مطالب مرتبط:
مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در غرب استان واکسینه شد
حل مسائل آموزش و پرورش، حل همه مسائل جامعه است
آموزش و پرورش خراسان رضوی به 23 هزار معلم نیاز دارد
حل مسائل آموزش و پرورش، حل همه مسائل جامعه است
آموزش و پرورش در انتظار رفع عیوب مجوز افزایش فوق العاده ویژه معلمان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 00:102021-07-31سياسي

نقش تکنولوژی در تحول آموزش و پرورش/ تعلیم و تربیت نباید سیاست زده شود


لازمه رشد آموزش و پرورش، به کارگیری نیروهای مجرب و متخصص است و آموزش و پرورش باید عاری از نگاه سیاسی باشد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، یازدهمین جلسه از سلسله نشست های روایت قرن در مرکز مطالعات راهبردی ژرفا وابسته به معاونت فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران برگزار شد؛ حجت الاسلام فیضی پور استاد دانشگاه فرهنگیان قم به تبیین موضوع فراز و فرود نظام تعلیم و تربیت اسلامی در سده اخیر پرداخت.

وی در ابتدای این نشست عنوان کرد: معلمان، مردم و مسؤولان باید جهان بینی صحیحی داشته باشند، علم را به درستی بشناسند و تعریف درستی از مأموریت و نقش خود در نظام آموزش و پرورش داشته باشند؛ یکی از دلایل اینکه ما تاکنون نتوانسته ایم عملکرد درستی ارائه کنیم، شناخت غلط و تعریف اشتباهی است که جامعه و در رأس آن، معلمان" و سیاستگذاران تعلیم و تربیت از حوزه  مأموریت خود دارند.

نقش تکنولوژی در تحول آموزش و پرورش حجت الاسلام فیضی پور افزود: تکنولوژی های آموزشی در امر تعلیم و تربیت سیری تکاملی را طی کرده اند؛ در مقطعی استفاده از تخته سیاه یک تکنولوژی آموزشی محسوب می شد اما امروزه پیشرفته ترین تکنولوژی ها نیز عطش انسان را برطرف نمی کند بنابراین می توان گفت در عرصه آموزش با انفجار تکنولوژی روبرو هستیم؛ اتفاقی که انفجار انتظارات در جامعه را نیز به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: امروز مانند گذشته تخته سیاه کاربرد آموزشی ندارد اما باید مراقبت کنیم که غرق در تکنولوژی نشویم، در عین حال باید بپذیریم که آموزش در حال جهانی شدن است، البته نباید تسلیم و بنده تکنولوژی شویم، باید تعادل را حفظ کنیم و تکنولوژی را برای احقاق اهداف خود به کار بگیریم.

آموزش و پرورش باید از سیاست زدگی مصون نگه داشته شود این استاد دانشگاه در ادامه گفت: لازمه رشد آموزش و پرورش به کارگیری نیروهای مجرب و متخصص است، آموزش و پرورش باید عاری از نگاه سیاسی باشد؛ نباید از میان اعضای ستادهای انتخاباتی رؤسای جمهور و نمایندگان مجلس انتخاب شوند.

وی افزود: پیشنهاد ما این است که آموزش و پرورش تحت نظر شخص ولی فقیه اداره شود تا تحت تأثیر جریانات سیاسی قرار نگیرد؛ به زعم بنده اهمیت آموزش و پرورش بیش از برخی نهادی هایی است که در حال حاضر ذیل نظر حاکمیت اداره می شوند همچنین سیاست گذاران باید ذائقه مخاطب را بشناسد تا روش های آموزشی آنها از سوی جامعه پس زده نشود.

عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان قم تأکید کرد: با توجه به شناختی که بنده از روحیات رییس جمهور منتخب دارم، معتقدم ایشان کارها را در عرصه های مختلف به خصوص آموزش و پرورش به درستی پیش خواهد برد، البته بنده از اطرافیان و طرفداران آقای رییسی می خواهم که فردی را به ایشان تحمیل نکنند و اجازه دهند که حجت الاسلام رییسی افراد را بر اساس مشورت کارشناسان امر انتخاب کنند.

چالش های دولت سیزدهم برای بهبود نظام آموزش و پرورش حجت الاسلام فیضی پور تصریح کرد: دولت سیزدهم با چالش های متعددی در مواجهه با مسأله آموزش و پرورش روبرو است که برخی از این مشکلات را بیان می کنم.

1 ـ  یکی از مهم ترین موانع رشد و تعالی آموزش و پرورش، اعمال نفوذ جریان های سیاسی و برخی از نمایندگان مجلس برای به کارگیری نیروهای نزدیک به آنها در مناصب آموزش و پرورش است.

