موضوعات داغ: - ستاد كل نيروهاي مسلح - نيروهاي مسلح - رييس ستاد كل نيروهاي مسلح - رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - وزير امور خارجه - جانشين رييس ستاد كل نيروهاي مسلح - ابتلا به كرونا - دانشگاه تهران - مهناز افشار - سنگ نوردي - جانبازي - معنويت گرايي - لوسين فاوره - ضايعات پوستي - 20 ميلياردتومان - قوانين كارگري - بيمه بافندگان - تيم ملي فوتبال ناشنوايان ايران - رايانش ابري - دستگيري شرور سابقه دار - لاغري و كاهش وزن - جهان پهلوان تختي

مطالب مرتبط:
زبان بدن؛ 5 حالتی که موجب بدگمانی می شود
احتمال زنده بودن ارشا اقدسی زیر یک درصد است/ وصیت ارشا اقدسی از زبان مادرش + فیلم
رتبه پنجم کنکور زبان: برای موفقیت در کنکور از از پایه دهم شروع کردم/ سئوالات کنکور امسال سخت بود
اوضاع وخیم کرونایی در گچساران از زبان فرماندار/خاموشی پارک ها و رژه خودرویی برای هشدار به مردم
تجارب خود را در اختیار دولت آینده قرار می دهیم/ عده ای به دولت «تدبیر و امید» زخم زبان زدند
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 مرداد 1400 ساعت 00:202021-08-02اقتصادي

حسابداری زبان تجارت است


عضو هیات علمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی گفت: مهمترین رکن در معاملات، حسابداری و گزارش های مالی است.

بنابراین اگر ساختار مالی و حسابداری که زبان تجارت محسوب می شود به درستی فعالیت کند، - ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی گفت: مهمترین رکن در معاملات، حسابداری و گزارش های مالی است.

بنابراین اگر ساختار مالی و حسابداری که زبان تجارت محسوب می شود به درستی فعالیت کند، سایر مسائل نیز راه مطلوب و صحیحی را در پیش خواهند گرفت و رونق اقتصادی جریان می گیرد.

محمود لاری دشت بیاض در گفت وگو با ایسنا در خصوص اهمیت و جایگاه سیستم حسابداری و حسابرسی در اقتصاد اظهار کرد: نظارت مالی به معنای دقت بر پیشروی مسائل بر اساس سیاست گذاری و قواعد تعیین شده است و یکی از ارکان مهم نظام راهبری است.

یکی از مشکلات اساسی که در جامعه ما وجود دارد، اهمیت ندادن به سیستم های مالی، حسابداری و حسابرسی است.

به عنوان مثال، خیلی از شرکت های خصوصی که به تازگی تاسیس می شوند به این دلیل که تعریف درستی از ساختار مالی، حسابداری و حسابرسی ندارند، به صورت تخصصی به این مسائل نمی پردازند و نهایتا بعد از گذشت چند سال از فعالیت شرکت، دچار یک ضرر اقتصادی چشمگیر می شوند.

سیستم حسابداری مهمترین زیرساختی است که باید در هر نظام کسب وکار وجود داشته باشد وی افزود: فعالان حوزه اقتصاد باید بدانند که یکی از ارکان اساسی نظام اقتصادی، ساختارهای مالی از جمله حسابداری و حسابرسی است و این موارد از اهمیت زیادی برخوردارهستند.

حسابرسی از این جهت حائز اهمیت است که رویدادهای مالی را به موقع شناسایی، طبقه بندی و ثبت می کند.

به عبارت دیگر، حسابرسی اطلاعات اقتصادی شرکت را جهت تصمیم گیری بهتر هیات مدیره گردآوری کرده و در اختیارشان قرار می دهد.

به همین دلیل بنده معتقدم سیستم حسابداری مهمترین زیرساختی است که باید در هر نظام کسب وکار وجود داشته باشد.

عدم موفقیت بنگاه های اقتصادی بی توجهی به سیستم حسابرسی است عضو هیات علمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی عدم موفقیت سازمان ها و بنگاه های اقتصادی را ساده انگاری موضوع حسابرسی دانست و بیان کرد: دلیل اینکه بیش از 50 درصد از بنگاه های اقتصادی در کارشان به موفقیت نرسیده اند، عدم توجه به سیستم حسابرسی و بی اهمیت شمردن آن است.

حتی دلیل نفوذهای مالی و اختلاس های شکل گرفته در شرکت های مختلف نیز از عدم توجه کافی به سیستم های حسابرسی سرچشمه می گیرد.

