موضوعات داغ: - طرح رتبه بندي - رتبه بندي معلمان - شبكه هاي اجتماعي - طرح رتبه بندي معلمان - آيت الله خامنه اي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - مهران غفوريان - بازي استقلال و ذوب آهن - دانشگاه آزاد اسلامي - دفاتر اسناد - ابراهيم رحيميان - سكينه الماسي - وزير كشور دولت وفاق ملي ليبي - محمد جواد فاضل لنكراني - داعش در يمن - بسته امنيت غذايي - خانه هاي ورزش روستايي - خط امام - مسجد جامع اصفهان - شاهرخ سبك دست - مرخص زايمان - شهيد داريوش رضايي نژاد

مطالب مرتبط:
نوبت دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا راه اندازی شد
نوبت دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا راه اندازی شد
شهردار مشهد: ⭕️درهای شهر به روی سرمایه گذاران داخلی و بین المللی گشوده شود
نوبت دهی هوشمند دُز دوم واکسن کرونا راه اندازی شد
راه اندازی نوبت دهی هوشمند دوز دوم واکسن کرونا
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 شهریور 1400 ساعت 11:002021-09-17سياسي

زمین های وقفی و آستانه ای یکی از معضلات بر سر راه سامان دهی حاشیه شهر مشهد


رییس کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر مشهد گفت: اراضی قول نامه ای، وقفی و آستانه ای یکی از معضلات ما در حاشیه شهر مشهد است و باید برای آن ها در فضای میان دستگاهی هم امکان صدور مجوز ایجاد شود، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از مشهد، فقر، کمبود امکانات، جرم و جنایت، اسکان غیر رسمی، حضور افراد بی هویت و ده ها مورد دیگر همگی از ویژگی های مناطق کم برخوردار مشهد بوده که امروزه به نام حاشیه شهر این شهرستان معروف شده است.

این مناطق که برخی از آن ها به شعاع سه تا چهار کیلومتر از بر خلاف" امکاناتش رشد پیدا کرده است.

 ششمین شورای اسلامی شهر مشهد امسال با شعار رسیدگی به حاشیه شهر و آبادانی این منطقه روی کار آمد؛ در همین رابطه سید ابراهیم علیزاده رییس کمیسیون ویژه ساماندهی حاشیه شهر مشهد گفت وگو کردیم تا از برنامه های وی برای این منطقه حساس شهری آگاه شویم.

فارس: در دوره قبل شورای شهر واژه مناطق کم برخوردار بجای حاشیه شهر استفاده می شد، دلیل استفاده از واژه حاشیه شهر توسط شورای ششم چیست؟ تلاش می کنیم که کلمه حاشیه شهر به کار برده نشود، البته هنوز اسم کمیسیون را تغییر ندادیم، فعلا باید نام این کمیسیون همان حاشیه شهر بماند تا زمانی که تغییر در حاشیه شهر ایجاد شود چراکه معتقدیم هنوز فاصله خدمات حاشیه و متن بسیار زیاد است.

متاسفانه مردم به فاصله سه کیلومتر در اطراف حرم مطهر در محرومیت و کمبود امکانات به سر می برند، منطقه سجادیه از 40 سال پیش هیچ تغییری نکرده است، این ها هم جزو مردم و کسانی هستند که پای انقلاب و کشور ایستاده اند و باید از امکانات شهری بهره مند شوند.

فارس: فکر می کنید شورای شهر در این دوره بتواند وضعیت حاشیه شهر مشهد را متحول کند؟ دولت باید پای کار مشهد و حاشیه شهر بیاید و اگر این اتفاق نیفتد تنها شورا و بودجه های شهرداری اثرگذاری زیادی در این مناطق نمی تواند داشته باشد؛ امیدواریم بودجه ردیف مستقل در مجلس تصویب شود، ما خدمات ملی می دهیم و بودجه محلی می گیریم به همین دلیل حاشیه شهر که جزو متن است به دلیل کمبود امکانات به حاشیه رفته و حاشیه شهر شده است.