2 ـ چالش بعدی کادرسازی ضعیف در ساختار آموزش و پرورش است، در مقطعی بسیاری از وزراء، استانداران و صاحب منصبان کشوری از میان معلمان انتخاب می شدند اما در سال های اخیر کادر آموزش و پرورش تا حدی تضعیف شد که وزیر نیز سابقه معلمی ندارد و مدیران آموزش و پرورش از قشر معلمان انتخاب نشدند.

3 ـ جهان بینی فرهنگی دولت ها نیاز به اصلاح دارد اگر قوه مجریه قصد ایجاد تحول حقیقی در ساختار آموزش و پرورش و اجرای صحیح مأموریت خود را دارد، باید به جایگاه و شأن اجتماعی معلمان ارج نهد تا دید جامعه نسبت به این قشر خدوم اصلاح شود.

دیدگاه مصرفی که درباره معلم و آموزش و پرورش وجود دارد، باید اصلاح شود، این وزارتخانه مأمن رشد و تعالی نیروی انسانی کشور در همه رده هاست بنابراین ابتدا باید مشکلات معیشتی معلم ها را رفع کنیم تا آنها به درستی به وظایف خود بپردازند.

4 ـ در گذشته تمام استان ها کشور به آموزش معلم ها می پرداختند؛ به زعم بنده بهترین دوره تربیت معلم نیز همان مقطع بود.

مدتی بعد در سال 1386 طرح تشکیل مجتمع پیامبر اعظم مطرح شد و بعد از آن در سال 1390 دانشگاه فرهنگیان تأسیس شد.

معتقدم آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان اقبالی کوتاهی داشت و با چالش های جدی مواجه شد.

5 ـ چالش بعدی تبدیل وضعیت مدرسان این دانشگاه به عضو هیأت علمی است؛ به اعتقاد بنده احکام اساتید این دانشگاه همچون گذشته باید تحت عنوان مدرس صادر شود و ذیل نظارت وزارت علوم قرار نگیرند، کادر علمی دانشگاه باید از معلم ها باشند و وزارت علوم در انتخاب آنها دخیل نباشد.

ساختار فعلی دانشگاه را یکی از موانع اصلی رشد آن می دانم.

ضرورت تأسیس و بهره گیری از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان اجتناب ناپذیر بود، شاید در گذشته جذب معلم دیپلم یا فوق دیپلم نیاز دانش آموز را رفع می کرد اما امروزه اینطور نیست و باید نیروهای تحصیل کرده وارد چرخه آموزش کشور شوند، البته باز هم تأکید می کنم که معتقدم ساختار این دانشگاه نباید تابع وزارت علوم باشد، بلکه باید مطابق اقتضائات خاص امر تعلیم و تربیت اداره شود.

تاریخچه تربیت معلم در ایران این استاد دانشگاه فرهنگیان قم در ادامه عنوان کرد: سال 1298 هـ .

ش نخستین دارالمعلمین کشور تأسیس شد که مدتی بعد به دارالمعلمین عالی تبدیل شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تربیت معلم در قالب دو ساختار دانش سراها و مراکز تربیت معلم دنبال شد، برخی از دانشجویان بعد از پایان تحصیلات دوره راهنمایی به دانش سراها می آمدند و گروهی دیگر بعد از اخذ گواهی پایان تحصیلات دبیرستان در مراکز تربیت معلم ادامه تحصیل می دادند.

وی ادامه داد: معلمان دوره ابتدایی از دانش سرا و دبیران دوره متوسطه از مراکز تربیت معلم فارغ التحصیل می شدند؛ دانشگاه ها نیز برای جذب معلم سهمیه مجزا داشتند.

واقعیت های میدانی روش تربیت معلم را تغییر داد حجت الاسلام فیضی پور خاطرنشان کرد: واقعیت میدانی آموزش و پرورش حاکی از این واقعیت بود که مراکز تربیت معلم دیگر پاسخگوی نظام تعلیم و تربیت کشور نیست.

معلم با مدرک تحصیلی کاردانی توان رفع نیاز کشور را نداشت و دست کم احتیاج به تربیت معلمانی با مدرک تحصیلی کارشناسی داشتیم.

وی افزود: آموزش ضمن خدمت نیز یکی از راهکارهای مطرح بود اما این نوع آموزش آفات خود را دارد بنابراین وجود دانشگاه فرهنگیان ضروری است، مدیریت آن نیاز به بازنگری دارد.

