مطالب مرتبط:
ورود واکسن کرونا به گیلان و آغاز تزریق دوز دوم این واکسن
180 هزار گیلانی واکسن کرونا دریافت کردند/ تداوم تزریق دوز دوم تا هفته آینده
تزریق روزانه هشت میلیون دوز واکسن کرونا
آغاز تزریق دوز دوم واکسن کرونا در یزد
نگاهی به عوارض واکسن کرونا بعد از تزریق + اینفوگرافی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 تیر 1400 ساعت 09:352021-06-22پزشكي

عوارض تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن کرونا


از کندی روند واکسیناسیون در ایران که بگذریم، حالا چالش دیگری بر سر راه واکسیناسیون عمومی قرار گرفته است؛ چالشی به نام کمبود واکسن و فاصله زمانی که بین تزریق دوز اول و دوم واکسن کرونا اتفاق افتاده است.

- شهروندان بالای 70 سالی که دوز اول واکسن کرونا را تزریق کرده اند، حالا با پرسش ها و نگرانی های زیادی برای تزریق دوز دوم واکسن مواجه اند، اگرچه مسئولان وزارت بهداشت این اطمینان را داده اند که به زودی محموله های جدید واکسن خارجی وارد کشور می شود.

اما موضوع دیگری که سؤالات زیادی برای مردم به وجود آورده، امکان جایگزینی واکسن ایرانی به جای خارجی در مرحله دوم واکسیناسیون است.

نیما طائفه شکر، دکترای ایمونولوژی از انگلستان، فوق دکترای ایمونولوژی از دانشگاه وسترن کانادا و محقق ایرانی در زمینهٔ مکانیسم های کووید19 در سیستم ایمنی بدن در گفت وگو با ایسنا، به پرتکرارترین پرسش های این روزهای مردم درباره فاصله زمانی بین تزریق دوز اول و دوم واکسن کرونا، طولانی شدن فاصله تزریق دو دوز واکسن و عواقب آن، استفاده از دو نوع مختلف واکسن در دوز اول و دوم و عوارض احتمالی واکسن های کرونا پاسخ می دهد.

ابتدا در مورد دوزهای اول و دوم واکسن کرونا توضیح دهید.

تمام واکسن هایی که فعلاً برای مقابله با ویروس کرونا در دنیا استفاده می شود، به غیراز واکسن جانسون - جانسون، دو دوز با فاصله زمانی سه تا چهار هفته دارند.

دوز اول واکسن، دوز اصلی و شروع کننده پاسخ ایمنی است و دوز دوم واکسن به عنوان تقویت کننده مطرح می شود که باعث تقویت پاسخ ایمنی در بدن شده و پاسخ ایمنی قوی (از لحاظ کمی و کیفی) و ماندگارتری ایجاد می کند.

بدون در نظر گرفتن جهش های ویروس، با تزریق دوز اول واکسن ایمنی نسبی در حدود 40 تا 50 درصد ایجاد می شود، اما برای ایجاد ایمنی کامل حداقل باید دو هفته از تزریق دوز دوم واکسن ها گذشته باشد تا ایمنی بدن بتواند کامل شود، بنابراین تزریق هر دو دوز واکسن توصیه می شود.

این موضوع یکی از دلایلی است که برخی افراد بعد از تزریق دوز اول واکسن دوباره به ویروس کرونا آلوده می شوند و یا بعد از گذشت مدت کمتری از تزریق دوز دوم واکسن به ویروس آلوده می شوند.

در موارد نادر برخی افراد بعد از تزریق دوز دوم و باگذشت دو هفته بازهم آلوده می شوند، اما بیشتر این افراد فرم خفیف و بدون علامت بیماری را می گیرند.

آیا با تزریق واکسن کرونا افراد می توانند پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند و ماسک نزنند؟ خیر، حتی با تزریق دوز دوم واکسن کرونا هم افراد باید پروتکل های بهداشتی را همچنان رعایت کنند تا درصد زیادی از جامعه واکسینه شود.