فارس: خبری مبنی بر آمادگی شورا در خصوص آوردن پهنه هایی از حاشیه به متن شهر آمد، آیا این موضوع از نظر شما مفید است؟ دو بحث وجود دارد، بخشی از حاشیه شهر داخل محدوده هستند و بعضی از آن ها در حریم شهر قرار دارند، به نظر بنده فعلا بخش داخل محدوده بسیار مهم است و باید به صورت" جدی روی آن کار کرد اما از حریم نباید غافل شد، مشاور مطالعاتی روی موضوع پهنه بندی حریم شهر مشهد انجام داده اند که جزو نواقص طرح جامع هم بوده و این مطالعات تحویل شهرداری شده است که به نظر می رسد جزو برنامه های کمیسیون شهرسازی شورا است.

تا زمانی که پهنه بندی تصویب و ابلاغ نشود بحث گسترش سکونتگاه های غیررسمی یا همان حاشیه نشینی ادامه خواهد داشت.

پیش از اینکه به حریم برویم باید بدانیم که ما در کل مشهد 6 هزار و 800 هکتار زمین خالی داریم که بیش از 4 هزار و 700 هکتار آن در حاشیه شهر و محله های هدف بازآفرینی کمیسیون حاشیه شهر قرار دارد(بخش عمده ای در شمال و شمال شرق و بخش کمی هم در شمال غرب) که باید تعیین تکلیف و سامان دهی شود.

طرح تفصیلی شمال شرق مشهد ضعیف است فارس: شورای شهر مشهد در این دوره چه برنامه ای برای حاشیه شهر دارد؟ ما دو یا سه معضل اصلی در حاشیه شهر داریم، اول اینکه ما طرح های تفصیلی شمال و شمال شرق بسیار ضعیف تهیه شده است؛ تمام مطالعات طرح های جامع و تفصیلی متعلق به سال 88 و 89 بوده و سال 93 مصوب شده و حالا در شرایطی که وضعیت آنجا تغییرات زیادی داشته طی این سالها، قرار است اجرا شود!  از نظر ما دوره اجرای این طرح گذشته است و اجرایش باعث نارضایتی مردم می شود، همان اتفاقی که با ابلاغ طرح تفصیلی جنوب غرب در مناطق 9 و 11 افتاد و باعث نارضایتی زیاد مردم شد.

از طرفی تمام کشور به خصوص مشهد، به دلیل دو دوره تورم زا دیگر ساخت ساختمان های دو یا سه طبقه برای سازنده صرف اقتصادی ندارد و این در طرح های تفصیلی در نظر گرفته نشده است.

از طرفی تراکم در نظرگفته شده در طرح های تفصیلی با نیاز مردم به مسکن در تعارض است و این خود می تواند عاملی برای حاشیه نشینی" شود.

ضرورت توافق با بزرگ مالکان زمین های مشهد یکی از مشکلات طرح های تفصیلی شمال و شمال شرق این است که  در بحث سرانه های خدماتی کمبودهای کل شهر را در اینجا درنظر گرفته اند در صورتی که اگر برای مالک صرفه اقتصادی نداشته باشد حاضر به توافق نیست و عملا این موضوع با مشکل روبرو می شود.

ما باید صرف اقتصادی برای بزرگ مالکان ایجاد کنیم و پیش از اینکه ساخت و ساز بی رویه و غیررسمی صورت بگیرد آنجا را ضابطه مند کنیم، شهرداری باید با بزرگ مالکان توافق و تعیین تکلیف کند تا امکان پاسخگویی و تامین سرانه ها فراهم شود؛ زمانی که موضوعی برای فرد صرف اقتصادی نداشته باشد توافق نمی کند و آبادانی صورت نمی گیرد.

تمرکز ما روی بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) است تا اینکه این منطقه نقطه ثقل شهر قرار گیرد   اراضی قول نامه ای، وقفی و آستانه ای معضلی دیگر حاشیه شهر مشهد است و باید برای آن ها در فضای میان دستگاهی هم امکان صدور مجوز ایجاد شود، اگر این موضوعات حل و تعیین تکلیف شوند، مسیر توسعه متوازن شهر به سمت شمال و شمال شرق را رقم می زنیم، تمرکز ما روی بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) است تا اینکه این منطقه نقطه ثقل شهر قرار گیرد اما اکنون این گونه نیست و شهر به سمت غرب و شمال غرب توسعه یافته است.

