موضوعات داغ: - رتبه بندي فرهنگيان - دانشگاه آزاد - باشگاه پرسپوليس - مستمري بگيران - پايگاه خبري تحليلي - فرهاد مجيدي - ايستگاه اتوبوس - امين ميرزازاده - تامين اجتماعي - دانشگاه آزاد اسلامي - ماتيس دي ليخت - طوايف - پلاك هوشمند - محمدحسن محبي - ديدار پرسپوليس - مالك اشتر انقلاب - خواب آرام - بستري شدن در بيمارستان - بازسازي بناي تاريخي - شهردار تربت حيدريه - اساتيد دانشگاه - نيروهاي كارآمد - نمايندگان هرمزگان

مطالب مرتبط:
اولویت من تشکیل دولت جدید لبنان است/ استعفا نمی دهم
خدمت انقلابی دولت سیزدهم؛ لازمه سپاس از ملت حماسه آفرین
بهبود اقتصادی با تشکیل دولت مقتدر رقم می خورد
ثبات اقتصادی اولویت نخست رییس جمهور آینده باشد
رشد 6.6 درصدی واجدان شرایط رای دادن در زنجان
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 خرداد 1400 ساعت 06:452021-06-19اقتصادي

شاه ویسی: معیشت و صادرات غیرنفتی اولویت های دولت سیزدهم/ نیاز به رشد اقتصادی 5 تا 8 درصدی برای جبران عقب ماندگی ها


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، انتخابات ریاست جمهوری با تمام حاشیه های آن به پایان رسید، اما موضوع مهمی که در این انتخاب از سایر موضوعات و به نسبت انتخابات های قبلی پررنگ تر بود مشکلات اقتصادی و گلایه های مردم از وضعیت معیشتی و اشتغال بود که حتی رهبر .

- " استاد اقتصاد گفت: در ساحت اقتصاد کلان باید اثرپذیری معیشت مردم از نوسانات و تغییرات در نرخ رشد ارز بسیار کاهش داده یا صفر شود، یعنی اینگونه نباشد که همه مسائل اقتصادی مردم وابسته به نرخ ارز باشد.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، انتخابات ریاست جمهوری با تمام حاشیه های آن به پایان رسید، اما موضوع مهمی که در این انتخاب از سایر موضوعات و به نسبت انتخابات های قبلی پررنگ تر بود مشکلات اقتصادی و گلایه های مردم از وضعیت معیشتی و اشتغال بود که حتی رهبر فرزانه انقلاب نیز از آن سخن گفتند و دراین موضوع حق را به مردم دادند.

در هفته های آینده دولت دوازدهم با آنچه انجام داد و نداد می رود و دولت جدید جایگزین این دولت می شود، اما اینکه دولت سیزدهم چه مولفه ها و راهبرد هایی را برای سامان دهی به مسائل اقتصادی به عنوان حق ضایع شده مردم باید در دستور کار قرار دهد در گفتگو با ساسان شاه ویسی؛ اقتصاددان و استاد دانشگاه بررسی شده است.

نظر این کارشناس اقتصادی با راهکارهایش برای بهبود وضعیت اقتصاد ایران در دولت سیزدهم تقدیم می شود.

ساسان شاه ویسی در خصوص اولویت های اقتصادی که دولت آینده باید در دستور کار قرار دهد گفت: مشخصا اگر بخواهیم درباره مقاصد و اولویت های دولت آینده صحبت کنیم، پرداختن به این موضوع بحث مفصل وزمان طولانی را می طلبد، اما در کل، متاسفانه ناکارآمدی هایی که در طول هشت سال گذشته در اقتصاد ایران به وجود آمده، فراز و نشیب های مختلفی در اقتصاد به وجود آورده است، از بی ثباتی، رشد منفی، کاهش رشد اقتصادی، تورم بالا و بیکاری بالا و ساختار معیوبی که در اقتصاد به وجود آمده، شرطی شدن اقتصاد با تحولات سیاسی، بنابراین دورنمای مبهمی را در اقتصاد ایران پدیدار کرده که پیامد آن نتیجه ای جز به تعویق انداختن فعالیت ها، کاهش سرمایه گذاری و تولید به دنبال نداشته است.

