مطالب مرتبط:
رییس اتحادیه املاک: تفکیک وزارت راه و شهرسازی به نفع مردم است
تفکیک وزارت راه و شهرسازی به نفع مردم است
تعیین حدود اختیارات و وظایف، اولویت اصلی در تفکیک وزارت راه و شهرسازی
افتتاح فاز نخست باغ راه حضرت زهرا (س) | حناچی: اجرای طرح باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س) نتیجه تغییر نگرش به شهر است               
بورس، مافیای بازار مصالح ساختمانی است/ وزارت راه و شهرسازی تفکیک می شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 10:302021-08-01اقتصادي

وزارت راه و شهرسازی به تغییر نگرش نیاز دارد/بی خبری اکثریت مردم از فعالیت سامانه ملی املاک و اسکان


کارشناسان در میزگرد بررسی عملکرد وزارت راه و شهرسازی در سامانه ملی املاک و اسکان مطرح کردند: پوشش رسانه ای خوداظهاری مردم در سامانه ملی املاک و اسکان به هیچ عنوان در شأن یک طرح ملی و بزرگ نیست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار مسکن در سال های اخیر با مسئله دشواری به نام تقاضای سرمایه ای مواجه شده است.

بر اساس آخرین اطلاعات موجود از سوی مرکز آمار ایران، میزان تقاضای مصرفی در بازار مسکن تنها 30 درصد محاسبه شده و 70 درصد تقاضا در این بازار مرتبط با انگیزه های حفظ سرمایه است.

به عبارت دیگر از هر 10 معامله انجام شده در بازار مسکن کشور، 7 معامله به انگیزه سود از خرید خانه انجام می شود.

همین امر زمینه افزایش قیمت نامتعارف در این بازار را مهیا کرده و در میان مدت تقاضای مصرفی موثر را به تقاضای غیر موثر در بازار تبدیل می کند.

در حقیقت زمانی که یک تقاضای مصرفی با 100 میلیون تومان توان خرید یک واحد مسکونی را دارد، با جولان تقاضای سرمایه ای قیمت این مسکن در فرآیند دلالی به 500 میلیون تومان افزایش پیدا کرده و تقاضای مصرفی دیگر توانی برای خرید واحد مسکونی ندارد.

با توجه به این که برخی از مردم برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش پول خود به بازار سرمایه اعتماد ندارند و یا بازدهی مورد نظرشان کسب نمی شود، لذا ناچار به بازار خرید ملک و مسکن روی می آورند تا هم ارزش پول شان حفظ شود و هم عایدی برایشان کسب شود، لذا تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن شکل می گیرد.

از طرفی به خاطر کمیابی زمین و فشار تقاضای سرمایه ای، قیمت زمین و مسکن بیش از اندازه افزایش می یابد، این امر در افزایش قیمت تمام شده آپارتمان و مسکن تاثیر دارد و متقاضیان واقعی مسکن که برای زندگی نیاز به سرپناه و مسکن دارند، نمی توانند وارد بازار خرید مسکن شوند، لذا مسکن از کالای مصرفی خارج و به شکل کالای سرمایه ای تبدیل می شود.

این مسئله در بازه های زمانی گذشته مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و مجموعه قوانینی به منظور جلوگیری از ورود تقاضای سرمایه ای وضع کرده اند.

در همین راستا یکی از اساسی ترین سیاست های مورد استفاده برای جلوگیری از جولان تقاضای سرمایه ای، استفاده از مالیات های تنظیمی نظیر مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه است.

نکته قابل توجه در زمینه استفاده از سیاست مالیات های تنظیمی مهیا کردن زیرساخت لازم برای جمع آوری آمار و اطلاعات مورد نیاز اخذ مالیات تنظیمی است.

بر این مبنا یکی از مهم ترین زیر ساخت های موجود برای تحقق حذف تقاضای سرمایه ای از بازار مسکن، سامانه ملی املاک و اسکان" گفتگویی را ترتیب دهیم.

لازم به تاکید است، مهمان وزارت راه و شهرسازی در این میزگرد، در فاصله کوتاهی به آغاز جلسه از حضور امتناع کرد و دلیل این تصمیم خود را برگزاری جلسه غیرمنتظره در بازه زمانی میزگرد عنوان کرد.

در این میزگرد، مسائلی نظیر، سامانه ملی املاک و اسکان، مسئله خوداظهاری، پوشش رسانه ای و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی و مزایای ایجاد شبکه اطلاعات در بازار مسکن بحث شد.

