موضوعات داغ: - واردات خودرو - نقل و انتقالات استقلال - واكسيناسيون - انتقالات استقلال - باشگاه استقلال - نقل و انتقالات - اربعين حسيني - تفاهم نامه همكاري - بنياد شهيد و امور ايثارگران - شوراي عالي مناطق آزاد - فيلم مرد ايرلندي - جام ملت هاي آفريقا 2021 - فرزند بي سرپرست - بلوار مرزداران - امير حسين قهرايي - رضا عطاران! - سريال گذر از رنج ها - پوشك - مينياپوليس - ليگ دسته دوم فوتبال كشور - قادر محمدي - ارمستان - مديركل هواشناسي خوزستان

مطالب مرتبط:
واکنش سازمان ملل به لفاظی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ضد ایران
واکنش سازمان ملل به لفاظی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی علیه ایران
واکنش سازمان ملل به لفاظی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی علیه ایران
واکنش سازمان ملل به لفاظی وزیر جنگ اسراییل علیه ایران
واکنش سازمان ملل به لفاظی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی علیه ایران
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 مرداد 1400 ساعت 01:002021-08-05اقتصادي

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479


رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در صورتی که نرخ باروری پایین تر از حد جایگزینی تثبیت شود، - رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در صورتی که نرخ باروری پایین تر از حد جایگزینی تثبیت شود، با گذشت زمان نرخ رشد جمعیت کمتر می شود، به صفر می رسد و شروع به منفی شدن می کند، گفت: باتوجه به اینکه اکنون نرخ باروری زیر حد جایگزینی است، پیش بینی می شود در سال های 1415 تا 1420 نرخ رشد جمعیت به صفر برسد و پس از آن منفی شود.

محمد جواد محمودی در گفت وگو با ایسنا، به ارائه وضعیت جمعیت ایران پرداخت و با بیان اینکه در محاسبه نرخ رشد جمعیت، نرخ زاد و ولد از اهمیت خاصی برخوردار است، اظهار کرد: از سال 1380 تا سال 1394 در کشور افزایش موالید در حال رخ دادن بوده است، اما پس از سال 1394 به علت خالی شدن توان درونی جمعیت، تعداد تولدها با شیب تقریباً تندی شروع به کاهش کرده است، به طوریکه در سال 1399 تعداد موالید کشور (یک میلیون و 114 هزار تولد) نسبت به سال 1394 (یک میلیون و 570 هزار تولد) با کاهش بیش از 29 درصدی (کاهش بیش از 450 هزار تولد) همراه بوده که این روند طی چند دهه اخیر بی سابقه بوده است.

کاهش تعداد موالید به کمترین حد خود در سال 99 وی با اشاره به اینکه تعداد تولدهای سال 1399 در مقایسه با سال 1398 نیز نشان دهنده کاهش تعداد تولدهای حدود 82 هزار نفری است، اظهار کرد: میزان موالید از حدود 20 در هر هزار نفر جمعیت در سال 1394 با کاهشی محسوس به 13.

3 در هر هزار نفر جمعیت در سال 1399 به کمترین حد خود در طی 50 سال گذشته رسیده است.

رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است که باتوجه به کاهش تعداد تولدها در سه ماهه اول سال جاری، پیش بینی می شود نرخ رشد جمعیت کمتر هم شود.

محمودی با بیان اینکه نرخ رشد طبیعی جمعیت با نرخ رشد جمعیت متفاوت است، تاکید کرد: در نرخ رشد جمعیت، نرخ مهاجرت نیز مورد محاسبه قرار می گیرد، اما در نرخ رشد طبیعی جمعیت، نرخ زاد و ولد و نرخ مرگ و میر محاسبه می شود.

در سال 1398 نرخ رشد طبیعی جمعیت حدود 0.

95 درصد بوده اما سال 99 این نرخ به 0.

73 درصد رسیده است.