وی در این باره خاطر نشان کرد: صرف نظر از اینکه ایران کشور پر برخورداری از منابع طبیعی سرشار است، ایران دارای زیرساخت های فیزیکی مثل واحد های صنعتی، زیرساخت های حمل و نقلی تقریباً مناسبی است، اما ضعف در شیوه حکمرانی بخصوص در بخش های اقتصادی و سوء مدیریت کلان باعث عملکرد ضعیف اقتصادی شده که پایین بودن بهره وری، سهم پایین اقتصاد دانش بنیان، رتبه پایین در شاخص های مثل سهولت کسب و کار، رقابت پذیری همگی گویای سوء مدیریتی است که متاسفانه در این سال ها به شدت عیان شده است.

بیشتر بخوانید: شاه ویسی خاطر نشان کرد: به نظر می رسد برنامه های اقتصادی که بتواند بخش بزرگی از عقب ماندگی ها را حداکثر تا زمان رسیدن به سرحدات چشم انداز 1404 جبران کند و بخشی از گام دوم انقلاب اسلامی، مطالبات و آسیب شناسی که بیانیه گام دوم صورت داده بود را رقم بزند و در عین حال حرکت پویا و هوشمندی را در رفع و خنثی سازی کارکرد تحریم ها و تحقق اهدافی که بتواند مبین اقتصاد منتفع، اقتصاد ثروت ساز و اقتصادی که بتواند در نهایتا به تحقق مطالب مردمی و رفاه بیانجامد، نیازمند طراحی خاصی است که دولت آینده باید برنامه های عملیاتی قابل قبولی برای پیاده سازی آن ها داشته باشد.

ساسان شاه ویسی در ادامه توضیح داد: به نظر می رسد برای رشد اقتصادی و عبور از بحران های اقتصادی بیان شده، دولت سیزدهم باید چندین فاکتور را در اولویت انجام کار خود قرار دهد.

در وهله اول فاکتوری مانند اقتصاد کلان و شاخص هایی مثل رشد اقتصادی، تورم، صادرات غیرنفتی از مهمترین مسائلی هستند که باید در سطح کلان به آن ها پرداخته شود تا با هدف گذاری زمانبندی و مدیریت شده، هماهنگ، منطقی و دقیق بتوانیم بر این مشکلات فائق بیایم و چالش های موجود را برطرف کنیم، اما چه بسا در کوتاه مدت یکی از مهمترین اولویت های اقتصاد خانوار است.

کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید براینکه نباید معیشت خانوار فراموش شود گفت: بار ها و بار ها به این موضوع اشاره شده که قدرت خرید خانوار، اشتغال، جریان سرمایه گذاری، تامین مسکن و سلامت مردم جامعه از جمله موضوعات مهمی است که متاسفانه امروز به یک دغدغه اصلی و چالش بزرگ برای خانواده ها تبدیل شده و بی توجهی دولتمردان معیشت خانوار را به شدت تحریک و تهدید کرده است.

چه بسا اگر در کوتاه مدت با زمان بندی شش ماه، یک سال، دو سال، سه سال و چهار سال در مسیر دستیابی به بازگشت به قدرت خرید و استعداد پذیری ظرفیت حداکثر عالی پایدار اشتغال و نهایتاً جریان بخشی بیش از 2 تا 3 برابر نسبت به عقب ماندگی های گذشته، سرمایه گذاری را به خصوص در حوزه مسکن، تولید و سلامت بهبود نبخشیم چه بسا این ازکار افتادگی موجب تعلیق بخش بزرگی از عدم تعادل ها در حوزه های رشد اقتصادی، بودجه، روابط پولی بانکی و نهایتاً بودجه خانوار شود.

شاه ویسی در راستای ارتقای قدرت خرید خانوار ها راهکار مودر نظر خود را توضیح داد و گفت: به عبارت بهتر فکر می کنم یکی از اولویت های که در مسیر شاخص های کلان و اقتصاد خانوار باید مورد ارزیابی و مدیریت قرار بگیرد و به شدت به دنبال سیاست های جبرانی باشیم توجه به محیط کسب و کار است.

ثبات اقتصادی و بهبود محیط کسب و کار برای دست پیدا کردن به اهداف تولیدی و اشتغالی که مورد نظر برنامه بهبود اقتصادی دولت های آینده است قطعا از مهمترین اولویت هاست.

وی دراین باره تصریح کرد: در کنار آن ها در باز مهندسی محیط کسب و کار، اصلاح نظام بانکی و مالیاتی کشور و نهایتاً به عنوان مهمترین موضوع، حذف کارکرد و جریان قاچاق در کشور موضوع بسیار است.

