موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي - كري خواني وزير ارتباطات - يك چهارم نهايي جام حذفي - وزير ارتباطات - رياست جمهوري - مهدي فنوني زاده - انتخابات رياست جمهوري - عبدالناصر همتي - انتخابات رياست - شهر سگزآباد - هايپر - احداث كارخانه - جايزه اسكار افتخاري - ورزشگاه كشوري - برده سفيد - آنوئتا - مواددمخدر - عضو هيات رييسه كميسيون انرژي - ميلاد امام رضا(ع) - جاشوا زيركزي - حكمت وزير معارف - پاركينگ چذابه

مطالب مرتبط:
70 درصد بازار دخانیات کشور در اختیار دو شرکت خارجی
70 درصد بازار دخانیات کشور در اختیار دو شرکت خارجی
آیا خارجی ها به بازار لوازم خانگی ایران بازمی گردند؟
بازگشت خارجی ها به بازار لوازم خانگی ایران چقدر محتمل است؟
آیا خارجی ها به بازار لوازم خانگی ایران بازمی گردند؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 13:552021-05-17اقتصادي

سهم 70 درصدی دو شرکت خارجی از بازار دخانیات ایران/ وضعیت تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات


مدیرعامل شرکت دخانیات با اشاره به سهم 70 درصدی دو شرکت خارجی از بازار دخانیات ایران گفت: خصوصی سازی شرکت دخانیات فقط حلقه پرسود این صنعت را به شرکت های خارجی واگذار کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیاوش افضلی امروز در یک نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در مورد آغاز فرایند تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات اظهار داشت: تحقیق و تفحص از شرکت سال گذشته به تصویب مجلس رسید، اما هنوز اعضای هیأت تحقیق و تفحص در شرکت مان مستقر نشده اند.

وی ادامه داد: تحقیق و تفحص یک گام مثبت در راستای شفاف سازی فرایندهای شرکت دخانیات است و ما سعی کردیم فرایندهای موجود در شرکت را شفاف کنیم، اما اگر همچنان ابهاماتی برای نمایندگان مجلس وجود دارد، این حق آنها است که ابهاماتشان را از طریق تحقیق و تفحص برطرف کنند.

مدیرعامل شرکت دخانیات اظهار داشت: البته ما انتظار داشتیم که این تحقیق و تفحص از صنعت دخانیات انجام شود، نه فقط از شرکت دخانیات.

ما در بازار دخانیات فقط 5 درصد سهم داریم و برای اینکه نتیجه بهتری از تحقیق و تفحص حاصل شود و به صنعت ملی کشور کمک شود، بهتر بود این تحقیق و تفحص از کل صنعت صورت می گرفت.

افضلی در پاسخ به سؤال دیگر فارس در خصوص وضعیت پرداخت رویالیتی (حق مالکیت برند) از سوی شرکت های خارجی که در ایران سیگار تولید می کنند نیز گفت: قبلا این رویالیتی به وزارت صنعت و شرکت دخانیات پرداخت می شد که بابت هر کارتن سیگار حدود 30 دلار بود، اما حالا به جای این رقم، شرکت های خارجی مالیات و عوارض به دولت پرداخت می کنند که اختلاف زیادی با مبلغ رویالیتی قبلی دارد.

وی ادامه داد: عوارض و مالیاتی که شرکت دخانیات پرداخت می کند حدود 25 درصد است اما این رقم برای شرکت های خارجی حدود 35 درصد تعیین شده است.

مدیرعامل شرکت دخانیات تصریح کرد: قبلا شرکت های خارجی در قبال صنعت دخانیات ایران تعهداتی داشتند که ارتقاء کشاورزی و محصولات این صنعت از جمله این تعهدات بود و در عین حال باید تکنولوژی و ماشین آلات نیز به کشور وارد می کردند، اما حالا چنین تعهداتی برایشان وجود ندارد.

افضلی با بیان اینکه در حال حاضر ارزش بازار دخانیات ایران حدود 40 هزار میلیارد تومان است، گفت: سهم شرکت ملی دخانیات در این بازار از نظر ریالی 5 درصد است، در حالی که 70 درصد این بازار به دو شرکت JTI ژاپن و BAT آمریکایی ـ انگلیسی تعلق دارد که مواد اولیه را آماده به کشور وارد می کنند و در اینجا سیگار تولید می کنند.

