مطالب مرتبط:
بحران آب شرب، این بار در سرزمین چشمه ها/ جولان دبه و تانکر در مناطق کوهستانی
آغاز نخستین روز کاری شهردار اصفهان با حضور در مناطق کم برخوردار
استخدام محقق و پژوهشگر در شرکت حرکت آفرینان لیان در تهران،اصفهان،البرز،فارس
واکسیناسیون بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر در پایگاه های مدیریت بحران تهران
فرونشست؛ مرگ پنهان اصفهان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 شهریور 1400 ساعت 12:402021-09-18اجتماعي

بحران آب شرب، این بار در سرزمین چشمه ها/ جولان دبه و تانکر در مناطق کوهستانی اصفهان


- خبرگزاری فارس اصفهان-معصومه فصاحت؛ مرضیه علی عسگری: روزگاری آب در آن حکم فرمایی می کرد و بهشت گردشگران بود اما این روزها کم فروغ شده است و آن چنان دچار عطش تشنگی شده که جای چشمه ها و رودخانه های خروشانش را کویر گرفته است، گویا هیچ گاه به سرزمین چشمه و گردشگری و سرچشمه" رودخانه زاینده رود مشهور نبوده است.

کم آبی زخم عمیقی از خود بر جای گذاشته است؛ به گونه ای که این وضعیت ناراحت کننده چندسالی است بر زندگی ساکنان منطقه فریدن شامل شهرستان های فریدن، فریدون شهر، چادگان و بویین میاندشت حاکم شده و وعده های مکرر مسؤولان برای تأمین آب شرب موجب شد که امروز آب را به وسیله تانکرهایی حمل کنند که فقط مصرف چند روزشان را جوابگو است.

در جدیدترین مشکلی که برای ساکنان این مناطق ایجاد شده است 18 روستا در شهرستان بویین میاندشت به دلیل کم آبی دچار عدم تأمین آب شرب شده اند.

کم آبی زندگی را برایمان سخت کرده است محمد صدیق از اهالی روستای دره حوض بخش کرچمبو در شهرستان بویین میاندشت در گفت وگو با خبرنگار فارس می گوید: اهالی روستا با کم آبی دست و پنجه نرم می کنند و دریغ از یک دوش حمام گرم که به سختی آب آن ذخیره می شود.

وی می افزاید: اهالی روستا به صورت" خودجوش آبرسانی سیار انجام می دهند؛ باید هر روز منتظر تانکر آبرسانی باشیم تا بتوانیم آب مورد نیاز دو سه روز را ذخیره کنیم و همین زندگی را برای برایمان سخت کرده است.

این وضعیت کم آبی را تاکنون تجربه نکردم یکی از اهالی روستای بلطاق می گوید: 80 سال سن دارم اما یاد ندارم که روستاهای این بخش با این وضع کم آبی مواجه شده باشند، در مواقع کم آبی آب از چشمه می آوردیم که آن ها هم خشک شدند و این بحران کم آبی موجب مهاجرت مردم به شهرها شده است.

دوست محمدی می افزاید: تنها راه تأمین آب پایدار بخش کرچمبو احداث سد بلطاق است که 15 سال قبل مصوب و سال 91 کلنگ زنی شد اما هنوز عملیات آن اجرا نشده است.

وی می گوید: سد بلطاق پروژه ملی شده است، اما هیچ اقدامی برای ساخت آن انجام نمی دهند، اگر مجوز ساخت صادر شود مردم بلطاق ظرف سه ماه آب بند می زنند تا حداقل برای تابستان نجات بخش جمعیت 5 هزار نفری بخش کرچمبو شود و لب تر کنند و زندگی خود را سر و سامان دهند.

 آبرسانی سیار مسکن موقتی  است برای مشکلات آب روستاییان کرچمبو  جواد نادی در گفت وگو با خبرنگار فارس در رابطه با بحران آب در این منطقه می گوید: 18 روستای بخش کرچمبو با کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند و آبرسانی سیار برای 1200 خانوار این روستاها در حال انجام است.

  بخشدار بخش کرچمبو می افزاید: منابع تأمین آب شرب این روستاها رودخانه بالادست بخش کرچمبو و چاه های آب است که به دنبال کاهش بارندگی ها خشک شده و مشکلات و چالش ها چند برابر شده است.

