مطالب مرتبط:
طرح حمایت از فضای مجازی تاکیدی بر انسداد پلتفرم های خارجی ندارد/ حمایت از کسب و کار کاربران از اولویت های این طرح است
طرح صیانت از فضای مجازی به دنبال انسداد پلتفرم های خارجی نیست
طرح صیانت از فضای مجازی به دنبال انسداد پلتفرم های خارجی نیست
مخالفت با طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی در قالب یک بیانیه
توضیحات مرکز پژوهش های مجلس درباره طرح صیانت از فضای مجازی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 03:252021-07-27سياسي

ولنگاری در فضای مجازی چگونه کنترل می شود؟/ هیچکس حواسش به پلتفرم ها نیست!


در سطح کلان اگر کسی به آن توجه نکند همین ولنگاری که الان به وجود آمده، به وجود می آید.

- خبرگزاری فارس- گروه رسانه: بحث تولید محتوا و مدیریت محتوا در پلتفرم های مجازی بحث بسیار مهمی است.

چرا که به عقیده بسیاری از کارشناسان، جنگ امروز، جنگ روایت ها است و در این جنگ قدرت ها با تمام توان حضور پیدا می کنند و این کارزار جای حضور قدرت ها با توان اندک نیست.

موضوع ولنگاری در فضای مجازی و عدم نظارت صحیح بر پلتفرم ها با حضور دکتر سیدمرتضی موسویان مدیر عامل انجمن سواد رسانه، دکتر مصطفی انتظاری مدرس دانشگاه، فعال رسانه، دکتر مصطفی آجرلو مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه فرهنگ و ارتباطات با همکاری خبرگزاری فارس و شورای عالی فضای مجازی" دادند سومین مورد را رسیدن به تراز کشورها در زمینه ی سایبری بود و این نگاه بلند نشان می دهد که چه قدر ما در زمینه ی توجه کوتاهی کردیم.

  در مورد رؤسای جمهور هم پیش از برگزاری انتخابات دو محور را اساسی، مقام معظم رهبری ذکر کردند که یکی بحث سیاست خارجی بود و یکی هم نگاه به فضای خارجی بود و این دو تا را اصل دانستند و توجه خیلی از عزیزان به برنامه ها بود که از این بشنوند که رییس جمهور جدید در زمینه ی فضای مجازی که خود مقام معظم رهبری می گویند که الان به آن نمی شود مجازی گفت و اگر مجازی می گوییم نوعی خط کشی را داریم مطرح می کنیم و الا مجازی وجود ندارد.

حقیقت محض است.

بحث فضای مجازی واقعیت آن با توجه به نگاه فلسفی هم وجود ندارد چرا که هر آن چه که در ذهن انسان قابل مرور باشد این حقیقت است و چیزی مجاز است که قابل تصویر نباشد.

وقتی قابل تصویر شد پس حقیقت است.

پس ما با مجاز سروکار نداریم.

اگر هم که در گفتگو یا در کلام خود یا در دیالوگ هایی که به کار می بریم صحبت از مجاز می کنیم این برای این است که خط کشی بگذاریم و یک تمیزی را چیزی نمی بینید.

دیگر آن تم سینما و ایتالیا را در فیلم ها مشاهده نمی کنید.

آن تم فیلم های خیلی راکد و ساکن شوروی سابق را مطلقاً دیگر نمی بینید و این تم رنگ و بوی هالیوودی الان دارد و تغییر کرده است.

پس می بینیم که آن استراتژی ها در قالب ژئوپارکر یعنی استیلای فرهنگی کار خود را کرده است.

بنابراین این که ما این قدر بی خیال و این قدر راحت و این قدر در آسودگی به سر می بریم مثل همان بحث مربوط به نظریه ی تغییر قورباغه ای است که وقتی می خواهند چیزی را تغییر بدهیم تدریج در آن باعث می شود که ما هیچ عکس العملی را نشان ندهیم.

آن چه که ما امروز با آن سروکار داریم این هست که یک نفع ملی شما را در شبکه های اجتماعی به یک زیان ملی تبدیل کنند و نمای آن را زیان ملی کنند.

در بحث مربوط به رابطه ی استراتژیک با چین، شما این مطلب را دیدید که بالاخره در این وانفسایی که وجود دارد.

این تحریم ها و غیره و ذلک این پیوند استراتژیک برای امروز نیست و برای دو سال قبل از دولت اول آقای روحانی هست، چگونه دستخوش یک جنگ شناختی می شود به شکلی که روی اذهان مردم به شکلی تغییر می بینید که این ها باورهای آن ها این می شود که این ها می خواهند بیایند مملکت ما را به تاراج ببرند و به هیچ وجه شما یارای این که شما بتوانید مثلاً محتوایی تولید کنید که تا یک زمانی و بعد از آن این نیست و تا یک زمانی محتوایی تولید کنید که این باور را تغییر بدهید ندارید و ذره ذره با توجه به برنامه ریزی که شد توانستیم به یک شکلی این را تغییر بدهیم.

**آقای آجرلو، آقای موسویان به کوتاهی ما در فضای مجازی اشاره کردند و عملکردی که حالا شاید یک کوتاهی هایی را انجام دادیم، نظر شما در این باره چیست؟ آجرلو: من اجازه می خواهم که یک منظر دیگری را بگویم.

بدواً می خواهم یک مسئله ای را مطرح کنم که ما شاید الان بخواهیم همه مشکلات فرهنگی خود را گردن فضای مجازی بیندازیم و همه مصائبی که بر مسائل ما وارد شده است، یک سیری می کنیم به همه اتفاقات گذشته و آن تاریخی که همه ادیان قبول دارند از ماجرای هابیل و قابیل و پسران یعقوب و پسران نوح.

یک استاد بزرگواری در تفسیر سوره یوسف می گفتند که این پسران یعقوب موبایل نداشتند و تحت تأثیر تلویزیون" شد و کشورهایی که تلویزیون را پذیرفتند و واکنش کشورهای عربی و واکنش مصر خصوصاً، کشورهای حاشیه ی هند که این ها هر کدام ماجراهایی داشتند.

بعضی ها مقابله کردند و بعضی ها به سرعت پذیرفتند در خدمت منافع خود قرار دادند و آن پک تکنولوژی را گرفتند.

بالاخره ما دو تا موضوع داریم.

وقتی با تکنولوژی مواجه می شویم اولاً فرهنگ است و دوماً اقتصاد است یعنی این دو تا را باز راجع به آن خیلی حرف داریم.

هم فرهنگ دستخوش تحول می شود و هم بنیان این تکنولوژی ها که تلفن را هم کنار این ها بگذاریم.

  **بحث این است که ما تجربیات مختلفی در این حوزه داریم.

اگر این موضوع را یک کسی مطرح کند و بگوید که در فلان موضوع ما نتوانستیم موضوع فرهنگ سازی را انجام بدهیم و عقب ماندیم اما این دیگر دارد به تکه کلام ما در همه ی حوزه ها تبدیل می شود.

آجرلو: آن پک کلی که ما در حوزه تلویزیون پذیرفتیم و شروع به کار کردن کردیم تا یک جاهایی هم موفق بودیم.

همین صدا و سیما الان دارد خیلی از کارهای ساختار حکومتی ما را پیش می برد.

