مطالب مرتبط:
آغاز فعالیت شوراها در سراسر کشور/ چه کسانی عضو هیئت رییسه شدند؟
جهاد دانشگاهی همیار مراکز دانشگاهی است
جهاد دانشگاهی همیار مراکز دانشگاهی است
ترویج فضائل اخلاقی در پرتو سلوک دینی؛ چشم انداز آینده جهاد دانشگاهی
برنامه های بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) دزفول
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 مرداد 1400 ساعت 02:502021-08-05سياسي

جهاد دانشگاهی، منشأ برنامه های فرهنگی اثرگذار در کشور است/برندسازی در فعالیت های فرهنگی جهاد


معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به دستاوردهای فرهنگی این نهاد انقلابی طی چهار دهه فعالیت، تأکید کرد: جهاد دانشگاهی همواره منشأ فعالیت ها و برنامه های فرهنگی اثرگذاری در کشور بوده است.

- دکتر علیزاده در آستانه چهل و یکمین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی عنوان کرد؛ جهاد دانشگاهی، منشأ برنامه های فرهنگی اثرگذار در کشور است/برندسازی در فعالیت های فرهنگی جهاد معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به دستاوردهای فرهنگی این نهاد انقلابی طی چهار دهه فعالیت، تأکید کرد: جهاد دانشگاهی همواره منشأ فعالیت ها و برنامه های فرهنگی اثرگذاری در کشور بوده است.

پس از انقلاب اسلامی که دانشگاه ها با مسائل و مشکلات فراوان روبه رو بودند، جهاد دانشگاهی توانست با پرچمداری جریان فرهنگی انقلاب اسلامی، اقدامات فرهنگی گسترده ای را پایه گذاری کند.

دکتر عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در گفت وگو با ایسنا، به برنامه های این معاونت برای تداوم و تقویت فعالیت های فرهنگی در آستانه روی کار آمدن دولت جدید اشاره کرد و گفت: پیش از اینکه به مهم ترین اقدامات و برنامه ها در سال جاری اشاره کنم، باید تأکید کنم که جهاد دانشگاهی اساساً فعالیت های خود را براساس مطالعات و نیازسنجی های علمی تنظیم می کند.

بنابراین رفت و آمد دولت ها چندان تأثیری در برنامه های جهاد دانشگاهی که مبتنی بر سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی و هم راستا با تقویت ارزش ها و آرمان های جمهوری اسلامی است، ندارد؛ به همین دلیل هم هست که فعالیت های فرهنگی جهاد دانشگاهی در طی بیش از 4 دهه، همواره استمرار داشته است.

توجه ویژه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دکتر علیزاده خاطر نشان کرد: با این حال، همواره شاهد تحولات فرهنگی و اجتماعی هستیم که براساس آنها، ناگزیریم خود را روزآمد نگاه داریم.

در حال حاضر، یکی از مهم ترین دغدغه های ما توجه ویژه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و تأکیدات فراوان مقام معظم رهبری در این بیانیه، به نظر می رسد جهاد دانشگاهی مسئولیت های فراوانی را می تواند برعهده بگیرد.

درواقع، می توان گفت که جهاد دانشگاهی پتانسیل فراوانی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دارد و لازم است در این زمینه، در کنار سایر نهادهای فرهنگی کشور، برنامه ریزی های گسترده ای صورت بگیرد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی افزود: در کنار اینها، در نظرگرفتن نیازهای فرهنگی و اجتماعی نسل جوان کشور، موجب طراحی رویکردهای جدید در برنامه های فرهنگی می شود.

توجه به قالب ها و محتواهای جدید مانند بحث بازی های فکری و رومیزی، توجه به فعالیت های داوطلبانه مبتنی بر نوآوری اجتماعی، توجه به مشارکت جوانان در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی کشور، ارتقای جایگاه سنجش افکار عمومی در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های کشور، رشد کمی و کیفی تألیف و انتشار آثار دانشگاهی، و تعمیق باورهای دینی دانشگاهیان از مهم ترین برنامه های ما در حوزه فرهنگی کشور است.

جهاد دانشگاهی، منشأ فعالیت ها و برنامه های فرهنگی اثرگذار در کشور دکتر علیزاده درخصوص ارزیابی فعالیت های 40 ساله جهاد دانشگاهی در عرصه فرهنگی و مهم ترین دستاوردهای فرهنگی این نهاد گفت: جهاد دانشگاهی همواره منشأ فعالیت ها و برنامه های فرهنگی اثرگذاری در کشور بوده است.

