موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - باشگاه استقلال - سازمان مديريت و برنامه ريزي - سپاهان اصفهان - كنعاني زادگان - حوزه هاي علميه - شركت هاي دانش بنيان - آموزش و پرورش - برنامه ريزي - لايحه رتبه بندي معلمان - محمد علي احمدي - قدرت اله نوروزي - رضوان - برنامه فوق العاده - دانيال ماهيني - فرمائلن - كشف پارچه قاچاق - نصرت الله تاجيك - اسماعيل شاه بيكي - فسخ قرارداد - سمن هاي جوانان - خدمات روانشناسي - منوچهر شاهسواري

مطالب مرتبط:
استخدام فوق دیپلم عمران یا معماری
44 مدرسه با معماری جدید احداث شد/رشد 5 برابری اعتبارات
استخدام مهندس عمران و معماری
کار در دفتر معماری
استخدام منشی ترجیحا لیسانس معماری
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 خرداد 1400 ساعت 01:102021-06-16سياسي

واپس گرایی شدید معماری در مشهد


عضو هیأت علمی گروه معماری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اگر در چند سال گذشته در مشهد یک خانه نمای رومی داشت، اکنون بیشتر ساختمان ها نمای رومی دارند که این موضوع نشان دهنده این است که در حوزه معماری دچار یک واپس گرایی شدیدی هستیم.

- حامد کاملی نیا در گفت وگو با ایسنا در خصوص ارزیابی عملکرد کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر مشهد اظهار کرد: وقتی از دور مسائل را قضاوت می کنیم و درحوزه ها به صورت مستقیم حضور نداریم، برخی از صحبت ها غیرمنصفانه جلوه می کند.

کسی که مسئولیت اجرایی دارد، درگیر موضوعات و مسائلی است و برای خود برنامه هایی دارد.

ما از فاصله دور همه چیز را نگاه می کنیم و درگیر و آشنا با برنامه های آن ها نیستیم و ممکن است در وهله اول قضاوت های ما درست نباشد؛ بنابراین برداشت ها و قضاوت های ما براساس چیزی است که می بینیم.

وی افزود: در حوزه شهرسازی و معماری باید محصول را در نتیجه یک اقدام هماهنگ و استراتژیک دید.

در یک دوره چهارساله که انتظار داریم تاثیراتی را در حوزه معماری و شهرسازی در مقایسه با شهرهای هم تراز مشهد شاهد باشیم، عملا احساس تغییر و حرکت رو به جلو را در حوزه شهرسازی و معماری در هیچ کدام از ابعاد در مشهد نمی بینیم.

کاملی نیا بیان کرد: متاسفانه یک استراژیک و کانسپت توسط تصمیم سازهای معماری برای احیاء بافت های تاریخی، رویکرد پایدار، رسیدگی به ساماندهی بلندمرتبه سازی، ایجاد فضاهای اجتماعی و هوشمندسازی و.

وجود نداشته است.

در واقع کانسپت و استراتژیک تاثیرگذاری در حوزه معماری و شهرسازی شهر مشهد دیده نمی شود، به جز در این شورا حتی در شوراهای قبلی نیز تغییری احساس نشد.

دانشیار گروه معماری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما نه تنها در معماری خط مشی مناسبی نداریم، بلکه شکل معماری در حوزه شهرسازی، حمل و نقل، حمل و نقل سبز و محیط زیست بهتر که نشده، بدتر نیز شده است.

اگر در چند سال گذشته یک خانه نمای رومی داشت، اکنون بیشتر ساختمان ها نمای رومی دارند که این موضوع نشان دهنده این است که در حوزه معماری دچار یک واپس گرایی شدیدی در شهر مشهد هستیم.

چند وقت پیش از کنگره ایتالیا مهمانی داشتیم که استفاده از این نماها برای آن ها جالب بود و می گفتند ما در روم و میلان چنین ساختمان هایی نمی سازیم که اکنون در مشهد که مدعی کلان شهر جهان اسلام است، رونق یافته است.

وی اضافه کرد: در حمل و نقل سبز و توجه به معیارهای محیط زیستی در برنامه ریزی های شهری همچنان درحال پس رفت هستیم.

در ساخت و سازها هیچ برنامه مشخصی وجود ندارد و در بافت های قدیمی اطراف حرم همچنان همان رویه نادرست گذشته ادامه دارد.

وی در پاسخ به این سوال که اقدامات شورای پنجم در حوزه شهرسازی و معماری در حاشیه شهر و مناطق کم برخوردار چگونه بوده است، گفت: شهر یک اندام به هم پیوسته و یکپارچه است.