در حوزه اینترنت اجازه بدهید که بگویم این نت معنی تور دارد و آدم ها داخل تور می افتند و چه فضای مجازی و چه شبکه های اجتماعی وقتی که تولید کنندگان این ها و مدیریت کنندگان این ها، این ها را دارند رواج می دهند.

شما در کشورهایی وارد می شوید همین عراق موقعی که هنوز برق نداشت و راه نداشت ولی همه گوشی داشتند و اینترنت داشتند.

یعنی خود کشورهای مولد در حال این هستند که کشورها را مستغنی از این ماجرا کنند.

یک مقوله ای وجود دارد و آن نامفهوم 25:54 آن کنترل کنندگان افرادی که داخل شبکه قرار گرفتند ما چه قدر در این حوزه شروع به بهره مندی کردیم و چه قدر شروع به سیر مطالعه کردیم.

یک وقتی آدم ها رها هستند و شما یک ابزاری به اسم نوار کاست دارید.

نوار کاست هم یک تکنولوژی بود که وارد ایران شد.

اول هم شاید زیاد مواظب نبودند و بعد گفتند که انقلاب سال 57 را انقلاب نوار کاست گفتند که مثلاً پیام های حضرت امام به واسطه نوار کاست از نجف به ایران می آمد و آن کسی که نوار کاست را تولید می کرد و آن کسی که مصرف می کرد، هیچ ارتباطی با هم نداشتند اما در اینترنت این طور نیست.

مرور شما در اینترنت لحظه به لحظه تحت کنترل است.

ما چه قدر توانستیم وقتی می گویند که حضرت آقا فرمودند که رها است، نهایت هنر ما این بوده است که بیاییم یک ویدئویی تولید کنیم و یک پیامی تولید کنیم به جنگ روایت ها برویم، نه یک جنگ بزرگ تری وجود دارد و آن جنگ بزرگ تر مطالعه ی مصرف کننده است و تصمیم گیری بر اساس مصرف، مصرف کننده برای خود مصرف کننده است.

ما چه قدر در این حوزه برای ورود تکنولوژی آن برای مذاکره ی استقرار بر این موضوع پیش رفتیم و چی کار کردیم.

**یک موضوعی که این وسط وجود دارد این است که می توانیم دقیقاً ببینیم در هر کدام از این نبردها اتفاقات مختلفی می افتد.

یعنی جنگ های کوچکی را طراحی می کنند و شروع می کنند برای این جنگ های کوچک تولید محتوا کردن و یک موضوعی را در جامعه مطرح می کنند که خیلی ساده از طریق دو تا، سه تا خبرگزاری این موضوع را مطرح می کنند و بعد فراخوان برای تولید محتوا در این حوزه می دهند یعنی کاملاً برنامه ریزی شده دارند جلو می روند.

پله پله عمل می کنند اما متأسفانه بحث ما این است که ما حتی در مقابله هم شاید ما آن برنامه ی مشخص را نداریم.

در مورد این تولید محتوا صحبت خواهیم کرد.

انتظاری: ما در مباحثی که در رابطه با مدیریت فضای مجازی و مدیریت محتوا داریم یک ضعف خیلی بزرگ ما این است که تفاوت های این فضا با بسترهای ارتباطی که پیش از این وجود داشته و ما تجربه کردیم را نمی شناسیم و به همین خاطر دچار ضعف می شویم.

ما به همین خاطر از دوره ی مشروطه به بعد که وارد فضای رسانه به مفهوم امروزی شدیم روش های مختلفی را برای تولید محتوا و مدیریت این تولید محتوا تجربه کردیم.

سه تا سبک را در عرصه جهانی برای این مدیریت معمولاً استفاده می کنند و در حوزه های مطالعاتی در مورد آن بحث می شود.

یکی روش های مدیریت حاکمیتی است.

به این معنا که دستگاه نظارتی مشخصی، وزارتخانه ای، معاونتی یک جایی بالاخره این مدیریت محتوا را می آید و به عهده می گیرد.

در دوره ی مشروطه هم داشتیم بالاخره افرادی که ممیزی می کردند و نظارت می کردند و توقیف می کردند و برخورد می کردند و یا اصلاً تولید می کردند و کمک به تولید روایتی می کردند که مدنظر بود.

در روش دوم وارد مدیریت سازمانی می شدیم.

به این معنا که دیگر حالا اداره ای نمی آمد مستقیماً نظارت به آن معنا کند که همین الانی که من و شما داریم صحبت می کنیم کسی بیاید بگوید این را بگو یا آن را نگو اما بالاخره در فضای سازمانی یک مدیری در این سازمان به کار می رود که این چارچوب ها را می شناسد و خود او ملاحظه می کند تا آدمی که می آید صحبت می کند و حرف هایی که زده می شود.

روش سوم که الان در واقع بیش تر دارد استفاده می شود در واقع الان من عرض می کنم که آن خود هم یک لایه ای از همان سطوح پیشین مدیریت است اما مدیریت بازار است.

به این معنا که کسی نمی آید بگوید که این حرف را بزن یا آن حرف را نزن اما بازار، شبکه ی ارتباطی مخاطب می آید و خود آن تعیین می کند که اگر این حرف زده شد این مخاطب ریزش می کند و این رسانه منزوی می شود و اگر این حرف زده نشد خب می آید و از آن استقبال می شود که شما در قالب هشتک ها و کمپین هایی که امروز مفصل دارد به کار می رود این را می بینید.

به راحتی یک فردی که تا یک هفته قبل قد یک ستاره ی سینما بوده است، بعد از آن ماجرای کمپین نامفهوم 00:41 به یک چهره ای تبدیل می شود که کسی حتی حاضر نیست که تصویر آن را و اسم آن را به کار ببرد.

یعنی یک شبکه ی اتحاد این تیپی شکل می گیرد.

من فکر می کنم که ما تا الان بسترهای ارتباطی که داشتیم بیش تر از جنس بسترهایی بوده است که با مدیریت حاکمیتی، با نظارت مستقیم قابل مدیریت بوده است.

یعنی شما مثلاً سازمان صدا و سیما را دارید و روزنامه ها را دارید، خبرگزاری ها را دارید.

این ها را می شد در قالب روش های حاکمیتی یا سازما نی مدیریت کرد چون به هر حال تولید محتوا مشخصاً از سوی یک شبکه ی ارتباطی که تحریریه ی رسانه ها را شکل می داد انجام می شد و بعد می آمد در یک بستر مشخصی که مجوز داشت و شناسنامه داشت و اتفاق می افتد اما امروز ما با یک فضایی روبه رو هستیم که همه در آن عملاً دارند تولید می کنند.

این فراتر از آن روش ها را می طلبد.

ضرورت مدیریت متفاوت محتوا بگوییم یعنی فراتر از آن چیزی که ما بیاییم یک وزارتخانه بگذاریم و بیاییم در مورد آن صحبت کنیم.

همین امروز این بحث طرح مجلس هم در این حوزه داغ است و ما می بینیم که دوباره دارد همان روش های سنتی بیش تر روی آن تأکید می شود.

یعنی دوباره همان سازمان و دوباره همان دستگاه ها انگار که فضای مجازی هم چیزی شبیه صدا و سیما است و چیزی شبیه خبرگزاری است.

چیزی شبیه روزنامه است.

