مطالب مرتبط:
انتخابات یک فرصت مهم و تاثیرگذار برای ترقی و پیشرفت کشور است
1 سال فرصت سوزی برای معرفی میراث فرهنگی کشور به مردم
میزان ساعت کاری در ایران و کشور های دیگر چگونه است؟
اجرای 4 هزار طرح تحقیقاتی کشاورزی در کشور
معاون هماهنگ کننده قرارگاه محرومیت زدایی سپاه: امسال فرصت خوبی برای محرومیت زدایی است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 اردیبهشت 1400 ساعت 09:552021-05-18سياسي

روند کاهشی زاد و ولد در کشور/فرصت مداخله کوتاه است/عقلای کشور کاری کنند


مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ضمن تشریح روند کاهشی زاد و ولد در کشور و عوامل موثر در آن، تاکید کرد: از نظر ساختار جمعیتی به سرعت به سوی مشکل پیش می رویم؛ - مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ضمن تشریح روند کاهشی زاد و ولد در کشور و عوامل موثر در آن، تاکید کرد: از نظر ساختار جمعیتی به سرعت به سوی مشکل پیش می رویم؛ فرصت مداخله کوتاه است و عقلای کشور با هر مرام و مسلکی و در هر خط و جبهه سیاسی، راست یا چپ که هستند، باید این موضوع را باور کرده و برای رفع آن تلاش کنند.

دکتر سید حامد برکاتی در آستانه روز "جمعیت" در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به شعار روز ملی جمعیت مبنی بر پویایی، جوانی و بالندگی ، گفت: تصمیم جدید ما برای روز ملی جمعیت، اجرای عملیات اجرایی و تغییر رویه های پیشین در برگزاری روزهای ملی که عمدتا به اطلاع رسانی و حداکثر حساس سازی پرداخته می شود، است.

امسال با توجه به اینکه موضوع جمعیت بیش از هر چیزی نیازمند اقدام و عمل است با دستور وزیر برنامه جامعی ذیل سند صیانت از جمعیت با مشارکت تمام معاونت های وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی برای اجرا تهیه شده است.

برنامه عملیاتی وزارت بهداشت برای صیانت از جمعیت با 15 راهبرد برکاتی ادامه داد: رویکرد این سند درباره جمعیت و بحث های کلی سلامت است.

این سند برای اجرا به برنامه عمل تبدیل شد و برای اینکه مطمئن شویم این برنامه قابلیت اجرا در دانشگاههای علوم پزشکی را دارد، امکان سنجی اجرایی در 4 دانشگاه علوم پزشکی گیلان، همدان، یزد و اصفهان در نیمه دوم سال 99 انجام دادیم و متوجه شدیم این سند و برنامه عملیاتی با 15 راهبرد پیشنهادی در سطح وسیع و در محیط دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی و در سطح استان و شهرستان هم قابل اجرا است.

انتخاب حداقل 5 راهبرد از میان این 15 راهبرد را در ابتدای کار برای دانشگاه ها ضروری دانستیم.

گزارشاتی که از 4 دانشگاه به دستمان رسید راضی کننده بود و پاسخ امکان سنجی ما مثبت بود.

وی افزود: با ارائه گزارش عملکرد به شخص وزیر، ایشان دستور ملی شدن برنامه را صادر کردند و مقرر شد در روز ملی جمعیت امسال این برنامه را در گستره کل کشور آغاز کنیم.

13 اسفندماه سال قبل پیش کارگاه آغاز عملیات اجرایی سند صیانت از جمعیت در کلیه دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد و پس از آن کارگاههای متعددی در 2 ماه گذشته برگزار شد.

آمایش نرخ باروری و تحلیل جمعیتی در شهرستان ها کم ترین زاد و ولد در گیلان و بیشترین در خراسان جنوبی وی ادامه داد: در اجرای ملی هم هر دانشگاه حداقل در جهت عملیاتی شدن 5 راهبرد اقدام به تدوین برنامه عملیاتی کرده است.

البته ما 2 راهبرد به عنوان راهبردهایی که پایه و اساسی هستند تعیین کردیم که این 2 راهبرد در برنامه کلیه دانشگاه ها قرار گرفته است.

