موضوعات داغ: - حجت الاسلام - رييس سازمان عقيدتي سياسي ارتش - سازمان عقيدتي سياسي ارتش - سازمان عقيدتي سياسي - عقيدتي سياسي - عقيدتي سياسي ارتش - رعايت پروتكل - فرهاد مجيدي - فرشته حسيني - رييس سازمان - پروازهاي تركيه - هنر انقلابي - دادستان عمومي و انقلاب نظرآباد - سبته - زلزله در استان بوشهر - پيكان سپاهان - مولازاده - كابينه پيشنهادي - دادگاه تجاري - بارسلونا  - امام خميني ( ره ) - شاهزاده تاريكي - متخصص ريه

مطالب مرتبط:
حضور گسترده پایتخت نشینان در پای صندوق های رای / حضور گسترده مردم شهرستان های استان تهران در انتخابات + تصاویر
رصد دقیق روند انتخابات شورا های استان تهران
ساعت کار مترو تهران تا 12 شب افزایش یافت
وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم با انتخاب فرد اصلح تغییر می کند
ترافیک در معابر پایتخت سنگین است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 08:452021-06-19پزشكي

سمفونی ناکوک بزرگراه های تهران/ آخرین وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت


کارشناس صوت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت، آلوده ترین نقطه تهران، راهکارهای جایگزین دیوار صوتی و وضعیت این نوع آلودگی در شرایط کرونا توضیحاتی ارائه داد.

- خبرگزاری فارس، گروه شهری: آلودگی صدا یکی از مهم ترین عوامل فیزیکی زیان آور محسوب می شود.

در سال های اخیر آلودگی صوتی یکی از عوامل مؤثر بر کیفیت زندگی انسان ها در سراسر جهان است.

بر اساس گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO) اختلالات روان شناختی‏ ناشی از صدا اثرات ناخوشایندی بر کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دارد.

امروزه آلودگی صوتی یکی از جنبه های مهم زیست محیطی و بهداشتی است که از دیدگاه سلامتی، آلودگی صوتی علاوه بر ایجاد انواع اثرات فیزیولوژیکی به ایجاد اختلالات روان پزشکی و روان شناختی‏ منجر می شود.

آثار فیزیولوژیکی و روانی مواجهه با صدا بر انسان غالباً به تدریج ظاهر می شود و در دراز مدت پیامدهای منفی روان شناختی‏‏ آن از جمله رفتار پرخاشگرانه، خستگی جسمی ـ روانی، استرس، سرگیجه، سردرد، عصبانیت، اختلال خواب، کاهش بازده کاری بروز می کند.

خوشمان بیاید یا نه، به  هر حال زندگی در شهرهای بزرگ بدون آلودگی صوتی امکان پذیر نیست و اگر چه بسیاری از افراد تصور می کنند تنها آلودگی خطرناک جهان، آلودگی هوا است، اما گاهی آلودگی صوتی می تواند در برخی افراد حتی بسیار خطرناک تر از آلودگی هوا باشد.

آلودگی صوتی امواج ناخواسته ای است که در شرایط مکانی و زمانی ویژه بر فعالیت موجودات زنده به ویژه انسان تأثیر گذاشته و می تواند عوارض متعدد جسمی و روحی و علی الخصوص اختلال در دستگاه شنوایی را حاصل شود.

واحد اندازه گیری آلودگی صوتی دسی بل است و آستانه تحمل گوش انسان در حدود 130 دسی بل است.

انتشار صدا بسته به اینکه در محیط باز یا بسته صورت پذیرد رفتار متفاوتی دارد.

در یک محیط باز امواج صوتی بدون برخورد به مانع روند انتشار را تا مرز تباهی ادامه می دهند.

شرایط محیطی تأثیر غیرقابل انکاری در چگونگی انتشار صدا دارد.

گرچه انسان به سرو صدا عادت کرده ولی در حقیقت آلودگی صوتی یک عامل خستگی بوده و ظرفیت کار انسان را چه در مشاغل فکری و چه در شغل های بدنی و ساده کاهش می دهد.

