مطالب مرتبط:
رسانه های اجتماعی روابط عمومی ها را تغییر داده اند
واکاوی پیروزی پرگل سپاهان برابر مس/ بازگشت به صدر با آتش بازی در نقش جهان
رسانه های اجتماعی روابط عمومی ها را تغییر داده اند
رسانه های اجتماعی روابط عمومی ها را تغییر داده اند
دموکراسی در عصر دیجیتال/ آیا فناوری می تواند تهدیدی برای دموکراسی باشد؟
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 اردیبهشت 1400 ساعت 13:452021-05-17فناوري

نقش رسانه های اجتماعی در برابر دموکراسی/ پلتفرم ها تهدیدی برای دولت های بزرگ جهان


پژوهشگاه فضای مجازی با بررسی فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی، نقش رسانه های اجتماعی در برابر دموکراسی و کارکرد این شبکه ها را در مقاطع زمانی خاص تشریح کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر" به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، بی شک پدیده ای که ما در عصر حاضر، رسانه اجتماعی می نامیم، فرزندان عصری هستند، که اینترنت در آن از طریق ساده ترین راه ها، امکان ارتباط افراد با یکدیگر را فراهم کرده است.

با ورود جهان به قرن 21 و آغاز روند ظهور بسترهای تازه چون فیس بوک و توییتر، مفهوم قادر کردن مردم به ارتباط با یکدیگر به صورت آنلاین، توسعه یافت و طیف وسیعی از روش ها برای تحقق این ایده، ابداع شد.

این امر مقدمه ای بر ظهور تهدیدی بزرگ برای دموکراسی غربی شد.

پژوهشگاه فضای مجازی در راستای عمل به وظایف سازمانی خود اقدام به انتشار تحقیقاتی در جهت بررسی فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی به منظور آگاهی بخشی در سطح متولیان تصمیم گیر و سطح جامعه کرده است.

در همین راستا و در تحقیقی با عنوان نقش رسانه های اجتماعی در برابر دموکراسی ، به تشریح و کارکرد شبکه های اجتماعی در مقاطع زمانی خاص پرداخته شده است.

در بخشی از این تحقیق آمده است: هرچند رسانه های اجتماعی در حال حاضر، دیگر تازگی روزهای ابتدایی ندارند و حتی دیگر راهی سرگرم کننده برای استفاده از اینترنت به شمار نمی روند اما بر اساس برآوردهای صورت گرفته، در سال 2020، بیش از 3.

8 میلیارد نفر در سراسر جهان، از رسانه های اجتماعی استفاده کردند و این بسترهای برخط، به نحوی چشمگیر، شروع به تأثیرگذاری بر زندگی ما کرده اند.

این تحول به حدی دور از ذهن بوده است که 15 سال پیش، عده بسیار کمی از کارشناسان می توانستند چنین شرایطی را پیش بینی کنند.

مردم در بستر شبکه هایی چون فیسبوک و توییتر، تنها به ارتباط و تعامل بسنده نمی کنند.

امروزه ما طیف گسترده ای از فعالیت ها، مانند پیگیری اخبار، بحث در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی، سازماندهی و مشارکت در فعالیت های مدنی و … را از طریق رسانه های اجتماعی انجام می دهیم.

از سوی دیگر، برخی شخصیت های معروف و اینفلوئنسر نیز در بطن شبکه های اجتماعی معنا می یابند.

این افراد پتانسیل بسیار بالایی در اقناع و تأثیرگذاری بر دنبال کنندگان خود دارد.

نیروهای حاضر در بازی در سال های اخیر، قدرت حیرت انگیزی در دل پلتفرم های یاد شده رشد کرده است.

این قدرت عظیم، اقتدار سنتی دولت-ملت های مدرن را به چالش کشیده و همین امر سبب مواجه شدن دولت ها با 2 مشکل اساسی و تهدید بالقوه شده است.

