مطالب مرتبط:
آیت الله رییسی:امنیت سرمایه و سرمایه گذار را در دولت سیزدهم تضمین کردیم
آیت الله علوی گرگانی: ساماندهی اقتصاد کشور انتظار مردم از دولت است/تلاش دشمن برای ایجاد ناامنی در کشور
آغاز بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای/ سخنرانی آیت الله رییسی تا ساعتی دیگر
رونمایی از کتب نکوداشت آیت الله خیری در دامغان
آیت الله مکارم شیرازی: دولت های خارجی برای نفوذ در دستگاه علما و مراجع نقشه های مهمی دارند| وزارت اطلاعات نقش آفرینی کند
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 18:002021-09-17سياسي

مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند


حجت الاسلام و المسلمین مهدی مهریزی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث، گفت: آیت الله العظمی صانعی در چهارچوب همان فقاهت و اجتهاد سنتی، حرکت می کنند؛ - مؤسسه مفتاح کرامت به مناسبت نخستین سالگرد رحلت آیت الله العظمی صانعی نشستی مجازی با عنوان عدالت و حقوق زنان در اندیشه و فکر آیت الله العظمی صانعی برگزار کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار جماران حجت الاسلام و المسلمین مهدی مهریزی در این نشست گفت: تعبیری که در ذهن من از حضرت آیت الله العظمی صانعی، شکل گرفته، عبارت فقیه نواندیش ساده زیست مردم گرا است و قصد دارم که منش علمی و عملی ایشان را در این خط، بیان کنم.

ایشان فقیه ؛ یعنی کسی است که در مجموعه معارف اهل بیت(علیهم السلام) -که از جهات بارز آن، بخش فقه است- صاحب نظر و در حد فقیه بزرگ است.

وصف نواندیش ، نوع نگاه ایشان به فقه را نشان می دهد، و دو وصف دیگر به روش و منهج عملی ایشان مربوط می گردد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث افزود: ایشان عالمی ساده زیست بود و وقتی که کسی با ایشان ارتباط داشت و به منزل و دفتر ایشان آمد و شد می کرد، منش ایشان را منش یک انسان ساده زیست می یافت.

تا جایی که خود مشاهده کردم، در لباس، خورد و خوراک، وضعیت دفتر و رفت و آمد، از اشرافیت و اختلاف های طبقاتی و مسائلی از این دست، کاملاً به دور بود.

وی ادامه داد: مردم گرایی نیز به این معناست که در میان مردم، بدون فاصله گذاری های طبقاتی که گاهی در بین عالم و عامی، نهاده می شود به دور بود و در روش و برخورد ایشان با مردم، دیده نمی شد.

زمانی که برای شرکت در نماز یا مجالس اهل بیت(ع)، در دفترشان حضور می یافتیم، احترام ایشان به روحانیون و افراد غیرروحانی، جوان و حتی کودکان، نشان می داد که فردی است که حس مردمی در او زنده است.

این ویژگی در شخصیت و زندگی ایشان تا آخرین روزهای عمرشان؛ به خصوص در هنگام عزاداری ها و رفتن به میان جمع برای سینه زنی، به روشنی مشهود بود و نشان از اوج مردم داری و مردم گرایی ایشان داشت.

مهریزی در خصوص نواندیش بودن آیت الله العظمی صانعی نیز اظهار داشت: ایشان به چالش های فقه و دین، توجه دارد؛ یعنی به ایرادها و پرسش هایی که نسل امروز و انسان معاصر، در حوزه دین و فقه دارد، توجه و اهتمام نشان می دهد، نه چنانکه گاهی در کتب قدما تعبیرهایی مانند لاابالی شدن مردم نسبت به دین دیده می شود و پرسش درباره مسائل دینی، به لاابالی گری در دین تعبیر می شود.

در واقع در فکر نواندیشان دینی، اهتمام به پرسش، مطرح است نه شبهه افکنی و نه لاابالی گری.

وقتی از شبهه، سخن به میان می آید، از نوعی عناد، خبر می دهد و طرح لاابالی گری، نشان از بی اعتنایی است، اما کسی که به سؤال جامعه خود، توجه دارد و آن را مهم می شمارد، در واقع، جامعه خویش را نه اهل عناد در برابر دین می داند و نه به بی اعتنایی و لاابالی گری، نسبت می دهد.