اگر سیستم حسابرسی به صورت منظم و دائم گزارش های مالی را ثبت کرده و گزارش دهد، هیچ فراز و نشیب مالی، اختلاس و یا ضایع شدن حق افراد صورت نخواهد گرفت.

هر مشکل مالی، دزدی و یا اختلاسی که در بنگاه های اقتصادی خصوصی و دولتی رخ می دهد به این دلیل است که سیستم حسابداری و حسابرسی وظیفه اش را به درستی انجام نداده و به آنها به اندازه کافی توجه نشده است.

شرط موفقیت در بنگاه های اقتصادی کشور توجه لازم و کافی به سیستم های حسابداری و حسابرسی است لاری ادامه داد: شرط موفقیت در بنگاه های اقتصادی کشور توجه لازم و کافی به سیستم های حسابداری و حسابرسی است.

حسابداری به دلیل گزارشگری به موقع، ثبت رویدادها و طبقه بندی اطلاعات و بررسی میزان تطبیق پیشروی مسائل مالی و اقتصادی بر مبنای قوانین و استانداردهای مشخص شده، حائز اهمیت است.

اگر این دو سیستم به خوبی در بنگاه های اقتصادی به کار گرفته نشوند، اعتماد جامعه نسبت به سرمایه گذاری سلب خواهد شد.

در سال 2000 میلادی دو شرکت آمریکایی معروف در حوزه بورس به دلیل نادیده گرفتن سیستم های حسابداری و حسابرسی دچار ورشکستگی و خسارت های زیادی شدند که از این اتفاق با عنوان "رسوایی حسابداری" یاد می شود.

پس از آن اتفاق، دولت آمریکا برای جلب دوباره اعتماد مردم به سرمایه گذاری و تقویت نظام راهبری اقتصادی، به وضع قوانین جدید و سخت گیرانه ای پرداخت که این اتفاق موجب جان گرفتن دوباره بورس در آمریکا شد.

این مسئله به تنهایی نشان دهنده قدرت اثرگذاری سیستم حسابداری و حسابرسی است.

یکی از ریسک هایی که در ساختار مالی وجود دارد، ریسک تبانی است وی اضافه کرد: یکی از وظایف مدیران این است که ریسک ها را شناسایی کرده و سپس به مدیریت آن ها بپردازد.

یکی از ریسک هایی که در ساختار مالی وجود دارد ریسک تبانی است، ریسک تبانی می تواند موجب پیدایش ریسک های دیگری از جمله ریسک های ذاتی شود که به هیچ وجه قابل کنترل نخواهند بود.

در فرآیند حسابداری، نظامی وجود دارد به نام ساختار کنترل های داخلی.

یکی از وظایف مدیر این است که ریسک ها را شناسایی کرده و سپس به مدیریت آن ها بپردازد.

نظام کنترل های داخلی که حاکم بر هر ساختاری است به تفکیک وظایف پرداخته و یک سیستم خود کنترل را ایجاد می کند.

نظام کنترل داخلی شاید توانایی کنترل ریسک های ذاتی را نداشته باشد اما می تواند مانع پیدایش چنین ریسک هایی بشود.

یکی از وظایف نظام های کنترل داخلی این است که مانع ایجاد تحریف در امور اقتصادی و مالی می شوند و حتی اگر تحریفی نیز صورت بگیرد وظیفه پوشش و جبران آن تحریف را دارند.

یکی از مهمترین دلایلی که برای اداره فعالیت های اقتصادی به حسابرسی نیاز داریم، بحث تضاد در منافع است عضو هیات علمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد با بیان بحث " تضاد در منافع " و تاثیر آن در سیستم حسابداری گفت: یکی از مهمترین دلایلی که برای اداره فعالیت های اقتصادی به حسابرسی نیاز داریم، بحث تضاد در منافع است.

از زمانی که شرکت ها و سازمان های اقتصادی گسترش یافته و مدیران از مالکان جدا شدند موضوع تضاد در منافع به وجود آمد.

حضور یک حسابرس مستقل و دارای صلاحیت در جهت نظارت بر اینکه مدیران و مسئولان بخش های مختلف یک سازمان اقتصادی اهداف شان را در مسیر سود و منفعت خود سازمان و مالکان اصلی به کار ببرند و نه منفعت شخصی خودشان، یک امر کاملا ضروری در هر شرکت و سازمان اقتصادی است.

