مطالب مرتبط:
جشن ثبت جهانی هورامان لغو شد
لغو برگزاری مراسم جشن ثبت جهانی هورامان در استان کرمانشاه
ثبت جهانی هورامان نشان دهنده جایگاه والای فرهنگی کردستان است
لغو برگزاری مراسم جشن ثبت جهانی هورامان در کرمانشاه
لغو برگزاری مراسم جشن ثبت جهانی هورامان در کرمانشاه
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 19:452021-07-30سياسي

نقش مردم در ثبت جهانی هورامان


مدیران فرهنگی در گفت وگویی مجازی با موضوع «ثبت جهانی هورامان» بر همراهی مردم برای ثبت های جهانی انجام شده در داخل کشور تاکید کردند و ایران را نخستین کشوری دانستند که هنرمندانش برای ثبت جنگل های هیرکانی و منطقه اورامانات کمک کردند؛ - مدیران فرهنگی در گفت وگویی مجازی با موضوع ثبت جهانی هورامان بر همراهی مردم برای ثبت های جهانی انجام شده در داخل کشور تاکید کردند و ایران را نخستین کشوری دانستند که هنرمندانش برای ثبت جنگل های هیرکانی و منطقه اورامانات کمک کردند؛ اقدامی که یکی از امتیازها برای گرفتن رای نهایی یونسکو بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در نت گپ یونسکویی که هفتم مرداد توسط این نهاد فرهنگی بجین المللی برگزار شد و ثبت های جهانی محوری برای گفت وگو، دوستی و صلح میان ملت ها مطرح شد، حجت الله ایوبی - دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران -، در سخنانی اظهار کرد: با توجه به وجود میراث ملموس و ناملموس زیادی که در کشور برای ثبت وجود دارند، در ثبت مکان ها و فضاها، سیاستی هوشمندانه در پیش گرفته ایم که بر مبنای آن صرفا به جای ثبت یک بنا و یک نقطه مشخص، مناطق و فضاهای گسترده تری را ثبت می کنیم.

او ثبت جهانی راه آهن سراسری را به عنوان بیست وپنجمین میراث ملموس کشور که حدود 1400 کیلومتر منظر فرهنگی را در برمی گیرد و حتی نخستین میراث صنعتی کشور محسوب می شود نمونه ای از این فضاها دانست و ادامه داد: منظر فرهنگی هورامان (اورامانات) در استان های کرمانشاه و کردستان با حدود 409 هزار هکتار عرصه و حریم که 106 هزار هکتار آن مربوط به عرصه و 303 هزار هکتار نیز جزو حریم است، باعث ثبت هزاران کیلومتر از سرزمین مان شدند و در نهایت مجموعه ای عظیم از سراسر کشور در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

وی یکی از وظایف و رسالت های یونسکو و به تبع آن کمیسیون های ملی یونسکو را رونمایی از این گنجینه های بشری به واسطه ثبت آن ها و بیداری و آگاهی هر چه بیشتر افکار عمومی در نگهداری و پاسداشت میراث و جلوگیری از تخریب آن ها دانست و افزود: به عنوان مثال پس از ثبت جنگل های هیرکانی در سال 2019، خود بومیان آن منطقه و دیگر مردم، کوچک ترین دست درازی و آسیب به این منطقه را بلافاصله گزارش می کردند و مانع از انجام آن ها می شدند.

او با تاکید بر این که ایران، نخستین کشوری است که هم در ثبت جنگل های هیرکانی و هم اورامانات از هنرمندان کمک گرفته است، ادامه داد: این اقدام یکی از امتیازها در ثبت های جهانی است؛ یعنی حساس بودن افکار عمومی نسبت به آن ثبت.

ایوبی با بیان این که ارزیابان اگر تصور کنند افکار عمومی نسبت به مسأله بی اعتنا هستند، ثبت آن منطقه به عقب می افتد، اضافه کرد: به گفته ناظران یونسکو، هنرمندان ما سال گذشته نمایشگاه عکس خوبی برای اورامانات برگزار کردند و وقتی بازرسان آمدند از دیدن این نمایشگاه عکس شگفت زده شدند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران با تاکید بر این که حدود 700 روستا در منطقه هورامان/ اورامانات قرار دارند گفت با ثبت جهانی این منظر فرهنگی این ها دیگر صرفا روستا نیستند و جهانیان هر آن چه را مربوط به آیین و رسوم، فرهنگ، سبک زندگی و حتی معماری ابنیه آن هاست می بینند و آن را یک آیینه تمام نما از فرهنگ یک کشور و یک ملت می دانند.