آلودگی صوتی روی وضع روانی و روحی شخص اثر کرده و باعث اشکال در تطابق یافتن انسان با محیط کار و حتی اجتماع و کنترل کیفیت هوای تهران" و عضو انجمن علمی هوای پاک ایران به بحث و گفت وگو نشستیم که جزییات آن به شرح ذیل است:  میانگین تراز صوتی در بزرگراه های پایتخت/ 70 درصد کاربری مجاور بزرگراه های شهر تهران مسکونی است وضعیت آلودگی صوتی در تهران چگونه است و این آلودگی به چه صورت اندازه گیری می شود؟ بر اساس نتایج اندازه گیری صدا توسط دستگاه های پرتابل سنجش صوت، میانگین تراز صوتی در بزرگراه های پایتخت در دوره زمانی روز حدود 70 تا 80 دسی بل است.

طبق آمارهای سازمان فناوری اطلاعات شهرداری 70 درصد کاربری مجاور بزرگراه های شهر تهران مسکونی است و استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست برای کاربری مسکونی 55 دسی بل در روز و 45 دسی بل در شب می باشد، بنابراین میانگین تراز صوتی در بزرگراه ها در روز حدود  15 تا 25 دسی بل بالاتر از استاندارد است.

 36 ایستگاه ثابت سنجش صوت در تهران همچنین میانگین تراز صوتی در مناطق مختلف پایتخت از طریق 36 ایستگاه ثابت سنجش صوت برای دوره زمانی روز و شب از طریق سامانه بر خط آلودگی صدا http://noise.

tehran.

ir در اختیار عموم قرار می گیرد.

دهلی، کراچی" پاکستان، ترکیه دارای بیشترین درصد کاهش شنوایی  وضعیت آلودگی صوتی تهران در مقایسه با سایر کلانشهرهای دنیا چگونه است و چه رتبه ای در این زمینه اختصاص داده شده است؟ در مطالعه ای که بین 50 کشور در سال2017 در خصوص آزمایش درصد میزان شنوایی بین 200.

000 کاربر انجام شده بود؛ دهلی، کراچی پاکستان، ترکیه، بارسلون و میکزیکوسیتی از کشورهایی بودند که بیشترین درصد کاهش شنوایی را به خود اختصاص داده بودند که ایران در این مطالعه نبود.

  در ایران، تهران با  36 ایستگاه سنجش صدا دارای یک شبکه گسترده  پایش است و سایر کلان شهرها  مانند اصفهان و مشهد دارای تعداد محدودی ایستگاه هستند.

با توجه به ماهیت صدا و اینکه با فاصله گرفتن از منبع میزان صدا دریافتی کاهش می یابد، بنابراین یک ایستگاه در یک نقطه نمی تواند نماینده کل منطقه باشد و لذا کار مقایسه کمی سخت می شود.

آلوده ترین نقاط تهران به لحاظ آلودگی صوتی آلوده ترین نقطه تهران به لحاظ آلودگی صوتی کدام منطقه یا محدوده است؟ آلودگی صدا با آلودگی هوا متفاوت است و هر چه از منبع صدا دور شویم میزان آلودگی صوتی کاهش می یابد.

بنابراین نمی توان بر اساس نتایج ایستگاه ها اعلام کرددر حال حاضر کدام منطقه آلوده تر است، ولی به طور کلی مناطق مجاور بزرگراه ها، محدوده های نزدیک بازار که تردد موتورسیکلت ها در آن زیاد است، همچنین مناطق مجاور فرودگاه مهرآباد به دلیل صدای ناشی از تردد هواپیماها و مکان هایی که مترو از سطح زمین  و از کنار مناطق مسکونی می گذرد از جمله نقاط آلوده تر به لحاظ آلودگی صوتی هستند.

نحوه ارائه گزارش مربوط به آلودگی صوتی شهروندان گزارشات مربوط به آلودگی صوتی و پیشنهادات شان را از چه طریقی می توانند به مدیران شهری اطلاع دهند؟ سامانه 137 و 1888 دو شماره ای است که شهروندان می توانند از طریق آن گزارشات مربوط به آلودگی صوتی را اطلاع دهند.

شکایات از طریق معاونت حمل و نقل و ترافیک برای این شرکت ارسال می گردد و پس از سنجش و بررسی توسط کارشناسان این شرکت، گزارش مربوطه جهت تصمیم گیری و اجرا مجددا به آن معاونت ارسال خواهد شد.