این اتفاقات و معضل ها باید حل شود تا توسعه برابر چهارچوب و ضوابط ایجاد شود، پس از آن برنامه ما ایجاد شغل و از بین بردن فقر در حاشیه شهر است.

فارس: چگونه می توان  برخی موضوعات اجتماعی و فرهنگی را در حاشیه شهر اصلاح کرد؟ ریشه بسیاری از آسیب های اجتماعی در حاشیه شهر مشهد فقر است پس باید در گام اول روی این موضوع برنامه ریزی کنیم و برای این موضوع شورا به تنهایی نمی تواند کاری انجام دهد بلکه به مدیریت یکپارچه شهری نیاز است و باید همه دستگاه ها پای کار بیایند، با توجه به اینکه یک سوم جمعیت ما در حاشیه شهر است و ارائه خدمات در این مناطق به شدت ضعیف است دولت باید بودجه مستقل با رقمی مناسب در نظر بگیرد و آن را" جزو برنامه های اصلی مجلس و دولت قرار دهد تا بتوانیم در یک دوره زمانی حاشیه را تبدیل به متن کنیم.

یک میلیون و 250 هزار حاشیه نشین بدون در نظر گرفتن بی هویت هاست فارس: با توجه به اینکه آمار جمعیتی یکی از موارد ضروری برای برنامه ریزی است، آیا آمار جدیدی از حاشیه نشینان مشهد دارید؟ آخرین آمار ما متعلق به سال 95 است که بر اساس آن 30 درصد جمعیت مشهد را ساکنان حاشیه شهر تشکیل می دهند، هم اکنون یک میلیون و 250 هزار حاشیه نشین داریم که این آمار جدا از بی هویت هایی است که ساکن حاشیه شهر هستند و روز به روز تعدادشان در حال افزایش است.

فارس: آیا برنامه مدون مشخص برای رونق اقتصادی در حاشیه شهر دارید؟ یک طرح دو فوریتی تصویب کردیم که در هر محله( تمام محله های حاشیه شهر و بافت فرسوده) 10 میلیارد تومان برای پروژه های مختلف زودبازده تعریف شود که در راستای طرح بازآفرینی است، دیروز با شهرداران این مناطق نیز برای طرح های زودبازده جلسه داشتیم که ببینیم چه کارهای انجام داده اند و آن ها دو برابر نیازهای محله را برنامه ریزی کرده و پیشنهاد داده بودند؛ قطعا مشارکت شورای اجتماعی محله، ائمه جماعت و هیأت امنای مسجد، معتمدان و نخبگان محلی در تحقق اهداف این طرح کمک بزرگی خواهد بود.

تلاش داریم شیب اعتبارات به سمت حاشیه شهر برود و تغییرات مشهودی را در آنجا ببینیم، آنجا زمین ندارد و تراکم جمعیت بسیار بالاست و در نتیجه مسیر اجرای پروژه ها به شدت کند می شود، اگر اصل زمین در منطقه ای وجود داشته باشد پروژه ها سریع تر به نتیجه می رسند که همانطور که پیش از این گفتم شهرداری باید با مالکان بزرگ بعه توافق برسد.

فارس: نظرتان درباره هبه زمین که شهرداری دوره قبل برای تامین سرانه های حاشیه شهر به برخی دستگاه ها داشت، چیست؟  شهرداری برای همکاری با دستگاه های مختلف در راستای آبادسازی حاشیه شهر اعلام آمادگی می کند، مدیریت شهری حاضر است زمین را مهیا کند تا دستگاه های مربوط پای کار آمده و آن مناطق را بسازند اما به هیچ عنوان حق هبه دادن به دستگاه ها را ندارد اما برخی دستگاهها انتظار دارند زمین را شهرداری به صورت هبه در اختیارشان قرار دهد، مانند کاری که در پنجتن 55 انجام شد، شهرداری به بنیاد مسکن یک زمین داده تا در راستای رفع مشکل مسکن برای نیازمندان، مسکن هایی با قیمت پایین و اسکان ارزان قیمت در مقیاس 520 واحد ساخت و ساز کند.

