مطالب مرتبط:
نقد کاندیداها | مهرعلیزاده:آقای رییسی چرا فیلتر کردید؛دستگیرشدگان آبان 98 را آزاد کنید/ رییسی: هیچ نرم افزاری را فیلتر نکردم؛ دستگیرشدگان عفو شدند
دانشگاه آزاد به دنبال توسعه شبکه ای با رویکرد منطقه ای و عدالت اجتماعی است
رضایی:اجازه نمی دهند دولت بر گرانی و عدالت متمرکز شود
چرا طارمی پنالتی نزد؟!
ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی کسب وکارها را تقویت کرده است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 23 خرداد 1400 ساعت 00:202021-06-12اقتصادي

تکرار فاجعه ارزی با رأی دیوان عدالت اداری/ چرا ثبت سفارش واردات به مناطق آزاد ضروری است؟


لغو الزام به ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که با ابطال مصوبه هیأت وزیران توسط دیوان عدالت ادارای صورت گرفت، نظام اولویت بندی تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه واحدهای تولیدی را به چالش می کشد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با گذشت بیش از 30 سال از ایجاد نخستین مناطق آزاد تجاری_صنعتی در کیش، قشم و چابهار در سال 1369 و بعدها افزایش تعداد این مناطق به 7 منطقه، می گذرد.

به اذعان کارشناسان و متولیان امر، همچنان عملکرد مناطق مذکور با مأموریت ها و اهداف پیش بینی شده در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد (مصوب 1372) فاصله فاحشی دارد.

فاصله ای که بر مبنای ناتوانی در رونق تولید و صادرات، افزایش اشتغال، مدیریت واردات و جذب سرمایه گذاری به ویژه سرمایه گذاری خارجی تفسیر و معنا پیدا می کند.

اصرار دبیرخانه بر ادغام کارنامه مناطق آزاد و ویژه! فارغ از اصرار مسئولان دبیرخانه مناطق آزاد و ویژه در سال های اخیر، برای ارائه کارنامه عملکرد مناطق آزاد توام با مناطق ویژه (به منظور ادغام آمار صادرات نفت و فرآورده های پتروشیمی مناطق ویژه با ضعف عملکرد مناطق آزاد!) شواهد نشان می دهد، برآیند قوانین و مقررات حاکم بر مناطق آزاد تجاری_صنعتی در هم نشینی با بی تدبیری مدیریتی، موجب غلبه چشم گیر میزان واردات بر صادرات در این مناطق شده است.

به عبارت دیگر، با وجود گذشت 30 سال از تأسیس نخستین مناطق آزاد در کشور، همچنان کشش و تقاضای ارزی به مراتب بیش از ارزآوری از محل صادرات تولیدات منطقه و صادرات مجدد در این مناطق بوده است.

بررسی کارنامه عملکرد مناطق آزاد نشان می دهد، طی سال های 1392 تا 1398 به طور متوسط، تنها 717 میلیون دلار کالا از مناطق آزاد به خارج صادر و 1450 میلیون دلار کالا وارد این مناطق شده است.

همچنین متوسط سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد طی سال های مورد اشاره حدوداً 243 میلیون دلار و در سرزمین اصلی 2314 میلیون دلار بوده است.

از طرفی، نسبت حجم تجارت خارجی در مناطق آزاد نسبت به سرزمین اصلی به طور متوسط طی سال های مذکور فقط %3.

2 بوده است.

مرکز پژوهش ها: سهم 1 درصدی مناطق آزاد از صادرات غیرنفتی کشور! در همین زمینه، مرکز پژوهش های مجلس اردیبهشت ماه سال جاری در گزارش بررسی عملکرد مناطق آزاد طی سال های 1392 تا 1398، آورده است: سهم این مناطق (با لحاظ صادرات خدمات) از صادرات غیرنفتی کشور حدود 1 درصد، از میزان تولید حدود 1 درصد، از تعداد واحدهای تولیدی فعال کمتر از 3 درصد، از جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی حدود 10 درصد و از اشتغال زایی کل کشور حدود 4 درصد است.

