مطالب مرتبط:
سهمی دیگر برای سینمای ایران از بخش جلوه گاه شرق 
بیانیه اتاق اصناف ایران برای اصلاح قیمت نان
گذرگاه مرزی ترکیه با ایران بازگشایی شد
نرخ رشد جمعیت ایران در حال رسیدن به صفر! / ازدواج و فرزندآوری باید به مطالبه ملی تبدیل شود
اهدای بیش از 17 هزار نسخه کتاب به شهر های ایران و افغانستان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 21:252021-05-18سياسي

نگاهی به کژکاری های ترجمه در ایران


در پنل چهارم کنفرانس بین المللی «پژوهش های نشر» که با موضوع «ترجمه و توسعه فرهنگی» برگزار شد، استاد دانشگاه ادیان و مذاهب به مسائل و کژکاری های آثار ترجمه در ایران پرداخت و استاد دانشکده الهیات دانشگاه شهید بهشتی نیز به وظایف اخلاقی مترجم در قبال خود و مخاطبان اشاره کرد.

- در پنل چهارم کنفرانس بین المللی پژوهش های نشر که با موضوع ترجمه و توسعه فرهنگی برگزار شد، استاد دانشگاه ادیان و مذاهب به مسائل و کژکاری های آثار ترجمه در ایران پرداخت و استاد دانشکده الهیات دانشگاه شهید بهشتی نیز به وظایف اخلاقی مترجم در قبال خود و مخاطبان اشاره کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، سیدحسن اسلامی اردکانی، استاد دانشکده ادیان دانشگاه ادیان و مذاهب در سخنان خود با موضوع کژکاری های ترجمه در آثار دانشگاهی با توضیح این که منظورش از کژکاری در امر ترجمه بحث های فنی ترجمه و بحث هایی که آگاهانه از سوی برخی مترجمان صورت گرفته و به تحریف و تقلب متن منجر می شود، نیست اظهار کرد: منظور از کژکاری، کارهایی است که ناخواسته در متن رخ می دهد و ترجمه را از متن اصلی دورتر می کند.

او در تشریح این کژکاری ها گفت: یکی از ابعادی که در ترجمه به آن بی توجهیم حذف منابع اصلی متن است؛ به طور طبیعی برخی از کتاب ها ارجاع درون متنی دارند و در آخر کتاب منابع ذکر می شود اما کتاب هایی را شاهدیم که ارجاع درون متنی دارند اما بخش منابع ندارند؛ این موضوع ارتباط خواننده با متن را مخدوش می کند.

مورد دیگر حذف مقدمه، سپاسگزاری و گاهی معرفی نویسندگان است و سومین خطایی که مترجمان با آن مواجهند این است که مقالات را از منابع گوناگون جمع آوری کرده و در قالب کتاب منتشر می کنند، بدون این که هیچ توضیحی در مقدمه بدهند که این ها مقالات گوناگون است و چرا آن ها را جمع آوری کرده اند.

این استاد دانشگاه ادیان و مذاهب ادامه داد: چهارمین کژکاری ترجمه این است که گاهی مترجم یا نویسنده متنی را انتخاب می کنند و کتاب منتشر می شود و نامش را می گذارند ترجمه - تألیف یا اقتباس.

این گونه آثار در فعالیت های دانشگاهی جایگاهی ندارد و جالب نیست.

مسئله دیگر این است که مترجم متنی را که قدیمی شده و چه بسا ویراست جدید آن منتشر شده، دوباره ترجمه و عرضه می کند.

برای برخی از متون کلاسیک این موضوع اشکالی ندارد و هر چه زمان بگذرد این متون کهنه نمی شوند اما برخی منابع تاریخ مصرف دارند.

اسلامی اردکانی افزود: اشکال دیگری که در ترجمه وجود دارد این است که گاهی مترجم عنوان اصلی اثر را به شدت دگرگون کند و مترجم نمی تواند روح اثر را که در عنوان کتاب آمده، دریابد.

مؤلف عنوان کتاب را آگاهانه انتخاب کرده و هدف خود را در عنوان منتقل می کند، گاهی تغییر عنوان کار را دگرگون می کند.

برخی کتاب ها نیز کلکسیونی از اشکالات در کنار یکدیگرند.

از سوی دیگر حذف فصل یا فصل هایی از کتاب به بهانه این که این فصل مورد نیاز دانشجویان نیست یا با فرهنگ ما سازگاری ندارد و یا ملاحظات دیگر؛ اگر متنی از کتاب حذف می شود باید آورده شود که کتاب به صورت تلخیص است .

