مطالب مرتبط:
توسعه گردشگری و سرمایه گذاری اولویت دولت آینده برای گلستان باشد
بایسته هایی در سیاست خارجی دولت آینده
معمای شرقی-1| روایتی از همکاری استراتژیک چین با ایران در تقابل با تحریم های آمریکا در دولت دهم
ببینید | روحانی: این دولت به حق دولت سلامت و محیط زیست است
محیط زیست: در آینده نزدیک خلیج فارس شورترین پهنه آبی بزرگ دنیا می شود / جلوگیری از ورود آب شیرین به دریا از عوامل اصلی ایجاد این فاجعه است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 5 مرداد 1400 ساعت 00:102021-07-26فرهنگي

دولت فرهنگ| اولویت هایی برای حال خوب کتاب و کام شیرین کتابخوان ها در دولت آینده


دولت سیزدهم در حالی قرار است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خصوصاً بخش معاونت فرهنگی و کتاب را تحویل بگیرد که این صنف وضعیت خوبی ندارد و حتی با مشکلات تأمین موارد اولیه هم دست و پنجه نرم می کند.

- خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: از سال 92 و با آغاز کارنامه اینجا" بخوانید اما همین بس درباره جوایز که شاید ادغام مؤسسات راهی برای دیده شدن بهتر جوایز شمرده می شود.

از سال 92 یعنی از زمان استقرار دولت حسن روحانی تاکنون جوایز معتبر هدایای خود را به وجه نقد تقلیل داده اند؛ مثل جایزه جلال آل احمد و شعر فجر! این در حالی است که بخش مهمی از اعتبار جشنواره به میزان جوایز آن برمی گردد.

* برآوردی از جوایز اعطا شده از 92 تا به امروز در این بخش از گزارش جوایز متعدد برآورد می شود.

در دولت حسن روحانی مجموعاً 1055 سکه اهدا شده است.

اما جوایز ادبی موضوع ادغام مؤسسات زیرمجموعه معاونت فرهنگی را یادآوری میکند؛ تا از ادغام و موضوع خانه کتاب عبور نکردیم این نکته بیان شود که در این مدت نمایشگاه های بین المللی و کتاب بسیاری برگزار شد، با آغاز دولت تدبیر و امید بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران هم کار خود را آغاز کرد این نمایشگاه 10 تا 20 اردیبهشت" 93 در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد.

در کارنامه دولت حسن روحانی 7 نمایشگاه کتاب فیزیکی و یک نمایشگاه کتاب مجازی ثبت شده است در واقع از دوره 27 تا 33 نمایشگاه فیزیکی و دوره 34 مجازی برپا شد.

دوره 29 و 30 هم در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار شد.

* از تعطیلی چاپخانه تا تغییر کاربری چالش ها همچنان در این هشت سال ادامه دار بود تا به دفتر امور چاپ و نشر رسید، این دفتر از دیگر زیر مجموعه های معاونت است، اما همین ابتدا باید از تعطیلی و تغییر کاربری 120 چاپخانه ابراز تأسف کرد.

هرچند این بخش ارشاد با وزارت صنعت همیشه در تقابل است و عده ای چاپ را زیر مجموعه صنعت می دانند اما به دلیل ارتباط با نشر در وزارت ارشاد دارای دفتر است.

با این وجود وضعیت اقتصادی این صنعت هم چنان نامطلوب است.

اتحادیه چاپخانه داران تهران اخیراً تعرفه خدمات چاپی را تعیین و منتشر کرده است ، این قیمت گذاری و تعیین تعرفه در حالی رخ می دهد که طی دو تا سه سال اخیر قیمت گذاری جدی از سوی اتحادیه انجام نشده بود.

 احمد ابوالحسنی رییس اتحادیه چاپخانه داران تهران معتقد است: با توجه به همین قیمت شکنی ها و ایجاد رقابت ناسالم در دو سال گذشته بیش از 120 چاپخانه از گردش کاری در این صنعت خارج شده و به تعطیلی یا تغییر کاربری رسیده اند.

یکی از مهمترین دلایل این اتفاق، عدم تامین هزینه ها بود.

در این میان چاپخانه های کوچک برای بقای خود به هر قیمتی تن داده اند که زمینه ساز تخلفات فراوان نیز شده است.

البته در این میان نامه نگاری های فراوان به وزیر ارشاد شد تا مقابل ارائه مجوزهای بی رویه گرفته شود.

از سوی دیگر حمایت از آثار فاخر پیش از انتشار و خرید کتاب از ناشران هم از دیگر ساز و کارهای معاونت و این دفتر بوده است.

خریدها از سوی هیئت خرید کتاب مشخص می شوند.

 هیأت خرید کتاب از سال 92 تا 99 حدود 45 هزار و 440 عنوان کتاب با شمارگان 7 میلیون و 187 هزار و 558 نسخه از ناشر خریداری کرده است.

اما نکته ای که همواره مورد تذکر رسانه ای و مورد سؤال طی این سال ها بود، نحوه انتخاب کتاب ها و چگونگی تخصیص این امکان برای آنهاست، اغلب آثاری در فهارست دیده می شوند اما و اگرهایی را در پی دارند و شاید کمی تغییر در این بخش و نحوه خرید بتواند تحولی در حوزه نشر داشته باشد تا هر کتابی مورد حمایت نباشد.