مشروح این گفتگو به شرح ذیل است: *بررسی سابقه سامانه ملی املاک و اسکان فارس: آسیب های خلا وجود سامانه ملی املاک و اسکان حداقل در طول سال های اخیر بسیار گسترده بوده است، ممکن است پیرامون سابقه تلاش های برای تشکیل این سامانه خصوصا در بازه زمانی 6 سال گذشته مختصر توضیحی ارائه دهید؟ عبداللهی: به منظور حل این معضل و ایجاد بانک اطلاعاتی از املاک، در تیرماه سال 1394 قانون راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

مطابق تبصره 7 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم، وزارت راه و شهرسازی فرصتی 6 ماهه برای ایجاد این سامانه داشت، اما همواره با وعده های متعدد، هر ساله راه اندازی سامانه مذکور به تأخیر می افتاد.

سرانجام پس از گذشت بیش از چهار سال از تصویب قانون مذکور، نرم افزار جمع آوری و ذخیره اطلاعات دستگاه ها در بهمن ماه 1398 توسط وزارت راه و شهرسازی در قالب مراسمی رونمایی شد؛ اما مشکلی که این نرم افزار داشت، عدم ورود اطلاعات دستگاه های دولتی و اطلاعات سکونتی بروز مردم برای تجمیع آمار ها بود.

فارس: مجلس یازدهم با در نظر گرفتن تمام نقاط ضعف در دو حوزه سیاست گذاری و اجرایی اقدام به تکمیل و تصحیح این نقاط در قانون مالیات بر خانه های خالی کرد، این تلاش ها در نهایت منجر به چه نتیجه ای شد؟ عبداللهی: به منظور مقابله با احتکار کالای اساسی مسکن که یکی از اساسی ترین دلایل نابه سامانی بازار این کالای اساسی تلقی می شود، مجلس یازدهم در سال 1399 اصلاح ماده 54 مکرر را در دستور کار خود قرار داد و در این قانون نیز به دلیل رابطه تنگاتنگ آن با سامانه املاک" تبصره جدید 8 به ماده 169 قانون مالیات های مستقیم اضافه شد تا شناسایی و تجمیع اطلاعات با دقت، جامعیت و ضمانت بیشتری صورت پذیرد.

طبق قانون باید اطلاعات هویتی، مالکیتی و سکونتی اشخاص در سامانه ملی املاک و اسکان تجمیع شود.

این اقدام در صورت بهره برداری کامل از سامانه املاک، مزایای زیادی برای کشور به همراه خواهد داشت.

فارس: در حقیقت مهمترین اثر تکمیل اطلاعات سامانه ملی املاک و اسکان مقابله با سوداگری و احتکار مسکن تلقی می شود؟ عبداللهی: در واقع مسئولان برای انجام اهداف قانونی خود و سیاستگذاری درست به داشتن اطلاعات جامع از موجودیت بازار مسکن نیاز دارند.

یکی از مهمترین کارکردهای خواهد بود.

شاکری: بر اساس مصوبه مجلس، مردم با خوداظهاری اطلاعات مورد نیاز را در این سامانه ثبت خواهند کرد.

البته قبلا قرار بود اطلاعات به سازمان مالیاتی داده شود که دستگاه ها همکاری نکردند و متاسفانه هیات وزیران هم نتوانست این مشکل را رفع کند و با وزرای مربوطه برخورد قاطع داشته باشد.

الزام به ثبت اطلاعات سکونتی مسکن باید به گونه ای باشد که دستگاه ها خود را جای مردم بگذارند و تمام  ابهامات و "باگ" های احتمالی در سامانه رصد و شناسایی شود.

مردم باید بدانند هر گونه تغییر وضعیت در مسکن خود را چطور باید اصلاح کنند، بسیاری حتی نمی دانند چطور باید اطلاعات را وارد کرد.

بر همین اساس باید زیرساخت های سامانه به گونه ای باشد که هر گونه مشکلی را پیش بینی کند.

* پوشش رسانه ای خوداظهاری مردم در سامانه ملی املاک و اسکان در شأن یک طرح ملی و بزرگ نیست فارس: آقای عبداللهی راجع به مسئله رسانه ای سامانه ی املاک و اسکان همچنان شاهد این مسئله هستیم که خیل عظیمی از مردم حتی با این سامانه آشنایی ابتدایی ندارند.

نه این که بخواهند ثبت نام کنند.

شما پوشش رسانه ای سامانه املاک توسط وزارت راه و شهرسازی را چگونه می بینید و فکر می کنید که کافی بوده است یا نبوده است و اصلاً نیاز هست که چنین پوشش وسیعی داشته باشیم؟ عبداللهی: پوشش رسانه ای خوداظهاری مردم در سامانه ملی املاک و اسکان" به هیچ عنوان در شأن یک طرح ملی و بزرگ نیست.

شما فرض کنید، یک سامانه ای را دارید که اطلاعات مالکیت و اطلاعات خانوار و به نحوی کلیه اطلاعات یک فرد که در زندگی خود می تواند داشته باشد، در این سامانه می آید اما نسبت به آن هیچ پوشش رسانه ای گسترده ای توسط وزارت راه و شهرسازی دیده نمی شود.