در صورتی که این نیست و جهان تجربه ی جهانی این را نشان می دهد که تفاوت های ماهوی وجود دارد.

این که عرض کردم که امروز بازار و امروز  هشتک ها و امروز نظارت های میدانی دارد جایگزین می شود، اصلاً نمی خواهم این قدر ساده انگارانه نگاه کنم که این ها پشت آن هیچ مدیریت کلانی وجود ندارد اما می خواهم بگویم که تجربه ی ایالات متحده به ما نشان می دهد که اگر می خواهد بگوید که شما عکس سردار سلیمانی را اگر استفاده کردی، اکانت تو بسته می شود، نمی آید سازمان سیا" مستقیماً با این اکانت برخورد کند و نمی آید یک وزارتخانه مشخصاً برخورد کند، اینستاگرام برخورد می کند یعنی آن پلتفرم برخورد می کند.

من و شما هم که در ایران نشستیم هیچ کدام نمی گوییم که کاخ سفید اکانت من را بست، خود پیج خبر فوری به خاطر همین مسئله با حجم بالایی از مخاطب بسته شد اما حتی خود ما نگفتیم که دولت آمریکا بست و گفتیم که اینستاگرام بست.

یعنی این هوشمندی وجود دارد که لایه هایی را برای این می گذارد که برای این که خود او متهم نشود و بعد ما می آییم در طرح مجلس می گوییم که نیروهای مسلح مرزبانی فضای مجازی است.

خب شما فرض کنید که فردا اگر اکانت یک شهروند حالا خیلی هم اشرافی به مسائل مدیریت نداشته باشد و اکانت او به هر دلیلی بسته شود این را از چشم نیروی مسلح ما می بیند.

هزینه ی یک چنین اتفاقی مستقیماً بار بر نهاد حاکمیتی ارزشمند ما می شود.

چرا باید این اتفاق بیفتد؟ چرا ما رودررو کنیم شبکه ی گستر مخاطب را دوباه می گویم که ما امروز با چند صد روزنامه نگار مواجه نیستیم و ما با میلیون ها کاربر مواجه هستیم.

این را چرا می خواهیم مستقیماً رودررو با وزارت ارشاد کنیم، با صدا و سیما، با نیروهای مسلح کنیم چرا نمی آییم لایه های جدید تر تعریف کنیم؟ چرا نمی آییم سندیکایی کنیم، چرا نمی آییم شبکه ای از متخصصان را ایجاد کنیم و در آن شبکه بیاییم بگوییم که خیلی خب این ها خود مدیریت کنند.

  موسویان: آقای دکتر انتظاری به هر حال نکات اساسی گفتند و بحث مربوط به این که ما ممیزی پیش از انتشار برای ما اصلاً امکان پذیر نیست و حتی اگر بخواهیم هم نمی توانیم یک بحث پذیرفته شده ای است و امروز امکان ممیزی وجود ندارد و این جا به هر حال در کنار آن این مطلب عنوان می شود که باید سواد افراد و سواد جامعه ارتقا پیدا کند تا خود آن ها ممیزی کنند اما در باب بحث مربوط به مرزبانی داده را گفتید که آن جا باید یک مقدار دقیق تر شویم.

همان جور که گفتم اولین کشور موفق در ایجاد یک پلتفرم و یک شبکه ی دقیق خود آمریکا بود.

یعنی هیچ داده ای نیست که به هر حال این از نامفهوم 08:35 وارد نشود و از نامفهوم 08:41 خاص خارج نشود و به صورت مکانیزه خیلی از مواردی که امروز ما دنبال آن هستیم که ایجاد کنیم آن جا الان وجود دارد.

یعنی حساسیت نسبت به کلمات، مثلاً در یک سایتی یک مقاله ای در مورد حسن نصرالله بوده ولی این حسن نصرالله با وجود دارد فردی را دارد که با آن صحبت کنی و بعد سیاست های کلان را به او بگویی و بعد بقیه را در اختیار خود بگذاری.

کما این که واقعاً دارد این کار یواش یواش انجام می شود اما در مورد پلتفرم های خارجی ما از سال نود و سه که مصوبه شورای عالی فضای مجازی را داریم و آی سی تی موظف بوده است که بر اساس این مصوبه هر پلتفرمی که در ایران می خواهد فعالیت کند از آن نماینده بخواهد.

ایژنت داشته باشد و با ایژنت آن قرارداد ببند و به آن چارچوب اعمال کند مثل همه جاهای دیگر.

ترکیه خیلی بعد از ما، نود و سه نه، شاید شش ماه، هفت ماه قبل بود که این کار را کرد.

چهل و هشت ساعت به فیسبوک فرصت داد و رییس جمهور آن گفت که بیا این جا دفتر بزن.

اگر ظرف چهل و هشت ساعت نزدی، من نمی گذارم که این جا فعالیت کنی.

این ها مسائل حاکمیتی است که در سطح کلان اگر کسی به آن توجه نکند همین ولنگاری که الان به وجود آمده، به وجود می آید.

محتوا بدون پلتفرم قابل اعتماد می شود به این که شما محتوایی را می سازید، در زمانی که نیاز به آن دارید.

مثلاً برای شهادت سردار قاسم سلیمانی و این برداشته می شود یعنی کلاً حذف می شود.

این مسئله ، مسئله ی اساسی است که همه ی کسانی که دلسوز بودند داد کشیدند که اول پلتفرم باشد.

اروپایی های فالوور آمریکایی ها هستند.

نامفهوم 15:03 این مطلبی را که می گویم گفته بود که ما اسیر فیسبوک هستیم.

خانم مرکل سه بار گفته و خود مرکل تمام تلفن ها و غیره و ذلک او کنترل می شد و رییس جمهور فرانسه باز دوبار گفته که ما اسیر این ها هستیم و این ها تغییر نکردند که بیایند و چیزی را ایجاد کنند اما نگاه کنید که حیاط خلوت آمریکا، ژاپن برای خود دارد.

کره ی جنوبی که اصلاً ویترین آمریکا از جنگ سرد تا حالا بوده است، برای خود دارد و پلتفرم آن ها را قبول ندارد.

خب چین که به طریق اولی که دارد و روسیه به همین ترتیب.

پس تدبیر عقلا را بایستی به آن اهمیت بدهیم.

عقلای بین المللی کشورهایی که حتی حیاط خلوت آمریکا هستند به این نتیجه برسند که زندگی آن ها نباید در اختیار پلتفرم های به اصطلاح آمریکا ساخته بگذارند.

اگر زندگی خود را روی پلتفرم خودساخته نیاوردیم باید چرا ما خبر فوری و و و و را حمایت کردیم، دوره ای بود که ما گفتیم که پلتفرم های داخلی ولی آیا مثل این شبکه های اجتماعی هم حمایت شدند؟ شدند ولی با فاصله شدند.

آن زمانی که باید نشدند.

یک دوره ای را ما داد زدیم و سختی هایی را کشیدیم و داشتیم به یک جاهایی می رسیدیم و این قصه را رها کردند.

**این را قبول دارید که ما باید این کار را آهسته آهسته و با برنامه ی مشخص انجام بدهیم یعنی به صورت ضربتی نمی توانیم با این موضوع برخورد کنیم و نمی توانیم جامعه را مجبور کنیم.