* نگاهی به بازارهای خارجی؛ موفق یا با احتیاط؟  اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی و دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی از دیگر زیر مجموعه عای ارشاد است که گرنت، مساله اقلیت ها و جایزه فیروزه را در برنامه کاری داشته است.

گرنت ، حمایت مادی از انتشار و ترجمه کتب ایرانی در خارج از کشور است، تا جهانی شدن آثار پدید آورندگان ایرانی و معرفی آن ها به بازار های بین المللی تسریع شود.

هرچند این طرح برای ترویج فرهنگ ایرانی است از این رو در تداوم طرح گرنت نقش آژانس های ادبی پر رنگ است.

برای کتاب هایی که تحت این طرح حمایت شده اند می توانید اینجا "مراجعه و فهرستی از آنها را ببینید.

از این بین می توان به کتاب هایی چون: آفتاب در حجاب، من او، تن تن و سندباد، یادت باشد، حتی وقتی می خندیم، بچه محل نقاش ها و.

اشاره کرد.

در این راستا خالی از لطف نیست که عنوان شود، ادبیات داستانی و غیر داستانی معاصر، هنر، اسلام و ایران شناسی و کودک و نوجوان موضوعات مورد حمایت طرح است.

حمایت موضوع این شیوه نامه صرفاً شامل کتاب هایی می شود که به زبان فارسی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران منتشر شده باشند.

آمار اما جالب است: از سال 94 تا سال 96 که دو سال اول اجرایی شدن طرح گرنت بوده است، کتاب هایی مورد حمایت قرار گرفتند که توسط ایرانیان ترجمه و منتشر شده است.

 سال 96 طرح گرنت مورد آسیب شناسی قرار گرفت.

 82 درخواست از سوی ناشران خارجی به کمیته ارسال شد که 36 درخواست آن مصوب شد.

در سال 97 نیز 84 درخواست ارسال شد که از این میان 43 درخواست مصوب شد.

این که تعدادی از درخواست ها مصوب نشده است، به معنای این نیست که همگی آنها تأیید نشده اند، برخی از این درخواست ها دچار نقص پرونده بوده و در زمان دیگری تصویب شده اند.

 در سال 98 نیز 150 درخواست مورد بررسی قرار گرفت که از این میان 84 کتاب مصوب شده است.

در سال گذشته 43 درخواست به دبیرخانه ارسال شده است که از این میان 21 کتاب مصوب شده اند.

طبق اعلام، دبیرخانه گرنت به دلیل افزایش نرخ ارز و کمبود بودجه تنها توانسته به 10 عنوان از این کتاب ها در سال 99 گرنت اختصاص دهد و مابقی پرداخت نشد، اما زمزمه هایی از دو و نیم برابر شدن بودجه این بخش به گوش می رسد.

مجموعاً تا سال 99 تعداد کتاب های مصوب شده 391 عنوان بوده است که در بخش کودک تا هزار یورو و بخش بزرگسال تا سه هزار یورو حمایت تعیین شده است.

میزان یاد شده تا سال 99 از 50 ناشر داخلی و 38 ناشر خارجی بوده است که مربوط به 21 زبان از 30 کشور می شود.

در این بخش بد نیست به ترجمه هم اشاره شود، هرچند در حوزه تألیف در این سال ها کمی با مشکل همراه بودیم اما ترجمه اصلاً و ابداً عقب نماند.

از اول فروردین 92 تا فروردین 1400 حدود 545782 کتاب تالیفی و 168149 ترجمه منتشر شده است که سهم کودک و نوجوان از ترجمه 42621 کتاب است.

* پرواز قیمت های کتاب کمک آموزشی با 330 درصد رشد به آمار جالبی در این بخش اشاره می شود، بین سال های 99 تا 1400 میانگین قیمت هر صفحه کتاب کمک آموزشی 610067 رسید در حالی که بین سال های 92 تا 93 میانگین قیمت 137272 بود! در واقع می توان گفت قیمت تمام شده هر صفحه 330 درصد افزایش داشته است.

آماری جالب را بخوانید: برابر اعلام سایت مؤسسه خانه کتاب، از ابتدای سال 98 تا 17 اسفند همان سال، 97 هزار و 540 عنوان کتاب منتشر شده است.

تعداد 68 هزار و 628 عنوان این کتاب ها تألیفی است (4/71 درصد) و 27 هزار و 912 عنوان آن ترجمه بوده است (6/26 درصد).

  این آمار را مقایسه کنید با عملکرد سال 1397، ملاحظه می کنید که از 100 هزار و 927 عنوان کتاب منتشر شده تعداد 75 هزار و 855 عنوان تألیف (75 درصد) و 25 هزار و هفتاد و دو عنوان ترجمه (25 درصد) بوده است.

یعنی از تعداد عناوین تألیف(6/3 درصد) کاسته شده و به تعداد عناوین ترجمه (6/3 درصد) افزوده شده است.

و این امر در حالی رقم خورده است که تولیدات سال 98 نسبت به سال 97 معادل 4/3 درصد کاهش را نشان می دهد.