علت ایمنی زایی متفاوت واکسن های کرونا در افراد چیست و چرا برخی افراد بعد از تزریق دوز دوم واکسن بازهم به بیماری مبتلا می شوند؟ این مسئله پیچیده است و راه درازی در مطالعات پیش رو دارد تا پاسخ های علمی و قابل قبولی برای آن داشته باشیم، اما ایمنی زایی و ایمنی حفاظتی دو مسئله مجزا هستند، به این معنا که ایمنی زایی یعنی تولید پاسخ ایمنی ممکن است حفاظتی نباشد و در حضور پاسخ های ایمنی که ایجاد می شود، ایمنی محافظتی نباشد و نتواند جلوی عفونت را بگیرد.

این مسئله در افراد مختلف می تواند متغیر باشد و مطالعات نشان داده پاسخ های ایمنی حتی در جوامع ثروتمند در مقایسه با جوامع فقیر و کم درآمد می تواند متفاوت عمل کند.

بدون در نظر گرفتن فاکتور واکسن شامل نوع واکسن، دوز واکسن، محل و راه های تزریق، سایز سوزن، زمان تزریق دوزها و فاصله آن که مهم است، به صورت کلی تر فاکتورهای اصلی دیگری نیز داریم که باعث تغییرات متفاوت پاسخ ایمنی در افراد می شود، ازجمله فاکتورهای رفتاری مثل مصرف الکل و سیگار، تغذیه و ورزش، فاکتورهای محیطی مثل مکان جغرافیایی، فصل ها، سموم، اشعه، فاکتورهای میزبان شامل سن، جنس، ژنتیک و سابقه بیماری، فاکتور میکروبیوم های روده (میکروارگانیسم هایی که به صورت هم زیست در دستگاه گوارش انسان زندگی می کنند و نقش مهمی در سلامت انسان ایفا می کنند) و نهایتاً ایمنی پایه یا ایمنی آموزش دیده به این معنی که فرد به ویروس های مشابه مبتلا شده باشد، این فاکتورها دلایل پیچیده ای هستند که باعث می شود افراد پاسخ های ایمنی متفاوتی در مقابل واکسیناسیون داشته باشند.

تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن ها چه عوارضی می تواند داشته باشد و آیا تأخیر در فاصله زمانی تزریق دوز دوم واکسن، می تواند تزریق دوز اول را بی تأثیر کند؟ مطالعات زیادی در این مورد نداریم، در حال حاضر مطالعه ای وجود ندارد که فاصله بیش از چهار ماه بین تزریق دوز اول و دوم واکسن کرونا را بررسی کرده باشد، البته مطالعات محدودی داریم که در مورد واکسن فایزر و آسترازنکا وقتی دوز دوم واکسن با فاصله زمانی سه ماه از دوز اول تزریق می شود ایمنی سلولی و آنتی بادی بهتری تولید می شود.

علت این موضوع به صورت کلی این است که در این فاصله زمانی بین تزریق دوز اول و دوم، سلول های ایمنی یا پاسخ ایمنی بلوغ بهتری پیدا می کنند، بنابراین وقتی فاصله زمانی بیشتر می شود و دوز دوم را بعد از سه ماه دریافت می کنیم، پاسخ ایمنی بهتری ایجاد می کند.

اینکه ایمنی یک دوز واکسن چقدر می تواند ماندگار و اثربخش باشد کاملاً مشخص نیست، البته در مورد سینوفارم و اسپوتنیک مقاله ای نیست، فقط در مورد اسپوتنیک در یک خبرگزاری یکی از مسئولان انستیتوی تحقیقاتی گامالیا در مسکو گفته بود دوز دوم با فاصله سه ماه می تواند تزریق شود، اما به طورکلی در مقاله ای در مورد این دو واکسن وجود ندارد و فعلاً توصیه بر دریافت دوز دوم با فاصله سه تا چهار هفته است.

