موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - انتخابات شوراي شهر - سازمان اداري و استخدامي كشور - دانشگاه آزاد اسلامي - سازمان اداري و استخدامي - هواداران استقلال - تولد لاكچري - دانشگاه آزاد - سازمان اداري - افزايش حقوق - هيجانات منفي - سردار سيد كمال هاديان فر - مديرعامل تسلا - يلدا در تهران - پرندگان آبزي - پارچه پنبه اي - فاطمه اكرمي - تهاجم فرهنگي - قانون جامع ايثارگران - تمديد قرارداد مسي - سقوط بهمن در ارتفاعات توچال - گل احمد نوراللهي - خودروهاي دوگانه سوز

مطالب مرتبط:
مسؤولیت های اجتماعی بانک ایران زمین در سال 99
ویدئو/ صف طولانی تزریق واکسن در ایران مال / مردم ساعت ها در صف ماندند
نماینده حماس: حمایت اصحاب رسانه ایران از فلسطین هیچ گاه از یاد نمی رود
آمادگی ایران برای درمان مصدومین حمله ناجوانمردانه رژیم صهیونیستی
286 فوتی جدید کرونا در ایران | شمار قربانیان از 77 هزار نفر گذشت
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 14:502021-05-17دانش

ایران کنونی ما فاقد رویاست


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو، اولین پیش نشست پنجمین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی با همکاری بخش ایستگاه آینده رویداد اینوتکس 2021 با موضوع رویای ایرانی و آینده های پیش روی ایران از ساعت 16 روز یکشنبه 26 اردیبهشت ماه به صورت مجازی برگزار شد.

- اولین پیش نشست پنجمین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی با همکاری بخش ایستگاه آینده رویداد اینوتکس 2021 با موضوع "رویای ایرانی و آینده های پیش روی ایران" از ساعت 16 روز یکشنبه 26 اردیبهشت ماه به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجو، اولین پیش نشست پنجمین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی با همکاری بخش ایستگاه آینده رویداد اینوتکس 2021 با موضوع "رویای ایرانی و آینده های پیش روی ایران" از ساعت 16 روز یکشنبه 26 اردیبهشت ماه به صورت مجازی برگزار شد.

در بخش اول برنامه آقای کاشفیپور مدیر بخش ایستگاه آینده در اینوتکس 2021 به بیان دیدگاه ها و افق های متفاوت از آینده ایران پرداختند و این سؤال را مطرح کردند که چرا در آینده پژوهی کنون در کشور حرفی از مذهب یا اتفاقات ماورایی نیست؟! المان های مذهبی همچون دین باوری و خداباوری در اثر های معروف تخیلی و آیندهنگری حذف شده است و چرا ما مولفه هایی همچون ظهور و یا رجعت را در متن مبانی آیندهپژوهی خود نداریم و به آن به طور جدی نمیپردازیم و رابطه بین این مفاهیم با آیند های که غرب برای ما و جهانیان ترسیم می کند در چیست.

در ادامه ایشان بیان فرمودند اولین فکری که در راستای این مسئله شد سند چشم انداز رهبری بود که هم در دولت آقای احمدینژاد و هم در دولت آقای روحانی به فراموشی سپرده شده است.

در ادامه نشست آقای علی ملکی رییس پژوهشکده سیاستگذاری شریف با تلاوت آیه 117 سوره بقره به مسئله نوآوری در قرآن اشاره کردند.

وی با طرح این سؤال که "آیا پیشرفت مبتنی بر نوآوری و وضعیت زندگی در بلندمدت و شکل دادن آینده امکان پذیر است یا خیر؟ " بیان داشتند که از منظر رویکرد های توسعهگرایانه اندیشمندان جهان مثل مالتوس فرآیند پیشرفت و توسعه می تواند در یک جایی متوقف شود و این دیدگاه که برای همیشه می توان پیشرفت کرد اشتباه است.

چرا که مجموعه منابع در اختیار بشر محدود است و به مرور این منابع موجود کاهش یافته و جمعیت رشد چندانی نخواهد کرد.

