مطالب مرتبط:
مقطع ابتدایی اولویت بازگشایی مدارس در آبان
شرط جدید بازگشایی مدارس در آبان 1400
آموزش و پرورش: مدارس از آبان حضوری خواهند شد
دولت در بازگشایی مدارس و دانشگاه ها تجدید نظر کند/ شیوع پیک ششم کرونا دور از انتظار نیست؛ بندپی در گفت و گو با شفقنا
شرط وزیر بهداشت برای بازگشایی مدارس
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 16:102021-09-17اجتماعي

آیا همه مدارس از آبان باز می شوند/ مجوز بازگشایی به کدام مدارس داده می شود؟


معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش به تشریح دلایل بازگشایی مدارس پرداخت و درباره مدارسی که به آنها مجوز بازگشایی داده می شود، توضیح داد.

- خبرگزاری فارس ـ گروه تعلیم و تربیت: یک سؤالی که این روزها خیلی از خانواده های دارای فرزند مدرسه ای می پرسند، این است که آیا در سال تحصیلی جدید، مدارس به شکل حضوری دایر می شود؟ آیا دانش آموزان باید به مدرسه بروند؟ حضور در مدرسه اختیاری است یا اجباری؟ مدرسه تلویزیونی امسال چگونه خواهد بود و آیا مانند سال گذشته مدرسه تلویزیونی برقرار است؟ با علیرضا کمریی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش" در این خصوص به گفت وگو نشستیم.

** سیاست وزارت آموزش و پرورش؛ حرکت تدریجی به سمت بازگشایی حضوری مدارس *یک سؤال مشترکی که خانواده ها می پرسند، این است که در سال تحصیلی جدید، بالاخره دانش آموزان به مدرسه می روند یا خیر؟ در سال تحصیلی جدید، یک الگوی بازگشایی تدریجی مدارس مطرح شده است.

سیاست وزارت آموزش و پرورش همانطور که در ستاد کرونا" مطرح شده، این است که به تدریج مدارس در سال تحصیلی جدید به سمت بازگشایی حضوری بروند.

 آنچه اصل است، آغاز فعالیت های آموزشی است اما بازگشایی به سمت آموزش حضوری به تدریج حرکت می کند در اول مهر، بحث شروع فعالیت های آموزشی را برای 100 درصد مدارس خواهیم داشت که این بازگشایی به شکل مجازی، تلویزیونی، آموزش حضوری با رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.

  به عبارت دیگر آنچه اصل است، آغاز فعالیت های آموزشی است.

اما بازگشایی به سمت آموزش حضوری به تدریج حرکت می کند.

** کلاس های روستایی و عشایری با حداکثر 15 دانش آموز بازگشایی می شود * اشاره کردید که مدارس روستایی و عشایری بازگشایی می شوند؛ آیا همه مدارس روستایی و عشایری دایر می شوند؟ در مرحله اول و از مهر، دانش آموزان روستایی که تعداد 15 نفر در کلاس درس بیشتر نیستند و می توانند پروتکل ها را رعایت کنند، دایر می شوند.

البته به شرطی که معلمان آنها واکسن زده باشند که معمولا این اتفاق افتاده و هم اکنون در حال تزریق دُز دوم هستند؛ همچنین اقلام بهداشتی در مدارس توزیع می شود و با نظارت هایی که انجام می شود، مجوز فعالیت آموزشی حضوری در این گروه از مدارس روستایی و عشایری انجام می شود.

 این مدارس در سال قبل هم در اولویت بازگشایی بودند و امکان برایشان بیشتر است.

* پس همه مدارس عشایری و روستایی بازگشایی نمی شوند؟  کلاس های خلوت بازگشایی می شوند.

در همین روستاها، مدارسی وجود دارند که پرجمعیت تر هستند و این مدارس هم به شرط اینکه دانش آموزان کلاس های درس را به گروه های کوچک تر تقسیم کنند و شرایط بازگشایی فراهم شود، به تدریج دایر می شوند.

احتمالا دو هفته از مهر بگذرد، امکان برگزاری کلاس های حضوری آنها فراهم می شود.

* با این حساب امکان اینکه مدارس شهری هم دایر شوند، وجود دارد؟ به جز مواردی که ذکر کردم فعلا محدودیت وجود دارد تا ارزیابی ها و بررسی ها صورت گیرد.

از آبان ماه، یک مقدار این پروسه به سمت بازگشایی سایر مدارس می رود.

* پس مدارس به تدریج از آبان باز می شوند؟  همه اینها تابعی از شرایطی است که در همان موقع حاکم می شود ولی رویکرد وزارت آموزش و پرورش و ستاد کرونا، بازگشایی آرام، تدریجی با رعایت شرایط است؛ مانند اینکه واکسیناسیون معلمان و فرهنگیان انجام شود که اکثرا انجام می شود.

ما حتی مطرح کردیم که واکسیناسیون خانواده" دانش آموزان انجام شود تا شرایط بازگشایی مدارس ایجاد شود.

  ** محدودیت یادگیری در آموزش مجازی * برخی خانواده ها عنوان می کنند که ماندن فرزندشان در خانه، بهتر از مدرسه رفتن است؛ آسیب های تعطیلی مدارس از نظر شما چیست؟ اولین مورد، بُعد آموزشی است؛ 18، 19 ماه شرایط آموزش غیرحضوری را داشتیم و آموزش در فضای مجازی، به خاطر محدودیت ابزار، طبیعتا با محدودیت یادگیری مواجه است.

  در آموزش های مجازی، مجبوریم زمان آموزش را کم کنیم و محدودیت های استفاده از موبایل وجود دارد که باید رعایت کنیم معلمان معمولا در کلاس های حضوری سبک های یادگیری دانش آموزان را بررسی می کنند و با توجه به شرایطی که وجود دارد آنها را به سمت یادگیری هدایت می کنند، تکالیف می دهند و ارزیابی می کنند.

همچنین وقت بیشتری دارند که با دانش آموزان کار کنند و یادگیری بهتری انجام دهد اما در آموزش های مجازی، مجبوریم زمان آموزش را کم کنیم و محدودیت های استفاده از موبایل وجود دارد که باید رعایت کنیم.

آموزش های تلویزیونی ماهیت تعاملی ندارد و این در حالیست که تعلیم و تربیت ماهیت تعاملی دارد مثلا زمان آموزش خیلی کم است و ناچاریم محدودیت زمان را در نظر بگیریم.

این محدودیت زمان باعث از دست دادن فرصت های یادگیری می شود.

از آن طرف خود فضای مجازی، فضای تعاملی مناسبی نیست.

  مورد بعدی، آموزش های تلویزیونی است که این آموزش ها، فراگیر است و همه بچه ها می توانند استفاده کنند اما ماهیت تعاملی ندارد و این در حالیست که تعلیم و تربیت ماهیت تعاملی دارد و روی یادگیری دانشی و تحصیلی دانش آموزان به شدت اثر گذاشته است.

  نکته بعد ارزشیابی است که در فضای مجازی خیلی دارای اعتبار و روایی نیست و نمی توانیم دانش آموزان را برای آزمون در فضای حضوری داشته باشیم در نتیجه نمی توانیم ارزشیابی کاملی را انجام دهیم.

** افت پنهان و آشکار در آموزش دانش آموزان * ارزشیابی در فضای مجازی چه آسیب هایی دارد؟ ارزشیابی در فضای مجازی مبتنی بر تکالیف و آزمون آنلاین پیش بینی می شود که این ارزشیابی با مشکلاتی مواجه است یعنی ممکن است بچه ها از یادگیری خودشان استفاده نکنند و از توانایی های دیگران استفاده کنند.

نتیجه این شکل آموزش، دو نوعت افت را داریم.

به صورت افت پنهان و افت آشکار مطرح است.

در نتایج امتحانات می بینیم چون یادگیری عمیقی انجام نشده است، 1 تا 1.

5 نمره میانگین نمرات دروس پایین آمده است در افت آشکار به امتحانات نهایی نهایی پایه دوازدهم اشاره می کنم که به صورت حضوری برگزار شد و استانداردها رعایت می شود.

در نتایج امتحانات می بینیم چون یادگیری عمیقی انجام نشده است، 1 تا 1.

5 نمره میانگین نمرات دروس پایین آمده است و این موضوع بی سابقه بوده است.

  معمولا افزایش یا کاهش نمره 5 صدم یا 10 صدم به صورت تدریجی و آرام انجام می شود و در این موضوع افت آشکار را شاهدیم به جهت اینکه یادگیری به خوبی" انجام نشده است.

** شکست تحصیلی و ترک تحصیل از آسیب های افت پنهان  * پس وضعیت در امتحانات نهایی به افت آشکار انجامید؛ افت پنهان چیست؟ افت پنهان زمانی است که نمره و ارزیابی عملکردی دانش آموزان بالا رفته است اما می دانید و بررسی می کنید که اهداف آموزشی و درسی محقق نشده است.

مثلا انتظار داشتید توانایی در بخشی را کسب کنند یا یادگیری انجام شود اما اتفاق نیفتاده است.

از آن طرف می بینید که نمره دانش آموزان، 4 نمره، 5 نمره، افزایش یافته است.

افت پنهان یعنی اهداف درسی محقق نشده است اما نمرات نشان نمی دهد! بر عکس نمرات نشان می دهد که افزایش قابل توجه داشته است به این موضوع افت پنهان می گویند و در این حالت افت پنهان اتفاق افتاده است یعنی اهداف درسی محقق نشده است اما نمرات نشان نمی دهد! بر عکس نمرات نشان می دهد که افزایش قابل توجه داشته است.

در برخی از دروس علوم پایه که در گذشته رشد در حد چند صدم بود اکنون مثلا مشاهده می کنیم میانگین نمره از 11.

83 به 16 و 17 رسیده است و این جهش نشان می دهد که یادگیری اتفاق نیفتاده است.

* افت پنهان نگران کننده به نظر می رسد! بله، در این حالت یا دانش آموز از دانش خود صرفا استفاده نکرده، یا خانوادها کمک کار دانش آموزان بودند و یا اینکه معلمان چون یادگیری سخت و دشوار بوده است، ملاحظاتی در نمرات داشتند و نتیجه این است که با تورم نمره روبه رو بودیم.

اما آسیب افت پنهان این است که خانواده فکر می کند که فرزندش نمره خوبی را کسب کرده و اتفاقا رشد کرده است پس خیالش راحت است؛ دانش آموز هم فکر می کند ایده آل و عالی است و معلمان هم نمره ای را که ارزیابی کردند خیلی واقعی نمی دانند.

این موارد ممکن است در آینده باعث شکست تحصیلی و حتی ترک تحصیل دانش آموزان شود.

**اُفت روی اُفت می آید * در این حالت چه باید کرد؟ پیشنهاد شما چیست؟ یادگیری های پایه دانش آموزان به شدت نیازمند تقویت است؛ وقتی تعطیلی ادامه پیدا می کند، افت روی افت می آید یعنی یادگیری های قبلی انجام نشده و یادگیری های جدید هم نمی تواند انجام شود و نتیجه آن، انباشت عدم یادگیری برای دانش آموزان است و سبب می شود دانش آموزان در آینده سواد کافی را نداشته باشند و یادگیری انجام نگیرد.

* آسیب های دیگر تعطیلی مدارس چیست؟ شما به بُعد آموزشی اشاره کردید؟  در بحث بهداشتی آثار متفاوتی دارد از یک طرف، خانواده ها نگرانیم سرایت پذیری ویروس هستند و اینکه فرزندشان آسیب ببیند اما از آن طرف، الگوی خواب دانش آموزان تغییر کرده است.

حرکت کم شده و ممکن است چاقی در انتظار آنها باشد.

از نظر فرایند اجتماعی شدن آنها باید بگوییم این موضوع در فضای رسمی انجام می شد و تعاملات بین معلمان و دانش آموزان وجود داشت اما اکنون فرایند جامعه پذیری دچار وقفه شده است.

از سوی دیگر، سلامت روانی دانش آموزان تحت الشعاع قرار گرفته است.

استفاده زیاد از موبایل و بدآموزی های آن هم باید درنظر بگیریم.

** آنچه به مصلحت است، این بوده که بازگشت به مدرسه باید اتفاق بیفتد * پس به همین دلیل، جمع بندی نهایی این شد که مدارس بازگشایی شوند؟ بله، مجموع این شرایط نه تنها ما بلکه مجموعه نظام های آموزشی را به این نتیجه رساند که باید بحث بازگشت به مدرسه را مطرح کنند.

ناگفته نماند که برای بازگشایی مدارس، ممکن است خانواده ها نگرانی هایی داشته باشند که باید بگوییم ما هم در نظام آموزشی این نگرانی ها را داریم و به همین دلیل اعلام کردیم تدریجی و آرام گام بر می داریم تا از سلامت و ایمن بودن بازگشایی مدارس مطمئن شویم.

فقط به مدارسی مجوز می دهیم که آماده باشند یعنی با شتاب حرکت نمی کنیم در این فضا آنچه به مصلحت است، این بوده که بازگشت به مدرسه باید اتفاق بیفتد اما با رعایت همه جوانب ایمنی باشد و سلامت دانش آموزان در اولویت است.

در الگویی که پیش بینی کردیم، آرام و تدریجی است و در این مسیر فقط به مدارسی مجوز می دهیم که آماده باشند.

یعنی با شتاب حرکت نمی کنیم.

آبان ماه را به این دلیل پیش بینی کردیم که واکسیناسیون در حال انجام می شود و امیدوارم در کل جامعه ایمنی نسبی به وجود آید و ان شاءالله شرایط پایداری فراهم شود و این امکان ایجاد شود تا اهدافمان را دنبال کنیم.

** اگر نتوانیم شرایط امن را ایجاد کنیم به سمت بازگشایی مدارس نخواهیم رفت * با این توضیحات تعدادی از مدارس در آبان بازگشایی می شوند؟ ببینید اگر آن زمان، نظام سلامت و وزارت بهداشت به عنوان مرجع تخصصی ملاحظات دیگری داشته باشد، می تواند آموزش حضوری را تحت تأثیر قرار دهد اما مصمم هستیم هدف گذاری کنیم.

یعنی راهبردهای تدریجی و برنامه داشته باشیم که این کار انجام شده است.

در تلاش هستیم تا شرایط را مهیا کنیم و به  خانواده ها آگاهی لازم را بدهیم.

همچنین در پروتکل هایی که مدارس باید انجام دهند، بازنگری کرده و با شرایط جدید هماهنگ کردیم تا با امنیت بیشتری بتوانیم مدارس را باز کنیم و باز هم تأکید می کنم برای آموزش و پرورش سلامت بچه ها در اولویت است و اگر نتوانیم شرایط امن را ایجاد کنیم به سمت بازگشایی نخواهیم رفت.

  ** آغاز فعالیت مدرسه تلویزیونی از ابتدای مهر 1400 * آیا مدرسه تلویزیونی از ابتدای مهر، کار خود را شروع می کند؟ بله، یکی از راهبردهای فراگیر آموزش ها، مدرسه تلویزیونی است که برنامه ریزی ها را انجام دادیم و مقدمات اجرایی کار آماده شده است و از اول مهر در سطح فراگیر، آموزش ها را خواهیم داشت.

مدرسه تلویزیونی به عنوان فرصت یادگیری است اما اگر یادگیرنده تلاش نکند، اتفاقی نمی افتاد و باید خانواده ها در این خصوص به فرزندان شان کمک کنند.

  انتهای پیام/
کلید واژه ها: وزارت آموزش و پرورش - آموزش و پرورش - بازگشایی - وزارت آموزش - مدرسه - مدارس - مدرسه تلویزیونی - آموزش - آموزش متوسطه - معاون آموزش - دانش آموزان - سال تحصیلی - خانواده ها - تلویزیونی - وزارت - پرورش - خانواده - بازگشایی مدارس - خبرگزاری فارس - متوسطه - حضور - علیرضا کمریی - معاون - حضوری - دانش - روند - مجوز - داده - خبرگزاری - اختیاری

آخرین اخبار سرویس:
مشارکت 69 میلیارد ریالی خیران یزدی در اجرای طرح «مودت»

دوره حفظ قرآن ویژه دختران خردسال برگزار می شود

بیشترین آمار طلاق در سال های ابتدایی زندگی

«مهر» و «یلدا»  سقفی برای بی خانمان ها

وزش باد شدید و استقرار هوای سرد اصفهان را فرا می گیرد/هوای استان ناسالم برای عموم

استخدام کارشناس کنترل کیفیت (QC) با بیمه در شرکت البرز نجات در قزوین

غار شگفت انگیز سنگریز علویجه

استخدام تراشکار، جوشکار و کارشناس کنترل کیفیت (QC) در البرز نجات در قزوین

معلمان مستحبات را در حد مستحبات به دانش آموزان بگویند / واجب نماز است

بازگشت نـان آوران کوچک به خیابان

بررسی موضوع کیهان شناسی از سوی مدرسه اسماءالحسنی

کاهش دمای هوای همدان به سه درجه زیر صفر

تلاوت قرآن در شبکه شاد/توسعه فرهنگ نماز در آموزش و پرورش مهم است

استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی آغاز زندگی جانوران باستانی

هشت نفر از 9 شهردار کلانشهر انتصاب شده اند

تحصیل دانش آموزان تا پایان پیک ششم مجازی باشد

معاون استاندار تهران: دورکاری کارمندان ادارات استان لغو شده است

اعزام کاروان تجهیزات ورزشی مهر با نشاط به مدارس قزوین

صدور کارت سلامت بی اساس و دریافت هزینه برای آن غیرقانونی است

آلودگی هوای شهرهای خوزستان برای گروههای حساس

عارضه سر به جلو در کمین دانش آموزان و معلمان

فیلم/ با تعطیلی مدارس سلامت روان دانش آموزان در خطر است

رونمایی قسمت اول استاندارد ملی ایمنی در مترو

سامانه بارشی از سه شنبه وارد آذربایجان شرقی می شود

شهدای ورزشکار آذربایجان شرقی، در دفاع مقدس سرآمد ایثارگری بودند

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت امیدان تخفیف ایرانیان (امیدان سلامت)

نصب دوربین های ثابت و متحرک در 14 نقطه ورودی حریم تهران

ثبت تصویر یک قلاده پلنگ در معرض انقراض

پلنگ بوشهر رخ نمایان کرد/ عکس

بررسی ویژگی های مساجد تاریخی همدان در کتابی با همین عنوان

شکار تصویر پلنگ در کوه های بوشهر/ عکس

دمای هوای البرز کاهش می یابد/ احتمال بارش های پراکنده در ارتفاعات

تغییراتی در توزیع و اعزام زائران عتبات

هشدار دادستان به مسؤولان اصفهان در خصوص بحران آلودگی هوا

تلاش کلید موفقیت

شکار تصویر پلنگ در کوه های بوشهر/ عکس

لزوم پرهیز از سفرهای غیرضروری در مازندران

اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی به شیوه متناسب سازی حقوق

هشدار نارنجی هواشناسی برای شمال و جنوب کشور

تعطیلی مدارس سلامت روان دانش آموزان را به خطر انداخته است

مـهر مهربان

تجلیل از نخبگان و استعدادهای برتر تحت حمایت کمیته امداد

رفت و آمد دانشجویان بجنوردی با بازگشایی دانشگاه ها در دست انداز مشکلات

جزییات بسته تحولی آموزش، پرورش و توان بخشی خانواده محور

تصویری دیدنی از پلنگ در مناطق حفاظت شده استان بوشهر

سایت آلا را باید به دانش آموزان معرفی کرد

خیابان ها و معابر شهر برای عبور ایمن شهروندان مناسب سازی شود

اجرای طرح ملی سواد حرکتی دانش آموزان ابتدایی

فعالیت 20 مرکزنگهداری کودکان بی سرپرست

دمای هوا در بوشهر کاهش می یابد

معاون دادستان یزد: تقویت سواد مجازی دربین والدین لازم است

ببینید | تصویری دیدنی از پلنگ در مناطق حفاظت شده استان بوشهر

کنترل طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سالوک

بزرگترین پرورش دهندگان شترمرغ استرالیایی کدامند؟

پلنگ بوشهر در تله دوربین ها

اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی به نحوه اجرای متناسب سازی حقوق (26 مهرماه 1400)