این موضوع که ایمنی بدن بعد از تزریق دوز اول واکسن کاهش پیدا می کند، درست است؟ خیر، این طور نیست که اگر مثلاً به جای سه ماه، سه و یک هفته از تزریق دوز اول واکسن کرونا بگذرد ایمنی به طور محسوس پایین بیاید، البته نظر کلی محققان این است که چهار تا شش ماه بعد از تزریق دوز اول واکسن، این احتمال وجود دارد که به صورت معناداری پاسخ ایمنی کاهش پیدا کند، حتی اگر دوز دوم تزریق نشود، اما بازهم این به مفهوم ناپدید شدن کامل پاسخ ایمنی نیست که در دوز اول ایجاد شده است.

بنابراین توصیه می شود در صورت وجود دوز دوم واکسن حتماً تزریق شود و این کار عمداً به تأخیر نیفتد.

شنیده ام برخی افراد تزریق دوز دوم را عمداً به تأخیر می اندازند چون معتقدند تزریق دوز دوم واکسن بعد از سه ماه اثر دهی بهتری دارد، اما همان طور که پیش تر اشاره کردم با توجه به فاکتورهای مختلفی که می تواند اثرگذار باشد مثل سن، جنس، ژنتیک و .

این کار لزومی ندارد و به نظرم اشتباه است.

مطالعات هم در شرایط پاندمی و برای پاسخ دادن به سؤالات در شرایط پاندمی انجام شده تا محققان ایده ای داشته باشند که اگر واکسنی در دسترس نبود و فاصله بین دوزها افزایش پیدا کرد وضعیت ایمنی به چه صورت خواهد بود.

اگر افراد زیادی دوز دوم واکسن را تزریق نکنند و فاصله بین دوزها در افراد زیادی افزایش پیدا کند، این احتمال وجود دارد که ایمنی نسبی به طور مؤثر ویروس را از بین نبرد و باعث می شود ویروس زنده بماند، جهش پیدا کند و پیک های بعدی شدیدتری داشته باشیم آیا باید مراقب بود فاصله زمانی بین تزریق دوزهای اول و دوم واکسن کرونا طولانی نشود؟ بله، صد در صد باید تعادل را نگه داریم و درحال حاضر تمرکز بیشتر کشورها افزایش تزریق دوز دوم است.

در این زمینه مهم ترین مسئله جهش های ویروس است، به عنوان مثال جهش هندی را داریم که در ایرآن هم دیده شده است.

جهش هندی (دلتا) نشان داده در بین گونه های ویروس قابلیت بالایی در گریز از سیستم ایمنی و انتقال پذیری دارد، تحقیقات نیز نشان داده با یک دوز واکسن آسترازنکا و فایزر در جهش هندی فقط 30 درصد اثربخشی در جلوگیری از بیماری علامت دار دارد و این مقدار با دوز دوم به 80 درصد می رسد، بنابراین حتماً تزریق دوز دوم واکسن ضروری است.

این جهش جدید ویروس در آمریکا و انگلیس بیشتر در افراد واکسینه نشده و افرادی که یک دوز واکسن را گرفته اند دیده شده که نشان می دهد ایمنی نسبی با یک دوز واکسن در مقابل این جهش کم اثرتر است.

موضوع دیگر مقاومت ویروس و به وجود آمدن ویروس های جدید است، اگر افراد زیادی دوز دوم واکسن را تزریق نکنند و فاصله بین دوزها در افراد زیادی افزایش پیدا کند، یعنی یک جمعیت میلیونی در مدت زمان زیادی منتظر دوز دوم واکسن باشند، و یا افرادی که بعد از تزریق دوز اول دوباره آلوده شدند، این احتمال وجود دارد که ایمنی نسبی به طور مؤثر ویروس را از بین نبرد و باعث می شود ویروس زنده بماند، جهش پیدا کند و پیک های بعدی را شدیدتر داشته باشیم.

بنابراین شاهد یک نوع مقاومت ویروس و جهش خواهیم بود که البته به طورکلی کم اتفاق می افتد، اما اگر در جوامعی که میزان عفونت بالاست واکسن کم تزریق شده و یا فاصله دوز اول و دوم در افراد زیادی طولانی شده، آثار مخرب تری به جای می گذارد.

برخی افراد فکر می کنند با تزریق دوز اول واکسن در برابر بیماری ایمن شده اند.