اقتضای منافع، می تواند شبکه های اجتماعی محبوب و شاخص جهان را به سمت انتشار پنهانی اخبار جعلی، اطلاعات غلط یا چرخش تبلیغاتی هدفمند و متناسب با اهداف تعیین شده آن ها سوق دهد.

این قدرت، به مدیران ارشد رسانه های اجتماعی، امکان تغییر در افکار عمومی و حتی نتایج رویدادهای بزرگ مانند انتخابات را نیز می دهد.

شرکت های فناوری متولی این پلتفرم ها در محدوده قلمرو رسانه قدرت زیادی برای تأثیرگذاری بر شبکه خود دارند.

به عبارت دیگر، آن ها می توانند آن چه کاربران با یکدیگر به اشتراک می گذارند را دستکاری، محدود یا کنترل کنند.

برای درک چگونگی بهره گیری گروه های بیگانه خارجی از دستکاری و ایجاد اختلال در فرآیند عادی فعالیت رسانه های اجتماعی، به منظور تحقق اهداف، باید راه های انتشار اطلاعات در این پلتفرم ها را بفهمیم.

در این میان، اگرچه بررسی جزییات دقیق نحوه کار الگوریتم ها، مکانیزم های حاکم بر توییتر و میزان ضریب نفوذ مطالب می تواند مفید باشد، اما مهم ترین هدف تمایز میان 2 روش معمول انتشار اطلاعات است.

همرسانی ارگانیک و غیرارگانیک به عقیده کارشناسان، می توان تعاملات موجود بر بستر رسانه های اجتماعی را به 2 دسته کلی تقسیم کرد.

دسته نخست، روابطی هستند که در آن، کاربران، به صورت کاملاً طبیعی درباره علایق خود بحث کرده، اطلاعات خود را با دوستانشان در میان می گذارند و همه رفتارها بدون انگیزه های پنهان در جریان هستند.

جریان داده ها در چنین فضایی، که با انگیزه، واکنش و نیات واقعی کاربران حاضر در پلتفرم همراه است، تعاملات ارگانیک نامیده می شود که همواره به شکلی طبیعی در همه انواع تعاملات انسانی وجود دارد.

انتشار اطلاعات به صورت غیرارگانیک، در نقطه مقابل رویکرد یاد شده قرار دارد.

این شکل از تعامل زمانی آغاز می شود که شخص، جریان یا سازمانی با برنامه ریزی قبلی و در راستای تحقق هدفی خاص، کنترل بخشی از سازوکار انتشار اطلاعات در بستر یک رسانه اجتماعی را به دست گیرد.

این نوع از انتشار داده ها، لزوماً بد یا مخرب نیست.

گاهی اوقات، پویش های هدفمند، در پی دستکاری رسانه های اجتماعی و انتشار گسترده اطلاعات مدنظر هستند.

هنگامی که رسانه های اجتماعی از طریق همرسانی غیرارگانیک و در جهت شکل دهی به افکار عمومی مورد استفاده قرار گیرند، مشکل بزرگ به وجود می آید.

میزان رشد و قدرت درونی شبکه های اجتماعی، بر فعالیت و تولید محتوای بیشتر از سوی کاربران بستگی دارد.

همین امر، عزم پلتفرم های یاد شده برای مبارزه با تولید محتوا به صورت غیرارگانیک و مخرب را کاهش می دهد.

در این میان، اساسی ترین راهکارهای بالقوه، مستلزم تغییرات گسترده در سیاست های کلی و بنیادین شرکت های فناوری متولی رسانه های اجتماعی است.

آسیب های همرسانی غیرارگانیک برای دموکراسی بر اساس ادعاهای مطرح شده، در سال های اخیر، مصادیق بیشماری از اجرای پویش های همرسانی غیرارگانیک مخرب در جهان دیده شده است که آسیب های بیشماری را در پی داشته اند.