او با بیان این که انتظار داریم ثبت جهانی هورامان باعث آشنایی بیشتر همه مردم ایران با این طبیعت بکر شود و همتی جمعی در پاسداشت و نگهداری از آن رخ دهد، افزود: با توجه به این که سهمیه کشورها در ثبت های جهانی فارغ از تاریخ کشورها به طور مشخص به یک اندازه و محدود است رییس جمهور عراق نیز این ثبت را به ایران تبریک گفت؛ چون علاوه بر این که چندین شهرستان و دو استان ایران در محور اورامانات قرار دارند، کردستان عراق هم در همین محور قرار دارد و خوشبختانه این امکان وجود دارد که در دوره بعدی به پرونده کردستان عراق کمک کنیم تا به این پرونده ثبت جهانی ملحق شود.

چون این موضوعات باعث می شوند تا مردم دنیا با جاذبه های گردشگری یکدیگر بیشتر آشنا شوند و محوری فرهنگی برای گفت وگو، دوستی و صلح میان ملت ها ایجاد شود.

موسیقی و معماری هورامان محل تلاقی مردم با یگدیگر ابراهیم زارعی - عضو هیأت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه بوعلی - نیز در سخنانی نخست به این نکته اشاره کرد که اورامانات در خط زلزله قرار گرفته است ولی مردم برحسب تجربه ای که از قبل داشته اند آثار معماری خود را به گونه ای ساخته اند که در برابر زلزله مقاوم باشند.

او در ادامه با بیان این که این موارد جایگاه درست این منطقه در حوزه معماری را نشان می دهد، بیان کرد: علاوه بر معماری و باغ های اورامانات، باید از طبیعت، رودخانه، موسیقی و آداب و رسوم آن هم حفاظت و حمایت شود.

وی با تاکید بر این که وظیفه داریم مردم را به تعامل و همکاری دلسوزانه با هم فرابخوانیم، افزود: وظیفه حکومت نیز همین است که در این زمینه فعال باشد.

سازمان های مردم نهاد باید وارد کار شوند؛ یعنی همان طور که به ثبت جهانی هورامان کمک کردند در زمینه آموزش نگهداری و حفظ آن هم فعال باشند و این آموزش مستمر و مداوم باشد.

می توان با مردم ارتباط مستقیم برقرار کرد تا بتوان ثروت های طبیعی، تاریخی و فرهنگی را حفظ کرد.

او با تأکید بر دو چندان شدن وظیفه مردم و مسوولان بعد از ثبت جهانی اورامانات بیان کرد: باید در امور مختلف به ویژه جاده کشی و.

مراقبت باشیم تا به این منطقه آسیبی وارد نشود.

نسل جدید باید از نسل گذشته یاد بگیرد و ببیند آن ها چه کرده اند که امروز این منطقه مورد توجه جهان قرار گرفته است.

او اظهار کرد: حفظ مناظر طبیعی، معماری، صنایع دستی و آداب و آیین های منحصر به فردی مانند عروسی پیرشالیار و پالنگان و صنایع دستی بسیار مهم، لازم و ضروری است.

چون آن چه باعث ثبت جهانی اورامانات شده همین ارزش های پایدار بوده است.

او با تاکید بر این که موسیقی و ادبیات میراث معنوی این منطقه شناخته می شوند، ادامه داد: این فرهنگ در طول هزاران سال نگهداری شده است به طوری که در این خطه بزرگانی در حوزه موسیقی، ادب و عرفان بوده اند که مسائل مهم و کلیدی را آموزش داده اند.

بنابراین باید این مسائل را به نسل جوان منتقل کنیم تا آن ها نیز با عشق و علاقه میراث این منطقه را حفظ کنند.

مشارکت بالای جامعه محلی در ثبت جهانی اورامانات پویا طالب نیا - مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان – نیز در سخنانی به دو معیار سوم و پنجم که اورامانات بر اساس آن ها در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، اشاره کرد و گفت: معیار پنجم ناظر بر تعامل انسان با طبیعت است.

برای مثال در این منطقه مردم به خوبی مصرف آب را مدیریت می کنند که این مسأله بخشی از میراث ملموس و ناملموس را در بردارد.

ما در اورامانات پدیده خلق زمین را داریم.

او با اشاره به ایجاد قنات توسط ایرانی ها بعد از مطرح شدن کمبود آب در فلات ایران، ادامه داد: در نمونه دوم نیز در اورامان زمین را خلق کردند یعنی از کم ترین زمین بیشترین بهره را بردند.

