مطالب مرتبط:
نگاه نامتوازن به توسعه کشور، عامل معضلات خوزستان/ دولت جدید از نگاه جزیره ای به کشور پرهیز کند
عکس| دیدار عیدانه مردم و مسئولان با نماینده ولی فقیه در خوزستان
واکنش نماینده اهواز به ادعای بازداشت کودکان و نوجوانان در اعتراضات خوزستان
نصب مخزن های ثابت آبرسانی توسط بسیج سازندگی در خوزستان
عامل اصلی واقعه عاشورا بی توجهی به جریان غدیر بود
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 مرداد 1400 ساعت 00:002021-07-29سياسي

سدسازی بی رویه، مهمترین عامل مشکلات به وجود آمده در خوزستان است


عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی گفت: سدسازی بی رویه، برداشت بی رویه از منابع مختلف آبی، کشاورزی و پرورش ماهی به صورت غیر اصولی، انتقال آب کارون و کاهش ورودی رودخانه ها، - ایسنا/خراسان رضوی عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی گفت: سدسازی بی رویه، برداشت بی رویه از منابع مختلف آبی، کشاورزی و پرورش ماهی به صورت غیر اصولی، انتقال آب کارون و کاهش ورودی رودخانه ها، نداشتن اسناد مشخص در حوزه محیط زیست، نبود مدیریت مناسب و کارآمد چالش های امروز را در خوزستان ایجاد کرده است.

اکبر حیدری در نشستی تحت عنوان خوزستان؛ سیاست گذاری توسعه ناموزون که با حضور جمعی از اساتید دانشگاه فردوسی به صورت آنلاین برگزار شد، در رابطه با موضوع توسعه متوازن منطقه ای در خوزستان؛ پیشران ها و چشم اندازها اظهار کرد: در خصوص خشکسالی آن چیزی که مشخص است این است که فرآیند پیچیده ای رخ داده است.

کشورها اگر بتوانند سطح قابل قبولی از توسعه و توسعه پایدار را به دست بیاورند در واقع توانسته اند مشکلات اقتصادی و اجتماعی و همچنین مشکلات زیست محیطی را مورد بررسی قرار دهند.

وی در خصوص توسعه پایدار افزود: توسعه یک تغییر بنیادی است و متغیرهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، کالبدی و.

دارد.

سازمان ملل متحد اهداف توسعه پایدار را در 17 مورد از جمله کاهش فقر، آموزش برابر و .

تعریف کرده است.

عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد یکی از اهداف حوزه توسعه پایدار را کاهش و از بین بردن فقر عنوان کرد و ادامه داد: این امر یکی از چالش های بشر است که از گذشته همواره با آن مواجه بوده است.

شاخص گرسنگی که یکی از موارد مدنظر توسعه است؛ تقریبا 821 میلیون نفر تا سال 2017 نتوانستند به تغذیه مناسب دسترسی داشته باشند که این رقمی قابل توجهی است.

از هر هشت نفر بزرگسالی که در دنیا زندگی می کند یک نفر دسترسی آسان به مواد و زیرساخت های غذایی مناسب را نداشته است.

حیدری با اشاره به اینکه استان خوزستان در جنوب غربی ایران قرار دارد و در واقع یکی از استان های اصلی در تولید نفت و گاز ایران به حساب می آید و یکی از نقاط راهبردی در کشور ما از گذشته تا به امروز است، اظهار کرد: درصد فقر از سال 85 در خوزستان شدیدا افزایش پیدا کرد.

درصد فقر در مناطق روستایی 54 درصد و در مناطق شهری 41 درصد است.

با وعده هایی در سال 1410 این شاخص 58 درصد برای مناطق روستایی و 63 درصد برای مناطق شهری خواهد بود که این رقم بسیار قابل ملاحظه است.

این باید تلنگری برای کسانی باشد که در این حوزه برنامه ریزی می کنند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از این شاخص ها دسترسی به خدمات، رفاه و سلامت است؛ حداقل 400 میلیون نفر در دنیا به خدمات اساسی بهداشتی دسترسی ندارند.

