مطالب مرتبط:
بازدید میدانی مسئولین کشوری در استانها موجب شناسایی بهتر نقاط ضعف و قوت می شود
حجاب متفاوت فاطیما بهارمست با نگاهی جذاب + عکس
نگاهی به آمار واکسیناسیون کرونا در کشورهای منطقه
مسابقه عجیب برای گورکن ها! +فیلم
صدای شما روی خط خبر قزوین + فیلم
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 10:102021-05-18فرهنگي

نگاهی به نقاط قوت و ضعف فیلم های رمضانی


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، سریال های رمضانی دو سه روزی است آنتن را ترک کرده اند البته کرونا و مشکلات این روز های فیلمبرداری، تکلیف سریال احضار علیرضا افخمی را با یک هفته تأخیر روشن می کند؛ - جشنواره فیلم فجر که نیست سیمرغ بدهیم، اما اگر در تلویزیون هم این اتفاق می افتاد آن وقت می توانستیم از ابعادِ مختلف سریال ها را در معرضِ داوری قرار بدهیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، سریال های رمضانی دو سه روزی است آنتن را ترک کرده اند البته کرونا و مشکلات این روز های فیلمبرداری، تکلیف سریال "احضار" علیرضا افخمی را با یک هفته تأخیر روشن می کند؛ قسمت آخر این سریال جمعه آخر این هفته پخش خواهد شد.

البته صداوسیما در اولین نظرسنجی رمضانی خودش، اعلام کرد که مخاطبین 79 درصدی تلویزیون "احضار" را بیشتر از "یاور" و "بچه مهندس" دیده اند البته به همین تناسب و با کمی تغییر در تلوبیون هم بازدید های بینندگان همین رده بندی را نشان می دهد.

بسیاری از عوامل، دست اندرکاران و سازندگان همیشه منتقدِ این نظرسنجی ها بوده اند؛ چرا که مردم در تماشای سریال و فیلم علایق و سلایق متفاوتی دارند.

گروهی درام و طنز را به ماورایی ترجیح می دهند و عده ای هم از فقدان چند ساله این ژانر مناسب و جذاب رنج می بردند تا جایی که آمارِ تماشای سریال ها و مجموعه های قدیمی ماورایی تلویزیون در تلوبیون و فضای اینترنت بالا رفته بود.

کار هایی که عمدتاً علیرضا افخمی یا در مقام نویسنده و یا کارگردان آن ها بوده و یا حتی به عنوان نظارت کیفی نام او را در تیتراژ برخی از همان مجموعه ها می بینیم.

سریال های رمضانی امسال مقداری حرکتِ رو به رشدی را در زمینه ایده پردازی و داستان داشتند؛ مثلاً اگر "یاور" در بخش هایی نتوانست مثل کار هایی همچون "پس از باران" و یا "ستایش" که سعید سلطانی ساخته، مخاطب را منتظر قسمت بعدی نگه دارد، اما نویسنده قصه و داستانِ خوبی را پیش برد، یا علیرضا افخمی و همکارانش با ایده خوبی بعد از مدت ها به تلویزیون برگشتند.

در این میان "بچه مهندس 4" در بخش های امنیتی نتوانست اتفاقات خوبِ فصل قبلی را تکرار کند.

فقدان سریال کمدی در چیدِمان کنداکتور رمضانی تلویزیون بسیار به چشم آمد، در حالی که سالِ 1399 با حضور سریال های ضعیفی مثل "پدر پسری"، "سرباز" و "زیرخاکی" یک تنه آبروی کنداکتور رمضانی شد.

3 مشکل اساسی در سریال ها شتاب زدگی، بی برنامگی و بی پولی عمده ترین مشکلاتی است که تلویزیون این روز ها به آن مبتلا است.

البته سال های پیش هم این موارد و انتقادات گفته شده، اما مدیران و دست اندرکاران کماکان به این راه ادامه می دهند.

شیوه عجله ای و بدون توجه به محتوا و فیلمنامه درست، مفاهیمی را در معرضِ مخاطب قرار داده که در بسیاری از مواقع، مخاطب را از تماشای کار های جدید دلسرد می کند و بر مخاطب سریال های قدیمی و نوستالژی می افزاید.

بسیاری از کارشناسان در کنار همه این انتقادات ضعف سیما در ساخت کمدی های تأثیرگذار (مثلِ کار های دهه 1370 و 1380 که هنوز با وجود تکرار های پی در پی مورد استقبال مخاطب است) را هم در این دلسرد کردن و استقبال پرشورِ مخاطب از جعبه جادو، مؤثر می دانند.