راهبرد "رصد دقیق آمایش جمعیت و نرخ باروری در سطوح دانشگاهی/ استانی و کشوری"برای بررسی آماری وضعیت جمعیت در سطح استان و شهرستان که بسیار مهم است؛ زیرا تمام استانهای کشور و حتی تمام شهرستان های هر استان یک رویه جمعیتی ندارند به عنوان مثال استان گیلان کم ترین زاد و ولد کشور و بالاترین میانگین سنی را دارد و در نقطه مقابل در استان خراسان جنوبی با جمعیت جوان و زاد و ولد بیشتر و تعداد کمتر سالمند قرار دارد(که البته در این استان مثل کلیه استان های کشور با روند کاهشی زاد و ولدها مواجه هستیم).

برکاتی اظهار کرد: تاکید ما این بوده است که آمایش و تحلیل جمعیتی مبتنی بر شهرستان ها باشد و تنها به کلیت استان و یا مرکز استان کفایت نشود.

راهبرد دوم و مهم دیگر "توانمندسازی ذی نفعان کلیدی و جمعیت هدف در راستای صیانت از جمعیت" است؛ اساتید دانشگاهی و گروه نخبه، ارائه دهندگان خدمات و گروه های مرجع باید از وضعیت و چالش های جمعیتی کشور و منطقه خودشان مطلع بوده و مورد حمایت طلبی برای آگاهی بخشی به آحاد جامعه قرار گیرند.

به همین منوال ساختارهای عملیاتی در سطح شهرستان و استان باید به اندازه کافی در این امر مشارکت داده شوند.

وقتی ندانیم در یک منطقه روال تغییرات شاخص های جمعیتی به چه صورت است و افراد و گروه های مرجع و تاثیر گذار در انتقال مفاهیم، رویکردها و اولویت ها مشارکت نداشته باشند، در تحقق اهداف موفق نخواهیم بود بنابراین تاکید ما بر این دو راهبرد از این جهت است.

آغاز اجرای سند صیانت از جمعیت؛ خردادماه برکاتی ادامه داد: ان شاءلله پس از فرمان آقای وزیر در روز ملی جمعیت برای شروع عملیات اجرایی، در خرداد ماه برنامه های دانشگاه ها در این طرح اجرایی شود.

خوشبختانه منابع خوبی هم برای این طرح در نظر گرفتیم و در ابتدای سال به دستور معاون محترم بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی تخصیص یافت.

کاهش 25 درصدی زاد و ولد در 4 سال اخیر وی درباره وضعیت فعلی رشد جمعیت در کشور، تاکید کرد: وضعیت جمعیت در چندسال گذشته کاهشی بوده است.

در 4 سال اخیر روند زاد و لد در کشور حدود 25 درصد کاهش داشته است.

در سال های 94 و 95 در قله جمعیتی کشور در سال های اخیر قرار داشتیم و TFR نزدیک به 2.

1 در این سال ها را تجربه کردیم.

اگر همان زمان تحلیل درستی انجام می شد، می دانستیم این TFR کاهش پیدا خواهد کرد.

کاملا روشن بود که در سال های منتهی به سال 1395 فرزندآوری وابسته به بانوان دهه شصتی ای بودکه در سال های انتهایی دوران باروری خود قرار داشتند.

پس از این سال ها زاد و ولد در میان خانم های متولد دهه 60 رو به اتمام می رفت و از سنین باروری فاصله می گرفتند.

25 تا 30 سالگی؛ اوج سن باروری در کشور 17 درصد موالید کشور در زنان بالای 35 سال برکاتی گفت: اوج سنین باروری در کشور ما و بر اساس آمارهای رسمی مرکز آمار ایران در سنین 20 تا 35 سالگی بانوان است، هرچند که حدود 17 درصد موالید کشور در خانم های بالای 35 سال است.

اما به هر حال اوج باروری خانم های کشور و بیشترین میزان فرزندآوری در بین 20 تا 35 سالگی بانوان کشور است.

در کنار این موضوع شرایط فرهنگی اجتماعی و عوامل اقتصادی نیز از تاثیر برخوردار بوده است.

زاد و ولد در کشور نیازمند حمایت ویژه از جوانان وی افزود: با این تفاسیر تعداد تولدها کاهش یافت و از یک میلیون و 570 هزار تولد در سال 94 به یک میلیون و 196 هزار تولد در سال 98 و یک میلیون و 120 هزار تولد در سال 99 رسیدیم و به همین ترتیب TFR هم روند کاهشی را طی می کرد و در حال حاضر عدد TFR حدود 1.

