مطالب مرتبط:
قتل بابک خرم دین؛ از داس پدر رومینا تا ساطور پدر و مادر کارگردان
قتل کارگردان مشهور توسط پدر و یادآوری دوباره ابهامات مجازات فرزندکشی در ایران/ سرانجام پدر و مادر بابک خرمدین چه خواهد شد؟!
حکم پدر و مادر بابک خرمدین صادر شد
مجازات «مادر» بابک خرمدین از مجازات «پدر» سنگین تر نیست
مجازات «مادر» بابک خرمدین از مجازات «پدر» سنگین تر نیست
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 20:002021-05-18فرهنگي

از داس پدر رومینا تا ساطور پدر و مادر بابک


«قتل یک جغجغه روی تُشکِ بعد از ظهر / قتل یک قصه سرِ کوچه خواب / قتل یک غصه به دستورِ سرود / قتل مهتاب به فرمانِ نئون / قتل یک بید به دستِ دولت / قتل یک شاعرِ افسرده به دستِ گلِ یخ» این اوج قساوتی است که در ذهن شاعرانه سهراب سپهری می گنجید؛ - قتل یک جغجغه روی تُشکِ بعد از ظهر / قتل یک قصه سرِ کوچه خواب / قتل یک غصه به دستورِ سرود / قتل مهتاب به فرمانِ نئون / قتل یک بید به دستِ دولت / قتل یک شاعرِ افسرده به دستِ گلِ یخ این اوج قساوتی است که در ذهن شاعرانه سهراب سپهری می گنجید؛ قتل جغجغه و قصه و غصه و مهتاب و بید و نهایت شاعر افسرده به دست گل یخ، نه قتل یک کارگردان به دست پدر و مادر او ! به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مهرداد خدیر در ادامه یادداشت خود در عصرایران نوشت: شاعر، در اردیبهشت 1359 خورشیدی به خواب ابدی رفت و ما دراردیبهشت 1400 خورشیدی می شنویم قتل یک کارگردان به دست پدر و مادر او ؛ داستانی که به همین جا هم ختم نمی شود: مُثله کردن جسد فرزند و حمل و انتقال در کیسه های زباله.

بابک خرم دین 47 ساله - دانش آموخته و کارگردان و مدرس سینما - در خانه پدری به فجیع ترین شکل ممکن به قتل می رسد و بعد هم پیکر او را پدر با اطلاع مادر تکه تکه می کند.

از این وحشت ناک تر قابل تصور نیست.

حتی می توان حدس زد اگر یکی از دانشجویان مقتول، طرح چنین قصه ای را برای او می آورد تا به فیلم تبدیل شود نمی پذیرفت و می گفت میزان قساوت و جنایت در آن بالاست و باورپذیر هم نیست و حالا او قهرمان یا قربانی قصه ای شده که خود احتمالا حاضر به ساخت آن نبوده است.

در هر قتل، سوژه اصلی مقتول است و همه می خواهند بدانند چه کسی و چگونه به قتل رسیده و این اتفاق چه زمانی و کجا رخ داده و به همین خاطر هر قتلی یک خبر به حساب می آید و مخاطب، جست و جو می کند ببیند آن که کشته شده چه کسی بوده است؟ مشهور یا شهروند عادی.

جوان یا پیر.

مرد یا زن.

صبح اتفاق افتاده یا شب.

در بیداری یا خواب.

در خانه یا در محل کار یا در خیابان.

با چاقو یا با سلاح گرم و پرسش هایی از این دست و بعد در پی این که انگیزه قاتل یا قاتلان چه بوده و به چنگ قانون افتاده اند یا نه و اگر هنوز نه مظنونان اصلی چه کسانی هستند.

در برخی قتل ها اما مهم تر از نام مقتول، نام قاتل است و سرآمد اینها قتل میترا استاد بود که مقتول را کسی نمی شناخت اما آن که او را کشت، شهرت فراوان داشت.

ماجرای بابک خرم دین اما از اینها هم فراتر است.

مقتول، کارگردان بوده و در جشنواره ای هم برگزیده شده بود اما مانند برخی هم صنف های خود شهرت عمومی نداشت.

با این حال، شغل او خاص بوده است.