مقامات غربی مدعی هستند که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 و میان دوره ای کنگره این کشور سال 2018 و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، از مهم ترین نمونه های همرسانی غیرارگانیک مخرب در کشورهای غربی بزرگ، به شمار می رود.

اشتراک گذاری غیرارگانیک اطلاعات، معضل بزرگی است که حدوداً یک دهه از ظهور آن به شکل نوین و در بستر رسانه های اجتماعی می گذرد.

این روند در طول 5 سال اخیر رشد فزاینده و چشمگیری داشته است.

به عنوان مثال، رسوایی کمبریج آنالیتیکا نشان می دهد که چگونه می توان از تبلیغات هدفمند برای دستکاری و ایجاد تغییر در رأی افراد، استفاده کرد.

در پرونده یاد شده، اطلاعات شخصی افراد توسط فیسبوک، جمع آوری، تجزیه و تحلیل می شد و نتایج آن جهت استفاده در تبلیغات سیاسی، موجود در رسانه های اجتماعی، در اختیار کمبریج آنالیتیکا، قرار می گرفت.

علاوه بر این، مقامات آمریکایی نیز در سال های اخیر بارها، مسئله تأثیر روسیه بر روند دموکراتیک امور سیاسی غرب را مطرح ساخته اند.

چنین تهدیداتی در جهان آینده به حدی حائز اهمیت هستند که مقامات رسمی ایالات متحده، بارها مدعی شده اند که چندین کشور خارجی، از جمله روسیه، چین و ایران با جنگ اطلاعاتی و انتشار اخبار جعلی روی رسانه های اجتماعی در پی اثرگذاری بر دموکراسی غرب هستند.

این در حالی است که با وجود ادعاهای فراوان، هنوز کسی نمی تواند ماهیت، حجم و میزان اثرگذاری این قبیل دخالت های سیاسی را تأیید یا ارزیابی کند.

استفاده از حساب های کاربری غیرواقعی که با هدف فریب ساخته شده اند، نمونه دیگری از فعالیت غیرارگانیک رسانه اجتماعی محسوب می شود که بر انتشار و ارتقای پست های تبلیغاتی مبتنی نیست.

در این شیوه، کاربران غیرواقعی و مخرب، می توانند بارها از آدرس های ایمیل یکبار مصرف یا اطلاعات تماس جعلی استفاده کنند.

این حساب های کاربری در صورت فعالیت به عنوان یک گروه سازمان یافته، وسیله ای مناسب برای دستکاری و ایجاد اخلال در الگوریتم طبیعی رسانه های اجتماعی محسوب می شوند.

به عبارت دیگر، این دست اقدامات در بستر پلتفرم های اجتماعی، می تواند سبب محبوبیت بیشتر برخی دیدگاه های سیاسی یا افراد خاص شود.

رسانه های اجتماعی چه می توانند بکنند؟ میزان رشد و قدرت درونی شبکه های اجتماعی، بر فعالیت و تولید محتوای بیشتر از سوی کاربران بستگی دارد.

همین امر، عزم پلتفرم های یاد شده برای مبارزه با تولید محتوا به صورت غیرارگانیک و مخرب را کاهش می دهد.

در این میان، اساسی ترین راهکارهای بالقوه، مستلزم تغییرات گسترده در سیاست های کلی و بنیادین شرکت های فناوری متولی رسانه های اجتماعی است.

به عقیده کارشناسان، راه حل ایده آل مبارزه با گروه های عملیاتی جنگ اطلاعات در فضای مجازی، این است که همه حساب های کاربری جعلی توسط پلتفرم های موجود، مسدود و کاربران واقعی دارای عملکرد غیرعادی، شناسایی و معلق شوند.

با این وجود، شناسایی و تشخیص یک ترول حرفه ای با توان پوششی بالا، تقریباً غیر ممکن است و از سوی دیگر نیز، سختگیری بیش از حد در مورد عملکرد اکانت ها، می توانند سبب اشتباه پلتفرم و محدودیت عده زیادی از کاربران واقعی شود.