 مدیریت شهری حاضر است زمین را مهیا کند تا دستگاه های مربوط پای کار آمده و آن مناطق را بسازند اما به هیچ عنوان حق هبه دادن به دستگاه ها را ندارد   فارس: از این توافق و قراردادهای ساخت مسکن ارزان قیمت مردم همان منطقه منتفع می شوند یا افرادی از متن شهر به آنجا می آیند؟ مردم متن نباید به حاشیه و این خانه ها پناه بیاورند و این موضوع باید مدیریت شود، همانطور که ایجاد این حاشیه شهر هم به دلیل سوء مدیریتی بوده که در دوره های پیش صورت گرفته است.

شهر مشهدالرضا قطعه ای از بهشت است و باید آن را طوری بسازیم که تمام شهر با هم رشد پیدا کند نه به نحوی که سمتی ساخته شود و از سمتی دیگر غافل شویم.

فارس: چه برنامه ای برای جلوگیری از گسترش حاشیه شهر دارید؟ مقیاس و محدوده شهر مشخص است بنابراین باید اراضی خالی در این محدوده را سازمان دهی کنیم و با طرح های تفصیلی نفع رسان به مردم کاری کنیم که اسکان غیر رسمی آنجا صورت نگیرد؛ به عبارت دیگر با تعیین تکلیف اراضی خالی و دادن مجوز رسمی با تشویق های مناسب که بسته های تشویقی آن پیش بینی شده است، روند آبادسازی را سرعت ببخشیم؛ محله میرزا کوچک خان امنیت درستی نداشت اما اکنون به برکت ساخت و ساز اصولی اکنون آن منطقه را هم تراز محلات برخوردار شهر می دانند.

فارس: حرف پایانی؟ امیدواریم هم شهروندان و هم مسئولان پای کار آبادسازی حاشیه شهر بیایند و با توزیع عادلانه خدمات، امکانات و ساخت و آبادسازی اصولی آن مناطق آنجا را به منطقه ای مناسب تبدیل کنیم و بتوانیم با نقش آفرینی مدیریت ستادی و مناطق در پروژه های سال آینده، شیب اعتبارات را به سمت حاشیه شهر ببریم و اتفاقات
کلید واژه ها: حاشیه شهر مشهد - حاشیه شهر - شهر مشهد - حاشیه - مشهد - کمیسیون ویژه - رییس کمیسیون - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - شورای اسلامی شهر مشهد - ساماندهی - مناطق کم برخوردار - سامان - شورای اسلامی شهر - کمیسیون - خبرگزاری فارس - معضلات - آستانه - شورای اسلامی - یکی از - کم برخوردار - سید ابراهیم - مناطق - منطقه - صدور مجوز - ویژه - رییس - فارس - نامه - وقفی - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
جعفر گودرزی دبیر چهاردهمین جشن بزرگ منتقدان شد

واکنش همتی به ادعای دولت رییسی در مورد عدم استقراض از بانک مرکزی

اضافه خدمت انضباطی از آیین انضباطی سربازان وظیفه حذف شده است

نسخه نرم افزاری کتاب موسوعه کلمات الرسول الأعظم(ص) تولید شود

سرنوشت توسعه کشور را به FATF مرتبط است؟

جزییات اولین کنسرت پساکرونایی علی رهبری

مأموریت اصلیِ سرپرست جدید سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی اعلام شد

