مطالب مرتبط:
ناگفته هایی از دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با آیت الله رجبی
مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند
پیام مدیر حوزه های علمیه به نکوداشت آیت الله خیری دامغانی ورکیانی
آیت الله رییسی:امنیت سرمایه و سرمایه گذار را در دولت سیزدهم تضمین کردیم
آیت الله علوی گرگانی: ساماندهی اقتصاد کشور انتظار مردم از دولت است/تلاش دشمن برای ایجاد ناامنی در کشور
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 18:002021-09-17سياسي

رحیم نوبهار: آیت الله صانعی مورد بی مهری هایی قرار گرفتند/ رودربایستی ها را کنار بگذاریم و برای به روز و روزآمد کردن حوزه، کاری بکنیم!


حجت الاسلام و المسلمین رحیم نوبهار، استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی، گفت: بیاییم رودربایستی ها را کنار بگذاریم و برای به روز و روزآمد کردن این حوزه، - مؤسسه مفتاح کرامت به مناسبت نخستین سالگرد رحلت آیت الله العظمی صانعی نشستی مجازی با عنوان دیدگاه های آیت الله صانعی در زمینه عدالت کیفری برگزار کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین رحیم نوبهار در این نشست گفت: عمر آیت الله صانعی در گره گشایی از شریعت محمدی(صلوات الله علیه) و فهم بهتری از آن صرف شد.

البته محصول و میراث ایشان، امروزه برای ما میراثی گران قدر است که باید به بسط آن میراث و توسعه مبانی ایشان -از جمله، اهتمام به مسأله عدالت و قاعده نفی ظلم و دیگر مبانی و اصولِ اصولی و فرااصولی- اهتمام نمود.

به گمان من، همین مبانی بود که بنیادی برای فتاوای گره گشا و روزآمد ایشان می ساخت.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: مرحوم آیت الله صانعی برای رسیدن به یک نظام عادلانه به معنای عام آن گام ­های خوبی برداشته ­اند.

ایشان هم به عدالت به مثابه یک اصل پیشاحقوقی برای استنباط حقوق، هم برای برابری، هم برای عقلانی سازی احکام جزایی و هم برای هرچه اخلاقی تر کردن و کرامت مدار کردن آنها گام های خوبی برداشته اند.

این گام ها اگرچه ما را به مسأله نظریه حقوق کفری نرسانده تا ما الآن یک نظریه جامع شرعی در مورد نظام عدالت کیفری داشته باشیم اما گره گشایی ها و انگشت اشاره های استاد که در مسأله یا مسائلی چند بوده است بسیار کارساز و گرانبهاست.

البته بر عهده شاگردان، پیروان و وفاداران به طریقه و منهج ایشان است که این مبانی را توسعه بدهند.

وی تأکید کرد: برابری در دنیای ما و در هر نظامی که بخواهد جمهوری باشد، مهم است.

ما نمی توانیم حتی وقتی که اسلامی را به عنوان فصل ممیّز جمهوری می آوریم، یک نظام مقررات انباشته از انواع تبعیض ها در حوزه های مختلف یا در حوزه مباحث جزایی -که اکنون موضوع بحث ماست- را داشته باشیم.

بنابر این هر فتوایی که ما را به برابری نزدیک می ­کند، همزمان ما را به آرمان داشتن یک نظام عدالت، بیشتر نزدیک می کند.

نوبهار اظهار داشت: جالب اینکه در جمهوری اسلامی هم با اینکه آیت الله صانعی مورد بی مهری هایی قرار گرفتند که هرگز شایسته آن نبودند، اما گاه برخی از فتاوای ایشان به نوعی ملاک و مبنای عمل قرار گرفته و مقرراتی نزدیک به آن وضع شده است.

مانند سن بلوغ که در سایه نگاه ایشان که بعدها پیروان دیگری هم پیدا کرد به کلی در قوانین و مقررات جزایی دگرگون شد.

همچنانکه برای تفاوت دیه زن و مرد هم، یک صندوق پیشنهاد کرده اند که در شرائطی، تفاوت دیه زن و مرد را می پردازد.

چرا باید لقمه را به دور سر بگردانیم؟ در حالی که می ­توانیم به این گونه فتاوا که فتاوی فقهای بزرگی مانند آیت الله صانعی است؛ تمسک کنیم.

ایشان فقیهی است که مرحوم امام خمینی(س) در مورد ایشان تعبیر به ملّا کرده اند.