میزان واردات کالا از طریق مناطق آزاد نیز حدود 2 برابر صادرات کالا از این مناطق به خارج از کشور است.

در این گزارش، عوامل متعددی همچون اعطای غیرهدفمند معافیت ها و امتیازات، وابستگی منابع درآمدی مناطق آزاد به واردات، نبود زیرساخت های متناسب با اهداف مولد، تعیین نامناسب وسعت و مکان یابی غیردقیق مناطق آزاد و عدم تمرکز بر وظایف تخصصی از مهم ترین دلایل ناکامی مناطق آزاد ایران نسبت به مناطق آزاد موفق سایر کشورهای جهان برشمرده شده اند.

میزان واردات غیررسمی به مناطق آزاد بسیار زیاد است! در همین رابطه، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز زمستان سال گذشته با اشاره به تراز تجاری منفی در مناطق آزاد اظهار داشت: تراز تجاری مناطق آزاد و واردات و صادرات رسمی این مناطق از سال 92 تا 98 بررسی شده که متأسفانه این تراز تجاری سالی 1 میلیارد دلار منفی است.

محمد رضا پورابراهیمی در ادامه افزود: بر این اساس، معادل 50 درصد ارزش واردات به این مناطق، میزان صادرات مناطق آزاد را تشکیل می دهد؛ ضمن اینکه میزان واردات غیررسمی به مناطق آزاد هم بسیار زیاد است.

واردات کالا به مناطق آزاد و ویژه بدون ثبت سفارش ممنوع بر اساس بند اول مصوبه هیأت دولت در جلسه 22 فروردین ماه سال 1397 به منظور مدیریت و ساماندهی بازار ارز، واردات کلیه کالاها به مناطق آزاد و ویژه و سایر مبادی ورودی بدون ثبت سفارش ممنوع اعلام شد.

مصوبه ای مشهور به دلار 4200 تومانی! که با گنجاندن ممنوعیت واردات بدون ثبت سفارش در آن، از اراده دولت برای کنترل جریان کالا و ارز در کشور حکایت داشت.

بر اساس آنچه مطرح شد در بند مذکور از مصوبه هیأت دولت آمده است: واردات کلیه کالاها به صورت" تجاری به کشور اعم از مناطق آزاد تجاری_صنعتی و ویژه اقتصادی و سایر مبادی ورودی بدون ثبت سفارش ممنوع است.

هرچند مصوبه مذکور، به واسطه دستپاچگی و انفعال در سیاست گذاری ارزی و تجاری کشور پس از تصویب ارز 4200، کمی با تأخیر اجرایی شد و در برخی از مناطق آزاد و ویژه اجرای کامل آن به بار ننشست، اما نقش موثری در واردات کالاهای غیرضروری و بدون اولویت آن هم طی سال های اخیر و در شرایط مضیقه ارزی کشور داشته است.

البته کمی بعد تأکید بر بازگشت ارز حاصل از صادرات فعالان اقتصادی، اراده سیاست گذار برای شفاف سازی فرآیندهای تجاری و ارزی کشور را پررنگ کرد تا سیاست تأمین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای دارای اولویت به کشور از محل ارزهای صادراتی و نیز مدیریت تقاضای ارزی برجسته تر از پیش شود.

دیوان عدالت اداری: واردات بدون ثبت سفارش آزاد! بر اساس آنچه در سطور فوق مطرح شد و گزارش ها و اظهارات مکرر کارشناسی مبنی بر عدم توفیق مناطق آزاد و ویژه در دستیابی به اهداف ترسیم شده، شواهد حاکی است، 21 اردیبهشت ماه سال جاری دیوان عدالت اداری به استناد مواد 8 و 14 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، رأی به عدم الزام ثبت سفارش در مناطق آزاد و ویژه داده است.

آن طور که بهزادیان مدیرکل امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی اخیراً اظهار داشت: مصوبه فروردین 1397 هیأت وزیران باعث از بین رفتن مزیت قانونی و اصلی مناطق (ماده 8 قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی) شده و ورود کالا، مواد اولیه، قطعات و تجهیزات استراتژیک به مناطق آزاد و ویژه بندری در جهت توسعه بنادر و حمایت از صنایع تولیدی، لجستیکی است.