این سهل انگاری ها در ترجمه وجود دارد.

در ادامه علی اکبر عبدل آبادی، استادیار دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی، در سخنرانی خود با موضوع نگاهی به اخلاقِ ترجمه از نظرگاهی وظیفه نگرانه گفت: همه داوری های اخلاقی مربوط به ترجمه ورزی را می توان به دو گونه داوری پسینی و پیشینی تقسیم کرد که هیچ کدام مورد نظر من نیست و می خواهم به وظایف اخلاقی مترجم در قبال خود و مخاطب بپردازم.

اهم وظایف اخلاقی مترجم در قبال خویشتن وظیفه عمل درست یا درست ترین عملی است که شخص انجام می دهد و معتقد است باید انجام درهد به شرطی که معتقد باشد هر شخص دیگری نیز در همان شرایط باید همان کار را انجام بدهد.

عبدل آبادی سپس اظهار کرد: بخشی از ترجمه جنبه آموزشی و علمی دارد؛ بخش دیگر جنبه فنی و مهارتی و بخش سوم جنبه ذوقی و هنری دارد.

هر سه این ها شرط لازم، و با هم شروط کافی برای ترجمه سلیم است و مترجم باید به نحو پیشینی با این ها آشنا شود و سپس سراغ ترجمه برود.

بنابراین اولین وظیفه مترجم در قبال خویش کسب آگاهی درباره اصول ترجمه سلیم است؛ شرط دوم یعنی جنبه مهارت درخصوص ترجمه است که راه های مختلفی برای آن وجود دارد که بهترین راهش این است که مترجم هرچه بیشتر متون ترجمه شده را با متن اصلی مقابله کند و از این راه درس آموزی و همزمان عبرت آموزی کند.

این مدرس دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: وظیفه سوم مترجم آشنایی با، و تخصص در موضوع متنی است که می خواهد ترجمه کند.

در غیر این صورت چطور می تواند آن را ترجمه کند؟ چنان که سعدی گفته است: می کوش به هر ورق که خوانی، تا معنی آن تمام دانی؛ در غیر این صورت ترجمه سلیم نخواهد بود.

عبدل آبادی با بیان این که اهم وظایف اخلاقی مترجم در قبال مخاطبانش عبارت است از التزام به قاعده طلایی به ویژه در صورت سلبی آن، توضیح داد: به طور ساده این قاعده می گوید چنان ترجمه نکن که خواننده بگوید که به رغم کوشش مترجم، مراد مؤلف را دریافتم! دومین وظیفه مترجم نیز اتخاذ روش متناسب برای ترجمه است؛ سه روش برای ترجمه وجود دارد که اولی ترجمه تحت اللفظی است و دومی ترجمه آزاد و روش سوم و مناسب، ترجمه مفهومی است؛ مشروط بر این که مترجم با همه مقتضیات جمله پردازی در زبان مبدا و مقصد، نیک آشنا باشد؛ مترجم وظیفه دارد با روان شناسی زبان، هم در مبدا و هم در مقصد هرچه بیشتر آشنا باشد.

او با بیان این که سومین وظیفه مترجم در قبال مخاطب اتخاذ شیوه مناسب در ترجمه است، افزود: مترجم بسته به نوع متنی که می خواهد ترجمه کند باید روش مناسب را انتخاب کند.

برای مثال متنی در فضای فلسفی را نمی توان به شیوه ادبی ترجمه کرد یا بالعکس.

هر متنی متناسب با همان متن، شیوه متناسب را می طلبد.

به علاوه مترجم باید میان ترجمه متون امروزی و متون کلاسیک فرق بگذارد تا حال و هوای متن اصلی در ترجمه بازتاب یابد.

عبدل آبادی در پایان اضافه کرد: چهارمین وظیفه نیز رعایت سبک سخن پردازی مؤلف و التزام به آن در ترجمه هر متنی است؛ مترجم نمی تواند شیوه واحدی اتخاذ کند و آن را در همه آثار متفکران مختلف به کار بندد.

در ادامه نشست حسین مصباحیان، استادیار دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران نیز در این بخش با موضوع شرایط امکان تأسیس ارتباط بین ترجمه و تفکر گفت: برخی مترجمان ادعا می کنند فلسفه هنوز تا آن اندازه وارد نشده که بخواهیم از تالیف آثار فلسفی سخن بگوییم و باید به ترجمه اتکا کنیم.