تقسیم شهر به مناطق کم برخوردار و برخوردار ، بالا شهر و پایین شهر ایده ای برگرفته از تفکرات شهرسازی سوسیالیستی و کمونیستی است.

عکس تزیینی است در ضعیف ترین منطقه پاریس پیشرفته ترین موزه دنیا ساخته شد کاملی نیا تاکید کرد: در کشور پاریس توازن براساس ایده طب سوزنی که یکی از شهرداران پاریس ارائه داده بود، انجام شد و براساس آن در ضعیف ترین منطقه پاریس پیشرفته ترین موزه دنیا ساخته شد.

به نظر بنده تقسیمات شهر براساس مناطق کم برخوردار و برخوردار تفکر غلطی است و توزیع اتفاقات، مولفه ها و الگوی فضای شهری باید بر مبنای کانسپت شهرسازی باشد.

باید دیدگاهی ایجاد شود و با یک استراتژی درست مناطق بالا شهر و پایین شهر از بین برود و سعی شود شهر را به یک واحد کل تبدیل کنند.

دانشیار گروه معماری دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه استفاده از دوچرخه در همه دنیا به عنوان حمل و نقل سبز شناخته شده است، گفت: گاهی ممکن است براساس یک شو آف حزبی و سیاسی در منطقه محروم کاری انجام شود که برگرفته از یک ایده نباشد، بلکه پشتوانه و هدف دیگری داشته باشد؛ مانند همین مسئله دوچرخه سواری در شهرهای ما که یک جناح به دلیل مسائل سیاسی استفاده از دوچرخه را ممنوع و جناح دیگر آن را ترویج می کند.

در کل نگاه این دو جناح نگاه علمی نیست و بهره برداری سیاسی است، در حالی که وقتی به دنبال شهرسازی هستیم شو آف سیاسی باید حذف شود؛ بنابراین نمی توان گفت که اگر یک مجموعه ای از تصمیم گیران شهری در یک منطقه محروم و حاشیه نشین کاری انجام داده اند، مثبت است یا خیر؟ وی ادامه داد: ما نمی توانیم به صورت تک نقطه ای تصمیم های فی البداهه بگیریم.

باید برنامه وجود داشته باشد؛ مانند شهر بارسلونا که در یک محله ضعیف زیباترین موزه هنر و مدرن را احداث می کند که هدف آن ها ایجاد احساس احترام و هویت دادن به افرادی است که احساس می کنند از پیشرفت جا مانده اند؛ این یعنی توزیع متوازن ایده ها و مولفه ها در سراسر شهر .

مدیریت شهری کدام خاطره را برای نسل بعدی به جا گذاشته است؟ کاملی نیا اضافه کرد: چندین سال پیش مصاحبه ای داشتم مبنی بر اینکه مشهد به شهر بی خاطره تبدیل شده است.

در زمان گذشته در بلوار ملک آباد وجود طاق ها، درختان و .

هویت تاریخی و خاطره داشت که اکنون وجود ندارند.

نمونه هایی از این موارد زیاد است که اکنون در مشهد نیست.

حالا سوال من این است که این دوستان کدام خاطره را برای نسل بعدی به جا گذاشته اند؟ مگر می شود خاطره ها از یک شهر برداشته شود؟ مگر می شود خاطره های تاریخی را برداشت و به جای آن تونل و بزرگراه احداث کرد؟ آیا کارهایی که انجام شده است برای آیندگان خاطره می شود؟ کدام یک از ساختمان ها، بلوارها و میدان ها برای آیندگان خاطره خواهد شد؟ در منطقه عباس آباد تهران توانسته اند با عناصری که ایجاد کرده اند آنجا را تبدیل به خاطره ای برای آیندگان کنند.

اگر شهردار و شورا کارهایی انجام داده اند که ما این موارد را احساس نمی کنیم، قطعا راه را اشتباه رفته اند.

وی در خصوص کمربند جنوبی مشهد بیان کرد: ما به عنوان یک شهروند نه به عنوان کارشناس شهرسازی آیا احساس می کنیم که احداث این کمربند درست است یا خیر؟ در کشور سئول بزرگراهی با هدف کاهش بار ترافیکی ساخته شد.

بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند که مردم از احداث این بزرگراه راضی نیستند و نه تنها ترافیک را کم نکرده، بلکه محیط زیست و فضای شهری از بین رفته و آلودگی نیز افزایش داشته است، به همین دلیل این بزرگراه طبقاتی را خراب کردند و به جای آن فضای بسیار زیبا با رودخانه مصنوعی ساخته شد.