وی تصریح می کند: 3 سال است که پدیده خشکسالی و کاهش بارندگی در زمستان و بهار بخش کرچمبو را با تنش آبی و نوعی بحران جدی روبه رو کرده است که به تدریج نمود آن را" در زندگی و شرایط اجتماعی مردم به نظاره نشستیم.

بخشدار بخش کرچمبو ادامه می دهد:  تنها راه نجات بحران آب در بخش کرچمبو احداث سد بلطاق است، چرا که اجرای این پروژه موجب ذخیره سازی آب در پشت سد می شود و در فصل کشت و کار کشاورزان بحران آب شرب و آبرسانی سیار نداریم.

نادی می گوید: روستاهای این بخش در حال تخلیه شدن در اثر کم آبی است و عطش تشنگی با کار آبرسانی حل شدنی نیست و به مانند مسکن است، از مسؤولان ارشد آبفای استان و کشور درخواست اعتبار ساخت سد را داریم چون در صورت تخصیص اعتبار ظرف یک سال ساخته می شود.

احداث سد بلطاق تنها راه نجات بخش کرچمبو است محمدرضا توسلی در این رابطه می گوید: در بخش کرچمبو کاهش بارندگی در فصل زمستان و بهار موجب افت آب های زیرزمینی و کاهش دبی آب برخی چاه های کشاورزی شده است.

فرماندار شهرستان بویین میاندشت می افزاید: دو ماه است که شدت تنش آبی به مرز بحران رسیده است و روزانه با 5 دستگاه تانکر از محل سد آغچه و چاه های موجود در شهرستان آب بخش کشاورزی و شرب این 16 روستا تأمین می شود.

وی می گوید: با توجه به کاهش بارندگی ها، تنها راه تأمین آب شرب ساخت سد بلطاق است که در غیر این صورت مردم با وضعیت بدتری روبرو خواهند شد، امسال نماینده شهرستان در انتقال آب" بویین میاندشت از محل روستای ازونبلاغ مشکل آب شرب این روستا مرتفع شد.

توزیع روزانه 200 هزار لیتر آب به بخش کرچمبو داود باتوانی نیز در این باره در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار می کند: از 15 تیر ماه امسال تاکنون به دلیل بحران آب در روستاهای بخش کرچمبو به صورت روزانه 200 هزار لیتر آبرسانی با صرف اعتبار 10 میلیارد تومان در حال انجام است.

رییس آبفای بویین میاندشت تصریح کرد: یک ماه قبل آب در رودخانه روستای بلطاق جاری شده است اما چون کشاورزان در مسیر رودخانه از این آب استفاده می کنند مانع رسیدن آب به چاه های آب روستاها می شوند؛ سد بلطاق در ردیف اعتبار ملی گرفته است و تسریع در اجرای پروژه مستلزم تأمین اعتبار است.

سراغ مدیر اول بحران استان می رویم، شیشه فروش مناطق مختلف استان را مثل کف دستش می شناسد و سال های طولانی است که مدیریت بحران استان اصفهان بر عهده اوست.

326 روستای استان اصفهان با تانکر آبرسانی می شود منصور شیشه فروش با اشاره به بحران کمبود آب در استان اصفهان عنوان می کند: 326 روستای استان اصفهان با تانکر آبرسانی می شود و همچنان افزایش دما تا پایان شهریور ماه همچنان ادامه دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه سازمان آب و فاضلاب سال گذشته 300 کیلومتر اجرای طرح های بازسازی شبکه های آب را انجام داده است، افزود: 380 روستا و 57 شهر در استان اصفهان طی 3 ماه گذشته کم آبی را تجربه کردند و بیشتر آن ها بی آب بوده اند و دچار تنش آبی شده اند.

وی با بیان اینکه در اول تابستان ستادی با عنوان مدیریت تنش آبی در استان تشکیل شد، گفت: بررسی های لازم برای تأمین، توزیع و مصرف بهینه آب انجام شده است، 4.

3 متر مکعب آب برای اداره این 57 شهر و 380 روستا کم است و ضرورت دارد وزارت نیرو" در راستای طرح های تأمین آب اقدام کند.

شیشه فروش بیان کرد: شرکت آب و فاضلاب در پاییز و زمستان با اجرای طرح هایی در شبکه های توزیع و انجام مانیتورینگ شبکه ها و هوشمندسازی در این زمینه اقدام کرده است، آب منطقه ای باید در زمینه نظارت و کنترل در برداشت های بالادست و تسریع و تکمیل بهره برداری و تأمین آب شرب اصفهان پیگیری و اقدام کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان عنوان کرد: تدوین برنامه مصرف بهینه آب و عبور از بحران فعلی آب و اصلاح و بازسازی شبکه های فرسوده، رفع نشت و اصلاح شبکه های آب محلی با هدف توزیع آب را شرکت آب و فاضلاب پیگیری می کند.

وی با تأکید بر اینکه آب شرب به صورت دائم از لحاظ کیفی بررسی می شود و اکنون آب شرب سالم است و مشکلی ندارد، ادامه داد: استفاده از ظرفیت خوبی" در این زمینه شده است.

شیشه فروش ادامه داد: یکی از درخواست های ویژه استان از وزارت نیرو آن است که اصفهان بحرانی ترین و پیچیده ترین شرایط خشکسالی و کمبود آب را دارد و باید برنامه ریزی هدفمند و سریع برای تأمین آب حوضه زاینده رود اجرا شود، در تابستان، پاییز زودرس داشتیم و برگ درختان زرد شد و در حال حاضر 20 هزار هکتار باغات استان در معرض تنش آبی به سر می برند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: اصفهان 2.

5 میلیارد تومان اعتبار برای تأمین علوفه و آب برای مناطق زیست محیطی اختصاص داد، تشدید شرایط گرد و غبار ناشی از شرایط خشکی رودخانه است.

وی با بیان اینکه اصفهان 45 روز هوای ناسالم در تابستان را به علت گرد و غبار تجربه کرد، خاطرنشان کرد: فعال شدن کانون های گرد و غبار، تشدید فرونشست زمین، کم آبی و خشکی فضای سبز در نوار زاینده رود اتفاق افتاده است، این فضای سبز میراث طبیعی برای استان است و ضرورت دارد وزارت نیرو برای نجات و احیای زاینده رود اقدام جدی انجام دهد.

شیشه فروش تصریح کرد: خشک شدن چشمه ها به دلایل بارگذاری های بیش از حد بر روی رودخانه زاینده رود، برداشت های غیرمجاز، گرمی هوا، افزایش 2 تا 3 درجه ای دما در مناطق غرب و عدم بارش است که سبب خشکی منابع، چشمه ها و چاه ها شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: در حال حاضر 19 درصد سد زاینده رود آب دارد و 68 درصد حجم سد نسبت به بلندمدت کاهش داشته است، منابع سدهای دیگر استان در مناطق سمیرم، خوانسار و تیران و کرون بیش از 50 تا 60 درصد کاهش حجم نسبت به بلندمدت داشته است و این اتفاقات باعث خشک شدن چشمه ها شده است.

  وی با اشاره به خارج شدن آب چشمه های فریدون شهر و سمیرم از استان خاطرنشان کرد: یکی از درخواست های اصفهان این است که وزارت نیرو برنامه ریزی کند و به خود استان برای تأمین آب این مناطق که با بحران آب روبه رو هستند، مجوز دهد.

به نظر می رسد مشکل کمبود آب در استان اصفهان فقط در مناطق خشک یا نیمه خشک استان نیست بلکه حتی در سرشاخه های زاینده رود که در زمستان با بارش خوب برف و باران مواجه هستند و محل تأمین آب برای فصول بعدی است برای تأمین ابتدایی ترین نیاز یعنی آب شرب با مشکل مواجه هستند که در خبرگزاری فارس قبلاً به برخی از مشکلات این مناطق پرداخته شده است.

(بیشتر بخوانید).

حال با استقرار دولت مردمی و امیدواری مردم برای حل مشکلات تلاش برای حل مسأله آب استان اصفهان مهمترین موضوعی است که مردم و مسؤولان اصفهان یک صدا آن را از دولت سیزدهم مطالبه می کنند که باید رییس جمهور و وزرای مربوطه برای حل آن چاره اندیشی کنند.

انتهای پیام/63086/ح/ی
کلید واژه ها: رودخانه زاینده رود - چشمه - تأمین آب - شهرستان - میاندشت - رودخانه - مناطق کوهستانی - چشمه ها - خبرگزاری فارس - سرزمین - اصفهان - آب شرب - تأمین آب شرب - کم آبی - مناطق - تانکر - فریدن - بویین - زاینده رود - دچار - کوهستانی - گردشگران - خبرگزاری - گردشگری - مسؤولان - زاینده - فریدون - چادگان - مشهور - منطقه

آخرین اخبار سرویس:
ناحیه منفصل شهری «نایسر» صاحب زمین ورزشی می شود

کنتور های آب در پایتخت هوشمند می شود

برگزاری مانور پدافند غیر عامل در هشترود، نشان از آمادگی ستاد بحران است

سرپناه مناسب مهمترین نیاز زلزله زدگان اندیکا است

کارگاه آموزش مقدماتی نرم افزار R

تخلفات کرونایی اتوبوس ها را چگونه گزارش کنیم؟

اختلاس میلیاردی بانکدار گلستانی

اولین اقامه نماز جماعت در مسجدالحرام بدون محدودیت های کرونایی+عکس و فیلم

راه اندازی سامانه 1570 برای دانش آموزان سمنانی

مجازات مالکان خودرویی که نشانی و تلفن جدیدشان را به پلیس راهور اطلاع نمی دهند

استخدام فروشنده با بیمه در فروشگاه پوشاک بچگانه لیو در فارس

99 درصد از نوآموزان در برنامه سنجش شرکت کردند

ایجاد سامانه 1570 برای دانش آموزان در سمنان

توزیع 900 بسته تحصیلی در بین دانش آموزان نیازمند شهرستان ایلام

خیران اردبیل 398مدرسه ساختند

شرط صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان چیست؟

نتایج کنکور ارشد 1400 این هفته اعلام می شود

چرا استفاده از کتاب کمک درسی در ایران بالاست

شمال، سرد شد

ترافیک سنگین در آزادراه تهران-قزوین-تهران/ چرا آزادراه تهران-شمال مسدود شد

شوتی سوارانی که جان می گیرند و جان می دهند

ببینید | واکنش ضرغامی به صحبت هایش درباره مقبره کوروش

طرح «معیشت جایگزین» در تالاب هامون اجرا شود

لرستان؛ سرزمین آبشارها

قاچاق چوب در کردکوی و بندرگز کاهش یافته است

توزیع بسته های فرهنگی میان دانش آموزان نیازمند کهگیلویه

کتاب کلاس اول از کجا تهیه کنیم؟

عکس/ زمستان شگفت انگیز مریخ

دمای هوای 8 استان کشور فردا و پس فردا به زیر صفر درجه می رسد!

غبار صبحگاهی و کاهش کیفیت هوا در اصفهان/کاهش دما در مناطق غربی

کاهش دمای قزوین از دوشنبه 26 مهر

احتمال وقوع بارش برف در مازندران

ورود پرونده به محاکم در حوزه تغییر کاربری اراضی 27 کاهش دارد

تقدیر از طرح پژوهشی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران شعبه آذربایجان شرقی 

هواشناسی طی اطلاعیه ای به محصولات کشاوری در 8 استان هشدار داد

برگزاری دوره  کارآفرینی و مهارت های کسب و کار ویژه زندانیان در اهواز

ترکیدن لوله آب در بزرگراه شهید یاسینی

دستیارهای تحصیلی به کمک شما می آیند/ معرفی نرم افزارهای برنامه ریزی درسی

مقصر توزیع نامناسب کتاب های درسی با گذشت سه هفته از آغاز سال تحصیلی!

چرا برای زنان گواهینامه موتورسیکلت صادر نمی شود؟/ موتور برقی هم گواهینامه می خواهد

وضعیت آب و هوا، امروز 25 مهر 1400

برگزاری دوره آموزش مهارتی به بیش از 10 هزار نفر در زنجان/شرکت 6 هزار و 337 نفر در آزمون های مهارتی و پذیرش 82 درصدی متقاضیان

ایجاد خط 1570 برای رسیدگی به آسیب روحی دانش آموزان در استان سمنان

کاهش دما تا منفی 2 درجه از فردا

خانه کارگر: کرونا 900 هزار کارگر را در کشور بیکار کرد

(تصاویر) پاییز هزار رنگ در هندوستان ایران

مشارکت 75 درصد دانش آموزان 12 تا 18 ساله خراسان رضوی در طرح واکسیناسیون

جریمه افرادی که هنگام رانندگی لایو می گذارند چقدر است؟

اجرای طرح معیشت جایگزین در تالاب هامون

جزییات بازگشایی مرزهای ایران و ترکمنستان

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 25 مهر 1400

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 25 مهر 1400 / ترافیک سنگین در آزادراه قزوین - کرج / قطعه یک آزادراه تهران - شمال همچنان مسدود است / تردد روان در مسیر های شمال / ترافیک سنگین در جاده قدیم بومهن - تهران

جزییات بازگشایی مدارس از شنبه آینده

انجام بیش از 198 هزار تست کرونا در مرز های کشور

مردم کرج همچنان در حسرت راه اندازی مترو

اطلاعیه سازمان تامین اجتماعی در مورد کلاهبردای از مستمری بگیران و بیمه شدگان

وقف 26 قطعه زمین در ورزقان

23 هزار موقوفه امسال سنددار شده است

اهدا 110 جفت کفش به نیازمندان در گله دار

سومین مرز ایران و ترکمنستان بازگشایی شد

فیلم | نماز جماعت در «مسجد الحرام» بدون فاصله اجتماعی

طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سالوک همچنان قربانی می گیرد

برگزاری اولین نشست کمیته احیا و مدیریت یکپارچه تالاب هامون

پیشرفت 95 درصدی مرمت گلدسته شمالی حرم مطهر علوی

جریمه افرادی که هنگام رانندگی لایو می گذارند چقدر است؟

مدرسه تلویزیونی ایران یکشنبه 25 مهر

فعال شدن مرکز کنترل اردوی دانش آموزی

رتبه بندی معلمان در ابهام/ وقتی معاش دغدغه معلم می شود!

آموزش و پرورش: 65 درصد دانش آموزان 12 تا 18 ساله واکسینه شدند

ترافیک سنگین در آزادی، نواب و شیخ فضل الله

جزییات بازگشایی مرزهای ایران و ترکمنستان

آموزش و پرورش: 65 درصد دانش آموزان 12 تا 18 ساله واکسینه شدند

واکنش فرمانده ناجا به رفتار بحث برانگیز پلیس با یک زن/ محدودیت های ترافیکی کرونا تغییر نکرده است

آرزوی دیرینه دانشگاه زنجان دور یا نزدیک!؟

آروزی دیرینه دانشگاه زنجان دور یا نزدیک!؟

هوا خنک تر می شود

از فردا هوای قزوین سرد می شود

پیشرفت 95 درصدی مرمت گلدسته شمالی حرم مطهر علوی

ببینید | رشد جرایم نژادپرستانه در انگلیس همزمان با همه گیری کرونا

قدردانی از معلم یاری خانواده ها و امیدواری به کلاس حضوری

نقشه پهنه بندی از کلونی موش ها در شهر تهیه شده است

سختی گیر برج خنک کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

استخدام حسابدار صنعتی با سرویس در بسته بندی صدف پلاستیک در تبریز

مالکان خودرو تغییر آدرس خود را در 48 ساعت اعلام کنند

موسیقی مازندران ریشه در دوره ساسانی دارد / موسیقی شالیکاران را به وجد می آورد

تماس تلفنی وزیر کشور با استاندار کرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند

آموزش معلمان مطابق استانداردهای بین المللی انجام می شود/ ارتقای ضریب پوشش آموزشی در ایام شیوع کرونا

تله سیژ قم قبل از بهره برداری مجوز استاندارد را دریافت کرده است

مالکان خودرو تغییر آدرس خود را در 48 ساعت اعلام کنند

اجرای طرح پرورش میگوی متراکم

نتایج کنکور ارشد 1400 این هفته اعلام می شود

شهادت یک جانباز 70 درصد دفاع مقدس

ضرب العجل یکماهه اداره محیط زیست آذربایجان شرقی به مراکز درمانی

اولین نشست کمیته احیاء و مدیریت یکپارچه تالاب هامون برگزار شد

آلودگی هوای تهران برای گروه های حساس در مناطق پرتردد

65 درصد دانش آموزان واکسن کرونا زدند | لکه گیری واکسیناسیون محصلان ادامه دارد

جنگل های مازندران مجهز به پایگاه اطفای هوایی حریق می شود

اختلاس میلیاردی بانکدار گلستانی/ 17 مدیر برای تخلفات زیارت دادگاه رفتند

کاهش 7 درجه ای دما در برخی استان ها | احتمال بارش برف در ارتفاعات مازندران و گیلان

تصاویر منتخب حیات وحش در یک هفته

بحران آب شرب، این بار در سرزمین چشمه ها/ جولان دبه و تانکر در مناطق کوهستانی اصفهان

بحران آب شرب، این بار در سرزمین چشمه ها/ جولان دبه و تانکر در مناطق کوهستانی اصفهان