مطالب مرتبط:
در مدیریت منابع آب، مدیریت جایگزین ریاست شود/استفاده از افراد کارآمد محیط زیستی در دولت آینده
در مدیریت منابع آب،»مدیریت» جایگزین «ریاست»شود/استفاده از افراد کارآمد محیط زیستی در دولت آینده
وقوع سیلاب در مازندران/ محور کندوان مسدود شد / محدودیت تردد خودروهای پلاک های غیربومی
جهش شاخص کل بورس با خوش بینی پایان کار دولت
یش بینی بورس فردا 10 مرداد 1400
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 09:502021-08-01اقتصادي

پیش بینی های محیط زیستی که نشانه های آن در حال وقوع است


به اعتقاد رییس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم و استاد زمین­ شناسی دانشگاه شیراز، تعارض راه­ حل­ های پیشنهادی برای کاهش گسیل گازهای گلخانه ­ای با منافع ملی کشورها، - به اعتقاد رییس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم و استاد زمین­ شناسی دانشگاه شیراز، تعارض راه­ حل­ های پیشنهادی برای کاهش گسیل گازهای گلخانه ­ای با منافع ملی کشورها، دلیل ناموفق بودن تمام تلاش ­ها در این زمینه است؛ به گونه ای که بر اساس پیش بینی های بین المللی تا سال 2100 دمای میانگین زمین تا 3.

7 درجه سانتی گراد افزایش می یابد؛ واقعیتی که هم اکنون با ذوب یخ های قطبی، انقراض بسیاری از آبزیان و کلونی ­های مرجانی، وقوع سیل و خشکسالی و افزایش تعداد طوفان­ های دریایی مشاهده کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، به باور محققان زمین شناس محیط زیستی، علاوه بر حضور و افزایش غلظت گازهای گلخانه ­ای و به ویژه کربن­ دی اکسید و متان در جوّ، کاهش سپیدایی (Albedo) زمین نیز به دلیل ذوب شدن صفحات و سکوهای یخ در دو قطب در فرایندی شتابنده و سازوکاری پس­خورندی (Feedback mechanism) در افزایش میانگین دمای زمین نقش داشته است.

بر اساس پیش ­بینی های بین ­المللی میانگین دمای زمین تا سال 2100 میلادی می ­تواند تا 3.

7 درجه سانتی ­گراد در نقاط مختلف آن افزایش یابد.

چنین رخدادی بی­ تردید با رویدادهای بسیار ناخوش­ایندی مانند بالا آمدن سطح آب دریا و به زیر آب رفتن شهرهای ساحلی و جزایر دریایی، اسیدی شدن آب اقیانوس و انقراض بسیاری از آبزیان و کلونی ­های مرجانی، کوچک شدن صفحات یخ شمالگان و سکوهای یخی جنوبگان، تغییر الگوهای بارش و تشدید باران­ های موسمی و افزایش احتمال وقوع فاجعه­ های اقلیمی مانند موج ­های شدید گرما، وقوع سیل و خشکسالی و افزایش تعداد طوفان­ های دریایی شود.

بشر هم ­اکنون شاهد بوده است که افزایش 1.

5 تا 2 درجه سانتی­گراد میانگین دما در برخی از نقاط زمین، به انقراض برخی از گونه ­های گیاهی و جانوری حساس به تغییر دما انجامیده، بوم ­سامانه ­های زیادی را در معرض نابودی قرار داده و بسیاری دیگر را ناگزیر از جابه­جایی کرده است.

این جابه­ جایی بوم­سامانه ها نیز ناگزیر به کوچک یا بزرگ شدن گستره جغرافیایی زیستگاه زیست وران و از جمله مهاجرت جمعیت­ های انسان انجامیده است.

در این زمینه دکتر فرید مُر، عضو پیوسته و رییس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم، استاد زمین­ شناسی دانشگاه شیراز طی ارسال یادداشتی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، چنین توضیح می دهد: مهم­ترین پرسشی که در ارتباط با تغییر اقلیم زمین در ذهن هر انسان فرهیخته ­ای خطور می ­کند، این است که چرا بشر به رغم توانایی ­های شگرف علمی، از حل کردن این چالش جهانی که حیات در این سیاره را به خطر انداخته، ناموفق بوده است.