البته استفاده از عبارت هیچ پوششی منصفانه نیست و ممکن است که خبرهایی رفته باشد، ولی این خبررسانی به هیچ عنوان تناسبی با ابعاد مسئله ندارد.

واقعا اهمیت دارد که در قالب های رسانه ای مختلف، وزارت راه و شهرسازی نسبت به آموزش مردم در ابعاد وسیع اقدام کند.

فارس: آقای شاکری شما نظرتان نسبت به عملکرد رسانه ای وزارت راه و شهرسازی به چه نحو است؟ شاکری: پوشش رسانه ای این مسئله یعنی خوداظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان خیلی مهم است.

اصلاً ما هیچ پوشش رسانه ای در این زمینه شاهد نیستیم و اگر رسانه های انقلابی نیز از این طرح حمایت نمی کردند، شاید آمار اطلاع رسانی مردم به شدت افت می کرد.

ما یک طرح عظیم و بزرگی به نام خود اظهاری مردم در سامانه ملی املاک و اسکان" داریم.

در این حوزه زندگی مردم و خانوارهای کشور می خواهد دگرگون شود.

مسکن کالای مورد نیاز همه مردم است و فرد به فرد و جامعه رفته و برای مسکن خود برنامه ریزی کرده است.

به عبارت دیگر اشخاص در کشور هر چه داشته یا نداشته اند، برای تامین این نیاز خود سرمایه گذاری کردند، حال این سیاست با این جامعیت را نمی توان با این نحوه اطلاع رسانی به سر منزل مقصود رساند.

فارس: مسئله پوشش رسانه ای  و اطلاع رسانی سامانه ملی املاک و اسکان مسئله اطلاع رسانی به 80 میلیون نفر در کشور است و همه ی مردم مطابق قانون باید بیایند و در این سامانه ثبت نام کنند، در این شرایط شما به عنوان نماینده ی مردم در مجلس شورای اسلامی از پوشش رسانه ای و اطلاع رسانی فرآیند خوداظهاری در سامانه ی ملی املاک و اسکان که توسط وزارت راه و شهرسازی انجام شد، راضی هستید؟ شاکری: از زمانی که من به عنوان نماینده مردم به سامانه برای ثبت نام مراجعه کردم، با مشکلات گسترده مواجه شدم.

ما بالاخره با یک سوادی که در دانشگاه کسب کردیم، اما در مواجه با این سامانه دچار مشکل شدیم که چگونه باید به طور دقیق اطلاعات خود را وارد کنیم.

همانطور که استحضار دارید، دقت خوداظهاری مردم در این سامانه خیلی اهمیت دارد و اگر اطلاعات غلط وارد شود، چه بسا مردم ضرر بسیاری کنند.

حال شما می بینید با این سطح از نیاز به دقت  عمده مردم نمی دانند، اگر سامانه هنگ کرد (مختل شد) چه کار کنیم.

علاوه بر این مسئله بسیاری از مردم نمی دانند بعد از فرآیند خود اظهاری چه اتفاقی می خواهد رقم بخورد و هیچ کسی هم نیست که جواب بدهد و این نیست که ما فقط سامانه طراحی کنیم و بگوییم کار تمام شد.

اصل دقت در انجام این کار توسط مجری که وزارت راه و شهرسازی است، از مسئله تقنینی آن کار هم بعضی وقت ها مهم تر است.

یعنی ما یک کار خوب را بد انجام بدهیم مردم شیرینی آن کار را هیچ وقت موقع حس نمی کنند.

*اکثریت مردم از فعالیت سامانه ملی املاک و اسکان بی خبر هستند فارس: بر اساس آمار غیر رسمی تا کنون 3 میلیون خانوار اطلاعات خود را در سامانه ملی املاک و اسکان به ثبت رساندند.

در این شرایط، ذی نفعانی که ساماندهی بازار مسکن ضرر می کنند و اساسا از ابتدا مخالف شکل گیری این سامانه بودند، آمار کم ثبت نام کنندگان را به عنوان شکست فرآیند خوداظهاری تلقی می کنند.

این افراد می گویند که مردم از این سامانه استقبال نکردند و سامانه به درد نمی خورد و طریق اولی مالیات بر خانه های خالی به درد نمی خورد، به نظر شما دلیل استقبال نکردن قابل توجه توسط مردم در این مسئله چیست؟ و اساسا الان استقبال نکردن مردم به علت ماهیت این طرح بوده است؟ عبداللهی: 3 میلیون خانوار تاکنون در سامانه خوداظهاری کردند که جا دارد با این اطلاع رسانی محدود از آن ها به خاطر عمل به قانون تقدیر کرد.

چیزی که وجود دارد و خیلی مهم است این که حرف شما به نظر من خیلی درست است.