معروف بود که درباره ایشان فرموده اند: ایشان فرد ملایی است ، به یاد نمی آورم که امام خمینی(س) درباره هیچ یک از شاگردانشان چنین تعبیری به کار برده باشند.

البته ممکن است در مورد دیگران هم به کار برده باشند؛ ولی من اکنون به یاد نمی آورم.

وی افزود: مسأله برابری دیه مسلمان و غیرمسلمان از دیگر فتاوی مهم آیت ­الله صانعی است.

اجازه دهید که به عنوان یکی از شاگردان ایشان، به ساحت فقهای عظام، عرض کنم که این واقعاً یک سوءتفاهم است که گمان کنیم پیغمبر(ص) یا ائمه طاهرین(ع) بر کرسی تشریع نشستند و فرمودند دیه یک مسلمان یا مرد مسلمان، ده هزار درهم است و دیه یک مسیحی و یهودی، هشتصد درهم.

چنین نبوده است؛ بلکه در سنت یهودیان و اهل کتاب، دیه آنها برابر عرف و مقررات خودشان همین اندازه بوده است.

این سوءتفاهم بزرگی است که ما این تبعیض را به اسلام، نسبت دهیم.

روشن بینی، درایت و بصیرت مرحوم استاد، آیت الله صانعی بسیار قابل قدردانی است که این مسأله را متفطن شدند.

البته ما خوشبختانه در قانون مجازات، این تساوی را به عنوان حکم حکومتی رهبری داریم.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: شایسته است این گونه مسائل مورد توجه فضلای محترم، قرار بگیرد و پایان نامه هایی که به عنوان سطوح سه و چهار نوشته می شود به این موضوعات بپردازند؛ چون از مشکلات ما به شمار می روند.

من چگونه می توانم به عنوان یک معلم حقوق در کلاسی که برادران اهل سنت من و شیعیان حضور دارند، بگویم که ما شیعیان به عنوان نظام جمهوری اسلامی، فقط شهادت شیعیان را قبول می کنیم! این جانب شخصا بر آن بودم که شهادت شرعی معتبر به شهادت مسلمان شیعی اختصاص ندارد؛ ولی مدتی قبل که این نظر را در حواشی استاد بر تحریر الوسیله دیدم، مشعوف شدم و به روح ایشان درود فرستادم.

وی با اشاره به چند فتوای آیت الله العظمی صانعی، اظهار داشت: اگر این فتوا را تحلیل کنید، شما را به یک جهان می برد؛ یعنی اگر باب توجه به ارتکازات عقلایی در مقوله کیفر -که خود فقیهان هم آن را نه در ذیل عنوان عبادات بلکه ذیل عنوان احکام و سیاسات، دسته بندی کرده اند- باز باشد، گشایش های بزرگی رخ خواهد داد.

آیا ارتکاز عقلا امروز به ما اجازه می دهد کسی را که مرتکب عمل منافی عفت شده، تا نیمه بدنش در خاک، دفن و سپس وی را در حضور دیگران و توسط برخی افراد عادی سنگسار کنیم؟ لذا فتوای اخیر ایشان درباره عدم اجرای حدود در عصر غیبت اگرچه از فتواهایی بود که در سنت ما هم ریشه داشت، ولی این فتوا متمایز بود؛ زیرا در فضایی صادر شد که یک نظام اسلامی که خود را متصدی اجرای حدود به عنوان اجرای شریعت می داند، وجود داشت و با این حال ایشان با توجه به اقتضائات زمان و مکان، این فتوا را صادر کردند.

اینکه ایشان پیشتر به گونه ­ای دیگر فتوا داده بودند مانع از تغییر رأی و نظرشان نشد.

این حالت پویایی و تحول در فتوا و عدم جمود و اصرار بر فتوای پیشین هم در جای خود بسیار مهم و ستودنی است.

نوبهار تأکید کرد: امیدوارم همان­طور که این فتوا در جمهوری اسلامی در مقام عمل، تا اندازه ­ای، مورد توجه قرار گرفته است- و قضات ما نیز در عمل تمایلی به اجرای حدود و مجازات به عنوان حد ندارند- الهام بخش گروه های علاقه مند به اجرای شریعت در اینجا و آنجای دنیا هم قرار بگیرد.