در پاسخ باید گفت که تغییر اقلیم مشکلی جهانی (Global) است که مقابله با آن نیز راه ­حل جهانی می ­طلبد و راه ­حل ­های بومی (Local) قادر به حل این مشکل نیستند.

از سویی تفاوت توسعه در کشورهای مختلف (توسعه یافته، در حال توسعه و توسعه نیافته)، وجود نظام ­های مختلف اقتصادی (سرمایه ­داری، سوسیالیستی، کمونیستی) و تفاوت ­های سیاسی، نظامی، اعتقادی، فرهنگی و یا ناسیونالیستی-نژادی در جوامع گوناگون بشری، دستیابی به توافقی جهان شمول در این ارتباط را ناممکن ساخته است.

رسیدن به توافقی جهانی در رابطه با تغییر اقلیم مستلزم بده بستان ­های بی ­شماری است که بی ­تردید، با آنچه که "منافع ملی" کشورها خوانده می­ شود، در تضاد و تعارض خواهد بود.

این تعارض راه­ حل­ های پیشنهادی برای کاهش گسیل گازهای گلخانه ­ای با منافع ملی کشورها، دلیل ناموفق بودن تمام تلاش ­هایی بوده است که تا کنون در قالب برگزاری چند ده کنفرانس بین ­المللی در شهرهای مختلف جهان مانند ژوهانسبورگ، ریودوژانیرو، کیوتو، استکهلم، مادرید و آخرین آنها در پاریس برگزار شده و به رغم امضای انواع تفاهم ­نامه ­ها و تعهد دادن کشورها به رعایت مفاد مورد توافق، مشکل تغییر اقلیم، نه تنها برطرف نشده، بلکه شتابنده ­تر از پیش در مقابل چشم جهانیان به سمت هر چه وخیم­ تر شدن پیش می ­رود.

زمین 4600 میلیون سال پیش به شکل سیاره ­ای مستقل در منظومه شمسی تشکیل شد.

جوّ زمین اولیه با جوّ امروزی آن تفاوت زیادی داشت، ولی با گذشت زمان و در حدود 2300 میلیون سال پیش، ترکیب جوّ کم­ و بیش شبیه به ترکیب امروزی آن شد.

گسترش انفجاری گونه ­های زیستی در مدت زمانی به ­نسبت کوتاه که به آن "مهبانگ زیست ­شناختی" (Biological big bang) می ­گویند 542 میلیون سال پیش در زمین رخ داد و سن نخستین جانداران خشکی نیز به 420 میلیون سال پیش باز می ­گردد.

زمین­ شناسان با تکیه بر آثار زمین ­شناختی بر این باورند که از زمان وقوع مهبانگ زیست ­شناختی تا کنون 5 رویداد که به انقراض جمعی بسیاری از گونه ­های زیستی زمین منجر شده است، به ترتیب در 433، 359، 251، 200 و 65 میلیون سال پیش رخ داده است.

دست کم 3 رویداد از این انقراض­ های جمعی به حوادث فرازمینی یا به بیانی برخورد "شخانه ­"ها (شهاب­سنگ ها) با زمین نسبت داده شده است که دو گودال ناشی از این برخوردها امروزه در ایالت آریزونای آمریکا و شبه­ جزیره یوکاتان در کشور مکزیک به عنوان جاذبه ­های گردشگری مورد بازدید گردشگران قرار دارند.

جدای از این 5 رویداد منجر به انقراض­ های جمعی، حادثه یا رشته ­ای از حوادث حدود 55 میلیون سال پیش در زمین و در مرز سن ­های زمین ­شناختی پالئوسن-ائوسن رخ داده است که زمین ­شناسان آن را به عنوان "بیشینه گرمایی پالئوسن-ائوسن" (PETM) می ­شناسند و طی آن دمای زمین و غلظت گازهای کربن­ دی اکسید و متان در جوّ به شدت بالا رفت و آب اقیانوس به اندازه­ ای اسیدی شد که انقراض تعداد زیادی از گونه ­های گیاهی و جانوری در دریا و خشکی را در پی داشت.

بسیاری از زمین ­شناسان بر این باورند که اگر از افزایش غلظت کربن­ دی اکسید و متان در جوّ جلوگیری نشود، زمین در آینده­ ای نه چندان دور با وضعیتی شبیه به رویداد PETM مواجه خواهد شد.