7 و بلکه کمتر از آن است و متاسفانه همچنان در روند کاهشی تولدها قرار داریم.

تا سال 1367 به طور متوسط سالانه حدود 2 میلیون و 200 هزار تولد داشتیم و زمانی که به چند سال بعد یعنی تا حدود سالهای74 و 75 نگاه می کنیم؛ این میزان به یک میلیون و 700 هزار تولد می رسد و این 25 درصد کاهش تولد در این بازه 7 یا 8 ساله حتما تاثیرات خود را در سال های باروری دختران این دو نسل که سال های اخیر است، خواهد داشت و با توجه به این نیازمند آن هستیم تا با اجرای خدمات ویژه حمایت از جوانان و خانواده ها جلوی این روند کاهشی را بگیریم.

یعنی اقداماتی که لازم است انجام دهیم تا جوانان به ازدواج ترغیب شده و مزدوجین تصمیم به فرزند آوری را به تعویق نیندازند.

این اقدامات حتما باید در همه زمینه های فرهنگی اجتماعی، اقتصادی و به ویژه به صورت حمایت از زوجین جوان و جوانان در سن ازدواج باشد.

برکاتی ادامه داد: در حال حاضر، به طور متوسط حدود 4 سال پس از ازدواج اولین فرزند زوجین به دنیا می آید.

همین عدد برای فاصله بین فرزند اول و دوم حدود 5 سال است.

این در حالی است که متوسط سن ازدواج هم افزایش یافته است.

وی درباره شاخص TFR، گفت: این شاخص یعنی تعداد فرزندان زنان در سن باروری است.

خانم هایی که در سن 15 تا 49 سالگی هستند در بازه های 5 ساله در مخرج کسرهای محاسباتی قرار می گیرند و تعداد فرزندان متولد شده کشور هم در همین بازه ها در صورت قرار می گیرد.

حدود 67 درصد خانم های در سن باروری ازدواج کرده اند.

اما مخرج کسر در شاخص TFR تمام خانم های در سن باروری (اعم از ازواج کرده و نکرده) است و الان که می گوییم عدد TFR حدود 1.

7 است؛ یعنی مادران در سن باروی در ایران حدود دو فرزند دارند.

23 میلیون زن ایرانی؛ در سن باروری مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، تصریح کرد: موتور مولد جمعیت، بانوان هستند.

در حال حاضر حدود 23 میلیون خانم در سن باروری داریم.

یک میلیون و 120 هزار تولد در سال 99 با 23 میلیون خانم بارور است؛ در حالی که عدد 2 میلیون و 200 هزار تولد در سالهای ابتدایی دهه 60 با 10.

5 میلیون خانم در سن باروری صورت می گرفت؛ با یک حساب سرانگشتی میزان باروری به ازای خانم ها نزدیک یک چهارم کاهش پیدا کرده است و روند این موضوع بسیار نگران کننده است؛ بخصوص که ما از سطح جایگزینی هم پایین تر هستیم.

سطح جایگزینی هم بر اساس توافق بین المللی 2.

1 است برای اینکه جمعیت باید جایگزین شود و به ازای هر دو فردی که در سن باروری هستند (یک خانم و یک آقا) باید 2 نفر جایگزینشان شود.

آن یک دهم نیز برای جمعیتی است که ممکن است در طول زمان از دست بدهیم؛ اما به طور کلی باید به ازای هر خانم در سن باروری حداقل 2.

1 کودک متولد شود که جمعیت جایگزین شود.

این عدد به ازای خانم های متاهل حدود 3 فرزند است که در حال حاضر این وضعیت را نداریم و چنانکه گفته شد، مادران ایرانی در حال حاضر حدود 2 فرزند دارند.

این در حالی است که در گذشته جایگزینی جمعیت، محقق می شد.

عدد باروری در سال 1360 حدود 6.

8 بوده است و اکنون به عدد 1.

7 رسیده ایم.

درخواست سالانه حدود 12هزار سقط در کشور وی در ادامه صحبت هایش درباره سقط جنین در کشور نیز اظهار کرد: این موضوع نیاز به کار و فرهنگسازی بیشتری دارد.

سقط قانونی زیرنظر پزشکی قانونی و پس از طی مراحل مختلف و بررسی های متعدد و با مجور سازمان مذکور صورت می گیرد.