وی افزود: ایشان در چهارچوب همان فقاهت و اجتهاد سنتی، حرکت می کنند؛ یعنی همان منابع و ادله اربعه (قرآن، سنت، سیره و عقل) را قبول دارند و در همان فضا راه می پیمایند نه خارج از آن، و نمی خواهند با تحلیل های برون دینی، درباره احکام و مسائل، تصمیم بگیرند.

به عقلانیت و عدالت در حوزه فهم دین و استنباط احکام دین توجه دارند که بحث ما نیز بر سر دو ویژگی اخیر است.

​عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث با اشاره به اینکه در فقه سنتی و رایج ما تفاوت هایی جدی میان زن و مرد وجود دارد، گفت: یکی از کارهای مرحوم آیت الله صانعی و از عرصه های فکری ایشان بازنگری در این حوزه کلان بوده است.

با یک بررسی می یابیم که در زمان حاضر (دو تا سه دهه اخیر) فقهایی داشته ایم که در حوزه مسائل زنان، دیدگاه های جدیدی را مطرح کرده اند.

آیت الله جناتی که در بخش زیادی از این فتاوا دیدگاه های نو، جدید و خلاف رأی مشهور دارند، مرحوم آیت الله معرفت، مرحوم آیت الله سید محمدحسین فضل الله از علمای شیعه لبنان و مرحوم آیت الله سیدمحمدمهدی شمس الدین در لبنان که نسبت به دیگران، دیدگاه های کمتری دارد.

وی ادامه داد: با مقایسه ای بین این بزرگان و مرحوم آیت الله صانعی، بیشترین بازنگری را، در دیدگاه و فتاوای آیت الله صانعی یافتم و شاید بتوان گفت بیشترین آراء در حوزه مسائل زنان و تفاوت های فقهی بین زن و مرد را یافته ام و ایشان چه در رساله های عملیه شان و چه در فقه استدلالی شان مثل حاشیه و تعلیقه بر تحریر الوسیله و مجموعه فقه و زندگی ، چه در درس هایی که از ایشان تقریر شده مثل کتاب الطلاق و کتاب القصاص ، و یا تعلیقاتی که بر کتاب مجمع الفائده و البرهان داشتند، نزدیک به چهل مورد را یافته ام که از امهات مسائل بوده و به یک نوع برابری در حکم رسیده اند.

یعنی حکم زن و مرد را در این عرصه ها یکسان دیده اند.

مهریزی تأکید کرد: روشن است که در این حوزه، بحث هایی مثل دیه، قصاص، مرجعیت، شهادت، قضاوت، ازدواج و طلاق، بسیار مهم و بحث هایی بسیار جدی اند که برای خیلی از افراد جامعه ابتدا زنان و به تبع آنها مردان- دغدغه ایجاد می کند اما این تفاوت ها برای زنان، هم دغدغه ذهنی است و هم دغدغه عملی؛ در حالی که برای مردان، فقط دغدغه ذهنی پدید می آورد و شاید برخی هم در دل، از این تفاوت ها خوشحال باشند، ولی وقتی بخواهند خود را اهل فکر و اندیشه، نشان بدهند، به این تفاوت ها اعتراض و در آنها طرح سؤال می کنند.

بنابر این برای کسی که استقصا بکند، روشن می شود که بخش عمده و مُعظم از این تفاوت ها در فتاوای ایشان، با همان مشخصه ها یعنی در چهارچوب فقاهت و اجتهاد سنتی، بازنگری و بازبینی شده؛ منتها با این پیش زمینه که وقتی با سؤال روبرو شده اند، مجددا به منابع مراجعه کرده اند و این مراجعه مجدد، در همان فضای فقه سنتی و اجتهاد سنتی، به این آراء جدید انجامیده است.