  در سال 97 بیشترین ترجمه در حوزه کودک و نوجوان (27 درصد) و سپس در موضوع ادبیات (21 درصد) رخ داده است.

در فاصله مرداد 1397 تا مهر 1399، تعداد 770/28 عنوان کتاب چاپ اول ترجمه داشته ایم که نسبت آن به تألیف در همین مدت 9/27 درصد است.

در همین مدت تعداد 141/33 عنوان کتاب بازنشر ترجمه شده که نسبت آن به کتب بازنشر تألیف در همین مدت 8/2 درصد است.

مجموع چاپ اول و تجدید چاپ کتب ترجمه 911/61 عنوان می شود و نسبت آن به مجموع تألیف (چاپ اول و تجدید چاپ) که 941/165 عنوان است 3/37 درصد می باشد.

بیشترین ترجمه در این فاصله در حوزه کودک و نوجوان با مجموع چاپ اول و بازنشر 744/9+404/6=148/16 عنوان و سپس در ادبیات و در مرتبه بعدی علوم عملی و علوم اجتماعی اتفاق افتاده است.

نگاهی به آمار پُرفروش های اعلام شده در خبرگزاری خانه کتاب در اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران که در بهمن 1399 انجام شد نشان می دهد که در حوزه ادبیات، از ناشرانی که در نمایشگاه شرکت داشتند و عناوین پرُفروششان را داده اند، از 11 ناشر؛ پرُفروش های آنان کتاب های ترجمه بوده است.

  (چشمه 5 عنوان، نیماژ 5 عنوان، علمی فرهنگی 7 عنوان، افق 5 عنوان، ثانی 4 عنوان، سنگ 2 عنوان، چترنگ 5 عنوان، امیرکبیر 3 عنوان، کوله پشتی 7 عنوان، نگاه 5 عنوان، مروارید 5 عنوان) که مجموعاً 53 عنوان می شود و اگر کتاب های ترجمه پُرفروش دیگر ناشران به آنها اضافه شود.

معلوم می شود که روند حرکت در ذائقه مخاطبان چه تأثیری داشته است.

اما در حوزه کودک و نوجوان که حساسیت خاصی دارد آمار 10 ناشر اعلام شده حکایت از 59 پُرفروش ترجمه می کنند که بعضی از آنها مانند نشر علمی فرهنگی (پرنده آبی) همه 9 عنوان پُرفروش آن ترجمه بوده  و در نشر هوپا 9 عنوان از 10 عنوان پُرفروش آنها ترجمه بوده است.

(کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان 5 عنوان، افق (فندق) 6 عنوان، پیدایش 5 عنوان، فاطمی (طوطی) 7 عنوان، محراب قلم 2 عنوان، علمی فرهنگی (پرنده آبی) 9 عنوان، ذکر (قاصدک) 4 عنوان، چشمه (چ) 7 عنوان، پرتقال 5 عنوان (از تمام عناوین پُرفروش).

با توجه به این آمار روشن می شود که: اولاً: نیازسنجی علمی و فنی در خصوص میزان احتیاج به ترجمه چه از لحاظ موضوعی و چه از نظر ترکیب سنّی و چه از لحاظ تعداد و کمیت انجام نشده است و لذا شاهدیم که در تمامی حوزه ها و سنین، به طور روزافزون ترجمه و نشر کتاب صورت می گیرد و هیچ ضابطه ای وجود ندارد که بر اساس آن حاکمیت بتواند قوانین و ضوابط مصرحه را نظارت و ارزیابی و کنترل کند.

ثانیاً: آنچه در سیاست ها و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت امور فرهنگی برای صیانت از مجلس شورای اسلامی" در این سال های اخیر که اخبار نگران کننده از چاپ و نشر کتاب های مغایر با قوانین و ضوابط نشر کشور کم نیست و بازار کتاب از کتب ترجمه پرُ شده و در اخبار فرهنگی، مکرر نگرانی و دغدغه اهالی فرهنگ از غلبه ترجمه و وضعیت نابسامان محتوای آنها، پخش شده است.

حتی از احضار و سؤال و جواب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارائه طرح تحقیق و تفحص از این وزارتخانه، نیز دریغ کرده اند! آیا مجلس یازدهم همچون مجلس دهم از این بلای بزرگ و خطر اساسی، اغماض کرده است؟ * به سمت آینده با گام های مقتدر و ملموس اما از این بخش گزارش کمی به سمت راهکار پیشنهاد نقاط مغفول و حتی کاستی ها با چشم انداز به آینده نگاه کنیم.

* یکی از موارد مبتلابه اخیر در حوزه نشر قاچاق کتاب است که دامن گیر اکثر ناشران مطرح و پرفروش شده است.

نگاهی به آمار نشر در سال 1397 و درصدی از آن که شامل کتاب های قاچاق می شوند، حیرت انگیز است.

طبق آمار خانه کتاب، 139.

393.

974 نسخه کتاب در سال 1397 روانه بازار شده است.

در ماه های پایانی همان سال، سعید میرجلالی دبیر کارگروه صیانت از حقوق ناشران و مؤلفان در بهمن ماه سال گذشته در مصاحبه ای از کشف یک انبار مملو از کتاب خبر داد و اعلام کرد که کتاب های کشف شده معادل 600 تا 700 هزار جلد هستند و طبق برآورد ها، این تعداد کتاب مکشوفه، حدود 15 درصد از کتاب های قاچاق در کل کشور را شامل می شود.