ما آمدیم پلتفرم ها را فیلتر کردیم و بعد گفتیم که برویم از این سه تا استفاده کنیم و من در همین اتوبان مدرس که ساختمان صدا و سیما بیاییم، فکر می کنم که ده تا بنر دیدم که روی این بیلبردهای تبلیغاتی زده بودند و برای یکی از پلتفرم های مجازی بود.

در پیام آن ها .

ما وقتی می گوییم که در این حوزه مشکل داریم یعنی مشکل خیلی اساسی تر است.

کی این تبلیغ را آماده بود و کی نظارت کرده بود و کی گذاشته بود که این روی بیلبرد برود؟ تبلیغ این دوستان از پلتفرم آن ها این بود که نگران تیک سوم نباش.

یعنی خود به خود این یک ذهنیتی به مخاطب می دهد که مخاطب می گوید که تیک سوم چه هست؟ یعنی ما این مدلی داریم برنامه ریزی می کنیم این قدر .

موسویان: در مورد نامفهوم 17:42 این اتفاق افتاد.

دیگر راننده تاکسی ها قبول نداشتند اما همه آن ها یا الان نیسان دارند.

یواش یواش به آن تدریج خود را بالا کشیدند.

**در سینمای خانگی هم همین اتفاق افتاده است و الان کسی دنبال سایت هایی که فیلم های خارجی را می گذارند نیست و دارند از دو تا، سه تا پلتفرم داخلی که هست استفاده می کنند و چه قدر هم مخاطب دارد و هزینه آن را هم مخاطب دارد پرداخت می کند.

یعنی خیلی جالب است که به این دید رسیده است که ماهی صد هزار تومان باید به این اپلیکیشن بدهد و ماهی صد هزار تومان به آن.

یعنی فرهنگ سازی شده است.

موسویان: باید بعدها مشخص شود که چرا تدریج داشت صورت می گرفت.

تدریج اعمال شده بود.

ما رسیده بودیم به جایی که پخته شده بود.

یک نکته ای را مردم که این هم همان بحث مربوط به جنگ نرمی است که وجود دارد.

در فضای مجازی من به صراحت از این جا می گویم که چیزی به عنوان محرمانگی وجود ندارد.

اروپا هم شکست خورد.

وقتی تدبیر این است که شما را با داشتن اطلاعات اسنپ و یک جایی به شما خدمت بهتر بدهد، به ناچار مبدأ و مقصد تو را دارد چه بخواهی و چه نخواهی.

پس بنابراین حریم خصوصی کجا است؟ مگر نمی گوییم که ما در گوی شیشه ای زندگی می کنیم چرا این مطلب را وقتی می خواهیم بیاییم به اصطلاح در قوانین و غیره و ذلک باز قوانین را بدون این مسئله می نویسیم.

حریم خصوصی این جا کجا است؟ من باید جوری زندگی کنم که دیده می شوم.

این را باید یاد بگیریم که آن گونه ای زندگی کنیم که دیده شویم.

شما مگر می توانید که اطلاعات خود را پنهان کنید.

من به عنوان سید مرتضی موسویان همه جا اطلاعات دقیق خود من هست.

برای این که به هر حال می دانم که وقتی در نامفهوم 20:35 هستم دوبار یاد من برود که اشتباهاً آن اطلاعات اشتباهی که در ذهن من هست بگذارم دیگر اجازه ی استفاده از آن فنون را به من نمی دهند به عنوان یک فرد ناصادق.

اصلاً فضای مجازی آمده است که صداقت را باب کند و نه ناصداقتی را.

آمده است که شناسا بودن را باب کند و نه ناشناس بودن را.

این اساس آن است.

ما این کار را نکردیم و الا شما الان یک آی پی نامفهوم 21:04 باید در ورژن شش داشته باشید و هر جا که می روید مشخص باشد.

مگر قرار نیست که عدالت اجتماعی اتفاق بیفتد، عدالت اجتماعی با شفافیت" همراه است.

اگر شفاف بود من با شما در یک صنفی رقیب بودم و همه ی آن چه که برای ما بود و برابر بود هم هر دو رعایت می کنیم و هم تکلیف کسی که مشتری ما هست، مشخص می شود اما وقتی که قصه ی مالیاتی ما یک جوری شد که یک کسی از قصه ی مالیات فرار کرد و یک کسی نتوانست فرار کند، قصه فرق می کند.

پس بنابراین بحث پلتفرمی که الان این جا مطرح می کنیم از واجب ترین مسائل است و در کشور باید برای آن مثل صنایع موشکی برای آن بودجه گذاشته شود.

این جا دیگر بحث صرفه و صلاح نیست که پنج میلیارد به فلانی بدهیم که آیا این سوخت می شود یا نمی شود.

این قصه ی اساسی ما است.

آن قدر که از این جا لطمه می خوریم از موشک بازدارندگی که موشک برای ما ایجاد می کند که خیلی عالی است و باید هر روز متحول تر شود ضربه نمی خوریم و ما این جا داریم ضربه می خوریم.

پس این ها اصلاً صرفه و صلاح ندارد.

پس این جا من با آقای انتظاری یک ذره زاویه می گیرم.

در این مسائل باید یک جای نظامی در کار بیاید که مشکل بودجه ای نداشته باشد و پلتفرم را آماده کند مثل کاری که برای فیسبوک کردند.

در سال 2006 چه کسانی آمدند پشتیبانی کردند.

به جایی رسید.

** نکته آقای انتظاری این بود که این اسم ها در حقیقت یک مقابله به مثلی از طریق مردم ایجاد می کند.

یعنی دولت آمریکا دارد کار را دست می گیرد ولی می گوید که شما این کار را انجام بده.

بگذار من بدنام نشوم.

آجرلو: دقیقاً همین نکته صادق است و من هم موافق هستم یعنی خیلی سندیکاها می آیند و مؤسساتی شکل می گیرند که ممکن است که از دستگاه های دولتی پول بگیرند اما مأموریت را انجام می دهند.

مسئله ای که در ابتدا به آن اشاره کردم درست است که همان طور که آقای دکتر موسویان فرمودند که تعریف مخاطب و تعریف استفاده کننده در فضای موجود متفاوت است و این آیدی های حقیقی و نوع حقوق آن که حقوق آن خیلی حقوق متعالی تری در این فضا است.

آیا در این فضا مفهوم قدرت از آن مفهوم سنتی خود آن به عنوان یک عامل اصلی کنترل کننده تغییر نخواهد کرد و نمی کند؟ آیا ما در شرایط قبل با تکنولوژی های قبل که درست است که اصلاً قابل مقایسه نیستند و این مثال هایی که زدیم.

رادیو و تلویزیون و این ها ولی هر کدام در شرایط خود تأثیرگذاری خود را داشتند.

خیلی از اتفاقات جهان متأثر بعضی از همین تکنولوژی ها بود.

در شرایط کنونی هم همین طور است.

احساس می کنم که آن مفهوم قدرت باید یک تغییر جدی کند.

یکی از مهم ترین زمینه های آن فهم قانون گذاران است.

یعنی شناخت قانون گذاران نسبت به شرایط فعلی است و مطالعه ی اتفاقاتی که در تجربیات این چند" وقت ما داشتیم.

در سیر ورود تکنولوژی به کشورهای مختلف داشتیم و راجع به پلتفرم ها هم آن چیزی که تا حالا تلاش کردیم این بوده است که به توفیق نرسیده است.