بررسی ها نشان می دهد، تمرکز بانک مرکزی" بر تأمین ارز برای مواد اولیه واحدهای تولیدی و اولویت بندی تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی و دارو، ابطال مصوبه هیأت وزیران با استدلال هایی همچون ورود مواد اولیه تولیدی به این مناطق و یا ضرورت استقلال تجاری مناطق آزاد را (آن هم در مقطع کنونی) غیرمنطقی و بی معنا کرده است.

البته نباید از پیامدهای مخرب این تصمیم برای اقتصاد کلان غافل شد؛ پیامدهایی از جنس شارژ انبارهای غیررسمی از کالاهای بدون هویت خارجی و تشدید جریان خروج کالای مسافری از مناطق آزاد! اعتراض تولید کنندگان به رأی دیوان عدالت اداری در همین رابطه، سعید قدیری دبیر اتحادیه تولید و صادرکنندگان پوشاک در یادداشتی ضمن اشاره به افزایش نرخ ارز در پی خبر لغو ثبت سفارش برای واردات کالا به مناطق آزاد و خارج شدن مدیریت بخش قابل توجهی از تقاضای ارزی از کنترل بانک مرکزی، آورده است: در کنار مشکلات و محدودیت های ارزی کشور و همچنین چالش های ذکر شده در اجرای ثبت سفارش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از ابتدای ابلاغ موضوع ثبت سفارش این مناطق، تلاش های زیادی برای ملغی نمودن آن توسط برخی از مسئولین، افراد و سازمان ها انجام شد که نهایتاً در تاریخ 21/02/1400 بند 1 مصوبه مذکور با حکم دیوان عدالت اداری ملغی شد.

البته واکنش یک فعال حوزه پوشاک به رأی دیوان و بیان دغدغه هایش نسبت به واردات کالا بدون ثبت سفارش به مناطق آزاد (و بخشی از آن به سرزمین اصلی) قابل درک است.

مسئله ای که تشدید پدیده شبه قاچاق و قاچاق از مناطق آزاد برای کالاهای کم حجمی نظیر پوشاک، وسایل الکتریکی و لوازم خانگی کوچک را از رویه کالای مسافری و یا ورود قاچاق از مرزهای غیرمحصور در پی خواهد داشت.

با وجود واکنش برخی نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی نسبت به رأی اخیر دیوان عدالت اداری، حال باید منتظر ماند و دید مصوبه هیأت وزیران پابرجا باقی می ماند و یا به بهانه تأمین مواد اولیه واحدهای کم رونق صنعتی در مناطق آزاد و ویژه، موج جدیدی از حملات نابرابر کالاهای خارجی به بازار تولیدات داخل شکل می گیرد و با تقاضای ارزی در بازار غیررسمی تکانه های جدید در نرخ ارز مشاهده خواهد شد؟! انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: مناطق آزاد - مناطق - مناطق آزاد و ویژه اقتصادی - سرمایه گذاری - دیوان عدالت - واردات کالاهای اساسی - واردات - سرمایه گذاری خارجی - ثبت سفارش - آزاد - مصوبه هیأت وزیران - جذب سرمایه گذاری - اقتصادی - واحدهای تولیدی - کالاهای اساسی - سرمایه - افزایش - اولویت بندی - فاصله - عدالت - تولید - دیوان - سفارش - رونق تولید - مواد اولیه - کارشناسان - تخصیص ارز - ویژه - دبیرخانه - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
اعلام مراکز واکسیناسیون کرونا در شیراز؛پنجشنبه 7 مرداد

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش در یک شرکت معتبر در مازندران