پس از انقلاب اسلامی که دانشگاه ها با مسائل و مشکلات فراوان روبه رو بودند، جهاد دانشگاهی توانست با پرچمداری جریان فرهنگی انقلاب اسلامی، اقدامات فرهنگی گسترده ای را پایه گذاری کند که از جمله می توان به جشنواره تئاتر دانشگاهی اشاره کرد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی دستاوردهای فرهنگی بسیاری در طی چهار دهه فعالیت خود داشته است.

راه اندازی خبرگزاری ایسنا به عنوان نخستین خبرگزاری غیردولتی در ایران که امروز نام درخشانی در عرصه خبررسانی در کشور است؛ تأسیس خبرگزاری بین المللی ایکنا که نخستین و موثرترین خبرگزاری حوزه قرآنی کشور محسوب می شود؛ تأسیس و توسعه مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) که امروزه یکی از معتبرترین مراکز نظرسنجی و افکارسنجی در کشور به شمار می رود؛ تأسیس سازمان انتشارات که در عرصه نشر دانشگاهی جزء اولین ها محسوب می ‎شود، از جمله دستاوردهای فرهنگی جهاد دانشگاهی است.

توجه ویژه به تقویت هویت و خودباوری دانشجویان معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: در عین حال، جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی که درون دانشگاه ها حضور داشته و فعالیت می کند و به تعبیر رهبری معظم انقلاب اسلامی، باید در کنار دانشگاه ها بماند، با تأسیس سازمان دانشجویان و گسترش شعب آن در سراسر کشور، زمینه بسیار خوبی را برای توجه ویژه به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان فراهم کرده است.

شاید به جرأت بتوان گفت که جهاد دانشگاهی به واسطه تأسیس مرکز گردشگری علمی و فرهنگی دانشجویان، تنها نهاد علمی، فرهنگی و دانشجویی کشور است که به صورت ویژه روی برگزاری اردوهای دانشجویی و تقویت هویت و خودباوری دانشجویان تمرکز کرده است.

وی خاطر نشان کرد: در کنار اینها، جهاد دانشگاهی اولین و تنها مرکز دانشجویی ویژه کشور را درخصوص مسائل مربوط به افکار و اندیشه های حضرت امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و انقلاب اسلامی تأسیس کرده و پس از گذشته دو دهه از تأسیس این مرکز، شاید یگانه نهاد فرهنگی و دانشجویی در سطح دانشگاه ها به شمار می رود که به صورت متمرکز به این مباحث می پردازد.

دکتر علیزاده افزود: طراحی و اجرای رویدادهایی مانند مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران به عنوان بزرگ ترین رویداد ملی کرسی های آزاد اندیشی، دبیرخانه فعالیت های اجتماعی و محرومیت زدایی مهرباران، باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی و.

از دیگر فعالیت های فرهنگی ـ دانشجویی جهاد دانشگاهی محسوب می شود که در دل سازمان دانشجویان در حال اجرا است.

در عین حال، جهاد دانشگاهی که همیشه سعی کرده در پرداختن به مسائل فرهنگی، تحولات روز و نیازهای مخاطبان خود را هم در نظر بگیرد، عرصه های جدیدی را به روی فعالیت فرهنگی خود گشوده است که از جمله آنها می توان به تأسیس مدرسه بازی های روزمیزی با عنوان مدرسه بازی پردازی اشاره کرد.

برندسازی در فعالیت های فرهنگی جهاد دانشگاهی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در خصوص لزوم برندسازی در فعالیت های فرهنگی جهاد دانشگاهی و برنامه های این معاونت در این حوزه گفت: بسیاری از فعالیت ها، مراکز، سازمان ها و رویدادهای فرهنگیِ تعریف و تأسیس شده در جهاد دانشگاهی، امروزه به برندها یا به قول فرهنگستان زبان فارسی، ویژند های مطرحی در عرصه فرهنگی و دانشگاهی کشور تبدیل شده اند.

برنامه هایی مانند مناظرات دانشجویی، پایان نامه و کتاب سال دانشجویی، جشنواره های دانشجویی قرآن و مانند اینها امروزه چه در دل جهاد دانشگاهی و چه در بیرون از آن، برندهای مطرحی هستند.