از طرفی تا پایان 2017، 217 میلیون نفر با بیماری هایی نظیر اچ آی وی درگیر بوده اند.

عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه در رابطه با این شاخص در خوزستان تنها شهر اهواز از این طیف برخوردار بود، بیان کرد: اهواز به عنوان مرکز استان وضعیت برخورداری را نسبت به شاخص ها و خدمات سلامت داشته است و آبادان به عنوان دومین شهری که رتبه دوم را در این زمینه دارد.

دیگر شهرها مانند اندیمشک و ایذه و .

بسیار محروم و ناموفق در این زمینه بودند.

این نشان دهنده این است که وضعیت دسترسی به زیرساخت های بهداشت و سلامت در این استان مناسب نبوده است.

حیدری شاخص بعدی را دسترسی به زیرساخت های آموزشی خواند و ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته طیف گسترده ای تنوانسته اند به آموزش های ابتدایی دسترسی پیدا کنند.

57 میلیون کودک در دنیا از رفتن به مدرسه محروم هستند.

برای خوزستان این رقم بسیار بالا است.

به لحاظ شاخص های آموزشی چهار یا پنج شهرستان استان خوزستان هستند که وضعیت خوبی را دارند و دیگر شهرستان های این استان وضعیت زرد دارند و شاخص های آموزشی در وضعیت بحرانی هستند.

11 شهر استان خوزستان با کمبود آب گسترده مواجه است وی خاطرنشان کرد: 11 شهر استان خوزستان با کمبود آب گسترده مواجه است.

حدود 700 روستا در استان خوزستان با تانکر و .

آب رسانی می شود.

از جمله دلایل این بحران سدسازی های بی رویه که در این استان صورت گرفته، است.

عضو هیئت علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص علت مشکلات به وجود آمده برای خوزستان اظهار کرد: سد سازی بی رویه، برداشت بی رویه از منابع مختلف، کشاورزی و پرورش ماهی غیر اصولی، انتقال آب کارون و کاهش ورودی رودخانه ها، نداشتن اسناد مشخص در حوزه محیط زیست که چالش های گسترده ای را ایجاد کرده، نبود مدیریت مناسب و کارآمد این چالش ها را در خوزستان ایجاد کرده است.

حیدری خاطرنشان کرد: خوزستان با این وضعیت نمی تواند در آینده ادامه دهد و در حال حاضر نیز با چالش های گسترده ای مواجه است.

بنابراین باید برنامه ریزی و اولویت بندی برای حل این مشکلات انجام شود.

باید چشم اندازی را برای آینده ایجاد کنیم و برآوردها را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم و اسنادی در این حوزه تعیین کنیم.

در ادامه این نشست حسین ثنایی نژاد، عضو هیئت علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با موضوع "خشکسالی اجتماعی-اقتصادی در بحران خوزستان" اظهار کرد: مردم امروزه تغییر اقلیم را احساس می کنند و شاهد این هستند که اتفاقاتی در حال رخ دادن است که در گذشته نبوده است و هم اینکه خشکسالی را تجربه می کنند.

در 50 سال گذشته بر اساس بررسی بنده این خشکسالی سابقه ندارد.

به راحتی می توان این عامل را امری طبیعی معرفی کرد و گفت که مقصر این خشکسالی ما نیستیم.

واقعیت این است که این عوامل می تواند مدیریت شود و منجر به بحران نشود.

عضو هیات علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه خشکسالی در همه جای دنیا ممکن است رخ دهد ، بیان کرد: ما چنین شرایطی را در دنیا داریم و این مساله در سایر کشورهای دنیا نیز تجربه می شود.

در کالیفرنیا آمریکا نیز خشکسالی وجود دارد ولی این بحرانی را که ما با این سرعت و شدت در کشور با آن مواجه هستیم در آنجا رخ نداده است.