بهبود امکانات زیربنایی در عملکرد دانشگاه نیز تأثیر خواهد داشت استاد دانشگاه فرهنگیان قم اظهار کرد: یکی از مشکلات دانشگاه فراهم نبودن زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه امر تعلیم و تربیت کشور است، برای مثال دانشگاه فرهنگیان فضای فیزیکی مناسبی برای اسکان، تعلیم و تربیت معلمان در اختیار ندارد به زعم بنده، رفع این مشکلات تا حد زیادی در بهبود عملکرد دانشگاه تأثیر خواهد داشت، البته رفع مشکلات این دانشگاه نیاز به مدیر از بدنه خود دارد تا چالش های مدیریت بشناسد.

دستورالعمل های غلط دانشگاه را تضعیف کرد عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان قم گفت: دستورالعمل های نادرست چالش بعدی دانشگاه است، برای مثال اعلام کردند که رییس این دانشگاه باید دارای مرتبه علمی استادتمام باشد! دانشگاهی که فقط 10سال از عمر آن می گذرد چطور امکان تربیت نیروی استاد تمام را داشته است؟! بنابراین با این دستورالعمل های غلط در عمل دانشگاه را تضعیف کردند.

علم را می توان در دانشگاه آموخت اما معلم باید دارای ویژگی های اخلاقی والایی باشد حجت الاسلام فیضی پور تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان برای تربیت صحیح نیرو باید مدیر امور استان های توانمندی داشته باشد، این مدیر باید بداند آموزش و پرورش سالانه به چند نفر پرسنل جدید احتیاج دارد، وی باید ظرفیت استان های مختلف را بشناسد تا معلمان تخصصی در بهترین استان تحصیل کنند و آماده تدریس شوند.

وی افزود: معتقدم در تربیت و انتخاب معلمان شاخص های اخلاقی، رفتاری و.

بیش از شاخص های علمی باید مورد توجه قرار بگیرند؛ چرا که معلم باید الگوی جامعه باشد؛ قائل" نیستیم که معلم باید خالی از اشکال باشد اما حسن های بیش از ضعف هایش به چشم بیاید بنابراین به زعم بنده همانطور که استخدام خلبان ها، نظامی ها و.

ضوابط خاصی دارد، باید معلم ها نیز بر اساس مؤلفه ها سختگیرانه تری به کارگیری شوند.

استاد دانشگاه فرهنگیان قم اضافه کرد: اگر  به دنبال تربیت جامعه ای نظم پذیر هستیم ابتدا باید معلمان این جامعه به درستی آموزش ببینند؛ چرا که معلم یک نسل را تربیت می کند اگر می پذیریم که انسان اشرف مخلوقات است، باید وظیفه تربیت او را نیز به اشخاصی با ویژگی هایی منحصر به فرد بسپاریم.

قواعد دانشجویی دانشگاه باید متناسب با نیازهای آن باشد حجت الاسلام فیضی پور تأکید کرد: یکی دیگر از چالش های دانشگاه فرهنگیان این است که دانشجویان فکر می کنند باید مطابق ضوابط وزارت علوم عمل کنند، برای مثال می تواند در هرترم  16/3 در کلاس حاضر نشوند! در حالی که آنها مطابق قانون دانشجو-کارمند هستند و کد استخدامی دارند؟! بنابراین باید بر اساس ضوابط استخدامی در دانشگاه حضور داشته باشند.

راهکار رفع مشکلات دانشگاه، انتصاب مدیری است که مسائل آن را بشناسد عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان و اسلاف آن به طور قطع در نظام تعلیم و تربیت کشور مؤثر بوده اند اما تأثیر 100درصد نداشته اند و برخی از مشکلات همچنان باقیمانده است.

نقطه ضعف هر 2 دوره مدیریت فعلی و سابق در آموزش و پرورش به کارگیری نیروهای خارج از سازمان در مناصب دانشگاه فرهنگیان است.

هنگامی که فرد مسأله را نشناسد، دست به اقدامات اشتباه می زند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: تعلیم و تربیت - آموزش و پرورش - تربیت - آموزش - تعلیم - پرورش - دانشگاه فرهنگیان - سپاه پاسداران - معاونت فرهنگی - استاد دانشگاه - برگزار - فرهنگی - تربیت اسلامی - حجت الاسلام - سیاست - نگاه سیاسی - جهان بینی - نظام - یازدهمین - نشست - فرهنگیان - پاسداران - خبرگزاری - تکنولوژی - دانشگاه - خبرنگار - مطالعات - اجتماعی - راهبردی - مسؤولان