تعمیر و مقام سازی دیوارهای صوتی در مقابل سرقت سرقت دیوارهای صوتی در پایتخت از جمله معضلاتی است که اعضای شورای شهر و مدیران شهری به آن اشاره دارند آیا آماری در مورد این سرقت ها دارید؟ خیر، سازمان حمل و نقل و ترافیک و معاونت فنی و عمرانی مسئولیت نصب دیوارهای صوتی را به عهده دارند و از آمار مربوط به سرقت ها اطلاع دارند البته اخیراً سازمان حمل و نقل و ترافیک با کمک پیمانکارهای مربوطه اقدام به  تعمیر و مقام سازی دیوارهای صوتی در مقابل سرقت کرده اند.

دیوار صوتی سطح تراز  صدا را 10 تا 15 دسی بل کاهش می دهد قیمت دیوارهای صوتی چقدر است و مزایا و معایب این دیوارها چیست؟ اگرچه نصب دیوارهای صوتی یکی از راهکارهای مؤثر در کاهش آلودگی صوتی است و سطح تراز  صدا را 10 تا 15 دسی بل کاهش می دهند، ولی همه جا کاربرد ندارند و دارای محدودیت ارتفاع نیز هستند.

معمولاً بسته به شرایط نصب دو تا سه طبقه از ساختمان در سایه دیوار صوتی قرار می گیرد و طبقات بالایی در ساختمان های مرتفع نمی توانند از کاهش صدای دیوار صوتی بهره مند شوند.

از طرفی هزینه تعمیر و نگهداری دیوارهای صوتی بسیار زیاد است.

بنابراین بهتر است از راهکارهای جایگزین برای کاهش آلودگی صوتی استفاده شود.

هزینه این دیوارها نیز میلیاردی است.

راهکارهای جایگزین دیوار صوتی را بشناسید منظور شما از راهکارهای جایگزین دیوار صوتی چیست؟ منظورمان استفاده از مبحث 18 مقررات ملی ساختمان است مثلاً پنجره ساختمان های مجاور بزرگراه ها باید استاندارد و چند جداره باشند، اتاق هایی که نیاز به سکوت  بیشتری دارند مانند اتاق خواب و  مطالعه سمت معبر پرتردد قرار نگیرند و در رونمای ساختمان ها، دیوارهای میانی و سقف حتماً از عایق صوتی استفاده شود.

همچنین رعایت حریم صوتی (فاصله مناسب بین منازل مسکونی و بزرگراه) و کاشت پوشش گیاهی مناسب در این فاصله  آلودگی صوتی را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

 در همین راستا مواردی مانند رعایت حدود مجاز سرعت، عدم استفاده از بوق در مواقع غیر ضروری و عدم کارکرد درجای خودرو اقدامات موثری است که می تواند توسط شهروندان انجام شود.

 آلودگی صوتی تهران اوایل کرونا کاهش یافت در شرایط کرونا آیا آلودگی صوتی تهران کاهش یافت؟ این موضوع در اوایل ورود ویروس به کشور  به دلیل سختگیرانه تر بودن محدودیت ها پررنگ تر بود و حتی میزان کاهش سطح تراز صدا  در مراسمی مانند چهارشنبه سوری نیز  کاملا ملموس و مشخص بود.

 با اعلام ورود ویروس کرونا در اوایل اسفند 98 با دورکاری کارمندان و تعطیلی مراکز تجاری، میانگین تراز صوتی ایستگاه های ثابت سنجش صوت در طول روز و شب تا پایان فروردین ماه حدود یک تا 3 دسی بل کاهش یافت.

همچنین میانگین تراز صوت طی مراسم چهارشنبه سوری (حدود ساعت 18 تا22) در سال 98 به دلیل همزمانی با شروع گسترش ویروس کرونا و سختگیرانه تر بودن قرنطینه، نسبت به همان ساعات در سال 97 بین دو تا چهار دسی بل کاهش یافته بود، اما در سال 99 با عادی تر شدن شرایط کرونا، میانگین تراز صوت در تهران نسبت به سال 97 یک تا سه دسی بل کاهش و نسبت به سال گذشته یک تا دو دسی بل افزایش یافته است.