اما مهم تر از مقتول و خاص بودن شغل، نسبت قاتل (و هم دست قاتل) با مقتول است که همه را شوکه کرده است: پدر و مادر! خوانده و شنیده بودیم که گاهی پدر و فرزندی یا حتی مادر و فرزندی در حال مشاجره لفظی دست بر قضا یکی دیگری را هل داده یا سکته کرده یا بر اثر جنون آنی کاردی بر قلب دیگری فرود آورده و اتفاقی که نباید رخ می داده شکل گرفته و جانی ستانده و خونی ریخته شده و یک عمر پشیمانی و پریشانی و حیرت و حسرت به بار آورده اما این که پدر و مادر با هم و از پیش نقشه بکِشند تا بکُشند و جنازه را تکه تکه و با آرامش و هم دستی با آسانسور به بیرون منتقل کنند شگفت آور است و باورناپذیر اما اتفاق افتاده است.

در همین شهر و در شهرک اکباتان.

یک وجه بسیار قابل تأمل دیگر این قتل این است که درست در همان روزی رخ داد که خانم ابتکار معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده این خبر را منتشر کرد: امروز دولت، لایحه پیشنهادی معاونت زنان و خانواده در مورد اصلاح ماده 612 قانون مجازات اسلامی مربوط به تشدید مجازات پدر درصورت قتل فرزند را تصویب کرد.

این لایجه که مورد تأیید قوه قضاییه نیز هست حداکثر مجازات، ایجاد محدودیت در سرپرستی اطفال دیگر و عدم شمول ارفاق را در بر می گیرد.

درست یک سال قبل، مردی با داس دختر نوجوان خود – رومینا- را به ظن رابطه عاشقانه با پسری به قتل رسانده بود و وقتی از او پرسیدند چرا سراغ پسر نرفتی و دختر خودت را کشتی گفت: اگر پسر را می کشتم به قصاص نفس محکوم می شدم در حالی که ولی دم دخترم، خودم هستم و می دانستم قصاص نمی شوم و نهایتا چند سال زندانی خواهم شد .

همین پاسخ، حقوق دانان و مقامات دولتی و قضایی را به صرافت انداخت کاری انجام دهند.

قانون قصاص را که به دلایل شرعی نمی توانستند تغییر بدهند.

از این رو بر آن شدند حداکثر مجازات از حیث جنبه عمومی جرم را از 10 سال به 27 سال افزایش دهند که در حکم حبس ابد است و در کشورهایی که حکم اعدام ندارند نیز حداکثر مجازات برای قتل عمد در نظر گرفته می شود.

برخی رسانه ها هم درباره تصویب لایحه اخیر از تیتر پایان تراژدی قتل به دست پدر خبر دادند اما درست همان روز نه یک پدر که پدر و مادری با هم و نه یک دختر نوجوان که مردی 47 ساله را به قتل رساندند و جنازه اش را هم قطعه قطعه کردند تا روشن شود قصه فراتر از اینهاست و حتی اگر مجازات اعدام هم بود چه بسا مرتکب می شدند.

وجه مشترک در هر دو ماجرا اما تصور یا واقعیت رابطه های آن دختر نوجوان و این مرد میان سال است.

با این تفاوت که پدر رومینا نمی خواسته آن ازدواج رخ دهد و جنبه غیرتی برای او می چربیده اما سرهنگ بازنشسته خرم ‎دین ادعا کرده فرزند او در خانه رابطه نامشروع برقرار می کرده و حس خوبی به او دست نمی داده و خود را شریک می دانسته واز این رو از او خواسته بودند خانه را ترک کند و برود ولی ترجیح می داده در خانه پدری باشد و مادر از او و احتمالا دوستان او پذیرایی کند.

ادعای پدر البته هرگز قابل اثبات نیست و از کارگردان فقید هم شکایتی نشده بود.

در جامعه سنتی مرد و زن قبل از 30 سالگی تشکیل خانواده می دادند و از شمول و تیول پدر و مادر خارج می شدند و نهایت این بود که دو خانواده با هم زندگی می کردند.

در جوامع مدرن و صنعتی هم فرزندان در دهه سوم عمر خانه و زندگی مستقلی تشکیل می دهند حالا چه با ازدواج های رسمی و چه اشکال دیگر.

در جامعه امروز شهری اما جوانی که در طبقه متوسط پرورش یافته اگر بخواهد مستقل شود نیاز به پولی دارد که تأمین آن از عهده پدران حقوق بگیر و مستمری بگیر بر نمی آید و اگر بخواهد با حقوق خود این کار را بکند تمام دریافتی او صرف پرداخت کرایه خانه و هزینه خورد و خوراک می شود مضافا به این که ناگزیر خواهد بود به محلات پایین تر بکوچد و با دوستان و خاطرات کودکی وداع کند.