برخی از روشنفکران و مترجمان برجسته نیز ادعا دارند که تفکر از ترجمه است و برخی از فلاسفه هم ادعا می کنند ترجمه متون فلسفی از یک زبان به زبان دیگر امکان ندارد و به همین دلیل باید آموزش جدی زبان بیگانه را به دانشجویان فلسفه داشته باشیم تا همزمان با متفکران تراز اول دنیا درگیر اندیشیدن به مسائل مبتلابه ملی و جهانی شویم.

او سپس با بیان این که ترجمه متون فلسفی نوعی اندیشیدن است، افزود: آن چه تفاوت دارد، جهت اندیشیدن و نحوه تصمیم و استفاده از واژگان و رابطه بین متن اصلی و زمان و مکان است.

هیچ ترجمه ای حتی ترجمه تحت اللفظی فارغ از پیش داوری نیست اما هر ترجمه ای یک تفسیر است و هر مترجمی هم یک مفسر؛ تفسیری که با متن درمی آمیزد.

مترجم متنی را از زبان به یک زبان دیگر منتقل می کند.

نکته دوم این که ترجمه نقش بی مانندی در گشودن افق های چندگانه و اندیشه های تازه یاب دارد.

اگر متن اصلی را خود و ترجمه را دیگری بدانیم ترجمه گفت وگوی بین خود و دیگری است و روابط بین فرهنگ ها را تقویت می کند و ظرفیت فرهنگ مقصد برای گشودن عناصر غیرخودی را افزایش می دهد و فرهنگ خودی را معاصر می کند.

مصباحیان معاصر بودن را کلید مواجهه با مشکلات دانست و در تعریف معاصر بودن گفت: زمان تاریخی با زمان تقویمی یکی نیست و تفاوت وجود دارد.

در ترجمه هم همین است.

مسئله معاصر بودن از منظر فلسفه چند عنصر دارد؛ یکی ناهمزمانی با عصر خود، ویژگی دوم این است که فرد نقاط تاریک زمانه خود را می بیند و این طور نیست که به زمانه خود نگاه کند تا مسائل روشن را درک کند بلکه به دنبال تاریکی ها و تیرگی ها است.

او افزود: ویژگی سوم عدم چشم داشت از گذشته و نوعی نگاه به آینده است؛ انسان معاصر می تواند از زمانه خود فاصله داشته و حتی اعلام انزجار کند؛ نوعی رابطه خاص با زمانه خود دارد؛ یعنی فاصله خود را با زمان حفظ می کند و آن را به صورت ریشه ای نقد می کند.

در این صورت اگر این مفهوم را بپذیریم، ترجمه معاصر، ترجمه ای خواهد بود که توجه همزمان به بحران های جهانی و بحران های داخلی داشته باشد و تنها در این صورت است که بحران امروز جهان می تواند بحران فردای ما ایرانیان نباشد.

در پایان پنل چهارم این همایش، مالک شجاعی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در سخنرانی خود با موضوع ترجمه فرهنگی فلسفه غرب در ایران معاصر اظهار کرد: اگر به فلسفه و علوم انسانی غرب می پردازیم باید ببینیم نسبت آن با ما چیست.

اگر این به نوعی خودپژوهی فرهنگی منجر نشود شاید برای کسانی که دنبال گره زدن فلسفه به این جا و اکنون هستند راه مناسبی نباشد.

شجاعی همچنین گفت: دیلتای، فیلسوف آلمانی معتقد است که ما عالمان علوم انسانی و فلسفه به لحاظ تعداد کم شمار نیستیم اما در حوزه اثربخشی کم تأثیر هستیم.

بنابراین نیاز است که یک بازخوانی کمی در حوزه آثار فلسفی انجام شود؛ بخصوص در چهار دهه گذشته که آثار بسیار مهمی در حوزه فلسفه و علوم انسانی در ایران ترجمه شده است.

به نظر می رسد که تا دهه 60 نوعی اروپامحوری در این زمینه حاکم است و گویی پذیرفته ایم که زمین بازی، زمین بازی افکار فلسفی غربی است.

و اخیراً از دهه 80 به این سو که بحث ٰهای پست مدرنیستی رایج شده، با ترجمه های مکانیکی در این حوزه مواجهیم.