وی گفت: تا زمانی که ما در استنباط و فهم احکام جزایی، به اجتهادهای پراکنده بسنده کنیم و مجموعه مقررات کیفری را به مثابه یک سیستم که هم احکام آن باید با همدیگر سازواری داشته باشند و هم عناصر نام برده، در آنها رعایت شده باشد، لحاظ نکنیم، مقررات کیفری اسلام، جذابیتی برای جوامع امروزی برای پی گیری و اجرا نخواهد داشت.

نکته مهم این است مسائل کیفری به علت طبعشان با نهاد قدرت ارتباط دارند؛ بنابراین اگر به خوبی و به نوع انسانی و عقلانی و عادلانه تبیین نشوند امکان سوء استفاده از آنها به طور جدی وجود دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: قدرت با تمام اشکالش و نه ضرورتاً قدرتی که در دولت، تبلور و تجسم می یابد، علاقه مندی فراوانی به نشان دادن بروز و تجلی خود در قالب مجازات و کیفر دارد.

نگاه کنید به سوء استفاده گروه ­هایی که حتی هنوز نتوانسته­ اند به مرتبه دولت مستقر برسند؛ اما از نهاد مجازات برای ارعاب و اثبات خود و قدرت نمایی سوء استفاده می­ کنند.

این یکی از مسلمات است که مقوله کیفر در معرض خطر سوءاستفاده جدی نهاد قدرت است.

مردمی که اکنون در همسایگی ما آن گونه برای سوارشدن به هواپیما ازدحام می کنند و خانه و کاشانه خود را ترک می کنند، درست است که از امور فراوان دیگری نیز می گریزند، ولی شاید در گام اول، با فرار خود، از جانشان در برابر مجازات­های بیرحمانه و غیرانسانی دفاع می کنند.

وی تأکید کرد: بیاییم رودربایستی ها را کنار بگذاریم و برای به روز و روزآمد کردن این حوزه، کاری بکنیم! فقه مدنی ما این شانس را داشت که تا اندازه زیادی، در بستر تحولات روزانه مسلمان ها دچار تحول و توسعه تدریجی شود و خود را تا حد زیادی با واقعیت های اجتماعی، روزآمد کند؛ اما فقه کیفری ما در گوشه ای مانده است و به بلوغ لازم نرسیده است؛ این در حالی است که ظرفیت زیادی برای خطرآفرینی و تبدیل شدن به چهره، نشانه و نماد اسلام را هم دارد.

نوبهار در پایان گفت: ما باید راه هایی را بپیماییم که بزرگانمان، امثال مرحوم آیت الله صانعی که این مجلس و محفل به احترام و برای بزرگداشت ایشان بوده، گشوده اند.

البته در این راه ها گاه به یک فتوا در مسأله فرعی خاص می نگریم و گاهی به مبانی آن فتوا چشم می دوزیم.

امیدوارم این مبانی و انگشت اشاره­ های ارزشمند، که بسیار بیش از این مختصری است که اشاره کردم، راهنما و دلیل خوبی برای فضلا و محققان باشد.

یک بار دیگر، به روح استاد فقید، مرحوم آیت الله العظمی صانعی، سلام و درود می فرستم و از خداوند متعالی برای ایشان، علو درجات و منزلت والا را طلب می کنم.


کلید واژه ها: آیت الله صانعی - آیت الله - حجت الاسلام - صانعی - الله - نوبهار - المسلمین - میراث - اهتمام - عدالت کیفری - عدالت - ایشان - استاد حقوق - گره گشایی - کنار - نشست - دانشگاه - خبرنگار - نخستین - برگزار - مناسبت - دیدگاه - سالگرد - توسعه - گزارش - محصول - کرامت - استاد - مجازی - مورد

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نماینده علمی با بیمه و پاداش در شرکت فروغ سلامت مهرگان در قم

استخدام نماینده علمی با بیمه و پاداش در شرکت فروغ سلامت مهرگان در ایلام

خدمت رسانی به مسلمین جهان را وظیفه خود می دانیم

بدشانس ترین مرد دنیا؛ بارش ادرار و مدفوع از هوا!