نرخ رشد طبیعی جمعیت به کمتر از یک درصد رسیده است بنابر اظهارات رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و طبق برآوردهای انجام شده بر مبنای نتایج سرشماری، جمعیت ایران در پایان سال 1399 به حدود 84 میلیون نفر رسیده است؛ مطابق نتایج سرشماری، نرخ رشد جمعیت از 3.

2 درصد در سال 1365 به 1.

29 درصد در سال 1390 و 1.

24درصد در سال 1395 رسیده است.

برآوردها نشان می دهد که نرخ رشد طبیعی جمعیت در حال حاضر به کمتر از 1 درصد (0.

73 درصد) رسیده است، ضمن آنکه پیش بینی می شود در سال های آینده با کاهش بیشتر نرخ رشد جمعیت مواجه باشیم؛ مطلوب نبودن این اتفاق ناظر بر این است که هر زمان نرخ رشد جمعیت کاهش پیدا کند، درصد جمعیت سالخورده ها زیاد و افراد در معرض کار کم می شوند.

محمودی در ادامه به تحلیلی از وضعیت نرخ رشد جمعیت در آینده پرداخت و اظهار کرد: فارغ از شرایط اقتصادی و شیوع کرونا، آنچه نرخ رشد جمعیت در آینده را تعیین می کند، به ساختار سنی جمعیت و متولدین دهه 60 و بعد از آن بازمی گردد: با گذشت زمان این افراد به سن ازدواج می رسند و ازدواج می کنند و صاحب فرزند می شوند.

بنابراین زمانی که ازدواج به طور طبیعی کاهش می یابد، به تناسب آن، از میزان فرزندآوری هم کاسته می شود.

نگاهی به نرخ باروری از سال سال 65 تا 99 وی با بیان اینکه پیش بینی نرخ رشد جمعیت در آینده به نرخ باروری بستگی دارد، گفت: نرخ باروری در سال 1365، به ازای هر زن 6.

5 فرزند بوده است، اما در سرشماری سال 1390 این رقم به 1.

75 فرزند و در سال 1395 به 2.

01 فرزند رسید.

باتوجه به روند سال های گذشته، برآورد می شود نرخ باروری در سال 1399، 1.

65 فرزند به ازای هر زن باشد.

پیش بینی های سازمان ملل در خصوص جمعیت ایران تا سال 1479 در این راستا رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نتایج پیش بینی های سازمان ملل در سال 2017 استناد کرد و گفت: نتایج در مورد تحولات باروری نشان می دهد که در هر سه سناریو (پایین، متوسط و بالا) تا سال 1420 سطح باروری ایران به سطح جانشینی افزایش نخواهد یافت و پیش بینی تعداد و نرخ رشد جمعیت ایران (هزار نفر) براساس سه سناریو سازمان ملل بازنگری شده در سال 2017 در هر سه سناریو کاهشی خواهد بود.

براساس نتایج پیش بینی های سازمان ملل در سال 2017 محمودی اعلام کرد که در سناریوی حد پایین در سال 1409 نرخ رشد جمعیت ایران به حدود صفر می رسد و بر مبنای سناریوی حد متوسط در سال 1429 نرخ رشد جمعیت ایران منفی می شود.

به گفته وی، همچنین تغییرات حجم جمعیت ایران بر اساس سناریوهای سازمان ملل (بازنگری شده در سال 2017) نشان می دهد در صورت ادامه روند کنونی کاهش باروری، بر اساس سناریوی حد پایین، جمعیت ایران تا سال 1430 به حدود 82 میلیون نفر، در سال 1439 به حدود 77.