  شیوه های نوین مدیریت شهری برای مبارزه با گسترش ویروس کرونا مانند انجام آنلاین بسیاری از برنامه ها و فعالیت ها و همچنین تغییر سبک زندگی" در دوران کرونا قطعاً می تواند منجر به کاهش بسیاری از آلودگی های زیست محیطی از جمله آلودگی صوتی و افزایش سطح سلامتی افراد در جامعه شود.

میانگین تراز صوتی ایستگاه های ثابت سنجش صوت شهر تهران میانگین تراز صوتی ایستگاه های ثابت سنجش صوت شهر تهران در سال جاری چگونه بوده است؟ میانگین تراز صوتی ایستگاه های ثابت سنجش صوت از ابتدای سال تا کنون، برای دوره زمانی روز 68 تا 80  و در شب 31 تا 66 دسی بل بوده است.

بر اساس استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست در هنگام شب، محیط باید به اندازه 10 دسی بل آرام تر از روز باشد ولی نتایج اندازه گیری نشان می دهد که میزان تراز صدای روز و شب خیلی به هم نزدیک بوده و بیانگر این مطلب است که شدت آلودگی صوتی در دوره زمانی شب نسبت به دوره زمانی روز بیشتر است.

قانون جامع و یکپارچه برای مقابله با آلودگی صوتی نداریم به لحاظ قانونی چقدر امکان مقابله با آلودگی صوتی وجود دارد؟ منابع آلودگی صوتی متعدد بوده و شامل ترافیک جاده ای، ترافیک هوایی، خطوط ریلی، صنعت و موارد دیگر است.

بعد از ترافیک جاده ای، آلودگی صوتی ناشی از فعالیت های ساختمانی و عمرانی از مهم ترین منابع آلودگی صوتی در شهرهای بزرگ و پرجمعیت محسوب می شود و متاسفانه تا کنون قانون جامع و یکپارچه ای در این خصوص تدوین نشده است.

استفاده از دیوارهای صوتی متحرک در اطراف پروژه و تجهیزات پر سر و صدا مانند دیزل ژنراتورها، اعمال محدودیت زمانی برای انجام فعالیت های ساختمانی و پروژه های عمرانی، استفاده از تجهیزات و ماشین آلات استاندارد و مجهز به کاهنده صدا از جمله راهکارهایی است که در کاهش صدای ناشی از این منبع مؤثر خواهد بود.

نصب دیوارهای صوتی، بهسازی روکش خیابان ها، استفاده از فضای سبز متراکم در حاشیه بزرگراه ها و معابر پر تردد، وضع مقرراتی برای کنترل صدای ناشی از فعالیت های ساختمانی و پروژه های عمرانی، عدم صدور مجوز برای ساخت کاربری های حساس مانند مدارس و بیمارستان ها  در مجاورت بزرگراه ها، رعایت حریم صوتی برای ساخت منازل مسکونی در حاشیه بزرگراه ها و افزایش ظرفیت پارکینگ در سطح شهر و ممنوعیت پارک در حاشیه معابر پر تردد مواردی است باید توسط مدیریت شهری اجرا شود.

  اما نباید از نقش شهروندان در کاهش آلودگی صوتی غافل شد.

عدم استفاده از بوق در مواقع غیر ضروری مانند، جابجایی مسافر توسط رانندگان تاکسی، شروع حرکت هنگام سبز شدن چراغ راهنمایی و احوالپرسی و خداحافظی و جایگزینی آن با استفاده از علامت دادن با نور بالای چراغ ماشین، عدم دستکاری صدای اگزوز مراجعه به موقع به مراکز معاینه فنی جهت تست صدا و رعایت سرعت مجاز در بزرگراه ها و معابر شهری، استفاده از موتورسیکلت های برقی به جای موتورسیکلت های کاربراتوری، استفاده از دوچرخه در مسیرهای کوتاه به جای استفاده از خودروهای شخصی، عدم کارکرد درجا در هنگام توقف وسایل نقلیه، گوش کردن موسیقی با صدای آرام تر مواردی است که شهروندان با رعایت آنها می توانند در داشتن شهری آرام تر سهیم باشند.