آخرین اخبار سرویس:
خاطرات شهدای لشکر27محمدرسول الله (ص) برای کودکان

قالیباف درگذشت پدر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت

استقبال رسمی امامعلی رحمان از رییس جمهور کشورمان

رونمایی از مجسمه خالق بیت کوین

علت قبول نشدن نماز بدون پذیرش ولایت چیست؟/نماز مظهر نزول رحمت الهی و موجب آمرزش گناهان است

استقبال رسمی امامعلی رحمان از آیت الله رییسی

فرهاد فخرالدینی هفت اقلیم را می سازد

استقبال اولیانوف از پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای

خروج از مرز مهران در ایام اربعین به هیچ عنوان مقدور نیست

پیوستن ایران به سازمان شانگهای در مخیله اصلاح طلبها هم نمی گنجید /وقتی دولت روحانی برای تحریم ایران با غرب همکاری می کرد

فرزند استاد شهریار: پدرم شاعر 24 ساعته بود/ ماجرای تحریف اشعار دینی و آیینی شهریار در کشورهای همسایه

عضویت دائم ایران در شانگهای پیروزی درخشان و ماندگار است

اصولگرایان دست بردار نیستند

استقبال رسمی امامعلی رحمان از رییسی

مرحله نهایی رویداد بین المللی ایده های اربعینی

استان قزوین وضعیت قرمز کرونایی را پشت سر گذاشت

کرونا، شکاف طبقاتی را چگونه آشکارتر کرد؟/ پولدارها با زیرپا گذاشتن مقررات به سفر می روند،جریمه اش را هم می دهند

روسیه: ایران نقش عمده ای برای عادی سازی اوضاع در منطقه دارد

شهریار برای انقلاب دل سوزاند

از کتاب «حاج صادق آهنگران» رونمایی می شود

شاکری: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای اولین گام برای بی تاثیر کردن تحریم ها است

جدول برنامه های سیمای مرکز فارس روز شنبه 27 شهریور 1400

کاروان خدمت در روستا های شهرستان گرگان

فراهم شدن زمینه آزادی 25 نفر از مددجویان در بازدید شبانه رییس کل دادگستری استان فارس از زندان مرودشت

90 درصد ماموریت های نخستین پایگاه اورژانس خیرساز مشهد کرونایی است

استقبال رسمی امامعلی رحمان از آیت الله رییسی

مرحله نهایی رویداد بین المللی ایده های اربعینی برگزار می شود

افتتاح تلویزیون اینترنتی «حبیب»

استقبال رسمی امامعلی رحمان از رییسی

قدردانی رییس جمهور تاجیکستان از شرکت رییسی در اجلاس شانگهای

به نام شفافیت به کام اصولگرایان

رسانه ملی در ایام اربعین حسینی در خدمت زیارت نیابتی خواهد بود

سازمان ملل در افغانستان می ماند

آزادسازی 20 هزار متر مربع از اراضی بستر رودخانه مرجی خانی به ارزش 200 میلیارد ریال با ورود مدعی العموم

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری دار فانی را وداع گفت

استاندار جدید با استفاده از نخبگان استانی معضلات طبیعی منطقه را رفع کند

خراسان شمالی نارنجی شد/49 فوتی در یک هفته گذشته

شهریار شکل های تازه ای از شعر معاصر را در ادبیات فارسی ارائه کرد

فیلم| روزی که «استادشهریار» از یک یگان نظامی سان دید!

تجدید میثاق شهردار اصفهان با شهدا

آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا؟!

آغاز عملیات تکمیل پروژه پل نرگسان بخش جبالبارز جنوبی عنبرآباد پس از 14سال

جوان نوشت: تعارض رده بالای منافع در یک تکه برگ سبز!

جایگاه شعرا از نگاه رسول خدا (ص)

مؤلفه های راهبردی عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای

پیوستن ایران به سازمان شانگهای در مخیله اصلاح طلبها هم نمی گنجید /وقتی دولت روحانی برای تحریم ایران با غرب همکاری می کرد

کتاب «اخلاق و معنویت در نهضت عاشورا» منتشر شد

شلوارک می پوشند اما دموکرات نمی شوند؛ مهاجران ایرانی و طلاق

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از انتصابات در دولت سیزدهم/ دوست سالاری، جایگزین شایسته سالاری شده

107 موکب دانشجویی در اربعین برپا می شود

خاله شادونه در بیمارستان بستری شد /عکس

مرحله نهایی رویداد بین المللی ایده های اربعینی برگزار می شود

استقبال رسمی از رییس جمهور در تاجیکستان

نماینده اردبیل در مجلس خبرگان رهبری دارفانی را وداع گفت

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی خبر داد: امضای 2 تفاهم نامه با تاجیکستان