فاصله بین تزریق دو دوز واکسن کرونا باعث می شود برخی افراد دچار اشتباه شوند و فکر کنند دوز اول واکسن ها مؤثر است، ایمنی حاصل شده و نیاز به تزریق دوز دوم نیست، درن تیجه باور اشتباهی در جامعه به وجود می آید و راضی کردن این افراد برای تزریق دوز دوم هم سختی های خاص خودش را دارد.

این اتفاق در کشوری مثل آمریکا افتاد، البته فاصله دوزهای دوم طولانی مدت نبود و مثل بقیه کشورها برای تأمین واکسن مشکلات آن چنانی نداشتند، اما نزدیک به 10 درصد از مردم آمریکا که میلیون ها نفر می شود دوز دوم را تزریق نکردند.

در کشورهایی مثل ایران که واکسیناسیون قطره چکانی است و دوز دوم با مشکلاتی مواجه شده این مسئله جدی تر خواهد بود و احتمالاً افراد زیادی موفق به دریافت دوز دوم واکسن نمی شوند، این یعنی جهش های جدید ویروس و از دست دادن زمان زیاد برای ایمنی جمعیت در برابر ویروس.

باید توجه داشت که پاسخ های ایمنی فقط مربوط به سیستم های ایمنی به اصطلاح ضعیف و قوی در افراد نیست، تعداد ویروس های در حال گردش در جامعه نیز مهم و تعیین کننده است، درحالی که ایمنی وسیع تر و گسترده به وسیله واکسیناسیون و تزریق به موقع دوز دوم واکسن، گردش و انتقال پذیری ویروس را به صورت محسوس کاهش می دهد.

در مجموع تزریق یک دوز واکسن از دیدگاه اپیدمولوژیک در کوتاه مدت فوایدی دارد و می تواند در بخش زیادی از جامعه ایمنی نسبی ایجاد و از بستری و مرگ جلوگیری کند، اما این فاصله دوز اول و دوم باید تعادل حفظ شود و طولانی مدت نشود، چون اگر فاصله دوز اول و دوم طولانی و ایمنی حاصل از دوز اول قوی نباشد که گفته شد در مورد جهش های ویروس به این صورت است، باعث می شود پیک های بزرگ تری داشته باشیم.

این درحالی که است که احتمالاً دوز سوم واکسن را هم در مورد افراد سالمند و دچار نقص ایمنی داشته باشیم و مطالعاتی در چندین کشور در مورد دوز سوم واکسن با فاصله زمانی 10 تا 12 هفته در حال انجام است که دوز سوم باهدف قرار دادن جهش های آفریقایی در مطالعات بالینی نتایج خوبی نشان داده است.

در کشورهایی مثل ایران که واکسیناسیون قطره چکانی است و دوز دوم با مشکلاتی مواجه شده، احتمالاً افراد زیادی موفق به دریافت دوز دوم واکسن نمی شوند، این یعنی جهش های جدید ویروس و از دست دادن زمان زیاد برای ایمنی جمعیت در برابر ویروس.

آیا امکان تزریق واکسن کرونا از دو برند مختلف در دو مرحله وجود دارد؟ ترکیب واکسیناسیون مسئله جدیدی نیست و قبلاً این مسئله را در مورد واکسن های آنفلوانزا و هپاتیت B داشتیم، اما در مورد واکسن های کووید دلیل اصلی این ترکیب، کمبود برخی واکسن ها و کمک به افزایش واکسیناسیون در کشورها است، البته عوارض نادری که در مورد لخته خون در آسترازنکا دیده شد دلیل دیگری بود که برخی از کشورها به این روش روی بیاورند.

چهار مطالعه مهم در انگلیس، اسپانیا، آلمان و کانادا نشان داد امکان این کار وجود دارد و عوارض جدی هم گزارش نشده، یعنی افرادی که واکسن آسترازنکا را در دوز اول دریافت کردند وقتی واکسن فایزر را در دوز دوم دریافت کردند ایمنی بهتری در مقایسه با دو دوز آسترازنکا ایجاد شد و عوارض کوتاه مدت مثل واکسن های قبلی بود.