گروه های حساس امروز هم در معرض آلودگی هوا

احتمال ریزش سنگ در محورهای کوهستانی مازندران

نتایج المپیادهای علمی «ریاضیات» و «ادبیات» اعلام شد

روند بازگشایی حضوری مدارس از آبان ماه چگونه است؟

چهارمین مرحله طرح کاشف پلیس آگاهی

تصاویر| گردشگری پاییزی در سواحل شهر بندرعباس

برگزاری برنامه های متنوع در هفته ملی سلامت بانوان

همایش دوچرخه سواری «هم رکابِ نوه ها» در قزوین برگزار می شود

برگزاری مرحله نیمه نهایی مسابقات قرآن اوقاف در زنجان

طرح ارتقای سواد حرکتی دانش آموزان مقطع ابتدایی در چهارمحال و بختیاری افتتاح شد

70 درصد دانش آموزان ابهر واکسینه شده اند

تغییر روش اعزام زائران به عتبات / متولی جذب دفاتر زیارتی هستند

پلنگ بوشهر رخ نمایان کرد + عکس

راه اندازی پارلمان مشورتی اولیای دانش آموزان استثنایی در کشور

انشا در مورد نماز + مجموعه انشا با موضوع نماز و فواید آن ویژه پایه های مختلف تحصیلی

بارش شدید باران در شمال کشور/ افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس و دریای خزر

ضرورت حفظ باقیمانده زیستگاه های طبیعی تهران

بیش از 60 درصد دانش آموزان سیرجانی واکسینه شده اند

واکسن دانش آموزان و تردید والدین

استخدام مهندس معدن- فرآوری مواد معدنی از 19 استان جهت کار در شاهرود

جذب 100 درصدی سوادآموزان شهرستان آران و بیدگل

پیش بینی بارش های شدید و کاهش دما در کشور

اولویت آموزش حضوری با دانش آموزان فاقد تبلت / در برخی مناطق اینترنت نیست!

تصویر یک قلاده پلنگ در کوه بیرمی دشتی ثبت شد

اسم پسرانه جدید وشیک ۱۴۰۰

استخدام کارمند اداری و خدمات در یک شرکت معتبر در اصفهان

دمای هوا در 24 ساعت آینده 5 درجه کاهش می یابد

مرودشت فرو می نشیند

مسدود شدن مسیر دره توبیرون دزفول

برداشت میگوی پرورشی از مزارع سیریک

افتتاحیه نشست رؤسای ادارات قرآن، عترت و نماز سراسر کشور

هشدار نارنجی هواشناسی برای شمال و جنوب کشور

اولویت آموزش حضوری با دانش آموزان فاقد تبلت / در برخی مناطق تبلت هم باشد، اینترنت نیست!

وقتی آمار ها خشونت علیه زنان را ترویج می کنند

آزادسازی 7 هکتار از اراضی در ارتفاعات مشهد

آخرین مهلت ثبت نام آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

چهارمین دوره توانمندسازی مسئولان قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش آغاز شد

همایش دوچرخه سواری «هم رکابِ نوه ها» در قزوین برگزار می شود

شکوفه دادن درخت آلوچه در فصل پاییز کاشان

هفته تربیت بدنی و یادی از بنیانگذار ورزش نوین ایران

جریمه 700 هزار ریالی برای ورود احشام سرگردان به شهر تالش

پارک ها، فضاهای تعاملی و آموزشی مناسب برای خلاقیت کودکان

باد پاییزی و گردوخاک اصفهان را درمی نورد/ احتمال بارندگی در غرب

رکابزنی از «هگمتانه» تا «نقش جهان» برای «حفاظت از آب»

آیا همه مدارس از آبان باز می شوند/ مجوز بازگشایی به کدام مدارس داده می شود؟

آیا همه مدارس از آبان باز می شوند/ مجوز بازگشایی به کدام مدارس داده می شود؟