وی با تأکید بر اینکه سیاست گذاران کشور باید طوری عمل کنند که اولویت با تولید داخل باشد به نحوی که بتوانیم با شرکت های خارجی رقابت کنیم، افزود: ما موظفیم تمام توتون کشاورزان ایران را خریداری کنیم و در این شرایط شرکت های خارجی نباید خرمن آماده را وارد کنند و در اینجا کاغذ سیگار را پر و بسته بندی کنند.

این موضوع امکان رقابت را برای شرکت دخانیات ایران از بین می برد.

مدیرعامل شرکت دخانیات با بیان اینکه این مسائل را به وزارت صنعت و وزیر صنعت نیز ارائه کرده ایم، گفت: حضور شرکت های خارجی در ایران باید با رعایت منافع ملی صورت گیرد و شرکت های دیگر نیز باید به اندازه ای که در بازار سهم دارند در بخش کشاورزی، اشتغالزایی و مبارزه با قاچاق نیز مسئولیت داشته باشند.

افضلی با اشاره به سهم 14 درصدی این شرکت در بازار دخانیات ایران در سال گذشته گفت: این سهم نسبت به سال 98 رشد 69 درصدی داشته است.

وی ادامه داد: مصرف سالانه سیگار در کشور حدود 75 میلیارد نخ است و در این شرایط سال گذشته 55 میلیارد نخ در داخل تولید شد و 20 میلیارد نخ نیز از طریق قاچاق تامین شده است که عمدتا رقیب محصولات داخلی هستند.

به گفته افضلی سال گذشته 9 میلیارد و 100 میلیون نخ سیگار توسط شرکت دخانیات تولید شد، در حالی که ظرفیت تولید این شرکت 25 تا 30 میلیارد نخ است.

مدیرعامل شرکت دخانیات با اشاره به عواقب خصوصی سازی شرکت ملی دخانیات گفت: از تجربه خصوصی سازی این شرکت باید درس گرفت؛ چراکه این سوالات را برای مردم ایجاد می کند که آیا اشتغال یک شرکت ملی با خصوصی سازی بیشتر شده است؟ آیا درآمدهای دولت از این محل افزایش داشته است؟ و آیا در زمینه مبارزه با قاچاق اقدامات بیشتری صورت گرفته است؟ وی با بیان اینکه در حال حاضر 6 هزار نفر پرسنل در شرکت داریم و 6 هزار نفر کشاورز نیز با ما مرتبط هستند، گفت: خصوصی سازی شرکت دخانیات قرار بود باعث ارتقاء صنعت دخانیات شود، اما فقط حلقه پرسود این صنعت را به شرکت های خارجی واگذار کردند و حلقه هایی که باید در آن سرمایه گذاری شود، کماکان برعهده شرکت دخانیات است.

افضلی اضافه کرد: باید مشخص شود چه مجموعه هایی از بازار 40 هزار میلیارد تومانی دخانیات ایران منتفع می شوند و چند درصد این بازار در اختیار ایرانی هاست و چند درصد در اختیار شرکت های خارجی است.

این شرکت ها چه میزان برای صنعت و کشاورزی و اشتغالزایی هزینه می کنند؟ مدیرعامل شرکت دخانیات با بیان اینکه ما مخالف حضور خارجی ها در ایران نیستیم، حضور شرکت های خارجی باید هدفمند باشد و اولویت با متولی صنعت دخانیات یعنی شرکت دخانیات باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر امکان تولید بیش از 50 درصد نیاز بازار را دارا هستیم، گفت: سال گذشته میزان تولیدات شرکت نسبت به سال 98، 50 درصد افزایش داشت و از نظر مقدار فروش نیز 23 درصد، و سهم در بازار نیز 69 درصد افزایش داشتیم.

افضلی در ادامه از توافق با یک شرکت اروپایی برای تولید محصولات دخانی سلامت محور در سال جاری خبر داد و گفت: در زمینه تولید فیلترهای توسعه یافته نیز فعالیت هایی داشته ایم که این نوع فیلتر بخش عمده ای از آسیب مصرف سیگار را کاهش می دهد.