از دیدگاه اقلیم ­شناسی زیست­ محیطی، تغییرات اقلیمی امروزی زمین، نامتوازن شدن بودجه انرژی آن است.

حفظ توازن بودجه انرژی زمین مستلزم برابری نسبی انرژی تابشی دریافت شده از خورشید، با انرژی بازتابیده از زمین به فضا در بازه مشخصی از زمان است.

انرژی خورشید به صورت تابش طول موج­ های مریی و کوتاه به زمین رسیده و پس از جذب شدن 47 درصد از این انرژی تابشی در سطح زمین، مابقی انرژی به شکل بازتابش امواج با طول موج بلند (فروسرخ) به فضا بازتابانده می­ شود.

البته فقط 70 درصد از امواج فروسرخ بازتابیده از زمین از جوّ آن عبور کرده و به فضا می­ رسد؛ چرا که 30 درصد دیگر جذب قطرک ­های تشکیل دهنده ابر و گازهای گلخانه ­ای موجود در پایین ­ترین لایه جوّ زمین (تروپوسفر یا وردسپهر) می ­شود.

بیشترین غلظت گازهای گلخانه ­ای به کربن­ دی اکسید (CO2) تعلق دارد که غلظت آن در جوّ از حدود 300 قسمت در میلیون (ppm) درست پیش از شروع انقلاب صنعتی و اختراع ماشین بخار توسط جیمز وات اسکاتلندی، امروزه به ppm 415 رسیده است.

غلظت این گاز در جوّ طی دهه گذشته 148 درصد افزایش یافته است.

البته CO2 در مقایسه با سایر گازهای گلخانه­ ای از نظر جذب تابش فروسرخ بازتابیده از سطح زمین، گاز چندان قدرتمندی به حساب نمی ­آید.

قوی­ ترین گاز گلخانه ­ای موجود در اتمسفر زمین "بخار آب" است، اما خوشبختانه این گاز از توان انباشته شدن در جوّ برخوردار نیست و با رسیدن غلظت آن به حدی معین، تبدیل به باران شده و بر زمین می ­بارد.

توان جذب تابش بسیاری از گازهای گلخانه ­ای دیگر نیز از گاز CO2 بیشتر است.

اما افزایش غلظت کربن ­دی اکسید و انباشته شدن آن در لایه ­های پایینی جوّ به مراتب از دیگر گازها بیشتر است.

به طور کلی شهرت گاز CO2 به عنوان مهم­ترین گاز گلخانه ­ای در جوّ زمین به سه مورد باز می ­گردد؛ اول "طولانی بودن نسبی زمان ماند (Residence time) آن در جوّ"، دوم "واکنش آن با آب اقیانوس به عنوان ذخیره ­گاه موقت کربن­ دی اکسید به صورت کربنات و بی­کربنات کلسیم در بدن آبزیان و نیز تشکیل کربنیک اسید" و در آخر و شاید به عنوان مهم­ترین دلیل باید به "افزایش پیوسته و فزاینده این گاز در جوّ به دلیل سوزاندن سوخت­ های فسیلی در نیروگاه ­ها و وسایل نقلیه" اشاره کرد.

پس از کربن­ دی اکسید، متان فراوان ­ترین گاز گلخانه ­ای در جوّ زمین است که غلظت آن در جوّ در دهه گذشته (2021-2011 میلادی) از 1817 قسمت در میلیارد (ppb) با 206 درصد افزایش به 1869 قسمت در میلیارد رسیده است.

فشار تابشی (Radiative forcing) هر مولکول گاز متان 30 برابر فشار تابشی یک مولکول گاز CO2 و زمان ماند آن در جوّ نیز بیش از دو برابر زمان ماند کربن­ دی اکسید است.

منابع مهم تولید گاز متان در زمین، علاوه بر فضولات انسانی، تپاله گاو و گاوداری­ های صنعتی بزرگ در کشورهای توسعه یافته جهان و آرژانتین است.

یکی از دلایل مهم مبارزه طرفداران محیط زیست با گوشت­خواری، حجم زیاد گاز متان تولید شده در گاوداری ­ها است.