اگر همین سخنان دبیر وقت کارگروه را مبنا قرار دهیم، طبق آمار اعلام شده خانه کتاب، بیش از 139 میلیون نسخه کتاب در سال 97 منتشر شده که 38 درصد آن یعنی حدود 53 میلیون نسخه تجدید چاپی بوده اند.

به این میزان فضای مجازی را هم بیفزایید.

تصویب قانونی در راستای مبارزه کتاب های قاچاق و یا جدی شدن فعالیت دادگاه کتاب و برابری جرم با جزا می تواند عوامل بازدارنده مهمی باشند زیرا بسیاری از ناشران حرفه ای و پرفروش از این مهم آسیب دیده اند.

* به نظر می رسد، گام نخست در این عرصه مبارزه با این نوع تخلفات کتاب باشد، چرا که با بروز شدن علم و نوآوری های جدید و وسعت فضای مجازی در حال ورود به فاز تازه فروش غیرقانونی کتاب به شکل خاموش هستیم.

هرچند بانک مرکزی" با وزارت ارشاد و وزارت صمت در راستای تهیه و تزریق ارز و کاغذ به بازار است، چرا که اگر قوانین در راستای ارائه تسهیلات واردات بازنگری نشود و واردکنندگان ملزم به عرضه کاغذهای وارداتی که با ارز دولتی تهیه کرده اند نشوند باز هم دچار مشکل دو سال پایانی دولت دوازدهم خواهیم شد.

نکته نخست در موضوع کاغذ تخصیص ارز و همکاری مجدانه بانک مرکزی و تحویل ارزهای تخصیصی است چرا که تنها تصویب و زیر بار نرفتن پرداخت حلال مشکل نخواهد بود.

بنابراین باید به سرعت ارز به بازار ازریق شود.

* از موارد بسیار ناراحت کننده طی چند سال اخیر مساله تغییر کاربری کتابفروشی ها است، موضوعی که چهره خیابان هایی چون انقلاب را که با کتاب در اذهان ثبت شده تغییر میدهد، تبدیل کتابفروشی به جگرکی، فست فود، لوازم التحریر، مواد خوراکی و امثالهم در طی سالهای اخیر تعدادشان کم نبوده در این راستا هم کارشناسان امر معتقدند با وام ها و تسهیلات مدت دار و سود کم می توان کتابفروشی ها را به ادامه کار امیدوار کرد، هرچند با اعلام سامانه هایی تسهیلات به عده ای پرداخت شد، اما کافی نبود و برخی تنفس های طولانی را برای روی پا ایستادن مفید می دانند.

جالب است بدانید در این راستا مسئولان معتقدند: شرایط تا دو سه ماه آینده به نحوی خواهد بود که تعداد تغییرات کاربری کتابفروشی ها افزون می شود.

* دولت سیزدهم و در راس آن وزارت ارشاد باید در حوزه کتاب و کتابفروشی ها همتی بلند داشته باشد و با شناخت دقیق پا به عرصه گذارد، اینکه مشکل ویترین و توزیع همچنان حل نشده باقی است هم در نوع خود جالب است، اینکه چطور باید توزیع کتاب را به شایستگی وارد ریل کرد مساله ای است که دولت های گذشته در آن موفق نبوده اند.

پیشنهاد کارشناسان این است با سامان دادن بانک اطلاعاتی ناشران و کتابفروشان به سرعت شبکه توزیع منسجم مهیا شود تا به دور افتاده ترین نقاط کشور هم به سرعت تازه های نشر ارسال شود.

* معاونت فرهنگی در دولت منتخب باید بازارهای جهانی و نمایشگاه های بین المللی را با حضور کارشناسان رصد کند، یا افرادی را به آن نمایشگاه ها اعزام کند که تنها توزیع کننده گز اصفهان یا کباب ایرانی در این آوردگاه ها نباشند بلکه با برنامه ریزی پیش از اعزام از کارشناسان امر بخواهد با نمایندگان کشورهای مختلف زمانی را برای مذاکره اخذ کنند تا همزمان با آغاز نمایشگاه ها تنها نظاره گر دیگران نباشیم، حضور در نمایشگاه های بزرگی چون بولونیا، فرانکفورت، پاریس و لندن می تواند شاه راهی برای کتاب ها در میادین بین المللی باشد و مسیر ترجمه بازتر شود.

* ورود مناسب وزارت ارشاد و خاصه بخش معاونت فرهنگی به مساله قیمت گذاری کتاب هم این از موارد مورد مطالبه بسیاری از فعالان صنف نشر است، تعدادی از فعالان صنف نشر معتقدند: برای تعیین قیمت کتاب در بین ناشران حرفه ای، اصولی وجود دارد.

این اصول مبتنی بر این است که مجموع هزینه های مربوط به تولید کتاب را در رقم دو و نیم ضرب می کنند؛ البته استثنائاتی هم وجود دارد که مجموع هزینه های تولید کتاب را در سه و نیم ضرب می کنند اما در بیشتر موارد ضرب هزینه ها در رقم یاد شده متعارف است.