در مورد نحوه فعالیت رسانه های اجتماعی نیز یک مسئله وجود دارد.

افراد به طور کلی از تعامل با محتوایی که با آن موافق هستند و احساس خوبی در آن ها ایجاد می کند لذت می برند و از آن چه به نظرشان ناپسند آید، اجتناب می کنند.

این به طور طبیعی کاربران را در اتاق های اکو آنلاین قرار می دهد.

بنابراین، تعامل بیشتر کاربران با افراد همسو و موافق با خود، حتی بدون تأثیر تبلیغات هدفمند نیز به طور طبیعی اتفاق می افتد.

این عارضه کاملاً طبیعی که حباب اطلاعاتی نیز نام دارد، تنها نوک آشکار شده کوه یخ تهدیدات رسانه های اجتماعی برای دموکراسی به شمار می رود.

طبیعت تهدیدکننده رسانه های اجتماعی همرسانی غیرارگانیک داده، پلتفرم رسانه های اجتماعی را به ابزاری طبیعی برای تهدید دموکراسی بدل کرده است.

این در حالی است که رسانه های اجتماعی نیز از سوی دیگر، مستقیم و آگاهانه از طریق مختلف با سیاست در تعامل هستند.

رسانه های اجتماعی، بخشی عمده از چیزی که امروز غول های فناوری نامیده می شوند، هستند.

بر اساس برآوردهای صورت گرفته، به نظر می رسد که قدرت نفوذ و لابی بخش فناوری روز به روز در حال رشد و افزایش بوده و هر شرکتی برای منافع خود در تلاش و کشمکش است.

تأثیر شرکت های فعال در بخش فناوری بر سیاست، به ویژه در ایالات متحده، برخی از سیاستمداران را به واکنش وادار کرده است.

بسیاری از چهره های سیاسی سرشناس، تلاش خود را برای مقاومت در برابر لابی شرکت های فناوری، آغاز کرده اند.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا نیز در نظر دارد تا قدرت شرکت های بزرگ فناوری را محدود کند.

کشورهای اروپایی قصد دارند مسئولیت رسانه های اجتماعی در قبال محتوای منتشر شده بر بسترشان را افزایش دهند.

اکثر رسانه های اجتماعی، مدعی هستند که در صورت اعطای آزادی از سوی دولت ها به آن ها، می توانند بهترین عملکرد ممکن را در زمینه مبارزه با انتشار داده های غلط داشته باشند و بهترین تجربیات ممکن از تعاملات اجتماعی را برای کاربران خود فراهم سازند.

مدیران شرکت های بزرگ فناوری، مدام بر خودتنظیمی و لزوم پرهیز دولت ها از دخالت در امر تنظیم عملکرد رسانه های اجتماعی تاکید دارند.

اما، به واسطه اهمیت بسیار بالای محتوای تولیدی از سوی کاربران و برجسته بودن نقش این مؤلفه در مدل کسب و کار رسانه های اجتماعی، موضوع خودتنظیمی، نسبت به سایر صنایع، در رسانه های اجتماعی، شرایطی متفاوت و چالش برانگیز می یابد.

تنظیم سریع و مؤثر عملکرد و فعالیت همه کاربران به صورت برخط و بدون هدر رفت زمان، غیرممکن است.

گرچه یک پلتفرم اجتماعی می تواند مجموعه قوانین و سیاست هایی را برای کنترل رفتار کاربرانش اعلام کند، اما اعمال این قوانین و بررسی میزان پایبندی افراد به مقررات یاد شده، باید بر گزارشات مردمی مبتنی بوده و امری زمانبر محسوب می شود.

دومین چالش بزرگ پیش روی رسانه های اجتماعی نوظهور، این است که فرایند خودتنظیمی، ذاتاً برای مدل کسب و کار و تجارت این شرکت ها مضر و مخرب است.

بیشتر این پلتفرم ها، عمده درآمد خود را از راه تبلیغات کسب می کنند.