در سال های اخیر سالانه در کل کشور حدودا 12 هزار درخواست سقط ارائه می شود که به طور متوسط کمتر از حدود 8 تا 9 هزار سقط با مجوز سقط قانونی صادر شده است.

در مورد سقط غیر قانونی باید بدانیم که چنین اقدامی به لحاظ فرهنگی و دینی درست نیست.

در شرع مقدس این عمل در هر سنی پس از لقاح حرام دانسته شده است.

به ویژه آنکه پس از ماه چهارم که روح در جنین دمیده می شود، سقط هم مانند از بین بردن یک زندگی و انسان کامل و قتل است.

برکاتی در مورد آمار سقط غیر قانونی نیز گفت: دربررسی هایی که انجام می شود به اعداد دقیقی برای سقط غیرقانونی نمی رسیم.

چون افراد انجام دهنده از اعلام آن به دلایل مختلف خودداری می کنند.

اگر چه که اعلام آمار بویژه اعلام آمار سقط غیر قانونی به عامه مردم، می تواند منجر به طبیعی سازی این موضوع و حتی اشاعه منکر شود.

موضع فنی وزارت بهداشت در برابر طرح جوانی جمعیت مجلس برکاتی درباره طرح جوانی جمعیت مجلس و موضع وزارت بهداشت در برابر آن، اظهار کرد: موضع وزارت بهداشت، موضعی فنی و نه سیاسی است.

آنچه که نظر وزارت بهداشت بود و در مکاتبه با شورای نگهبان به آن اشاره شد این بود که تولیت سلامت برای وزارت بهداشت باید محفوظ بماند.

موادی از این طرح از منظر شورای حقوقی وزارت بهداشت با سیاست های کلان سلامت مغایرت دارد.

طرح جوانی جمعیت 72 بند دارد که بندهای مورد اشاره کمتر از 10 بند است و رویکرد کلی وزارت بهداشت این است که تولیت وزارت بهداشت در امر سلامت مردم باید حفظ شود و اگر قرار است دستورالعملی در حوزه سلامت ذیل این قانون نوشته شود مرجع تایید، نهایی سازی و اجرایی نمودن آن وزارت بهداشت به عنوان تولیت نظام سلامت است.

طرح جوانی جمعیت از سوی شورای محترم نگهبان به مجلس بازگشته و ان شاءالله در جلسات بازنگری، نظرات وزارت بهداشت و حوزه های مختلف به نمایندگان محترم عضو کمیسیون اعلام می شود تا بنا به نظر مجلس محترم و در جهت رفع موارد تذکر داده شده ازسوی شورای نگهبان تغییرات نهایی صورت گیرد.

چالش های کرونا برای ارایه خدمات کودکان مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درباره مشکلاتی که شیوع کرونا برای این اداره کل وزارت بهداشت پیش آورد، تاکید کرد: در ماه های اول وضعیت خوبی نداشتیم.

مراجعات مردم برای دریافت خدمات کاهش زیادی داشت.

به عنوان مثال در حوزه کودکان بحث واکسیناسیون کودکان در فروردین و اردیبهشت سال 99 تاخیر در واکسیناسیون را داشتیم که درصدی از مردم به دلایل مختلف در زمان مقرر برای واکسیناسین کودکانشان مراجعه نداشتند.

پس از ماه های آغازین با کسب اطلاعات بیشتر از بیماری، اطمینان بخشی به مردم، جداسازی مراکز پذیرنده بیماران مبتلا به کرونا از سایر مراکز و.

و.

توانستیم خدمات خود را همچون گذشته ارائه دهیم.

از طرف دیگر آن دسته خدماتی که قابلیت این را داشت که غیر حضوری ارائه شود به شکل غیرحضوری انجام شد.

اجرای آزمایشی غربالگری ناباروری در 6 استان وی درباره نتایج اجرای آزمایشی غربالگری ناباروری در کلیه استان های کشور، بیان کرد: این طرح به اتمام رسید و گزارش آن آماده شد.

با توجه به نتایج طرح برنامه ای تدون و نهایی سازی شده است که برای اجرایی کردن آن در حال ادغام آن بر روی سامانه های سلامت هستیم و مراحل ادغام برنامه برای اجرای پایلوت در 6 شهرستان را طی می کنیم.