 به طور مثال اگر مجموع هزینه های مربوط به تولید کتاب 10 ریال باشد، با قرار دادن این مبلغ در فرمول نامبرده (ضرب 10 در دو و نیم) قیمت واقعی پشت جلد کتاب، 25 ریال می شود که حدود 10 درصد این رقم به حق التألیف، حدود 30 تا 40 درصد آن به تخفیف برای کتابفروشی ها و مراکز پخش، 10 درصد دیگر آن به عنوان هزینه های سربار و سود ناشر (در چاپ نخست کتاب) و 40 درصد دیگر آن به هزینه های تولید کتاب اعم از تایپ، صحافی، لیتوگرافی، فیلم و زینک اختصاص دارد.

اما با این حال چرا باید قیمت یک کتاب از کتابفروشی تا کتابفروشی دیگر متغیر باشد؟ اینجاست که باید قانونی لازم الاجرا وارد عمل شود.

* پیشنهاد دیگر به دولت منتخب در راستای نمایشگاه کتاب و برگزاری آن در اشلی متفاوت است، اینکه صنف امور را به دست گیرد و اجرا کند بسیار شایسته است، اما صنف ابتدا باید آموزش های لازم اجرایی دیده باشد بعد وارد گود پروژه بزرگی چون نمایشگاه کتاب شود.

یک نمونه ناموفق آن سپردن بخش تبلیغات نمایشگاه به صنف بود که بدون درصدی سود و آورده برای نمایشگاه با کلی سر و صدا تمام شد.

می توان نمایشگاه را نه به مثابه سهم خواهی بلکه با مهندسی درست برای اجرا به صنف سپرد.

* موضوع دیگر به رسمیت شناختن شغل نویسندگی است، این روزها وضعیت اقتصاد نشر به حدی دچار نابسامانی شده که به جرات بتوان گفت که کمتر نویسنده و شاعری را می شناسیم که از طریق تولید و فروش آثار خود بتواند امرار معاش کند، برای نویسنده ای که روزها و شبهای خود را صرف نوشتن می کند موضوع امرار معاش به مساله جدی تبدیل شده و باید برای آن فکری کرد؛ در حالی که چنانچه نویسندگی شغل شود هم شاهد آثار با کیفیت و مطلوب و هم کمیت مناسب خواهیم بود.

* اداره کتاب چشم ارشاد است.

این دفتر وظیفه بررسی محتوایی کتاب های تولیدی تألیفی و ترجمه ای ناشران و مؤلفان را به عهده دارد و در نهایت اعلام می دارد که متون و تصاویر مورد بررسی با ضوابط نشر منطبق هست یا نه.

و درصورتی که آنها را مغایر دانست یا غیر مجاز اعلام می کند و یا مواردی را برای اصلاح به ناشر و مؤلف اطلاع می دهد.

در اینجا دو مسئله مهم وجود دارد.

یکی فهم درست ضوابط و مقررات نشر و پرهیز از تفسیرهای جناحی و شخصی و دوری از تأثیرگذاری های خارج از مجموعه معاونت.

دیگری انتخاب نفرات متخصص و متعهد به عنوان برّرس های متون و تصاویر که هم تخصص مورد نظر را برای بررسی داشته باشند و هم متعهد به نظام و آنچه در اسناد بالادستی آمده باشند ؛ هر کدام از این دو رکن آسیب ببیند و رعایت نشود، خروجی آن انحراف حوزه نشر از سیاست های حاکمیت و قانون خواهد بود.

  * نکته پایانی انتخاب مدیر شایسته برای دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی (اداره کتاب) است چرا که مهمترین بخش ارشاد شمرده شده و به نوعی فرد حاذق و به نوعی خبره در حوزه کتاب باید برای این سمت معرفی شود، نه معرفی فردی از ارشاد که در معاونت های دیگر فعالیت داشته و اطلاعی از کار خطیر بخش مجوزها ندارد، این بخش چشم وزارت خانه است و باید مورد تاکید باشد.

و به طور خلاصه: تهیه سند صنعت نشر حمایت ویژه از تولید آثار فاخر و ماندگار حمایت ویژه از تولید آثار تاریخی، بالاخص در حوزه تاریخ معاصر خودکفایی در تولید کاغذ و مقوا به عنوان یک کالای استراتژیک و عدم وابستگی به واردات پرهیز از هرگونه مصلحت اندیشی تساهل و تسامح در صدور مجوز برای نشر محتواهای ضعیف و.

بازنگری در نحوه تخصیص یارانه ها و هدفمند کردن دقیق آن توجه جدی به معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد و تقویت منابع انسانی از طریق جذب افراد صالح بالاخص در حوزه ی (بررسی محتوایی و صدور مجوز) منطبق با اصول اساسی انقلاب اسلامی حمایت ویژه از نهضت ترجمه (ترجمه از فارسی به سایر زبان ها) سامان دهی آثار ترجمه ، با اولویت کتاب های کودکان و نوجوانان * شایستگان تصدی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در این مجال اما چهار چهره ای که از گزینه های اصلی برای معاونت فرهنگی وزارت ارشاد شمرده می شوند، محسن مؤمنی شریف و محسن پرویز ، علیرضا مختارپور و علیرضا برازش هستند، چهره انتخاب شده برای معاونت فرهنگی باید اشراف به حوزه کتاب و فعالیت های صنف نشر داشته باشد در غیر این صورت خارج از این وادی، افراد نمی توانند چالش های موجود را برطرف کنند.