بعد از تخریب بزرگراه و طبق بررسی های انجام شده بر فضای ایجاد شده، متوجه شدند که نه تنها حجم ترافیک کمتر شده، بلکه تعاملات اجتماعی، حضور زنان، کودکان و سالمندان در این محیط افزایش یافته و درنتیجه سلامت اجتماعی بیشتر شده است.

همچنین جرم و جنایت و آلودگی هوا نیز کاهش یافته است.

شهرسازی مدرن به حمل و نقل سبز تاکید می کند و به دنبال حذف خودرو و بزرگراه است.

ترافیک با بزرگترکردن خیابان ها و احداث بزرگراه ها رفع نمی شود کاملی نیا افزود: حل معضل ترافیک با بزرگترکردن خیابان ها و احداث بزرگراه های بیشتر رفع نمی شود؛ زیرا هر چه این احداث ها افزایش یابد، تعداد خودروها بیشتر می شود.

در قاعده و علم دانش شهرسازی نباید این گونه اتفاقات بیفتد.

دانشیار گروه معماری دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص بافت پیرامونی اطراف حرم رضوی ادامه داد: مسئولان موظف بودند قبل از خراب کردن و ایجاد این همه خسارت از افراد متخصص نظر می خواستند.

تصمیم های اشتباه شهرداران و شوراها باعث می شود که اثرات آن ده ها سال بر روی شهر باقی بماند.

کاملی نیا اضافه کرد: در دنیای امروز یکی از بخش های مهم هر شهر ایجاد فضاهای عمومی است.

فضاهایی که احداث می شوند نباید براساس ایده های خام باشد، زیرا هر شهری دارای مولفه های اقلیمی، اقتصادی و فرهنگی خاص است و باید براساس آن طراحی و ساخته شود؛ به عنوان مثال پارک آبی باید در جایی درست شود که کویر نباشد، پارک سنگی باید در مکانی درست شود که دشت نباشد.

کارهایی با تفکر آینده محور در مشهد وجود ندارد وی خاطرنشان کرد: نظام کارآمد باید ابتدا مسائل اساسی و مهم شهر را تامین کند و بعد از آن فضاهایی بسازد که خارج از کانسپت شهری باشد.

وقتی هنوز اصلی ترین و روزمره ترین مسائل مثل نماهای رومی و فضاهای عمومی محلی در شهر حل نشده، دست بر روی نقاطی گذاشته می شود که برای آن بحث وجود دارد و فضاهایی درست می کنند که ماهیت و ضرورت موضوعی ندارد و این اشکال کار است.

به نظر می رسد کارهایی با تفکر آینده محور در مشهد وجود ندارد.

دانشیار گروه معماری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اگر به دنبال ایجاد فضاهای خاص هستیم باید حداقل در فضاهای عمومی و نظامات داخل شهر اقدامات متوازن انجام شده باشد.

چرا تمام انرژی و بودجه را صرف پروژه هایی کنیم که هیچ ماهیت عملیاتی ندارند و برخی از آن ها صددرصد غلط هستند.

پروژهایی که میلیاردها تومان اعتبار برای آن صرف شده که در هیچ جای دنیا آن را انجام نمی دهند.

وی تاکید کرد: در کشورهای بزرگ قبل از انجام پروژه، ماکت کل پروژه را به مردم نشان می دهند و از افراد متخصص،کاسبان و مردم آن محل نظرات و تاثیرات مثبت و منفی آن را می گیرند و بعد از تحلیل و بررسی های لازم تصمیم گرفته می شود که پروژه انجام شود یا خیر.

ما بدون ایده، دیدن و نظرسنجی عمومی میلیاردها تومان سرمایه گذاری می کنیم و پشت درهای بسته تصمیمات گرفته می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: معماری - کمیسیون شهرسازی و معماری - دانشگاه فردوسی مشهد - نمای رومی - مشهد - قضاوت - کمیسیون شهرسازی - شهرسازی - دانشگاه فردوسی - ارزیابی عملکرد - شورای شهر مشهد - برنامه - حوزه - عضو هیأت علمی - فردوسی مشهد - درگیر - موضوع - گرایی - مسائل - شورای شهر - هیأت علمی - کنیم - شدید - شهر مشهد - دانشگاه - کمیسیون - ارزیابی - ساختمان - گفت وگو - عملکرد

آخرین اخبار سرویس:
سرپرست جدید روزنامه کیهان مازندران معرفی شد

تبریک دبیر سندیکای صنعت مخابرات به رییس جدید سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور

صرفا تعیین نحوه بررسی طرح صیانت در مجلس تصویب شد/ ادامه بررسی با حضور فعالان فضای مجازی و بخش خصوصی

من کنت مولاه فهذا علی مولاه

هفت اقدام ضد توافق آمریکا در مذاکرات اخیر

سی و پنجمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور با حضور رییس جمهوری

جانشین فرمانده نیروی دریایی: با تمام قوا آماده دفاع از کیان کشور هستیم

هانیه توسلی: فیلتر کنید که فلاکت درز نکند!