اجرای آزمایشی برای این است که بررسی کنیم که اجرای این برنامه در مغایرت با سایر برنامه ها نباشد و همچنین ارائه دهنده خدمت توان و فرصت ارائه این خدمت جدید را داشته باشد.

مراحل مذکور تقریبا به اتمام رسیده است و تایید مرکز مدیریت شبکه را گرفتیم و این مرکز در حال بارگذاری برنامه ما روی سامانه های سلامت است.

سپس این برنامه اجرایی در این 6 استان پایلوت می شود تا پس از مدت مشخصی ارزیابی های لازم انجام شده و برنامه را در کل کشور با حداقل چالش های اجرایی عملیاتی کنیم.

چگونگی پوشش هزینه های درمان ناباروری IVF و IUI؛ رایگان برکاتی ادامه داد: درمورد پوشش هزینه درمان ناباروری بودجه و منابع خوبی در نظر گرفته شد و خدمات IUI و IVF و سونوگرافی رایگان انجام می شود و با منابعی که مجلس شورای اسلامی برای سال 1400 تخصیص داد و برآورد این است که برای اکثریت کسانی که بر اساس پروتکل های وزارت بهداشت درخواست خدمت می کنند، امکان ارئه خدمات وجود خواهد داشت.

سهم یکسان زنان و مردان در ناباروری وی با اشاره به اینکه ناباروری بر دو وجه اولیه و ثانویه است، تصریح کرد: ابتدا باید بدانیم ناباروری به هیچ وجه زنانه نیست و این باور باید اصلاح شود؛ در ناباروری سهم زنان و مردان تقریبا یکسان است.

همانقدر که ما فاکتورهای زنانه در ناباروری داریم همان حدود هم فاکتورهای مردانه منجر به ناباروری در زوجین داریم.

ناباروری اولیه به این معناست که یک زوج به طور ذاتی نابارور هستند.

در پژوهش های ما حدودا 12.

5 درصد زوج های کشورمان دچار ناباروری اولیه هستند.

ناباروری ثانویه هم به آن معناست که زوجی فرزند داشته باشند و فرزند دیگری بخواهند، اما علیرغم اقدام برای حداقل یکسال، موفق به باروری نشوند که شیوع آن بر اساس بررسی کشوری ما 16 درصد است.

نکته مهم این است که عدد ناباروری برای کشور، مجموع این دو عدد نیست و برای عدد کلی ناباروری نیاز به محاسبات آماری ویژه ای است.

سن؛ از عوامل موثر در ناباروری 10میلیون جوان در سن ازدواج برکاتی درباره عوامل موثر در بروز ناباروری و پیشگیری از آن، تصریح کرد: در کنار اصلاح شیوه زندگی، سن از عوامل موثر در ناباروری هم اولیه و هم ثانویه است.

افزایش سن ازدواج و به تاخیر انداختن قرزندآوری به بعد از دهه سوم زندگی از عوامل موثر در بروز و شیوع بیشتر ناباروری در سال های اخیر است.

برای مدیریت این موضوع، ابتدا باید تمایل جوانان به ازدواج افزایش یابد.

نزدیک 10 میلیون جوان در سن ازدواج داریم که ازدواج نکرده اند.

از طرفی باید سیاست هایی اتخاذ شود که تمایل زوجین به فرزندآوری به موقع افزایش یابد.

حمایت از اشتغال، تهیه و تامین مسکن، درآمدزایی مناسب و.

در تشویق جوانان به ازدواج به موقع و فرزندآوری بهنگام بسیار مهم است.

در سایر کشورها با تشویقات مالی، کاهش مالیات، ارائه زمین و مسکن و.

اقدام به تشویق زوجین به فرزندآوری کرده اند که در طرح جوانی جمعیت هم تا حدودی این موضوع منظور شده است.

اما بحثی که کمتر به آن توجه شده است خدمات حمایتی مانند توسعه مهدکودک برای جمعیت عمومی کشور و نه فقط شاغلین، مرخصی زایمان، شیردهی و فرزندپروری و حمایت از خانواده های دارای فرزند خردسال است.

الان کاری نشود، دیگر نمی توان مشکل را حل کرد وی افزود: تنها ارائه زمین و حمایت مالی برای تشویق کافی نیست ما لبه مسیری هستیم که اگر الان کاری نکنیم دیگر نمی توانیم به راحتی مشکل را حل کنیم، اگر شاخص TFR به کمتراز 1.