علیرضا برازش از گزینه هایی است که با امور مربوط به وزارتخانه غریبه نیست، او متولد 1334 تهران و دارای مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت" و کارشناس ارشد قرآن و حدیث از دانشگاه تهران است.

از فعالیت های او می توان به مدیرعامل خانه کتاب، مدیر کل مراکز و روابط فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس کل کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، رییس مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی (حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری)، مدیر شبکه یک و دو سیمای جمهوری اسلامی ایران، رییس مؤسسه انتشارات امیرکبیر و.

اشاره کرد.

او مؤلف بوده و برنده سه­ باره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و تالیف بیش از پنجاه هزار صفحه کتاب را در کارنامه دارد.

* محسن مؤمنی شریف محسن مؤمنی شریف نویسنده و منتقد ادبیات داستانی در سال 1346 در بیجار متولد شد.

تحصیلات حوزوی خود را تا پایان سطح ادامه داد.

وی کار خود را با دبیری سابق آموزش و پرورش آغاز کرد و مدتی کارشناس امور تربیتی بود.

همچنین به مدت چهار سال مدیر داخلی مجله سوره نوجوانان، عضو مؤسس، بازرس و عضو اسبق هیأت مدیره انجمن قلم ایران نیز بوده است.

وی در طول 20 سال خدمت در سازمان تبلیغات اسلامی" به عنوان مسئول حوزه هنری انتخاب شد و پس از 10 سال این مسئولیت را به محمدمهدی دادمان سپرد.

از آثار وی می توان به: پسر خانم آغا (رمان)، زمانی برای بزرگ شدن (رمان، برنده جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، جشنواره شهید غنی پور و برگزیده جشنواره بیست سال ادبیات دفاع مقدس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی )، ریشه در آسمان (زندگی نامه)، خاطرات سال های نبرد (خاطره)، حکای پای دار (زندگی نامه داستانی)، اشغال (تاریخی ) و در کمین گل سرخ (زندگی نامه) اشاره کرد.

کارنامه مؤمنی با حوزه هنری رنگ دیگر به خود گرفت، او طی دهه ای که در حوزه بود سوابق فرهنگی خود را کامل کرد.

* علیرضا مختارپور قهرودی علیرضا مختارپور متولد سال 1343 تهران، فوق لیسانس فلسفه از دانشگاه تهران است که پیش از این از سال 58 تا 71 در بخش های مختلف سپاه پاسداران مسئولیت داشته و با عنوان معاون طرح و برنامه و نظارت واحد تبلیغات و انتشارات ستاد مرکزی سپاه و مسئول برگزاری هفته دفاع مقدس به مدت سه سال فعالیت کرده است.

او پنجم مهر ماه سال 84 طی حکمی از سوی محمد حسین صفار هرندی، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به سمت معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی این وزارتخانه منصوب شد.

اما در اردیبهشت ماه سال 1386 از سمت خود استعفا کرد.

علیرضا مختارپور قهرودی از 17 خرداد 1393 به دبیر کلی نهاد کتابخانه های عمومی کشور منصوب شد، او در سوابق خود مدیریت انتشارات اهل قلم، مدیریت اداره کتاب وزارت ارشاد، مدیریت انتشارات امیرکبیر را داشته است.

 عضویت در هیأت امنای مجمع ناشران انقلاب اسلامی و انتشارات امیرکبیر دیده می شود.

او هم اکنون معاون نشر مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی است.

از وی تاکنون چند عنوان کتاب با محوریت دسته بندی موضوعی بیانات رهبر انقلاب نیز منتشر شده است.

اطلاعات و مطالعات او در حوزه کتاب موجب تقریرهای بسیاری ثبت کند.

از جمله آثار وی می توان به معرفی آسمان در آینه (تجلی قرآن کریم بر دیوان کبیر مولانا) اشاره کرد.

مختارپور هم از آن افرادی است که حوزه نشر به خوبی او را می شناسند و نامی دور و نا آشنا برای حوزه کتاب نیست.

او سالهاست در دفتر نشر انقلاب اسلامی فعال است و یادداشت ها و تحلیل هایش مورد توجه اهالی کتاب بوده و از فضای فرهنگ دور نیست.

  * محسن پرویز پرویز سال 1342 در تهران به دنیا آمد.

او سال 1360 در رشته ریاضی فیزیک دیپلم گرفت و به سربازی رفت.

پرویز دوران سربازی را در سپاه پاسداران و مناطق جنگی غرب گذراند.

از سال 1374 هم زمان با تحصیلات تکمیلی و تخصصی خود به تدریس در دانشگاه پرداخت و در عین حال از فعالیت های فرهنگی و مطبوعاتی نیز غافل نماند.

او از طریق نوشتن داستان ها، گزارش، مقاله و نقد ادبیات داستانی با بعضی از نشریات کشور همکاری داشت.