بحران خشکسالی خوزستان، خشکسالی اجتماعی و اقتصادی است ثنایی نژاد با بیان اینکه بحران خشکسالی خوزستان، خشکسالی اجتماعی و اقتصادی است توضیح داد: خشکسالی در چهار مرحله تعریف می شود.

مرحله اول کاهش بارندگی است.

در ایران آنچه که مسئله اصلی در رابطه با منابع آبی است سال آبی است.

وقتی میزان بارندگی از حد معینی کمتر شود ما به آن خشکسالی می گوییم.

همچنین خشکسالی کشاورزی نیز می تواند رخ دهد.

اگر حجم بارندگی ما کم شده باشد ولی مقدار بارندگی ما در پاییز و نه در بهار کم نشده باشد و فقط کاهش آن در زمستان حس شود، این خشکسالی کشاورزی است.

خشکسالی کشاورزی زمانی است که کمبود بارش باعث کمبود رطوبت خاک در ناحیه ریشه شود.

وی ادامه داد: اگر مدیریت منابع آب درست باشد، در مقیاسی که خشکسالی به سمت محصولات کشاورزی هم برسد می توان آن را مدیریت کرد.

عضو هیات علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با خشکسالی هیدرولوژیکی بیان کرد: مرحله دوم خشکسالی، خشکسالی هیدرولوژیکی است.

یعنی بارش به گونه ای تغییر کرده که مسئله اصلی ما برای تامین آب بارش برف است.

اگردر زمستان بارش برف را به اندازه کافی نداشته باشیم، آب های سطحی نیز کاهش پیدا می کند و خشکسالی رخ می دهد.

اما در این حالت می تواند خشکسالی اجتماعی و اقتصادی رخ ندهد.

ثنایی نژاد ضمن بیان اینکه هر آنچه که در خشکسالی اجتماعی و اقتصادی رخ می دهد اکنون در خوزستان اتفاق افتاده است، در خصوص این نوع از خشکسالی اظهار کرد: تقاضای آب در بخش های مختلف بر اساس تغییر نوع فعالیت اجتماعی و اقتصادی، پراکندگی جمعیت انسانی و حیوانی و کاربری زمین متناسب با عرضه آن در حوزه آبی است که تغییر در این موارد باعث ایجاد خشکسالی اقتصادی و اجتماعی می شود.

این اتفاقی است که در خوزستان رخ داده است.

وی افزود: جالب این است که یکی از اهداف سدسازی این است که تعادل در توزیع آب ایجاد کند و در هنگام ترسالی برای جلوگیری از وقوع سیل و در هنگام خشکسالی برای تغذیه بیشتر آب استفاده شوند.

متاسفانه در سه سال گذشته شاهد این هستیم که سدهایی که بر رودخانه کارون و کرخه ساخته شده است عکس این مساله عمل کرده است.

عضو هیئت علمی گروه علوم و مهندسی آب دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اهمیت نقش مدیریت صحیح بیان کرد: با انتقال حوزه ای آب بیش از یک میلیارد مکعب آب به حوزه های دیگری مانند قم و اصفهان منتقل شد، از طرف دیگر تقاضای مصرف آب در این مکان ها افزایش یافت.

این عدد و رقم ها امر ساده ای را نشان می دهد و آن نوع مدیریت است.

باوجود اینکه خشکسالی اتفاق افتاده و بسیار شدید است این مساله منجر به کاهش قابل ملاحظه آب در منطقه می شود و انتقال آب حوزه ای نیز افزوده می شود.

یکی از مشکلات مهم در تغییر اقلیم این است که پدیده های حدی افزایش پیدا می کند ثنایی نژاد در خصوص تغییر اقلیم گفت: تغییر اقلیم و خشکسالی هردو جزو پارامترهایی هستند که در حوزه مدیریت آب باید در نظر گرفته شوند.

تغییر اقلیم همیشه به این معنی نیست که خشکسالی بیشتر خواهد شد.