در نتیجه؛ کاهش استفاده از منابع موجب ایجاد سقفی برای پیشرفت خواهد بود.

اما ملکی معتقد است علی رغم محدودیت منابع، پیشرفت با نوآوری امکان پذیر است و آینده توسط نوآوری ها شکل می گیرد.

برخورد متفاوت جوامع با نوآوری موجب تعریف متفاوت آن ها از آینده مطلوب شده است.

سپس با اشاره به بحث نوآوری و حکمرانی بیان داشت که نوآوری بر خلاف تصور عام تنها برای بخش خصوصی نیست و در حکمرانی نیز مؤثر است، اما دولت ها در مواجه با نوآوری کندتر هستند.

اگر از نوآوری در حکمرانی استفاده نشود ساختار موجود به تدریج منسوخ شده و پیشرفت اتفاق نخواهد افتاد.

هنگام بروز پدیده هایی همچون ارز های دیجیتال و هوش مصنوعی نمی توانیم با ساختار سنتی حکمرانی پیش برویم.

جامعه موفق هم حکمرانی برای فرآیند های نوآوری تبیین می کند و هم از این فناوری حکمرانی بر داده و مشارکت نوین استفاده می کند.

وی درباره نقش اندیشکده ها بیان داشت: اندیشکده های ما می توانند نوآوری را وارد ساختار حکمرانی بکنند و شیوه های حکمرانی را آموزش دهند.

علیرضا شفاه پژوهشگر موسسه علم و سیاست اشراق از دیگر مهمانان نشست در خصوص لزوم داشتن رویای ایرانی صحبت کرد و بیان کرد: مشهورترین کسانی که درباره رویا صحبت کردند آمریکایی ها هستند.

رویای آمریکایی و چینی در جهان شناخته شده هستند.

چرا ما نباید از رویای ایرانی صحبت کنیم؟! میلاد دخانچی پژوهشگر مطالعات فرهنگی نیز در خصوص داشتن رویای ایرانی تشریح کرد: به سادگی نمی توان در مورد رویای ایرانی صحبت کرد.

ما رویای ایرانی یا ملی نداریم و چار های هم نداریم جزء اینکه رویا داشته باشیم، خروج از جبر بدون رویا غیر ممکن است و کارکرد رویا خروج از جبر زمانه است.

همچنین ایشان فرمودند: با توجه به اینکه چندین سال سینمای ایران را از منظر حکمرانی و رویای ایرانی داشتن بررسی کردم این سؤال مطرح است که که چرا سینمای ایران امکان وجود یا بودن متفاوتی را نمی تواند متصور شود؟! چرا ما را از هرچه هست مطلع می کند و آنچه که باید باشد را به تصویر نمی کشد.

در همه اثر های سینما بی رویایی مشهود است علی رغم اینکه جامعه در آینه سینما معلوم می شود، اما رویایی ندارد، ایران کنونی ما فاقد رویاست.

همین مسئله ابتذال در ثبت نام ریاست جمهوری بیانگر فقدان نوعی از رویا است.

دخانچی در ادامه نسبت به لزوم داشتن رویای ایرانی اذعان داشت: داشتن رویا به خروج از دیواره جبر کمک می کند.

چنانکه سوژه با خود متفاخر خودش روبه رو می شود و این تخیل است که به او کمک می کند.

تخیل وجه تمایز انسان و حیوان است، حیوان به همین دلیل در جبر طبیعت خود می ماند.

جامع های که امکان همزادپنداری با خود متفاخرش را ندارد نمی تواند آینده خود را ببینند و این در هنر و سینمای مشهود است.

وی سه آسیب در این مسئله را بدین گونه تشریح کرد: اول؛ از تجربه انقلاب عبو کردیم در صورتی که انقلاب اوج بروز رویای ایرانی بود.

همه چپ ها و مذهبی ها و تودهای ها رویای این را داشتند که تن خود را فدای تاریخ کنند.