بعضی از آثار او عبارتند از: داستان های بلند معلم خودمانی و بوی گل، بوی او و مجموعه داستان های عبدالله، دیگر از پرستوها خبری نیست، آن روز در کنار تو، ستاره ای در زمین، گنجشک و غربیل و ستاره.

او از سال 1385 با حکم محمدحسین صفارهرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سمت معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد.

از اولین فعالیت های پرویز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی لغو یارانه کاغذ بود.

او هدف از انجام این کار را اعطای یارانه به کتاب ها، به عوض ناشران، دانست.

پرویز در چهار دوره رییس نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بود و در دوران تصدی او، پس از دستور رییس جمهور مبنی بر تغییر مکان نمایشگاه، نمایشگاه کتاب تهران به مصلای امام خمینی منتقل شد.

از جمله کارهای بنیادین وی در امور کتاب و کتابخوانی، در این مدت، برقراری جوایزی چون جلال آل احمد، گام اول، کتاب فصل احیا و تقویت دو جشنواره پروین اعتصامی و شعر فجر، برگزاری نخستین همایش شاعران ایران و جهان، تأسیس خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به عنوان تنها خبرگزاری تخصصی کتاب در ایران و جهان و بنیاد ادبیات داستانی و.

بوده است.

پرویز به مدت کوتاهی پس از پایان مسئولیتش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ریاست هیئت مؤسس انجمن قلم ایران انتخاب شد و اکنون رییس است.

محسن پرویز از گزینه های جدی است چرا که در کارنامه اش تأسیس جوایزی به چشم می خورد که تاثیر زیادی بر روند ادبیات کشور داشته است، او فردی آشنا به ارشاد بوده و می تواند ثمر بخش باشد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: جوایز - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - دولت - فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزارت فرهنگ و ارشاد - جایزه جلال آل احمد - کتاب - فرهنگ - معاونت فرهنگی - برآورد - فرهنگ و ارشاد - مؤسسات - ارشاد اسلامی - جلال آل احمد - وزارت فرهنگ - دولت سیزدهم - ادغام - جوایز ادبی - جایزه جلال - دولت آینده - ادبی - قرار - خبرگزاری - دیده شدن - جشنواره - کارنامه - استقرار - حال خوب - معاونت - مشکلات

آخرین اخبار سرویس:
عکس زیرخاکی از شجریان پدر و پسر در کنار استاد بنان!

شبنم قلی خانی اینبار با تم سیاه و سفید /عکس

حاتمی کیا با «اصغر آقا آکتور سینما» به شبکه مستند می آید

زندگینامه: سید ابوالحسن تهامی نژاد (1317-)

فیلم| توقف نوزاد خوش شانس در یک قدمی مرگ

واکنش اتحادیه تهیه کنندگان به اظهارنظر وزیر ارشاد

دنیا مدنی سلیقه به خرج داد /عکس

فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره چندفرهنگی تورنتو

«رنگ خدا» و «عروس آتش» در سینما «آزادی»

طناب بازی روی پاریس طی کردن مسافت 600 متری برج ایفل و تئاتر ملی (فیلم)

شیراز گردی های بهرام رادان + عکس

سلفی جواد رضویان و دخترش /عکس

اعتراض وزیر بهداشت به صداوسیما +فیلم

ویدئو| سنگ مزار ارشا اقدسی نصب شد

شهره لرستانی با شکست کرونا مقابل دوربین رفت

اکران دو فیلم سینمایی «رنگ خدا» و «عروس آتش» در طرح «سینما نوستالژی»

دنیا مدنی سلیقه به خرج داد /عکس

میزبانی «نشان ارادت» از محمد گلریز و رسول نجفیان

پخش بین المللی «ابلق» نرگس آبیار به کمپانی آمریکایی رسید

اولین تریلر فیلم Finch با بازی تام هنکس | رفاقت انسان و سگ و ربات در آخرالزمان

پایان فیلمبرداری یک فیلم پلیسی/ «مواجهه» روی میز تدوین

«ابلق» پخش بین المللی خود را به کمپانی آمریکایی سپرد

مرد انکبوتی، ابرقهرمان شکست خورده

نخستین دوره جشنواره سراسری نمایش رادیویی کرمان برگزار می شود

تصویربرداری «مواجهه» به پایان رسید

مهلت ثبت نام در جشنواره فیلم کودک به پایان رسید

سلفی جواد رضویان و دخترش /عکس

اعتراض وزیر بهداشت به صداوسیما (فیلم)

8 کتاب ترسناک معروف که حتما باید بخوانید

همسر و فرزند مسعود کیمیایی در سال های دور /عکس

جدیدترین فیلم با بازیگری محمدرضا فروتن

جدیدترین اظهارت شقایق فراهانی در دفاع قاطع از گلشیفته + فیلم و عکس

تنگه ابوقریب را در تلویزیون ببینید

رنگ و بوی دفاع مقدسی در شبکه های سیما

بهاره رهنما: من پیرزن دوست داشتنی هستم!/ فیلم

همسر و فرزند مسعود کیمیایی در سال های دور /عکس

شترسواری در صحرای بزرگ آفریقا/ تصاویر

رمان و ادبیات در گفت وگو با ساندرا سینروس

رونمایی از برنامه های کانون فرهنگی مساجد در اربعین

تصویربرداری «مواجهه» به پایان رسید/ ماجرای یک قتل

نمایش فیلم های دفاع مقدسی در «کهف الشهدا»

نماهنگ «افتخار خدمت» قسمت دوم

فیلم های نوستالژی سینما را خاطره انگیز می کنند

اتحادیه تهیه کنندگان خواستار واگذاری مسئولیت شبکه نمایش خانگی به سازمان سینمایی

حاتمی کیا با «اصغر آقا آکتور سینما» به شبکه مستند می آید

پیشنهاد به ضرغامی درباره استفاده از تجربه ونیز

اعتراض به انتخاب برندگان جوایز امی

نصیرالدین طوسی، پایه گذار کلام فلسفی به روایت اعسم

سخنرانی آقامیری و بی آزار تهرانی در پایان فیلم ها/چهار اثر دفاع مقدسی در «کهف الشهدا» اکران می شوند

پژوهشی درباره جادوگران، بدکاره گران، و ساحران: انگاره دیو در ایران باستان

محمدرضا فروتن بازیگر «دختری با لباس ارغوانی» شد

خواهرزاده بانمک رضا مولایی /عکس

اولین عکس از محسن تنابنده در قهرمان اصغر فرهادی

عدم برگزاری جشنواره شیره پزی در روستای مانیزان

ویژه برنامه های دفاع مقدس تلویزیون

چهار اثر دفاع مقدسی در «کهف الشهدا» اکران می شوند

بازداشت چند زائر غیرمجاز ایرانی در عراق (فیلم)

نرگس آبیار و مسعود ده نمکی مهمان «گلوله در قاب» می شوند

آیا کودکان هم باید دو دز واکسن کرونا تزریق کنند؟ + فیلم

داستان جانبازی که می گوید «من جانباز نیستم»

عکاسان و عکاسی لاینز به چاپ نهم رسید

تاج پادشاهی فاطمه گودرزی بر سر پسرش /عکس

پلتفرم جدید اسکار راه اندازی شد

فیلم| فارسی حرف زدن هم تیمی علیرضا جهان بخش

جهان کتابِ شهریور روی پیشخوان

بازی محمدرضا فروتن در «دختر با لباس ارغوانی» کنار سمانه نصری

خواهرزاده بانمک رضا مولایی /عکس

«خانه برناردا آلبا» زهرا صبری در فرانسه/ 10 روز قرنطینه شده ایم

حضور خوزستانی ها در جشنواره بین المللی قصه گویی

«فرانکشتاین» رکورد شکست

تاج پادشاهی فاطمه گودرزی بر سر پسرش /عکس

ساخت »پایتخت7« منتفی شد!

چرا سریال «تاج» جایزه امی را گرفت؟/ ماراتن سریال سازی برای تثبیت سلطنت

شغل همسر دوم الهام حمیدی لو رفت / ویدئو جنجالی

ماجرای دو خواهر و حوری نساء

فیلم/ تصاویری از زیباترین کبوتری که تا به حال دیده اید!

«موزه فلسطین» تجلی گاه روایت هنری نقاشان به مناسبت هفته دفاع مقدس می شود

راهیابی آثار هنرمندان البرزی به نمایشگاه آرمان صلح

فیلم| جوشیدن عجیب خاک در روستای هلیله!

«بوتاکس» به اکران آنلاین رسید

یک پخش جدید در تدارک اکران فیلم های تازه

چند کتیبه مهم در اطراف میراث جهانی تخت جمشید کشف شد

«رنگ خدا» و «عروس آتش» به سینما می آیند/ اکران از چهارشنبه

تدوین «انفجار قلب» به پایان رسید/ آمادگی حضور در جشنواره ها

نقاشی های نقش حماسه در موزه فلسطین

حضور محمدرضا فروتن و سمانه نصری در عاشقانه «دختری با لباس ارغوانی»

پیاده رو در تصرف کارگاه ساختمان سازی+ فیلم

سنگ مزار ارشا اقدسی نصب شد +فیلم

قصر مجلل «مهران مدیری» همه را شوکه کرد/ عکس

فیلم/ محموله جدید واکسن سینوفارم رسید

«تنگه ابوقریب» از شبکه پنج تماشایی می شود

فصل دو «بانوی عمارت» ساخته نمی شود

رونمایی کتاب «کاوش مسائل اساسی ایران» در کتابخانه ملی

ساخت فصل دوم »بانوی عمارت« تکذیب شد

بوتاکس به نمایش آنلاین رسید

منتخب تصاویر امروز جهان- 30 شهریور 1400

یک پخش جدید در تدارک اکران فیلم های تازه

موزه فلسطین میزبان نمایشگاه «نقش حماسه» می شود

روایتی متفاوت از شغل سخت محیط بانی در تلویزیون

چند کتیبه مهم در اطراف میراث جهانی تخت جمشید کشف شد

دولت فرهنگ| اولویت هایی برای حال خوب کتاب و کام شیرین کتابخوان ها در دولت آینده

دولت فرهنگ| اولویت هایی برای حال خوب کتاب و کام شیرین کتابخوان ها در دولت آینده