این موضوع نباید فراموش شود که اولویت های محیط کسب و کا فقط و فقط اولویت های محیط تجاری، محیط اقتصادی بازرگانی نیست، بخش هایی مثل کشاورزی و غذا، خودروسازی و معدن نیازمند توجه بالایی هستند که درحل مسائل اقتصاد دولت های آینده بایستی به عنوان مهمترین مولفه در نظر گرفته شود.

ساسان شاه ویسی در خصوص مولفه های مهم در اقتصاد کلان که باید مورد توجه دولت سیزدهم باشد گفت:، اما اگر بخواهیم درباره اقتصاد کلان صحبت کنیم، بایستی در کوتاه مدت بخش بزرگی از تغییرات مثبت و فزاینده نرخ رشد اقتصادی کشور را صرف نظر از نفت، (هر چند که در جای خود باید برای نفت در مدل ارتقاء سهم تولید ثروت با ارزش افزوده بالا برنامه ریزی شود)، اما در کوتاه مدت به نظر می رسد مهمترین مولفه و تکانه برای تغییرات در نرخ رشد اقتصادی، ارتقای نرخ بهره وری و هدف گذاری بین 5 تا 8 درصد است که حداقل ها را در میزان از دست رفتگی و تعلیق سال های گذشته جبران کند، در عین حال در کوتاه مدت بایستی با سیاست های جبرانی، مدیریتی و نه دستوری، اثباتی در اقتصاد مبتنی بر ظرفیت بخشی به کارکرد نظام تولید ملی و قیمت تمام شده، نرخ تورم متعادل شود تا به یک حداقل معقولی کاهش بیابد و در نهایت در سال های بعد براساس سیاست های کمی برنامه پنجم و ششم بتوانیم نرخ تورم را یک رقمی کنیم.

وی در این باره توضیح داد: در ساحت اقتصاد کلان باید اثرپذیری معیشت مردم از نوسانات و تغییرات در نرخ رشد ارز بسیار کاهش داده یا صفر شود یعنی اینگونه نباشد که همه مسائل اقتصادی مردم وابسته به نرخ ارز باشد، یعنی نگاه آن ها دائما به تابلوی نرخ ارز بخصوص نرخ دلار باشد، لذا ضرورت دارد که در رژیم ارزی کشور یک بازخوانی اساسی داشته باشیم به صورتی که هدف گذاری ما این باشد که در توانبخشی به بودجه ریزی ارزی کشور به طرف تامین نیاز ارزی کشور از طریق صادرات غیرنفتی حرکت کنیم، در عین حال صادرات غیرنفتی را هم با حمایت از سامانه های تولیدی، تولید ملی، کار کرد بخشی به جریان نظام تولید ملی، بتوانیم صادرات غیرنفتی را هم به دو برابر افزایش دهیم.

یعنی همان اتفاقی است که در سال های اولیه سال 84 و 85 افتاد و ما توانستیم از حدود تقریباً یک صادرات 10 میلیارد دلاری به سطح صادرات بیش از 40 میلیارد دلار توازن صادرات غیر نفتی خود را ارتقاء دهیم.

اگر این موارد توسط دولت سیزدهم مورد توجه قرار بگیرد و به درستی اجرا شود قطعا بخش بزرگی از مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه حل و فصل می شود.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - انتخابات ریاست جمهوری - انتخاب - انتخابات - انتخابات ریاست - مشکلات اقتصادی - وضعیت معیشتی - ریاست جمهوری - موضوع - معیشت - مردم - خبرگزاری - صادرات غیرنفتی - مسائل اقتصادی - معیشتی - مشکلات - اشتغال - جمهوری - استاد اقتصاد - اقتصاد کلان - رشد اقتصادی - حاشیه - پایان - ریاست - وضعیت - گلایه - عقب ماندگی - معیشت مردم - سایر

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح های جدید مسکن ملی به دولت بعد موکول شد

400 درخواست سرمایه گذاری در قشم بی نتیجه ماند/ آخرین وضعیت خودروهای رسوبی در گمرک

چاه زیر پارکینگ خودرویی را بلعید

آذری جهرمی: برای رشد اقتصاد دیجیتال نیازمند پنج یونیکورم و 20 هزار شرکت استارتاپی هستیم