ظاهراً آن چیزی که مشخص است این است که یک بودجه ی شاید بزرگی به اندازه ی بودجه کل کشور در سال شاید یکی از این ها فقط بخواهد هزینه برای آن شود و اگر به این راحتی می شد، ما در زمینه ایمیل یک مدت خیلی تلاش کردیم و چیزی به نام میهن میل را راه اندازی کردیم و ایران دات آر آی اتفاقاتی که افتاد ولی هیچ کدام به نتیجه نرسید.

اگر ما بخواهیم به همین مسیر ادامه بدهیم به تجربه ی کره ی شمالی قطعاً نخواهیم رسید و نخواهیم انجام داد.

تجربه ی چین را هم باز به واسطه ی هم تعداد کاربرها و هم بودجه ای که داریم باز تجربه ی نشدنی می بینیم.

سؤال من از آقای دکتر به عنوان استاد من این است که ما اگر که حالا نتوانستیم و یا حداقل تا زمانی که بتوانیم به یک پلتفرم برسیم چه کار باید بکنیم؟ یعنی یک وجهی این است که ما باید شهروند متمرد برای این سرزمین تربیت کنیم چون قطعاً تسلیم نمی توانیم بشویم و البته باز در این زمین هم نخواهیم توانست بازی کنیم.

یعنی خود آن زمینه ی آن فراهم نیست.

از سمت دیگری آن ابزارها خود به خود، ما حتی اگر یک مسئله ی دیگر را ما این جا داریم که خیلی مهم است که ما بیاییم یک چیزی شبیه اینستاگرام تولید کنیم و شبیه فیسبوک تولید کنیم و بگوییم این ایرانی اینستاگرام است.

آیا کسی هست که این وسط بگوید که تأثیرات فرهنگی این اینستاگرام ایرانی از تأثیرات فرهنگی آن اینستاگرام اصلی ممکن است که کمتر باشد.

یک خورده مثلاً.

  ** اگر ما بخواهیم آن آزادی را بگذاریم نمی توانیم به این نکته برسیم و اگر هم بخواهیم نگذاریم با کاهش مخاطب و ریزش مخاطب بعد از یک مدتی روبه رو می شویم.

آجرلو: شما محدودیت صددرصد هم بگذاری همه ی مردم هم در اینستاگرام ایرانی بیایند و فعالیت کنند ما از اینستاگرام یک ابزار با خود دارد و دارد فرهنگی منتقل می کند.

من در همین استدیو گفتم که ماه رمضان و تولید برنامه ها و پست های معرفتی بگذاریم.

من می گفتم که اگر ما بیاییم از سفره ی افطار خود یک عکس های خشکل بگذاریم کار مذهبی کردیم؟ یک جماعتی هم گرسنه هستند و ما هم آدم های گرسنه ای هستیم و سفره ی افطار داریم.

این که اصلاً خلاف آن روش روزه داری است.

روز دختر است و همه می آیند با دخترهای خود عکس می گیرند و بعد تبعات آن یک مدت است که خیلی شده بود و یک نفری بود که خیلی آدم معتقدی بود که گفت که حواس شما هست که دارید این کار را می کنید آن هم در یک شبکه ای بین آدم های متدین، خیلی از این دخترها، دخترهای شهید هستند و با دخترهای خود ژست می گیرید و عکس می گیرید چه کاری دارید می کنید و حواس شما هست.

آن بخش اول آن را اولاً خیلی فراموش کردیم و راجع به آن حرفی نمی زنیم و وقتی راجع به تولید محتوا صحبت می کنیم.

آن مثالی که من راجع به تاریخ زدم و گفتم که پسران حضرت یعقوب می خواهم بگویم که اولاً راجع به آن شناخت خود ما یعنی بدون این که اصلاً هیچ شبکه ای وجود داشته باشد که خود ماهیت انسان را و تأثیرات فرهنگی که این تکنولوژی ها روی آن می گذارند و نه اصلاً فراموش کردیم، ابداً و راجع به آن حرف نمی زنیم.

دوماً این شبکه هایی هستند که تسلط پیدا کردند و آن مثالی که فرمودند که راجع به اروپا بود، اصلاً چرا این قدر راه دور می رویم خود رییس جمهور آمریکا و یک کشور پانصد میلیونی برگشت گفت که به بچه ی خود اجازه ی استفاده از تلفن اندرویدی و آی او اس نمی دهم.

بعد خود او بلند شد و در یک مدرسه ای بازدید کرد و به بچه های مدرسه گفت که می شود در فیسبوک فعالیت نکنید و پست های شما را می آیند می گردند و حواس شما باشد که هر کاری نکنید.

خود آن ها نسبت به این قضیه دارند با یک حساسیت دیگری مواجه می شوند و البته این را هم بگویم که هم هزینه های گزاف آن و هم آن چیزی که منجر به این می شود که ما این را اشتباهی بگیریم.

نکته ی آقای انتظاری و نوع ریگولاتوری اشتباه گرفته شده است.

نوع تنظیم کردن و مراقبت کردن داریم و تصور من بر این است که این بر اساس اشتباه فهمیدن قانون گذاران است و البته امیدواریم که ان شاءالله این تغییرات در سیر مراحل جدید آن اتفاق بیفتد.

موسویان: یک نکته ای آقای دکتر گفتند که من این را توضیح بدهم، اولاً مثال کره جنوبی نشان می دهد که می شود یعنی می شود که ما .

در سال 2016 این کشور به جایی رسید که به جایی این که نود و هشت درصد سرویس های خود را پلتفرم های خود آن می داد یعنی می شود.

دوم این که بحثی که شما مطرح کردید و من هم تأیید می کنم بحث فرهنگ سازی است.

ایمیل را شما یک سایت خیلی کوچک هم داشته باشید به شما چندین ایمیل می دهد که شما می توانید از آن استفاده کنید و جیمیل و غیره و ذلک استفاده نکنید و اگر شما بخواهید در یک فروم علمی عضو شوید بایستی یک ایمیل دات ای سی به شما معرفی کند و جیمیل را نمی پذیرند.

یعنی پس بنابراین این مسئله ی ایمیل فرهنگی هستند و نه زیرساخت آن چنانی البته من هم معتقد به این هستم که حالا حتماً یک زیرساخت داخلی کلان داشته باشم و هر دانشگاهی برای خود دارد و صدا و سیما برای خود دارد و جاهای دیگر برای خود دارند.

این باید فرهنگ شود که کسی که جیمیل می دهد که بگویند تو وابسته به یک انجمن خاص نیستی که جیمیل می دهی، جیمیل برای آدم هایی است که به هیچ جا وصل نیستند.

این بحث فرهنگی شما را می پذیرم و باید به آن توجه کنیم اما نکته ی پلتفرم یک بحث اساسی و محوری کشورهایی است که به این مسئله پرداختند و مشکلات آن ها بسیار بسیار کمتر از کشورهایی است که به این مسئله می پردازند.

مسئله ی تدریجی که مجری کارشناس گفتند یک بحث اساسی است اما روبیکا دارد خود به یک جایی تبدیل می شود که می تواند خیلی از یوزرها را جذب کند یا حتی برنامه هایی را می بینیم که داخلی ایجاد شده است و یا برای این که مشتری جلب کند رایگان این کار را انجام می دهد همین که شروع می کند مورد استقبال قرار می گیرد.