یکی از مشکلات مهم در تغییر اقلیم این است که پدیده های حدی افزایش پیدا می کند، یعنی هم شدیدتر و هم تکرار آن بیشتر می شود.

هم خشکسالی و هم ترسالی یک پدیده حدی است.

آبی که در این فصل سال به صورت رگباری می بارد هیچ فایده ای ندارد بلکه تخریب نیز دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر سد درست ساخته شده باشد و در جای مناسب و با مدیریت صحیح مورد بهره برداری قرار بگیرد همین بارش رگباری را می تواند ذخیره کند و در مواقع خشکسالی ازآن استفاده کرد.

در ادامه این نشست مهدی کلاهی، عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: ما باید از مطالعات بین المللی برای حل بحران خوزستان کمک بگیریم.

درباره اینکه کدام یک از مولفه های اندیشه ای محیط زیست گرایی کمک رسان هستند الگوها و نظریات مختلفی وجود دارد.

کلاهی با اشاره به اهمیت داشتن پایداری در توسعه بیان کرد: در این زمینه در ابتدا پایداری و پویایی تعریف شده و گفته شده که اگر قرار است پایداری صورت گیرد باید تجدید حیات طبیعت وجود داشته باشد و از طرف دیگر تقاضای ما کاهش پیدا کند.

در این مورد تاکید بر تجدید حیات طبیعت وجود دارد تا به پایداری برسیم.

بالغ بر 36 هزار روستا در کشور وجود دارد که خالی شده اند وی ادامه داد: بالغ بر 36 هزار روستا در کشور وجود دارد که خالی شده اند و اکثرا به دلیل مشکلات آبی است.

یعنی مسئله محیط زیست همه کشور را در بر گرفته است.

انتقال آب نه تنها باعث ضعیف شدن اقتصاد می شود بلکه عدالت اجتماعی را نیز از بین می برد عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با انتقال آب عنوان کرد: گفته می شود تفکر انتقال آب فقط برای مهندسان و سیاست مداران است.

تفکری است که در آن مشارکت مردمی وجود ندارد و باعث تعارضات زیادی خواهد شد.

انتقال آب نه تنها باعث ضعیف شدن اقتصاد می شود بلکه عدالت اجتماعی را نیز از بین می برد.

ظرفیت زیستی کشور ما پاسخگوی 25 میلیون نفر است کلاهی با بیان اینکه ظرفیت زیستی کشور ما پاسخگوی 25 میلیون نفر است تصریح کرد: در واقع برای تامین نیاز آن مقدار جمعیت باقیمانده یا درحال وارد کردن و یا در حال بهره کشی از طبیعت هستیم و ذخایر نفت های آینده را نیز تمام می کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی - خوزستان - برداشت بی رویه - عضو هیات علمی - دانشگاه - توسعه متوازن منطقه ای - پرورش ماهی - سدسازی - فردوسی - انتقال آب - هیات علمی - عضو هیات - جغرافیا - کشاورزی - رودخانه - اساتید دانشگاه - صورت - برداشت - انتقال - توسعه متوازن - توسعه - کارون - مختلف - منابع - پرورش - ورودی - اکبر حیدری - هیات - گروه - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
غبار روبی و عطر افشانی گلزارشهدای گچساران

حمله به واکسن برکت این بار با فتوشاپ!

استاندار مازندران ، هفته آینده معرفی می شود

فرمانده پدافند هوایی سپاه: جزو کشورهای برتر در حوزه موشکی هستیم / رژیم صهیونیستی و آمریکا از توان نظامی ایران به شدت هراس دارند

هنرمندی که به آثارش روح می بخشد/ کسب مقام های بین المللی تصویرگر اردبیلی

سربازان غایب نمی توانند از امریه استفاده کنند

رییس جمهور قانون جهش تولید مسکن را برای اجرا ابلاغ کرد

«رضا امینی» شهردار اهواز شد

رفع مشکلات استان ایلام نیازمند توجه ویژه دولت است

یادواره آیت الله سیدحسن موسوی شالی در دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان برگزار شد