این که کسانی که ذینفع کار هستند می آیند و می گویند که این سامانه به درد نمی خورد و به همین خاطر مردم ثبت نام نکردند، خب جای تعجب بسیار دارد، در صورتی که خود من از اقوام خود می پرسم تا مطلع شوم چرا شما ثبت نام نکردید و اکثریت آن ها می گوید که مگر چنین چیزی هست.

اطلاع ندارند.

شاکری: ما در حوزه انتخابیه تهران ری و شمیرانات از هزاران نفر پرسیدیم و اکثریت افراد از وجود سامانه بی خبر بودند.

عبداللهی: آقای دکتر نکته مهم در اطلاع رسانی ضعیف وزارت راه و شهرسازی بیان بعد مزایای به عنوان رسانه ملی نگفتیم و گفتند که شما فقط باید مالیات بدهید.

سامانه مزایا دارد و شما می توانید برای کشور بر اساس اطلاعات این سامانه برنامه ریزی کنید.

ما در دوره ی قبلی همین کمیسیون عمران رفته بودیم، برای جلسه و آقای آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی هم در جلسه حاضر بود.

دوستان دیگری نیز از  کمیسیون عمران حاضر بودند و بحث سر این بود که چه تعداد خانه در کشور است.

یعنی آقای آخوندی می گفت که 25 میلیون مسکن در کشور داریم و بقیه می گفتند که 22.

8 میلیون مسکن در ایران است.

یک نفر از آن پشت گفت که 27 میلیون واحد مسکونی در ایران وجود دارد.

ای مسئله یعنی هیچ کسی در آن سطح این را نمی دانست و ما در زمینه واقعا با مشکل مواجه هستیم و دقیقاً اجماعی نداریم که نیاز کشور برای ساخت مسکن چه قدر است و ما مشخص نکردیم که سالانه باید چه تعداد مسکن بسازیم.

شاکری: آقای عبداللهی نکته دقیقی را اشاره کردند، خود شما در جریان هستید، در آن نشستی که ما در سطح عالی کارشناسی کشور با حضور مسئولان در مجلس برگزار کردیم، که یک عده می گفتند، سالانه باید 400 هزار مسکن در کشور ساخته شود و یک عده می گفتند، باید 800 هزار مسکن بسازیم.

یک چیز خیلی عجیب تر اینکه می گفتند که هر چه ما باید بسازیم نصف است.

*مسئولان بر سر آمار ابتدایی در بازار مسکن اختلاف دارند فارس: این جلسه که آقای دکتر می گویند در سطح خیابان نبوده است و جلسه کارشناسی بالاترین سطح بود.

نماینده ی وزارتخانه ها و نماینده های مجلس در جلسه بود و نماینده ی مرکز پژوهش ها نیز حضور داشت، همین مسئله باعث شده تا سیاست گذاری مهمترین نیاز مردم سلیقه ای شود.

شاکری: یک سازمانی می خواهد برود و عدد نیاز به مسکن را به صورت به روز بدست بیاورد.

خب اطلاعات خود را از کجا می گیرد.

اطلاعات خود را از همین منابع غلط می گیرد.

خود آن ها نه پول دارد و نه وقت دارد و نه می تواند برود 2 سال وقت بگذارد و اطلاعات در این زمینه را بدست بیاورند.

الان ما وزیر فعلی راه و شهرسازی مان برای طرح اقدام ملی می گفت، نیاز به مسکن 400 هزار واحد است، خب با این شرایط سامان دهی بازار مسکن غیر ممکن است.

فارس: یکی از این مزایای کارشناسی سامانه که شما اشاره کردید، بحث سرشماری بر خط بود که اگر ممکن است این مسئله را باز کنید؟ عبداللهی: یک بحث دیگری هم که هست دقیقاً سرشماری ما هر 5 سال یک بار دارد انجام می شود و آخرین سرشماری ما هم سال 95 بوده است و اطلاعاتی هم که داریم می گوییم که خانه های خالی 2.

5 میلیون واحد مسکونی است برای سال 95 است.

شاید الان حدود 4 میلیون مسکن خالی از سکنه داشته باشیم و شاید حدود 1 میلیون مسکن خالی داشته باشیم.

هیچ دستگاهی این اطلاعات بروز را ندارد.

سرشماری نفوس و مسکن" را به صورت برخط به ما می دهد، به خاطر همین که مالکیت را از خانوار و ساکن واحد مسکونی می گیریم و بعد خانوار نیز جزء اطلاعات خوداظهاری است.

از سوری دیگر اطلاعاتی از این قبیل که مالک چه کسی است و مستأجر چه کسی است، مشابه اطلاعاتی است که در سرشماری نفوس و مسکن به صورت حضوری و 5 سال یکبار از مردم گرفته می شود.

در حال حاضر بخش قابل توجهی از ساکنان واحدهای مسکونی ما مستأجرها هستند.