5 برسد، تقریبا بازگشت به روند طبیعی جمعیتی غیرممکن می شود.

فقط داشتن زمین و مسکن کافی نیست اگر در تهران از اتوبان همت خطی فرضی رسم کنیم و شهر را به دوقسمت بالا و پایین این خط تقسیم کنیم، نیمه بالایی هم تحصیلات بیشتر و هم منابع مالی بیشتری دارند اما هم TFR و هم معضلاتی مثل عدم تحکیم خانواده ها و طلاق و هم مشکلات فرهنگی اجتماعی دیگر در بالای این خط با چالش بیشتری مواجه هستیم.

بنابراین صرفا سیاست های حمایت مالی برای رفع چالش های جمعیتی موثر نخواهد بود و باور ما این است که مقوله های فرهنگی در کنار بحث های اقتصادی در این امر بسیار موثر بوده و نیازمند مداخله هستند.

امنیت خاطر جوانان از الزامات فرزندآوری آنها وی افزود: از سوی دیگر موضوع جوان فقط موضوع زمان حال نیست و جوان علیرغم این که در حال زندگی می کند ولی بخش قابل توجهی از نگاه و برنامه ریزی هایش برای آینده است، به همین دلیل یکی از الزامات فرزند آوری جوانان وجود امنیت خاطر جوان از آینده است که لازم است در این زمینه نیز برنامه ریزی ها و مداخلات لازم انجام بگیرد.

وی یکی از معضلات جمعیتی را عدم توازن میان اشتغال، تحصیل و فرزندآوری بانوان دانست و گفت: خانم ها دوست دارند کار و تحصیل کنند و این حق آنها است، حاکمیت و قانون باید شرایط فرزندآوری برای بانوان را فراهم کند و نباید به دلیل فرزندآوری خانم شغل خود را از دست بدهد یا اینطور باشد که مجبور شود بین اشتغال و فرزندآوری و یا تحصیل و فرزندآوری یکی را انتخاب کند.

باید حمایت کافی از خانم های در حال تحصیل و شاغل در جهت فرزندآوری صورت گیرد.

فرصت مداخله کوتاه است عقلای کشور کاری کنند برکاتی در بخش پایانی صحبتهایش تاکید کرد: از نظر ساختار جمعیتی به سرعت به سوی مشکل پیش می رویم، فرصت مداخله کوتاه است و عقلای کشور با هر مرام و مسلکی و در هر خط و جبهه سیاسی، راست یا چپ که هستند، باید این موضوع را باور کرده و برای رفع آن تلاش کنند.

وی گفت: اکنون حدود 68 درصد جمعیت کشور در سنین کار و فعالیت(بین 15 تا 65 سال) هستند اما با کاهش تعداد تولدها که هم اکنون در حال رخ دادن است و با افزایش سالمندان این عدد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت؛ به طوری که بر اساس برآوردهای انجام شده در سال های منتهی به 1420 تا 1425 بیش از به 20 درصد جمعیتمان سالمند خواهد شد و توازن جمعیتی و جمعیت مولد در سن کار تغییر خواهد کرد.

جمعیت عامل توسعه و اقتدار ملی است و توجه به جمعیت و ساختار آن باید در اولویت همه اقدامات و سیاست ها قرار گیرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جمعیت - زاد و ولد - روز ملی جمعیت - وزارت بهداشت - کشور - عوامل موثر - خانواده - روز ملی - روند - مداخله - بهداشت - ساختار - مدیرکل - حامد برکاتی - تشریح - سلامت - عوامل - وزارت - مدارس - کوتاه - فرصت - دفتر - مشکل - سرعت - برگزاری - بالندگی - گفت وگو - آستانه - عملیات - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
روایت خبرنگاران از اتوبوس مرگ | راننده فریاد زد ترمز نداریم و تمام