روند افزایشی شیوع کرونا در آذربایجان شرقی

عمر آزادسازی سهام عدالت به دولت فعلی قد می دهد؟

عمر آزادسازی سهام عدالت به دولت فعلی قد می دهد؟

برداشت انار از باغات بارور شهرستان فنوج

وعده فرماندار و دادستان در برخورد با اخلال گران بازار و گرانفروشی در گچساران

نبود برنامه ریزی عامل کاهش جوجه یک روزه/ روانه مرغ به کشتارگاه به دلیل نبود خرید تضمینی تخم مرغ

هوای خنک در گرماگرم تابستان

آغازبرداشت بذر پیاز از سطح 4 هکتار بیضا

استخدام مدرس ریاضی در مهندسی بهینه علم آوران کاسپین در گوهردشت کرج

چرا توربین های بادی 3 پره دارند؟

کرونا و تفاوت بازار مسکن ایران با جهان

خاموشی با برنامه مشترکین خانگی در کلانشهر اهواز به صفر رسید

کشف هفت هزار و 350 دستگاه رمزارز غیرمجاز در خوزستان

فرماندار: شهرستان هویزه در فصول سال با چالش آب مواجه است

پرداخت 2 هزار و 300 میلیارد ریال خسارت به کشاورزان و دامداران خوزستانی

طولانی ترین تونل خاورمیانه در آزادراه تهران شمال

خسارت دامداران خوزستان ظرف 2 هفته آینده به حساب آنان واریزمی شود

افتتاح دو طرح عمران شهری در تبریز

علت گرایش زنان به مواد مخدر چیست؟

حمایت ارزی 5 میلیون یورویی پارک فاوا از شرکت های فناور حوزه ICT

حمایت ارزی 5 میلیون یورویی پارک فاوا از شرکت های فناور حوزه ICT

استخدام کارشناس حسابداری در یک مجموعه بازرگانی - خدماتی در تهران

روند واکسیناسیون رانندگان اتوبوس چگونه است؟

طرز تهیه سالاد کیتو آسیایی با طعم بی نظیر سس اسفناج

اجاره سرویس طلا به نوعروسان ایرانی

افزایش عجیب قیمت وانت / نیسان آبی چند؟

جایزه 100 دلاری برای واکسیناسیون در نیویورک

بازار مرغ همدان؛ هیجانات کاذب یا سوء مدیریت| صف مرغ همچنان پابرجاست

کمک مالی 100 میلیارد تومانی ستاد اجرای فرمان امام (ره) برای رفع مشکل کم آبی خوزستان

تهران بدون تخت خالی در حال انفجار است/اعلام وضعیت فوق قرمز

لزوم توجه به ظرفیتهای مناطق آزاد؛ سودآوری بیشتر برای کارآفرینان| رویکرد چین به نخبگان

رزمایش مدیریت مصرف برق درچهارمحال وبختیاری

فهرست مراکز واکسیناسیون کرونا در چهارمحال و بختیاری

استخدام حسابدار در لطیفی اسپرت در البرز

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارگر خاک سربار الومینیوم در صنایع تولیدی رزن صاف از قم و مرکزی

استخدام کارمند فروش و بازاریابی در آژانس هواپیمایی پیکاک در تهران

استخدام مرچندایزر (مسئول چیدمان محصول) در شرکت گلستان در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت تولیدی و صنعتی در تهران

نحوه دریافت وام هزینه های دندانپزشکی

استخدام کارشناس فروش در کارخانه ساری پویا در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت راهبر فرآیند آریا در یزد

واردات برنج تا پایان آذر ممنوع شد

چرخ هایی که بی سیمان از حرکت ایستاد| بیکاری اجباری کارگران

استخدام کارگر ساده در فروشگاه اینترنتی تکنوسان در باقر شهر

استخدام کارشناس فروش در شرکت اندیشه برتر ویستا ایرانیان در خراسان رضوی

استخدام حسابدار در بین المللی روان ساز صنعت بهینه کاران در تهران

استخدام ویزیتور و کارشناس فروش با حقوق ثابت،پورسانت عالی،پاداش و بیمه

استخدام کارگر ساده خط تولید در پل پلاستیک صنایع پلیمری پارتیان در البرز

بازگشایی مراکز شماره گذاری در چند روز آینده/ مسافران تعطیلات 6 روزه منتظر پیامک جریمه باشند