مهلت شرکت در جشنواره «کتابخوانی رضوی» تمدید شد

جشنواره کتابخوانی رضوی تا پایان آذرماه تمدید شد

واکنش جریان صدر به نشست احزاب معترض به نتایج انتخابات عراق

اسلام دفاع از اماکن عبادی غیرمسلمانان را هم از اولویت ها و واجبات می داند

شناخت امام عصر(عج) کلید همه معارف است

مشاور و سرپرست اداره کل حوزه استانداری تهران منصوب شد

اولین مرکز واکسیناسیون مترویی کشور در مشهد آغاز به کار کرد

مشکلات اجرایی امروز کشور ناشی از حذف مردم است

24 گویش فارسی در معرض نابودی است

4 ابزار عالی که برای یادگیری زبان باید استفاده کنید

امام جمعه بندرعباس مسجد صاحب الزمان قلعه کمیز رودان را افتتاح کرد

رییس مجمع نمایندگان استان خراسان جنوبی: مجلس روحیه ضد فساد را دنبال می کند

انتصاب هفتاد درصدی مدیران زیر 45 سال در دوره جدید مدیریت شهری

اولین همایش شعرمشرق مطلق در کرمان

استخدام کارشناس اموال و انبار با بیمه در اسنپ فود در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت پترو پلیمر رنگین کمان در تهران

استخدام منشی دفتر در شرکت تیم یار کیش در تهران

نخستین دوره برداشت میگو پرورشی در کنارک

مهلت شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی تا 30 آذر تمدید شد

استخدام کارمند فروش با بیمه در شرکت شیمی فر ایران در تهران

اولین همایش شعر ((مشرق مطلق)) در کرمان

مشکلات کشور در حوزه اجرایی به خاطر حذف مردم است

اهدای کتابخانه شخصی استاد فقید حوزه | وجود 1600 عنوان کتاب خطی و سنگی در کتابخانه امام صادق(ع) قزوین

قالیباف: مشکلاتی که امروز در حوزه اجرایی داریم ناشی از حذف مردم است

استخدام آبدارچی با عیدی، سنوات در شرکت شیمیایی گل سم گرگان در تهران

قرآن آموزان از کلاس های آموزشی در فضای مجازی استقبال نمی کنند

رییسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه پیشنهاد شود / ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران

راهبرد هشت گانه شورای شهر در حوزه برنامه ریزی

استخدام مهندس مکانیک تاسیسات با بیمه در آروین بنا پایدار در محدوده نیاوران

دُز سوم واکسن کرونا برای چه کسانی تزریق می شود؟

گزارش تفریغ بودجه 99، لایحه بودجه 1401 را واقع بینانه تر می کند

پس لرزه گاف های ادامه دار رییسی/ چند توصیه به مشاوران رییس جمهور

کسب نشان عالی مسئولیت اجتماعی توسط ذوب آهن

ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران / بررسی شیوه تأمین و عرضه انرژی پایدار برای بلندمدت

دهنوی عضو هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی شد

مجلس مثل مرده شورخانه باغ رضوان است

5 اشتباه در چیدمان منزل که هرگز نمی دانید

تحلیل عباس عبدی از رای پرونده سیف/ ضرورت اعاده دادرسی

4 ابزار عالی که برای یادگیری زبان باید استفاده کنید

یادداشت رسیده| «محافظه کاری» قتلگاه انقلاب

برگزاری محفل قرآنی در روستای بالاجاده کردکوی گلستان

رییسی: دستگاه های اجرایی برنامه های خود را برای اصلاح الگوی مصرف پیشنهاد دهند

دوز اضافه واکسن کرونا چه تفاوتی با دوز بوستر دارد؟ | چه افرادی باید دوز اضافه بزنند؟

استخدام تکنسین برق صنعتی با بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در تاکستان

برخی جریانات سیاسی تلاش می کنند از طریق فرایند های قضایی و حراست ها رقیب خود را حذف کنند