گلزار شهدای گرگان با حضور نیروهای نظامی و انتظامی استان گلستان عطرافشانی شد

آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای ایران / خبرهای خوب مذاکرات هسته ای

مدرسه و دفاع مقدس آینده کشور را تضمین می کنند

شتاب مضاعف در روند واکسیناسیون ضروری است

رییس جمهور قانون جهش تولید مسکن را برای اجرا ابلاغ کرد

حکم شهردار سنندج صادر شد

قانون جهش تولید مسکن برای اجرا ابلاغ شد

نماینده ولی فقیه در گیلان: بزرگ ترین دستاورد دفاع مقدس برگرداندن اقتدار و عظمت به ملت ایران بود

ترفندهایی ساده برای آشپزی

برگزاری مراسم گرامی داشت یادواره 14 هزار شهید حوزه کارگری

سفر ریاست سازمان بسیج سازندگی کشور به خراسان جنوبی به روایت تصویر

فیلم | یادی از شهدای افغانستانی دفاع مقدس

گرامیداشت دومین روز هفته دفاع مقدس در گیلان

الگوگیری از زندگی شهدای دانش آموز محور برنامه های مدارس اردبیل باشد

انجام 50 درصد از واکسناسیون روزانه پایتخت در اماکن شهرداری تهران

جانشین دارابی در صداوسیما چه گفت؟

سربازان غایب نمی توانند از امریه استفاده کنند

افتتاح پروژه های مخابراتی روستایی در مهدیشهر

نشان فداکاری به خانواده شهید محمود امان الهی اهدا شد

نمایشگاه مجازی «دفاع مقدس» طراحی و رونمایی شد

وزیر کشور حکم شهردار اهواز را صادر کرد

مکتب حاج قاسم یکی از مهمترین دستاورد های دفاع مقدس است

سربازان غایب نمی توانند از امریه استفاده کنند

رونمایی از دو کتاب دفاع مقدس در اسدآباد

حضور رییسی در سازمان ملل آغاز روابط گسترده با دنیا و پایان دادن به زورگویی های نظام سلطه است

رکابزنان جاده ولایت از نیشابور عازم مشهد شدند

رییس جمهور قانون جهش تولید مسکن را برای اجرا ابلاغ کرد

تذکر اربعینی عضو هیأت رییسه مجلس به وزیر کشور+ تصویر

طرح «امین» در مدارس سطح استان کردستان عملیاتی شود

تاکید بوررل بر اهمیت احیای برجام

رییس جمهور قانون جهش تولید مسکن را برای اجرا ابلاغ کرد

آیا با جواب دادن به توهین دیگران مجرم شناخته می شویم؟

نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی توسط رییس مجلس

خط و نشان معاون وزیر دفاع برای مقامات اسراییل و آمریکا / اگر علیه ایران حماقت کنید تلی از اجساد سربازانتان را در هر کوی و برزن خواهیم ساخت

روحانیت تبلیغ عملی را در دفاع مقدس نشان داد

حرکت کاروان های یاد یاران در محلات منطقه 19

هیچ نیکی بالاتر از شهادت وجود ندارد

توریسم زیارتی در استان ایلام نیازمند تقویت زیرساخت ها است

55 برنامه ویژه هفته دفاع مقدس در کرمان برگزار می شود

خبرهای بسیار خوب درباره رتبه بندی معلمان

آموزش مکتب شهروندی در مدرسه تابستانه «شهرآموز»

رییس جمهور قانون جهش تولید مسکن را برای اجرا ابلاغ کرد

عبداللهی: مسئول صیانت از زندانیان هستیم/ عدم پاسخگویی یا اطلاع مدیران از اتفاقات رخ داده جای گلایه دارد

