مطالب مرتبط:
بیانیه مرکز تحقیقات و آینده پژوهی سازمان فضای مجازی سراج در خصوص طرح حمایت از حقوق کاربران
بیانیه مشترک سه صنف سینمایی/ طرح صیانت از فضای مجازی محدودکننده اصل آزادی و محکوم به شکست است
نظر وزیر ارتباطات درباره طرح صیانت از فضای مجازی (فیلم)
نظر شهروندان در مورد طرح صیانت از فضای مجازی
طرح صیانت از فضای مجازی به صورت شفاف و علنی باید بررسی شود
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 20:352021-08-01سياسي

بیانیه ی مرکز تحقیقات و آینده پژوهی سازمان فضای مجازی سراج در خصوص طرح صیانت از فضای مجازی


مرکز تحقیقات و آینده پژوهی سازمان فضای مجازی سراج بیانیه ای را در خصوص طرح صیانت از فضای مجازی منتشر کرد.

- " به نقل از روابط عمومی سازمان فضای مجازی سراج، مرکز تحقیقات و آینده پژوهی سازمان سراج بیانیه ای را در خصوص طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی منتشر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم فضای مجازی از مهم ترین و پیچیده ترین تحولات قرن حاضر به شمار می رود که مقدمه ورود به دوران جدیدی از تمدن بشری است و عرصه های مختلف زندگی انسان ها را تحت تأثیر قرار داده است و این در حالی است که هنوز بسیاری از قابلیت های فناورانه آن (مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و …) به فعلیت نرسیده اند.

این فضا با لایه های مختلف خود (اعم از زیرساخت، سرویس، محتوا، کاربر و نظامات) در حال تغییر در تمام ساحات زندگی فردی و اجتماعی بشر است.

فضای مجازی یک دنیای رو به رشد غیرقابل توقف، یک پدیده اول بلا آخر و یک فضای حقیقی زندگی است که اهمیت آن به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است.

پرسش اینجاست که انقلاب اسلامی به عنوان یک جریان پیش رونده و پیش برنده به سمت تمدن نوین اسلامی، نسبت خود را با فضای مجازی (به عنوان یکی از زیرساخت های آینده تمدن) چگونه باید تعریف کند؟ در پاسخ به این پرسش سه رویکرد در کشور وجود دارد: اول، جریان شیفته و مسحور در فضای مجازی، که تلاش دارند با القای خوش بینی کودکانه، فضای مجازی را یک فرصت تام و بی حد تعریف کرده و درهای کشور را به روی این پدیده بدون هیچ نظام و فرآیندی باز کنند و عملاً به هضم و حذف هویت یکتای ایرانی در مقابل جریان اطلاعات سرعت ببخشند.

در حالی که همه کشورهای دنیا روی فضای مجازی خود اعمال مدیریت می کنند این جریان افتخار می کنند که فضای مجازی را در ایران رها کرده اند.

در نتیجه مدیریت همین رویکرد، بعد از سال ها هنوز شبکه ملی اطلاعات در کشور پیاده نشده است و در بلندمدت نیز نتیجه ای جز به قهقرا کشاندن فرهنگی و تربیتی جامعه در کنار ضربات جدی اقتصادی و امنیتی به کشور نخواهد داشت.

دوم، جریان بدبین و هراسنده از فضای مجازی، که با عدم درک درست و بلندمدت از فضای مجازی و با رویکرد توطئه پندار افراطی، اصرار به اجتناب صد درصدی از هرگونه حضور با هر شکل و کیفیت در فضای مجازی دارند.

نتیجه این رویکرد نیز ساده انگاری در مقابل دشمن و پاک کردن صورت مسئله است که در بلندمدت منجر به از دست رفتن فرصت حضور جریان انقلاب در شکل دهی به قواعد جهان سایبری آینده خواهد شد.

این در حالی است که حرکت در مقابل دشمن در فضای مجازی باید با حزم و تدبیر باشد، باید مدبرانه عمل کرد نه سهل اندیشانه.

سوم، جریانی که نگاه تمدنی به فضای مجازی دارد.

در این نگاه که مورد پذیرش بسیاری از دلسوزان دوراندیش انقلاب و نظام نیز می باشد، فضای مجازی نه فقط یک فرصت و یا یک تهدید است بلکه پدیده ای است که ساختارهای اساسی جوامع را در سراسر جهان تغییر می دهد و در نتیجه آن دنیای جدیدی ایجاد می شود که عرصه های مختلف مانند اقتصاد، فرهنگ، سیاست و.