کنفرانس هایی که دارند و جلساتی که دارند و ما دیگر دنبال اسکای و غیره نمی رویم.

بعد می بینیم وقتی که نامفهوم 02:57 وجود دارد، جوان های ما چه جوری سریع این را به یک زیرساخت داخلی ارزان قیمت می کنند.

اصلاً دنیای امروز، دنیای پرخرج نیست.

شما با کمترین هزینه یک سایت می توانید برای خود داشته باشید و خود شما مدیریت کنید.

فقط باید این تابوی سخت بودن را کنار بگذارید و در سازمان تبلیغات اسلامی" قوه ی قضاییه است و مجلس است، ما باید برویم با چه کسی صحبت کنیم؟ در مورد این وقتی در مورد ولنگاری فضای مجازی صحبت می کنیم برویم یقه ی چه کسی را بگیریم و بگوییم که مشکل از شما است؟ انتظاری: نکته مهم این است که وقتی در مقام مطالبه ی این دستگاه ها از مجموعه ای مثل ما برمی آیند همه هستند یعنی ما در واقع پاسخگو به همه ی این دستگاه ها هستیم و به خیلی از این نهادها باید پاسخگو باشیم اما وقتی که ما مطالبه ای داریم یا انتظاری داریم واقعیت نمی دانیم با کی باید مواجه شویم.

یعنی نه وزارت ارشاد مستقیماً چیزی را قبول می کند و نه وزارت ارتباطات قبول می کند و نه شورای عالی فضای مجازی قبول می کند.

او می گوید که من فقط سیاست گذار هستم و او می گوید که من فقط مجری چیزی هستم که ابلاغ شده است و یکی می گوید که من فقط قانون می گذارم.

این یک معضل خیلی جدی است اما من فکر می کنم که با وجود همه ی این ها بخش خصوصی عملاً دارد کار خود را انجام می دهد و من کاملاً نکته ای که این جا اشاره شد کاملاً تأکید می کنم که بخش خصوصی ما و بخش توانمند ما دارند کار خود را انجام می دهند.

اتفاقاً خواهش ما از دولت و نهادهای حاکمیتی این است که کاری به این کار نداشته باشند.

یعنی من فکر می کنم که فقط اگر فضا را باز بگذارند که این بچه های بخش خصوصی کار خود را انجام بدهند ما به این مشکلات نمی خوردیم.

آقای دکتر موسویان هم در مورد همین پلتفرم که گفتند ما با همکاری بعضی از همکاران یک پلتفرمی را در همان دوره ای که بحث حمایت از پلتفرم های داخلی بود رونمایی کردیم و خود آقای دکتر تشریف داشتند.

چرا آن پلتفرم در واقع استقبال نشد.

یکی از دلایل آن این بود که نهادهای حاکمیتی ما آماده نیستند که خدمات خود را در فضای مجازی بیاورند و ارائه بدهند.

من همین جا ادعا می کنم که چند دستگاهی که مردم با آن سروکار دارند مثل شهرداری ها و مثل نهادهای کاربردی که مردم هر روز باید بروند و کارهای خود را انجام بدهند آن ها بیایند و خدمات خود را در شبکه های اجتماعی انجام بدهند و پلتفرم داخلی همه رها می کنند همه چیز را و به آن جا می آیند.

خبر آن را می خوانند و قبض آن را پرداخت می کنند و مجوز خود را هم چک می کنند و عوارض ساختمان خود را هم می دهند.

چرا هر سازمانی می خواهد کار خود را جدا و جزیره ای انجام بدهد و چرا کسی حاضر نیست؟ شماره ی ملی خاطر شما هست که وقتی کدملی ارائه شد قرار بود که ما با این کد ملی همه کار بکنیم، هنوز که هنوز است تازه ما می گوییم که می شود دفترچه های بیمه را برداشت و با کدملی.

از اول قرار بود که این بشود.

همه باید آن جا باشد.

شما باید بتوانی سیم کارت بخری و شارژ بخری و کارهای خود را بکنی و همه روی یک پلتفرم داخلی و همه بیایند خدمات بدهند.

مهم ترین مشکل این بود که حاضر نبودند که خدمات بدهند.

یعنی یا خدمات اصلاً حاضر نیست بدهد که نسبت با همان بحث شفافیتی دارد که مقاومت روی آن می شود.

آقای دکتر اشاره کردند یا این که می خواهد بگوید که برای خود من یعنی همه ی آن تصور می کند که یک ما به ازای مالی دارد و می گوید که در دستگاه من بیاید و من از پول او استفاده کنم.

  **آقای دکتر آجرلو به این مدیریت محتوا در فضای مجازی بپردازیم در بخش ابتدایی گفتگوی خود به این اتفاقات اشاره کردیم که دارد رخ می دهد و مشکلاتی که ما داریم اما واقعیت این است که یکی از مشکلاتی که ما در جامعه ی خود داریم بحث محتوا و تولید محتوا و مهم تر از همه ی این ها مدیریت محتوا در این حوزه هست یعنی ما هیچ تقسیم بندی مشخصی نداریم.

هیچ برنامه ریزی مشخصی در این حوزه نداریم.

ما به دوستان آموزش و پرورش اعتراض کردیم در یک سال و یک سال و نیم اخیر که ما آمدیم یک جامعه ای را با اینترنت آشنا کردیم اینترنت را در اختیار آن ها گذاشتیم.

ما خیلی از خانواده ها پیام داشتیم که در همان روزهای اول نگران بودند.

آجرلو: وقتی راجع به این موضوع حرف می زنیم یک جمله ای همیشه از ذهن من رد می شود و آن جمله ی طلایی است که مقام معظم رهبری فرمودند که گفتند که اگر من در شرایط کنونی رهبر نبودم، یعنی جایگاه رهبری است، گفتند که کاری که برای خود انتخاب می کردم که اگر به اختیار من بود، می آمدم و مدیریت فضای مجازی را به عهده می گرفتم.

این حرف را یک مرجع دینی دارد می زند.

این خیلی مهم است.

یک مرجع دینی دارد می گوید که یک سیاست مدار بزرگی است که دارد در یک صحنه ی بزرگی در جهان دارد بازی می کند.

یک رهبر موفق دارد این حرف را می زند و ویژگی هایی که راجع به مقام معظم رهبری می شناسیم.

خیلی مهم است.

این یک.

دو ـ فضای مجازی و هر تکنولوژی که اینترنت اگر که رابطه ی بین دولت یا حاکمیت یا توده ی مردم و جامعه ی رسانه ای هر کدام از این سه تا با هم رابطه ی مستحکم نداشته باشند این تکنولوژی هیچ وقت نمی تواند در ریل واقعی خود بیفتد.

یعنی باید آن ریلی که ما و نتیجه ای که ما می خواهیم از آن بگیریم این مسئله ی مهمی است که ما باید نسبت به آن فکر کنیم و اینترنت یک ویژگی های خاصی دارد و خود فضای مجازی از این ویروس کرونا" خیلی سرعت آن بیش تر است.