روحانی: بخش بزرگی از فراز و نشیب ها در 8 سال گذشته خارج از اختیار دولت بود/ نمی توان به طور کامل فضای مجازی را مسدود کرد

کاروان خودرویی غدیر تا ظهور در قم

مصداقی از فیلترینگ و محدودسازی در طرح «حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی» نیست

موانع رشد مراودات تجاری بین ایران و سوریه باید برداشته شود

غدیر عید ولایت

معاون دادستان کل کشور: کم کردن آب پشت سدها برای آرام کردن اعتراضات، مدیریت نیست/ نقض حقوق عامه ضمانت اجرای مشخصی ندارد

تعدادی از محکومان ناآرامی های آبان 98 مشمول ارفاق قانونی شدند

غریب آبادی: آمریکا می خواهد برجام را برای مسائل موشکی و منطقه ای گروگان بگیرد

کولرهای خریداری شده دردی از بیمارستان برازجان دوا نکرد

دروغ طلاب حامی احمدی نژاد درباره فرزند رهبر انقلاب

علت درگذشت حسین احمدی صاحب امتیاز روزنامه هنرمند + عکس

کولرهای خریداری شده دردی از بیمارستان برازجان دوا نکرد!

طرح «جوانی جمعیت» دوباره به مجلس بازگردانده می شود

پیگیری وضع نامناسب راههای روستایی هشترود

استخدام مسئول دفتر در طنین اقتدار پارس در خیابان جمهوری تهران

استخدام مکانیک و سرویسکار خودرو در پاسارگاد ماشین پرشیا جنوب در البرز

اهرام فراموش شده سودان

طرح تابستانه کتاب 1400، راهی برای ترویج کتابخوانی در گیلان

شهرام کاشانی درگذشت

موافقت اعضای شورای رشت با خواهر خواندگی رشت و لیریا پرتغال

صفحه رسمی رییس قوه قضاییه در اینستاگرام آغاز به کار کرد

دادمان: کنگره بین المللی شعر غدیر گام بلندی در اتحاد کشور های اسلامی منطقه است

تأکید دادستان تهران بر لزوم کاهش آمار پرونده های قدیمی

وزیر آموزش و پرورش: فشار بی حدی برای انحراف رتبه بندی معلمان از مسیرش وجود دارد

مخالفت آشکار رییس قوه قضاییه با طرح خسارت بار مجلس

نگران کننده ترین بخش های طرح مجلس درباره فضای مجازی کدام است؟ / آیا خارجی ها می توانند با وجود تحریم و FATF در ایران دفتر بزنند؟

روحانیت خوزستان سد محکمی در برابر تهاجم فکری-اعتقادی دشمنان است

آخرین دیدار رییس جمهور و هیئت دولت دوازدهم با رهبر انقلاب

آغاز پرداخت خسارت خشکسالی به دامداران خوزستانی

روحانی: نمی توان فضای مجازی را مسدود کرد/دولت کارهای بزرگی انجام داد

هیچ مدرسه خشتی و گلی در کشور نداریم/ حقوق کارمندان را 5 برابر کردیم

واکنش حمید ابوطالبی به نحوه بررسی و تصویب طرح صیانت از فضای مجازی

امضاء تفاهم نامه همکاری دانشگاه صنعتی سهند و شرکت آرمان آذربایجان

غدیر روز کامل کردن دین و عید مومنان واقعی

طرح «جوانی جمعیت» دوباره به مجلس بازگردانده می شود

مجلس علل اجرایی نشدن قوانین مناطق آزاد را بررسی کند

تجلیل از زوج های جوان هلال احمری در استان کرمانشاه

روحانی: نمی توان جلوی فضای مجازی را بست

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 6 مرداد

استخدام حسابدار در شرکت اندیشه پردازان پالیز در اصفهان

آغاز به کار صفحه رسمی رییس قوه قضاییه در اینستاگرام همزمان با طرح محدود سازی اینترنت از سوی مجلس!