وی افزود: در روستایی در منطقه اورامان جشنی به نام جشن باران خواهی وجود دارد که ریشه آن به مراسم میتراییسم برمی گردد.

همچنین یکی از منحصربه فردترین زندگی های کوچ نشینی را می توان در همین منطقه دید؛ خلاف جاهای دیگر محوریت کوچ نشینی در این منطقه انسان است چون اهالی هورامان از دیرباز خوش نشین بوده اند.

هورامان نقطه تلاقی مهمی است که می تواند فرهنگ های مختلف را به هم پیوند دهد؛ به طوری که حتی تعاملات بین فرهنگی ایجاد کرده است.

طالب نیا از مظاهر فرهنگی دیگر در این منطقه را صنایع دستی دانست و ادامه داد: صنعت کاران در این حوزه به تجملات نمی اندیشند و تمام محصولات آن ها کاربردی است.

یا در نمونه ای دیگر خلاف دیگر نقاط خبری از خانه های اعیانی نیست، خانه ها ساده اند چون برای مردم آن منطقه طبیعت ملاک زندگی بوده و هست.

هورامان جغرافیایی بزرگ را شامل می شود که میان مردمش تعامل سازنده و پایداری وجود دارد.

وی با اشاره به این که در ثبت جهانی این منطقه یکی از ویژگی ها مشارکت بالای جامعه محلی بود، اظهار کرد: به طور کلی در ثبت های جهانی، طرح های مشارکتی به دلیل دخیل بودن مردم ماندگارترند.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان با تأکید بر این که باید در حوزه آموزش و نگهداری این میراث، ضوابط و دستورالعمل های مختلفی را در نظر گرفت، توضیح داد: در حوزه ساخت وساز باید با نهادها و سازمان های مختلفی مانند بنیاد مسکن، وزارت راه و شهرسازی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همکاری داشته باشیم و در گردشگری نیز باید نظام نامه ای محکم و سختگیرانه در این حوزه داشته باشیم تا از این منطقه به درستی محافظت شود.

هورامان؛ مهم ترین میراث تاریخ معنوی ایران سیداحمد محیط طباطبایی – رییس ایکوم ایران و رییس باشگاه نوروز – که مجری این وبینار مجازی نیز بود، در سخنانی اظهار کرد: موسیقی، معماری و شرایط جغرافیایی این منطقه (هورامان) به گونه ای مهم است که مانند یک محل تلاقی باعث ارتباط مردم این سوی زاگرس با مردم آن سوی زاگرس شده است.

او با تاکید بر این که هورامان؛ سرزمین خورشید یکی از مهم ترین میراث تاریخ معنوی ماست، اضافه کرد: ما می توانیم رابطه سازنده انسان و طبیعت را در آن ببینیم.

پرونده منظر فرهنگی هورامان/ اورامانات در چهل وچهارمین نشست اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (سه شنبه پنجم مرداد 1400 برابر با 27 جولای 2021) در شهر فوجو چین بررسی شد و با تصویب اعضای کمیته، به عنوان بیست وششمین میراث ملموس کشورمان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جهانی - جنگل های هیرکانی - منطقه اورامانات - ثبت جهانی - همراهی مردم - هورامان - فرهنگی - اورامانات - یونسکو - کشور - ایران - هیرکانی - حجت الله ایوبی - نخستین - همراهی - مدیران - مردم - کشوری - ملموس - منطقه - موضوع - مجازی - جنگل - داخل - ناملموس - کمیسیون - دبیرکل - برگزار - یکی از - ملت ها

آخرین اخبار سرویس:
بازنشر| مداحی که 15 سال بر تخت بیماری فقط یاعلی گفت / هر نوکری که حجت کسری نمی شود + عکس و فیلم

استاندار کردستان: تکمیل پروژه های راه روستایی در اولویت قرار گیرد

خواب 14 ساله پروژه جاده سنخواست-بجنورد؛ دولت سیزدهم به داد پروژه های «نیمه تمام» برسد

نمایشگاه «در لباس سربازی» گزارشی از مستند دفاع مقدس به روایت رهبر انقلاب است

کندوکاوی در نقش مردم در تشکیل حکومت اسلامی / مفهوم رضایت در اندیشه امام خمینی(س) منتشر شد

هیات رییسه شورای شهرستان تهران انتخاب شدند

نماینده ولی فقیه در استان گیلان: فرد انقلابی همواره باید مقابل ظلم بایستد و با آن مبارزه کند

مشارکت در حکمرانی تعلیم و تربیت؛ وبینار نهم!