استخدام حسابدار در شرکت نیما صنعت فارس در فارس

استخدام کارشناس فروش بخش مدیکال در مدار سلامت در تهران

استخدام کارشناس IT در شرکت زرنگار پخش پایتخت (زرماکارون) در یزد

استخدام فروشنده حضوری و تلفنی در شرکت پخش گستر امین تجارت در تهران

استخدام کارشناس فروش و حسابدار در کلینیک ساختمانی متحدان در اصفهان

استخدام منشی آشنا به حسابداری در مهندسی ایمن سازان آتامان صنعت در اردبیل

چنبره خشکسالی بر خلیج گرگان

کنترل دستوری در بازار جوابگو نیست/ حقوق مصرف کننده فراموش شده است

استخدام کارگر ساده در شرکت تولیدی زیره کفش ترجان در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت بازرگانی لاستیک هدایی در آذربایجان شرقی

استخدام کارمند اداری آشنا به کامپیوتر در فروشگاه اینترنتی تکنوسان در تهران

استخدام کارمند بازاریابی و فروش با حقوق ثابت و پورسانت از فروش در تهران

استخدام کارشناس شیمی از خراسان شمالی جهت کار در شاهرود

استخدام نیروی خدماتی با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

ادامه محدودیت های برق تا پایان مرداد

استخدام کارشناس اجرایی مکانیک در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام آبدارچی در مجموعه شرکت های بین المللی یثربی در تهران

استخدام مسئول برنامه ریزی نگهداری تعمیرات و pm در درین پودر کالین در البرز

استخدام مدیر فروش و بازاریابی، کارشناس فروش و بازاریابی، مسئول فنی

استخدام ناظر فروشگاهی در شرکت آمیتیس در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا در یک مجموعه معتبر تبلیغاتی در تهران

استخدام کارشناس شیمی از اردبیل جهت کار در شاهرود

استخدام کارشناس شیمی از فارس جهت کار در شاهرود

استخدام کارمند اداری در شرکت اختر تجارت سده در محدوده بازار تهران

استخدام حسابدار انبار در شرکت معتبر بازرگانی در محدوده شورآباد

استخدام انباردار در فنی مهندسی برق و صنعت پگاه بزرگمهر آسیا در خراسان رضوی

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت سبک بتن پرتیکان در اصفهان

استخدام کارشناس شیمی از همدان جهت کار در شاهرود

استخدام 3 عنوان شغلی در توسعه انرژی کوثر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در شرکت مشاورین طب ابن سینا مهام در تهران

استخدام مدیر فروش خانم( حقوق و بیمه)

به دو عدد شاگرد نیازمندیم

کار کارگری کنترات

کار در کارگاه چاپ پرچم

همکار خانم کارشناس فروش

دعوت به همکاری در شرکت بیمه سامان

روابط عمومی بالا علاقه مند به کار کتاب فروشی

استخدام سرپرست فرآوری و آزمایشگاه در شرکت راهبر فرآیند آریا در یزد

استخدام شرکت اسنپ قم موتور ماشین وانت

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در قائمشهر

استخدام مهندس شیمی رنگ در شرکت تولیدی معتبر در تهران

دادن پول توی جیبی به کودکان؛ آری یا خیر؟

طرز تهیه دسر «کرم بروله»

استخدام کارشناس فروش سازمانی در فروشگاه کرال در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ، بیمه و پورسانت در تهران

استخدام مهندس فروش سیستمهای تهویه مطبوع، مهندس نقشه کش و کارشناس طراحی

استخدام طراح صنعتی و قالب بند در قالب سازی فن آور پلاستیک در تهران

استخدام فرزکار و کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه در آترونیک کیش در فارس

تکرار فاجعه ارزی با رأی دیوان عدالت اداری/ چرا ثبت سفارش واردات به مناطق آزاد ضروری است؟

تکرار فاجعه ارزی با رأی دیوان عدالت اداری/ چرا ثبت سفارش واردات به مناطق آزاد ضروری است؟