«ایستگاه آهنگ» در چهارمین رویداد میزان معماری برگزیده شد

تشریح برنامه های حوزه دریایی سازمان بنادر در شش ماهه دوم 1400

استخدام حسابدار ارشد و انباردار در شرکت صنایع سنگ تیراژه در اصفهان

مجموعه 14جلدی «سبک زندگی اسلامی در الگوی شهیدان» به چاپ سوم رسید

قالیباف: حزب شیطان و استکبار در مقابل انقلاب اسلامی ایستادند

بررسی شش ماده دیگر از رتبه بندی معلمان باقی مانده

محقق اردبیلی یا مقدس اردبیلی؟

هشدار جدی مجلس به خودروسازان درباره دپوی خودروها

انتصاب هفتاد درصد مدیران زیر سن 45 سال در دوره جدید مدیریت شهری

هشدار فرماندار به دلیل احتمال موج ششم کرونا در کرج

رونمایی از نخستین آلبوم معرفی امامزاده هلال بن علی (ع)

شرکت 127 طلبه لرستانی در طرح تربیت حافظ نهج البلاغه / اعلام اسامی منتخبان

روایت سلیمی نمین از فساد دانشگاه آزاد در دوران هاشمی؛ امتیازدهی به سیاسیون بدعت هاشمی بود

رییس جمهور خواستار برنامه های دستگاه های اجرایی برای اصلاح الگوی مصرف شد

بررسی صلاحیت پذیرفته شدگان آزمون استخدامی فرزندان شهید و فرزندان جانبازان بالای 70 درصد

دوز اضافه واکسن کرونا چه تفاوتی با دوز سوم دارد؟ | برای چه کسانی در کشور تزریق می شود؟

واکنش جریان صدر به نشست احزاب معترض به نتایج انتخابات عراق

یادکردی از خانواده شهیدان خودسیانی

نحوه استعلام گواهینامه رانندگی

راه اندازی بوت کمپ 5G/IOT با هدف ارتقای اکوسیستم نوآوری

وعده پوچ دوچرخه سواری برای داشتن ساختمان لاکچری/ پُز عالی، جیبِ خالی

شرط بهره برداری از غارهای استان کرمان، آسیب ندیدن آنهاست

مشکلات اجرایی کشور ناشی از حذف مردم است/ نباید مردم را از هم جدا کنیم

مهلت شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی تا 30 آذر ماه تمدید شد

اضافه خدمت انضباطی از آیین انضباطی حذف شده است

وحدت مسلمانان ضرورتی انکار ناپذیر در مقابل دسیسه های دشمنان اسلام است

آغاز ثبت نام دوره جدید کلاس های دارالقرآن قهریزجان

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت اصفهان سوییچ در اصفهان

تجهیزات پایانه جدید فرودگاه کیش در مرحله نصب و آزمایش

سایه روشن طرح تشکیل وزارت انرژی

نتایج پویش ملی «مهربان ترین پدر»

آقای رییس جمهور! دستور تشکیل ستاد احیای ⁧‫رودخانه زاینده رود‬⁩ را صادر کنید

استخدام نیروی خدمات در یک شرکت معتبر در تهران

منطقه آزاد کیش، سومین مقصد سفر سعید محمد

دوستی بالاترین ارزش انسان و اساس وحدت است

نباید از کیفیت آموزش عقب بمانیم

جایگاه نهاد تنظیم گر در ساختار حکمرانی انرژی ایران

24 گویش فارسی در معرض نابودی است

علت انفجار در قصرشیرین معلوم شد

دستگاه های اجرایی برنامه های اصلاح الگوی مصرف را پیشنهاد دهند/ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران

مشکلاتی که امروز در حوزه اجرایی داریم ناشی از حذف مردم است

دیدار معاون پارلمانی رییس جمهور با امام جمعه ورامین

رییسی و دولتش آیا اساسا برای برجام و مذاکره ایده جدیدی دارند؟

105 محکوم مالی در استان یزد آزاد شدند

آغاز رقابت برای مریم کاویانی /عکس

حذف مردم در اداره کشور باعث ایجاد مشکلات در بخش اجرایی شده است

ارتقاء از آیفون 12 به آیفون 13؟ چرا؟

شغل های جالب سیاستمداران مشهور قبل از به قدرت رسیدن

زمین های وقفی و آستانه ای یکی از معضلات بر سر راه سامان دهی حاشیه شهر مشهد

زمین های وقفی و آستانه ای یکی از معضلات بر سر راه سامان دهی حاشیه شهر مشهد