در عین حال، تلاش می کنیم با تغییر و تحولات ساختاری، مانند یکپارچه سازی کلیه فعالیت های دانشجویی جهاد دانشگاهی در قالب سازمان دانشجویان، تعریف رویدادهای فرهنگی جدید و نوآورانه، گسترش دایره مخاطبان رویدادها، عمق بخشی به کیفیت برنامه ها، ایجاد رابطه مداوم و مستمر بین جهاد دانشگاهی و مخاطبان از طریق فرایند عضوگیری دانشجویی برند معاونت فرهنگی را در عرصه فرهنگی و دانشگاهی کشور تقویت کنیم.

چالش های ناشی از همه گیری کرونا در حوزه مسائل فرهنگی دکتر علیزاده با اشاره به چالش های ناشی از همه گیری کرونا در حوزه مسائل فرهنگی و برنامه جهاد دانشگاهی برای رفع این چالش ها تأکید کرد: همان طور که می دانید، شیوع ویروس کرونا در طی نزدیک به دو سال اخیر، موجب شد بسیاری از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی متوقف شود.

فعالان فرهنگی نیز چاره ای نداشتند جز اینکه خود را با شرایط موجود وفق دهند.

بنابراین یکی از مهم ترین تصمیمات جمعی فعالان عرصه فرهنگ، روی آوردن به بهره گیری از امکانات فناوری اطلاعات و ارتباطات و گرایش به انتقال فعالیت ها از فضای فیزیکی به فضای مجازی بود.

این رویکرد در بسیاری از موارد، انتظارات را برآورده کرد، در بسیاری از موارد بخشی از انتظارات را پاسخ داد و در مواردی نیز نتوانست جای فضای واقعی و فیزیکی را پر کند.

با این حال، به نظر می رسد تقویت فضای مجازی و نقش آفرینی آن یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

به عبارت دیگر، فضای مجازی در حال تبدیل شدن به فضای واقعی زیست انسان ها است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی خاطر نشان کرد: بنابراین به نظرم، ضروری است که جهاد دانشگاهی نیز همپای سایر نهادهای فرهنگی کشور، بهره گیری از امکانات موجود در فضای مجازی را دستور کار خود قرار دهد.

در این زمینه، البته توفیقاتی نیز داشته ایم.

از جمله راه اندازی سامانه رویتاب که درواقع سامانه رویدادهای فرهنگی جهاددانشگاهی محسوب می ‎شود و در آن علاوه بر تعریف رویدادهای فرهنگی، امکان خوبی برای پخش زنده این رویدادها وجود دارد.

البته، واقعیت این است که عرصه فرهنگ و فعالیت فرهنگی و اجتماعی، عرصه تعامل بین انسان هاست و این تعامل در فضای عینی و واقعی شکل می گیرد.

فضای مجازی با وجود امکانات فراوان، محدودیت های بسیاری دارد که نمی تواند جای تعامل واقعی انسان ها با یکدیگر را پر کند.

بااین حال، هم در شرایط کرونازده و هم با درنظرگرفتن روندهای جهانی، گریزی از روی آوردن به این فضا نیست.

در عین حال، پلتفرم های دسترس در کشور، به ویژه پلتفرم های بومی، محدودیت هایی در این زمینه دارند که جهاد دانشگاهی می تواند در راستای رفع این مشکلات گام بردارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی - فرهنگی - دانشگاه - معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی - جهاد - فعالیت - فعالیت های فرهنگی - انقلاب اسلامی - برنامه - انقلاب - نهاد انقلابی - معاون فرهنگی - کشور - انقلابی - اقدامات فرهنگی - مسائل و مشکلات - اسلامی - اشاره - معاون - دانشگاه ها - نهاد - دکتر - علیزاده - اقدامات - مشکلات - گسترده - سالگرد - آستانه - مسائل - تأسیس

آخرین اخبار سرویس:
شباهت عجیب فریبا نادری به بازیگر خارجی /عکس

شباهت عجیب فریبا نادری به بازیگر خارجی /عکس

استخدام کارشناس تولید محتوا در شرکت کسری پارسه رایمند در تهران

استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت راهکار ایده کار و کسب در تهران