همچنین شهروندان با رعایت مواردی مانند بالا بودن پنجره در هنگام رانندگی، انتخاب مسیرهای آرام تر برای استفاده از دوچرخه، استفاده از پنجره های چند جداره استاندارد و عدم انتخاب منازل مسکونی در مجاور معابر بزرگراهی و پر تردد، می توانند از آسیب های آلودگی صوتی در امان باشند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آلودگی صوتی - آلودگی - شرکت کنترل کیفیت هوای تهران - اختلالات روان - صوتی - کیفیت زندگی - سازمان بهداشت جهانی - یکی از - روان - اختلالات - تهران - کیفیت هوای تهران - کیفیت - وضعیت - پایتخت - بهداشت - بهداشت جهانی - آخرین وضعیت - کنترل کیفیت - زندگی - سلامت - انسان - عوامل - آلوده ترین - هوای تهران - زیست محیطی - جهان - خبرگزاری - مهم ترین - انسان ها

آخرین اخبار سرویس:
تاثیر شگفت انگیز واکسن پاستور بر بدترین گونه های کرونا

خروج خوش خبر و افروزی از قرنطینه

نشانه ای که از سرطان ریه خبر می دهند

کشف آلاینده های هوا با کمک مچ بندهای سیلیکونی!

لغو ممنوعیت خروج سرپرست و فیزیوتراپ والیبال از دهکده ورزشکاران

نشانه ها و علائم کمبود چربی در بدن

لغو ممنوعیت خروج سرپرست و فیزیوتراپ والیبال از دهکده ورزشکاران

این افراد هرگز هندوانه نخورند

درمان واریس به روش خانگی + آموزش

ماهی هایی که خوردن آن ها باعث دردسر می شود

افزایش آمار ابتلا به کرونا در ترکیه

طرز تهیه سوفله شکلاتی بدون آرد

زیر دوش آب گرم صورتتان را نشویید

از خواص و مضرات گوشت بوقلمون چه می دانید؟

از عوارض زیاده روی مصرف انجیر چه می دانید؟

اطلاعاتی جامع در مورد قرص های لاغری

راهکار های طب سنتی برای درمان سنگ کلیه

همکار خانم جهت صندوقداری

ویتنام برای مقابله با کرونای دلتا واکسن های اهدایی بیشتری از آمریکا دریافت می کند

عوارض مصرف بی رویه خرما چیست؟

جوش روی هر عضو بدن نشانه چیست؟

فروشنده لوازم آرایشی بهداشتی

نکاتی کلیدی قبل و بعد از تزریق واکسن کرونا+عکس

عاداتی که استخوان ها و مفاصل را ضعیف می کند

عجیب ترین دلیل چاقی شکمی که نمی دانستید!

عاداتی که استخوان ها و مفاصل را ضعیف می کند

اختلال بادی دیسمورفیک یا بدریخت و زشت انگاری بدن + درمان

استخدام دو نفر همکار آقا جهت چیدمان در فروشگاه

کرونا در استان بوشهر می تازد/ بستری بیماران در راهروهای بیمارستان

فراموشی ناشی از پیری در موش ها معکوس شد!

عوارض خطرناک زیاده روی در مصرف انجیر چیست؟

کرونا در هرمزگان 8 فوتی گرفت/ شمار بستری شدگان به 1000 نفر رسید

6 ماده غذایی که به سم زدایی بدن کمک می کند

اشتباهات و نبایدهای مصرف چای

4 روش علمی برای لاغر شدن + جزییات

ویتنام برای مقابله با کرونای دلتا واکسن های بیشتری را از آمریکا دریافت می کند

خواص جالب چای ترش در جلوگیری از پیری پوست

بی تحرکی، عامل ایجاد سرطان روده

چند راه ساده برای پیشگیری و درمان گرمازدگی

تزریق واکسن کرونا به 300 راننده تاکسی

فوت 8 بیمار کرونایی طی 24 ساعت گذشته

خلاصه بازی پرسپولیس 3 -1 تراکتور (فیلم)

موافقت وزیر بهداشت با تخصیص واکسن کرونا برای افراد بالای 50 سال در استان کرمان

پس از آفتاب سوختگی این کارها را نباید انجام داد

خلاصه بازی نساجی مازندران 1 - 3 استقلال (فیلم)

667 بیمار جدید کرونایی در مازندران شناسایی شد

وزارت بهداشت: مردم برای ثبت نام در سامانه واکسیناسیون کرونا اقدام کنند

عجیب ترین دلیل چاقی شکمی که نمی دانستید!