کسانی که در دوز اول واکسن های خارجی دریافت کرده اند می توانند واکسن ایرانی تزریق کند؟ ترکیب واکسن هایی که اشاره شد بر اساس مطالعات بالینی بود که انجام گرفت، اما ضمن ستایش تلاش های محققان داخلی و اینکه در طولانی مدت برای کنترل کامل کرونا واکسن های داخلی یک ضرورت است، اینکه برخی از مسئولان چنین صحبتی مطرح کرده که بعد از دوز اول واکسن خارجی می توان دوز دوم را واکسن ایرانی تزریق کرد بسیار تعجب برانگیز است، چون کمترین اطلاعاتی در مورد فازهای بالینی واکسن های ایرانی نداریم و اثربخشی و عوارض واکسن ها مشخص نیست، حتی در مورد برخی واکسن ها، فازهای بالینی تکمیل نشده و مثلاً واکسن فخرا هنوز در فاز دوم بالینی است.

در این شرایط چطور می توانیم حرف از ترکیب و تزریق واکسن ایرانی به عنوان دوز دوم بزنیم، آن هم در جمعیت زیاد که کار غیرعلمی و غیراخلاقی است! مسیر علمی واکسیناسیون در دنیا مشخص است و شامل انجام آزمایش ها پیش بالینی، بالینی، گزارش نتایج، بررسی و انتشار آن ها و سپس تزریق همگانی واکسن می شود.

از سوی دیگر شفاف سازی و جلب اعتماد عمومی برای پذیرش واکسن بسیار مهم است، اما چطور می توان بدون در نظر گرفتن این موارد مهم به واکسیناسیون همگانی و کنترل پاندمی به صورت مؤثر امیدوار باشیم؟ بنابراین امیدواریم با انتشار نتایج، شفاف سازی و جلوگیری از شتاب زدگی و تحت فشار قرار دادن سازمان های مربوطه مثل سازمان غذا و داروی کشور و وجود اطلاعات کافی بهتر بتوانیم در مورد واکسن های ایرانی اظهارنظر کنیم.

اینکه برخی از مسئولان اعلام کرده اند می توان واکسن ایرانی را به عنوان دوز دوم تزریق کرد تعجب برانگیز است، چون کمترین اطلاعاتی در مورد فازهای بالینی واکسن های ایرانی نداریم و اثربخشی و عوارض واکسن ها مشخص نیست، حتی فازهای بالینی برخی واکسن ها تکمیل نشده است.

درباره خاصیت آهنربایی بدن افراد و ارتباط آن با تزریق واکسن توضیح دهید.

بعد از مطالعات ادوارد جِنِر و شروع گسترده واکسیناسیون در اوایل 1800 میلادی که اثرات آن را در جلوگیری از بیماری های مختلف و نجات میلیون ها انسان در سال را دیدیم؛ همیشه شایعات و اطلاعات غلط بخشی از سیر تاریخی و علمی واکسیناسیون بوده است و خاصیت آهنربایی نیز اولین و آخرین مورد نخواهد بود.

ترکیبات واکسن مشخص است و در ترکیبات و فرمولاسیون واکسن ها ماده ای که قابلیت ایجاد میدان مغناطیسی و جذب فلزات در بدن را داشته باشد وجود ندارد، شرکت های سازنده نیز این شایعات را به کلی رد کرده اند.

اگر ماده ای با خاصیت جذب مغناطیسی در واکسن بود و در بدن منتشر می شد باید باعث ایجاد مسمومیت و آسیب به اندام ها و ارگان های مختلف بدن می شد، درحالی که چنین چیزی ندیده ایم.