شهرداران 4 شهر با حکم وزیر کشور منصوب شدند

تخفیف 25 درصدی پرداخت عوارض در شهرداری مشگین شهر

آزادی 1071 زندانی در پویش مردمی نذر هشتم

عضویت در پیمان شانگهای با اقتصاد ایران چه می کند؟

شرایط ازدواج مجدد مرد در چارچوب قانون

گلباران مزار شهدای گرانقدر در خوزستان+عکس

تولد 9097 مورد چند قلو در سال جاری

قانون جهش تولید مسکن ابلاغ شد

پیشرفت 70درصدی عملیات حذف و اصلاح نقاط حادثه خیز

مسئول صیانت از زندانیان هستیم

«مهرداد حسن زاده» شهردار محمدشهر شد

نماز جمعه کاشان فردا در مصلی بقیه الاعظم اقامه می شود

نشست شورای عالی مجمع تقریب برگزار شد

شرایط جذب سربازان امریه در سازمان های دولتی (فیلم)

ایجاد رانت غیرقانونی توسط رییس سازمان سنجش/ ارائه سهمیه به فرزندان هیئت علمی با وجود لغو مجوز توسط دیوان عدالت

اجرای 5هزار برنامه در پایگاه های مقاومت بسیج خراسان رضوی

قانون جهش تولید مسکن برای اجرا ابلاغ شد

مدیریت شیلات کشور در کنار دریا استقرار یابد

وزیر جهاد کشاورزی به شهدای گمنام ایلام ادای احترام کرد

زندگی دردناک در کارگاه متروکه با 5 معلول!/ گروه جهادی شمس ناجی خانواده دردمند یاسوجی+فیلم و تصویر

«قانون جهش تولید مسکن» وزارتخانه های راه و شهرسازی و اقتصادی ابلاغ شد

پیام تبریک رییس شورای شهر کیش به مناسبت هفته دفاع مقدس

تشریح برنامه اجرا های 5 گروه نمایشی در مسیر اربعین حسینی

افزایش ورود گردشگران به کیش و نوید روزهای خوب

ابلاغ قانون جهش تولید مسکن توسط رییسی

اگر آمریکا نسبت به برداشتن تحریم ها اقدام نکند مطمئناً تهران سیاست های خود را تغییر خواهد داد

وزیر اطلاعات: توطئه های دشمن برای اختلاف افکنی بین قومیت ها را ناکام گذاشته ایم

گلزار شهدای والامقام هندیجان غبارروبی و عطرافشانی شد

حکم انتصاب شهرداران چند شهر استان خراسان جنوبی صادر شد

مسئول صیانت از زندانیان هستیم

نواخته شدن زنگ شکوفه ها در زنجان

شهردار اهواز و سنندج منصوب شدند

می خواهم خود «اصغر نقی زاده» باشم/ در دوران جنگ فیلم را کنار گذاشتم/ توکل به خداوند سلیمانی ها و همت ها، جبهه را ساخت

اجرای 5 هزار برنامه در پایگاههای مقاومت بسیج خراسان رضوی

خبر مهم در مورد رتبه بندی فرهنگیان

آغز ثبت نام بیمه تکمیلی هنرمندان/مذاکره مدیرعامل برای تسهیلات کم بهره به اعضای صندوق اعتباری هنر

فرماندهان و رزمندگان نسبت به نگارش اسرار جنگ تحمیلی اقدام کنند

سردار ملک: خدمت بی وقفه به مردم دینی که شهدا به گردن ما دارند + تصاویر

دو انتصاب تازه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزیر جهاد کشاورزی به شهدای گمنام ایلام ادای احترام کرد

جهادی بالاتر از اشتغال زایی نیست

دستور معاون اول رییس جمهور برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان

توسعه زیرساخت های گردشگری در اولویت وزارت میراث فرهنگی است

گلباران مزار شهدا در پاکدشت

تبریک مدیر عامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

ادعای تخلفات گسترده در مناطق آزاد جنوب کشور

1000 تبلت به دانش آموزان هرمزگانی اهدا شد

سدسازی بی رویه، مهمترین عامل مشکلات به وجود آمده در خوزستان است

سدسازی بی رویه، مهمترین عامل مشکلات به وجود آمده در خوزستان است