بی شک فرایندی مانند شناسایی و حذف اطلاعات غلط، اخبار جعلی و تبلیغات هدفمند مخرب، انتشار تبلیغات را محدود می سازد و در نتیجه درآمد شرکت را کاهش می دهد.

بنابراین اگر مراقب نباشیم، شبکه های اجتماعی می توانند به نماینده و تصمیم گیرنده ای جدید در این بستر، تبدیل شوند.

تصمیم گیری در مورد امور مختلف در آینده ای نزدیک، بدون توجه و اهمیت به ارگانیک یا غیرارگانیک بودن، به بلندترین صدا در رسانه های اجتماعی سپرده خواهد شد.

نکته قابل توجه این است که شبکه های اجتماعی توانایی تبدیل شدن به ابزار قدرتمند دموکراتیزه سازی هر جامعه ای را دارند.

پلتفرم های یاد شده به مردم اجازه می دهد که با قدرت بیشتر متحد و همصدا شوند و همین امر، مصادره جریان های موجود در بستر رسانه های اجتماعی و دستکاری اطلاعات از سوی گروه هایی خاص را میسر می کند.

بنابراین، شمشیر دو لبه رسانه های اجتماعی از یک سو می توانند جهان را برای همیشه تغییر داده و به مکانی بهتر بدل سازند، یا از سوی دیگر، با در نظر گرفتن منافع محدود گروه هایی خاص، اقدام به دستکاری و کنترل افکار عمومی کنند.

در نهایت می توان نتیجه گرفت که اگر توانایی غیر قابل وصف بشر برای فروپاشی و نابودی چیزهای خوب مورد استفاده برای تحقق اهداف خوب وجود نداشت، رسانه های اجتماعی به نیرویی قدرتمند برای اشاعه ارزش های مردم سالارانه بدل می شدند.

اما در حال حاضر، قدرت و گستره فعالیت این پلتفرم ها به حدی است که خود تهدیدی اساسی برای دولت های بزرگ جهان تبدیل شده اند.

نسخه کامل این پژوهش در سایت
کلید واژه ها: فضای مجازی - رسانه های اجتماعی - دموکراسی - پژوهشگاه - اجتماعی - مجازی - نقش رسانه - رسانه - فرصت ها - رسانه اجتماعی - دموکراسی غربی - ارتباط - برابر - زمانی - بررسی - تحقیقاتی - ظهور - فرصت - جهان - خبرگزاری - بزرگ - اینترنت - فرزندان - سازمانی - فیس بوک - انتشار - کارکرد - پلتفرم - توسعه - پدیده

آخرین اخبار سرویس:
آموزش غیر فعال کردن تصحیح خودکار در اندروید

به یک پرسنل خانوم جهت کار در کافی شاپ نیازمندیم

امور منزل و اشپزی برای یک خانواده

نیاز به نیروی خانم خدمه ( نظافتچی)