همین الان وزارت راه و شهرسازی به دلیل اینکه آمار دقیق ندارد نمی تواند برآورد دقیقی برای ساخت مسکن داشته باشد و از طرفی چون در کاهش آمار ذی نفع است، لذا حداقلی ترین آمار را برای ساخت مسکن در نظر می گیرد.

وزارت راه و شهرسازی باید این مسئله را شفاف کند و بگوید که من الان در طرح اقدام ملی مسکن چه تعداد متقاضی واقعی دارم و چه کسانی متقاضی غیر واقعی هستند.

بعضی ها که خانه داشتند دوباره خانه گرفتند.

این باعث می شود که مستأجر دقیقاً مشخص شود که چه کسی است و در واگذاری آن طرح های دولتی راحت بشود که این ها را مشخص کرد.

ما می توانیم اطلاعات دستگاه های اجرایی را به این سامانه ی املاک وصل کنیم.

این یک اصل است و یک اصل دیگر که خیلی مهم است که خرید و فروش هایی که در بازار دارد انجام می شود، نیز در این سامانه به ثبت می رسد.

ممکن است که به دلیل این که سند عادی وجود دارد کلاهبرداری در بازار مسکن به وجود بیاید اما سامانه ی املاک که می آید، چون مالکیت مشخص است و فروش ملک مشخص است و ساکن مشخص است، این باعث می شود که کلاهبرداری آن جا اتفاق نیفتد یا خانه ای که فروخته می شود کدپستی آن بلوکه شود و دیگر نتواند به کسی دیگری بفروشد.

فارس: همواره در مدت گذشته و به خصوص در شرایط کرونایی، کمک های هدفمند معیشتی در دستور کار دولت قرار داشته و یکی از اساسی ترین مسائل در این کمک ها مسئله اصابت حمایت به اقشار هدف جامعه است.

به نظر شما سامانه ملی املاک و اسکان می تواند در تعیین اهداف دقیق سیاست های حمایتی نیز موثر واقع شود؟ عبداللهی: دقیقا همین طور است، علاوه بر موارد ذکر شده سامانه ملی املاک و اسکان کشور می تواند در کنار سایر بانک های اطلاعاتی برای شناسایی اقشار آسیب پذیر، به ویژه در حوزه مسکن کارایی داشته باشد، چراکه اطلاعات کامل محل سکونت، ویژگی های آن و نوع مالکیت را مشخص می کند.

بنابراین این سامانه قادر خواهد بود در کنار کمک به دستگاه های حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی برای شناسایی جامعه هدف، بخشی از بوروکراسی فعلی در سیاست گذاری های حوزه تأمین مسکن را نیز برطرف کند.

*سامانه املاک، آمار کلاهبرداری حوزه مسکن را به حداقل می رساند فارس: یعنی کلاهبرداری در حوزه ی مسکن که تا بخش زیادی با سند عادی بود در حضور سامانه ی املاک مرتفع می شود؟ عبداللهی: بله مرتفع می شود و این چیزی است که هنوز استفاده نکردیم و در بیام مزایای سامانه توسط وزارت راه و شهرسازی هم گفته نمی شود.

شاکری: الان من یک نکته ی خیلی دقیق را بگویم.

در حال حاضر شهرداری سامانه ی معماری شهرسازی را دارد و می روید شماره ی پلاک مورد نظر را می زنید و پرونده و یک سری اطلاعات از موقعیت مسکن مورد نظر بدست می آوردید.

برای مثال آیا این پلاک فضای سبز است و چند متراژ است و شامل کدام کاربری می شود و یک اطلاعاتی به شما می دهد.

حال این سامانه ی املاک زمانی که من می خواهم بروم خانه بخرم مزایای بیش تر برای ایجاد می کند.

باید برای هر سطح دسترسی متفاوتی تعریف شود و هر کسی بخواهد خانه بخرد و به سامانه مراجعه کند.

این دکمه را بزند و پلاک آن را بزند و بعد به او بگوید، آیا این ملک فروش رفته یا نرفته است.

عبداللهی: دقیقا آقای دکتر، می تواند متوجه شود، مالیات ملک پرداخت شده است یا نشده است، یا بدهی دارد یا ندارد.

شاکری: این مسئله بیانگر آن است که این سامانه چه قدر به سلامت زندگی و تصمیم گیری درست مردم کمک می کند.

الان ما می خواهیم برویم کار کنیم باید دست به دامان یکی دیگر شویم.

عبداللهی: بله باید دست به دامان مشاور املاکی شویم که اصلاً ذینفع است و اطلاعات غلط می دهد.

شاکری: بله و ما در این جامعه داریم زندگی می کنیم و آدم های تحصیلکرده هم هیچ اطلاعاتی ندارد و دیگر چه برسد به مردم  که قرار است که تصمیم گیری های آن ها با خطر سنگینی روبه رو شود، در حال حاضر تعداد بسیار زیادی پرونده در دادگاه های کشور بر سر همین مسئله کلاهبرداری مسکن ایجاد شده است که می توانست ایجاد نشود.