مردمداری محور فعالیت های دستگاه قضا باشد

عضویت ایران در شانگهای، باطل کننده تحلیل غلط اصلاح طلبان است

سپاه: چهار مقر ضدانقلاب در شمال عراق منهدم شد

اجرای 500 برنامه در راستای گرامیداشت هفته دفاع مقدس در لرستان

جزییات نجات مرد اصفهانی با عمامه از کوه صفه

امام جمعه جدید قلعه گنج معرفی شد

تاکید وحیدی بر حل و فصل نهایی مساله کارت هوشمند در کشور/ تعیین تکلیف فوری افراد فاقد شناسنامه و اتباع غیر ایرانی

خبر انتصاب رییس سازمان خصوصی سازی را منتشر نکردیم

تزریق 72هزار دُز واکسن کرونا در حاشیه شهر مشهدمقدس/80 هزار دُز واکسن برکت به استان رسید

اژه ای: تحول و تعالی با کارهای معمول روزمره بدون توجه به نوآوری رخ نمی دهد

بادامچیان: عضویت ایران در شانگهای، باطل کننده تحلیل غلط اصلاح طلبان است

پاسداشت شاعری که شبیه نیما شعر می گوید و اهل استان شعرخیز ایران است!/ کدام شاعر صاحب سبک معاصر درس حوزوی خوانده است؟ + گزارش تصویری

غروب لنج های چوبی

پروژه مکانیزه سازی مسیر انتقال غلات از اسکله به سیلو فعال است

تشریح برنامه های هفته دفاع مقدس در بویراحمد

آخرین انتصابات در بنیاد شهید و امور ایثارگران

تولید با 20 ساعت کار شبانه روزی/ روایتی از پشت جبهه ها

پاسخ به معاون وزیر خارجه دولت اصلاحات / ایران با هوشمندی وارد باتلاق طراحی شده توسط آمریکا درافغانستان نشد

صلاحیت مسئولان شعب استانی 7 حزب تایید شد

مرکز فناوری های نوظهور توسط بسیج در کشور راه اندازی شد/ حمایت بسیج از طرح های فناورانه

سرلشکر باقری انتصاب «فرمانده نیروی هوایی ارتش» را تبریک گفت

پیام سرپرست سازمان تامین اجتماعی به مناسبت هفته دفاع مقدس

عضویت ایران در شانگهای، باطل کننده تحلیل غلط اصلاح طلبان است

راه اندازی واکسیناسیون اتوبوسی در مشهد + فیلم

داستان های ترسناک عمارت های قدیمی

جو بایدن ادعای تمایل آمریکا برای بازگشت به برجام را تکرار کرد

اولین جلسه شورای راهبری رویداد TIM2022 برگزار شد

اجرای380 برنامه از سوی سپاه ناحیه لامرد در هفته دفاع مقدس

نظر وزیر کشور درباره نحوه انتخاب استانداران

قاضی زاده هاشمی: فرهنگ ایثار و شهادت به یک جریان، مذهب یا گروه خاص تعلق ندارد

مجید منعمی به سمت »مشاور فرهنگی و رسانه ای« نهاد ریاست جمهوری منصوب شد

عملیات بهسازی جاده اسیر- مهر- وراوی آغاز شد

بیش از 70 درصد از جامعه هدف در استان تهران واکسینه شده اند

با کلاس بودن فقط با 7 فاکتور زیبایی

بیش از 1200 برنامه هفته دفاع مقدس در استان برگزار می شود

آخرین اخبار رتبه بندی معلمان / اجرا رتبه بندی از 1401

سامانه جامع ارتباط مردمی تجلی مردم محوری دستگاه قضا است

احمد صادقی رییس شورای شهرستان تهران شد

بیانیه ای طلاب بسیجی همدان به مناسبت هفته دفاع مقدس

سرلشکر رحیم صفوی: آمریکایی ها بدانند به زودی از منطقه اخراج خواهند شد / ایران شرایط برتر دفاعی را در منطقه دارد

حوزه همه توان خود را برای حفظ و حراست از دستاوردها دفاع مقدس به کار خواهد گرفت

سرلشکر صفوی: آمریکایی ها باید از سوریه فرار کنند

بیش از 4 هزار برنامه در هفته دفاع مقدس برگزار می شود

انتقاد اژه ای از کیفیت گزارش دستگاه های نظارتی و امنیتی درباره ویژگی های صلاحیتی افراد/ تأکید بر اصلاح رویه مراجع استعلامی