مدیرعامل شرکت دخانیات در مورد صادرات شرکت دخانیات نیز اظهار داشت: از ابتدای امسال 10 تن توتون صادر کرده ایم و امیدواریم طی سال جاری حضورمان در بازارهای توتون و تنباکوی خارجی افزایش یابد.

وی ادامه داد: تعرفه ای که کشورهای دیگر برای واردات سیگار وضع می کنند باعث شده تا صادرات این محصول توجیه اقتصادی نداشته باشد.

افضلی افزود: در زمینه صادرات توتون نیز مشکلات حقوقی با چند صادرکننده داشتیم که باعث ایجاد وقفه در صادرات شده بود و در عین حال اتفاقاتی که در لبنان افتاد نیز بر صادرات توتون ایران به این کشور تأثیر گذار بود.

مدیرعامل شرکت دخانیات تأکید کرد: با توجه به افزایش کیفیت سیگارهای تولیدی در صورت تامین نیاز داخل، صادرات نیز جزو برنامه های ما خواهد بود.

انتهای پیام/ب
کلید واژه ها: شرکت دخانیات - تحقیق و تفحص - دخانیات - شرکت - تحقیق - تفحص - مدیرعامل - خارجی - خبرنگار - نمایندگان مجلس - دو شرکت - 70 درصدی - خبرنگار فارس - بازار - ایران - خصوصی سازی - نمایندگان - شفاف سازی - نشست خبری - شفاف - سازی - فارس - مجلس - خبرگزاری - اقتصادی - واگذار - تصویب - گزارش - خصوصی - افضلی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام حسابدارخانم

جذب سرمایه گذار جهت فروش خودرو

استخدام بازاریاب خانم

پیک موتوری سعیدی

تایپیست غیر حضوری با گوشی

کارشناس فروش آقا و خانم

استخدام فروشنده و بازاریاب مرد

نیازمند کارگر کارواش کامیون بیرون شهر

هنگام دریافت و قبل و بعد واکسن کرونا چه نکاتی را رعایت کنید؟

هدیه اقتصادی روزهای آخر روحانی به مردم مشخص شد

مثلث جذابیت دوباره رمزارزها

نیروی صندوقدار (خانم)

همکار آقا یا خانم جهت مشاور املاک

دعوت به همکاری مشاور فروش و رهن و اجاره

نیازمند خیاط خانم

تصاویر | آماده سازی صندوق های اخذ رای در فرمانداری مشهد

یاقوت های سرخ اشنویه؛ ظرفیتی بی بدیل در اقتصاد آذربایجان غربی

بیت کوین یا ریپل

مجموعه تخصصی رورپرو باسازی پاژن و لندرور

استخدام تکنسین حمل و نصب کالا

استخدام مژه کار و ناخن کار با سابقه

مشاور و مدیر رنج در آژانس املاک جنت آباد جنوبی

استخدام تعدادی خانم و اقا با بیمه کامل شرکت فرهنگی

استخدام دپارتمان مسکن بام یاب اقا یا خانم

دیپلم یا فوق دیپلم فنی

اقتصاد در انتظارِ سیاست

افزایش مستمر قیمت کارخانه ای خودرو ثبات بازار را از بین می برد

استخدام مدیرفروش حضوری اقا

کار اموز معماری خانم یا اقا

استخدام صندوق کار پاره وقت

شراکت در جرثقیل

چرخ کار ماهر کاردرخانه بلوز وشومیز زنانه

مدیر بازرگانی خارجی

زاینده رود، زنده شود

وزیر نفت: افزایش قیمت بنزین، تصمیم سران سه قوه بود

سال همکاری های برقی

معاون سازمان مدیریت: تهران در حال زنانه و پیر شدن است/ آینده ایران در 10 شهر خلاصه خواهد شد