یک زمانی تلویزیون روی ملودرام، ماورایی و کمدی خود خصوصاً در ماه مبارک رمضان برنامه ریزی خوبی داشت و امروز باری به هر جهت در این زمینه پیش می رویم.

اول: احضار سؤالی که پیش می آید چرا "احضار" از دیگر رقبا پیش تر افتاد؟ اول ژانر آن ماورایی که حرف های بسیاری داشت، خصوصاً در ایده پردازی که از همه جلوتر بود؛ و در وهله بعدی، سابقه علیرضا افخمی و کارنامه ارزشمند این سریا ل ساز خوشنام، هر مخاطبی را کنجکاو می کند حداقل یک قسمت همراه با این سریال تلویزیونی باشد.

کارگردانی که اگر سریالی مثل "تب سرد" را هم می ساخت مخاطب را با جعبه جادو آشتی می داد.

اما می توان نام علیرضا افخمی را جزو رکورداران ساخت سریال رمضانی ثبت کرد.

کارگردانی که هم رگِ مخاطب را می شناسد و هم به زبان و حال و هوای ماورا و معنویت هایش آگاهی دارد.

وقتی اغما را می نوشت، می دانست که مخاطب تشنه شناخت شیطان و ابلیس است؛ همان فضایی که پیش از آن در "او یک فرشته بود" در معرضِ نگاهش قرار گرفته بود.

سرآخر هم به سراغ "پنج کیلومتر تا بهشت" رفت که حاشیه ها و اتفاقات فراوانی داشت.

دیگر از سریال ماورایی خبری نشد.

! تقریباً بعد از آن از سریال ماواریی خبری نشد و بعد از مدتی او را به عنوان کارگردان "پرستاران" دیدیم و بعد از آن هم یک دهه غیبت داشت و با "احضار" برگشت.

نامی که اگر "دعوت نحس" باقی می ماند شاید جذاب تر هم بود و آن را با "احضار" نمایش خانگی که تنها به هدفِ ترساندنِ مخاطب ساخته شده بود، مقایسه نمی شد.

در حالیکه سریال سازِ با اندیشه و ایده پردازی مثلِ علیرضا افخمی که خودش دست به قلم است و سریال های زیادی هم برای تلویزیون نوشته، با هدفِ مقابله با رفتار کاسب کارانه با دین و اندیشه و عرفانِ مردم به میدان آمد.

احضار روح، فالگیری، کف بینی و حتی پیش گویی های دروغینی که زندگی های بسیاری را به هم ریخته است.

گره های خاصِ افخمی گره های افخمی در سریال هایش همیشه سردرگم و دیر باز می شوند؛ مخاطبِ سریال های او باید صبور باشند و لحظه به لحظه اش را از دست ندهند، اما نتیجه گیری را به قسمت های پایانی واگذار کنند.

همان اتفاقاتی که در چند قسمت اخیرِ این سریال افتاده و بیشتر مخاطب را منتظر قسمت پایانی اش قرار داده است.

اما شاید بیشترین نقدِ به این سریال، اینجا باشد که افخمی می توانست میزان اتفاقاتِ جذاب هر قسمت خودش را بیشتر کند.

در ایجادِ تعلیق و تدوین درستِ قسمت ها و حتی پرداختن به اتفاقات روز مثلِ کرونا و ارتباط پدر ها و مادر ها با فرزندان شان از همه جلوتر است، اما حتماً شتاب زدگی نگذاشته افخمی با تمرکز بهتری با سکانس ها و پلان هایش برخورد کند.

او در سریال های گذشته خودش در هر قسمت برای مخاطب غافلگیری داشت؛ ژانر وحشت، ترس و دلهره را خوب می شناسد و واقعاً می خواست بیشتر معرفتی و با محتوا پیش برود تا بیشتر ترس باعث شود که این سریال را مخاطب ببیند.

انتقاد به بازیگران جوان نقد دیگر مخاطبان به بازیگران جوانش بود که واقعاً با پیش رفتنِ سریال مثل پریناز ایزدیار در "پنج کیلومتر تا بهشت" یا بهاره افشاری در "او یک فرشته بود" و حتی کامبیز دیرباز در "تب سرد" آرام آرام به دلِ مخاطب نشستند.

امروز مخاطب به دلیل بالا رفتن قدرت انتخابش و همچنین تماشای مدیوم های مختلف دیگر آن صبوری گذشته را ندارد که به فیلمساز و عواملش وقت بیشتری بدهد تا خودشان را ثابت کنند؛ شاید این دلیل باعث شود بیشتر از بقیه سریال ها و کارگردانان رمضانی، علیرضا افخمی و "احضار" مورد نقد قرار گرفتند.

از طرفی دیگر بیشتر از "بچه مهندس" و "یاور" با "احضار" شوخی کردند؛ بیشتر از همه آن صحنه تشخیص کرونا توسط روح محسن کامرانی هم طرفدار پیدا کرد و هم مدت ها درباره اش لطیفه و جوک می ساختند.

در مقابل برخی هم این اتفاقات را کاملاً باور کردند چه آن هایی که از این گروه های طالع بین و فالگیر زخم خوردند و چه آن هایی که به این خرافات اعتقاد دارند.

تا جایی که میلاد میرزایی که نقش روح محسن کامرانی را بازی کرده به این نکته اشاره کرد که مردم از او در خیابان می خواهند برایشان کار های ماوراء الطبیعه انجام دهد.

این سریال عاشقانه است؟! در اواسطِ پخش سریال، بسیاری به علیرضا افخمی ایراد گرفتند که چرا سریال این قدر عاشقانه است؟ وقتی مجموعه قرار است معرفتی پیش برود حتماً باید چند جانبه و چند بعدی به مسائل نگاه کند و حتماً عشق و درام یکی از آن مقوله های پرطرفداری است که می تواند مفهومِ اصلی سریال را بهتر به مخاطب برساند.

اما عاشقانه هایش شبیه به عاشقانه های مرسوم و کلیشه ای تلویزیون نیست و واقعاً در ارتباط میان فرهاد و مائده و حتی مائده و محسن و یا محسن و زهره هم حرف های گفتنی دارد.

یکی از اتفاقات خوب در سریال این است که کارگردان مثلِ همیشه به نقش های فرعی قصه، اجازه مانور می دهد، کسی در سریال حضورِ فرمالیته ای ندارد.

متأسفانه در بسیاری از کار های تلویزیونی می بینیم که می توان قسمتی را به راحتی حذف کرد و هیچ اتفاقی برای سریال نمی افتد و یا نویسنده و کارگردان بدون هیچ خلاقیتی، فقط می توانند از نقش اول و دوم خود بهتر بازی بگیرند و به آن ها فرصتِ عرض اندام می دهند.

اینجا به واسطه حضورِ هرکس و هر شخصیت می توانستیم منتظرِ اتفاقی باشیم.

چرا می گویند سردرگم؟ "احضار" می توانست بیشتر اتفاق داشته باشد؛ کاری که علیرضا افخمی آن را به خوبی بلد است، اما معلوم نبود به خاطر تمرکز نداشتن و شتاب زدگی این اتفاق نیفتاد و یا این کارگردان می خواست نوعِ خاصی از سریال ماورایی را به مخاطب نمایش دهد؛ کاری که تهیه کننده اش در همان اوایلِ پخش گفت "احضار" را یک سریال معرفتی بدانید! البته در این میان کارشناسی همچون جبارآذین احضار را در میان خط داستانی مشخص و پرداختِ متمرکز، سردرگم دانست.

جلسه معرفتی تلویزیون نشان می دهد گروهِ "احضار" به تحقیق و پژوهش وفادار بوده اند و به یکسری از شبهات مثل روحِ سرگردان، ارتباط روح و احضار آن توسط این حلقه های انحرافی، پاسخ داده اند.

وقتی که نه احضاری وجود دارد و نه این افراد شیاد می توانند این ارتباط با روح را ایجاد کنند.

افسانه چهره آزاد و فالگیری البته افسانه چهره آزاد به عنوان نقش مینو و فالگیرِ سریال، میلاد میرزایی روح محسن کامرانی و حتی بازیگرانی مثل آدرینا صادقی و مینو آذرمگین که کاراکتر های زهره و مائده را بازی کردند، بسیار مورد توجه مخاطب قرار گرفتند.

خصوصاً چهره آزاد که بسیاری احساس کردند قبلاً خودش فالگیر بوده است!انتقاد به شخصیت پردازی در سریال "احضار" وارد است، اما شاید کرونا، کُند پیش رفتن تصویربرداری و آشفتگی برای رسیدن یا نرسیدنِ سریال به پخش باعث شد تا ناظر کیفی با سابقه تلویزیون که اینجا سریال را کارگردانی می کرد بتواند بهتر از بازیگر های جدید خود بازی بگیرد و یا شخصیت پردازی ها بهتر اتفاق بیفتند.

با اینکه بسیاری در این شرایط باز هم نمره خوبی به بازی بازیگران کاربلد و جدیدِ سریال "احضار" دادند.

دوم: "بچه مهندس 4" سریالی که با ماه رمضان شروع شد و در ماه رمضان هم ادامه دارد.

پایِ ثابت سفره های افطار مردم امسال هم اتفاقات جالبی را رقم زد؛ اگر سالِ گذشته ماجرای کوادکوپتر بسیار سرزبان ها افتاد، امسال هم آرکیو 170 را داشتیم و هم ازدواج جوادی و مرضیه را مخاطب دید.

اتفاقی که برای از مخاطبان پیگیرِ سریال به یک آرزو تبدیل شده بود؛ این ماجرا آن قدر مهم شد که برخی در فضای مجازی از رفتار های مرضیه عصبانی شده بودند و می خواستند هرچه زودتر شاهدِ وصال این دو باشند.

تعقیب و گریز های ناشیانه اگرچه حسن وارسته و همکارانش در تیمِ نویسندگی همه تلاش خود را کرده بودند تا این سریال قدم هایش را درست بردارد، اما تعقیب و گریز ها و نمایشِ مقابله نیرو های امنیتی با گروه های خرابکاری، بسیار دمِ دستی اتفاق افتاد.

احمد کاوری به عنوان کارگردان می توانست بهتر عمل کند و این صحنه های اکشن و امنیتی را بهتر نشان دهد؛ در حالی که کوروش سلیمانی یکی از بازیگران کاربلدِ عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون این نقش را ایفا می کرد.

به نظر می رسد شتاب زدگی و کار فشرده این مجموعه تلویزیونی، آن طور اجازه نداده که در تدوین، پرداخت، شخصیت پردازی و بازیگردانی، کاوری و همکارانش با کیفیت و مناسب پیش بروند.

"بچه مهندس" با وجود بازیگران خوبی مثل ثریا قاسمی و فرهاد قائمیان نتوانستند ضعف های عمده بازیگران جدید را بپوشانند.

محمدرضا رهبری با اینکه عملکرد خوبی در "میوه ممنوعه" داشت، اما نتوانست آن طور که باید و شاید دوران نقاهت و بیماری جواد جوادی قصه را باورپذیر نشان دهد.

تومور مغزی غیرقابل باور اگر نقصِ طراحی صحنه های مربوط به جراحی، سکته و تومور مغزی جوادی قصه را کنار بگذاریم که می توانست بر مبنای واقعیت پیش برود و آن قدر پیش پا افتاده نمایش داده نشود، بازی محمدرضا رهبری هم نتوانست این خلأ را پوشش بدهد و بسیاری این نوعِ پرداخت را مورد نقد قرار دادند و حتی سکته کردن و تشخیص پزشک و خیلی اتفاقات دیگر این بخش را مورد تمسخر قرار دادند.

به نظر می رسد می توانستند برای این بخشِ قصه تمهیدات بهتری بیندیشند تا باوپذیرتر پیش برود.

فقدان مشاورِ مناسب برای بخشِ پزشکی و حتی اکشن و امنیتی سریال باعث شده تا این ضعف بیشتر به چشم بخورد؛ در واقع نیرو های امنیتی را طوری نشان دادند که همیشه از "سایه" (مافوق گروه خرابکاران) یک گام عقب ترند.

در حالی سریال های امنیتی و پلیسی ساخته شده اند که کارآمدی و هوشمندی این گروه را بیشتر نشان داده است.

چرا آنقدر توفیقی از جوادی پررنگ تر بود؟ انتقاد گروهی هم به نوع پرداختِ نویسنده و طراح قصه بود؛ می گفتند چرا آن قدر دکتر توفیقی برجسته تر از قهرمان قصه نشان داده می شود و از طرفی چرا آن قدر جوادی در این فصل، ذلیل و تحقیر شد.

اول با آن ناز و کرشمه های خاصِ مرضیه، دوم دعوای با توفیقی مقدم و سوم بیماری اش که به بدترین شکل ممکن اتفاق افتاد.

اما نباید از این نکته هم غافل شویم که راستگویی، صداقت و بردباری "بچه مهندس" در این فصل خودش درس آموزِ برای نسل جدید بود.

چند فصله شدن "بچه مهندس" مثلِ برخی از سریال های دیگر مورد انتقاد گروهی از کارشناسان است.

اعتقاد دارند که تداوم تولید این سریال تنها می تواند به درازگویی قصه و ساختار بینجامد که برای مخاطب دستاوردی ندارد.

البته ادامه دادن سریال در فصل های مختلف برای سازندگان سودآور است.

چون آن ها بابت این اقدام دقیقه ای چند میلیون تومان پول درمی آورند.

این موضوع بسیار بحث برانگیز است که آیا چنین آثاری تنها به خاطر منافع سازندگان ساخته می شوند و یا به دلیل اقبال مخاطب جلوی دوربین می روند؟ آیا این سوژه سفارشی بود؟ یکی از نقد های دیگر که نسبت به این سریال وجود دارد سوژه سفارشی امنیتی است.

سوژه ای که واقعاً قابل دفاع است که از ابتدا به تولید ملی، حمایت از نخبگان، نمایشِ اقتدار جمهوری اسلامی در ساخت دستاورد های دفاعی کشور، نگاهی به معضلات فرزندان بدسرپرست و بی سرپرست و خیلی از اتفاقات دیگر، قابل توجه بوده اند.

به نظر می رسد اگر سوژه سریال در فصل سوم و چهارم سفارشی شده و به سمتِ مسائل دفاعی و امنیتی رفته، قابل تقدیر است.

چرا که دشمنان ما همیشه برایِ کوچک ترین موفقیت های خودشان هزاران سریال و فیلم می سازند، اما گروهی نقد می کنند چرا موفقیت جمهوری اسلامی در ساخت پهباد هایی مثل آرکیو 170 بخشی از سوژه یک سریال دنباله دار است؟اما با همه این تفاسیر و نقدها، "بچه مهندس" اگر قرار است فصل پنجمی داشته باشد خیلی منجسم تر و اصولی تر وارد میدان شود؛ کار فشرده، شتاب زده و رفتار دم دستی، سریال دنباله دار را دچار آسیب می کند.

اگرچه "بچه مهندس" ابتدا و پایانِ خوبی داشت، اما می توانست خیلی بهتر از این ها مدافعِ موفقیت های فصل های گذشته اش باشد؛ فیلمنامه، دغدغه و خیلی بخش های قدرتمندی متوجه این سریال بوده و نشان می دهد که می خواستند خیلی بهتر از این ها باشند، اما زمانِ کوتاه نگذاشت این ظرافت ها و دقت ها بیشتر اتفاق بیفتد.

سوم: یاور درباره یاور بیشتر از بقیه سریال ها صحبت شده و شاید در همان ساعت اولیه پخش، انتقاد ها را مطرح کردند.

گروه کاربلدی که کار های دنباله داری مثل "ستایش" ساخته اند و کارگردان کاربلد و قدیمی مثل سعید سلطانی را دارد که هنوز هم مخاطب "پس از باران" او را می بیند خسته نمی شود.

"یاور" را در ابتدای راه بیگانه با رمضان می دانستیم، اما رفته رفته فضای توجه به نذری، ارتباط خانوادگی و حتی رفاقت ها و حق و ناحقی هایی که در سریال به نمایش گذاشته شد همه جزو شاخصه های اخلاقی اند که نیاز بود در ماه رمضان درباره آن ها صحبت شود.

شاید در کنارِ بازی خوب افسانه چهره آزاد در سریال "احضار" و فرهاد قائمیان و کوروش سلیمانی در "بچه مهندس 4"، داریوش ارجمند و فقیهه سلطانی بازیگران خوب این سریال تلویزیونی بودند.

شباهت یاور و حشمت فردوس، در کجا بود؟ بازیگری که از همان روز نخست به شبیه بودن یاور به حشمت فردوس، محکوم شد و بازتاب های فراوانی داشت، اما رفته رفته با بروزِ رگه های دیگری از خودش نشان داد که واقعاً حشمت فردوس نیست.

فقط در ضد زن بودن آن هم که قسمت هایی این بروز و ظهور پیدا کرد با شخصیتی مواجه بودیم که برخلاف حشمت فردوس، نوه دختری اش را هم دوست دارد و در ادامه پسر و نوه اش را خودش در اختیار مراجع قضایی و انتظامی قرار می دهد و از طرفی دیگر به اشتباهاتش هم اعتراف می کند.

در عین حال سریال تناقض هایی هم دارد که خیلی این شکل و شمایل سبکِ زندگی برای مردم ملموس نیست.

یا سیستم قلدرمابی مستبدانه یاور قصه که از همه بخواهد فقط حرف او را گوش کنند در فضای امروز جامعه نداریم.

کلیدِ ساخت این طور کار ها را مرحوم اکبر خواجویی با سریال "پدرسالار" زد و بعد نوبت به کهنه سوار رسید.

در ادامه سعید سلطانی که علاقه داشت فضای ارباب رعیتی و استبداد سنتی را نشان دهد به سراغ سریال "ستایش" رفت.

آدم های مستبد و سنتی در "پس از باران" هم محمود پاک نیت یک ارباب سنتی و مستبد بود که ظلم زیادی به زیردستانش می کرد.

همچنین در سریال "خانه ای در تاریکی" محمود پاک نیت باز همان نقش را تکرار کرد.

محمدعلی کشاورز در "کهنه سوار" ساخته اکبر خواجویی همان اسدالله پدرسالار است.

داریوش ارجمند هم بازیگر خوبی است، اما باید مراقبت کند او با این همه کسوت، در نقش های کلیشه ای خرج نشود.

گره باز کردن های یکباره! در کنارِ این موضوع، گره افکنی ها و گره گشایی های ساده و بدون پیچیدگی سریال هم مورد نقد است.

کارگردان روی همسر دوم پسر یاور چلویی تمرکز می کند و او کسی است که می خواهد ثروت یاور را بالا بکشد، اما همه چیز با گریه دلسوزانه مادر به پایان می رسد.

یعنی به عوامانه ترین شکل پرداخت، یک بخش مهم قصه حل می شود.

خط داستانی که می توانست با اتفاق های متعددی روبرو شود و برای مخاطبانی که چنین معضلات خانوادگی دارند آن قدر آسان و پیش پا افتاده نشان ندهد.

یعنی در واقع کارگردان گرهِ پیچیده جمال را خیلی راحت تر باز کرد.

روزی که یاور، جمال پسرش را به همراه زن دیگری دید و شوکه شد، فکر نمی کردیم در روزی که با آن مواجهه می کند خیلی پیچیده تر باشد.

یعنی در واقع جمال خیلی پیچیده به روال عادی زندگی قبل خود برگردد نه اینکه همسر اولش خودش برود و طلاهایش را در اختیارِ پرداخت مهریه زن دوم قرار دهد.

این قصه نه باورپذیر است و نه می تواند فرهنگساز و درس آموز خانواده های مبتلابه شود.

اینجا حفره بزرگی در قصه "یاور" دیده می شود و آن عدم توجه سعید سلطانی و همکارانش به پیچیدگی اتفاقات و شخصیت ها است.

سریال هایی که سیمرغ می گیرند؟ چقدر خوب بود که سریال های مناسبتی و یا فصلی مثلِ جشنواره فیلم فجر و آثارش ارزیابی می شدند و آن گاه متوجه می شدیم ضعفِ کدام سریال ها در کدام قسمت ها است.

مثل سه سریال رمضانی که اگر بخواهیم به آن ها سیمرغ بدهیم از نظر خیلی کارشناسان و حتی نظرات مردمی که در فضای مجازی می توانیم آن ها را در صفحات مجازی سریال های تلویزیونی ببینیم؛ کدام سریال ها نمره بد و کدام سریال ها نمره خوب می گیرند.

بدونِ شک اگر به تعداد بیننده هم نگاه کنیم بهترین سریال "احضار" است پس سیمرغ پربیننده ترین سریال را باید به علیرضا افخمی و همکارانش بدهیم و البته سیمرغِ بهترین ایده هم به این سریال اختصاص پیدا می کند.

سیمرغِ بهترین دیالوگ ها و قصه به سریال "یاور" اختصاص دارد و جایزه وفاداری به جوان نخبه و تولید را هم باید به "بچه مهندس 4" بدهیم.

در بخش بدترین ها ضعف هر سه کارگردان مشهود است، عدم سنخیتِ تیتراژِ سریال "یاور" مورد انتقاد جدّی در برابر موسیقی متنِ هوشمندانه آریا عظیمی نژاد برای سریال "احضار" که بسیاری او را تحسین کردند.

جایزه تدوین و تعلیق را دو سریال "بچه مهندس" و "احضار" به خودشان اختصاص می دهند.

در حالی که "شتاب زدگی" در تصویربرداری به "شتاب زدگی" در تدوین سریال "یاور" هم سرایت کرده بود و از این جهت تدوین سریال سعید سلطانی نمره خوبی نمی گیرد.

البته در این میان اگر سیمرغی در کار بود حتماً باید به بازی پرویز فلاحی پور و فقیهه سلطانی در "یاور"، افسانه چهره آزاد در "احضار" و ثریا قاسمی در "بچه مهندس" که بهتر از بقیه بازیگران سریال های رمضانی ظاهر شدند، این سیمرغ ها را اهداء می کردند.

به هرحال چیزی که معلوم است، سریال سازی در تلویزیون چه به دلیل مشکلات مالی و چه به دلیل ته کشیدن خلاقیت نویسندگان و کارگردانان و بازیگران کهنه کار، نه مردم را جلب و جذب می کند، نه جریانی در سریال سازی تلویزیونی راه می اندازد.

قطعاً هوایی تازه لازم است.

از بخت خوش تلویزیون، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا باعث شد مردم سرگرم شوند، در حالی در زندگی روزمره کمتر صحبتی از سریال های ماه رمضان شنیده می شود.

اگرچه مدیران گمان می کنند تجربه های خوبی رقم زده اند، در حالی که ضرورت و لزوم شناخت بیشتر مخاطبان و مطالعه در توفیقات گذشته تلویزیون بسیار احساس می شود.


کلید واژه ها: سریال - سریال های رمضانی - رمضانی - علیرضا افخمی - سریال ها - فیلم - تلویزیون - خبرگزاری - احضار - جشنواره فیلم فجر - علیرضا - مشکلات - فرهنگی - هفته - جشنواره فیلم - سریال احضار - گزارش - تأخیر - تکلیف - افخمی - کرونا - گروه - روزی - روشن - آنتن - صداوسیما - نقاط قوت - فیلم فجر - جشنواره - نظرسنجی

آخرین اخبار سرویس:
تلاش برای نجات دادن میراث ادبی استرالیا

جشن تولد 49سالگی هدیه تهرانی + تصاویر

انتشار فراخوان نخستین جشنواره بین المللی صنایع دستی ایران

«رضا عطاران» سکوت خود را شکست!

بهرام افشاری با کلاهی متفاوت/ عکس

جشن تولد 49سالگی هدیه تهرانی + تصاویر

فیلم های شبکه نمایش در اولین هفته تابستان

تصاویر/ جشن تولد 49 سالگی هدیه تهرانی

برگزاری اولین کار گروه مد و لباس ایرانی- اسلامی با تاکید بر لباس بومی و محلی

کتاب عرفانی «پله های آسمان» منتشر شد

ویدئو | یورش شبکه نمایش خانگی به سالن های سینما

«پرانتز باز» برای مدیران فرهنگی پرونده باز می کند

برگزاری اولین کار گروه مد و لباس ایرانی- اسلامی با تاکید بر لباس بومی و محلی

عکس| ابوالفضل پورعرب در عروس

«پرانتز باز» برای مدیران فرهنگی پرونده باز می کند

محمد معتمدی با کنسرت-نمایش بشنو از نی از مهاجرت ایرانیان خواند

احسان خواجه امیری در خانه اش/ عکس

مسعود آب پرور کارگردان سریال «مستوران» شد

اولین تجربه کارگردانی جولیا استایلز با درام «ای کاش اینجا بودی»

احسان خواجه امیری در خانه اش/ عکس

زیبایی در هنر یک هنرمند خطاط خراسان جنوبی

«سلبریتی معروف» در کنار عشقش/ عکس

تدفین میرصلاح حسینی در جوار نعمت الله گرجی

فیلم های شبکه نمایش در اولین هفته تابستان

«ماه غریب من» داستانی تاریخی بر اساس زندگی امام رضا (ع)

علت بستری شدن محمد کاسبی در بیمارستان

بهسازی معابر روستاهای 20 خانوار دلگان+فیلم

حامد توسلی با سه مستند به تلویزیون بازمی گردد | معرفی مشاغلی که نادیده گرفته شدند

جگر زلیخا به احترام علی انصاریان در سالروز تولدش اکران می شود

22 افتتاحیه و 36 فرصت گالری گردی | واکاوی تا نقش عجب

محمد کاسبی، بازیگر پیشکسوت در بیمارستان بستری است

مسعود آب پرور کارگردان سریال مستوران شد

اجرای نمایش برگزیده جشنواره تئاتر مقاومت در تماشاخانه سرو

خاک سپاری میرصلاح حسینی در جوار نعمت الله گرجی

فیلم/ مصدومیت شدید خانم بازیگر در بازی اسکواش

رونمایی از کتاب «جلوه گاه آفتاب» در جهرم

تمجید AFC از ستاره استقلال/عکس

ببینید | سیلی پلیس به صورت خواننده معروف در فرودگاه هلند

تئاتر با محوریت مقام مادر را روی صحنه خواهم برد + صوت

خاک سپاری میرصلاح حسینی در جوار نعمت الله گرجی

بهاره افشاری با موی باز در خانه مجللش + عکس

برگزاری مسابقه دوچرخه سواری در شهر جدید بینالود

آفتاب گرفتن مهناز افشار لب دریا + عکس

مسائل روز را جذاب و فشرده و در عرض «10 دقیقه» به مخاطبان ارائه می کنیم

حکم رشد چرا حاشیه ساز شد؟ | مشکل مان ضعف کارگردانی بود نه محتوا

علی اصلی مرگ برادرزاده نرگس محمدی لو رفت / عکس

امین حیایی از عشق جدیدش رو نمایی کرد

تصاویر | جشن تولد ساده و جالب هدیه تهرانی

اکران فیلمی جدید با بازی مرحوم علی انصاریان +ویدئو

فیلمبرداری «می خواهم زنده بمانم» به پایان رسید

مرور فیلم های سیدجواد هاشمی در شبکه نمایش

اسکارلت جوهانسون در فیلم Tower of Terror ( برج وحشت )