برای افزایش استقلال فرد حسابرس، در شرکت و یا سازمان کمیته ای تشکیل می شود به نام کمیته حسابرسی که اعضاء این کمیته افراد غیرموظف هیأت مدیره و یک یا چند فرد از خارج از شرکت یا سازمان هستند که در حسابداری و حسابرسی تخصص دارند.

لاری همچنین با توضیح بحث چرخش حسابرسی عنوان کرد: همچنین بحث دیگری مطرح است به نام چرخش حسابرسی.

بر اساس این طرح، حسابرس هر چهار سال جا به جا شده و این امر در جهت تقویت ساختار حسابرسی صورت می گیرد.

مسئله دیگر این است که نظام تشویق و تنبیه در هر شرکت و سازمان اقتصادی تنها گریبان گیر هیات مدیره نشده و حسابرس نیز باید پاسخگوی ضرر و زیان های وارد شده بر شرکت یا سازمان باشد زیرا احتمال دارد که مشکل پیش آمده در نتیجه گزارش نادرست حسابرس باشد.

وی افزود: البته در شرکت ها و سازمان های دولتی حسابرس ها به شکل مستقل دیده نمی شوند و نقش نظارت بر روند فعالیت اقتصادی شان بر عهده دیوان محاسبات است که دیوان محاسبات نیز تحت کنترل مجلس شورای اسلامی است.

دیوان محاسبات موظف به بررسی " حسابرسی رعایت " است.

حسابرسی رعایت به معنای کنترل رعایت قوانین و مقررات است و بخش زیادی از وظایف این دیوان کنترل رعایت قانون بودجه است.

بنابراین بسیاری از ساختارهای دولتی تنها دارای حسابرسی دیوان محاسبات هستند و حسابرسی مستقلی ندارند.

سیستم حسابداری و حسابرسی صاحبکار خود را جامعه می داند عضو هیات علمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی در ادامه اظهار کرد: سیستم حسابداری و حسابرسی صاحبکار خود را فرد یا افراد مشخصی نمی داند بلکه صاحبکار خود را جامعه می داند.

این مسئله بدین معنی است که تبعات عملکرد سیستم حسابداری و حسابرسی، جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و دولت، سهامداران، مصرف کننده کالا، محیط زیست و.

نیز بخشی از این جامعه هستند.

لاری خاطرنشان کرد: اگر نرخ مالیات در فضای کسب وکار را 25 درصد در نظر بگیریم بدین معنی است که یک چهارم از سرمایه حاصل شده متعلق به دولت است و بدین صورت دولت نیز در آن شرکت و یا سازمان ذی نفع محسوب می شود.

پس اگر سیستم کسب وکار بتواند به درستی فعالیت خود را پیش ببرد دولت نیز می تواند به نحو مطلوبی به وظایف اقتصادی خود بپردازد.

غول های اقتصادی که به صورت غیرمجاز و زیرزمینی فعالیت می کنند، عملیات مالی شان را در بستری پیش می برند که گزارش صحیحی از روند عملکردشان ارائه نمی دهد و بدین دلیل ردیابی نمی شوند.

اگر تمامی شرکت ها و سازمان ها در ارائه گزارش های مالی شان شفافیت داشته باشند و در زمان مناسبی گزارش هایشان را ارائه دهند، سایر نهادهایی که به شکل زیرزمینی و غیرمجاز فعالیت می کنند و از پرداخت مالیات فراری هستند به سادگی ردیابی خواهند شد.

مهمترین رکن در معاملات و عملکردها، حسابداری و گزارش های مالی است وی عنوان کرد: نظام حسابداری زبان تجارت در اقتصاد است.

بنابراین مهمترین رکن در معاملات و عملکردها حسابداری و گزارش های مالی است.

از این رو، اگر ساختار مالی و حسابداری که زبان تجارت محسوب می شود به درستی فعالیت کند، سایر مسائل نیز راه مطلوب و صحیحی را در پیش خواهند گرفت و رونق اقتصاد جریان می گیرد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم اداری و اقتصاد دانشگاه فردوسی با بیان اینکه سیستم حسابداری و حسابرسی به حمایت احتیاج دارد، اظهار کرد: سیستم حسابداری و حسابرسی احتیاج به حمایت دارد اما متاسفانه حمایت های لازم در این زمینه وجود ندارد.

در ساختار مالی دستور به نظارت هایی در خصوص این سیستم داده شده است اما در عمل هیچ نظارت و یا حمایت و پشتیبانی نیست.

بنابراین یکی از ضعف های سیستم حسابداری و حسابرسی این است که هیچ حمایتی از افرادی که به خوبی در این زمینه کار کرده و پشتکار لازم را دارند، نمی شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: حسابداری - دانشگاه فردوسی - مالی - اقتصاد - عضو هیات علمی - هیات علمی - عضو هیات - تجارت - دانشگاه - دانشکده - فردوسی - فعالیت - ساختار - زبان - رونق اقتصادی - یکی از - اداری - گزارش - اهمیت - مسائل - سیستم - ایسنا - نظارت مالی - هیات - علمی - علوم - اساس - جامعه ما - حسابرسی - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
افزایش «فایل فروش» در منطقه یک تهران

واکسیناسیون 52 درصد عشایر خوزستان

دانشجو در کتابفروشی

استخدام موتور و ماشین شرکت*دیجی کالا*

قیمت بلیت اتوبوس های برگشت زائران اربعین

دستور وزیر راه برای برخورد با هرگونه گرانفروشی بلیت اربعین

رشد اقتصادی در بهار 1400 به 6.2 درصد رسید

رییس اتاق بازرگانی ایران: تولید ناخالص داخلی ایران طی سه سال 57 درصد سقوط کرده است

راننده لودر دارای پایه 1

با هرگونه گران فروشی بلیت اربعین برخورد می کنیم

سیمان ارزان کجاست؟

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 29 شهریور

قیمت کالاهای اساسی در 29 شهریور 1400

رخ پنهان برجام در بورس

وزیر راه برای بلیت اربعین دستور داد

کودکان این کشورها در مقابل کرونا واکسینه شدند

آزادسازی واردات خودرو چه تاثیری بر نمادهای خودرویی بورس دارد؟

بهبود کیفیت پخت غذا با استفاده از لیزر!

مصرف کنندگان خودرو بخرند یا منتظر نتیجه ی طرح واردات خودرو شوند؟

شرط واکسنی برای سفرهای داخلی و خارجی

جهش صادرات منطقه آزاد اروند از طریق راه اندازی پرواز های کارگو

عملکرد بانکها برای حمایت از تولید متناسب با اقتصاد اسلامی نیست| فرآیندهای اقتصادی شفاف شوند

بیمه رانندگان اسنپ و تپسی به کجا رسید؟

نقطه کور فوبیای ارزی بورس بازان کجاست؟

افزایش تعداد پایگاه های شبانه روزی واکسیناسیون اورژانس تهران

شرط واکسنی برای سفرهای داخلی و خارجی

مسئول خرید

53 درصد حجم آب سد کوچری گلپایگان خالی است

استخدام خانم و آقا برای خط تولید و یک خانم خدماتچی

رضایی: پول هایی در باشگاه جابه جا شده که ارتباطی به چوکا ندارد!

احداث پروژه بوم گردی با درآمدهای محلی تا اجرای طرح هادی با مصالح بومی در روستاهای گلستان

صادرات نفت عربستان به چین 53 درصد افزایش یافت

با هرگونه گران فروشی بلیت اربعین برخورد می کنیم

آسیب های دریافت پورسانت و کمیسیون های نامتعارف در معاملات

ریزش قیمت ها در بازار خودرو شدت گرفت/ سمند 8 میلیون تومان ارزان شد+جدول

چند هزار نفر می توانند ایران - کره جنوبی را از نزدیک تماشا کنند؟

دستور وزیر راه برای برخورد با هرگونه گرانفروشی بلیت اربعین

دلار کماکان کم تحرک

53 درصد جمعیت بالای 18 سال بابل یک دُز واکسن دریافت کردند

قیمت گاز در اروپا 10 درصد افزایش یافت

بیمارستان 20 تخت خوابی عالی شهر مهرماه افتتاح می شود

موانع تجارت دیجیتال برای شرکت های انگلیسی از بین می رود

تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

سقوط وحشتناک قیمت ارزهای دیجیتالی

سرمایه گذاری 19 هزار میلیارد تومانی برای افزایش تولید برق کشور

عشق خرید طلا صندوق قرض الحسنه راه اندازی کرد/ دوخت مشکلات زندگی با چرخ های خیاطی

صدور کارت آستزازنکا با دستکاری اطلاعات سامانه وزارت بهداشت | هر کارت 2 تا 5 میلیون تومان

بیتکوین بیشتر از طلای دیجیتالی، یک دارایی پرریسک بوده است

نوسان نرخ ارز و تأثیر آن بر رشد تورم

سفر اربعین و ایرلاین هایی که همچنان گرانفروشی می کنند

سقوط وحشتناک قیمت ارزهای دیجیتالی

ژاپنی جان سخت که هرگز مغلوب نمی شود/ درباره ویژگی های توندرا 2022(+فیلم و عکس)

کلاهبرداری شیک از متقاضیان خرید فروش فوق العاده خودرو/ 50 هزار تومان بده خودرو برنده شو!

فال روزانه امروز سه شنبه 30 شهریور 1400

آخرین قیمت خودرو امروز 30 شهریور 1400 + جدول

قیمت گوشی امروز 30 شهریور 1400

قیمت طلا امروز 30 شهریور ماه 1400 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 30 شهریور ماه 1400 + جدول

استخدام رسمی در فروشگاه افق کوروش

مستمری شهریور ماه مددجویان سازمان بهزیستی واریز شد

قیمت سکه امروز 30 شهریور ماه 1400 + جدول

آیا خرابکاری احمدی نژاد در صنعت خودرو جبران شد؟

کاهش قدرت خرید بیش از نیمی از فرانسوی ها در دوره ماکرون

جلسه بررسی تامین آب اردکان/300میلیارد ریال برای تکمیل و بهره برداری مجتمع آبرسانی عقدا

لکه گیری آسفالت در فارسان انجام نشده است

انرژی خورشیدی منبع درآمد مددجویان ایلام می شود

اهدای جهیزیه به نوعروسان بخش گوهران بشاگرد

تاجران ارز 4200 تومانی کاغذ را برای کالایی دیگر هزینه کردند

تفاهم نامه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد برای حمایت اقشار کم درآمد

یک میلیون و 100 هزار لرستانی زیر چتر حمایت بیمه سلامت

امکان بازگشت زمینی از سفر اربعین از مرز مهران

پروژه های فاخر جدیدی در ارومیه اجرا می شود

یک میلیون و 100 هزار لرستانی زیر چتر حمایت بیمه سلامت

قیمت سبوس ابلاغ شد

صرفه جویی ارزی 45میلیون یورویی و اشتغالزایی 4800 نفری طی دو سال گذشته/ شرکت سرمایه گذاری پارسیان از سرآمدان شرکت های فولادی در حوزه بومی سازی

گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی

بیش از 5 میلیارد دلار صادرات مرزی سیستان وبلوچستان در سه سال گذشته

رسیدگی به 14 هزار گزارش مردمی از تخلفات بازار در کشور

5 میلیارد دلار صادرات مرزی سیستان وبلوچستان در سه سال گذشته

فروش بالای یک فیلم ایرانی در روسیه

بیمارستان 20 تخت خوابی عالی شهر مهرماه افتتاح می شود

دردسرهای مستاجران برای گرفتن وام

گوشی های آیفون در دوره های مختلف چه قیمت هایی داشتند؟

بازار جهانی نفت امروز دوشنبه 29 شهریور| قیمت نفت سبک ایران 72.96 دلار

رفاه و آرامش زائرین ⁧‫اربعین‬⁩ خط قرمز ماست

آگهی استخدام نیروی دفتری

استخدام نیروی کار در بیرون بر

نگاهی به بازار رمزارزها

مردم بم و بروات تا پایان امسال از آب سد نساء بهره مند می شوند

سامانه املاک و اسکان مجدد راه اندازی شد/ برگه مالیات خانه های خالی از دی ماه صادر می شود

وزیر صمت با واردات خودرو موافق نیست/ با مصوبه مجلس قیمت خودروی داخلی کاهش می یابد

بررسی جدیدترین گزارش مرکز آمار درباره رشد اقتصادی

فضای سبز فارسان به سختی آبیاری شد

کلینت ایستوود 91 ساله به سینماها آمد

قفل پنهان در وام مسکن

اسقاط خودروهای فرسوده؛ مصوبه ای که به فراموشی سپرده شده است

سهم شهرداری کوت عبدالله از ارزش افزوده براساس سرشماری سال 95 است

تصاویری از اولین آیفون تاشو

سهم 40 درصدی ایران از پرداخت یارانه گاز جهان

عرضه 367 میلیون دلار در سامانه نیما طی روز جاری

حسابداری زبان تجارت است

حسابداری زبان تجارت است