از این روست که در خانه پدری می ماند اما زیست مستقل و غالبا مجازی و روابط خود را دارد.

نه اجاره خانه می دهد نه تعهدی دارد و غذای گرم و نرم مادر هم فراهم است و گاهی هم میهمانی و خارج شدن از دنیای مجازی و اگر خانه کمی بزرگ تر باشد در همان اتاق خود مستقلا زندگی می کند.

کجا برود از اینجا بهتر؟! این وضع اما برای همه پدر و مادرها قابل تحمل نیست.

پدر بابک خرم دین می گوید از او خواسته بودم برود و خانه را ترک کند اما او خانه را خانه خود هم می دانسته است.

چه بسا تنها خانه خود می دانسته و پدر و مادر را مزاحم اما مگر می شود تمام وظایف نهادهای متنوع اجتماعی را بر نهاد خانواده بار کرد و انتظار داشت زیر این بار له نشود و فرونپاشد؟ پس نهادهای دیگر چه کاره اند و چرا تمام فضاها اشغال شده و در عین حال خالی از حضور شهروندان اند؟ پیداست که به سبب اختلاف نسل و دو نوع تعلق خاطر -یکی خشک و نظامی و دیگری هنری- زبان هم را نمی فهمیده اند و می توان حدس زد که کمتر گفت و گوی سازنده ای داشته اند.

پدر برای او خانه و خودرویی بوده که داشته و پولی که به خانه می آورده و مادر غذایی که فراهم می ساخته حتی برای میهمان یا میهمانان.

یا شاید نه.

چه می دانیم.

مرد هنرمند مثل خیلی های دیگر پدر و مادر را دوست می داشته و آنها دوستش نمی داشتند.

هیچ یک اما توجیه جنایت نیست.

آن هم به این سبُعیّت و قساوت و بی رحمی و در اوج خشونت و خون سردی که شرح آن هم موی بر تن راست می کند.

در ماجرای قبلی پدر رومینا می دانست که به خاطر قتل فرزند قصاص نخواهد شد.

از پدر و مادر بابک خرم دین هم باید پرسید با اطمینان از این که قتل فرزند قصاص نفس ندارد، جنایت کرده اند یا تصمیم خود را فارغ از هر کیفر گرفته بودند؟ به ماجرا به گونه دیگری نگاه کنیم.

اگر مرد 47 ساله می توانست اوقات خود را در مکان های عمومی سپری کند و کمتر در خانه باشد آیا اصطکاک به حدی می رسید که کشته شود؟ اگر پدر می توانست اوقات خود را با همکاران قدیمی سر کند و او هم کمتر در خانه باشد چنین نقشه هولناکی می کشید؟ بخشی از خانه نشستن ها البته به خاطر کروناست و خاص ایران هم نیست و همه جهان را درگیر کرده ولی بعضا خود را می کشند نه دیگری را تازه آن دیگری هم فرزندشان نیست! با این حال سهم اصلی را باید به انتقال فضای عمومی به خانه داد.

در خانه کار کردن، در خانه با دوستان بودن و مانند این که تنشی چنین را به جان یک خانواده می اندازد.

در ماجرای رومینا هم او از مقامات خواسته بود تحویل پدرش ندهند و هشدار داده بود مرا می کشد اما نهاد واسطی نبود تا از او نگهداری کند.

آیا خانه، دیگر جای امنی نیست و خانواده همواره کانون گرم به حساب نمی آید یا استثثنا را نباید به قاعده تعمیم داد؟ کما این که اگر قاعده بود این همه شوک وارد نمی کرد.

به پدران و مادرانی که نمی توانند تحمل کنند خاری به بدن فرزندشان بخلد چه رسد به این که با ساطور تکه تکه کنند.

مراقب خودمان باشیم.

ممکن است در همسایگی ما دیوی خانه کرده باشد.

ممکن است درون خود ما دیوی لانه کرده باشد.

میل بشر به شر را نباید دست کم گرفت.

راستی آیا روزی که خرم دین پدر نام پسر خود را بابک گذاشت می دانست که نام پسر او هم در تاریخ ثبت خواهد شد تا زین پس بابک خرم دین یاد آور دو تن باشد: در گذشته های دور و در امروز ما.