دوم؛ مناسبات رسمی بعد از گذشت زمان در همه موضوعات گرایش های انقلابی را مصادره می کند.

شاید اگر فضای جامعه و فرهنگ مردم را با جهان گرایش رها می کردیم بهتر بود.

مثلاً سازو کار رسمی با انتصاب بزرگراه به اسم شهید سلیمانی او را برای خودش کرد.

سوم؛ وجه همدلانه صحبت من برای روحانیت روحانیت شیعه این است که همیشه در موضع دفاع و تطبیق و تقیه بوده است و فرصت اینکه آینده ایده آلی برای خودش ترسیم کند را نداشته و پروژهمند نبوده است.

اما در بیان وجه نقادانه باید بگویم که روحانیت باید با تاریخ جدید خود را وقف بدهد البته نه به این معنا که باج بدهد بلکه در کنار درک شیخ مفید باید عصر کانت را نیز درک کند و آن را بفهمد.

در تشریح اینکه چگونه می توان رویا داشت دخانچی فرمود: باید رویا را در کنار تولید بگذاریم.

منتها تولید در ذهن ما معطوف به تولیدات اقتصادی است در صورتی که نمی توان تولید فرهنگی نداشت، اما تولید اقتصادی داشت.

ما احتیاج به تولید رویا داریم و این تولید در کف جامعه و بازار رخ می دهد بازار به معنای بازار فرهنگی یعنی در دیالکتیک های فرهنگی.

همین خُرده رویا ها موجب شکل گیری رویای بزرگ می شود.

هر تمدنی نیازمند پروژه است مثلاً آمریکا پروژه دارد، اما جمهوری اسلامی فاقد پروژه است برخلاف انقلاب که مملو از پروژه است.

سپس مصطفی تقوی دانشیار گروه فلسفه علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در تبیین معنای آیندهپژوهی بیان کرد: آیندهپژوهی دانشی است که به ما میآموزد در زمان حال چه بکنیم تا آینده به حسب ارزش های ما شکل بگیرد.

همچنین باید نکاتی را در خصوص خروجی های آیندهپژوهی لحاظ کنیم.

یکی از این نکات فهم ناقص از آیندهپژوهی است به طوری که ما زمان حال را تجسم می کنیم سپس زمان آینده، در ادامه مسیر های رسیدن به آینده را بررسی و بهترین راه را انتخاب می کنیم که این تعریف مضحک و کاریکاتورگون های از آیندهپژوهی است.

فهم بهتر بدین شکل است که در آیندهپژوهی یک حرکت دیالکتیک بین حال و آینده داریم.

زمان حال با تخیل آینده تصور می شود بعد آینده برای حال الهام می دهد.

تخیل به ما می گوید در زمان حال چه چیزی را ببینیم به طوری که زمان حالمان را به نحو خاصی بفهمیم، باید بین تخیل و حال توازن ایجاد کنیم.

البته ما نتوانستیم در تعریف معرفتشناختی مشخصی از نقش تخیل در آیندهپژوهی ارائه دهیم.

وی در بیان نکته بعدی فرمود: اگر ما بخواهیم از رویای ایرانی صحبت می کنیم ضرورت دارد نگاه تمدنی به ماجرا داشته باشیم.

همچنین تقوی هشت مولفه تمدنی را چنین بیان کرد: 1) ارزشها، 2) نظام نظری، 3) نظام عملی، 4) ساختار های مادی و تکنیکی، 5) ساختار های اجتماعی، 6) گفتمان، 7) شبکه درهم تنیده و 8) چگونگی تاباندن این مجموعه به آینده.

رویای ایرانی یا هر رویایی بدین معناست که أساسا من دل به چه ارزش هایی سپردم؟! مصطفی معتقد است مانع بزرگ تدوین رویای ایرانی گرانش تمدنی است وقتی جامع های در جایی جاگیر شود تغییر آن آسان نیست.

به فرض یک تمدن نوین اسلامی شکل بگیرد شکل همه چیز با تمدن امروز فرق دارد در صورتی که این فرض اشتباه است.