چهره باورنکردنی لعیا زنگنه در سن 56 سالگی + عکس

شبکه آی فیلم و بازپخش سریال خانه امن

تصویر غیرمنتظره از «نوید محمدزاده»/ عکس

اسکارلتو جوهانسون در فیلم Tower of Terror ( برج وحشت )

سمینار و نمایشگاه معرفی ایران در یوکوهامای ژاپن برگزار شد

میرصلاح حسینی کنار نعمت الله گرجی به خاک سپرده شد

تجلیل از کوئنتین تارانتینو و تیم برتون در جشنواره فیلم رم

یک تاریخ اشتباه برای تولد عزت الله انتظامی

خاکسپاری میرصلاح حسینی در جوار نعمت الله گرجی

تاثیر جغرافیا بر آواهای زبانی

کارگردان سریال «مستوران» تغییر کرد

نظام گارانتی ، داروی تجویزی شهر فرنگ تلویزیون برای احیای سینمای کرونا زده + فیلم

خاک سپاری میرصلاح حسینی در جوار نعمت الله گرجی

خاک سپاری میرصلاح حسینی در جوار نعمت الله گرجی

عکس| سلفی محسن کیایی با کودکی اش!

مهسا طهماسبی ازدواج کرد / بیوگرافی + گفته ها و ناگفته ها

خسرومهر: با تله فیلم «راحیل» به شبکه 5 می روم/منتظر واکسیناسیون هنرمندان هستیم

آیا دینامیت قدرت برداشتن آوار کرونا را از سر راه سینماها دارد؟/ همه چیز در گرو نتایج یک جلسه

نخلِ طلای کنِ امسال را اصغر فرهادی به ایران می آورد یا محمدرضا میقانی؟

بهار در مشهد با تخریب دو سینمای قدیمی به آخر رسید

تجلیل از کوئنتین تارانتینو و تیم برتون در جشنواره فیلم رم

تبریک ویژه پرویز پرستویی برای تولد هدیه تهرانی +ویدئو

فیلمبرداری فصل اول «می خواهم زنده بمانم» به پایان رسید/ آغاز فصل دوم در آینده نزدیک

مراسم رونمایی از کتاب «معماران پول» برگزار می شود

عکس| میرصلاح حسینی در گذشت

به بهانه تولد پرویز پرستویی / عکس

شانس کارگردانان ایرانی برای دریافت نخل طلای کن

کدام کارگردان ایرانی بیشترین شانس را برای نخل طلا کن دارد؟

فیلم های سید جواد هاشمی در شبکه نمایش مرور می شوند

فیگور جذاب «خانم بازیگر»

کدام کارگردان ایرانی بیشترین شانس را برای نخل طلا کن دارد؟

مرور فیلم های سید جواد هاشمی در شبکه نمایش

کدام کارگردان ایرانی بیشترین شانس را برای نخل طلا کن دارد؟

تماس با شهروندان برای دریافت واکسن کرونا+فیلم

افسوس برزو ارجمند از تخریب 2 سینمای قدیمی در مشهد +عکس

«آموزش بد» در تلویزیون

پخش فیلم های سینمایی تلویزیون امروز

هانیه توسلی: شهاب حسینی از “برد پیت” خوش قیافه تر است!

«حکم رشد» چرا حاشیه ساز شد؟/ مشکل مان ضعف کارگردانی بود نه محتوا

فیلمبرداری «می خواهم زنده بمانم» به پایان رسید

عکس| پای آناهیتا درگاهی به جشنواره روسی باز شد!

محبت مجازی، احترام نمایشی

دودکش 2 در راه تلویزیون

تقی پور: «جگر زلیخا» به احترام علی انصاریان در سالروز تولدش اکران می شود

ابراز احساسات «علی زند وکیلی» به رقیبش/ عکس

کیک تولد پرویز پرستویی به کودکان کار رسید +عکس

گیشه سینماها را رضا عطاران و پژمان جمشیدی نجات می دهند؟

تجلیل از ساموئل ال. جکسون در اسکار 2022

نگاهی به نقاط قوت و ضعف فیلم های رمضانی

نگاهی به نقاط قوت و ضعف فیلم های رمضانی