ماجرای شهادت فرمانده سِری ترین قرارگاه جنگ

ثبت شکایت از جهانپور/ مسئولیت کار این شخص با وزیر بهداشت و رییس دولت است

جدول خاموشی های احتمالی برق در چهارمین روز تابستان

رییس دیوان عدالت اداری با خانواده شهید رضاییان دیدار کرد

تاملی در طرح «اتحاد شکل البسه» در دوره رضاخان

مرگ تلخ 2 خبرنگار ماحصل تکلیف نانوشته مدیران

لایحه اصلاح مقررات ناظر بر مسئولیت کیفری اطفال و نوجوانان در قانون مجازات اسلامی

سازمان ملل: ادامه شهرک سازی اسراییل در کرانه باختری و قدس غیرقانونی است

افغانستان: اجازه حاکمیت طالبان در کشور را نمی دهیم

احضار وزیر نیرو به سازمان بازرسی در ارتباط با قطع برق/ جمع آوری ماینرهای ترخیص شده از گمرک

روایت تصویری تسنیم از مراسم تودیع و تکریم مدیرکل زندان های استان اصفهان

سلسله نشست های «کاسب حبیب خدا» در همدان برگزار می شود

شتابزدگی دولت در انجام مذاکرات/ مجلس روند گفتگو با گروه 1+4 را رصد می کند

احتمال پیگیری مذاکرات وین در هفته آینده

روسیه از دور جدید مذاکرات وین خبر داد

کم کاری برخی مدیران زنجان به بیت المال خسارت وارد کرد

آستان قدس و دانشگاه علوم پزشکی مشهد تفاهم نامه همکاری امضا کردند

توصیه سیاسیون به ابراهیم رییسی

لزوم استفاده از ظرفیت های مردمی برای ایجاد صلح و سازش در اختلافات

اولیانوف: مذاکرات احیای برجام هفته آینده ازسر گرفته خواهد شد

روسیه: احتمال آغاز دور جدید مذاکرات وین از هفته آینده

هشدار ایران به کانادا درباره سوءاستفاده از سقوط هواپیمای اوکراینی

قفل های زیادی پیش روی احیای دریاچه ارومیه بسته است /بی توجهی کلانتری به اظهار نظر کارشناسان

بدون تعارف با رییسی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری

اعضای شورای شهر عقب ماندگی های شهر چمران را دریابند

دردسر استارت آپ ها برای بیمه

پاسخ ایران به تهدید کانادا درباره پرونده هواپیما اوکراینی

تصاویرِ پیکر خبرنگاران جانباخته در واژگونی اتوبوس

وزارت نیرو از ونک- سولگان خسارت کشاورز اصفهانی را جبران کند/ شرط جدید بازگشایی زاینده رود

سردار تنگسیری: نیروی دریایی سپاه در کنار مردم است/ احداث 154 واحد مسکونی در زاچ و داربست

رضایی: دولت مردان به جان، مال و آبروی مردم، بی تفاوت نباشند

اقامه نماز جمعه، امروز در همه مصلا های مازندران

مجلس طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی را این هفته بررسی می کند

ورود محموله یک میلیون دوزی واکسن کرونا به ایران

راهبرد دستگاه قضا حمایت حقوقی و قضایی از تولید و جلوگیری از تعطیلی صنایع است

دستور وزیر اقتصاد درباره بیمه خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

تسلیت وزرا و مسئولان دستگاه ها در پی درگذشت خبرنگاران ایرنا و ایسنا

دیدار دادستان عمومی و انقلاب تهران با جانباز دفاع مقدس

تکذیب اخراج 700نفر از کارکنان پالایشگاه تهران

تشکیل کارگروه مقابله با رمزارزهای غیرمجاز در قزوین

اگر بروکراسی پارلمانی نبود تحریم تمام شده بود!/ چون مجلسی هستم خیلی نمی توانم از مجلس انتقاد کنم

طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی در دستور کار هفته آینده مجلس

کارآمدی دولت و مدیریت شهری؛ راه حل توسعه و آبادانی

ببینید | تشییع پیکر خبرنگاران فقید ایرنا و ایسنا

ورود مهمان ناخوانده به مترو

سرنوشت برجام در دولت رییسی

مستندات علمی کمیته ساماندهی تحقیقات کرونا منتشر می شود

کانادا صلاحیت ارائه گزارش درباره هواپیمای اوکراینی را ندارد/ کانادایی ها هم به این نکته صحه گذاشته اند که شلیک به هواپیمای اوکراینی عمدی نبوده است

دیدار رییس سازمان بازرسی کل کشور با خانواده شهدای سازمان بازرسی

رییسی، سرپرست هیات موتورسواری و اتومبیلرانی استان هرمزگان شد+حکم انتصاب

احتمال آغاز دور جدید مذاکرات وین از هفته آینده

حمله عجیب و باورنکردنی تمساح به فیل

طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی در دستور کار هفته آینده مجلس