تنها 9 متر تا خروج از مدار نیروگاه اول این سد عظیم، فاصله داریم

کمیته انتصاب در شهرداری تهران باید قانونمند شود

شارژ مضاعف نقدینگی /قاچاق نجومی لوازم خانگی/ کلاف درهم پیچیده قیمت گذاری خودرو

شتاب خودرو از انبار به بازار

قرعه کشی های خودروسازان صدای مجلس را درآورد

صادرات تخم مرغ ممنوع نیست

تعدادی استا کار گچکاری

استخدام مشاور فروش بیمه

استخدام فروشنده حضوری شرکت کیان

استخدام

نیازمند نیرو اقا یا خانم یاهردوباهم کار نظافت منزل

کار با گوشی در منزل

نیرو اقا حداقل دیپلم

افزایش روزانه قیمت مایحتاج مردم مایه خجالت است

استاندار تهران: مسکن مهر تا پایان شهریور تحویل داده می شود

واگذاری حق بهره برداری ناحیه صنعتی هشجین به سرمایه گذار بخش خصوصی

رنگکار چوب

استخدام-مهندس رتبه بندی

به دوشاگرد نیمه وارد درتولیدی

استخدام وانت بار با راننده با

استخدام پیک موتوری در مجموعه اژدر طبرستان

استخدام نیروی وکیوم کار،مونتاژ کار،کارگر ساده

نیازمند کارگرجهت کار تولیدی

کار در منزل علاقه مند به کار بازاریابی

جذب نیروی کار جهت کار در مجتمع خدمات رفاهی

استخدام نیرو خانم و آقا شرکت صنایع چوبی

کسب و کار در منزل با گوشی

نیازمند به تعدادی وانت بار پیکان و مزدا تمام وقت

استخدام بازاریاب،ویزیتور در شرکت معتبر پخش سراسری

منشی مدیر عامل و کادر اداری

نیروی خانم جهت کار در کارگاه هنری شمع و صابون

کارمند جهت واحد خدمات پس از فروش

استخدام خانم جهت اپراتور فروشگاه مواد غذایی

استخدام کارشناس فروش خودرو خانم

استخدام مشاور مبتدی حرفه ای (حقوق ثابت)

جذب نیرو خانم فروشنده

واکنش سازمان بنادر به خبر فروش بندر جاسک

دلیل هجوم نقدینگی ها به سمت بازار ارز و طلا

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 25 خرداد

آیا شهرداری می تواند ساختمان های فرسوده را تخریب کند؟

نظافت فروشگاه

فروشنده اقا و خانم(دفتر تزیینات)

نیازمند همکار خانم (فروشنده)

نیازمنده سرمایه گذار

استخدام برقکار در کارخانه بسته بندی قیر

دانشگاه آزاد اسلامی در هدایت سرمایه به حوزه پژوهش پیش قدم می شود

رشد پول شویی در سایه ی ممنوع کردن ارزهای دیجیتال

نیکزاد: دنبال دولتی هستیم که خدمت را فصل العین خودش قرار دهد

خبر خوش برای مسکن مهری های استان تهران !!

در اقتصاد و اشتغال مرزنشینان غفلت شده است

همه چشم ها خیره به بیتکوین

70 درصد تسهیلات بازسازی و تعمیرات ناشی از زلزله سی سخت تخصیص یافت

مشکل رانندگان در تامین لاستیک/ وزارت صمت پاسخگو باشد

مهمترین مصالح ساختمانی گران شد؛ منتظر افزایش قیمت مسکن باشیم؟

ضرورت جلوگیری از واردات کالاهای مشابه تولید داخل

افت دلار از ترس کرونا

ارزش 7 هزار میلیارد ریالی طرح های عمرانی در حال اجرا در منطقه آزاد کیش

مهرعلیزاده: قیمت ارز باید یکسان باشد

از افزایش ضریب برداشت در میدان های نفتی تا فعالیت 16 مرکز تحقیقاتی

200 واحد مسکن شهری و روستایی در مناطق زلزله زده در دنا مسقف شده اند

محسن رضایی: چتربازان یک شبه درآمد بادآورده کسب کردند

«تاپ تِن» ثروتمندان جهان چه کسانی هستند؟

نیازمند نیروی سالندار

سهم 70 درصدی دو شرکت خارجی از بازار دخانیات ایران/ وضعیت تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات

سهم 70 درصدی دو شرکت خارجی از بازار دخانیات ایران/ وضعیت تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات