برای تئاتر در کانون