6 میلیون نفر و تا سال 1479 به حدود 42 میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

همچنین در صورت تحقق سناریوی حد متوسط، جمعیت ایران تا سال 1430 به حدود 93 میلیون نفر، سپس تا سال 1479 به حدود 72 میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

محمودی در پاسخ به این سوال که برای افزایش جمعیت و جبران روند کاهشی نرخ رشد جمعیت طی سال های اخیر نیازمند چه سیاستگذاری هایی هستیم؟، یادآور شد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1390 ذیل نقشه مهندسی و فرهنگی کشور، در راهبردهای کلان سوم و چهارم، تحت عنوان سیاست های خانواده و سیاست های جمعیتی اقدامات ملی و راهبردی را برای افزایش فرزندآوری و حمایت از خانواده تصویب کرد که بر مبنای آنها سیاست کلی جمعیت مجمع تشخیص تهیه و ابلاغ شد؛ این سیاست ها دارای 14 بند است.

وی یادآور شد: بند اول سیاست کلی مجمع تشخیص شامل ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی ­است.

بندهای دیگر آن نیز درخصوص سالمندی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و تربیت نسل صالح و کارآمد و حتی تعیین نهادی متولی برای پیگیری موضوعات جمعیتی است.

رییس کمیته مطالعات و پایش سیاست های جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به سیاست های افزایش فرزندآوری مجلس نیز اشاره کرد و افزود: سیاست های افزایش فرزندآوری نیز در مجلس پیگیری شد که در نهایت منجر به تصویب طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده شد.

انتظار می رود باتوجه به مشوق های مالی و معنوی که در این طرح پیش بینی شده است اگر توسط شورای نگهبان به تصویب برسد، ابزاری حداقلی برای تشویق و کمک به مردم داشته باشیم.

محمودی در پاسخ به سوالی درخصوص انتقاداتی که به ماده 53 و 56 طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، درباره حذف غربالگری و سقط درمانی وارد شده بود، بیان کرد: موضوعاتی که در گذشته مطرح شد، اصلاح و در طرح تصویب شده، تنها موضوع اصلاح روش های غربالگری مطرح است.

وی با اشاره به تبصره سه ماده 53 طرح یاد شده، یادآور شد: آن چه از ابتدا خواسته متخصصین مختلف بوده است و هم اکنون نیز در این طرح ممنوع شده است: مجازات پزشک به دلیل اجبار به غربالگری است.

در واقع اجبار به غربالگری ممنوع شده است و به عنوان امری تخصصی در اختیار پزشک متخصص یا به عنوان امری اختیاری به والدین معطوف شده است.

این همان سیاستی است که وزارت بهداشت نیز رسما اعلام کرده است.

وی درخصوص چرایی سخت تر شدن غربالگری نیز اینطور بیان کرد: وزارت بهداشت اعتراف می کند که در گذشته غربالگری و سقط درمانی رها بوده است.

وزارت بهداشت قبول دارد که که زمانی که غربالگری را انجام می دادند مثبت کاذب و منفی کاذب نیز زیاد بوده است، یعنی بیش از آنچه نیاز بوده انجام می شده است به همین دلیل اگر آخرین اصلاحات طرح جوانی جمعیت را بررسی کنیم می بینیم که تنها بحث ساماندهی موضوع غربالگری مطرح است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - جمعیت - نرخ رشد جمعیت - شورای عالی انقلاب - نرخ باروری - رشد جمعیت - انقلاب فرهنگی - شورای عالی - باروری - دبیرخانه - مطالعات - افزایش موالید - فرهنگی - بیان - انقلاب - نرخ زاد و ولد - جمعیت ایران - تثبیت - صورتی - سیاست - ایران - کمیته - شورای - سازمان ملل - کشور - عالی - زاد و ولد - رییس - زمان - پایش

آخرین اخبار سرویس:
بیش از 16 هزار نفر در سال گذشته از آموزش های مهارتی بهره مند شدند

کشف سنگ قبر ایلخانی در محلات

آینده انرژی ایران-3| همه چیز پیرامون معدن انرژی باد ایران/ ساخت 1000 مگاوات نیروگاه بادی با شیوه های نوین تامین مالی

رونق تولید لنت خودرو در سمنان

تولید بیش از 5 میلیارد ساعت انرژی در نیروگاه نکا

جزییات شاخص تورم بر اساس دهک های هزینه ای در شهریور ماه/ فاصله تورمی دهک ها کاهش یافت

خروج کالاهای فولاد مبارکه از گمرکات سرعت گرفته است

قیمت میوه و تره بار 6 مهر 1400

پشت پرده دستور رییسی به بانک مرکزی چیست؟

ثبت رکورد روزانه 146 ذوب در فولاد مبارکه

عرضه 40 هزار و 40 تن ورق گرم نوردکاران در بورس کالا

استخدام «کارشناس نظارت بر صندوق ها و سبدهای سرمایه گذاری»

آبگیری 40 درصدی سد «آیت الله بهجت» شهر بیجار رودبار

افزایش اهدای خون در استان قزوین در اربعین حسینی

خبر جدید برای فروشندگان موبایل: خرید همکاری آنلاین در سراسر ایران

ایران تنها کشور مسلمان در بین 32 کشور عضو انجمن بین المللی انتقال خون

حکمرانی پلتفرمی در چین و آمریکا

افزایش 30 درصدی قتل های عمدی در آمریکا

قیمت نفت خام امروز 6 مهر 1400

انجام بیش از 1600 فقره بازرسی و نمونه برداری در استاندارد ایلام

کمک 210 میلیارد تومانی خیرین به «اطعام حسینی»/توزیع 10 هزار پرس غذای گرم میان مددجویان

نرخ ارز بین بانکی امروز 6 مهر 1400

طرح سامان دهی کارگران گذری؛ از گلایه های کارگران تا ادعای درآمدی 20 میلیونی فروش کمک های معیشتی

قیمت جهانی طلا کاهش یافت

استاندار کرمانشاه: از پیک پنجم کرونا گذر کرده ایم/ کاهش تعداد فوتی ها

آغاز و تمدید بازارگردانی 3 شرکت بورسی

بیش از 21 میلیون خانه مشمول مالیات

سهم پنج درصدی بانوان مازندرانی در اهدای خون

پایان یکی از خشک ترین سال های 5 دهه اخیر در استان گلستان/5 سد به طور کامل خشک شدند

خاکسترشدن واحد تولید موتورهای الکتریکی کم مصرف

کاهش تردد در محورهای برون شهری

دزدانی که به بانک مرکزی دستبرد می زنند!

هشدار؛ یارانه بیش از 21 میلیون ایرانی حذف می شود؟

ایجاد چهار هزار متر کابل زمینی فشار متوسط در دلیجان

رشد 6 هزار واحدی بورس

افزایش 40 درصدی قیمت انواع میوه

معادن گورستان تجهیزات اسقاطی می شوند

رییسی، خوش اقبال یا خوش رزق!

استخدام «کارشناس ارشد ارزشگذاری و خدمات مشاوره مالی»

کاهش فاصله تورمی دهک های هزینه ای در شهریور 1400

پرداخت وام ودیعه مسکن تسریع می شود

جزییات آمار تورم پس از روی کار آمدن دولت جدید

فاصله تورمی دهکهای درامدی ایران کاهش یافت

بحران سوخت در انگلیس؛ پمپ بنزین های خالی با صف های طولانی! +فیلم

دستگیری چند دلال بلیت پروازهای اربعین

حل شدن بخشی از مشکلاتِ کارشناسان ارزیاب بانک مسکن/ بحث مرخصی توافقی کنار گذاشته شد

چرا به کانادا مهاجرت کنیم+معرفی روش های مهاجرتی به کانادا

آخرین قیمت اجاره بهای مسکن سه شنبه 6 مهر

مدیرعامل فولاد مبارکه تغییر کرد

خرید ارزهای دیجیتال بهتر است یا خرید ویلا در شمال؟

هند بازار رمز ارزها را متحول خواهد کرد

انتصابات کابینه رییسی در آینده برای او مشکل ساز خواهد شد/ دولت معطوف به سهم دادن است