اما مهم­ترین مساله در مورد گاز گلخانه ­ای متان این است که حجم بزرگی از این گاز در یخ بستر بسیاری از دریاها و اقیانوس در ساختار بلوری ترکیبی از آب به نام کلاترات (Clathrate) به دام افتاده است که در صورت گرم شدن آب اقیانوس و ذوب شدن مولکول­ های کلاترات آزاد شده و به سرعت وارد جوّ زمین می ­شود.

برخی زمین ­شناسان زیست ­محیطی بر این باورند که رویداد PETM نیز نتیجه چنین فرآیندی بوده است.

علاوه بر حضور و افزایش غلظت گازهای گلخانه ­ای و به ویژه کربن­ دی اکسید و متان در جوّ، کاهش سپیدایی (Albedo) زمین نیز به دلیل ذوب شدن صفحات و سکوهای یخ در دو قطب در فرایندی شتابنده و سازوکاری پس­خورندی (Feedback mechanism) در افزایش میانگین دمای زمین نقش داشته است.

بر اساس پیش ­بینی نهاد بین ­المللی IPCC (Intergovernmental Panel for Climate Change)، میانگین دمای زمین تا سال 2100 میلادی می ­تواند تا 3.

7 درجه سانتی ­گراد در نقاط مختلف آن، افزایش یابد.

چنین رخدادی بی­ تردید با رویدادهای بسیار ناخوش­ایندی مانند بالا آمدن سطح آب دریا و به زیر آب رفتن شهرهای ساحلی و جزایر دریایی، اسیدی شدن آب اقیانوس و انقراض بسیاری از آبزیان و کلونی ­های مرجانی، کوچک شدن صفحات یخ شمالگان و سکوهای یخی جنوبگان، تغییر الگوهای بارش و تشدید باران­ های موسمی و افزایش احتمال وقوع فاجعه­ های اقلیمی مانند موج ­های شدید گرما، وقوع سیل و خشکسالی و افزایش تعداد طوفان­ های دریایی شود.

بشر هم ­اکنون شاهد بوده است که افزایش 1.

5 تا 2 درجه سانتی­گراد میانگین دما در برخی از نقاط زمین، به انقراض برخی از گونه­ های گیاهی و جانوری حساس به تغییر دما انجامیده، بوم ­سامانه ­های زیادی را در معرض نابودی قرار داده و بسیاری دیگر را ناگزیر از جابه ­جایی کرده است.

این جابه­ جایی بوم سامانه ­ها نیز ناگزیر به کوچک یا بزرگ شدن گستره جغرافیایی زیستگاه زیست وران و از جمله مهاجرت جمعیت­ های انسان انجامیده است.

از دیگر شواهد تأییدکننده پیش­ بینی ­های IPCC می­ توان به در معرض نابودی قرار گرفتن بزرگ­ترین کلونی مرجانی جهان به نام "گریت باریر ریف" (Great Barrier Reef) به طول بیش از 2000 کیلومتر در استرالیا اشاره کرد که هم ­اکنون در وضعیت بسیار نامطلوبی قرار گرفته است.

ذوب یخ جنوبگان در مقایسه با 25 سال پیش 3 برابر شده و سالانه چند تریلیون تن یخ نیز از صفحه گرینلند در شمالگان ذوب می­ شود.

ذوب شدن یخ در این مناطق به قطعه ­قطعه شدن زیستگاه جانوران مانند خرس قطبی منجر شده و این گونه جانوری و بسیاری گونه ­های پنگوئن و شیرهای دریایی را در معرض انقراض قرار داده است.

مهاجرت حشرات و آفات موذی بیماری­ زا به مدارهای جغرافیایی بالاتر را نیز باید از تبعات افزایش میانگین دمای زمین به ­شمار آورد.

با توجه به آن­چه که در بالا به اختصار گفته شد، بحران ­زا شدن اولین نشانه ­های تغییر اقلیم در ایران شامل بیابان ­زایی، تغییر الگوی بارش، خشک شدن تالاب ­ها، بحران ریزگردها و حتی مهاجرت بین­ استانی، جای دارد که دستگاه ­های ذیربط و مسئول مقابله با این بحران جهانی و بیش از همه سازمان حفاظت از محیط زیست کشور تا رسیدن به راه­ حلی جهانی در مجامع بین­ المللی، با اتخاذ تدابیر محلی و بومی برای مقابله با این بحران در رفع آن کوشا باشند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فرهنگستان علوم - زمین - محیط زیستی - افزایش - فرهنگستان - گلخانه - منافع ملی - علوم پایه - علوم - پیشنهادی - پیش بینی - دانشگاه - اعتقاد - تعارض - استاد - بین المللی - سانتی گراد - بینی - گروه - کاهش - پایه - رییس - گسیل - محیط - وقوع سیل - خشکسالی - میانگین - مشاهده - ناموفق - آبزیان