وی یادآور شد: ایشان در بحث امامت جماعت زن، معتقد است که زن می تواند برای زن ها و بلکه برای مردان، امامت جماعت را عهده دار بشود و در تعلیقه هایشان بر تحریر الوسیله مرحوم امام فرموده اند: و ان کان جواز امامه المرأه لمثلها لا تخلو عن قوه بل و جواز امامتها للرجال ایضاً لقاعده الاشتراک ؛ امامت زن برای زن ها خالی از قوت نیست، بلکه برای مردان نیز می تواند امامت جماعت را عهده دار بشود؛ چون زن و مرد یکی اند.

قاعده اشتراک را برخی از فقهای ما گاهی در کتاب ها ذکر کرده اند، اما چنان به آن تخصیص زده اند که به تعبیر خود اصولیان، تخصیص اکثر لازم می آید، ولی اشتراک بدین معناست که زن و مرد، یکی اند، یک ماهیتند و یک هویت دارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث ادامه داد: نمونه دیگر، در بحث ازدواج زن مسلمان با غیرمسلمان است که این فقیه عالی قدر همین تعبیرات را یادآور می شوند اما فضایی را ترسیم می کنند که در آن، دیگران اجازه ابراز نظر به ایشان نمی دهند و می فرمایند: لو لم یکن الخوف من أصحاب الظاهر القاصر و من أتباع الهوی الفاسد و الحاسدین الذین یحسدون -کیف و کان الأستاذ الإمام(سلام اللّه علیه) خائفاً منهم- لکتبت ما هو الحقّ فی المسأله ؛ اگر نبود ترس از ظاهرگرایان، حسودان و کسانی که به دنبال امیال خویشند و حضرت امام هم از آنان هراس داشت، حق در مسأله را بیان می کردم.

آنگاه به لختی از آنها اشاره می کنند و آن، این است که از ادله استفاده می شود آنچه دین بیان کرده، برای انسان است للعباد من دون النظر إلی قصور الأفراد و التمییز بین أفراد البشر بما هو إنسان ؛ دین، میان انسان ها به عنوان انسان، فرق نگذاشته و زن یا مرد بودن، و مسلمان و غیرمسلمان بودن را لحاظ نکرده و أنّه تعالی یراعی العدل و عدم الظلم فی أحکامه .

وی اظهار داشت: ترسی که ایشان متذکر می شوند، اشاره به جریانی دارد که شورای نگهبان در دوره حضرت امام، از ایشان سؤال می کنند که: گاهی زنانی هستند که شوهرانشان نه آنها را طلاق می دهند و نه با آنان زندگی می کنند، بلکه آنها را معلق می گذارند؛ بدین معنا که گاهی مردان با استفاده از اختیار طلاق، به زن ظلم می کنند و گاهی با استفاده از همین حق، با طلاق ندادن به آنان ستم روا می دارند و در این موارد، از ایشان کسب تکلیف می کنند که: آیا قاضی و حاکم می تواند طلاق را اجرا کند؟ ایشان می فرمایند که باید بکوشند تا زن را راضی به طلاق همسر کنند و اگر راضی نشد، حاکم چنین حقی دارد.

سپس در آنجا می فرمایند: اگر ترس از بعض امور نبود، مطلبی دیگر بود که بسیار آسان تر از این راه بود.

این پاسخ نشان می دهند که مرحوم امام در عین برخورداری از جایگاه مرجعیت و به رغم جایگاه اجتماعی خویش، از بیان فتوای خود احساس ترس می کند.

مهریزی افزود: نمونه دیگر، تعبیر ایشان درباره حقوق زنان است.

در برخی کتب فقهی، از جمله تحریر الوسیله امام با عبارت و إن کان حق الزوج أعظم ؛ (حق مرد بیشتر است) به این مطلب، اشاره شده و به روایتی استناد گردیده که از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده و فرموده است: اگر جایز بود کسی برای کسی سجده کند، دستور می دادم که زنان برای شوهران خویش سجده کنند .

حضرت آیت الله صانعی در تعلیقه خود بر این کتاب فرموده اند که این امر، مربوط به مسائل مستحبی و پسندیده است لا فی الواجب منه؛ فلهنّ مثل الذی علیهن .

ممکن است در مستحبات بگوییم در جامعه ای که مدیریت به دست مرد است، برای این که افراد زیرمجموعه، احترام مدیر را بیشتر رعایت کنند، این وضعیت در مستحبات درست باشد، اما زن و مرد در حقوق واجب، با یکدیگر برابرند.