«جابر» ستاره درخشان سپهر آگاهی بخشی

واکنش یک مقام آمریکایی به اظهارات رییسی در مجمع عمومی سازمان ملل

حسین قربانزاده رییس کل سازمان خصوصی سازی کشور خواهد شد

توییت امیرعبداللهیان درباره رایزنی هایش در نیویورک

رژیم نگران کننده شاهرخ استخری /عکس

استخدام مسئول دفتر و منشی با بیمه در شرکت فردا تجارت مهدیس در تهران

روزانه30 هزار دز واکسن در سطح استان اردبیل تزریق می شود

استخدام کارمند اداری در موسسه مطبوعاتی ماهنامه پردازش در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت توان تدبیر پویا در تهران

یک بار برای همیشه!/ این گره فقط با دستان رییس جمهور گشوده می شود

عهد بسته ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

دفاع مقدّس ملّت ایران، اسلام را احیا کرد

تجلیل از حماسه سازان دفاع مقدس در خراسان شمالی

استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت فن آوری پدیدار در کرمان

آیا هلال احمر همچنان به کشور های دیگر دارو ارسال می کند؟

موجودیت، دسترسی و پایداری در نوع توزیع؛ سه مولفه امنیت غذایی

شرایط برای برگزاری کلاس های عملی فراهم خواهد شد

بازسازی اعتماد عمومی از همان نقطه که آسیب دیده آغاز شود

استخدام وکیل با بیمه تکمیلی و پاداش در مجموعه فرهنگی و انتشاراتی جاد /تهران

استخدام دستیار دندانپزشک در زعفرانیه

استخدام منشی آشنا به حسابداری در شرکت چرم درفش اسفند در تهران

استخدام سرپرست فروش زنجیره ای در شرکت تک ناز یاسمن در تهران

شرایط برای برگزاری کلاس های عملی فراهم خواهد شد

برنامه شورای شهر تهران برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت چیست؟

استخدام منشی آشنا به امور اداری در شرکت پارسیان در تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس و پاداش در فارس

گفت وگو با اولین خانم مدیر استانی حوزه های خواهران | به مدیران خانم اعتماد شود

عضویت ایران در سازمان شانگهای، پیروزی دیپلماسی تهران

مرزهای شلمچه و چذابه مسدودند / عودت مراجعه کنندگان به مبداء

ساعت رسمی کشور یک ساعت عقب کشیده شد

مرزهای شلمچه و چذابه مسدودند / عودت مراجعه کنندگان به مبداء

استخدام 5 عنوان شغلی در کلینیک تخصصی پوست و مو در تهران

آخرین اخبار از ثبت نام جاماندگان یارانه و تغییر مبلغ آن

درگیری در وقت اضافه تابستان/در مجموعه آپارتمان های ادب چه می گذرد؟

طالبان نماینده خود در سازمان ملل را معرفی کرد

هر گروهی که اهل قدرت طلبی باشد، از دایره انقلاب اسلامی خارج است/ ما شیفته خدمت هستیم نه تشنه قدرت!

آیت الله رییسی: باید منظومه فکری رهبری درباره وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی استخراج شود

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

روزنامه های چهارشنبه 31 شهریور 1400

اجازه ندهیم تا حقوق کارگران از تورم عقب بیافتد

شبیه سازی عملیات والفجر 8 در دریاچه خلیج فارس

تصاویر | بازدید ابراهیم رییسی از نمایشگاه ملی «در لباس سربازی»

نکات مهمی در مورد گردو که هر کسی باید بداند!

عکس/ پیتزا خوردن آقای رییس جمهور در خیابان

کتیرا چیست و برای چه مواردی استفاده می شود؟

عضویت دائم در سازمان شانگهای اهرم ایران در مذاکرات وین باشد

خاطرات دوران دفاع مقدس بازگو شود

استخدام کارشناس ایمنی (HSE) با حقوق 6 تا 8 میلیون در یک شرکت معتبر در تهران

امسال بیش از 2 هزار سلاح در خوزستان جمع آوری شد

بدون مشارکت مردم در نبرد فضای مجازی پیروز نخواهیم بود

فیلم | تشکر و قدردانی راهبه مسیحی از سید حسن نصر الله

سخنرانی رییس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای آلمانی در نیویورک

ویدئو/ واکنش نفیسه روشن به شایعه بارداریش

آمریکایی که اول ناو هواپیما می فرستد چطور از خرد جمعی می گوید!