او در پایان با انتقاد از کمی گرایی در حوزه نگارش مقالات علوم انسانی و وجود مناسک ارتقا از طریق نگارش و ترجمه مقالات در میان دانشگاهیان گفت: به نظر می رسد دیگر امکان ترجمه فرهنگی و حرکت های ایجابی در این زمینه وجود ندارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه ادیان و مذاهب - دانشگاه - ترجمه - کنفرانس بین المللی - دانشگاه شهید بهشتی - کنفرانس بین المللی پژوهش های نشر - دانشکده الهیات - استاد - استاد دانشگاه - توسعه فرهنگی - در ایران - دانشکده - ادیان - بین المللی - شهید بهشتی - مترجم - موضوع - ایران - مذاهب - کنفرانس - مخاطبان - برگزار - فرهنگی - الهیات - پرداخت - آثار - توسعه - مسائل - اشاره - وظایف

آخرین اخبار سرویس:
ایالات متحده به مذاکرات هسته ای با ایران ادامه می دهد

رییس شورای هیئت های مذهبی کشور پیروزی آیت الله رییسی را تبریک گفت

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها در شرکت توزیع دارویی پوراپخش در تهران

استخدام تکنسین فنی در شرکت کیمیا پلی استر در شهرک شکوهیه

استخدام مسئول دفتر خانم با حقوق و مزایا در توسعه فن افزار توسن در تهران

استخدام دستیار دندانپزشک در یک مطب دندانپزشکی با بیمه در تهران

جشن همه جمهور

171 نجات یافته؛ثمره تلاش های ناجیان غریق در ساحل مازندران

جشنواره «موسیقی ها و نغمه های محمدی» برگزیدگانش را شناخت

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان خراسان شمالی

خادم الرضا(ع) هشتمین رییس جمهور ایران/رییسی برای همه جمهور / نقشه راه تحول اقتصادی/پیشخوان

عقب گرد عمر مفید ساختمانها از 32 به 26 سال

خبر خوب برای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

جشنواره «موسیقی ها و نغمه های محمدی» برگزیدگانش را شناخت

راه یافتگان به شورای شهر کوت عبدالله مشخص شدند

منتخبان ششمین دوره شورای شهر نیشابور مشخص شدند

اعضای اصلی و علی البدل شورای شهر ماهشهر معرفی شدند

آیین استقبال از خدام حرم مطهر رضوی در گناوه برگزار شد

پیام فرمانده کل ارتش به ابراهیم رییسی/ ارتش استوانه ای محکم برای دولت عدالتخواه است

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان خراسان رضوی

پیام تبریک مخبر به رییس جمهور منتخب / انتخاب مردم میدان را برای تلاشی نو و مدیرانی تازه نفس گشود

نتایج انتخابات شورای شهر رشت 1400

اعضای شورای شهر شوشتر معرفی شدند

راه یافتگان به شورای شهر کوت عبدالله مشخص شدند

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان خراسان جنوبی

منتخبان ششمین دوره شورای شهر نیشابور مشخص شدند

ما و فردای انتخابات

نتایج انتخابات شورای شهر بندر عباس 1400

اعضای اصلی و علی البدل شورای شهر ماهشهر معرفی شدند

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان چهارمحال و بختیاری

فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع): پیوند مردم با آرمان های امام و انقلاب ناگسستنی است

اعضای شورای شهر خرمشهر معرفی شدند

برادران پاکدل در یک قاب /عکس

محمدرضا محمدی منش؛فعال فرهنگی و هنری در ستاد انتخاباتی حضرت آیت الله ابراهیم رییسی عنوان کرد: «خواستار پاک سازی فضای فرهنگی و هنری کشور از دست ناکار آمدان ، پول شویان و اشخاصی که به دنبال معافیت از مالیت هستند،هستیم»

میرتاج الدینی: دولت مقتدر آینده می تواند چک های برجامی را نقد کند

الگوهای خاص در رفتار که نشان می دهد که شما اختلال وسواس دارید

جدول پخش شبکه های تلویزیونی به حالت عادی بازگشت

واکنش آمریکا به برگزاری انتخابات در ایران

3 مفهوم کلیدی برای آنکه یک دوست خوب و حمایت گر برای خودمان باشیم

رییس ستاد حقوقدانان کلانشهر تهران عنوان کرد؛ مردم با حضور در انتخابات، کشور را به دست فرد اصلح بسپارند:

تبریک جهاد اسلامی فلسطین به آقای رییسی

استخدام نیرو کار خانم یا آقا خرازی

بازاریاب جهت دوربین مداربسته و دزدگیر و..