استخدام مهندس عمران در یک شرکت پیمانکاری در تهران

امیرعبداللهیان: از همه ظرفیت ها برای حمایت فلسطین استفاده خواهیم کرد

عیادت مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی از مهران غفوریان

عالمان اسلام با تقریب و همگرایی می توانند دادگاه های اسلامی مشترک تشکیل دهند

آغاز به کار جشنواره فرهنگی و هنری «ایثار» در شهرستان های استان تهران

تجلیل از موکب داران‎‎ شیرازی

210 میلیارد ریال از محل سفر رییس جمهوی برای عشایر ایلام مصوب شد

هجمه های فرهنگی توجه به نهاد خانواده را ضروری کرده است

آغاز به کار نمایشگاه بین المللی کتاب بصره با حضور ناشران عربی و بین المللی+ عکس

برگزاری مراسم نماز جمعه تهران، این هفته

شناسایی پروژه های معطل مانده گردشگری پایتخت/تهران شهر هویت باخته ای است

محمد سعیدی کیا مشاور و نماینده رییس جهاد دانشگاهی شد

اهتزاز پرچم محمد(ص)، پیامبر رحمت در شیراز

لزوم تسریع در حل مشکلات حقوقی تعاونی های مسکن/انتخابات هیئت مدیره مسکن مهر شوش در اسرع وقت

کلنگ احداث 48 واحد مسکن محرومان در سروآباد به زمین خورد

کشورهایی که بهترین سیستم بازنشستگی را دارند؟

چرا نهاد وکالت را تضعیف می کنیم؟ / قضات از توهینی که به آن ها شده ناراحتند / انتقاد از تیتر یک روزنامه کیهان

انتخاب معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی

5 عنصری که ما را ملزم به وحدت اسلامی و تقریب مذاهب می کند

سرپرست هیئت مرکزی گزینش شهرداری تهران منصوب شد

آقای بازیگر دست به دعا شد

یادواره ی 400شهید شهرستان ابهر

گسترش مناسبات ایران و روسیه در صحنه بین الملل

بزرگداشت چهلمین روز ارتحال آیت الله حکیم در قم

عباس زاده: سناریوهای احتمالی نظام سلطه پیرامون مرزهای ایران بررسی شد

استخدام مدیر دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

شرط رفتن به سالن تئاتر در روزهای کرونایی

ترامپ در حال انجام نوع متفاوتی از کودتا است

اولین همایش استانی نماز در سپاه امیرالمومنین(ع) ایلام برگزار شد

رستمی: تعلیم و تربیت متناسب با تحولات، آینده کشور را ترسیم می کند

سیاسی کاری در آموزش و پرورش عشایری کهگیلویه و بویراحمد جایی ندارد/در همه امور شفاف عمل می کنیم

دولت عراق «اعتراض مسالمت آمیز» به نتایج انتخابات را قانونی دانست

زاهد دوست امام جمعه خورموج شد

کردستان نماد و تجلی وحدت اسلامی در کشور است

توافق درباره همکاری نظامی دریایی با روسیه

شهردار منطقه 10 پایتخت معارفه شد

هفت شرط اصلی در رابطه با برخورد مناسب با جهان نابرابر

«آتامبایف» بار دیگر محکوم شد

نشست ائمه جمعه و جماعات ، متنفذین و نخبگان اهل تشیع و تسنن شهرستان نقده

نامه تند چهره نزدیک به قالیباف به وزیر رییسی

ویدئو| لحظه برخورد شیء اسرار آمیز به سیاره مشتری

برای حمایت از آرمان فلسطین از تمام ظرفیت ها بهره خواهیم گرفت

یادواره ی 400 شهید شهرستان ابهر

تاکید رییس کل دادگستری استان ایلام بر لزوم پیگیری رفع موانع تولید

احتمال صعود «وشمال»

دولت عراق «اعتراض مسالمت آمیز» به نتایج انتخابات را قانونی دانست

سرپرست هیات مرکزی گزینش شهرداری تهران منصوب شد

استخدام کارمند اداری با پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

درِ اتاق مدیران شهرداری به روی مردم باز باشد/ موضوع تعارض منافع را جدی می گیرم

دعوت اتحادیه های دانشجویی از معاون امور زنان ریاست جمهوری برای حضور در جمع دانشجویان

پاکدستی و انسجام اولویت اعضای شورای شهر تهران باشد

سفر یک روزه رییس مجلس شورای اسلامی به قم

پیامبر اسلام(ص) هدایتگر بینش، نگرش و کُنش انسان ها به سوی خدا بود

ارزش پول ملی در بودجه 1401 کاهش نخواهد یافت

دیدار جمعی از نمایندگان سازمان های مردم نهاد و فعالان حامی فلسطین با امیرعبداللهیان