روش های مدیریت مصرف انرژی در آلمان

خانم و اقا جهت بسته بندی و کاردرمنزل نیازمندیم

مرکز ارائه خدمات مشاوره خانواده راه اندازی شد

تبریک سرلشکر باقری به دبیر جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام

استخدام در کلینیک تخصصی پوست و مو

ایجاد زیرساخت های نرم برای اجرای طرح های ملی و فراملی

جهش صادرات محصولات پتروشیمی سنگاپور

امنیت مثال زدنی مرزهای ایران مرهون دلاوری های مرزبانان است

کارگر ساده آقا (کارخانه تولید لوازم یدکی ماشین)

اجرای380 برنامه از سوی سپاه ناحیه لامرد در هفته دفاع مقدس

خدمات شهری در تمام مناطق ارومیه به صورت عادلانه توزیع شود

انتصاب جدید در وزارت نفت

انهدام 4 مقر گروهک های ضدانقلاب در شمال عراق

درخواست فرمانده مرزبانی کشور از امام جمعه اهواز

پرداخت کمک هزینه شهریه به 16 هزار دانشجوی تحت حمایت کمیته امداد

اجرای 600 برنامه هفته دفاع مقدس در رباط کریم/ اهمیت اجرای فعالیت های عمرانی با پیوست فرهنگی

چشمان همیشه بیدار تیپ 48 فتح/ از دیدبانی در گرمای 50 درجه تا مرزبانی در سرمای منفی 37

محمدحسن ظریف منش مراسم تکریم و معارفه رییس جدید دانشگاه عالی دفاع ملی

جزییات برگزاری ویژه برنامه های اربعین حسینی و هفته دفاع مقدس/ پیاده روی اصفهانی ها با شعار «الی اصحاب الحسین»

مجید منعمی «مشاور فرهنگی و رسانه ای» معاون اجرایی رییس جمهور شد

روش محاسبه قیمت گاز خانگی در جهان

دولت باید مراقب چهره هایی باشد که با نقاب حزب اللهی، به سوءاستفاده و اختلاس ادامه می دهند

«مشاور فرهنگی و رسانه ای» معاون رییس جمهور منصوب شد

طالبان برای برگزاری مراسم تحلیف کمیسیون ویژه ایجاد کرد

صدور گواهی واکسیناسیون روی برگه باطله/ عکس

آغاز واکسیناسیون ناویان وظیفه نیروی دریایی در فارس

بازدید مسئولان قضایی استان مازندران از زندان ساری

سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شد

مراسم راهپیمایی اربعین از 20 پلتفرم مجازی پخش می شود

رییس بنیاد شهید: خدمات رسانی معیشتی به ایثارگران باید تقویت شود

پیام تبریک سرلشکر باقری در پی انتصاب محمد باقر ذوالقدر

دومین جلسه کمیته راهبری بازنگری و تدوین برنامه راهبردی دانشگاه مازندران برگزار شد

پیام تبریک رییس دانشگاه مازندران به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

دانشگاه عالی دفاع ملی در تحقق آرمان های های نظام نقش آفرین است

سردار اسماعیل احمدی مقدم رییس دانشگاه عالی دفاع ملی شد

نشست الگوی حکمرانی مردمی دفاع مقدس در جنگ اقتصادی و فرهنگی غرب

آغاز به کار جشنواره استانی تلاوت های مجلسی درقائم شهر

شهردار تهران: مجموعه شهرداری در حوزه زیرساختی، یکپارچه است

رییس سازمان زندان ها: دشمن دنبال سیاه نمایی و دروغ پراکنی است

ضرورت تمدن سازی در فضای مجازی با همکاری شهرداری

مراسم زنگ ایثار در سراسر کشور برگزار می شود

واکنش نماینده مسیحیان ارامنه به بازداشت دو راننده در آذربایجان

گروسی: امیدواریم به مسائل اضطراری هسته ای ایران رسیدگی کنیم

جلسه رسمی شورا با حضوررییس واعضای شورای شهر، درسالن جلسات شورا برگزار گردید

بازدید مسئولان قضایی استان مازندران از زندان قائمشهر

دولت سیزدهم و اعتمادی که در حال بازگشت است

گروسی «به زودی» دوباره راهی ایران می شود

زاکانی: تهران 80 هزارمیلیارد تومان بدهی دارد

نقش مردم در ثبت جهانی هورامان

نقش مردم در ثبت جهانی هورامان