مطالب مرتبط:
آموزش 384 هزار دانش آموز؛ سال تحصیلی جدید در مدارس گلستان
آموزش 384هزار دانش آموز؛ سال تحصیلی جدید در مدارس گلستان
جزییات نحوه تدریس و آموزش در سال تحصیلی جدید+ تغییرات شاد در مهر 1400
آخرین جزییات از نحوه تدریس و آموزش در سال تحصیلی جدید/ شاد در مهر 1400 چه تغییراتی دارد؟
نحوه تدریس و آموزش در سال تحصیلی جدید
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 21:552021-09-17اجتماعي

10 استراتژی آموزش و پرورش برای شروع سال تحصیلی


بازگشایی تدریجی، اقتضایی و ترکیبی مدارس با حفظ سلامت دانش آموزان، ارتقای کیفیت، تفویض اختیار به مدارس، اقناع سازی جامعه، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، سید جواد حسنی معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با بیان چرایی آغاز آموزش های حضوری گفت: داشتند و معلمان را می توان مجاهدان آموزش در عصر کرونا نامید.

وی گفت: کرونا وضعیتی را ایجاد کرد که نظام تعلیم و تربیت به ناچار به سمت آموزش های مجازی و از راه دور  رفت.

حسینی با اشاره به آسیب های آموزش های مجازی گفت: اولین آسیب آموزش های مجازی افت زیاد کیفیت نظام یاددهی و یادگیری بود و  این افت کیفیت هم در نظام جهانی و هم در کشورمان مشهود بود.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مطالعات یونسکو و سازمان ملل نشان می دهد تحصیل 94 درصد از یادگیرندگان در نبود مدرسه  با اختلال مواجه شده است، اظهار کرد: بر اساس این مطالعات 99 درصد دانش آموزان در کشورهای با درآمد متوسط و کم تحت تأثیر وضعیت منفی کرونا قرار گرفته اند.

وی افزود: در مهر سال گذشته  110 کشور مدارس را  تعطیل کردند که 550 میلیون یادگیرنده تحت تأثیر این تعطیلی قرار گرفتند.

وی با اشاره به  نظر سنجی یونسکو تحت عنوان کودکان را نجات دهیم گفت: بر اساس این نظرسنجی که در بین دانش آموزان 11 تا 17 ساله  64 کشور دنیا انجام شده است، از هر 10 نفر دانش آموز 8 نفر احساس کرده اند چیز کمی آموخته اند یا نیاموخته اند و 80 درصد احساس کرده اند برای یادگیری با مانع جدی مواجه بوده اند.

حسینی با بیان اینکه آموزش و پرورش ایران هم در عصر کرونا دچار چالش شد گفت: مطالعات مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در کشورمان نشان می دهد در ایام کرونا و آموزش های مجازی تنها 35 درصد دانش آموزان حضور کافی و آنلاین در فضای مجازی داشته اند.

وی افزود: بر اساس این مطالعات 33 درصد دانش آموزان فقط  حضور کمی به جای حضور کیفی در آموزش های مجازی داشته اند و حضور موثری برای یادگیری تعمیق یافته نداشته اند و 33 درصد دانش آموزان نیز کمتر از 5 ساعت در هفته از شاد استفاده کرده اند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در مجموع این مطالعه نشان می دهد تنها  24 درصد از دانش آموزان معتقدند آموزش های  مجازی کیفیتی مانند آموزش های حضوری داشته است، 42 درصد دانش آموزان آموزش ها را در حد قابل قبول ارزیابی کرده اند و 33 درصد دانش آموزان آموزش های مجازی را ضعیف ارزیابی کرده اند.

وی گفت: بر اساس نتایج این مطالعه از هر 4 دانش آموز، 3 دانش آموز معتقدند آموزش های مجازی نتوانسته است کیفیت آموزش های حضوری را داشته باشد و خلأ آموزش های حضوری را جبران کند.

حسینی تصریح کرد: نتایج تمام مطالعات نشان می دهد نظام یاددهی و یادگیری که اساس توسعه هر جامعه است با صدمه و لطمه جدی مواجه شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه تعطیلی مدارس موجب گسترش و تعمیق بی عدالتی شده است، گفت: تعطیلی مدارس بیشترین آسیب را به قشر آسیب پذیر زده است زیرا خانواده های کم برخوردار دسترسی کمتری به ابزار دیجیتالی دارند و این خانواده ها کمتر پشتیبان و حامی دانش آموزان در آموزش های مجاری هستند.

وی با بیان اینکه  مدرسه محیطی حفاظتی است و فقدان دسترسی به مدرسه برای قشر کم برخوردار آسیب ها را رشد می دهد، گفت: بهداشت و سواد بهداشتی در  خانواده های کم برخوردار کم است و مدرسه می تواند جبران کننده این سواد کم بهداشتی باشد.

وی گفت: بسیاری از دانش آموزان کم برخوردار در مدارس شبانه روزی تحصیل می کنند و تعطیلی این مدارس موجب عدم برخورداری دانش آموزان از مواد مغذی و افزایش سوء تغذیه در بین دانش آموزان کم برخوردار شده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به آسیب های فضای مجازی و در خانه ماندن دانش آموزان بر سلامت های روانی دانش آموزان گفت: سازمان بهداشت جهانی سلامت را فقط سلامت بدنی نمی داند و سلامت را دارای  ابعاد مختلفی می داند و پژوهش ها نشان می دهد تعطیلی مدارس بر ابعاد مختلف سلامت دانش آموزان موثر بوده است.

وی افزود: افزایش رفتاری های پرخاشگرانه، تغییر در اشتها، اختلال در خواب برهم ریختگی در نظم خانواده، افزایش تعارضات خانوادگی، پرخوری، کم تحرکی، قلدری، کاهش آستانه تحمل ، کسالت، انزوا، اعتیاد اینترنتی، افسردگی عدم وجود فضای مناسب برای آموزش های مجازی و عدم آموزش آداب معاشرت از جمله آسیب های در خانه ماندن دانش آموزان است.

وی گفت: نتایج مطالعات نشان می دهد عدم حضور دانش آموزان در مدارس موجب افزایش آسیب های روانی می شود لذا ضرورت دارد به سمت بازگشایی مدارس حرکت کنیم.

 حسینی با اشاره به بخشی دیگر از  مطالعات مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: بر اساس این مطالعات در 38 کشور دارای نرخ بالای مرگ و میر و پیش از واکسیناسیون سراسری  فقط 6 کشور مدارس را تعطیل کرده اند در حالی که 24 کشور در اوج موج دوم مدارس را تعطیل نکردند.

وی افزود: و دانش آموزان دارد  و همچنین خود وضعیت کرونا نیز مبهم است و آینده  آن و جامعه نامشخص است.

معاون وزیر با اشاره به استراتژی و راهبردهای آموزش و پرورش در مهر پیش رو گفت: استراتژی آموزش و پرورش شروع مهری باشکوه و بی دغدغه است.

وی در ادامه با بیان 10 اصلی که باید در بازگشایی مدارس و آموزش های حضوری در کنار سایر آموزش ها رعایت شود گفت:  اولین اصل بازگشایی مدارس به صورت تدریجی است و تدریجی بودن به مفهوم این است که از اول مهر نه مدارس صد درصد حضوری است و نه صد درصد مجازی بلکه بر اساس اطلس یادگیری آموزش ها ترکیبی خواهد بود.

حسینی با اشاره به دومین اصل بازگشایی مدارس افزود:  آموزش ها با توجه به شرایط منطقه، مدرسه، کلاس و پایه اقتضایی است.

حسینی سومین اصل را آموزش های ترکیبی دانست و گفت: اصل بعدی تقدم ذاتی سلامت است و بر همین اساس واکسیناسیون 90 درصد معلمان انجام گرفته است و دانش آموزان نیز در اولویت واکسیناسیون قرار دارند.

وی پنجمین اصل را ارتقای کیفیت دانست و گفت: اصل بعدی تفویض اختیار به شورای مدرسه و منطقه است  تا در خصوص نوع آموزش با تقدم ذاتی سلامت بر همه امور  تصمیم بگیرند.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: عدالت بویژه توزیع عادلانه امکانات دیجیتالی، اقناع سازی، حفظ تجربه دوران کرونا بویژه استفاده از شبکه شاد، حفظ آرامش و پرهیز از هرگونه تنش اصول هفتم تا دهم بازگشایی مهری باشکوه است.

جانشین وزیر در طرح هدایت با بیان اینکه طرح هدایت در راستای تامین تجهیزات دیجیتالی مورد نیاز دانش آموزان کم برخوردار با جدیت پیگیری می شود گفت: یکی از جلوه های عدالت، تأمین فرصت های آموزشی با رویکرد عدالت ترجیحی  و برخوردار  از امکانات دیجیتالی است و طرح هدایت با همین رویکرد در حال پیگری است.

وی با بیان اینکه در مهر جاری در 4 محور 10 شاخص باید محقق شود گفت: تامین معلم برای تمامی کلاس ها، وجود مدیر و معاون در تمام مدارس، وجود برنامه عملیاتی و اطلس یادگیری در تمام مدارس، رعایت پروتکل های بهداشتی در تمام مدارس، ثبت نام همه دانش آموزان، توزیع کتب بین همه دانش آموزان، سنجش تمامی دانش آموزان بدو ورود به دبستان، دسترسی همه دانش آموزان به امکانات دیجیتالی، صدور ابلاغ برای تمامی معلمان و واکسینه شدن همه معلمان شاخص های است که در محور های کلاس، مدرسه، دانش آموز و معلم باید اجرایی شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آموزش و پرورش - آموزش - معاون وزیر آموزش و پرورش - آموزش های مجازی - وزیر آموزش و پرورش - سازمان آموزش و پرورش استثنایی - تعلیم و تربیت - آموزش و پرورش استثنایی - پرورش - معاون وزیر - وزیر آموزش - سازمان آموزش و پرورش - کیفیت - مجازی - نظام - سازمان - تفویض اختیار - رییس سازمان - تربیت - تحصیل - تعلیم - معاون - مدارس - کرونا - سازمان ملل - سال تحصیلی - کشور - استراتژی - آسیب - بیان

آخرین اخبار سرویس:
تجلیل از 70 دانش آموز نخبه علمی قرچک/ پژوهش سرای علمی سیار قرچک راه اندازی می شود

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

بازدید شهردار تهران از بزرگترین تونل مدیریت سیلاب غرب تهران

وقوع گرد و غبار محلی در خوزستان

16 پیمانکار سرویس مدارس آماده همکاری با آموزش و پرورش هستند

استخدام منشی مطب در کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی فاطر نور در محدوده ونک

استخدام حسابدار خانم با حقوق ثابت و بیمه در تبریز

تصاویر| کوهنوردی در کوه صفه اصفهان

استاندار هرمزگان؛ رفع مشکلات جانبازان و ایثارگران در اولویت

ضرورت توسعه کیفی جشنواره های حوزه مشاوره و پیشگیری

ترافیک در مسیرهای خروجی شمال

ترافیک در جاده های مازندران پرحجم و سنگین است

برف و باران در راه گیلان/ کاهش 15 درجه ای دما

کاهش دمای هوای تهران

روستایی بکر و دست نخورده در قلب گیلان

علت کمبود پزشک چیست؟

اخطار سرما و سیلاب در برخی استان ها/ بارش ها شدت می گیرد

ترافیک در محور رشت به قزوین سنگین شد

هوای اصفهان ناسالم برای گروه های حساس

ترافیک نیمه سنگین در مسیرهای خروجی شمال

ترافیک در مسیرهای خروجی شمال

چین برای کاستن از فشار مشق شب قانون وضع کرد

دورکاری مادران دارای فرزند دبستانی بلامانع است

استخدام مشاور تحصیلی در یک موسسه علمی پژوهشی در آذربایجان شرقی

اعلام شرط بازگشایی مدارس

منوکسید کربن جان سه البرزی را گرفت

گردهمایی تجلیل از موکب داران دهه آخر ماه صفر‎‎ با حضور تولیت آستان قدس رضوی

منوکسید کربن جان سه البرزی را رفت

تصاویر| اسب کاسپین یادگار به جا مانده از باستان‎‎

جوی آرام و آسمانی صاف در لرستان

جوی آرام و آسمانی صاف در استان

نخستین پاراتور خوزستان با حضور 30 ناشنوا برگزار شد

تداوم شرایط پایدار جوی در کرمانشاه

تبلت های امانتی برای دانش آموزان بی بضاعت

7 درجه کاهش دما در انتظار تهرانی ها

پایدار بودن هوای خراسان رضوی

بارش های پراکنده تا پایان هفته در قزوین

اقدامات هیات تیراندازی لرستان در زمینه اهداف زیست محیطی

پیش بینی کاهش 7 درجه ای دما در تهران

پیش بینی کاهش 7 درجه ای دما در تهران

حمایت کامل مدیریت شهری از خانواده چهارقلو های تازه به دنیا آمده

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

چین برای کاستن از فشار مشق شب قانون وضع کرد

چهار قلوهای مشهدی از بدو تولد، تحت حمایت شهرداری قرار داشتند

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

بازگشایی مدارس منوط به تزریق دو دز واکسن به 70 درصد دانش آموزان

ترافیک سنگین در جاده های کندوان و هراز

پیش بینی کاهش 7 درجه ای دما در تهران

رصد خودروهای عمومی حامل کالا و مسافر توسط سامانه های هوشمند خوزستان

بهره برداری از 3 ایستگاه تلویزیونی دیجیتال در مناطق عشایری خراسان جنوبی

کاهش 15 درجه ای دما از دوشنبه/ برف و باران در راه گیلان

70 درصد دانش آموزان قزوینی دوز اول واکسن کرونا دریافت کردند

استخدام 4 عنوان شغلی در جهاد دانشگاهی استان قزوین

مسدود شدن آزادراه تهران-شمال و ترافیک سنگین تر در جاده چالوس

بارش های پراکنده تا پایان هفته

باران و کاهش دما تا 10 درجه در 7 استان/ هشدار طغیان رودخانه ها و لغزندگی جاده ها

شاعر نام آشنای خوزستان درگذشت

مسدود شدن آزادراه تهران-شمال و ترافیک سنگین تر در جاده چالوس

 وزش شدید باد در استانهای دامنه زاگرس

استخدام متصدی پذیرش مرکز درمان در جهاد دانشگاهی استان قزوین

نگهبان///حراست

 وزش باد در دامنه های زاگرس طی امروز بعد از ظهر

مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی صاحب مسکن می شوند

پنج انتصاب جدید در شهرداری تهران

4 طرح ورزشی دانش آموزی در شیراز افتتاح شد

آمادگی شهرداری تهران برای انتقال تجارب به شهر های اسلامی

بهره برداری از 4 طرح ورزش دانش آموزی در شیراز

راه اندازی «شادبین» برای دانش آموزان

ترافیک سنگین در محورهای شمالی کشور

تعطیلی مدارسِ 2 ایالت بزرگِ استرالیا در پی شیوع دوباره کرونا

ترافیک نیمه سنگین در جاده چالوس / آزادراه کرج - تهران سوت و کور است

آموزش برای حفاظت از زیستگاههای حیات وحش

درشب میلاد پیامبراکرم(ص) و امام جعفرصادق(ع) روشنایی درخیابان پرستاربابل به بهره برداری رسید

تصاویر| مدرسه مهربانی در دزفول

عکس| ‎کوه خواری عجیب در ‎گیلان/ کوهی که در طول 9 سال تمام شد!

سراب روانسر خشک شد

نکات کلیدی برای بازگشایی حضوری مدارس+ جزییات

تاکید دادستان کرمانشاه بر ساماندهی افراد بی خانمان

بازگشایی کفشداری های حرم رضوی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی

تهران سردتر می شود / پیش بینی برف و باران

تصاویر| حال و هوای حرم حضرت معصومه

استخدام کارشناس حسابداری، مسئول بهداشت حرفه ای و مسئول ایمنی صنعتی

کاهش 4 تا 7 درجه ای دمای تهران و بارش برف و باران در ارتفاعات استان از دو روز آینده

تصاویر عجیب از ‎کوه خواری در ‎گیلان | کوهی که در طول 9 سال تمام شد!

واکسیناسیون اصناف و کارمندان کرمان اجباری شود

کاهش دمای هوا از عصر فردا در گیلان

طبیعت زیبای بهاری ابهر به روایت تصویر

مسدود شدن آزادراه تهران-شمال | ترافیک در جاده چالوس سنگین است

ناپدید شدن یک کوه در گیلان!

بارش شدید باران و کاهش دما در نیمه شمالی کشور

تنها دو شهر بیجار و مریوان دارای پیست اسکیت هستند

وضعیت آب و هوا، امروز 2 آبان 1400 / بارش باران در ارتفاعات البرز و زاگرس

از این جاده های زیبای ایرانی حتما عبور کنید

کاهش 4 تا 7 درجه ای دمای تهران و بارش برف و باران در ارتفاعات استان از دو روز آینده

هوشنگ چالنگی، شاعر نام آشنای خوزستان درگذشت

صدور هشدار سطح نارنجی در گیلان/ باران در راه است

«شادبین» موتور جستجوگر شبکه شاد

ترافیک سنگین در مسیر رفت و برگشت جاده هراز

وضعیت مسیر رفت و برگشت جاده هراز

هوشنگ چالنگی، شاعر نام آشنای خوزستان درگذشت

10 استراتژی آموزش و پرورش برای شروع سال تحصیلی

10 استراتژی آموزش و پرورش برای شروع سال تحصیلی