عبدی: اگر اصولگرایان رفاه،امنیت،معیشت و روابط با جهان را حل کنند،اصلاح طلبان به قدرت نمی گردند

معنای عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای از نظر اقتصادی چیست؟

استقبال رسمی «امامعلی رحمان» از حجت الاسلام رییسی + فیلم

استقبال رسمی رییس جمهور تاجیکستان از رییسی

فعالیت 4 مرکز واکسیناسیون مستقل با مدیریت بسیج و سپاه در پردیس/ محدودیت خاصی در واردات واکسن نداریم

خراسان جنوبی/ مسئولیت پذیری اجتماعی راهکار مهار کرونا

استقبال رسمی امامعلی رحمان از رییسی

کشورهای عضو شانگهای می توانند خارج از سیطره آمریکا مشکلات خودشان را پیگیری کنند/ عضویت در سازمان های تاثیرگذار، روی کاهش تحریم ها موثر است

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه و سرویس در شرکت آژند بسپار آرمان نوین

شکست تحریم های غربی با عضویت ایران در سازمان شانگهای/ کشورهای آسیایی روی کارآمدن آیت الله رییسی را تحول می دانند

شرق نوشت: رییسی و پروژه توده سازی

مصلای بوشهر مرکز واکسیناسیون شد

مجازات یک زندانی غیرمستقیم ولی موثرتر متوجه خانواده اوست

پایان کنگره بین المللی علمی هنر اربعین

یک بام و دو هوای توافقات تهران - آژانس

طالبان برای جلب نظر ایران به بیانات امام خمینی استناد می کند | میان طالبان و آمریکا جوی خون جاری شده است و به احتمال زیاد کار خود را می کند

سخت، مثل زندگی مادران انتظار | گفت وگو با فاطمه بهبودی، عکاس

مصوبات سفر استاندار خراسان رضوی به گناباد 41درصد پیشرفت فیزیکی دارد

شورای امنیت ماموریت هیات معاونت ملل متحد در افغانستان را 6 ماه تمدید کرد

بازسازی یک روح از دست رفته

انتخابات انجمن اولیا و مربیان در کهیگلویه و بویراحمد

رسیدن کیفیت بد آب سنندج به جلسه کمیسیون سلامت

رییسی برای واردات واکسن مذاکره کرد/اصلاح طلبان مقصرکم کاری روحانی

جدیدترین رنگبندی کرونایی در فارس

عناوین روزنامه های صبح اصفهان در 27 شهریور 1400

20 ماه پس از فروپاشی زندگی کارگران آسیب دیده از کرونا، مجلس قصد حمایت دارد!

آزادسازی 20 هزار متر مربع از اراضی بستر رودخانه مرجی خانی به ارزش 200 میلیارد ریال با ورود مدعی العموم

کدام گروهها از آزادسازی واردات خودرو منتفع خواهند شد؟

استقبال رسمی امامعلی رحمان از رییسی

طرح جدید نمایندگان مجلس برای تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت سربازی

علی حامد حق دوست همایش ملی روز شعر و ادب فارسی

استخدام تراشکار ماهر جهت همکاری در مشهد

استخدام برنامه نویس مسلط به برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل-مشهد

عضویت ایران در شانگهای فرصت های دوجانبه را فعال می کند/ایران و شانگهای می توانند به خوبی از ظرفیت های یکدیگر بهره مند شوند

اندازه مردمک از بهره هوشی افراد خبر می دهد

واکسیناسیون جمعیت 18 سال به بالا در استان های قم، کرمانشاه و همدان

نماینده ولی فقیه در سپاه: طرح شهید سلیمانی نقش تعیین کننده ای برای مقابله با کرونا ایفا می کند

عکس های جالب از صد ساله های جهان

جزییات واکسیناسیون دانش آموزان

اظهار خرسندی رییس جمهور تاجیکستان از سفر «رییسی» به «دوشنبه»

ویروس کرونا در واکنش به انقلاب اسلامی ساخته شده است!

عباس عبدی: اگر اصولگرایان رفاه،امنیت،معیشت و روابط با جهان را حل کنند،اصلاح طلبان به قدرت نمی گردند

جمهوری اسلامی نوشت: گلوگاه های تعارض منافع

پایان هشتمین همایش بین المللی اربعین در مشهد

اعضای جدید شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان گیلان معرفی شدند

نقش تکنولوژی در تحول آموزش و پرورش/ تعلیم و تربیت نباید سیاست زده شود

نقش تکنولوژی در تحول آموزش و پرورش/ تعلیم و تربیت نباید سیاست زده شود