کارگزاری های بورس چقدر وام گرفتند؟

فعلاً هیچ گونه مجوزی برای ساخت کارخانه جدید سرامیک صادر نخواهد شد

سقف افزایش حقوق بازگشت

رشد چشمگیر صادارات کالا از گمرک یزد

رآی اول پرونده کرسنت سپتامبر داده می شود / تلاش کردیم بابک زنجانی جدیدی ظهور نکند

تعمیر حوضچه های لووپوینت مرکز انتقال نفت شماره 2 مارون ـ اصفهان

فروش نیتروژن، متانول و نفتای سبک در معاملات امروز بورس انرژی

کشت گوجه فرنگی در شهرستان بیضا

بانک مرکزی چین تجارت رمز ارزها را دشوارتر می کند

ریز هزینه یک بچه در ایران؛ ماهی 2 تا 13 میلیون تومان

پرداخت معوقات افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان ستادی، تا پایان مردادماه

افزایش ظرفیت 50 درصدی آزادراهی کشور طی سه ماه آینده

اولویت های خراسان جنوبی در بخش توسعه ای و اعتباری

مشارکت قرارگاه خاتم در ساخت 820 کیلومتر آزادراه

رشد افسارگسیخته نقدینگی؛ دستاورد اقتصادی دولت روحانی برای دولت رییسی! / چالشی که گریبانگیر اقتصاد شده است؛ آیا کنترل ضربتی یا انقلابی جواب می دهد؟

پیش بینی رگبار پراکنده در برخی مناطق لرستان

حافظان یک میلیون و 300هزار هکتار عرصه ملی در گلستان

افزایش قربانیان تصادفات در محور های خراسان جنوبی

گازسوز شدن 1300 خودروی عمومی در استان یزد

سایه شوم کرونا سیاه تر از گذشته بر سر ایران و گیلان

احداث آزادراه خرم آباد- بروجرد با صرف 2600 میلیارد تومان اعتبار

عزاداری محرم به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی با اولویت استفاده از فضای باز برگزار می شود

تعطیلی 3 واحد صنفی متخلف در کازرون

عزاداری محرم به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی با اولویت استفاده از فضای باز برگزار می شود

افزایش قیمت بیت کوین تا 41 هزار دلار

احداث آزادراه خرم آباد- بروجرد با صرف 2600 میلیارد تومان اعتبار

حکم دادگاه های بحرین در مورد بانک ها و بانکداران ایرانی، فاقد وجاهت و ارزش قضایی است

شهرداری ارومیه با بدهی 895 میلیارد تومانی روبروست

فولاد هرمزگان و تولید فولادهایی با ارزش افزوده بیشتر / حرکت به سمت تولید فولاد های آلیاژی با نگاهی به بازارهای صادراتی

مشارکت 820 کیلومتری قرارگاه خاتم در پروژه های آزادراهی کشور

بازگرداندن شنوایی با غلبه بر یک مانع طبیعی در گوش داخلی

پیش بینی بورس در روزهای آینده/ پتروشیمی ها رشد می کنند؟

رشد سیمان خوزستان در مدار تداوم

خسارت سیلاب تابستانی مازندران در دست بررسی است/ قطع برق 9 روستا

خبر جدید درمورد استخراج بیت کوین

محسن هاشمی: عملکرد ستاد کرونا، در تأمین واکسن قابل قبول نبوده

قیمت مسکن، اجاره بها و خودرو در آگهی های آنلاین امروز دوشنبه یازدهم مرداد 1400

سامانه درخواست فرآورده های نفتی (سدف) رونمایی شد

فراخوان مشترک در حوزه علوم شناختی و پزشکی منتشر شد

عرضه 155 میلیون دلار در سامانه نیما 11 مرداد 1400

رشد بی سابقه و افسارگسیخته نقدینگی؛ دستاورد اقتصادی دولت روحانی برای دولت رییسی!