آخرین اخبار سرویس:
نحوه هک نشدن در واتساپ + راهنمای تنظیمات

محدودیت جدید برای کارت به کارت

قیمت خودرو پژو 206 در تهران

گلوگاه های ایجاد فساد در شهرداری شناسایی شدند

قیمت کالاهای اساسی؛ سه شنبه30 شهریور

استخدام مدیر مالی با بیمه تکمیلی در شرکت آوند چوب آریا در تهران

استخدام مسئول دفتر با بیمه و بیمه تکمیلی در یک شرکت تولیدی در تهران

استخدام کارشناس سیستم های اتوماسیون صنعتی در شرکت انرژی کویر پایا در تهران

استخدام کارشناس کنترل پروژه با بیمه در شرکت مهندسی تارا در تهران

استخدام بازاریاب (ویزیتور) با درآمد حداقل 7 میلیون در آدرین پاک مهر پارس

استخدام گوینده (تولید محتوا) در شرکت روناش آفرین بهیان در کرمانشاه

استخدام لابی من با حقوق از 5 میلیون، بیمه تکمیلی، وام خریدکالا در شرکت لندو

استخدام تحصیلدار و کارپرداز با بیمه در شرکت کیان موتور وارنا در تهران

استخدام 4 عنوان شغلی با بیمه و بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

فوری/ مجلس دستور قطعی درباره قیمت بنزین را صادر کرد

بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است

افت 5 تا 10 درصدی قیمت خودروهای خارجی در بازار

آیا تغییر ساعت رسمی، بر زمان پرواز ها تاثیر دارد؟

آغاز برداشت سیب زنوز در آذربایجان شرقی

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز سه شنبه 30 شهریور

بامداد 31 شهریور تغییر ساعت رسمی کشور

استخدام کارشناس اداری با بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت پرداخت الکترونیک سداد

استخدام آشپز ماهر در شرکت شکوفا صنعت پویا در کرمان

استخدام نگهبان در بازرگانی بهدام پروتیین پارسیان در محدوده شمال غرب تهران

استخدام کارشناس بهبود فرآیندها و استقرار نرم افزار جامع خدمات پس از فروش

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه و بیمه تکمیلی

استخدام نظافتکار خانم در هولدینگ پارس پندار نهاد در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، درصد فروش بالا و بیمه در غرب تهران

آغاز مرحله جدید برخورد با قاچاق پوشاک از اول مهر

استخدام متصدی مرکز تماس با ایاب ذهاب، ناهار، بیمه و بیمه تکمیلی در کیش

استخدام نقشه کش صنعتی با بیمه و سرویس در پردیس صنعت زنده رود در اصفهان

کار در منزل تایپ

ترکیه آش دهن سوزی نیست!

ببینید | ساعت تابستانی چیست؟

تأکید اسماعیلی بر تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و کرواسی

خرید انواع برنج ایرانی و خارجی چقدر هزینه دارد؟

تاکید رییس جمهور کشورمان بر توسعه همکاریهای منطقه ای

نمایشگاه مجازی؛ فرصتی برای معرفی توانمندی ها و محصولات ایران و عمان

جنجال بر سر گران فروشی بلیط اربعین

خاندوزی: ما میراث دار کسری ها و بی انضباطی ها هستیم

یک بام و دو هوای قیمت خرما+فیلم

استخدام مسئول فروش کاغذ و کارشناس بازرگانی در سفکو در تهران

استخدام مونتاژ کار، گرافیست، کارگر خدمات و کاردان تحویل کالا در البرز

استخدام کارشناس خرید با سرویس در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با حقوق مکفی، بیمه، بیمه تکمیلی و پورسانت در 5 استان

استخدام کارشناس فروش حرفه ای در مجموعه روانشناس سبز (حسین اقبالی نسب)

استخدام مهندس مکانیک با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در شهرک صنعتی محمودآباد