یکی سردار ایرانی که به دستور خلیفه عباسی مثله شد و دیگری کارگردانی که پدر قطعه قطعه اش کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پدر و مادر - شاعر - سهراب سپهری - افسرده - اردیبهشت - کارگردان - مهتاب - خورشیدی - خواب - مادر - مهرداد خدیر - سپهری - سهراب - سرود - کوچه - دولت - داستانی - یادداشت - رومینا - گزارش - ادامه - بابک

آخرین اخبار سرویس:
پانزدهمین جشنواره بین المللی نامه ای به امام رضا (ع) منتخبان خود را شناخت

گریم متفاوت گوهر خیراندیش درنقش زنِ ناصرالدین شاه + عکس

امیرحسین شریفی: خنداندن تماشاگر به هر قیمت معضل است نه موفقیت

فیلم های آخر هفته تلویوزیون در اولین هفته تابستان 1400

سوتی جنجالی حامد آهنگی: بدترین مجری کیست؛ مدیری، رامبد جوان یا شهاب حسینی؟ + فیلم

طرز تهیه نان کشمش و پنیر

استخدام بازاریاب حضوری و تلفنی در مجموعه لوازم قنادی ماهان در تهران

توضیحات جلیل سامان و نصیری نیا در مورد زیرخاکی و چمران/مشکلات سریال سازی در تلویزیون

تئاتر و سینما هم مثل موسیقی، نباید سالن هایشان را باز می کردند

تکرار اکران فیلم های نوروزی و عدم اکران آثار جدید/خورشید مجیدی از مرز 1 میلیارد گذشت

«شهاب حسینی» حرف قلبش را زد/ عکس

استخدام حسابدار ارشد و حسابدار در شرکت نیلا پخش بردیا در اصفهان

عکس/ صبا راد باز هم لب دریا

عکس| سپیده خداوردی و امین زندگانی

بشیر حسینی: یک «اربعین شیطون بلا» بریم! + فیلم

کشت مرحله دوم برنج در قصرقند+فیلم

تخریب؛ آخرین سانس سینماهای قدیمی مشهد با تصمیم حوزه هنری کشور و غفلت مسئولان استانی

عکسی جدید از ساره بیات و همسرش

فیلم های سینمایی آخر هفته تلویزیون

از پوستر نخستین جشنواره ملی آسمان هشتم در روستای کردر رضوی رونمایی شد

از افتتاح سازمان داوری خانه صنعت تا فیلم کوتاه روستا و عشایر

تیپ کلاسیک شیلا خداداد در عکس جدیدش

خوشنویسان کشور به کنگره جهانی پیامبر (ص) فراخوانده شدند

گوهر خیراندیش، زنِ ناصرالدین شاه می شود

نشست خبری مدیر عامل بنیاد برکت

عکس/ هانیه توسلی با شهاب حسینی همرفیق شد

نمایشگاه های مشترک صنایع دستی و موزه ای برگزار می شود

حضور بازیگران «مختارنامه» در «سلمان فارسی»

رمز ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی

آغاز ثبت نام چهاردهمین جشنواره کارآفرینان برتر

رویداد های خبری پنج شنبه 3 تیر ماه 1400؛ مرکز لرستان

خاطره اسدی کرونا گرفت /عکس

یک ترانه سرا، ده ترانه ماندگار؛ مسعود امینی

گوهر خیراندیش، نقش زنِ ناصرالدین شاه را در سریال «آهوی من مارال»، بازی می کند/ عکس

باران کوثری و گلاره عباسی دوبلور شدند

او سی دی چیست؟ پاسخ به پنج سوال کلیدی

خواننده«دودکش 2»مشخص شد

منوچهر معین افشار، درگذشت

تالار رودکی را به ما بدهید تا نشان دهیم چطور پُر از تماشاگر می شود!

داستان های برآمده از رنج درون

شبی که «قتل» واقع شد!/ نرگس آبیار چگونه «ذبح فائزه» را فیلم کرد؟

استخدام حسابدار (پاره وقت )

الناز شاکردوست در زادروز پرویزِ قلب ها /عکس

ببینید | سوتی جنجالی حامد آهنگی: بدترین مجری کیست؛ مدیری، رامبد جوان یا شهاب حسینی؟

کارگردان«سیم آخر»: آقای رشیدپور برنامه را خیلی بالاتر از حد استاندارد اجرا کرد

شبنم مقدمی و پرویز پرستویی در ژاپن /عکس

منوچهر معین افشار، درگذشت

ضرورت جلوگیری از تولید آثار سطحی حوزه ادبیات دفاق مقدس/«کهنه سرباز» داستان رشادت قهرمانان ایرانی