وی تصریح کرد: در اینجا مرجع تشخیص غیرعادلانه یا ظالمانه بودن حکم، عقل جمعی، معرفی شد نه عرف؛ زیرا عدالت عرفی، در آداب و رسوم، جریان دارد و بحث عقلا و امور عقلایی از منطق، برخوردار است، اما کارهای عرفی مانند به سر گذاشتن کلاه سبز در یک جامعه- ممکن است دلیلی نداشته باشد.

من چنین می فهمم که بحث عدل و ظلم در تقسیم بندی ها و شاخص بودن، عُقلا هستند یعنی عدالت عقلایی، ملاک است اما نه جنبه ایجابی آن، بلکه اگر عقلای یک جامعه احساس می کنند حکمی عادلانه نیست یا ظالمانه است، لازم نیست عدل بودن این حکم را احراز بکنند، بلکه اگر عقلای جمعی یا عقل جمعی به عادلانه بودنش پی ببرد، کشف می کند که فقیه در یکی از مراحل استنباط به خطا رفته و فهم آیه، یا فهم حدیث، یا اعتبار حدیث و یا الفاظ آن دچار خلل است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم حدیث اظهار داشت: یکی از چیزهایی که باعث می شود فقیهان نواندیش برای بازخوانی مجدد ادله، از آن بهره بگیرند، توجه به تعلیل هایی است که در احکام، وجود دارد.

مثلاً ایشان در بحث شهادت زن و مرد، در استناد به آیه می فرماید آیه، علت را ذکر کرده و جالب است که فقها عین تعیبر أَنْ تَضِلَّ إِحْدَاهُمَا فَتُذَکِرَ إِحْدَاهُمَا الْأُخْرَی را در سوره حجرات، برای آیه نبأ، علت حکم به لزوم تبیّن شمرده و گفته اند اگر فاسقی خبری آورد و ما به راستگویی او یقین داریم، تبیّن لازم نیست؛ چون می فرماید أَنْ تُصِیبُوا قَوْماً بِجَهَالَهٍ فَتُصْبِحُوا عَلَی مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ ، یعنی اگر کسی خبر آورد و او را راستگو نمی دانیم باید به بررسی صحت خبر بپردازیم و الا هرچند شخصی فاسق باشد، جستجو لازم نیست.

وی یادآور شد: در ادبیات عرب، سیاق به کارگیری أن ناصبه با فعل مضارع به معنای علت است و فقها با این که در آیه نبأ از آن استفاده کرده اند، در بحث شهادت، وقتی به آیه 282 سوره بقره می رسند از آن، استفاده علت نمی کنند، ولی آیت الله صانعی می فرماید این فراز از آیه، علت حکم است و اگر در جامعه ای زن ها با حساب و کتاب، میانه ای ندارند، باید میان آنها و مردان فرق بگذارند تا حقوق مردم پایمال نشود، اما در جامعه ای که زن مثلاً مدیرعامل یا مدیر بانک است و با چک و امور بانکی، سر و کار دارد، علت مذکور، در حق او جاری نمی شود.


کلید واژه ها: آیت الله - صانعی - حجت الاسلام - الله - عضو هیأت علمی دانشگاه - المسلمین - ایشان - آیت الله صانعی - مهدی - اجتهاد - فقیه - عضو هیأت علمی - دانشگاه علوم - حقوق زنان - ساده زیست - هیأت علمی - سنتی - نشست - علمی - دانشگاه - خبرنگار - بازنگری - نخستین - برگزار - اندیشه - مناسبت - سالگرد - جماران - عدالت - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
اعضای هیئت منصفه مطبوعات لرستان انتخاب شدند

کیفیت خدمات به حادثه دیدگان راه های فرعی استان سمنان بهبود یابد

فلسطین همچنان مسئله نخست جهان اسلام است

راه اندازی سامانه ای جهت شناسایی افراد واکسن نزده

استخدام 4 عنوان شغلی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

ببینید: حلقه صیانت تنگ تر می شود؟!

امروز بیداری اسلامی در سراسر جهان اسلام به اوج خود رسیده است

لندرور از رنجرور 2022 رونمایی می کند

معاون سیاسی سپاه پاسداران: ایران در نهایت اقتدار، امنیت و آرامش قرار دارد/ به آمریکا و صهیونیست سیلی زده ایم

محسن مهدیان مدیرعامل موسسه همشهری شد

لزوم توجه ویژه به آموزش و پرورش میناب/ همیشه باید نگاه رو به جلو داشته باشیم

رونمایی از تمثال سه شهید نوجوان در گاز خوزستان

تاکید بر ضرورت تشکیل موسسه جهانی زکات

تفاوت مسلمانان تنها در میزان تقوای آن ها است

امام صادق(ع) منادی و علمدار وحدت است

بررسی مشکلات منطقه لوداب با حضور نماینده، ولی فقیه

تأکید آسیابان مدیر عامل فولاد اکسین خوزستان برای همکاری جهت راه اندازی باغ موزه دفاع مقدس

اجرای بیش از 50 برنامه فرهنگی در روز قم

استخدام مسئول دفتر در شرکت بازرگانان سرای سپند پارس در تهران

تأکید بر حفظ وحدت میان مسلمانان در برنامه های هفته وحدت در مهاباد

برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی خدمت بزرگی به جهان اسلام است

وزیر کشور ترکیه به ایران آمد

استخدام CNC کار ماهر در شرکت وکیوم فرمینگ قائم در تهران

استخدام نماینده علمی در مرکز فنون آزمایشگاهی خاورمیانه در تهران

استخدام منشی دفتر مدیریت در یک شرکت تولیدی معتبر در قزوین

استخدام طراح گرافیست مسلط به کورل در مجموعه برش لیزر مجید در البرز

استخدام مدیر محتوا با حقوق 6 تا 8 میلیون، بیمه در شرکت سیتکس در تهران

بکارگیری تمام ظرفیت ها و تعاملات در راستای توسعه گردشگری

نمازجمعه تهران؛ 30 مهر، دانشگاه تهران

جامعه مبتنی بر وحدت قطعا به هدف خواهد رسید

رییسی: دولت مصمم است از نظرات همه قشرها به ویژه روحانیت استفاده کند / مردم همچنان برای رفع مشکلات خود به روحانیت اعتماد دارند

چگونه امنیت مودم خانگی را افزایش دهیم؟

فیلم/ فروش روغن بنفشه به حامیان ضد واکسن در مقابل مجلس

باید کارمحوری سرلوحه اقدامات در شهرداری تهران باشد

نقطه مشترک برای فهم یکدیگر، وحدت و عدم تفرقه، علم است

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: دشمن جرات تهدید سخت ندارد/ دنیا امروز روی ایران قوی حساب باز کرده است

سردار باقری: با روسیه توافق کردیم/ دوره نظام تک قطبی در جهان به پایان رسیده است

ارائه کارت واکسن دیجیتال شرط حضور کارکنان در محل کار

فرار جمعیت بومی، معضل امروز همدان

نماینده رییس صدا و سیما به عیادت مهران غفوریان رفت

همکاری مستمر ایران و ترکیه برای مبارزه با تروریسم و قاچاق

تمدید گواهینامه های بین المللی نظام مدیریت ایمنی، سلامت و محیط زیست فولاد خوزستان

ابهامات لایحه رتبه بندی معلمان برطرف شد

استخدام نماینده علمی با بیمه و پاداش در شرکت فروغ سلامت مهرگان در قم

استخدام نماینده علمی با بیمه و پاداش در شرکت فروغ سلامت مهرگان در ایلام

خدمت رسانی به مسلمین جهان را وظیفه خود می دانیم

بدشانس ترین مرد دنیا؛ بارش ادرار و مدفوع از هوا!

استخدام مهندس عمران در یک شرکت پیمانکاری در تهران

امیرعبداللهیان: از همه ظرفیت ها برای حمایت فلسطین استفاده خواهیم کرد

عیادت مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی از مهران غفوریان

عالمان اسلام با تقریب و همگرایی می توانند دادگاه های اسلامی مشترک تشکیل دهند

آغاز به کار جشنواره فرهنگی و هنری «ایثار» در شهرستان های استان تهران

تجلیل از موکب داران‎‎ شیرازی

210 میلیارد ریال از محل سفر رییس جمهوی برای عشایر ایلام مصوب شد

هجمه های فرهنگی توجه به نهاد خانواده را ضروری کرده است

آغاز به کار نمایشگاه بین المللی کتاب بصره با حضور ناشران عربی و بین المللی+ عکس

برگزاری مراسم نماز جمعه تهران، این هفته

شناسایی پروژه های معطل مانده گردشگری پایتخت/تهران شهر هویت باخته ای است

محمد سعیدی کیا مشاور و نماینده رییس جهاد دانشگاهی شد

اهتزاز پرچم محمد(ص)، پیامبر رحمت در شیراز

لزوم تسریع در حل مشکلات حقوقی تعاونی های مسکن/انتخابات هیئت مدیره مسکن مهر شوش در اسرع وقت

کلنگ احداث 48 واحد مسکن محرومان در سروآباد به زمین خورد

کشورهایی که بهترین سیستم بازنشستگی را دارند؟

چرا نهاد وکالت را تضعیف می کنیم؟ / قضات از توهینی که به آن ها شده ناراحتند / انتقاد از تیتر یک روزنامه کیهان

انتخاب معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت میراث فرهنگی

5 عنصری که ما را ملزم به وحدت اسلامی و تقریب مذاهب می کند

سرپرست هیئت مرکزی گزینش شهرداری تهران منصوب شد

آقای بازیگر دست به دعا شد

یادواره ی 400شهید شهرستان ابهر

گسترش مناسبات ایران و روسیه در صحنه بین الملل

بزرگداشت چهلمین روز ارتحال آیت الله حکیم در قم

عباس زاده: سناریوهای احتمالی نظام سلطه پیرامون مرزهای ایران بررسی شد

استخدام مدیر دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

شرط رفتن به سالن تئاتر در روزهای کرونایی

ترامپ در حال انجام نوع متفاوتی از کودتا است

اولین همایش استانی نماز در سپاه امیرالمومنین(ع) ایلام برگزار شد

رستمی: تعلیم و تربیت متناسب با تحولات، آینده کشور را ترسیم می کند

سیاسی کاری در آموزش و پرورش عشایری کهگیلویه و بویراحمد جایی ندارد/در همه امور شفاف عمل می کنیم

دولت عراق «اعتراض مسالمت آمیز» به نتایج انتخابات را قانونی دانست

زاهد دوست امام جمعه خورموج شد

کردستان نماد و تجلی وحدت اسلامی در کشور است

توافق درباره همکاری نظامی دریایی با روسیه

شهردار منطقه 10 پایتخت معارفه شد

هفت شرط اصلی در رابطه با برخورد مناسب با جهان نابرابر

«آتامبایف» بار دیگر محکوم شد

نشست ائمه جمعه و جماعات ، متنفذین و نخبگان اهل تشیع و تسنن شهرستان نقده

نامه تند چهره نزدیک به قالیباف به وزیر رییسی

ویدئو| لحظه برخورد شیء اسرار آمیز به سیاره مشتری

برای حمایت از آرمان فلسطین از تمام ظرفیت ها بهره خواهیم گرفت

یادواره ی 400 شهید شهرستان ابهر

تاکید رییس کل دادگستری استان ایلام بر لزوم پیگیری رفع موانع تولید

احتمال صعود «وشمال»

دولت عراق «اعتراض مسالمت آمیز» به نتایج انتخابات را قانونی دانست

سرپرست هیات مرکزی گزینش شهرداری تهران منصوب شد

استخدام کارمند اداری با پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

درِ اتاق مدیران شهرداری به روی مردم باز باشد/ موضوع تعارض منافع را جدی می گیرم

دعوت اتحادیه های دانشجویی از معاون امور زنان ریاست جمهوری برای حضور در جمع دانشجویان

پاکدستی و انسجام اولویت اعضای شورای شهر تهران باشد

سفر یک روزه رییس مجلس شورای اسلامی به قم

پیامبر اسلام(ص) هدایتگر بینش، نگرش و کُنش انسان ها به سوی خدا بود

مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند

مهدی مهریزی: آیت الله صانعی به بازنگری های فقهی در چهارچوب فقه سنتی و اجتهاد رایج رسیدند