طراحی مشوق های جدید برای صیادان خوزستانی

افزایش 84 درصدی برق رسانی ازسوی پالایشگاه گاز ایلام

قیمت واکسن فایزر و مدرنا گران تر شد

سامانه درخواست فرآورده های نفتی (سدف) رونمایی شد

اجرای طرح آبیاری نوین کم فشار در 95حلقه چاه موتور خلیل آباد

کاهش آسیب های ناشی از قطعی برق واحدها

افزایش تقاضای زغال سنگ

رعایت پروتکل ها در مشاغل مختلف تهران به کمتر از 45 درصد رسیده است

دلیل زیان انباشته خودروسازان مشخص شد

تولید واله 335 میلیون تنی می شود

مخالفت وزارت صمت با ورود برندهای خارجی در صنعت لوازم خانگی

قیمت انواع گوشی سامسونگ 11 مرداد 1400

40 درصد از باغات صحنه با تنش آبی مواجه هستند

کاهش رعایت نکات بهداشتی در پایانه ها، رستوران ها، تالار ها و بانک های تهران

اعلام زمان مرحله دوم فروش فوری فیدلیتی در دو مدل 5 و 7 سرنشین

سمت و سوی بازار سنگ آهن تا پایان سال

ایجاد تومان دیجیتال امکانپذیر است؟

گریز دولت از تامین اعتبار لایحه رتبه بندی معلمان

انجام 69 هزار بازرسی در تیر 1400

افزایش 38 درصدی فوتی های کرونا

قیمت روز گوشی؛ 11 مردادماه 1400

تاثیر طراحی خیابان ها بر میزان وقوع جرم

ورود به بازار های صادراتی با ممنوعیت واردات کاشی و سرامیک

بهسازی جاده قدیم قم - تهران با صرف بیش از 3 هزار تن آسفالت

30 شرکت در انتظار بورسی شدن

رعایت پروتکل ها در مشاغل تهران به کمتر از 45 درصد رسیده است

40 درصد از باغات صحنه با تنش آبی مواجه است

اعلام وضعیت اضطراری در 4 استان ژاپن / احتمال کناره گیری پزشکان داوطلب ژاپنی از المپیک

توزیع سرم تزریقی در داروخانه های شهری ممنوع شد

قطع پای رانت خوارها از قیمت گذاری دستوری

طلا وارد مدار ریزشی شد

330 کیلومتر پروژه آزادراهی تا پایان امسال بهره برداری می شود

افتتاح 620 کیلومتر آزادراه تا پایان سال/ قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء پای کار است

4 میلیون و 643 هزار تن؛ آخرین موجودی کالاهای اساسی در بنادر

گریز دولت از تامین اعتبار لایحه رتبه بندی معلمان

ساخت تعدادی از ساختمان های بلند مرتبه بدون توجه به مقررات ملی

آبرسانی سیار به 15 هزار نفر از جمعیت شهرستان لردگان

حکم دادگاه های بحرین برای بانک های ایرانی فاقد ارزش قضایی است

بودجه کنسرت های آنلاین تنها 400 میلیون تومان است | حضور کمرنگ موسیقی نواحی

پرواز مرغ از قفسه فروشگاه های بوشهر

کشف سوخت خارج از شبکه توزیع در رودسر

تخصیص 400 ریال سود به ازای هر سهم فولاد

کارگزاری های بورس چقدر وام گرفتند؟

25 کیلومتر شبکه فرسوده انتقال آب در جنوب تهران نوسازی می شود

مس؛ کرسی نشین ارشد فلزات

افتتاح 3 طرح شرکت گاز در سمنان

گزارش اشپیگل از بازار خودرو ایران

رشد 44 درصدی صدور کارت بازرگانی در بهار 1400

واکنش بانک مرکزی به ادعای پولشویی در بانک های ایرانی

حکم دادگاه های بحرین برای بانک های ایرانی فاقد ارزش قضایی است

نظارت مجلس مانع تورم قوانین شود

اجرای نرخ 7 هزار تومانی گندم مانع خروج ارز بیشتر برای واردات می شد

اعطای 48 هزار و 300 فقره تسهیلات به چهارمحال و بختیاری

طلب 23 هزار میلیارد تومانی شهرداری از دولت/11 هزار میلیارد تومان بدهی داریم

کارگزاری های بورس چقدر وام گرفتند؟

شاه ویسی: معیشت و صادرات غیرنفتی اولویت های دولت سیزدهم/ نیاز به رشد اقتصادی 5 تا 8 درصدی برای جبران عقب ماندگی ها

شاه ویسی: معیشت و صادرات غیرنفتی اولویت های دولت سیزدهم/ نیاز به رشد اقتصادی 5 تا 8 درصدی برای جبران عقب ماندگی ها