روزانه چهار هزار تن سیمان در استان زنجان تولید می شود

قطعی برق در 7 شهرستان گیلان

آیا معدوم شدن صدها دز واکسن فایزر در مهاباد صحت دارد؟

اعطای سهام عدالت به جاماندگان جدی شد

سرمایه گذاری های بزرگی برای توسعه کشور کردیم/محافظ آمازون هستیم

مروری کوتاه بر رویدادهای استان قزوین + فیلم

وارادات فایزر از بلژیک انجام می شود

استخدام برنامه نویس Front End با بیمه و بمیه تکمیلی در نویان نگین پارسیان

استخدام مدیر مارکتینگ و تبلیغات با بیمه در بنیاد جهانی در تهران

استخدام کارگر تولید با پاداش و سرویس در یک شرکت معتبر در مرکزی

استخدام کارگر ساده رستوران در شرکت توسعه صنایع غذایی هرمس در تهران

استخدام کارشناس فروش و مهندس IT در شرکت طلوع تجارت آسایش در تهران

استخدام نگهبان و کمک حسابدار در بازرگانی بهدام پروتیین پارسیان در تهران

استخدام حسابدار با بیمه تکمیلی در شرکت فناپ تک در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق مکفی، بیمه، بیمه تکمیلی و پورسانت در فارس

کار در منزل جهت پاک کردن گل زعفران

استخدام نقاش و تکنسین تاسیسات در شرکت سام سنگان طرح نو در البرز

106 ماینر غیرمجاز در اشکذر کشف شد

کیسون و قرارداد 170میلیارد تومانی

اختصاص تلفن ویژه برای رسیدگی به تخلفات فروش بلیت اربعین

فرصت های اقتصادی قربانی اختلافات سیاسی

خاندوزی: ما میراث دار کسری ها و بی انضباطی ها هستیم

قیمت محصولات سایپا در بازار 30 شهریور 1400 + جدول

محرابیان: توسعه صنعت برق به اندازه تقاضا نبوده است

استخدام مهندس مکانیک با بیمه و کارانه در شرکت تامین صنعت آسیا در تهران

استخدام حسابدار در شرکت ایساتیس دیزل پارت در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت پترو پردیس پرگاس در تهران

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت، بیمه، بیمه تکمیلی، پورسانت و پاداش

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در شرکت آذر مهر صنعت از البرز

استخدام تکنسین تاسیسات با بیمه در شرکت کیهان گستر استیل در تهران

توجه به بازارهای مالی؛ پاشنه آشیل دولت سیزدهم

تشدید بازرسی از انبارهای کالا در کشور

صادرات نفت ایران به چین 99درصد کاهش یافت

اعلام نتیجه هجدهمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی و برگزاری حراج جدید

محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت

عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما طی امروز

شکّرشکن شوند همه طوطیان هند زین قند پارسی که به بنگاله می برند

هزینه ریجستر تلفن همراه چقدر است؟

استخدام پرسشگر با بیمه تکمیلی و هدایا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام انباردار در شرکت طلوع پخش آفتاب در شیراز

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت فنی و مهندسی کارت اعتبار فارس در فارس

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه تکمیلی

استخدام کارشناس پشتیبانی فروش با حقوق ثابت و بیمه در شرکت طلوع تجارت آسایش

استخدام کارگر انبار با بیمه و بیمه تکمیلی در تیپاکس اکسپرس پارس در اصفهان

آخرین اخبار رتبه بندی معلمان / اعتراض فرهنگیان به عدم اجرای رتبه بندی

انتشار صورت های مالی شرکت های دولتی ادامه دارد

استخدام کارشناس صنایع با بیمه تکمیلی و پاداش در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام شرکت کارتن سازی فوری

خبر مهم وزیر کار درباره یارانه و جاماندگان سهام عدالت

قیمت انواع کشک پاستوریزه برای تزیین غذا

جهش قیمت ها در بازار خودروهای برقی/ جدول قیمت ها

تولید، رگ حیاتی دولت ها

صدقی: تلاش ها برای رفع موانع باشگاهداران ادامه دارد

پیش بینی های محیط زیستی که نشانه های آن در حال وقوع است

پیش بینی های محیط زیستی که نشانه های آن در حال وقوع است