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای جهانبین31شهریور 1400

استخدام کارشناس امور مالی و حسابداری در مجموعه خودرو 45 در تهران

استخدام Campaign Manager در انتشارات بین المللی گاج در تهران و البرز

برای فرهنگ عجولانه تصمیم نگیرید!

امام جمعه سابق مهران بر اثر کرونا درگذشت

دفاع مقدس تابلویی ماندگار از ایستادگی یک ملت آزاده در مقابل مستکبران عالم است

صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است/ تحریم، روش جدید جنگ آمریکا با ملت ها است

سومین کتابخانه عمومی ارکواز ملکشاهی افتتاح شد/ پنجاه و دومین کتابخانه عمومی استان افتتاح شد

باید منظومه فکری رهبری درباره وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی استخراج شود

3 هزار بسته نوشت افزار در بین دانش آموزان نیازمند ایلام توزیع می شود

ایلام آمادگی لازم برای ارائه خدمات به زائرین حسینی در بازگشت به کشور را دارد

دفاع مقدس، مکتب فکری سازنده برای تحقق آرمان های انقلاب اسلامی است

بهره برداری از دومین دیواره نگاره شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس

اصولگرایان بلاتکلیف در حل تحریم

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای آلمانی

دو نظریه برای افزایش ارزش پول ملی| صیانت از پول ملی مبنای عمل دولت شود

ایالات متحده باید همه تحریم ها را لغو کند

فیلم | گزارشی از فعالیت طلاب جهادی استان آذربایجان شرقی در دوران کرونا

برای فرهنگ عجولانه تصمیم نگیرید!

پیام شهردار قم به مناسبت هفته دفاع مقدس

نام مرتکبین جرایم سازمان یافته باید برای مردم افشا شود

تشکیل کمیته اجرایی در شهرداری قم در راستای تسهیل تملکات و توافقات

ویدئوی عجیب از تقلب گسترده در انتخابات مجلس!

حاشیه های بی پایان شورای شهر کرمانشاه/ سرپرست شهرداری تعیین شد، استاندار قهر کرد

تصاویر/ مراسم بزرگداشت پیشکسوتان دفاع مقدس در بیرجند

کره جنوبی پرداخت بدهی خود را منوط به تهاتر کالا نکند

«علی ضیاء» عشقش را در روز تولدش لو داد/ عکس

راه اندازی کمپین «آقا من جاماندم» در فرهنگسرای رسانه

روزی که ایرانی ها فکر کردند کودتا شده اما جنگ شد/ «مردمِ همیشه در صحنه» از کجا آمد؟

اینفوگرافیک| 5 نکته اساسی برای رفع خواب آلودگی هنگام رانندگی

فیلم | هدف امام حسین(ع) مقدمه اصلاح عمومی در قیام حضرت حج(عج)

به عنوان منتخب ملت بزرگ ایران پیام عقلانیت، عدالت و آزادی را به جهان می رسانم/از کپیتال­ تا کابل نظام سلطه آمریکا بی اعتبار است/تحریم روش جدید جنگ آمریکا با ملت هاست

تصاویر/ آیین تجلیل و تکریم پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت خراسان شمالی

حضور معاون وزیر خارجه کشورمان در نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه در باکو

الزامی شدن اخذ وکیل اقدامی موثر در رفع اطاله دادرسی است

اولین تیم ترور فخری زاده سال 78 به ایران آمد/ نیروهای امنیتی مورد حمایت صالحی در سازمان انرژی اتمی به هیچکس پاسخگو نیستند (فیلم)

انتقاد کلمبیا به توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در مجمع عمومی سازمان ملل/ بی عدالتی منجر به گسترش سویه های خطرناک می شود

جدول پخش «نواهای عاشورایی» منتشر شد

اینجا؛ شهرک رجایی لنده ساعت 1.5 بامداد!/زجر بی آبی امان مردم را بریده است+فیلم

ترتیل صفحه 221 قرآن/ ارمغان دین برای دنیا و آخرت+فیلم، متن و مفاهیم

جهاد دانشگاهی، منشأ برنامه های فرهنگی اثرگذار در کشور است/برندسازی در فعالیت های فرهنگی جهاد

جهاد دانشگاهی، منشأ برنامه های فرهنگی اثرگذار در کشور است/برندسازی در فعالیت های فرهنگی جهاد