درباره «خفاش» چه می دانید؟ ایسنا

ابتکار برزیلی ها برای ادای احترام به قربانیان کرونا در این کشور + فیلم

توصیه مهم سیدحسن خمینی به ابراهیم رییسی+فیلم

سیاوش چراغی پور: کاش می توانستیم مانند خانه سینما و خانه تئاتر یک اتحادیه برای بازیگران داشته باشیم

تقویم و اوقات شرعی سوم تیر شیراز + فیلم

شوخی های ریز دبیرستانی مهران مدیری در سریال دراکولا+فیلم

دستان آسمانی در کیش / گامی دیگر برای هنر سوخته نگاری

نشست سریال «زیرخاکی 2»؛ تمایل تلویزیون نسبت به ساخت سری جدید در رمضان /پیشنهاد حضور هادی حجازی فر در فصل سوم

ماجرای حضور «ضابطیان» در «محاکات»/ فرحانی: قصه مهمان های برنامه سریال می شوند

بازیگر خانم 24 تا 28 ساله جهت تولید فیلم

حال خوش شهاب حسینی /عکس

معرفی بازیگر اصلی در اقتباس سینمایی از انیمیشن کلاسیک «سفید برفی» کمپانی دیزنی

تصاویری دردناک از تخریب دو سینمای قدیمی در مشهد+عکس

حال خوش شهاب حسینی /عکس

عکس/ کافه گردی بهرام رادان با چهره ای نونوار!

جوشکار درب و پنجره ساز آهنگر

عکس/فریبا نادری تیپ قرمز جیغ زد

اولین هفته تابستان با سینمایِ تلویزیون/ از ماجرای نیمروز تا سرتو بدزد رفیق

اربعین شیطون بلا یعنی چی آقای بشیر حسینی؟ + فیلم

اعلام زمان و ساعت پخش تکرار سریال «دودکش 2»

عکس/ تغییر چهره حیرت انگیز آشا محرابی

شیوا ابراهیمی در سریال جدیدش /عکس

کشف حجاب درسا بختیار بازیگر سریال احضار + عکس

انفجار زودپز روی صورت بازیگر معروف کشور + عکس +18

شیوا ابراهیمی در سریال جدیدش /عکس

تأملی پیرامون زندگی از نگاه اندیشمندان جهان

مسئولیت پذیری و یورش بردن به دل مشکلات

ز غوغای جهان فارغ

استخدام فیلم بردار ، عکاس و تدوینکار

میاندوزکار ماهر

پست رضا کیانیان در واکنش به درگذشت دو خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس

ویدئو/ خنده های بهنوش طباطبایی و کوچولو در خودرو!

ادبیات سخیف بشیر حسینی روی آنتن زنده صداوسیما + فیلم

عکس لو رفته خانوادگی «آقای بازیگر»/ عکس

تصویری غیر قابل تصور از مهران مدیری /عکس

نهادهای اجرایی به یاری شرکت ها و استارت آپ های داخلی بیایند

فیلم| «مرال» تازه به دنیا آمده در ارتفاعات کردکوی گلستان/ به نوزادان حیوانات وحشی در طبیعت دست نزنیم

تصویری غیر قابل تصور از مهران مدیری /عکس

تمدید مهلت ارسال آثار پنجمین دوره جام باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان

پیکر حمید مجتهدی در قطعه هنرمندان آرام می گیرد

تبریک تهمینه میلانی به مناسبت روز جهانی زنان مهندس +عکس

تمدید مهلت ارسال آثار پنجمین دوره جام باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان

دلنوشته احمدرضا درویش برای بازیگر «دوئل»

تست بازیگری/پیش دبستانی تاهفتم/بازیگر

حس شیرین پدر و مادر شدن در «پریزاد»

دومینوی تخریب سینماهای قدیمی مشهد/ فیلم

خوشبختی به «اکبر عبدی» رو کرد/ عکس

شبکه سلامت برای ناشنوایان فیلم پخش می کند

پورعرب؛ کراش بود، وقتی کراش مُد نبود

«پدر» روایتی متفاوت از آلزایمر از دریچه نگاه یک مبتلا

بشیر حسینی و اربعین شیطون بلا با خانم مجری+ فیلم

وزیر ارشاد سانحه واژگونی اتوبوس را تسلیت گفت

از داس پدر رومینا تا ساطور پدر و مادر بابک

از داس پدر رومینا تا ساطور پدر و مادر بابک