در چنین مواردی توصیه می شود افراد به منابع معتبر و افراد متخصص حوزه های مربوطه مراجعه کنند، چون درست کردن این گونه شایعات و همکاری در نشر آن نتیجه ای جز به مخاطره انداختن سلامت مردم و جامعه به همراه نخواهد داشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسن - واکسیناسیون - واکسن کرونا - تزریق دوز اول و دوم واکسن - تزریق - واکسیناسیون عمومی - ایران - کرونا - سیستم ایمنی بدن - ایرانی - واکسن ایرانی - وزارت بهداشت - سیستم ایمنی - فاصله زمانی - محقق ایرانی - دیگری - خارجی - مرحله دوم - روند - پرسش - شهروندان - چالش - در ایران - دانشگاه - اطمینان - مکانیسم - مسئولان - گفت وگو - محموله - نگرانی

آخرین اخبار سرویس:
خوراکی هایی که مواد پرکننده دندان را بیرون می کشند

حقایق شگفت انگیز درباره ملون طلایی

کاربرد های جالب دهانشویه در خانه داری

سیر صعودی ابتلا به کرونا در چهارمحال وبختیاری

8 مزیت سلامتی انگور

بیماران پروانه ای نگران کمبود پانسمان نباشند

زنان و مردان بازیگری که با گذر عمر جذاب تر شدند ! +تصاویر

سحرخیزان ممکن است نسبت به شب زنده داران کمتر در خطر افسردگی باشند

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی و فروشنده مواد غذایی در البرز

فوت 6 بیمار کرونایی طی 24 ساعت گذشته

واکسیناسیون به ایستگاه رانندگان تاکسی رسید

تغذیه مناسب قبل و بعد از واکسیناسیون کووید 19

زنان و مردان بازیگری که با گذر عمر جذاب تر شدند ! +تصاویر

خوراکی هایی که برای دندان ها مضر است

ورودی بیماران کرونایی به بیمارستان ها به طرز عجیبی افزایش پیدا کرده است

قرمز شدن نیمی از کشور در پیک پنجم کرونا

حریرچی: عمده مرگ در پیک پنجم کرونا مربوط به افراد غیر واکسینه است

هشدار رییس بزرگ ترین بیمارستان ایران درباره پیک پنجم

3900 نفر در یزد به کرونا مبتلا شدند/36 نفر قربانی کووید19

علل ایجاد تنگی نفس

استخدام منشی مطب در مطب تخصصی جراحی عمومی دکتر صمد خضری در تهران

طرز تهیه سوپ تره فرنگی با سیب زمینی

این خوراکی ها را در روز های گرم نخورید!

ناگفته های دکتر هاشمیان درباره وضعیت علی انصاریان در بیمارستان

موفقیت کامل دانشمندان در درمان سرطان سینه

موفقیت کامل دانشمندان در درمان سرطان سینه

257 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

بستری بودن بیش از 2 هزار و 500 بیمار کرونایی در مازندران

مرگ و میر و بستری در افرادی که واکسن زده اند بسیار کاهش یافته است

افزایش 10 برابری مراجعین به اورژانس در اردبیل

3900 نفر در یزد به کرونا مبتلا شدند/36 نفر قربانی کووید19

فیلم| اظهارات حریرچی درباره آسیب واکسن کرونا

علت ریزش آب دهان هنگام خواب چیست؟

بهبودی 11817 بیمار مبتلا به کرونا در سمنان+ اینفوگرافیک

حمله با قمه به شهروندان بهبهان

شناسایی گونه جهش یافته «لامبدا» در استان گیلان تکذیب شد

نجات جان مادر باردار مبتلا به کرونا در درگز

غذاهایی که مواد پرکننده دندان را از بین می برد

استخدام کارمند فروشگاه (مواد غذایی) در دیلی مارکت در 6 استان کشور

اولین محموله واکسن اهدایی ژاپن وارد کشور شد

افزایش شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

ببینید | کاهش محسوس مرگ و میر پس از تزریق واکسن کرونا در کشور

استخدام دستیار دندانپزشکی در یک مطب تخصصی دندانپزشکی

تداوم تزریق واکسن کرونا در بویراحمد

افزایش شمار قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

آمار کرونا یزد یکم مرداد؛ 5 فوتی و 432 ابتلای جدید

213 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هساند

بررسی آماری شیوع کرونا در البرز

213 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هساند

حریرچی: در آینده نزدیک روزانه 840 هزار واکسن تزریق می کنیم

ببینید این تعطیلات بیچاره از دست مردم چی میکشه!