فارس: بر اساس آخرین آمار حدود 12 هزار پرونده سر سند عادی ملک و مسکن در قوه قضاییه" موجود است.

*وزارت راه و شهرسازی به تغییر نگرش فوری نیازمند است شاکری: به نظر من خیلی ساده و دست پایین داریم با آن موضوع برخورد می کنیم این مسئله از نظر مجلس شورای اسلامی به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

فارس: این نکته دقیق است که ثبت نام نکردن مردم ناشی از ضعف قوانین و عدم مؤثر بودن آن قانون نیست و بلکه عدم پوشش رسانه ای  و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی به اضافه نحوه ی مواجه با اجرای یک قانون عامل اصلی استقبال کم مردم از خوداظهاری در سامانه است؟ عبداللهی: دقیقا ضعف وزارت راه و شهرسازی عامل است و ماهیت قانون اتفاقا به نفع مردم است و اگر مردم از مزایا آگاه شوند حتما ثبت نام می کنند.

شاکری: مگر می شود در مجلس، قانونی بر علیه مردم تصویب شود.

مگر چنین چیزی امکان پذیر هست اما متاسفانه این فعالین درست اجرا نمی شود و مردم احساس سختی از آن می کنند.

همین الان شما این نکاتی که گفتید، اگر مسئول وزارتخانه بود و متمرکز می شد که کار را به صورت تخصصی از آب در بیاورد قطعاً برای آن بیش تر وقت می گذاشت و ما متأسف هستیم که مردم ما لذت کار کردن خود را احساس نمی کنند.

این یک موضوع بسیار بسیار مهم است که در دستگاه اجرایی ما وجود دارد و آیت الله رییسی باید این سبک کار کردن ها را به هم بزند.

فارس: یعنی از منظر شما وزارت راه و شهرسازی به تغییر نگرش فوری نیاز دارد؟ شاکری: بله قطعا، تجربه این وزارت خانه در 3 سال گذشته بیانگر آن است که وزارت راه و شهرسازی به تغییر نگر اساسی نیاز دارد و الا مسئله مسکن همچنان مردم ما را اذیت می کند.

فارس: یکی از مزایای سامانه ملی املاک و اسکان، مسئله ارتباط این سامانه با سایر دستگاه هایی اجرایی است، به طور کلی هر زمان که این بحث به وجود آمده است، مسئله اطلاعات گرفتن سامانه بوده، آیا سامانه ملی املاک و اسکان هم می تواند به سایر دستگاه های اجرایی کشور اطلاعات بدهد؟ شاکری: ببینید، شما می روید برای هر موضوعی یک کارهایی می روی انجام می دهی و بعد می گویی که مگر این کشور اطلاعات ندارد.

مگر کشورها با هم مرتبط نیستند.

من چرا باید این قدر وقت بگذارم و چرا باید این قدر بروم اطلاعات بدهم.

الان در بانک باید کلی اطلاعات بدهید، در همه ادارات دیگر همه همین رویه جاری و ساری است اما سامانه املاک" می تواند همه این اطلاعات را به صورت برخط در اختیار دستگاه های اجرایی کشور قرار دهد و سرمایه ارزشمند مردم یعنی وقت نیز هدر نرود.

عبداللهی: در بانک هم این استفاده می شود و اگر اطلاعات سامانه را به بانک وصل کنند و به بیمه وصل کنند و هر جای دیگری که مردم خدمات می گیرند، متصل شود، کار راحت شده و دیگر لازم نیست، آدرس بدهند و آدرس خود را بنویسد و شماره تلفن بنویسد و کدپستی وارد کند.

در حقیقت به صورت مستقیم با وارد کردن یک کد یکتای سامانه را همه این اطلاعات موجود و حاضر می شود.

و برای آن ها اطلاعات می آید و می گوید که تأیید می کنید، بله تأیید می کنم و تمام شد و حساب را باز می کند یا هر کاری که دارد، انجام می شود؟ *ذی نفعان بزرگ نابه سامانی بازار مسکن را دست کم نگیرید فارس: نمی دانم چرا ما این قدر از اطلاعات دادن در این مملکت فراری هستیم و به نظر می رسد این خلا آماری نوعی سرپوش" بر تصمیم گیری های نابخردانه  و نادرست است.

نظر شما پیرامون این مسئله چیست؟ عبداللهی: یک بحث این است که واقعاً ذی نفعانی که الان در این داستان هستند ذینفع های بزرگی هستند و نباید آن ها را دست کم بگیرید.

فرض کنید که طرف ثروت دارد و خانه ی خالی دارد و تعداد بالایی مسکن احتکار کرده است، مثلا بانکی است که اصلاً بحث آن املاک باعث می شود که شاید ترازنامه ی آن منفی یا مثبت شود و با تشکیل سامانه ملی املاک و اسکان و سامان دهی بازار مسکن ضرر می کند.