آنچه که مسلم است ارزش هایی که برای ما مهم هستند به تدریج باید بفهمیم و درک کنیم تا رویای ایرانی شکل بگیرد.

باید بدانیم که عالم خیال نوید چه ارزش هایی را می دهد در تخیل ما هنر نقش بسیار کلیدی دارد.

در آخر نیز مجید فولادگر عضو پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی فرمود: باید بدانیم جامعه ایرانی چه مختصاتی دارد و برای این جامعه رویا چه معنایی دارد و چه میزان باید روی فضاسازی رویا و تصویرسازی و خیالپردازی کار کنیم.

باید دانست که نیرو های آیندهساز کدامند؟! در تجسم رویا ما المان خلق تصویر را داریم، روایتگری ضعیف ما موجب شده تا نتوانیم توفیق خود را به جان جامعه بنشانیم.

نتوانستیم تصویر را به پروژه تبدیل کنیم، هنرمندانه به موضوعات نگاه نمی کنیم حتی در سیاست.

فولادگر اضافه کرد: تصویر دو کار می کند: 1) شوق ایجاد می کند، 2) هراس.

رویای ایرانی هم به آینده شوق دارد هم هراس.

ما وقتی می توانیم پیشرفت کنیم و جهش خواهیم داشت که از بعد ذهنی قوی شده باشیم.

باید جنگنده برای پیشرفت ایران کار کنیم یعنی همه توان خود را به کار بگیریم.

در کنار تصاویر که آیندهساز هستند، روند ها و بستر ها هم مهم هستند.

بازیگران خلق آینده نهاد ها و افراد و اندیشکده ها هستند.

وی توضیح داد: مسئله نظام چرخش نسلی است و ما در آستانه تغییرات حکمرانی هستیم که بر آینده تأثیر دارد به طوری که بر لبه یک قله حرکت می کنیم چنانکه یا باید بپریم یا سقوط کنیم؛ لذا باید این هراس را به جامعه نشان دهیم که اگر کنش نکنیم سقوط خواهیم کرد و باید شکاف شناختی زیاد در جامعه را ترمیم کنیم.


کلید واژه ها: آینده - ایران - برگزار - سیاستگذاری - ایستگاه - اردیبهشت - کنفرانس - حکمرانی - یکشنبه - ایرانی - رویداد - همکاری - خبرگزاری - عمومی - موضوع - اولین - مجازی - خبرنگار - نشست - فرهنگی - صورت - ساعت - گزارش - برنامه - مدیر - فاقد

آخرین اخبار سرویس:
کانتر بازی کردن محمدرضا گلزار با محمدامین کریم پور + فیلم

تغییر چهره عجیب «بازیگر معروف»/ عکس

توضیحاتی درباره حضوری شدن امتحانات در ترم آینده

افتتاح درمانگاه دندانپزشکی و جراحی فک و صورت در بیمارستان فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی

6 رشته تحصیلی جدید در دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان

تشکیل کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر کشور در کیش

دانشگاه آزاد؛ برترین دانشگاه کشور در تولید علم

راهیابی کارمند دانشگاه آزاد اسلامی دهاقان به مرحله کشوری شعر امید

استخدام حسابدار در شرکت کاوش الکترونیک نوتریکا منطقه آزاد انزلی در تهران

برگزاری بزرگترین ماراتن علمی زیر سایه کرونا/ رقابت 15 هزار نفر در خراسان جنوبی

استخدام پروموتر با مزایای عالی در شرکت ماتریس در تهران

استخدام کارشناس سخت افزار در شرکت کاوش انرژی پاسارگاد در اصفهان

نتایج نهایی هشتمین آزمون استخدامی کشوری اعلام شد

اولویتی برای تزریق واکسن به دانشجویان دانشگاه های دولتی و غیر دولتی نیست

اولویتی برای تزریق واکسن به دانشجویان دانشگاه های دولتی نیست

کنکور 1400 در کدام شهرها برگزار می شود

استخدام کارگر ساخت قطعات بتنی در شرکت ویما در تهران

آغاز عملیات اجرایی آبرسانی از سد آزاد به تصفیه خانه سنندج

مواد آزمون دو کدشغلی آزمون استخدامی وزارت علوم اصلاح شد

جزییات طرح ارتقای خوابگاه های دانشجویی

مخبر: تا سه ماه آینده مردم هر نوع واکسنی بخواهند در اختیارشان است

اولویت تزریق واکسن با دانشجویان تحصیلات تکمیلی است

بازنگری در فرآیند جذب استادان درس آشنایی با دفاع مقدس

صنعت لوازم خانگی در مسیر دانش بنیانی شدن

آغاز جشنواره علمی فرهنگی اصفهان و سنت پترزبورگ در دانشگاه اصفهان

مخبر: ظرف سه ماه آینده مردم هر نوع واکسنی بخواهند در اختیارشان قرار می گیرد

اصلاحات جدید دفترچه راهنمای آزمون استخدامی دانشگاه ها اعلام شد

ظرف سه ماه آینده مردم هر نوع واکسنی بخواهند در اختیارشان قرار می گیرد

ارتقای 5 پله ای رتبه جهانی دانشگاه آزاد در میزان تولیدات علمی

آزمون آزمایشی الکترونیک برای داوطلبان کنکور دکتری گروه پزشکی برگزار می شود

نشست «جریان حدیثی کلامی امامیه و تطور آن تا مدرسه اصفهان» برگزار می شود

ایده حکمرانی در جمهوری اسلامی

مشاهده و اصلاح سوابق تحصیلی کنکوری های امسال از 19 تیرماه

استخدام حسابدار در شرکت معدنی مکانیک سنگ سرانزا در تهران

آخرین فرصت خوداظهاری کرونا برای داوطلبان کنکور 1400

همراهی دانشگاه و صنعت با ساختار مناسب و قانونمند/ بخش صنعت منتظر افراد مدرک دار نیست

«جوش و خروش زمین» به نمایش درآمد / مهدی زاده: آینده ایران را توسعه فناوری زمین شناسی می سازد

تشکیل کارگروه بازنگری آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی/اعلام شاخص های تدوین آیین نامه جدید

استخدام کارشناس حسابداری در موسسه اعزام دانشجو سیم آخر در تهران

انتصاب مدیر دفتر بسیج دانشجویی غرب استان تهران

دفترچه آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار پنجم اصلاح شد

دانشگاه تفرش 8 پروژه پژوهشی با صنایع را به سرانجام رساند

درگذشت دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر

دفترچه آزمون استخدامی دانشگاه ها برای بار پنجم اصلاح شد

کارآموز حسابداری خانم

ارتقای 5 پله ای رتبه جهانی دانشگاه آزاد در میزان تولیدات علمی

چشم انداز فرهنگی در قاب استان ها

برگزاری پویش ملی «اگر من رییس جمهور ایران بودم» از سوی اداره تشکل های دانشگاه آزاد

آغاز زمان انتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه الزهرا از 19 تیر