سیر صعودی روند ابتلا به ویروس کرونا در استان قم

فعالان پویش رسانه ای موج چهارم کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شدند

تداوم روند صعودی ابتلا به ویروس کرونا در استان قم

تقاضای وزارت بهداشت از مردم برای ثبت نام در سامانه واکسیناسیون کرونا

علائم گونه لامبدا ویروس کرونا و پیشگیری از آن

تقاضای وزارت بهداشت از مردم برای ثبت نام در سامانه واکسیناسیون کرونا

تداوم روند صعودی ابتلا به ویروس کرونا در استان قم

تقاضای وزارت بهداشت از مردم برای ثبت نام در سامانه واکسیناسیون کرونا

269 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

دختری که هر لباس را فقط 2 بار می تواند بپوشد

چرت بیش از اندازه روزانه و خطر ابتلا به یک بیماری خطرناک!

269 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

استخدام انبار دار در پخش مواد غذایی

6 ماده غذایی که به سم زدایی بدن کمک می کنند

خواص جالب چای ترش در جلوگیری از پیری پوست

85 درصد افراد بالای 60 سال واکسن دریافت کردند

ببینید | آمار وحشتناک کرونا در ایران؛ فوت یک هموطن در هر 6 دقیقه

استخدام منشی مطب در یک مطب دندانپزشکی معتبر در تهران

گوشت شترمرغ؛ توصیه ای برای افراد مبتلا به کمبود آهن

کرونا، وعده، تعطیلات!

بررسی آماری شیوع کرونا در البرز

در تابستان روزانه چند لیوان آب بخوریم؟

آمار کرونا یزد سوم مرداد؛ 12 فوتی و 615 ابتلای جدید

فائوچی: آمریکا در مخمصه شیوع کرونای دلتا گیر افتاده است

نیروی آقا جهت انبار

عوارض مصرف بی رویه خرما؛ از مشکلات شکمی تا حمله آسم!

واکسن پاستوکووک در برابر همه جهش ها مقاوم است

استخدام متخصص شبکه در هلدینگ سبز زیور در البرز

عوارض مصرف بی رویه خرما؛ از مشکلات شکمی تا حمله آسم!

نیاز به پرستار خانم تمام وقت

آمار کرونا هرمزگان 3 مرداد؛ 8 فوتی و 980 بستری

آمار کرونا همدان سوم مرداد؛ 4 فوتی و 67 ابتلای جدید

6 ماده غذایی که به سم زدایی بدن کمک می کند

مازندران تماما قرمز شد

6 ماده غذایی که به سم زدایی بدن کمک می کند

تاکنون 34 هزار دوز واکسن در شهرستان ملایر تزریق شده است

6 ماده غذایی که به سم زدایی بدن کمک می کند

راز بزرگ در پشت بدن انسان

آیا پاندمی کووید 19 موجی از دیابت به همراه خواهد داشت؟

آمار کرونا کرمان 3 مرداد؛ 25 فوتی و 159 ابتلای جدید

«گیتی پورفاضل» به مرخصی رفت

پیش بینی 20 هزار دُز واکسن برای رانندگان حمل و نقل عمومی

استخدام ویزیتور پخش آرایشی بهداشتی

اهدای اعضای بدن جوان میبدی

جان باختن یک بیمار کرونایی دیگر در کهگیلویه و بویراحمد

موج خطرناک شیوع کرونا در گیلان

فعالان پویش رسانه موج چهارم کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شدند

کلسترول خوب از کبد محافظت می کند

خطرهایی که بعد با حذف صبحانه شما را تهدید می کند!

درمان ملانوم با آنتی بیوتیک

فوبیا یا ترس های خاص را چگونه مدیریت کنیم؟

آمار کرونا سمنان 3 مرداد؛ 38 بستری جدید

سمفونی ناکوک بزرگراه های تهران/ آخرین وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت

سمفونی ناکوک بزرگراه های تهران/ آخرین وضعیت آلودگی صوتی در پایتخت