خب با این قضیه مقابله می کند و شکی روی این قضیه نداریم.

شاکری: من به عنوان آخرین نکته از نماینده وزیر راه" و شهرسازی خانم اصلانی گلایه می کنم که چرا با وجود اینکه قول حضور داده بود، در این جلسه حاضر به پاسخگویی به رسانه و مردم نشد.

انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: سامانه ملی املاک و اسکان - سامانه ملی املاک - وزارت راه و شهرسازی - بازار - بازار مسکن - تقاضا - راه و شهرسازی - سامانه - وزارت راه - اسکان - املاک - شهرسازی - سرمایه - معامله - مسکن - انگیزه - افزایش قیمت - وزارت - تغییر نگرش - کارشناسان - خوداظهاری - مرکز آمار - با انگیزه - خرید خانه - درصد - مردم - خبرگزاری - رسانه ای - اطلاعات - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
فیلم تسنیم|تاجرانِ کارتن خوابِ بازار کاغذ!/ تب تند در نبود مشتری+ فیلم

کاهش 25 درصدی تولید زیتون به دلیل خشکسالی/ روغن پومیس بنام بکر وارد کشور می شود/ روغن های تقلبی در ملاعام به فروش می رسند

ایجاد زیرساخت های نرم برای اجرای طرح های ملی و فراملی

سیمان در بازار نایاب شد!/ سیمان 25 هزار تومانی مخصوص چه کسانی است؟

آینده صندوق بازنشستگی براساس منابع و مصارف تعریف شود/ عملکرد صندوق باید مورد تایید ذی نفعان باشد

ترکیه با قاچاق 26 درصد از بازار سوریه را دارد

ٰاینفوگرافیک | آمار واکسیناسیون کرونا در ایران و جهان تا 30 شهریور

نرخ رسمی 23 ارز کاهش یافت

تامین 2برابر نیاز فعلی خودروسازان

راهکارهای مدیریت شهری برای تسویه بدهی های شهرداری

برگزاری دوره آموزشی عارضه یابی برای شرکت های تابعه هلدینگ صدرتامین توسط شتاب دهنده صدرفردا

همگرایی و تعارض منافع ایران و روسیه

4 پیشنهاد برای پر کردن سفره کارگران

15 مهر ماه پایان ریل گذاری راه آهن همدان – سنندج|استاندار کردستان وعده خود را تمدید کرد

قیمت طلا کاهش یافت

قیمت سکه و طلا امروز سه شنبه 1400/6/30

در زمان خرید ویلا به این نکات توجه کنید تا سرتان کلاه نرود!

بررسی پیشنهاد ایجاد دفاتر خدمات راهنمایی در شهرداری برای صدور پروانه در شورای شهر

برند سابق هواوی به دردسر افتاد

دولت متمم بودجه را به مجلس ارائه دهد/نیاز به تعریف مجدد منابع و هزینه ها

سئول پرداخت بدهی خود را منوط به تهاتر کالا نکند

استارتاپ های »امریکای لاتین« در کانون توجه سرمایه گذاران

اصلاح یـارانــه؛ حـذف سهمیــه بنزیــن یا راه های دیگــر...

قیمت خودرو های سایپا امروز 1400/6/30

پرداخت مطالبات ناجیان غریق تا 2 دو هفته آینده

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان بر برندسازی محصولات استراتژیک استان تاکید کرد

آغاز برداشت «به» در مرودشت

سیاست های خارجی دولت جدید یکی از پایه های استراتژی ارزی بانک دی است

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: گام های اساسی در راستای تمرکززدایی، رفع فساد و تعارض منافع برداشته می شود

یک شاخه نبات؛ 7 هزار و 600 تومان

اینفوگرافیک / واکسیناسیون کرونا در ایران و جهان تا 30 شهریور

اصلاح یـارانــه؛ حـذف سهمیــه بنزیــن یا راه های دیگــر...

با هرگونه گران فروشی بلیت اربعین برخورد می کنیم

سقوط شدید ارزهای دیجیتالی

فیلم| اشتباه خطرناک مجلس در تصویب یک قانون درباره ساخت و ساز در زمین های کشاورزی

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان از پیشگامی استان در ثبت و تشکیل شرکت های تعاونی توسعه و عمران خبر داد

خواص فراوان سبزه گندم برای سلامتی/ چگونه سبزه گندم را مصرف کنیم؟

تولید 470 تن انواع گیاهان دارویی در قزوین

ترکیه با قاچاق 26 درصد از بازار سوریه را دارد/ خط اعتباری یک میلیارد دلاری باید عیان شود/ رسانه ها، سوریه را کشوری مبارک نشان دهند