تجلیل دادستان عمومی و انقلاب تهران از جانباز جنگ تحمیلی

آغاز مراسم تشییع پیکر خبرنگاران ایسنا و ایرنا

رفتار کانادا درباره هواپیمای اوکراینی سیاست زده است

امیر قطر به رییسی تبریک گفت

روسیه از دور جدید مذاکرات وین خبر داد

«معجزه آبخیزداری»|مهار بیابان زایی در کشور با تصویب طرح مدیریت جامع حوزه آبخیز

مراسم تشییع پیکر خبرنگارهای ایسنا و ایرنا آغاز شد

دیدار با خانواده شهدا به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه در مه ولات

پیام تسلیت روابط عمومی کل سپاه در پی جان باختن خبرنگاران محیط زیست

پاک فطرت: مردم با هیچ گروه و حزبی عهد اخوت نبستند

کاروان زیر سایه خورشید میهمان مردم میاندوآب

هشدار ایران به کانادا درباره سوءاستفاده سیاسی از موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی

دیدار دبیر کل جنبش توحید اسلامی لبنان با رایزن فرهنگی ایران

تسلیت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در پی درگذشت خبرنگاران

وزیر نیرو: ایران آمادگی میزبانی «مرکز انرژی های پاک اکو» را دارد

تاکید رییس مجمع تشخیص بر کمک همه نهادها به رییس جمهور منتخب

تحلیلگر مسائل سیاسی: مشارکت مردم در انتخابات 1400 شاهکار است

آیت الله اعرافی از بیمارستان مرخص شد

علل حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران پیگیری شود

تسلیت امیرعبداللهیان در پی جان باختن خبرنگاران ایرنا و ایسنا

کدخدایی درگذشت خبرنگاران ایرنا و ایسنا را تسلیت گفت

رییس جمهور درگذشت دو خبرنگار ایرنا و ایسنا را تسلیت گفت

رییس مجلس جان باختن دو خبرنگار در حادثه اتوبوس را تسلیت گفت

نیکزاد: حادثه بسیار تأثر برانگیزی بود

دیدار دبیر کل جنبش توحید اسلامی با رایزن فرهنگی ایران

تسلیت سخنگوی وزارت خارجه در پی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

وکیل ترامپ از وکالت معلق شد

جزییات سن و تحصیلات 5693 منتخب شورای شهر و روستا آذربایجان شرقی

واکنش ایران به تهدید کانادا درباره هواپیمای اوکراین

هشدار ایران به کانادا درباره سوءاستفاده سیاسی از موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی

کانادا فاقد صلاحیت برای ارائه گزارش درباره هواپیمای اوکراینی است

ورود کمیسیون عمران به حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

پیک دوباره کرونا می توانست مشارکت در انتخابات را کاهش دهد

دیپلمات روس از احتمال پیگیری مذاکرات وین در هفته آینده خبر داد

افزایش نگرانی ها درباره تئوری توطئه بازگشت احتمالی ترامپ به کاخ سفید

دفاع حسام الدین آشنا از بشیر حسینی

مقام روسی از احتمال آغاز دور جدید مذاکرات وین از هفته آینده خبر داد

نخست وزیر عراق: پس از تشکیل دولت جدید ایران به تهران سفر می کنم

معاون پارلمانی رییس جمهور جان باختن خبرنگاران ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت

رسیدگی به مشکلات واحد های صنفی دستور کار مدیران باشد

شوخی جناب خان با کاوه آفاق در «خندوانه»

پاسخ ایران به تهدید کانادا درباره پرونده هواپیما اوکراینی

پیام تسلیت مشاور رییس جمهور در پی درگذشت دو بانوی خبرنگار خبرگزاری ایرنا و ایسنا

رییس جمهور گینه استوایی پیروزی حجت الاسلام رییسی را تبریک گفت

تامین روشنایی معابر شهرک طالقانی با نصب 27 پایه برق

وکیل ترامپ از وکالت معلق شد

روند کاهشی زاد و ولد در کشور/فرصت مداخله کوتاه است/عقلای کشور کاری کنند

روند کاهشی زاد و ولد در کشور/فرصت مداخله کوتاه است/عقلای کشور کاری کنند