8 شرکت دانش‎ بنیان پرداخت هوشمند در حمل ونقل شهری را توسعه دادند

پرچم گردانی خادمان امام رضا(ع) در دانشگاه آزاد اسلامی مراغه

استخدام مدیریت مهندسی در یک شرکت معتبر پیمانکاری در تهران

استخدام مونتاژکار مکانیک در یک شرکت معتبر در منطقه آزاد انزلی

رویدادی درخشان در مشارکت دیرینه دو شهر خواهرخوانده

رویدادی درخشان در مشارکت دیرینه دو شهر خواهرخوانده

استخدام طراح و گرافیست وبسایت در شرکت داده کاوان رایان تتیس در تهران

کسب رتبه سوم جشنواره سراسری فیلم 100 ثانیه ای توسط دانشجوی واحد ارومیه

دانشگاه آزاد؛ برترین دانشگاه کشور در تولید علم

انتصاب جدید در دانشگاه آزاد اسلامی بجنورد

تعریف پست سازمانی برای 25 درصد اعضای هیأت علمی دانشگاه ها

پیشنهادات رییس دانشگاه سنت پترزبورگ برای افزایش همکاری ها را پذیرا خواهیم بود

جبران مشارکت مردم با اهتمام عملی دولت جدید برای حل مشکلات

رتبه جهانی میزان تولید علم دانشگاه آزاد 5 پله ارتقا یافت

تقاضا برای دریافت ارز دانشجویی صفر شد

آقای حاجی میرزایی؛ قراردادهای مالی شبکه شاد را شفاف سازی کنید

شروع کلاس های ترم تابستان دانشگاه صنعتی شاهرود از 26 تیرماه

ارتقای 5 پله ای رتبه جهانی دانشگاه آزاد در میزان تولیدات علمی

رتبه جهانی میزان تولید علم دانشگاه آزاد 5 پله ارتقاء یافت

پژوهشگران از آسیب های شیمیایی به محیط زیست جلوگیری کنند

اولین گروه از دانشجویان ورودی 1399 در خوابگاه های دانشجویی علوم پزشکی جیرفت پذیرش شدند

اعتمادسازی برای حمایت از تولید ملی با ارتقای کیفیت کالاها

دانشگاه علوم پزشکی کرمان در رتبه بندی تایمز رتبه 251-300 را کسب کرد

طرح تحقیقاتی نخستین گام در انجام پژوهش علمی

950 نفر از متخصصان ایرانی خارج از کشور در شرکت های ایرانی جذب شدند

بازنگری آیین نامه ارتقا در دانشگاه ها

کشف کهکشانی غیرعادی که ماده تاریک ندارد

اصفهان و سنت پترزبورگ، طلایه داران توسعه مناسبات علمی ایران و روسیه

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت وستا دژ اوراسیا در تهران

رتبه جهانی «میزان تولید علم دانشگاه آزاد اسلامی» 5 پله ارتقا یافت

اصفهان و سنت پترزبورگ طلایه دار توسعه مناسبات علمی ایران و روسیه

کنکور 1400 در کدام شهرها برگزار می شود/ آغاز رقابت یک میلیون کنکوری از 9 تیر

روح مأموریت گرایی در آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی حاکم نیست/ دانشگاه آزاد اسلامی شهروند درجه 2 آیین نامه است

آزمون حفظ جشنواره قرآن دانشجویان البرزی برگزار می شود

کتاب محاسبات انتگرالی منتشر شد

آموزش تحلیل الگوهای XRD با نرم افزار اکسپرت های اسکور

شهریه دروس مجازی ترم تابستان اعلام شد/ آغاز انتخاب واحد از 19 تیرماه

امام رضا (ع) شخصیتی آزاداندیش بود

ربات ها آینده شغل ها را تهدید می کنند؟

افتتاح درمانگاه دندانپزشکی، جراحی فک و صورت بیمارستان فرهیختگان

جامعه دانشگاهی خواستار بازگشت حضوری به دانشگاه است

پیاده روی فضایی برای نصب صفحات خورشیدی

تعداد دانش بنیان ها از 6000 شرکت فراتر رفت

دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان با میراث فرهنگی گیلان تفاهم نامه امضا کرد

استخدام بازاریاب حضوری با پاداش و پورسانت در گروه صنعتی سرکان در فارس

آمادگی جسمانی سلامت و قدرت جامعه را تضمین می کند

اعتبار علمی نشریه فرانسوی زبان

شروع همکاری های گستره علمی میان اصفهان و سن پترزبورگ

تلاش ها برای تکمیل پروژه های عمرانی مضاعف شود

شروع همکاری های گستره علمی میان اصفهان و سن پترزبورگ

برگزاری وبینار «از ادبیات به فلسفه هنر»

ایران کنونی ما فاقد رویاست

ایران کنونی ما فاقد رویاست