تولید بیش از 450 تُن گردو در نور

سایت موج سواری رمین چابهار نیمه نخست 1401 به بهره برداری می رسد

عرضه های اولیه آبشاری چگونه بازار را به هم زد؟ | بازدهی منفی برای سهامداران

قانون جدید چک، قوز بالا قوز صنعت

سفره کارگران و بازنشستگان خالی تر از همیشه

درآمد هما کفاف پرداخت حقوق پرسنل و بازنشستگان را نمی دهد

جایگزینی منابع پاک و گاز طبیعی به جای سوخت فسیلی| تلاش اروپا برای رسیدن به اقتصاد بدون کربُن تا 2050

بورس 6 هزار واحد رشد کرد

افزایش 6 هزار واحدی شاخص بورس

استخدام «کارشناس حسابداری صندوق های سرمایه گذاری»

معاون رییس جمهور: پیگیری واردات 5000 خودرو برای جانبازان/ کاهش فاصله تورمی دهک های هزینه ای/ نفت برنت به بالاترین سطح سه ساله رسید/ یک شایعه در بازار دلار

عامل اصلی مهاجرت/ عباس عبدی

سازمان های نظارتی به بحث افزایش بی رویه اجاره مسکن ورود کنند

فاجعه در جزیره لاپالما گدازه های سمی آتشفشان در راه دریا

جذب بیش از 71 هزار میلیارد ریال اعتبار اوراق مشارکت سال 99 شهرداری ها

دلایل تحقق شگفت انگیز درآمد عوارض خروج از کشور در چهار ماهه

ساماندهی سایت بازیافت کیش برای تبدیل به یک مکان گردشگری

کاهش 29 درصدی بارندگی در گلستان

قیمت محصولات ایران خودرو ( 1400/07/06)

طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه شد

مدیرعامل جدید فولاد مبارکه معرفی شد

ثبت رکورد فروش 35 هزار میلیارد تومانی «فملی» در نیمه اول امسال

استخدام«کارشناس تأمین مالی»

افزایش 6 هزار واحدی شاخص بورس

قیمت انواع نهاده های دامی و محصولات کشاورزی 6 مهر 1400

استارت کاهش قیمت خودروها خارجی زده شد

ساخت 132 هزار مسکن در 40 شهرک جدید

پرهیز از اجرای سیاست های باز در بازار

نرخ تورم کشور به 45،8 درصد رسید/ تورم 61.3 درصد خوراکی ها

قیمت خودرو در 6 مهر 1400

نرخ رسمی 18 ارز بالا رفت

کمک فوری/حال این پدر خوب نیست

قیمت نفت افزایش یافت

وعده های بی سرانجام برای خانه دار شدن کارگران

واحدهای بتن آماده استاندارد استان همدان معرفی شدند

فاصله تورمی دهک ها کاهشی شد

هزار میلیارد ریال جریمه برای متخلفان اقتصادی در استان قزوین

فعالیت 54 تعاونی تولید روستایی در استان کرمانشاه

کارشکنی روس ها برای اتصال گاز ایران به اروپا

گام های اساسی برای تقویت زیر ساخت های جزیره کیش

موحد: طرح فاضلاب مهریز بعد از هشت سال هنوز بلاتکلیف ناقص است

درآمد 345 میلیاردی گمرکات گلستان/ صادرات 54 درصد افزایش یافت

کاهش 9.4 درصدی تردد در محورهای برون شهری

اجرای 55 پروژه آبرسانی در ساوه

نان گران می شود؟

رکوردشکنی در ماه اول

مدیرعامل جدید فولاد مبارکه معرفی شد

ترخیص 5.3 میلیون تن کالا در شهریور ماه

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479

3 سناریو سازمان ملل از آینده جمعیتی ایران/کاهش جمعیت کشور به 72 میلیون نفر تا سال 1479