استخدام کمک آشپز آقا و با سابقه

شغل پاره وقت کار اینترنتی و فضای مجازی

استخدام خیاط با چرخ

استخدام نجار حرفه ای

نیازمند تعمیرکارگازماشین

پیک موتوری محدوده امامت

ام دی اف

وانت یخچال دار پراید یا ال 90

کنترات کارو زیرکار زن روز مزد

مرغداری شریک

انبارداری کارخانه

کار در بوفه بیمارستان بقایی پردیس

داد زن و تراکت پخش کن

استخدام سرپرست رنج با مشاور

استخدام نظافتچی در مجموعه رستوران

ضدآب کار و پی وی سی کار

سالن کار

استخدام کارگر ساده کبابی

خانم فروشنده در لوازم قنادی فرید

استخدام حسابدار فروشگاه

شاگرد نصاب

فروشندگی موبایل و لوازم جانبی وارد به اینستاگرام

فروشنده مغازه

مشاور املاک تمام وقت محدوده افسریه

مدیر برای مهمانپذیری

دونفرنیروجهت کاردرنمایشگاه اتومبیل

استخدام همکار موتور سوار همراه با مزایا

استخدام نظافتچی

نیرو صندوق دار خانم

به یک نفر جهت کار. کاشی کاری نیازمندم

آبدارچی نظافتچی

تکمیل شبکه ملی اطلاعات نزدیک تر شد

استخدام دستیار ابروکار

دوزنده خانم ماهر

استخدام نیروی خانم در کارگاه مس برای بسته بندی و مونتاژ

تعدادی نیروی اقا و خانم جهت کار در شهربازی

کارگر ساده جهت کار در آبمیوه بستنی

چند نفر خانم برای پخش ماسک نیازمندیم

کار در منزل با اینترنت ماهانه

یه نفر بوفه چی جهتکار در رستوران نیازمندیم

بتونه کار و رنگ کار کابینت روشویی پی وی شی

خانم با روابط عمومی بالا جهت بازاریابی و فروش

مامور خرید از میدان تره بار و تحویل گیرنده بار

به تعدادی صافکار ونقاش و..

پرستاری وامور منزل

به خیاط خانم حضوری نیازمندیم

به تعدادی نیروی مجرب وفعال جهت کاردرمشهد نیازمندیم.

چرخکار خانم

استخدام بهداشت کار دهان و دندان

استخدام ابدار چی در دفتر املاک

جوشکار co2

استخدام نیروی جوان در گل فروشی

همکاری با شرکتهای بازاریابی جهت جذب ناوگان یدک کش

دفتر فروش ویدیو پروژکتور

استخدام خیاط مزون دوز خانم

صندوق دار فروشگاه موبایل و لوازم جانبی

استخدام بازنشسته

سپر ساز برای همکاری

کارگر ونظافت

استخدام نظافتچی خانم

کارگر مرد در کارخانه حصیر بافی

نیروی خدمات مجالس

به یک شاگرد کارواش کار نیازمندیم

استخدام تایپیست غیرحضوری کارباگوشی

پرورش دهنده جوجه رنگی محلی

به یک ناخن کار حرفه ای نیازمندیم

اشپز فست فود

استخدام راننده با خودرو مدل 94 به بالا

اپل واچ به حسگر حرارت بدن مجهز می شود؟

نیروی خدمات جهت سالن زیبایی

نیازمند فروشنده خانم در شیرینی فروشی

خیاط مزون دور نیازمندیم

یه نفر نیرو جهت کار در لبنیات محلی

به خیاط ماهر و طراح لباس زیر نیازمندیم

نیرو نظافتی برای خانه داری سوییت و آپارتمان

به یک شاگردلبنیات نیازمندیم

دعوت به همکاری(آهنگساز)

رکوب کارماهرونیمه

دنبال کار میگردی

استخدام تیم بازاریابی

پشتیبان تلفنی

توسعه و تکمیل پوشش تلفن همراه در سه روستای استان یزد

افزایش 10 برابری پهنای باند شبکه ملی اطلاعات

پرسنل سالن کار ماهر و با تجربه برای تالار

استخدام کارشناس فروش فوری

فروشنده خانم نیمه وقت و تمام وقت

استخدام راننده پایه 2 یا پایه 3

نگهبان و نظافتچی بازنشسته

بازاریابی بیمه

نیازمند همکار جوان و فعال برای املاک

کمک آشپز ماهر

یک نفر نیروی جوان آقا برای کار درکبابی نیازمندیم

آرایشگر ماهر

رویه کوب و خیاط ماهر مبلمان

حسابدار آشنا به هلو

جذب نیروی بازاریاب جهت شهرستان میناب شرکت گلستان

نقش رسانه های اجتماعی در برابر دموکراسی/ پلتفرم ها تهدیدی برای دولت های بزرگ جهان

نقش رسانه های اجتماعی در برابر دموکراسی/ پلتفرم ها تهدیدی برای دولت های بزرگ جهان