اگر یک مسئله ای یک گوشه ای مطرح شود کمتر از بیست و چهار ساعت فراگیر می شود و همه راجع به آن صحبت می کنند اما اتفاقی که راجع به این دوران کرونا افتاد و نرم افزار شاد و ارتباطات همه با اینترنت، زیاد به لحاظ شخصی با آن تصور مطالعه ای که نسبت به تکنولوژی های قبلی دارم زیاد مسئله ی بقرنجی نمی دانم اگرچه وقتی قرار است که یک مطلبی یاد گرفتن و چاقو دست گرفتن را یاد بگیرد ممکن است که چاقو چندین بار دست او را ببرد و ما یک کاتالیزوری اتفاق افتاد و یک شتاب دهنده ای اتفاق افتاد، هم در این شرایط کرونایی نامفهوم 27:30 یک جهش عجیبی کرد.

**آقای موسویان یک بحثی که ما در تولید محتوا داریم، دارد بودجه های مختلفی از نهادهای مختلف صرف می شود.

اما ما نتوانستیم این ها را هماهنگ کنیم.

درست است هر کدام به صورت جزیره ای عمل می کنند اما ما نیاز داریم که یک جایی بیاید این ها را بریزد در یک خط لوله مشخص، یک رودخانه مشخص، تا هر کسی بتواند از این رودخانه استفاده کند.

یکی از مشکلاتی که ما در تولید محتوا و مدیریت محتوا داریم این است که اصلا هیچ نظارتی روی این اتفاقات نیست.

موسویان: اگر که ما پلتفرم جدید را به کار گرفتیم و در این پلتفرم می توانیم کیفیت را افزایش بدهیم، برویم کار کنیم روی این که ما چه کاری باید ریو این پلتفرم انجام دهیم.

پلتفرمی که استاد قبل از این که برود سر کلاس باید داکیومنت خود را آماده کند، در پلتفرمی که استاد می تواند مورد نظارت مدیر گروه و هر عامل دیگری، هر کس دیگری قرار بگیرد و در پلتفرمی  که تمام جلساتش ضبط می شود، در کلاس که این گونه نیست، آیا در این پلتفرم می شود نظارت واقعی کرد که آیا ما در چهارچوب طرح درس داریم پیش می رویم یا نمی رویم، یا کلاس؟ کلاسی که هزینه های بسیار زیاد دارد.

اصلاً کرونا را کنار بگذارید.

هزینه ی نقل و انتقال دارد، هزینه ی ترافیک دارد، هزینه ی چه و چه دارد، ساختمان دارد، نظافت دارد.

وقتی که در این پلتفرم می تواند کَمِرای استاد روشن باشد چه را الزام نمی کنید که روشن باشد؟ چرا الزام نمی کنید که کَمِرای دانشجو روشن باشد؟ خودش را تطبیق می دهد، دانشجو چقدر هزینه بابت آمدن و رفتن می دهد؟ این هزنه ها را اگر کسر کنید هزینه ی یک وِب کَم خریدن کاری ندارد که.

  اگر ICT کشور باید به آن جا برسد، باید به آن جا برساند.

این باعث ارتقاء می شود.

امتحانی که ما می دانیم که تقلب در آن حتمی است، چرا الزام نمی کنید که سوال ها به شکلی باشد که به هر حال فرد به صورت مفهومی کار را فهمیده باشد.

برای این ها چرا وب کَم دانشجو در امتحان روشن باشد؟ آن عامل نظارتی که باید ماموریت خود را تغییر دهد کجاست؟ همین بحثی که شما می گویید.

وقتی که تیراژ یک نشریه به صورت کاغذی کاهش پیدا کرده است، دکه ها به هر حال مواجه با تعداد کم فروش هستند، این قصه باید دیکته کند به این فرد که باید روشت را در فکر کردن، در مطلب نوشتن، مطلب ات دیگر نمی تواند تخت باشد، باید چند سطحی باشد، مطلب ات باید مطابق تکس باشد نمی تواند غیراز این باشد.

مطلب نوشتن در این فرق می کند چون اصلاً خواندن در این پلتفرم فرق می کند.

این که ما منتظر این باشیم که واکسن بزنیم که سریع تر سرکلاس برویم، و دوباره همان هزینه ها را با کیفیت پایین تر و نازل تر داشته باشیم، این آیا چاره کار است؟ موسویان: من یک کلید طلایی برای گسترش تولید محتوا در فضای مجازی می خواهم بدهم و ابتداعاً خیلی سریع به سال 1381 برمی گردم.

1381 اولین بار اَپ ها را مجوزشان را دادند که این ها بیایند اینترنت در اختیار مردم بگذارند.

همان موقع مطرح شد که منظور سرویس از طریق اینترنت است.

  آن چه که به عنوان محتوای دیجیتال مطرح است، نیاز به بستر اینترنت دارد.

اگر می خواهیم تولید محتوا توسط افراد افزایش پیدا کند ارتباط مستقیم بین تولید کننده و منافع حاصل از فروش اینترنت به مردم را باید ایجاد کنیم.

هر کس کمترین محتوایی تولید کرد بتواند سهم اش را به راحتی بگیرد.

قانون ساده و راحت باید تعریف شود و قابل وصول.

اگر این کار را انجام دهیم تولید محتوا ارزش پیدا می کند و کسب و کارها مدل های خودشان را انتخاب خواهند کرد، تعریف خواهند کرد، طراحی خواهند کرد، و قطعاً روزبه روز گسترش پیدا خواهد کرد.

پس بنابر این کلید طلایی برای تولید محتوای بیشتر سهام دادن و سهیم کردن تولید کننده محتوا است.

برنامه انعکاس تهیه کننده فرهاد دهنوی، اجرای شهاب دارابیان، گوینده و آیتم ساز امیرحسین سیدآقایی، هماهنگی گیسو جعفرزاده چهارشنبه ها ساعت 22 از رادیو گفت و گو به روی آنتن می رود.

انتهای پیام/  
کلید واژه ها: فضای مجازی - خبرگزاری فارس - مدرس دانشگاه - مجازی - پلتفرم - خبرگزاری - دانشگاه - حضور - دکتر - تولید محتوا - مصطفی آجرلو - محتوا - مصطفی - حوزه فرهنگ - شورای عالی - مدیر عامل - عدم نظارت - ارتباطات - مدیر - قدرت - فارس - سیدمرتضی - توان - مدرس - پژوهشگر - موسویان - کشورها - همکاری - سایبری - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
طرح شفافیت آرای نمایندگان، پنهانکاری می شود تا مجلس به آن رای بدهد!