کاهش حجم مغز با مصرف زیاد قهوه

بررسی آماری شیوع کرونا در البرز

آخرین آمار کرونا در قزوین/ 3 فوتی و 364 بیمار جدید کرونایی

آمار کرونا هرمزگان یک مرداد؛ 10 فوتی و 966 بستری

استخدام متخصص شبکه در شرکت طراح داده پیشرو در تهران

هشدار رییس بزرگ ترین بیمارستان ایران درباره پیک پنجم / بیمارستان ها به بالاترین سقف پذیرش در 18 ماه گذشته رسیدند

آمار کرونا سمنان اول مرداد؛ 37 بستری جدید

خواص و فواید درمانی بی شمار طالبی را بشناسید

اهدای کبد زن مرگ مغزی در بندرعباس به بیمار نیازمند

روزهای سخت کرونایی در هرمزگان/ 10 فوتی و 231 بستری جدید در یک روز

هشدار رییس بزرگ ترین بیمارستان ایران درباره پیک پنجم / بیمارستان ها به بالاترین سقف پذیرش در 18 ماه گذشته رسیدند

توصیه هایی که هنگام واکسن زدن باید رعایت کنیم

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی و سرپرست و مدیر فروش مواد غذایی

200 بیمار کرونایی 24 ساعت گذشته در استان گیلان بستری شدند

برای نخستین بار در شرقی ترین نقطه کشور عمل جراحی فتق شدید انجام شد

استخدام کارمند فروشگاه (مواد غذایی) در دیلی مارکت در همدان

فروشنده آقا در فروشگاه مواد غذایی تهراندشت

آیا نوشیدن قهوه باعث کوتاهی قد می شود؟

هرمزگان سخت ترین روزهای کرونایی را می گذراند/ 10 فوتی و 231 بستری جدید در یک روز

برای اولین بار در شرقی ترین نقطه کشور عمل جراحی فتق شدید صورت گرفت

هر علامت سرماخوردگی به معنای کرونا است + فیلم

آمار کرونا همدان یکم مرداد؛ 5 فوتی و 65 ابتلای جدید

58 ساله ها در کرمانشاه برای تزریق واکسن کرونا اقدام کنند

ارتباط زوال عقل با حس بویایی

هر علامت سرماخوردگی به معنای کرونا است

دختر زالی که در نوزادی رها شده بود مدل شد

کدام مواد غذایی را قبل و بعد از واکسیناسیون بیشتر بخوریم؟

شهروندان تزریق واکسن کرونا را جدی بگیرند

ابتلای برخی پزشکان به ویروس کرونا بعد از تزریق واکسن

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / جمعه 1 مرداد 1400

58 ساله ها در کرمانشاه برای تزریق واکسن کرونا اقدام کنند

آمار کرونا کرمان اول مرداد؛ 12 فوتی و 139 ابتلای جدید

جان باختن 10بیمار مبتلا به کرونا در هرمزگان

دستورالعمل های فراموش شده کرونا در کردستان

پیشتازی پیک پنجم کرونا از پیک های قبلی

کاهش سن ابتلا به ام اس در فارس نگران کننده است

نفس های به شماره افتاده 18بیمار کهگیلویه و بویراحمدی

المپیک توکیو| حضور آمریکا بدون واکسیناسیون کامل در المپیک

المپیک توکیو| حضور آمریکا بدون واکسیناسیون کامل در المپیک

مضرات جدی آناناس برای سلامتی بدن

چین پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت را برای تحقیق درباره منشأ ویروس کرونا رد کرد

دستورالعملهای فراموش شده کرونا در کردستان

ارتباط زوال عقل با حس بویی

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر دارویی در تهران

استخدام کارمند فروشگاه (مواد غذایی) در دیلی مارکت در کردستان

مضرات آناناس برای سلامتی بدن

واکسیناسیون جامعه پزشکی مطب دار بخش خصوصی خاتمه یافت

آمار کرونا زنجان اول مرداد؛ 1 فوتی و 158 ابتلای جدید

مضرات مصرف آناناس برای سلامتی بدن

عوارض تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن کرونا

عوارض تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن کرونا