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت دیرگدازهای آتور در تهران

عوامل موثر در افزایش نابردباری اجتماعی کدامند؟

اعضای منتخب ششمین دوره شورای شهر شادگان مشخص شدند

ابراهیم رییسی، هشتمین رییس جمهور ایران شد

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان تهران

نتایج انتخابات شورای شهر اردبیل 1400

عوامل موثر در افزایش نابردباری اجتماعی کدامند؟

فرمانده سپاه امیرالمومنین(ع): پیوند مردم با آرمان های امام و انقلاب ناگسستنی است

استخدام پرستار اقا با حقوق بالا

استخدام عکاس صنعتی (محصولات سایت) در فروشگاه اینترنتی گروچا در تهران

استخدام کارگر ساده و ماهر جهت کابینت سازی mdf در شاد آباد تهران

استخدام ادمین فضای مجازی در گروه تخصصی مهندسی برف باران در تهران

اعضای منتخب ششمین دوره شورای شهر شادگان مشخص شدند

اعضای شورای شهر خرمشهر معرفی شدند

اعضای شورای شهر شوشتر معرفی شدند

مشکلات مردم در سایه برنامه ریزی دقیق رییس جمهور منتخب مرتفع می شود

زمان برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام اعلام شد

ادامه شمارش آرای انتخابات شوراها در خوزستان

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان بوشهر

وزارت کشور: نتایج نهایی انتخابات از سوی شورای نگهبان اعلام می شود

لایحه حمایت از حقوق سالمندان در دست تدوین

تعاملات حوزه میراث فرهنگی باید شکل واقعی خود را حفظ کند

نتایج انتخابات شورای شهر ارومیه  1400

اعلام اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر قنوات

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان ایلام

اهانت شهرک نشینان صهیونیست به پیامبر گرامی اسلام (ص)

واکنش معصومه ابتکار به نتایج انتخابات

منتخبین ششمین دوره شورای شهر نیشابور مشخص شدند

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان البرز

برنامه ویژه مجلس برای حل معضل کولبری

جشن پیروزی سیدابراهیم رییسی در میدان امام حسین (ع)

معرفی اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر جعفریه

معرفی اعلام اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر دستجرد

محمد مهدی پور عرب جشن پیروزی هواداران آیت الله رییسی در البرز

واشنگتن: به تداوم مذاکرات هسته ای با ایران بعد از انتخابات متعهد هستیم

نتایج انتخابات شورای شهر یزد  1400

امام جمعه سنندج: انتخاب آیت الله رییسی نتیجه شعور و بصیریت بالای مردم بود/مشارکت مردم کردستان در انتخابات قابل تقدیر است

ثروتمند شدن به سبک پیامبر رحمت(ص)/ چگونه ؟

پیام تبریک کتائب حزب الله عراق به رییس جمهور منتخب ایران

استخدام طراح و نیروی خدمات

استخدام نماینده علمی و فروش در دایان طب اکسیر در تهران و البرز

منتخبان شورای شهر در شهرستان اندیکا مشخص شدند

نتایج انتخابات شورای اسلامی شهر قزوین اعلام شد

منتخبین ششمین دوره شورای شهر نیشابور مشخص شدند

ادامه شمارش آرای انتخابات شوراها در خوزستان

منتخبان شورای اسلامی شهر سلفچگان معرفی شدند

ترانه بازداری جشن پیروزی یاران ابراهیم

اعلام اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر کهک

منتخبان شورای شهر در شهرستان اندیکا مشخص شدند

اسامی شورای شهر پیشوا

علام اسامی منتخبان شورای اسلامی شهر قنوات

نتایج انتخابات شورای شهر مشهد 1400

نشست کمیسیون مشترک برجام 14:30 امروز به وقت تهران در وین

نتایج انتخابات ششمین دوره شورای شهر در استان اصفهان

آقای کارگردان! اصلاح طلبان به شومن بازی شان باختند

گمانه زنی درباره کابینه ابراهیم رییسی

اعضای ششمین دوره شورای شهر «آبعلی» مشخص شدند

نگاهی به کژکاری های ترجمه در ایران

نگاهی به کژکاری های ترجمه در ایران