رویداد نهایی پنجمین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها برگزار می شود

حال و هوای حرم مطهر رضوی در شب عید غدیر

حرم امام رضا(ع) در آستانه عید غدیر

ارسال ایرادات طرح جوانی جمعیت از شورای نگهبان به مجلس

سیدحسن هاشمی رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور شد

روحانی: بخش بزرگی از فراز و نشیب ها در 8 سال گذشته خارج از اختیار دولت بود

الویت ثبت جهانی اورامانات حفظ وفاق ملی است

واکنش محمود صادقی به حمله به اینترنت از سوی مجلس

طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به مجلس برگردانده می شود

شهرام کاشانی درگذشت

سرانجام لایحه رتبه بندی معلمان چیست؟

استوری اینستاگرام ویژه عید غدیر خم

بهره برداری از کلینیک تخصصی امام جعفر صادق در اقلید

«محمد علیزاده» عکسی با عشقش رو کرد/ تصویر

رتبه بندی معلمان در برزخ بودجه/ 10 اشکال لایحه رتبه بندی

چه کسی وارث شماره 10 مسی در بارسلونا خواهد شد؟

کشف محموله سلاح جنگی از تروریست ها توسط سپاه پاسداران عکس

حال و هوای حرم و زائران بارگاه امام رئوف در آستانه عید بزرگ غدیرخم

روحانی: نمی توان فضای مجازی را مسدود کرد/دولت کارهای بزرگی انجام داد

بررسی فلسفه سیاسی - تاریخی عید غدیر خم از نگاه شیعه و سنی

مشهدالرضا سراسر جشن و سرور در عید اهتزاز حقیقت / امشب آسمان سرزمین خورشید هشتم غرق نور است

دولت در 8 سال گذشته کارهای بزرگی انجام داد

پیام تبریک اداری عید غدیر خم (ویژه اس ام اس)

مروری بر هفت اقدام ضدتوافق آمریکا در مذاکرات اخیر

کتاب «خواب غفلت» رونمایی شد

آغاز به کار صفحه رسمی رییس قوه قضاییه در اینستاگرام

رییس مجلس شورای اسلامی با بشار اسد دیدار کرد

امام جمعه قزوین: به هیچ احدی اجازه ایجاد فساد در دستگاه های دولتی داده نشود

در بازگشایی مدارس باید سناریوهایی طراحی شود

بازگشت مجدد طرح جوانی جمعیت به مجلس

روحانی: در طول 8 سال، حقوق کارمندان 5 برابر، حقوق بازنشسته ها 7 برابر و حقوق مستمری بگیران 12 برابر شد

استخدام مشاور امور ثبتی در شرکت ثبت مفید در تهران

روحانی: آموزش و پرورش همواره از مهمترین موضوعات مورد توجه دولت بوده است/ آغاز واکسیناسیون معلمان از فردای عید غدیرخم

تبلور انسان محوری از نگاه اسلامی و منظر اجتماعی در شیراز

عکس | مراسم بیست و چهارمین دوره ازدواج دانشجویی در حرم رضوی

برگزاری مراسم شب عید غدیر در میدان آیینی امام حسین (ع) تهران

عکس | حال و هوای حرم مطهر رضوی در آستانه عید غدیر

مریم کاشانی همسر شهرام کاشانی کیست + عکس

اظهارات سخنگوی هیات رییسه مجلس درباره نحوه بررسی طرح ضد اینترنت

رییس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی انتخاب شد

انتقاد محسن رضایی از چالش طرح ضداینترنت مجلس برای دولت رییسی

کاش روحانی دولت را همانگونه که تحویل گرفته بود تحویل می داد

ارسال ایرادات طرح جوانی جمعیت به مجلس

مهم ترین اعمال و دعاهای روز عید غدیر چیست؟

در سال های اخیر با جنگ تمام عیار اقتصادی مواجه شدیم که در تاریخ کشور بی سابقه بوده است

انتقاد یک نماینده از بررسی مخفیانه طرح ضداینترنت درمجلس /چه اشکالی دارد مردم بشنوند؟

حرف های مردم خوزستان با دولتمردان/ فیلم

ایران و سوریه همانند جنگ نظامی باید در جنگ اقتصادی نیز پیروز شوند

آیا سایت های همسریابی می توانند همدم مناسبی برای افراد انتخاب کنند؟

10 عکس نوشته عید غدیر خم برای استوری و پروفایل

اسد: ایران شریک اصلی سوریه است

واپس گرایی شدید معماری در مشهد

واپس گرایی شدید معماری در مشهد