فال حافظ امروز 1 مهر 1400

تکذیب ترور فرماندار شهرستان دلگان

رایزنی امیرعبداللهیان با رییس جمهور عراق

پیام تبریک وزرای خارجه کشورهای نروژ، زیمباوه و کنیا به امیرعبداللهیان

کارگران چگونه حق خود را از کارفرما بگیرند+ قانون کار

کیهان از کدام قسمت نطق رییس جمهور خوشش آمد؟

ابلاغ دعوت «رییسی» از «اردوغان» برای سفر به تهران

ببینید | امام خمینی(ره) در ساعات اولیه جنگ چه فرمودند؟

صفحه اول روزنامه های نخستین روز پاییز 1400

سنگر ما سنگر بانک صادرات ایران است و باید مانند دوران دفاع مقدس ایثارگرانه کار کنیم

محمد مخبر باید بخاطر عدم تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا معذرت خواهی کند/ نقش رییسی در تسریع واردات واکسن

نظر هیئت عالی نظارت درباره طرح ساماندهی بازار خودرو اعلام شد

هزینه های درمان نازایی و ناباروری جزو خدمات بیمه های پایه قرار گرفت

آغاز ثبت نام رسانه ها برای حضور در خانه جشنواره تهران و اصفهان / فراخوان انتخاب خبرنگاران نوجوان جشنواره 34 منتشر شد

ضرورت تبیین مدیریت امام (ره) در دفاع مقدس/ دلیل تحریم ها نگرانی دشمن از افزایش عمق راهبردی ایران است

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کیست؟

امیرعبداللهیان با رییس جمهور عراق دیدار کرد

مخالفت هیئت عالی نظارت مجمع با واردات خودرو به روش مجلس

دفاع مقدس هویت اسلامی را در فضای کشور بارز کرد

بیابان گردی گلاره عباسی و رفیقش /عکس

با تغییر رویکرد می توان تحریم ها را بی اثر کرد

حق الزحمه معوقه معلمان و خسارات کشاورزان را پرداخت کنید/ مدارس اول مهر بازگشایی می شود

آخرین وضعیت متهمان پرونده کریپتولند

مخالفت هیئت عالی نظارت مجمع با واردات خودرو به روش مجلس

چه کسی جانشین مرکل می شود؟

شرایط ازدواج مجدد مرد در چارچوب قانون

جزییات پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان به دستور معاون اول رییس جمهور

آزادسازی واردات خودرو منافع مصرف کنندگان را تامین می کند؟

مجمع تشخیص مصلحت؛ کنترل گری که کنترل خواهد شد!

امتیازهای عضویت ایران در سازمان همکاری‎های شانگهای چیست؟

رکورددار پرواز رزمی با جنگنده فانتوم کیست؟

مدرسی زاده یزدی؛ عالمی که او را آقا ضیاء الدین دوم می نامیدند

دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتای نامیبیایی در نیویورک

روایت شهید صیاد شیرازی از اختلافش با بنی صدر، نزول درجه شهید، پادرمیانی بزرگان نظام نزد امام و نپذیرفتن ایشان

آیا اختیارات شهرداران با نیازهای مدیریت شهری مطابقت دارد؟

آمریکا وقتی از پشت به دوستان خود خنجر می زند با دیگران چه می کند!!!

روایتی متفاوت از ولادت امام خمینی

اماواگرهای حذف یارانه های پنهان

احکام مهمی که امام در اول مهر صادر کرد

یک خبر جدید برای فرهنگیان/ زمان نهایی رتبه بندی مشخص شد

حدیث روز | از حقوق فرزند بر پدرش

واکسیناسیون دانش آموزان؛ شرط حداقلی بازگشایی مدارس

«علی سلیمانی» برای هنرجویانش برنامه های زیادی داشت

تصاویر| سومین همایش یادها و نام ها

استخدام آقا و خانم در افق کوروش

دوبلین: ایران برای بازگشت به مذاکرات وین قصد بسیار واضحی دارد

گردش خانوادگی عباس غزالی /عکس

کمک اشپز و نیروی ساده ترجیحا شهرستانی باجاخواب

عکس/ زاکانی لباس پاکبان ها را پوشید

فال حافظ / سینه از آتش دل در غم جانانه بسوخت

رییس جمهور جمعه به ایلام می رود

عکس/ اسلحه «آقا» در دوران دفاع مقدس

دعوت امیرعبداللهیان از وزیر امور خارجه نامیبیا برای سفر به ایران

موکب های خوزستان خواستار تسهیل شرایط زیارت اربعین شدند

تذکر رییس جمهور به «وزرایی که هوس کربلا کرده اند»

تاکید امیرعبداللهیان بر گسترش روابط همه جانبه با عراق

دیدار امیرعبداللهیان با رییس جمهوری عراق

استخدام بسته بند برا نیرو در خانه

محرابیان: به زودی مرکز جهاد آب در وزارت نیرو شکل می گیرد

نقش پررنگ فناوری «واقعیت مجازی» در ایستگاه فضایی بین المللی

شگردهای رسانه ای در علوم شناختی|تکنیک 29: بازخوانی برای تحریف

مبنای پیشنهاد رییسی به اعضای سازمان ملل متحد چیست؟

روز اول سفر معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به خوزستان

امیرعبداللهیان با رییس جمهور عراق دیدار کرد

سید احسان خاندوزی را بیشتر بشناسید

نباید هم و غم مردم، به دست آوردن یک لقمه نان باشد

سفر امیرعبداللهیان به نیویورک چه تاثیری در احیای برجام دارد؟

رسول نجفیان: چشمه ارادت به اهل بیت همیشه جوشان است/ موج عشق در راهپیمایی اربعین

چهره دوقطبی قطب زاده ایسنا

معاون رییس جمهوری: زنان مظهر ایستادگی و سازندگی هستند

بیوگرافی محسن خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

الجزایر حریم هوایی خود را به روی مغرب بست

همکاری میراث فرهنگی با شهرداری در پروژه های مرمتی

چهره دوقطبی قطب زاده

عکس تازه از محمدرضا گلزار/ عکس

«نوید محمدزاده» پدرزنش را در آغوش گرفت + بیوگرافی

مسابقه فرهنگی «شعور عاشورایی» برگزار می شود

دورانی که نقطه عطف تاریخ شد

مقوله سلامت روان جدی گرفته نمی شود

جای خالی زنان خوزستانی بر کرسی های شوراهای شهر

تیپ جدید بهاره رهنما در دفتر کارش/ عکس

چرا رییسی توانست، امّا روحانی نتوانست؟ /بازار ها از فرو ریختن می ترسند/کرونا فقط با واکسن تمام نمی شود

صدور سند برای تنیانی ها پس از 50 سال

معنی اعداد روی میوه ها چیست؟

جای خالی زنان خوزستانی بر کرسی های شوراهای شهر

نامه استاندار کنایه آمیز و دور از شأن اداری بود

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی منصوب شد

نباید هم و غم مردم، به دست آوردن یک لقمه نان باشد

پیام وزیران خارجه کنیا و نروژ به امیرعبداللهیان

الگوهای سالم و موفق را در زمینه مسایل خانوادگی به جامعه معرفی کنیم

روز اول سفر معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به خوزستان

انتقال سند رسمی خودرو جزو وظایف دفترخانه های اسناد رسمی است/صدور سند برای تنیانی ها پس از 50 سال

166 هزار متر مربع به فضای حوزه های علمیه استان بوشهر اضافه شد

تأکید ایران بر نابودی کامل تمامی اشکال تبعیض نژادی از جمله آپارتاید و صهیونیسم

همکاری مشترک ستاد امر به معروف و نهی از منکر و حوزه هنری لرستان

کامیون های دپو شده در گمرک ترخیص می شوند

آغاز فصل جدیدی در استان بوشهر/ رفع خستگی از چهره سرزمین پر نعمت

مذاکره برای مذاکره را نمی پذیریم

ادعای جمهوری آذربایجان درباره خنثی سازی هزاران مین و مهمات عمل نکرده

ولنگاری در فضای مجازی چگونه کنترل می شود؟/ هیچکس حواسش به پلتفرم ها نیست!

ولنگاری در فضای مجازی چگونه کنترل می شود؟/ هیچکس حواسش به پلتفرم ها نیست!