گازرسانی به یک هزار و 5 واحد صنعتی در ایلام

استانداردسازی و نظارت بر مصالح ساختمانی در دستور کار است

آغاز بازارگردانی یک شرکت فرابورسی از امروز

افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی

کمک 10 میلیارد تومانی نیکوکاران بافقی به نیازمندان

ضایعات پسماند به گازوییل تبدیل می شود

قیمت بلیت اتوبوس مهران-تهران 360 هزار تومان/ انجام روزانه 700 سرویس برای برگشت زوار

تولید کنندگان کرمانشاهی 55 هزار جفت گیوه بافتند

ابلاغیه بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

قیمت مسکن بازیچه دست خانه های خالی

انعقاد تفاهم نامه بین شرکت آب و فاضلاب لرستان، مدیریت شعب بانک مسکن استان و سازمان های مردم نهاد

افت 4 هزار واحدی بورس در 30 شهریور 1400

10.8 درصد چک های مبادله شده در مردادماه برگشت خوردند

شناسایی حدود 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز 1400/6/30

ریزش بورس در آغاز معاملات امروز سه شنبه 30 شهریور

صفر تا 100 مراحل دریافت گذرنامه+ هزینه

دریافت کارت واکسن آسترازنکا با یک میلیون تومان!

بازگشت بزرگان به عرصه واردات خودرو؛ بازار خودرو به چه سمتی می رود؟

تغییر ساعت رسمی کشور از امشب

نمره مردودی برخی دستگاه های اجرایی در زمینه تسهیل کسب وکار

خودروی دست دوم هم وارد می شود؟

قیمت جهانی نفت امروز 30 شهریور 1400

نیاز به 90 درصد مصونیت برای کنترل کرونا

احتمال بروز پیک جدید کرونا در پاییز

کاهش نرخ رسمی 23 ارز

ویروس کرونا 20 واحد موبایل فروشی در زنجان را تعطیل کرد

هزینه 6 میلیون تومانی ساخت خانه در یزد به ازای هر مترمربع

آغاز برداشت سیب از باغات بروجرد

نرخ ارز بین بانکی امروز 30 شهریور 1400

رییس بنیاد مستضعفان خط تولید نخ پنبه ای پلی استر را افتتاح کرد

تاثیر شانگهای بر تجارت ایران و روسیه

اجرای پروژه احداث انتقال مکانیزه غلات از اسکله به سیلو در بندر امام خمینی (ره)

حدود 13 میلیون تن کالا از سیستان و بلوچستان صادر شد

افزایش قابل توجه قیمت برنج و چرخه معیوب توزیع/ واسطه هایی که از تولیدکننده پیشی گرفته اند!

مقایسه وام مسکن در ایران و چند کشور

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 1400/6/30

/جذب فوری/کارشناس آزمایشگاه

حداکثر قیمت خرده فروشی هر شانه تخم مرغ 43 هزارتومان

وضعیت بورس در آغاز معاملات 30 شهریور 1400

نرخ 12 ارز افزایش یافت

پیش بینی حساس بورس امروز 30 شهریور 1400

با گران فروشی پروازهای اربعین برخورد می شود

«بولاوِ» دولاو؛ روش سنتی تولید کشمش در کردستان

دلار چقدر قیمت خورد؟

تسریع در روند واکسیناسیون کرونا با اجرای طرح محله به محله در فاریاب

قیمت جهانی طلا امروز 1400/06/30

قطعی برق 550 میلیارد ریال به مجتمع فولاد اسفراین خسارت وارد کرد

کارگران معادن از مشکلاتشان می گویند

نفت سنگین ایران بهترین گزینه برای اروپا است/ تحریم های اوباما مانع توسعه ال ان جی شد /جای خالی ایران در بازار گران گاز

کاهش 30 درصدی تولید گندم| گرانی نهاده ها و خشکسالی عامل اصلی است

ثبت نام فروش فوری سایپا امروز سه شنبه 30 شهریور 1400+ لینک ثبت نام فروش فوق العاده سایپا و جزییات

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز 1400/6/30

تغییر ضوابط ساخت و ساز در باغات تهران

رابطه خوش بینی بر سلامت قلب

کدام خانه ها مشمول مالیات می شوند؟ (فیلم)

عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی

این واکسن کرونا جای فایزر را در ایران گرفت!

چقدر واکسن باید تزریق کرد تا کرونا کنترل شود؟

عرضه 367 میلیون دلار در سامانه نیما

رشد 20 درصدی آزمایش ها در مرکز تحققات ژنتیک میبد

وزارت راه و شهرسازی به تغییر نگرش نیاز دارد/بی خبری اکثریت مردم از فعالیت سامانه ملی املاک و اسکان

وزارت راه و شهرسازی به تغییر نگرش نیاز دارد/بی خبری اکثریت مردم از فعالیت سامانه ملی املاک و اسکان