را درخواهد نوردید.

پس ما در آستانه عصر جدیدی پس از عصر صنعتی قرار داریم.

انقلاب اسلامی در این شرایط چه باید بکند؟ باید با تکیه بر معارف عظیم خود نقش فعال و هوشمندانه ای در شکل دهی و ایجاد این دنیای جدید و قواعد آن ایفا نماید و ورود مستقل، عالمانه، قدرتمندانه، همه جانبه و مؤثر در این فضا داشته باشد.

در روزهای اخیر موضوع طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی در فضای رسانه ای کشور به محل مناقشه و بعضاً تحلیل های غیر کارشناسی و غیر عالمانه قرار گرفته است و غالب موافقان و مخالفان طرح تحت تأثیر فضای رسانه ای ایجاد شده و به صورت منفعلانه از آن دفاع کرده یا به آن می تازند.

مرکز تحقیقات و آینده پژوهی سازمان فضای مجازی سراج به دور از هیاهوهای ایجاد شده (و بدون پرداختن به اشکالات وارده از بعد رسانه ای، اطلاع رسانی و اقناع افکار عمومی و اصولاً توجیه نخبگانی طرح مذکور پیش از طرح در صحن علنی و اطلاع رسانی عمومی و …)، پس از بررسی های اولیه، در خصوص جایگاه طرح در نظام حکمرانی فضای مجازی کشور نکاتی را به سمع و نظر همه مخاطبان از جمله نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می رساند: 1- بدون شک وجود یک قانون درخصوص فضای مجازی کشور امری بسیار ارزشمند و آینده ساز است و تجربه ای است که کشورهای دیگر نیز کم و بیش از آن بهره برده اند.

ضمن تشکر از مجلس شورای اسلامی به جهت توجه ایشان به موضوع فضای مجازی پیشنهاد می گردد این فرصت صرف تدوین یک قانون جامع و مادر، با رویکرد همه جانبه و حمایت گرانه برای ریل گذاری مسیر آینده فضای مجازی کشور باشد.

تصویب قانون بخشی و ناقص بارها در کشور تجربه شده است که منجر به آشفتگی در اجرا و نیاز به قوانین موردی مجدد خواهد بود.

لذا بایستی طرح حاضر به یک قانون مادر تبدیل شده و بیش و پیش از خدمات پایه کاربردی به خدمات فضای مجازی در کشور به عنوان قانون کلان بپردازد که دربردارنده ابعاد مختلف فضای مجازی باشد.

2- طرح حاضر عمدتاً ناظر به برخی مصوبات شورای عالی فضای مجازی (مانند شرح وظایف و اختیارات و اعضای کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی کشور، تفصیل اصول و الزامات حاکم بر شبکه ملی اطلاعات، تصمیم گیری در خصوص شوراهای عالی موازی با شورای عالی فضای مجازی، سند سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، سند نظام هویت معتبر در فضای مجازی کشور و…) است که از سال 91 تاکنون در شورا تصویب شده اند ولی به دلیل ضعف در ضمانت اجرا، از طریق این طرح در قالب قانون مصوب خواهد شد.

در واقع این طرح بیش از آنکه یک قانون جامع و مادر درخصوص فضای مجازی باشد صرفا منجر به ترتیب اثر قانونی مصوبات مذکور می گردد.

3- به منظور تدوین یک قانون جامع پیشنهاد می گردد موارد ذیل با رویکرد ایجابی مدنظر قرار گیرد: - تعریف مرز در فضای مجازی و تعیین تکلیف گیت وی کشور - تأمین ضمانت اجرای مصوبات شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی با لحاظ تشویق و تنبیه لازم برای نهادهای مجری - تعریف سازوکارهای تسهیل گر، پیش برنده، شتاب دهنده و حمایت گرانه از آحاد مردم به منظور کاربری فعال در فضای مجازی و به گونه ای که همگان بتوانند به فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی و … خود در فضای مجازی تحت لوای قوانین کشور بپردازند.

- ایجاد زیربنای استقلال کشور در حوزه فضای مجازی (مانند تجربه استقلال کشور در ملی شدن صنعت نفت) که بتواند امکان حکمرانی در این فضا را فراهم آورد.