دعوت 3 اتحادیه دانشجویی از خزعلی برای تبیین برنامه های معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری

برگزاری مراسم بزرگداشت دوازدهمین سالگرد شهدای وحدت در حرم مطهر رضوی

استخدام فروشنده با حقوق وزارت کار، پاداش و پورسانت در شرکت آلند در تهران

امیرعبداللهیان: برای حمایت از آرمان فلسطین از تمام ظرفیت ها استفاده می کنیم

سهمیه گاز نیروگاه های تبریز و سهند قطع شده است

رییسی تذکر کتبی گرفت ! | جزییات

11 مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد / تنوع بخشی به نظام نام گذاری اسلامی و ایرانی

سرپرست هیات مرکزی گزینش شهرداری تهران منصوب شد

قول رییس سازمان برنامه و بودجه: سال بعد ارزش پول ملی کاهش پیدا نمی کند

«زاویه» میزبان دبیرعلمی کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی/ «زاویه» به بررسی نقش علمی شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی می پردازد

دیدار وزرای کشور ایران و ترکیه

روابط ایران و ترکیه برادرانه است نه دیپلماتیک

آیا باید سدها را خراب کنیم؟/فیلم

واکنش معاون شهرداری تهران به تحریف صحبت هایش توسط بی بی سی

آیا امکان ترمیم دستمزد کارگران در نیمه ی دوم سال وجود دارد؟

میرکاظمی: ارزش پول ملی در بودجه 1401 کاهش نخواهد یافت / خروج دولت از اقتصاد؛ اولین گام تغییرات اساسی و ثبات اقتصادی

ویدئو| فروش روغن بنفشه، مرزن جوش و سفیدآب در حاشیه تجمع امروز ضدواکسن

برای حمایت از آرمان فلسطین از تمام ظرفیت ها بهره خواهیم گرفت

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت: یکی از مشکلات جدی جامعه ما این است که به همدیگر رحم نمی ‎کنیم/ جوانان منتظر عملی شدن قول مسکن ارزان قیمت هستند

کنگره شهدای زنجان| یادواره شهدای جهادگر برگزار شد

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی شد

ادای احترام میهمانان کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی به مقام شامخ امام خمینی (ره)

استخدام دستیار پزشک و منشی با پاداش در کلینیک سحر در تهران

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها با بیمه در شرکت فردایران در تهران

استخدام ویزیتور حضوری با حقوق و مزایای قانونی، پورسانت، بیمه و پاداش

استخدام تکنسین تاسیسات با بیمه، بیمه تکمیلی در چیلیک سازان ایرانیان - گیلان

رسانه مهم ترین لشکر انقلاب است/ضعف حوزه پیش بینی در رسانه ها

تسلیت درگذشت پدر بزرگوار شهیدان رکنی در رفسنجان

استادی که مثل هیچ کس زندگی نکرد

بوشهر یک روز بدون فوتی را سپری کرد

امام جمعه تبریز: راه اندازی شبکه ملی کسب و کار مجازی باعث رونق اقتصاد کشور می شود

لایحه رتبه بندی معلمان به صحن علنی مجلس بازگشت

اگر چیزی به مردم می گوییم باید شامل حال خودمان هم باشد/مردم پول نمی دهند که ما برای خودمان برداریم

میرتاج الدینی: طرح های مرتبط با شفافیت اموال مسئولان در مجلس رای می آورد

رعایت شوه نامه های بهداشتی در بافق الگو بود/تمام کارمندان ادارات ملزوم به تزریق واکسن هستند

دیدار معاون رییس جمهور با نمایندگان اهل تسنن مجلس

تشکیل دولت سایه دانشجویی

امیرعبداللهیان: از همه ظرفیت ها برای حمایت فلسطین استفاده خواهیم کرد

وعده میرکاظمی برای حفظ ارزش پول ملی

گفت وگو یکی از مهمترین راهکارهای همزیستی مسالمت آمیز میان مسلمانان است

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی شد

رحیم نوبهار: آیت الله صانعی مورد بی مهری هایی قرار گرفتند/ رودربایستی ها را کنار بگذاریم و برای به روز و روزآمد کردن حوزه، کاری بکنیم!

رحیم نوبهار: آیت الله صانعی مورد بی مهری هایی قرار گرفتند/ رودربایستی ها را کنار بگذاریم و برای به روز و روزآمد کردن حوزه، کاری بکنیم!