- توجه به تمام لایه های فضای مجازی (اعم از زیرساخت، خدمات، محتوا، کاربر و نظامات) در تدوین طرح که مانع از بخشی نگری می شود.

- توجه به همه شئون حکمرانی فضای مجازی (اعم از سیاست گذاری، تنظیم گری، اجرا و نظارت) و تعیین حدود و ثغور و بازیگران اصلی هر یک از این شئون - توجه به بعد بین المللی که می تواند به حمایت از خدمات بین المللی ایرانی در فضای فراتر از ایران پرداخته و خود را به مرزهای جغرافیایی ایران محدود نکند.

- توسعه فناوری های زیرساختی و بومی و صنایع زیربنای فضای مجازی کشور - ریل گذاری پیشرفت کشور مبتنی بر خدمات پایه کاربردی - و در نهایت تبدیل این طرح به یک طرح شتاب دهنده و توسعه دهنده که منجر به فرصت های جدید اقتصادی و فرهنگی برای آحاد کاربران گردد 4- در تدوین یک قانون برای پدیده ای مانند فضای مجازی (که همچنان در حال عینیت یافتن و رشد است و مظاهر فناورانه و اجتماعی آن روز به روز نو شونده هستند) بایستی رویکرد آینده نگر لحاظ شود تا پایداری و پابرجایی قانون را برای دوره زمانی حداقل بیست ساله تضمین نماید.

بعنوان مثال ساختار خدمات پایه کاربردی در آینده نه چندان دور بطورکلی تغییر خواهد کرد (ادغام خدمات پایه کاربردی در اکوسیستم های متمرکز غیر رقابتی یا نیمه رقابتی) و این قانون در صورت لحاظ نکردن تحولات آینده بلا موضوع خواهد شد.

5- با توجه به بین رشته ای و چند وجهی بودن موضوع فضای مجازی، پیشنهاد می گردد کمیسیون ویژه مجلس به صورت بین رشته ای و با حضور کارشناسان مختلف شامل فرهنگی، فناوری، اقتصادی، امنیتی، سیاسی و… تشکیل شود تا بتواند غنای طرح نهایی را به حداکثر برساند.

6- تدوین و تصویب طرحی که چنین آثار گسترده ای در فضای اجتماعی کشور دارد می بایست به همراه پیوست رسانه ای و شفاف سازی کامل به منظور اقناع افکاری عمومی باشد تا بتواند آورده های اجرایی شدن آن را در ایجاد فضای کسب و کار امن و پایا برای آحاد جامعه نمایان سازد و از این رهگذر عموم مردم مطالبه گر و حامی تصویب چنین قانونی بوده و در اجرا با آن همراهی خواهند کرد.

امید است با قانون گذاری دقیق، جامع، آینده نگر و مبتنی بر الگوی حرکت انقلاب اسلامی بتوان گامی در راستای دستیابی به تمدن نوین اسلامی برداشت
کلید واژه ها: فضای مجازی - مجازی - مرکز تحقیقات - آینده پژوهی - بیانیه - سازمان - تحقیقات - سراج - آینده - اینترنت اشیا - روابط عمومی - منتشر - مختلف - صیانت - تمدن بشری - فناورانه - مهم ترین - انسان ها - کاربردی - کاربران - اینترنت - قابلیت - روابط - عمومی - تغییر - زندگی - حمایت - دوران - انسان - خدمات

آخرین اخبار سرویس:
تعداد بستری ها به 558 نفر رسید/کرونا 7 خانواده دیگر را هم داغدار کرد/آغاز ثبت نام دانش آموزان برای واکسیناسیون کرونا

صفر تا 100 مراحل دریافت گذرنامه

پامنبری که پس از تدفین استادش جان داد!

کلیپ منتشر شده در فضای مجازی از تجمع در مرز شلمچه آرشیوی است/ مرزهای زمینی کشور بسته است

️جنبه های حقوق بشری دفاع مقدس به دنیا معرفی شود/ برای تبیین گفتمان انقلاب اسلامی باید فراتر از دسته بندیهای سیاسی عمل کنیم

متن نهایی طرح شفافیت آرای نمایندگان

استفتاء از رهبر معظم انقلاب درباره شرکت در پیاده روی اربعین

وزارت کشور: کلیپ منتشرشده از تجمع در شلمچه آرشیوی است

️جنبه های حقوق بشری دفاع مقدس به دنیا معرفی شود/ برای تبیین گفتمان انقلاب اسلامی باید فراتر از دسته بندیهای سیاسی اقدام کرد

دفاع مقدس؛ فریاد ایستادگی ملت ایران

واکنش ها به اظهارات رییسی در مجمع عمومی سازمان ملل

بساط شرط بندی و سوء استفاده های مالی برچیده می شود| نقره داغ مجرمان با محدود کردن تراکنش های بانکی

فرمانده کل ارتش: نیروهای مسلح هر تهدیدی علیه آرمان های انقلاب را پاسخ می دهد

بازتاب سخنرانی رییس جمهور در رسانه های عرب زبان

محمد گلریز: نهضت عاشورا یعنی عزت / شهید سلیمانی علی وآر به خدا خدمت کرد

دبیرخانه جشنواره تولید محتوای الکترونیکی رشد دائمی می شود

خبر مهم وزیر رفاه درباره هزینه های درمان نازایی

وزیر بهداشت برزیل در نیویورک کرونا مثبت شد

مدیر رسانه عقیق: رسانه باید چراغ هیئت را روشن کند

در دیوان محاسبات به جای مچ گیری، پیشگیری می کنیم

رژه دریایی بسیجیان در آب های خلیج فارس

باغ موزه دفاع مقدس-کرمان

علی قمصری آهنگی عربی را در کنار خلیج فارس نواخت

بازدید دادستان کل کشور از مجتمع شماره 10 شورای حل اختلاف تهران

جوانان غیور توانمند و آموزش دیده ایران اسلامی بسترساز امنیت و آرامش کشور هستند

اقتدار نظامی در دل دشمن وحشت ایجاد می کند

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس

طالبان نماینده خود در سازمان ملل را معرفی کرد

جشنواره عکس برج میلاد تا 2 آبان تمدید شد

مجلس نمایندگان آمریکا مانع تعطیلی دولت شد

وزیر ارتباطات: ماموریت اصلی وزارت ارتباطات، تکمیل شبکه ملی اطلاعات است

طالبان با معرفی سفیر در سازمان ملل خواستار سخنرانی در مجمع عمومی شدند

نایینی: تاریخ شفاهی 130 نفر از فرماندهان ارشد سپاه به سرانجام رسید

خبر مهم وزیر کار درباره یارانه معیشتی

اگر به جای سینوفارم، واکسن برکت تامین شود، مردم بیشتر استقبال می کنند

«پروژه مهر» در مدرسه صدرای اردبیل برگزار می شود

انتقاد ها به عضو مجمع تشخیص درباره واردات خودرو/ شبستری عقب نشینی کرد!

واکنش وزارت کشور به کلیپ منتشر شده از تجمع در شلمچه

وزارت کشور: کلیپ تجمع در شلمچه آرشیوی است

دفاع مقدس؛ حماسه ای جاودان و فراموش نشدنی

معدوم شدن صد ها دز واکسن فایزر در مهاباد صحت دارد؟

امیرعبداللهیان: اولویت دولت سیزدهم تقویت و توسعه روابط با همسایگان است

پرواز های ویژه اربعین فرودگاه مشهد روزانه چه تعداد است؟

تذکر به وزیر کشور برای جلوگیری از سرگردانی زائران اربعین

گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس در شهرستانهای خراسان رضوی

عکس/ بهاره رهنما و حاجی با چتر در دل تابستان!!

نیروهای مسلح هر تهدیدی علیه آرمان های انقلاب را با تمام توان پاسخ می دهد

به یاد دو شهید بی نشان: فاضل و  قاسم

باید اتاق فکری متشکل از اصلاح طلبان اصلی کشور تشکیل شود/ جریان اصلاحات نمی خواهد کشور از هم بپاشد/ همه عقلای بی غرض این ممکلت، اصلاح طلب هستند

تشکیل مرکز جهاد آب در ستاد وزارت نیرو

تک آهنگ «نواحی اشک» باصدای محمدکاظم نبوی+صوت

آب رسانی با 5 هزار تانکر در روستاهای خوزستان/ مرزهای جنوب غرب کشور در حفاظت سپاه بوشهر

15 هزار شناور مردمی در قالب بسیج مردمی ساماندهی شدند

بانک های دولتی در ایران و همه کشورها فاقد ریسک سپرده گذاری هستند

هیچ موردی از حضور مردم در مرزهای غربی کشور وجود ندارد

2 مرکز درمانی در کربلا و نجف به زائران ایرانی خدمات می دهد

100 هزار پرس غذا در روز اربعین در بین نیازمندان همدان توزیع می شود

استقبال رسانه های اصولگرا از تغییر در صدا و سیما

با تغییر رویکرد می توان مشکلات را کاهش و تحریم ها را بی اثر کرد

خورشید امشب به اعتدال پاییزی می رسد

یک انتصاب تازه در سازمان صداوسیما

برگزاری دوره های تربیت متخصص تقریب مذاهب اسلامی ویژه طلاب هندی

ایران جزیره ثبات و آرامش در منطقه ای نا آرام است

ادعاهای خلاف واقع بایدن در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد

کلیپ منتشر شده در فضای مجازی از تجمع در مرز شلمچه آرشیوی است / مرزهای زمینی کشور بسته است

برنامه های هفته دفاع مقدس در استان کردستان تشریح شد

مردم گران فروشی ایرلاین ها برای بلیت اربعین را گزارش کنند

آغاز فصل صید میگو در هرمزگان از دهم مهرماه جاری

سازمان ملل در پی سلب رای اعتماد از دولت لیبی: کابینه الدبیبه تا برگزاری انتخابات مشروعیت دارد

از دیپلماسی اقتصادی تا رایزنی سیاسی

شاخص های انتخاب استانداران

شرکت های خودروساز جدول زمان بندی ترخیص خودرو های ناقص ارائه کنند/ بازدید میدانی از پارکینگ ها

برگزاری رژه موتورسواران نیروهای مسلح در البرز

ویدیو/تخلیه شدن مجمع عمومی سازمان ملل هم زمان با سخنرانی رییسی

بررسی چند مورد عجیب در نظرسنجی های صداوسیما

اظهارات رییسی در سازمان ملل فشرده مطالبات به حق ملت ایران بود

دفاع مقدس گنجینه تمام نشدنی از ایثار است

ارائه گزارش تفریغ بودجه99 پیش از موعد قانونی

کلیپ تجمع در مرز شلمچه آرشیوی است

فصل تغییرات در مجمع از راه رسید؟

لزوم استفاده از 4 روش موجود در ارجاع پرونده ها به شوراهای حل اختلاف

سردار حاجی زاده: رژیم صهیونیستی شکننده است/ عهد بسته ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

کیهان: آفتابه لگن حزبی، 31 دست موفقیت اصلاح طلبان، هیچی!

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت همراه تل گستر آسیا در تهران

استخدام منشی خانم تمام وقت

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس

گزارش تصویری/ آغاز به کار مرکز واکسیناسیون شهید سردار سپهبد سلیمانی شهریار

بازدید رییسی از نمایشگاه ملی «در لباس سربازی»

استاندار کرمان: دشمن از کم کاری ها در معرفی الگوهای دفاع مقدس سوءاستفاده کرده است

استقبال روزنامه اصولگرا از تغییر رییس سازمان صداوسیما

ارائه گزارش تفریغ بودجه99 پیش از موعد قانونی

رتبه بندی معلمان گرفتار در مرحله تأمین بودجه

بیانیه سپاه حضرت صاحب الزمان اصفهان به مناسبت هفته دفاع مقدس

مرثیه خوانی بنی فاطمه و پویانفر به مناسبت اربعین حسینی

برپایی نمایشگاه دستاورد های دفاع مقدس در دادگستری کل استان

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از تحریف تاریخ رسمی دفاع مقدس: نام آیت الله هاشمی را پاک می کنند

افراد دلسوز به نظام، مطالبه گری را جزو اولویت خود قرار می دهند

آیا دوربین مداربسته صدا هم میتواند ضبط کند؟

آیین تکریم و معارفه فرماندهان قدیم و جدید نیروی هوایی ارتش برگزار شد

پیام وزیر امور خارجه به همتای لبنانی خود

بیانیه ی مرکز تحقیقات و آینده پژوهی سازمان فضای مجازی سراج در خصوص طرح صیانت از فضای مجازی

بیانیه ی مرکز تحقیقات و آینده پژوهی سازمان فضای مجازی سراج در خصوص طرح صیانت از فضای مجازی